Diplomeeritud smuutimeister

Käisime eile õhtul Meelisega EBA ehk Eesti Baarmenite Assotsatsiooni Koolituskeskuses ehk EBA koolituskeskusess smuutikoolitusel. Seda viis läbi Butterfly lounge omanik Heinar Õispuu.

Mind kutsus koolitusele EBA ise, kellega kunagi arutasime ka koostöövõimalusi meie EBAl ehk blogiauhindadel. Kuna nende jaoks on oluline arendada Eesti joogikultuuri, siis teevad nad tihti erinevaid joogikoolitusi, kus saavad osaleda kõik, ka nö inimesed tänavalt, ei pea olema mingi baaritöötaja vms. Lisaks saab nende juures õppida baarmeniks ja kui tahate, siis nad tulevad teile kasvõi koju kätte koolitust või cateringi tegema.

Koolitusklass on päris kavalalt tehtud, seal saab isegi koosolekuid ja erinevaid firmaüritusi pidada. Teete koosoleku ära ja siis… teete koksid ja naudite. Joogimenüü tehakse vastavalt sellele, mida soovite.

Aga nüüd koolitusest ka. Kõigepealt oli juttu smuutidest üleüldiselt, minu jaoks nagu väga midagi uut polnud. Ma teen smuutisid sellest, mis kätte jääb ja tundub sobivat. No mõnikord tuleb jama ka, siis kallan ära, mis seal ikka. Aga panin mõned faktid kirja, mis tundusid põnevad teiega jagada.

Kas teadsite, et…

  • eestikeeles on smuuti mahedik ja tegelikult ei tohiks menüüdes üldse smuuti nime kasutada?
  • smuuti ei pea olema tervislik (nii on lihtsalt harjutud), aga seda võib teha ka jäätisest ja moosist kui isu peaks olema
  • kasuta jää asemel külmutatud marju, ka siis kui teed muidu smuutit värsketest asjadest, nii ei lähe smuuti vesiseks ja pole soe (nt sp mina Blenderist smuutisid ei ostagi, need on vastikud soojad)
  • smuuti tegemiseks pole vaja uhket blenderit, sobib ka saumikser ja mina soovitan siinkohal seda pisikest smuutiblenderit, mis lisandus meie perre sel kevadel – mõnusalt väike ja mugav (link!)
  • eestlase jaoks on võõras näiteks soolane/magus komponent ühes smuutis – jäätis, maasikas, tomat, basiilik – inimesed kardavad sellist kooslust – ometi on see imemaitsev!
  • seemnetega vilju (vaarikad, kiivi, passionfruit) peaks lisama smuutile kõige lõpus ja kergelt blenderdama, sest muidu jääb smuutisse rõve seemnepuru.
  • smuutides võib vabalt kasutada munavalget, mis annab õhulisust – proovisime, maitsesime – väga mõnus jäi. Aga tarbida tuleks siis kohe, seisma jätta ei tasu :)
  • smuutis peaks olema esindatud magus+hapu+pikendus+iseloom (iseloomuks sobib hästi basiilik, piparmünt, küüslauk, espresso, mädarõigas, tšilli – seda tuleb megavähe panna, et ta ainult kumaks ja tuleks järelmaitsena natukene välja).
  • smuutis ei tohiks olla üle viie koostisosa, sest siis läheb maitse lappama

Panen kirja mõned retseptid, mis me seal tegime ja mis mulle eriti meeldisid. Kõik said proovida. Meie kaasa arvatud.

Soolane smuuti

1/3 avokaadot
1 tomat
1 sibul
1/3 tšillit
1 sellerivars
sool-pipar
tomatimahl

Siia võib lisada ka tabascot, Worcestershire kastet ja viina, saate Bloody Mary smuuti :)

Kodujuustu smuuti (sobib hästi hommikusöögiks)

2 spl kodujuustu
keefiri
peoga maasikaid
paar basiilikulehte

Roheline koorene smuuti (see oli niiii hea!)

spinat
basiilik
õunamahl
avokaado
maitsestamata jogurt
jää
suhkur

Arbuusi-piparmündi smuuti (Leenu tegi)

pool banaani
üks suurem viil arbuusi
peotäis maasikaid
mõned piparmündilehed
kasutasin arbuusisiirupit, sest arbuus oli megamage ja vesine (oleneb arbuusist, eks)

Vürtsikas kama (Meelis tegi)

veerand avokaadot
pool banaani
keefiri
kirsimahla
2 spl kama
pool tšillit

Heinar tegi kohe ka vastava kaunistuse Meelise smuutile

Õhtu lõpuks olid kõhud erinevaid smuutisid täis ja saime tunnistused ka :)

Kõikide koolitustega saab tutvuda siin! Valida saab igasuguste asjade vahel – õllekoolitusest alkoholivabade ja tekiilakoolitusteni välja. Hinnad on minu meelest üsna taskukohased, võrreldes mingite lambiüritustega, kus osalemine maksab sadu eurosid.

Millisele koolitusele teie minna tahaksite?

9 thoughts on “Diplomeeritud smuutimeister

  1. kas munavalge lihtsalt koos muu kraamiga otse blenderisse sedasi toorelt? ei pea eelnevalt veidi ette vahustama vms?

  2. Lihtsalt mainin, et smuutit tohib kasutada küll eesti keeles ja ka menüüs :) Mõlemad on õiged, lihtsalt eestipärasem on mahedik.

    See-eest nt wrap ei ole eesti keeles õige ja peaks kasutama sõna “vrapp”, varem pakuti isegi varianti “mähik”, aga see ei läinud läbi vist :D

  3. On nii smuuti kui ka mahedik.
    Eks ta ole ikka nii, et heal lapsel mitu nime.

  4. Kui on öeldud, et eesti keeles vaja kasutada sõna “mahedik”, siis miks diplomil ikka smuuti kirjas on? :D

  5. Eesti blogiauhindade lühendi genereerimisel ei mõelnud, et üks tuntud EBA (Eesti Baarmenite Assotsiatsioon siis) juba on?

Comments are closed.