Appi, mida teha? Tahan kuuske!

Väga paljud blogijad on juba sel aastal sõna võtnud, et kas päris kuusk või võltskuusk. Mul on olnud mõlemad. Aga ma kardan just lapse pärast, et ta kisub kõik munad maha ja siis aja neid taga ja lõpuks tõmbab selle kuuse endale kaela. Aga ma nii räigelt tahan kuuske, sure või maha!

Ma olen ausalt räme kuusepede. Ma mäletan oma “lapsepõlvest”, okei, tegelikult mingi kui ma olin 15 ja sain oma isikliku kunstkuuse, siis ma panin selle alati 1. advendil üles ja reaalselt korjasin maha enne enda sünnipäeva (23.02). Mulle lihtsalt niiii meeldis see, et kuusk oli toas, küünlad põlesid ja… Ehtimine võttis ikka mitu tundi aega, täielik teraapia ja sobitamine.

Meil oli jõulude ajal kolm kuuske, räige hunnik ehteid ja siis me alati emaga jagasime neid, et ala kööki tuleb sinise-hõbedaga, suurde tuppa punase-kuldsega, mulle ma ei tea, roosa-mustaga. Ehteid oli ikka maa ja ilm ja alati jäi neid veel kastidesse seisma, sest kõiki polnud lihtsalt võimalik ära kasutada.

Ma ei tea isegi miks, aga ma viisin pärast ema surma suurema osa jõuluehteid taaskasutusse ja ei jätnud neid endale. Don’t ask! Praegu ma muidugi tahaks neid ema retroehteid täiega!

Ma olen viimased seitse aastat käinud ehteid soetamas ShiShi laos, kus on siis nö eelmise hooaja kraam ikka väga soodne. Kui muidu maksab üks ShiShi kulin 5-15€, siis sealt on võimalik saada sama hinnaga neid terve karbi täis. Nii on mul kogunenud päris suur hulk erinevaid ehteid. Nüüd kui ma stuudio kuuse jaoks enda ehetes jälle väikse puhastuse tegin ja “rändom” ehteid stuudiosse viisin, siis sortisin ka enda omad värvide järgi ära – punased-kuldsed, mustad-valged-hõbedased ja lastemeelsed.

stuudiokuusk
Stuudiokuusk – ehk kes veel pildistama tahab tulla, saab selle kuuse ja nende kingipakkidega pilte teha :)

Paar aastat tagasi oli ShiShil laste kollektsioon – kitsed, sarvekesed, jäätised, rongid, elevandid, kommid… Need vist ongi mu lemmikud. Kahjuks pole mul neid aga nii palju, et terve kuuse selliseks saaks teha.

IMG_3625.JPG
Siin osaliselt näha ShiShi lastekollektsiooni

Aga teada on, et ka sel korral võtan ma suuna ShiShi lattu, et natukene oma kollektsioone täiendada. Arvan, et sel aastal tuleb mul must-valge-hõbedane kuuseke. Paar näidet eelmise aasta kuuse pealt:

2S8A1588

2S8A1586

2S8A1566
Kuigi jah, ma ei tea ikka, lapsega kuusk. Tavaliselt on meil nulg, ja ikka juba esimesest-teisest advendist.

Ma tõin Hedoni stuudiosse, kus see kuusk oli, ta ei näppinud seda ülearu palju. Esimesel korral. Teisel korral tahtis ta ikka neid mune sealt alla sikutada. Mida teha, tahaks ikka hullupööra kuuske, kui reaalne see on, et ma teen talle selgeks, et ei tohi ja äkki ta on siis kodus ka mõistlik ja ei hakka seda sikutama. Ja kunagi peab ta ju ikka õppima, et ei näpi. Äkki ma jätan siis alla ehted panemata? Oh, ma ei tea, aga nulgu ma tahan. Jõulud ilma puuta pole ikka päris see :)

Kuidas teil on olnud, kui väikse lapsega olete kuuse tuppa toonud? Kas see on mul ikka hea mõte?

 

25 thoughts on “Appi, mida teha? Tahan kuuske!

  1. Me ei toonud eelmine aasta ka kuuske kuna väiksem oli 10 kuune ja jōudis igale poole ja hetkel vanust 1a.9 k. Samuti ei too ka see aasta kuna näpib kōikke ja sikutab,kus vähegi midagi rippub .Tema jaoks on ehted nagu värvilised pallid,mida loopida .Kahju oleks ilma jääda retro ehetest.Endal ka rahulikum ,kui ei pea silma peal hoidma ja pdevalt keelama .Kes teab vōib olla ei sikutagi ,paaril korral sikutab ja jätab rahule.Jōulupärg ,kuuseoksad ,tuled jne.
    Maculagirl. blogspot.com

  2. meil oli pigem nii, et kui lapsi ei olnud, siis ei olnud ka kuuske – nagunii sai jõulude aeg ringi käidud.
    Aga esimese lapse sünnist saati on ikka kuusk toas olnud – küll jah esimesed kaks aastat vist oli kunstkuusk, nüüd ikka iga aasta päris kuusk.
    Aga kuuse osas on nii, et kuusk on iga aastaga natuke suuremaks “kasvanud” – kui laps oli väike ja käis kuuse juures uudistamas, siis oli ka kuusk igaks juhuks väike – et kui peakski kuidagi ümber või peale kukkuma, siis viga ei saa. Muidugi lisaks oleme kasutanud plastikust ja õlgedest tehtud ehteid – neid, mis purunevad, pole julgenud panna.

    Aga lõpuks on asi siiski tunnetuse küsimus kas, kuhu ja kuidas. Samas minu lapsepõlvekodus on kuusk olnud niikaua kui mäletan, hoolimata laste vanusest.

  3. Loomulikult kuusk tuppa. Lihtsalt endal rohkem tegemist lapsega, muud ei midagi keerulist! :)

  4. Ikka kuusk tuppa lastega. Natuke rohkem keelamist ja jälgimist, ei muud. Esimene kuusk oli poole aastase lapsega, siis 1,5 aastaselt jne. Pole tema seda kiskumas kunagi käinud. Isegi kass ei kisu kuuske meil. See-eest suutsin mina ükskord ise kuuse ümber ajada. See oli küll tyytu ja tekkis parajalt palju jama tükiks ajaks…..

  5. Minu kogemus, et alguses paar päeva oli pönev, käis ja uuris. Edaspidi ei teinud väljagi. Mul endal ei teki jöulutunnetki kui kuuske pole, nii et ikka kuusk :)

  6. Ma ka see aasta mõtlen kas toon kuuse tuppa. Põhjus pole lastes vaid pooleaastases kassis. Nad ju turnivad ja ronivad kasvõi kuuse tippu, pallid on hea kuuse küljest maha ajada ja neid mööda tuba taga ajada. Nii et mul suht sama seis, ainult põhjuseks kiisu :D Kass ju ei saa aru kui ütlen ei tohi vms, ja teda ma ei võta poodi või kuhugi kaasa et ta kuuske näppida ei saaks ;D

  7. Oh :) ikka kuusk tuppa! Las näpib ja madistab selle kuusega, detsembri lõpuks harjub ära :D, enam ei viitsi torkida.(äkki!) Kuuse tuppa toomine on nii armas komme tegelikult ju, olgu ta kunst või päris, jätka ikka oma traditsioone.

  8. Praegu sa veel Hedonile täiesti selgeks ei tee, et ei tohi – uus asi võlub last ja kuna teil ka ühetoaline, siis paratamatult on ju laps kogu aeg kuuse läheduses. Kogu aeg keelates lähed ise hulluks. Aga kuusk too tuppa kindlasti! Mina tegin (oi kui ammu see oli) väikeste lastega nii, et tõime ikka päris kuuse, aga väiksema, hiljem laste kasvades muutusid ka kuused suuremaks. Paar päeva seisis kuusk meil ilma eheteta ja lapsed võisid seda näppida. Kuuse jalg oli raske ja suur, nii et kuuske ümber nad tõmmata ei jõudnud, aga mees sidus igaks juhuks lapse käeulatusest kõrgemalt kuuse ka radika toru külge rohelise nööriga, mida näha ei jäänud. Meil kuusk seisis nurgas. Paari esimese näppimisega sai selgeks, et ega see torkiv värk väga meeldiv ei ole ja ei maitsenud neile ka kuuseokkad. Kui oli näha, et kuuse vastu huvi vaibus, siis hakkasime vaikselt ehtima – ikka koos lastega, aga kõik ehted olid kas väiksed pehmed mänguasjad või õlest asjad vms – klassikalisi ehteid rohkem ei olnud, kui suur täht tipus. Aga kuuse kinnisidumise komme oli meil hiljem ka veel mitu aastat suuremate puude puhul – lapsed võivad mänguhoos teinekord ka endale ootamatult sattuda joostes puud riivama vms – endal oli meel rahulikum, kui teadsime, et vähemalt pikali kuusk kukkuda ei saa. Kui on võimalik, siis seo ka kuusk millegi suure/raske külge kinni.

    See on küll väga ekstreemne lahendus, aga mul tuttavatel on juba aastaid kuusk tagurpidi lakke rippu tõmmatud – koera ja kasside pärast. Väga lahe on alati olnud – saad sõna otseses mõttes kuuse all istuda ja glögi juua. Aga neil on ka kõrge elutuba läbi kahe korruse ja suur kuusk niimoodi laes on väga efektne. Korteris mingi pisike kämbu laes oleks ilmselt väga kummaline

  9. Mõlema lapse puhul on see päris kuusk toas olnud. Ei ole ma seda lakke riputanud, ega kapiotsa peitnud. Korralik laeni kuusk ja pole kunagi probleeme olnud. Muidugi pakuvad need jõulumunad huvi,aga panin allapoole, ehk siis tita ulatusse, munad mis ei purune nii kergesti või on ohutud. Pere nö põlvest-põlve ehted kõrgemale. Kuigi, ega mul lapsed erilist lammutushuvi üles ei näidanud..igal juhul, kuusk peab olema ;)

    1. Samamoodi on ka meil – kuusk on alati toas olnud. Olenemata laste vanusest! Ilma kuuseta pole jõule

  10. Meil on iga aasta kuusk, nii ka eelmine aasta kuigi laps oli 11 kuu vanune. Hoolimata sellest, et kuusk seisis tema tavapärases mängunurgas ei olnud tal väga ssuurt tungi seda pidevalt kiskuda. Alumistele okstele panin sellised ehted, mis plastikust ja kukkudes katki ei lähe. Neid ta ikka aeg ajalt käis nokkimas aga peale paari päeva ei tundnudki ta kuuse vastu erilist huvi. Ilmselt aitas ka see, et tavalisel kuusel on okkad üsna torkivad ja ei olnud kõige meeldivam seda näppida.

  11. Aga näiteks lauale või aknalauale selline mini kuusk või nulg? Et päris iseseisvalt kätte ei saaks seda?

    1. Siis juba ilma kuuseta. Mingit nalja ma ka tegema ei hakka. Kui kuusk, siis suur :)

  12. Paar aastat tagasi kui laps oli 11 kuune otsustasime lõpuks, et toome kuuse tuppa.. Tagajärg oli selline et kuuse tõmbas endale kadla 13 aastane laps.. Seega.. Kui kuusk peab ümber kukkuma siis läheb see nagunii.. :D

  13. Ehk panna seekord veel selline kuusk, mis saab kapi peal seista, st väiksemamõõtmeline. Et koos alguses vaatate, ehite, uudistate ehteid ja siis seletades tõstad kapi peale nt ilusa potiga ja räägid Hedonile, et see on kaunistus ja seda vaadatakse ja katsuda ja näppudega vaadata tohib koos emmega. Meil oli algusaastatel nii, nüüd ehime tuba niisama ja õues olevad kaks kuuske on siis kaa ehitud ja tuledega. Toas olevaid oksi, mis kaa ehitud, lapsed enam ei kisu. Aga, et alguses saaks uudishimu rahuldatud, siis tehke ja uudistage ehteid koos ja kuuske kaa, siis ehk ei tiku enam sinna näppima.

  14. Meil ka lapsel esimesed jõulud, jõuludeks pea 9.kuune juba. Ta mul selline aktivist, paigal üödse ei püsi ja kõigub kõige ettejuhtuva otsas
    Kuusk tuleb kindlasti. Eelmine talv oli ka, aga siis oli kass see kes ehteid kuuse otsast virutas, nüüd siis neid virutajaid ilmselgelt 2
    Ehete valikul lähtun sellest, et nad poleks purunevad. Lihtsalt rohkem jälgimist, aga kuuseke peab ikka jõulu ajal olema

  15. Kui kuusel on all korralik jalg, siis seda naljalt endale ikka kaela ei tõmba. Või noh nulul, kuuske kindlasti ei tooks, sest selle okkad pudenevad käppimise peale kiiresti maha. Allapoole lihtsalt panna mõned ehted, millest kahju ei ole ja tulesid ka päris alumistele okstele ei pane. Suurem probleem on mul see hoopis olnud, et laps topib okkaid maast suhu ja need võivad kurku minna.

  16. Mul poiss 7 kuune ja ei rooma veel , loodan, et ei hakka ka enne uut aastat . Aga kui peaks , siis myyakse selliseid värava moodi aedikuid mis saab ymber panna . Neid erinevas suuruses . Meie toome ka kuuse tuppa ja kui vaja ostame aediku , saab hiljem ka kasutada , laps sinna mängima panna vms , et pahandust ei teeks :)

    1. Mul niigi vähe ruumi.. Ja aedik on kole ju :D kuusk ikka täies hiilguses.. Eks ma siis olen valmis hallideks juusteks ja “ära näpi, ei tohi” monoloogiks

  17. Endal kodus piiga kes roomab ja kohekohe käputama minemas. Tahan ka kuuske ja saan selle. Meisterdan kuuse ümber jõuluteemalise aiakese ja vsjoo. Jõulud alaku

  18. Minu 1a3k poiss käis eelmine aasta j6ulukuuske ainult nuusutamas :D mingit tungi ehteid alla t6mmata tal polnud. Eks paistab, kas see aasta läheb sama hästi.

  19. Nii kaua, kui ma ennast mäletan, on alati kuusk majas olnud. Ka lapsepõlve piltidelt on näha, et kuusk on jõulude ajal alati olnud, olenemata meie vanusest.
    Ka tuttavad/sõbrad on kuuse tuppa toonud, olenemata laste vanusest.
    Eks ta algul ikka tekitab põnevust, uus asi ja veel värvilised pallikesed ka küljes. Usun, et mõne päevaga läheb see suur põnevus üle ja ei näpi nii palju enam. Eks tuleb natukene rohkem keelata, küll ta aru saab, et pole lubatud – tark poiss.
    Kui jõulud, siis ikka päris suure kuuse/nuluga, mitte pisikese puuga või võltsinguga – parem siis juba üldse ilma, kui väike paberkuusk kapil.
    Ilus traditsioon ja jõulutunde tekitamine juba pisikesest peale. :)

Comments are closed.