Appi, sa annad lapsele krõpsu! Mõtled ka vä?

Postitasin eile Instagrami Hedonist pildi, kus ta voodis krõpsu sööb. Täna hommikul panin pildi, kus ta Alma Muah koorejogurtit sööb. Mõni päev tagasi lisasin pildi, kus ta Solarise Matsimoka leti peal viinerit nosib. Olen lisanud pilte sellest kus ta võiseid näppe lakub, kui Aegnal moonisaiu tegime, kus ta turul rasvast pirukat nosib, kus ta banaani sööb, kus ta salatit ja saia krõhvib, kus ta pannkooke moosiga sööb, kus ta õuna nosib, kus ta smuutit luristab ja isetehtud jäätist limpsib… Ühesõnaga, igasuguseid pilte. Ja nii mõnigi kord olen ma sõimata saanud – kas ma mõtlen ka, mida ma talle sisse söödan?

Eip! Üldse ei mõtle, söögu või kive! No kamoon, mis küsimus see selline on?

Inimesed vist arvavad, et kui ma panen pildi, kus ta krõpsu sööb, siis ta sellest ainult toitubki. Ma mäletan, kui tegin ükskord, kui Hedon alles hakkas peale piima muid asju sööma, mingi pildi spagettidega, siis.. SIIAMAANI tuletab keegi seda Perekoolis meelde, et – mis temast tahta, ta andis kuuekuusele nuudleid :D

No jumala eest, ma isegi ei tea, kas ta on pärast seda mingeid nuudleid söönud. Mõne korra pastat ehk tõesti on söönud oma elus, aga see pole mingi igapäevane asi. Nagu ka friikad, mis on kõige kergem valik talle väljas olles tellida – kindla peale minek, et ta sööb – kartul on ta lemmik. Hea meelga teen talle neid pigem kodus ahjus ilma õlita kui tellin fritüüritud variandi, aga jumala eest – nagu ta muud ei saaks. Kõik mis pildil, nii ongi? Noh, ongi, sel hetkel, aga mitte iga päev ja kogu aeg. Mul tõesti pole kombeks neli korda päevas meie menüüd pildistada. Aga vist peaks eksperimendi mõttes pildistama, et näete, ei söögi ainult krõpsu, kommi, limpsi.

Täna hommikul sõi ta näiteks suitsukala sepikut sibulaga, ühe Alma koorejogurti ja jõi klaasi piima ja kaks lonksu kohvi. Meelis tegi kohe nalja, et “vaata, et sa lasteaias ei ütle, et kodus hommikul kohvi jood”. Noh, ma juba kujutangi ette, et praegu keegi minestab seal ekraani taga. Aga ma arvan, et kaks lonksu kohvi ei tee lapsele midagi. Seda enam, et Meelise kohv on alati nii lahja, et seda ei kannata juua. Ja muuseas, praegu meenub, et ma sain lasteaias kohvi omal ajal – seda viljakohvi, mis maitses veidralt, aga see oli kohv, mida tollal joodi!

Lugesin just ükspäev artiklit, kus vanemad rääkisid oma laste käitumisest seoses erinevate toitudega.. ja kuidas toitumine võib olla lahendus lapse käitumisprobleemidele.

Mina isiklikult Hedoni käitumise üle ei nurise. Magab ta ilusti – 10 tundi jutti; mängib, räägib ja tegutseb nagu kahepoolene ikka. Ma ei näe põhjust muretsemiseks. Tean isegi, et kui tahan, et ta läheks lõunaunne, siis ma talle jäätist lõunaks ei sööda. Aga kui ta ärkab, võib ta oma jätsi nahka pista.

Ma ei saa üldse aru, miks peaks lapsele midagi keelama? Ei anna krõpsu? Miks? Ise nosin palava ilmaga jäätist, aga lapsele ütlen, et sina ei või? Nagu milleks teda keelata?

Aga noh, ju see on minu kiiks. Mulle anti kõike proovida (ka veini, õlut vms, mida parasjagu joodi), ma võisin käia väljas – pidin ütlema, kus ja kellega olen ja millal tulen. Ja nii mul polnudki mingit meeletut vajadust kuskil ringi kolada, pidudel käia jne kui ma tiinekas olin. Ma mäletan kuidas sõbrannad ostsid kaheliitriseid siidreid ja GINi, et pärast kooli juua, ma olin ah? Milleks?

Reaalselt, ma hakkasin klubides käima ja pidutsema, kui ma olin 25+. Ma arvan, et veinitanud olen ma ka mingi viimased kümme aastat. Ma võisin lapsena kõike teha ja proovida, siis mul ei olnud seda vajadust salaja teha või üldse, mul polnud huvi nende asjade vastu – alkohol, peod, salaja kuskile minek jne See lihtsalt ei kottinud mind, sest ema oleks nagunii lubanud minna ja teha. Keelatud vili on magus, eks?

Olen ennegi kuulnud, kuidas need lapsed, kes kodus krõpsu, kommi, limonaadi ei saa, hakkavad koolivahetundidel salaja poe vahet käima, et neid asju süüa. Või nagu ei anna lapsele liha? Mida? Miks? A, et pole vaja? Okei. See veganluse teema läheb jälle jube diibiks ära kui seda siin lahkama hakata, aga mina näiteks annan. Ja laps ütleb mõnel päeval ise, et ei taha liha. Siis ei söö. Samas võib olla päevi, kus ta tahab ainult liha. Või ainult õuna ja banaani, või ainult leiba ja vett. Lapse organism tunneb ise mis ta tahab, ma ei pea õigeks talle midagi keelata.

Ka mitte krõpsu, kommi ja limonaadi – ta ei saa neid liitrite ja kilode viisi… Ta teab, et talle on ette nähtud päevas üks komm – 99% juhtudest on see Yomi D-vitamiin, mis näeb välja nagu kummikaru. Aga kui juhtub, et me sööme ise šokolaadi või mingit muud kommi, siis ta saab alati ka maitsta. Kui meie sööme neli kommi, kehtib talle ikka ühe kommi reegel.

Kuivatatud puuvilju ja šokolaadiga kaetud apelsini jms saab ta ikka natuke rohkem kui üks päevas, aga konkreetse kommi reegel on üks. Ja ta on nii harjunud sellega, et ta ei küsi rohkem. Mõnikord jaurab mingit kommi, aga siis tuletame meelde, et ta juba sai vms ja vaikus majas. Avab oma krõbina sahtli ja võtab kamapalle või parankasid ja elu on ilus.

Ühesõnaga, pika jutu lõpetuseks, iga vanem on erinev, iga laps on erinev ja noh, igaüks teab ise kuidas ta oma lapsi kasvatab. Mina ei lähe veganit noomima, et anna liha ka. Mina ei lähe noomima inimest, kes oma lapsele midagi ei luba. Ma ei lähe mänguväljakul kellelegi ütlema, et miks su lapsel on 23kraadise kuumaga pikad riided… Või näiteks ükspäev nägin Instagramis, kuidas sõbranna oli postitanud pildi seljankast ja miskipärast oli vajalik tal juurde märkida, et lapsed said suppi ilma oliivideta. Miks? Ma ei saa aru, miks oliive lastele ei anta? Okei, ei maitse, aga mõnel ongi põhimõte, et vat, seda ma lapsele ei anna. Aga ma ei käi kaagutamas kuskil. MUL ON SAVI, kuidas teised elavad. Aga ma ei saa aru, miks mind on vaja noomida.

Kas ma ei tohi elada nagu ma tahan ja kasvatada oma last nii nagu mina tahan, sest olen avalik blogija?

63 thoughts on “Appi, sa annad lapsele krõpsu! Mõtled ka vä?

  1. Omg minu laps sööb ka krõpsu kui ise söön siis saab ka laps :) Ja see vingumise osa Netis on ju kõik täiuslikud emad kes kunagi oma lastele rämpstoitu ei anna :D Aga kui oleks sinuga ühes ruumis siis ei tuleks suust piiksugi :)

    Minu 2 aastane näiteks ei söö värsket kurki aga marineeritult sööb :D ja siis üritan talle puuvilju ja marju anda. arbuusi maasikaid, aprikoose võin ise süüa isegi ei proovi neid :D ja siis ürita lapse toidulauda suuremaks teha eks :D
    banaani ja viinamarju sööb heameelega kui ostan.

  2. Meil on coca keelatud listis. Maitse on suhu saanud, aga enamjaolt seisab kodukeemiaga kapi otsas. Õnneks ise tarbime ka rämpsu harva, aga samuti on saanud kui ise sööme.
    Kahjuks meie poja toitumine nii hea ei ole nagu sinu nunnul tundub olevat. Kui saaks, siis jooks mu kolme poolene vaid liitrite viisi vett või piima ja ei sööks midagi.
    Valetan… kala maitseb ka imehästi! Aga iga päev kala pakkuda ei saa. Friikaid ja kummikomme vaatab ta alati sellisel ilmel, et kas ma tõesti pean? Mkm, ei pea. No.. piimasupp kõlbab ka talle. Jess!! Seda on lihtne teha ka ja ta ei kurda täisteramakaronide üle nagu enamus eeldavad, sest need on meie majapidamises ainsad makaronid. Riis on küll valge kui sedasorti piimasupp saab tehtud.
    Seega ma hukka ei mõista, aga noogutan kaasa, et kuuekuune ja nuudlid? Mul plika saab varsti 5 kuud ja kuuekuusena saab oma esimese amsu.
    Aga samamoodi.. kui just surmav pole mõni oma lapsele, siis ka ei kot*. Lihtsalt huvitav on teiste lugusi ja arvamusi lugeda.

  3. Kas sa mitte ükskord ei teinud postitust selle kohta, kuidas kellegi laps soojema ilmaga paksu jopega oli ja selle kohta, kuidas vankreid kaetakse? Krõpsud… okei, tee, mis tahad, aga kohvi? Nagu milleks? :D Tulid oma käitumist siluma ja viskasid hoopis uue pommi ette :D

    1. No kui 23kraadises soojas lapsel pikad riided on, siis okei. Aga talvejopega suvel päikese käes? No see polegi okei! Ja see kuradi vankri katmine ajab lihtsalt meganärvi. Öelda pole mõtet, sellist sõimu tuleb kohe, et hoia ja keela. Aga noh, nende lapsed, las kuumutavad. Ja siis imestavad, miks nad seal kärus nutavad. Eee.. PALAV ON!

    2. Samamoodi nagu sul on vastik vaadata nutvat last talvejopega päikese käes jms, on mõne tervislikult toituja jaoks vastik vaadata krõpsudega last jne. Saad aru, et emotsioon on sama? Ja tahaks kohe öelda midagi oma vaatepunktist lähtuvalt, nagu sinagi ütlesid talvejopede jms kohta, aga muidugi “öelda pole mõtet, sest sellist sõimu tuleb kohe” jne :D Täpselt sama keiss! Erinev ainult selles, et kes mida tähtsustab ja märkab.

    3. No aga istu siis talvejope seljas päikese käes ja nosi porgandikange – elu lill! Chill! :)

      Mis tekitas mulle mõtte, et äkki su kehas on veits aineid puudu (säilitusaine puudus nt ), et sul 23kraadises nii külm on, et talvejope haarama pead?

  4. Ma luban ka kõike “keelatut” süüa peale karastusjookide. Kui kolmene koolat joob on see õõvastav mu arust ja rõve :D krõpsu sööb, friikaid sööb aga poes on ühe asja reegel ise valib mida tahab :D vahest krõpsu vahest pulgalommi jne :D porgandit pole veel kunagi poes valinud sest see on nagunii toidulaual ega ta rumal pole suvel on jäätis põhiline! :) niikaua kuni sooja toitu ilusti sööb saab nänni ka :D

    1. Meil ka poes 1 asja reegel. Aga ta igakord ei tahagi midagi :) ta nt pole aru saanud, et kui ta valib üllatusmuna, et seal on šokolaad ka :) ta arvab alati et see väike kollane muna tuleb üllatusega välja :)

  5. mina arvan et just õige on anda lapsele proovida absoluutselt igasugu asju. Samuti ma arvan, et su laps saab kõik ained kätte mis vaja ja olen tugevalt sama meelt et lapse organism teab mida vaja on. Paljudel lastel ongi nii, et mõni päev tahavad liha, mõni teine päev võivad toituda ainult puuviljadest ja marjadest, ja see on täiesti ok. pole vaja peale suruda. Ja sinu Hedon sööb ju lisaks sibularõngaid nagu ehtne mees, kui palju vitamiine ja aineid on sibulas.

    Mind ei huvita kuidas keegi oma last kasvatab, aga siiski pean ära mainima et riivab silma kyll, kui mõne blogija laps toitubki aastast aastasse peamiselt ainult jäätisest ja kommidest, ja vanemad
    seda lahkelt soosivad, sest laps väidetavalt midagi muud ei söö. Pole siis vaja imestada, kui kohe neljaseks saav laps on keerulise käitumisega, hyperaktiivne, närviline, jonnib, kuseb veelgi voodisse, lööb vanemaid, jne. Vot sellise lapse käitumise puhul, peakski justnimelt eriti hoolega lapse toitumist jälgima. Lugesin sama linki, kuidas toitumine mõjutab last, ja nii ongi. Kindlasti hyperaktiivsetele ja närvilistele lastele see aitab kui vanemad muudavad lapsel toitumist.

    Hedoni puhul seda muret pole, sest sa ise armastad kokata ja laps sul pisikesest saati sinu kõrval köögi toimetamisi näinud ja kaasa teinud, nii et poisi pärast pole vaja muretseda. Temast võib saada väga hea kokk tulevikus. Maitsemeeled on juba nyyd hästi arenenud.

    Samuti kirjutas mingi aeg tagasi Henry oma postituses, kuidas pildipostituse alla, kus lapsed söövad pastat hakatakse hurjutama, et kas lapsed ainult pastat söövadki või. No arvestades Henry abikaasa teadlikkust laste kasvatamisel ja samuti ka toitumisel, minul ei tekiks iialgi mingit sellist kysimust. Ikka väga palju loeb, millised vanemad lapsel on. Või näiteks Miiu, tema valmistab ka tervislikke toite kogu perele, ja lapsed on hästi kasvatatud. Ikka vanemates on asi kinni.

    Kuigi sa teed palju pilte igasugu niksnäks suupaladest aga mitte konkreetsetest terviklikest toitudest, ja siiani pole ma aru saanud, mis toite sa kodus valmistad, aga sellest on aru saada et vaaritad sa igapäev ise ja see on suur pluss. On palju lapsi, kes söövadki ainult poolfabrikaate või siis valmis toite, mida mikros soojendavad ja vot see on alles kurb elu lapsel.

    1. Koduseid toite on keeruline megailusti serveerida v ma ei viitsi tavaliselt. Teen ja sööme :)

  6. Hahaaa vastasin sulle ju, et lastele ei maitse oliivid, sellepärast nende supis polnudki neid sees. Ja nad ON saanud oliive maitsta- kui ei maitse neile, siis ma ei sunni neid ka oliive sööma. Loogiline. Muide, supp polnud seljanka, vaid tomatine VEGAN supp punaste läätsede ja muu hea kraamiga

    Meie peres saavad ka lapsed kõike proovida, v.a kohv, koola ja alkohol. Saavad suureks, küll siis ise proovivad. Aga konkreetselt krõpsude teema juurde tulles, siis jah, neid on ka minu lapsed igasuguseid proovida saanud. Ja pigem harva. Kõiges peab valitsema tasakaal, olenemata, mis toitlane keegi on ✌

    1. kas on tõesti hirm, et lapsele hakkab kohv nii maitsema, et jääb sõltuvusse? Kohv on ju rõve ja mõru, samuti alkohol (eriti mingi õlu, vein, rääkimata viinast). ma annaks küll “proovida”, siis on kohe mitmeks heaks aastaks muretu..

  7. Normaalne vanem annabki lapsele kõike proovida! Just oli juhus kui minu lapse sünnipäeval olid sellised lapsed kes ei saa üldse colat,krõpsu ja popcorni. Lihtsalt lahmisid kahe käega suhu seda kraami nii,et kõik pudenes maha sest ei mahtunud enam suhu ära aga oli vaja ikka toppida :D Nii jube vaatepilt. Minu mõlemad lapsed on kolme aastaselt alla tõmmanud rummi koksi :) Kogemata ja mitte mingi suur kogus, so what? Mina jälle ei saa aru kuidas üks vanem ei anna lastele sellist “rämpsu” proovida?

    1. Dafak, sa ei saa aru, kuidas vanemad ei anna lastele rummikoksi proovida? :D Mu vanemad ise ka ei joonud rummikokse, sain esimest korda 18-aastaselt, ei tundu, et millestki lapsepõlves ilma oleks jäänud :D

    2. Mulle meeldib, et mul on blogilugejaid, kes ikka naljast ja irooniast ka aru saavad. Seda ei saa aga sinu kohta öelda :)

    3. Mulle meeleib, kui leidub blogijaid, kes ikka naljast ja irooniast ka aru saavad. Seda ei saa aga sinu kohta öelda :)

  8. Mul poiss 3,5 ja kodus laual/kapi peal koguaeg kommi, küpsist, pähkleid jne. Võtta võib igaüks siis kui tahab ja piirangut pole. Olen täheldanud, et kui asjad koguaeg vabalt saada siis ega need ei huvita. Mõni päev sööb 3-4kommi/küpsist, teine päev ei söö ühtegi. Sama ka krõpsudega, neid küll pole igapäevaselt kodus aga kui on siis pole minu jaoks probleem kui laps ka sööb(küsib endale veel hapukoort ka kõrvale, kuhu sisse krõps kasta).
    Samas ei pea ma külla minnes hâbi tundma, et laps seisab kommikausi kõrval ja muudkui vitsutab(nii mõnegi sõbrantsi lapsed on mul sellised).
    Arvan, et elus on puusavalt piiranguid, milleks mingeid mõtetud veel juurde pookida.

    1. Jep! Meil ka kõik nähtaval kohal ja ei lähe lolliks kui midagi näeb. Pluss tal oma sahtel kus peamiselt kamapallid ja parankad, aga tihti panen talle sinna muid asju ka – magusaid küpsiseid, grissinisid, mõne kommi.. pole nii, et avastab ja kohe ajab kõik sisse :)

  9. mina väiksena kausis komme ei söönud kodus. ja taskuraha ning burgerit, jäätist vms mai saand ega söönd ka väga. samas suurena, tahan veidi raha kulutada endale ja burksi süüa. a kunagi oli mul periooditi porgandite, kaalika, lillkapsa, salatite söömise perioodid, isud. mingi hetk jõin palju cocat iga päev paar lonksu kofeiinilaksu, et veri käiks(madalvererõhk, stress). kohvi, alksi, suitsu, jms ei tarbi. ning varsti iga harjumus kaob ära.
    võibolla noorena ei saandki midagi ja nüüd ihaldab keha rohkem kõike. a mingi aeg tüdineb ka igast jamast ära. ja sööd ikka ning oled normkaalus ja midagi pole hullu.
    lapsele vist võib ka kõike anda maitsta, peaset päevläbi krõpse ei söö või aint porgandit ei pea närima.
    ning kasvav organismil lähevad mööda need vajadused ja kasvab välja sellest pikkusesse.

  10. Minu laps tahtis ka 2aastasena minu piimaga kohvi kruusist lonksu. Mingi aeg enam ei tundnud huvi. Nüüd on 7 ja kohvitassi nähes teeb hapu näo.

  11. Mulle jäi silma hoopis teine asi, kas Hedonil mähkmed? Ta peaks ju 2,5 juba olema? Lihtsalt minu isiklikud lapsed hiljemalt 2a mähkmevabad.

    1. Vat kui tore :)
      Hedon kannab mähet pikemalt autosõidul ja öösel. Kodus olles käib ilusti potil, aga väljas olles on reageering nats liiga aeglane – lihtsam on hetkel mähe panna :) ma ei tõmble ka eriti, et peab olema mähkmevaba. Tasa ja targu, küll harjub :) kuhu mul kiiret? Ma isegi pole kuni selle kommentaarini sellele mõelnud, et kas see imelik, et ta mähkmega?! Jumala suva, kooli läheb siis on mähkmevaba :)

    2. vaatasin sama asja. laps on veel mähkmes, aga krõpse jne on vaja hädasti süüa? kuhu kiiret, ma küsiks. iga asja jaoks on oma vanus. on aeg püksi teha, on aeg suurte inimeste asju teha. aga noh, öelda pole mõtet, sellist sõimu tuleb kohe, et hoia ja keela.

    3. Jep, nii on :D ma ei saa muidugi aru, miks kedagi kotib, kui vanalt kellegi laps mähkme või lutivabaks saab. Millal ta esimest korda krõpsu saab jne

      Jumala eest, minu pärast võib laps aastaselt mähkmevaba olla ja kaheksateistkümnenda eluaastani porgandikange süüa – mul sügavalt savi!

    4. Ei, sul ei ole sügavalt savi. Võtame nt selle vankriteema, millele eespool juba viidati.
      Nii et mida sul siin imestada on, kui sinu käitumise puhul teised etteheiteid teevad? Ise teed ju ka.
      Ma ausalt loodan, et sa lihtsalt provotseerid inimesi, mitte ei ole päriselt nii rumal nagu siit blogist väga tihti tundub.

    5. Keegi ei tea :D

      Ja vankriteema ei olegi mu jaoks okei! Pole okei ise oma lapsi üle kuumutada. Samas, need korrad kui olen emade tähelepanu sellele juhtinud, siis olen sõimu saanud. Enam ei viitsigi. Kuumutage siis terviseks!

    6. Vaevalt keegi seda enam loeb, aga nägin mõni aasta tagasi Prantsusmaal ühte umbes 4-5aastast last, kellel oli lutt. Ta võttis luti ära, et pakist krõpsu süüa ja vanematega paar sõna vahetada ja siis pani luti tagasi :)

  12. Ma saan su mõttest aru ja ei pea ka mingiks patuks seda krõpsude söömist, aga ma ei ole ka nõus väitega, et kui lapsele midagi keelata, siis ta tingimata hakkab salaja tarbima. See on küll mõnevõrra teistsugune näide, aga mina olin lapsena väga allergiline paljudele asjadele, eriti pähklid ja šokolaad. Mul kodus keelati muidugi nende söömine kategooriliselt ära, kuid sealjuures kunagi ei tulnud mul külas olles tahtmist salaja mõned kommid sisse kugistada. Või noh, äkki tahtsin ikka, aga oskasin ei ka öelda :D

    1. No seal on vahe ka, kas sa lihtsalt ei tohi, sest emmele ei meeldi või sp et sul allergia!

    2. Allergiast? No kui tal lähevad ala käed kärna siis peaks olema üsna lihtne seda talle selgitada? Lihtsalt keelamisest poleks nagunii kasu. Poindiga peab keelama :)

  13. AAMEN NAINE:)Mina annan ka lapsele suht kôike proovida…ja oh seda draamat:) miks saab kommi…miks krôpsu…..apppi.saiakest, appi kôrrejooki….apppi jôi 2 lonksu kohvi:) samas minu laps see kes külas ei kugista kommikaussi tühjaks ja ei klani mahla.nagu.segane…saab varakult koike proovida ja pärast ei söö salaja kuskil

  14. Mul on hea meel, et paljude jaoks on lapse tervisest tähtsam see, kuidas ta külas teile piinlikkust ei valmistaks :)

  15. Eks inimestel on lapse menüü nii hambus, sest ema on selgelt “nosimisega” üle pannud. Ja paks inimene ei jaksa end liigutada, on väsinud, näib laisk ja loll. Seda lihtsalt ei taha lapsele. Muud polegi.

    1. Kui sa tead, et geenid rolli mängivad, siis seda enam peaksid sa seisma selle eest, et sinu lapse toidulauale ei kuuluks mõttetut rämpsu, millel puudub igasugune toiteväärtus. Või tal pole sinuga samad geenid?

    2. Kas ma sain omal ajal rämpsu, et paksuks läksin? 80ndatel ma ei mäleta, et ma krõpsu ja kummikomme oleks väga söönud!

      Ja las ma kasvatan oma last nagu ma heaks arvan, eks :)

    3. Kui teie pere geenid on sellised, et ei pea isegi rämpsu sööma et paksuks minna, siis seda olulisem on, et sa enda lapsele tervislikud toitumisharjumused sissejuurutaks.

  16. Küsimus pole ju selles, et “sa lihtsalt ei tohi, sest emmele ei meeldi” – vaid ett emmele ei peaks meeldima selliste asjade lapsele sissesöötmine, kus pole mitte kui midagi kasulikku, küll aga terve hulk kõiksvõimalikke ebatervislikke rasvu, rääkimata juba lisa- ja säilitusainetest, mida laps kindlasti ei peaks endale sisse sööma. Tema ei tea, et see suures plaanis teeb ta tervisele halba – ema peaks teadma ja tagama lapsele tervisliku toiduvaliku, sest rämpstoidu lõksu on liigagi lihtne jääda.

  17. Ma olen ka nendest müstilistest lastest kuulnud, kellele kodus keelatakse ja siis sünnipäevadel pidid haiglaselt sisse lahmima igast asparataami jooke, krõpse ja suhkrupomme.
    Ma ise ei ole kordagi sellist olukorda kohanud. Nuiavad ja lahmivad sisse ikka need, kellele on neid eelnevalt pakutud.
    Limonaadijooke ei ole enda lapsele pakkunud. Ma ise ka joo. Kuigi kodus meil on külaliste tarbeks(rummile või niisama joogiks), on küsinud mis see on ja kas ta ka saab lonksu. Ütlesin et ei, see pole laste jook, seal mullid ja palju suhkurt sees-hambad lähevad katki ja kõht hakkab valutama. Vastab lihtsalt aa jaja. Ei mingit jonni ega tralli.
    Sama on meil kommide,shokolaadide,krõpsude vms kraamiga. Kodus on olemas, ise me neid igapäevaselt/iganädalaselt ei tarbi. Kui laps on soovi avaldanud, aga mis pole eriti mõistlik variant olnud, siis ütlen et see pole sobilik ja pakun alternatiive.
    Nii et kui ise lapsele eeskuju anda, siis nad ikka hulluks ei lähe kohtades,kus laual on neid asju, mida meie pere ei söö ja heaks ei kiida.
    Laps on 3a ja sööb põhimõtteliselt kõike, mis vaja et olla terve ja tervislik: pudrud, juurviljad-köögiviljad, kala, kana, veis,siga. Lemmikuks lihaks on kala.
    Burger on minu silmis igati ok, aga mitte mcdonalds,hesburger. Kõrremahl on igati ok, aga mitte Lotte,Trip jms-Loodusvägi teeb häid kõrremahlasi, kuhu pole kuhjatud suhkurt ja mille maitse siiski küllaldane.
    Ma pole hea seletaja ja kirjutaja :d ! Loodan et mõte sai selgeks- et kui lapse toidulaud teha tervislikuks,mitmekesiseks siis vaatamata sellele ei hullu nad sünnipäevalaudadel.
    Ning kodus tehtud pannkook, tort, kook, mahl,krõps, burger, friikad pole rämps , vaid täiesti ok toit. Ning jäätist ikka vôiksid lapsed saada :) .
    Asju tuleb vaadata kaine mõistusega ja vastavalt olukorrale.

    1. Jaa! Ma olen unustanud juba Loodusväe kõrrekad, need olid eluhead :)

    2. Ja on. Tuleks arvestada lisa toidukorrana.
      Toidukõrvane ja janukustutaja peaks siiski olema vesi.
      Ma tõin lihtsalt näiteid valikute seast :).

  18. Väga lõbus lugemine see kommentaarium!
    Loomulikult oleks lapse tervisele ilmselt parem kui ta ei saaks nö. rämpsu, aga asi, mida keegi veel maininud pole, on siiski tervislik elustiil laiemalt. Toitumine on vaid üks osa sellest.
    Ülejäänu moodustavad piisav kehaline aktiivsus ja värskes õhus viibimine, karastamine!, võimalikult paljude positiivsete elamuste pakkumine jne. jne.
    Olengi oma tutvusringkonnas märganud, et sageli puudub lapse menüüs igasugune ebakvaliteetasem söödav kraam, aga õues ollakse ainult hea ilmaga või vahel üldse mitte. Toas ei avata lapse juuresolekul aknaid ega jahedama põrandaga kodudes ei lasta lapsel iial olla paljajalu.
    Tekibki küsimus, kas mitte paar tundi päevas mänguväljakul rassimist või rattaga kimamist, lapse organismi jahedama temperatuuriga harjutamist ei tasakaalustaks seda paari kommi või viineriampsu?
    Lisan, et kogu mu jutt ei olnud kellelegi konkreetselt suunatud

  19. Lapsed ahmivad sünnipäevadel sellepärast palju süüa, et neile on kodus kogu aeg korrutatud, et söö kõik ära, ja ei ole öeldud, et sünnipäeval võõra juures söö vähem, sest seal ei ole palju sisse vitsutada viisakas.

  20. Ma olen ~30, ma olin vist ainukene endavanune tol ajal Tallinnas, kes ei joonud 14-aastasena (ja siiamaani mitte ühtegi tilka) alkoholi ja ei söönud kartulikrõpse. Kõik teised jõid, mitte ei maitsenud, vaid JÕID alkoholi selles vanuses ja juba varem.
    Vähemasti ma ei leidnud ühtegi inimest Tallinnas tol ajal, kes poleks joonud alkoholi. Ma pidin pidevalt seletama (14-aastaselt!), et miks mina ei joo ja “mis mul juhtunud on.” Siiamaani pean.

    Ma mõtlesin tol ajal, et need kasvavad kunagi suureks ja mis nad enda lastele ütlevad? Nüüd nad ongi siin täiskasvanud ja seletavad, kuidas kõik teised on veidi rumalad ja nemad ei maitsenud kunagi ühtegi krõpsuviilu, ei söönud saia, ei puudutanud alkoholi. Kahju, et ma teiesugustega siis vanasti kokku ei puutunud (tundub, et teid on väga väga palju, aga ma ei näinud ühte ka).

  21. Viljakohvi saavad nad lasteaias muide siiamaani. Vähemalt paar aastat tagasi said.
    Mu lapsed saavad ka kõike maitsta, suurem kahjuks selline, kes midagi väga maitsta ei tahagi, sööb ainult kindlaid asju mis maitsevad. Väiksemaga on lihtsam, tema on hea isuga. Väljas süües on ka tavaliselt kas friikad/vinkud või makaronid – vähemalt tean, et söövad ära ja saavad kõhu täis. See ei tähenda, et nad 24/7 seda sôöks.
    Nende ülemõtlevate ökoemmedega ma õnneks kokku ei puutu :D.

    1. Ahjaa…lapsed on ERINEVAD. Mul vanem laps oli ka 2-aastaselt mähkmevaba. Aga näe väiksem ei ole. Mõlemaid täpselt ühtemoodi õpetatud/kasvatatud. Aga eks näägutajad näägutavad ikka nii kaua, kuni endal ei ole sellist olukorda.

  22. See pole veel midagi, eelmine aasta sugulaste kokkutulekul nägin kui üks mehe sugulane oma 5a pojale 0,33 õllepurgi andis! Laps läks isa juurde, ütles et tahan kah, ja isa lihtsalt andis. Endale võttis sujuvalt uue

  23. Ainsad krõpsuõgardist lapsed, keda külas krõpsukausist kaugemale ei saa, on olnud need, kellele ka kodus pidevalt kartulikrõpse ostetakse. Seega ma pole nõus selle väitega, et lapsed külas kommi- või krõpsukausist kaugemale ei lähe, kui kodus neid asju ei pakuta. Siiski ei ole ma täielikult nende asjade vastane. Usun, et laps võib siiski maiustada, kui varasemalt on söönud tervisliku toidukorra. Mina olen aga märganud seda, et tihtilugu need vanemad, kes lastele pidevalt (rõhutan sõna PIDEVALT, mitte mõnikord/harva) maiustusi ja ebatervislikke näkse pakuvad, ei järgi kahjuks ka toidukordadel eriti tervislikkuse printsiipi, vaid pidevalt on laual poolfabrikaadid ja muu säilitusainetest või suhkrust pungil jama. Enda suguvõsas selline näide, et lapsed pirtsutavad iga toiuduga ja virisevad, komme nad jah eriti ei soovigi alati, aga krõpsud ja limonaad lauda kallatakse endale sisse. Ja absoluutselt igal koosviibimisel on lastele ostetud pudel Cocat või Tartu limonaadi ning laual suur pakk krõpse. Minu meelest rõve vaatepilt kui kolmeaastasel on keel koolajoomisest pruun ja krõpsuvõru pidevalt ümber suu. Selle pere arvates tervislik hommikune toidukord lastele on šokolaadised hommikukrõbinad piimaga ja nii absoluutselt igal hommikul.

    1. Vot sellest mina aru ei saa, nendest krõbinatest ;) hommikuks ikka putru või muna või äärmiseljuhul võileiba ja päevas üks soe söök kindlalt, kolmas võib olla grill vms

  24. Kui sa tahad, et tema samuti tulevikus mao-opile peaks minema ja oma kehakaaluga nii kimpus olema, nagu sina, siis muidugi sööda talle rämpsu sisse ja mõnita teisi, kes seda valeks peavad.
    Last ise vankris üle kuumutada ei ole okei, aga paksuks ja haigeks sööta on?
    See teie rumalus ajab tõesti üle ääre juba.

    1. Hüppa üle parda siis :D
      No paar krõpsulaastu nüüd vaevalt last tapavad, fliis üle käru küll.

Comments are closed.