Eksperiment: kuu aega lihavabalt!

1. november on ülemaailmne veganite päev. Täna hommikul nägin „Hommik Anuga“ saates, et inimesi kutsutakse üles olema kuu aega ilma lihata. Nii nagu ma eelmisel kuul võtsin vastu väljakutse soetada vähem kilekotte, proovime me Meelisega novembris liha mitte tarbida.

Veganiks, selle kõige õigemas mõttes (ei lihale, piimale, juustule ja kõigele loomsele), ma kindlasti oma elus ei hakka. Ma olen selleks liiga vaene ja mugav. Ma ei ole kunagi saanud aru sellest, oi, loomi tapetakse.. Kui mina jätan liha söömata, siis ega need loomad seepärast ellu ei jää. Ja taimed on looduses samamoodi vajalikud. Kuidas see nali oligi.. Et sa oled vegan ja võtad mu hapniku ära, kui taimeid sööd vms. Ei mäleta täpselt. Umbes midagi sellist:

rmBPWAUkLZWJjM6vg6DZEIXXXL4j3HpexhjNOf_P3YmryPKwJ94QGRtDb3Sbc6KY

Meie novembri plaan – vähem liha

Ma ei kavatse loobuda näiteks juustust, sest juust on lihtsalt nii hea. Ma võin proovida mitte süüa liha ja teha liha asemel.. Eee… ma ei teagi mida. Ma töötasin kunagi Eestis ka kokana ja seal oli kõik mega mahe ja mega vegan. Ja seal ma tegin tõsimeeli üheksa kuud ilma lihata toite. Isegi vegan kartulisalatit, kus hapukoor oli tehtud päevalilleseemnetest ja veest, ja see maitses väga hea. Aga oma tüübilt ma ei ole vegan, ma ei taha olla mingi ökošmökoš, et ma isegi hapukoort ei söö.

Minu jaoks on väljakutse juba see, et ma liha ei söö. Ma söön liha ikka väga tihti. Kana ja sealiha ja pöffiiii… No saab põnev kuu olema, eriti Meelise jaoks, kelle lemmik on juustuvorst :D Ma olen ammu proovinud teda panna seda mitte ostma ja ostan pigem Matsimoka suitsuliha vms, aga ei, ikka tekib kappi mingi keeduvorst :D

Hahaha, ma mõtlen juba praegu õudusega, kuidas ma teen tom khad ilma kanata… nojah, teen ainult seentega siis. Tegelikult on isegi natuke põnev proovida üle pika aja teha süüa ilma lihata. See on võimalik, ma tean. Ma üheksa kuud tegin seda. Aga kui aus olla, siis mulle see väga hästi ei mõjunud. Mul olid maovalud sellest silo söömisest lõpuks.

Oijah, praegu vaatan just Jamie Oliveri, kus ta mingeid ulme kanu teeb… Suu jookseb vett… Ei mingit kana meile!

Niisiis, kes meiega koos selle väljakutse vastu võtab?

PS! Võite sheerida ka mingeid eriti häid retsepte, kus liha pole, aga maitse on imeline.

PPS! Kui keegi teab, kust ma saan eriti hea hinnaga eriti hea wokpanni, siis sheerige infi. Ma keerasin enda oma täielikult pekki, kui ma seal metallsaumiksriga püreed tegin… See oli sajandi parim pann :(

47 thoughts on “Eksperiment: kuu aega lihavabalt!

  1. Vaata, selle hapukoore ja juustu mittesöömise taga pole mitte soov olla ökošmökoš, vaid soov mitte tappa vasikaid. Piima saamiseks on vaja lehma pidevalt tiinestada, kuid vasikas jätta ilma selle tallemõeldud pruduktita ehk piimata. Ja siis…u 50% neist tapetakse, sest on ületootmine ning nende kunstlik üleskasvatamine on väga kallis.
    Piim on väga jõhker toit. Maitsev küll. Aga ökoolemisega pole siin mingit pistmist.

    1. Aga kui juba katsetamiseks läks, proovi sojapiima (näiteks Alpro) kohvile. Ära vast kohe riisipiima, kaerapiima või mandlipiimaga katseta, võimalik et tundub LIIGA teistmoodi. Aga sojapiim kohvile (eriti vahustatult) on küll superhea!

  2. Hahahah seda keeduvorsti nalja saab meil kodus ka. Ma ise juba lapsest peale vorsti ei söö, ikka singi peal, roosa kilesse pressitud ollus ei tundu kuigi isutav, aga mees ikka veab seda koju. Hetkel elan ise töö tõttu teises riigis ja mees naudib kodus südame rahuga keeduvorsti, kalapulki ja pelmeene.

  3. Vaata filmi Cowspiracy, vaga ponev teema. Opin just seda ala ja olen nyyd 2 kuud lihavaba. Mulle ja osadele mojub see,kui naed ja tead,kuidas liha sinuni jouab,lihtsalt rove, kuigi munast ja juustust on kyll vist voimatu loobuda:D
    Veel filmid forks over knives ja earthlings, kui see teema huvitab.

  4. Päris põnev! Eks see ole tõepoolest vaid stereotüüp, et veganid söövad vaid silo ja salatit, suur osa sellist valgulist tuleb neil siiski kaunviljadest. Lahe, et sellise väljakutse vastu võtsid. Kui mingi eriti hea retsepti otsa satud/leiutad, võiksid ka jagada :).

  5. Nõudlus reguleerib pakkumist. Kui inimesed liha ei sööks, siis kaoks ka lihatööstused. Ära mõtle nii, et kui sina üksi loobud, siis ei juhtu midagi. Kilekottidega on ju sama – kui sa vaid üksi loobuks, siis ega loodus sellest puhtamaks saa. Aga muidu sa tead küll, ma kiidan selle eksperimendi täiega heaks :D Loodan, et teie maitsemeeled avarduvad ja leiate oma igapäevamenüüsse palju uut.

    1. Kui lihatööstused kaovad, siis kaotavad ka tuhanded inimesed töö. Täis eganlus on küll jamps :). Miks ma ei peaks sööma kodukana mune, kui nad niikuinii munevad…miks ma ei peaks jooma jogurtit, kui lehma mitte lüpstes, tekib udarates põletik… Kahju, et inimesed nii enesekesksed on..

    2. Inimene, palun vii end kurssi – lehmal tekib piim, kui ta jääb tiineks, nii nagu inimeselgi rinnapiim. On olemas lüpsmise tsüklid jne. Lehmad tehakse tööstuses tiineks sunniviisiliselt piima saamise eesmärgil. See ei ole mingi vegani promo vaid võid lugeda ka piimatööstuste kodulehelt, kuidas asi käib. See on nii rumal arusaamine ja just nimelt ma ei tea kust lapsest saati meile sisse jäänud, et lehm annab niisama ka piima ja teda on vaja lüpsta.

    3. Ok, ma ei tea sellest midagi, lihtsalt küsin, et kodulehmad on ju kogu aeg lüpstavad?! Või ma mäletan valesti lapsepõlvest?

    4. No point on selles, et lehm tehakse ikkagi tiineks, et ta hakkaks piima andma. Ja teda siis lüpstakse ja ta annab selletõttu piima, et see on siis nagu vasika imiteerimine võinii. Ega ta heast peast ei anna, ikka on see piim vasikale mõeldud. Ja kindlasti ei anna ta terve elu, mingi hetk on vaja ikka uuesti tiineks teha, naisel ju kaob ka piim mingil hetkel ära, isegi siis, kui laps seda veel tarbib. Aga vasikas jah, jääb oma ema piimast ilma, sest seda tahavad inimesed.

    5. Mulle on üks asi segaseks jäänud – kui lehmad enam piima ei anna (st neid ei tiinestata enam), mis on sel juhul nende eesmärk?
      Koduloomadena Rocca al Mares?

    6. Aja jooksul lehmad ei annagi enam nii palju piima ning pole tööstuses enam nii väärtuslikud ning need viiakse edasi tapamajja. Osad surevad suure koormuse tõttu juba enne ka maha ja nende liha jõuab edasi su burksi vahele ;) Üldse ühes burksipihvi vahele võib jõuda umbes 100 lehma liha.
      Aga kui nõudlus piima järele väheneb ja need piimalehmad (keda enam vaja pole) on ka maha tapetud siis pole ju enam uusi vaja juurde kasvatada ehk pole vaja ju ühtegi lehma enam vägistada. Eks aja jooksul loodus reguleeriks ka optimaalse koguse kes looduses elaks ehk nimetatakse seda looduslikuks valikuks. Ja siis saaksid lehmalt rõõmsalt ja õnnelikult metsavahel elada nagu põder või kitsgi :)

  6. Piprapoes on müügil wokpann, maksis vist 13 eurot kui õigesti mäletan :)

  7. Lihavabaks ei hakka (osadel on ametlikult suhkruvaba kuu ka muidu, FB-s lausa grupp tehtud), aga kilekottidega läks väga hästi. Suuri poekotte ei ostnud ühtegi, soetasin ainult ühe paberkoti (see on mul autos ja kasutan korduvalt, käekotis on üks õhem riidest kott ka olemas ning pidevas kasutuses). Väikeseid kilekotte suutsin ka päris kenasti vältida ja need paar tükki, mis koju kaasa tulid, läksid taaskasutusse. Selle teemaga lähen kindlasti samamoodi edasi.

  8. Põnev väljakutse!Ise eelmisel kuul osalesin suhkruvabas väljakutses, st üritasime neid suhkruid vältida mida ise saab lisada (kohvi ja toidu jms sisse), peidetud suhkruid ei ajanud üksiasjalikult taga.
    Isegi õnnestus aga mitte päris patuta. Samas eesmärk oligi PROOVIDA mitte tulihingeliseks suhkruvihkajaks hakata.

    Sel kuul püüan teha sellise kuu, et kordagi ei söö kuskil väljas vaid teen koguaeg kodus süüa ja võtan ka tööle kaasa.

  9. Ma tegin ka alles hiljaaegu “nädal aega vegan” toitumist. Võtsin Sandra Vungi blogist nädala näidusmenüü ja kokkasin neid toite, mis menüüs oli. Väga head toidud, kerged valmistada. Töötasin Tallinnas Blissis koha algusaegadel ja nii mõnus oli siis ka mitte liha süüa. Kuna ise töötasin välja kõik salati retseptid, siis sain ikka väga targaks veganluse poole pealt. Aga kui ma seda nädalamenüüd tegin, siis tõesti on raske loobuda juustust ja näiteks kohupiimast, kuigi oleks prooviks võinud tellida netist vegan juustu :) Igatahes tubli oled, et katsetad uusi ja lahedaid tegevusi :) Ootan põnevusega uusi postitusi juba.

    1. ma olen ise seda veganjuustu teinud.. noh, jah, juust, aga mitte päris :)

  10. Kuna pole Eestis üle aasta juba viibind aga mäletan oma viimast panniostu ja poe lubadust, et nende pannivahetuskampaania jääb käima, siis uurisin netist järgi ega nad lubadust murdnud pole. :D
    Pole küll otseselt odav aga tänu kampaaniale saab päris hea panni endale -50% skoorida kui oma suvalise vana panni sinna viid. http://www.homegourmet.ee/kampaaniad/pannivahetus-kampaania/
    Ausalt, ei ole selle firmasaadik ega tee reklaami :D Lihtsalt tookord jäi silm peale tollele kampaaniale ja sain väga hea panni sealt. :)

    1. Kusjuures, seal on jah see kampaania kogu aeg ja kui ma nüüd Krissus vaatasin, neil polnud enam seda silti seal :S Seal oli ilus pann küll 80€ :D

    2. Ülemistes see silt täiesti olemas, täna käisin isegi piilumas. 2a tagasi kasutasin seda võimalust, nüüd jälle :)

  11. Ma sain Magazinist ( uskumatu eks) wokpanni, ega ma alguses midagi ei lootnud. äge ja coolnägi välja lihtsalt. Aga kurat- see pann on ikka yleprahi! isegi tema värv on säilinud, ei kärsata ega midagi. Mees kiidab siiamaani mu ostu aga no see oli mitu aastat tagasi

  12. Kuna ma liha ei soo anyway siis koige raskem on loobuda juustust (olen suur juustusober – feta, mozzarella, kitsejuust jne). Kohvi olen ka harjunud piimaga jooma, aga juba paar nadalat tagasi hakkasin sojapiima kasutama ja olen taiesti rahul ka kindlasti jaangi kasutama.
    Vegantoite saab vaga maitsvaid teha, kui meeldib katsetada ja naiteks uurida erinevaid retsepte netist. Olen palju haid ideid samuti Sandra Vungi lehelt leidnud. Polegi vist kunagi paris tapselt kopeerinud, vaid olen lisanud oma maitse jargi yht-teist voi ara jatnud. Viimati tegin riisi tofuga ja sai vaga maitsev. Keeda riis, prae tofukuubikud pannil monusalt kuldpruuniks, lisa keedetus riis. Prae moned minutid, lisa tykeldatud kyyslauk. Prae veel minut-kaks ja lisa sojakaste. Vaga kiire ja lihtne, sealjuures maitsev. Serveeri koorese tomati salatiga :)
    Neid retsepte on seal muidugi vaga palju – koik lihtne ja maitsev!

  13. Mul poeg ei söö liha. Oleme päris tihti teinud läätselöga :). Näeb välja rõve, aga hea maitse. Koosneb siis läätsed, kruubid/riis, purustatud tomatid, maitseained, riivitud porgand jne. Loominguliselt võib lisada veel ubasid tomatikastmes, maisi, riivitud kaalikat jne.
    Juurikakotletid peaksid ka täiesti ok olema. Samuti püreesupid. Jube keeruline päris ilma lihata hakkama saada. Meil õnnestub vahest ikka veisehakkliha kuhugile sisse panna. Muidu endale teeme juurde kana, kala, pikkapoissi jne Kas kala ka ei lähe arvesse?

    1. Kala ja juustu ikka söön ;) Proovin esialgu lihtsalt sea-looma-lamba-kanalihast jne eemale hoida :)

  14. Mulle meeldiks, kui sina kui nii loetud blogija, vaataksid ära selle loengu https://www.youtube.com/watch?v=LQpAr2JILRA ja analüüsiks seda oma blogis. Aga sa peaksid seda vaatama eelarvamuste vabalt ja avatult, mitte skeptiliselt ja mitte loengu jooksul tegelema saja põhjuse väljamõtlemisega, miks see kõik ikkagi jama ja absurd jne on. Lõigu, kus Yourofsky tutvustab tooteid, võid vahele jätta, edasi kerida. Väga haarav ja hea loeng on. Mõtteainet ka palju.

  15. Loen siinseid kommentaare ega usu, et inimesed päriselt nii lambad on. Hea, et üldse teatakse, et piim lehmalt, mitte poest tuleb. Kuidas see lehm piimaga seotud on, see on aga juba vist miski kosmoseteadus, liiga raske aru saada, seega lihtsam on uskuda mingit vanaema udujuttu, et lehm annab piima, kuna ta sööb rohelist heina. Jmt seletused. Irw. Et seks oli vanasti tabu teema, on ammu teada. Loomade paaritamisest ja seemendamisest vist ka ei tihatud rääkida. Palun seletage oma lastele, kuidas piima tegelikult saadakse, on neil tulevikus natukenegi vähem piinlik. Kanad tõepoolest munevad nagunii. Linnutööstuse teeb julmaks see, mismoodi kanu peetakse ja nuumatakse, küll rohkema muna, küll rammusama liha eesmärgil. Ja Marileen, mismõttes sa kirjutad, et sa pole kunagi aru saanud, et oi loomi tapetakse, seda tehakse ju sinust sõltumata jne. No tegelikult, kui sa natukene mõtleksid, jõuaksid arusaamisele, et maailm muutubki üks inimene korraga. Mida vähem inimesi loomseid tooteid tarbib, seda väiksem on nõudlus neile toodetele. Ja kui ka maailm kohe ei muutu, siis sinu maailm ju ikka muutub. Sinu ja sinu pere maailm muutub, seega on neid maailmu juba lausa kolm. Ja kui tapmine nii loomulik asi on, siis palun säästa kilekotte ja mine osta elusaid kanu ja sigu ja tapa nad kodus ära.

    1. Iga inimene jäägu ikka enda töö juurde. Ma ei ole mingi lihunik või talupidaja. Kui ma seda ühel päeval olema peaksin, ju siis löön kanal ka pea maha kui vaja :)

    2. Loogiline, et sa sellist ametit ei pea. Ja olen päris veendunud, et ei hakka ka kunagi pidama. Lihtsalt ma ei saa sellest sinu “oi, loomi tapetakse” ütlemisest aru. On see siis sinu arvates tõesti nii tühine asi? Inimesed üldiselt teadvustavad küll, et tegelikult on see kõik ikka päris rõve, mis toimub, aga kuna lihasöömisharjumus on suur, eiratakse seda ebamugavat teadmist. No ok, las siis olla. Aga anda mõista, justnagu oleks see mage, olematu ja ebapiisav põhjus, miks osad inimesed on lihasöömisest loobunud…. Ma ei tea miks ma üldse ootasin arukamat kommentaari.
      Edukat väljakutse sooritamist! Ja vast on sul andunud fänne, kes sinu eeskujul sarnase väljakutse vastu võtavad. Loodetavasti see kuu aega muudab mõningaid harjumusi sinu ja teiste elus. Imelik, kui ei muudaks. Võiks ju. Teisiti on see aeg samahästi kui maha visatud.

  16. Mina tean lapsepõlvest nii palju, et tiine lehma või alles poeginud lehma piima ei kasutata inimestel joomiseks. Elasin lehmalauda vahetus läheduses kes toodab piima suurema piimatööstuse tarbeks. Lehmad ikka annavad piima koguaeg. Seda piima mis saadi tiinetelt või alles poeginud lehmadelt anti lutipudeliga vasikale.

    1. Et kui sa elasid lehmalauda vahetus läheduses, tead loomakasvatusest ja piimatööstusest nii mõndagi? Mulle näib pigem, et midagi sa ei tea. Ühelgi imetajal ei teki piim ilmaasjata tühja koha pealt. See tekib ikka eesmärgiga toita oma järglast. Lehmade järglastega on nii, et emased isendid kasvatatakse suureks, isased vasikad viiakse enamuses juba varakult tapamajja. Aga lehmade organism toodab piima pidevas teadmises, et neil on kuskil vasikas. Terve elu lõpuni. Kui lehma organism on lõpuks nii kurnatud, et piimatoodang väheneb, on temalgi tapamajja minek. Selline “rõõmus” elukene. Piimapakkidel kõik lehmad ju naeratavad. Ja veel…on huvitav, et inimene on ainus imetaja, kes elu lõpuni piima tahab larpida, ja mitte oma ema piima, vaid lehmapiima. Miks siis mitte nt koerapiima? Või hobusepiima?

    2. Selle “terve elu lõpuni” all pidasin ma silmas seda, et lehma organismi hoitakse terve tema elu vältel selles teadmises, et tal on vasikas. Reaalselt võetakse talt see vasikas kohe käest ja piim toodetakse inimestele. Kui pidevalt lüpstakse, ei kao piim vähemalt aasta vältel ära. Eks siis jälle seemendatakse, tuleb uus vasikas ja selline see katkematu ring on.

  17. Olete ehk kuulnud sellisest terminist nagu aher lehm? Kui lehm ei jää tiineks mingil põhjusel, siis nimetatakse teda ahtraks. Lehma piima tootlikus väheneb ajapikku ja lõpuks lakkab täielikult. Seega, selleks, et lehm piima toodaks, peab ta ka vasikaid ilmale tooma. Ja tõesti äsja lüpsma tulnud lehma piim tootmisse ei lähe, aga jummel kui hea asi on ternespiimast suhkruga keedetud “möks”… Lapsepõlve magusad hetked.

    1. Sõna aher ei kasutata ainult loomade, vaid ka inimeste puhul. Ja mu teada saab lehmaks nimetada looma, kes on vähemalt korra poeginud, enne seda on ta mullikas. Kui lehm on aher, tähendab see sisuliselt seda, et teda enam ei seemendata ja ta nuumatakse lihaloomaks. Kas pole hariv see Marileenu blogi :D Tekita teinekordki nii intrigeerivaid postitusi!

  18. Aher lehm on siiski see lehm, kes mingil põhjusel ei jää tiineks, mitte teadlikult ei seemendata. (Ma üldse ei targuta, lihtsalt tean loomakasvatust lähemalt.) Lihaveised ongi nuumloomad. :)

    1. Sa said natuke teisiti aru. Ma räägin, et lehm ei saa aher olla, kuna lehm on juba poeginud loom. Kui ta on juba poeginud, järelikult ei ole ta aher. Ja kui ta on poeginud, järelikult annab piima. Järelikult on lehm. Haha:D No sõnademäng. Lehmad on need, kes toodavad piima, ülejäänud on nuumveised. Ei ole ju veisepiim, vaid on lehmapiim. Üldiselt ma saan aru jah, et kui räägitakse lehmast, mõeldakse selle all udaratega muu-muu häälitsust tegevat ja piima andvat looma. Aher loom ei anna piima. See minu seletus, mida aher lehm tähendab, oli nagu otsetõlge. Mõte oli selles, et lehm lihtsalt ei saa aher olla. Midaiganes, ausalt. Mulle pakkus nalja. Tegelikult mind hakkas huvitama, miks sa selle viljatu looma teema üldse püstitasid?

  19. http://www.webmd.com/food-recipes/guide/vitamin-b12-deficiency-symptoms-causes

    No mina olin 9 kuud vegan ja kuskil 3 aastat taimetoitlane. Piima voin otse lidra pakist kinni panna aga punast liha enam suua ei suuda. Nuud arstid utlesid, et B12 on madal, et pean sustid saama, et see tasakaalu viia. Kui organism vajab neid aineid siis milleks ennast mingitest sustidest ja tablettidest tais toppida, kui saab inimese kombel tasakaalukalt toituda ja selliseid probleeme valtida.

Comments are closed.