KOOSELUSEADUSEST, loodetavasti viimast korda

Ma ei taha avada enam neid kooseluseadust puudutavaid artikleid, blogisid, FB postitusi ja kommentaare. Ma ei suuda neid lugeda. Ma lähen nii närvi, kui ma mingit lollust pean lugema.

Inimesed ei ole siiamaani veel täpselt aru saanud, mida see seadus tähendab – arvatakse sinisilmselt, et nüüd kõik mehed abielluvad omavahel ja lapsendavad kõik väiksed poisid ära ja keeravad nad homodeks.

Kui raske on aru saada, et see seadus puudutab ka heteroseksuaalseid inimesi. Inimesi nagu sina ja mina – okei, mind niiväga hetkel mitte, sest ma olen abielus. Aga kolm aastat tagasi, kui ma käisin maovähendusoperatsioonil ja mind pärast seda paar päeva intensiivis turgutati, siis Meelist minu juurde ei lubatud – aga kes te olete? Ei lugenud, et olime aastaid koos elanud, ühiselt arveid maksnud ja teineteise eest valmis surema. Seaduse silmis olime me kaks võõrast inimest. Ja intensiivi polnud tal minu juurde asja.

Tulevikus selliseid olukordi just see täna vastuvõetud seadus leevendabki. Kuid selleks, et see reaalselt 2016. aasta jaanuaris jõustuks, on vaja veel hulgale inimestele seal riigikogus aru pähe panna.

Nimelt: Kooseluseadus hakkab kehtima 2016. aastal tingimusel, et parlament on selleks ajaks vastu võtnud jõustumiseks vajalikud rakendusaktid. Kui kooseluseadus vajas vastuvõtmiseks lihthäälteenamust, mis tähendab, et seaduse poolt pidi hääletama rohkem riigikogu liikmeid kui selle vastu, siis rakendusseaduse vastuvõtmine eeldab koosseisu häälteenamust ehk vähemalt 51 häält.

2015. toimuvad uued riigikogu valimised, eks see pilt seal natuke muutub, aga ilmselt mitte oluliselt.

Täna on mul aga küsimus Liisa Pakostale, Urmas Reinsalule, Marko Pomerantsile, Toomas Tõnistele, Sven Sesterile, Margus Tsahknale, Igor Gräzinile, Peeter Võsale, Aivar Riisalule, Viktor Vassiljevile, Deniss Boroditšile, Ken-Marti Vaherile, Juhan Partsile, Jaak Aaviksoole ja Mihhail Korbile – mis toimus teie peas, kui te vajutasite nupule, et olete vastu? Te kõik olete tundunud mulle siiani täiesti normaalsed, mõistusega inimesed, ometi ei suuda te ikkagi loogiliselt mõelda.

Kuigi suures osas puudutab see seadus jah, homosid ka, siis ka teie seas on ju lapsevanemaid, ma tean, et teie seas on isegi lapsevanemaid, kelle laps on homo – miks te teete neile nii? Kuidas te saate olla nii kitsarinnalised? Te olete valitud esindama rahvast, mina rahvana, eeldan, et minu eest seisavad riigikogus mõtlevad inimesed, tolerantsed ja avatud meelega inimesed. Õnneks olite te täna vähemuses, aga ikkagi – miks te esindate rahvast, kui te seda tegelikult ei tee?

Ja päevaküsimus: kus olid Siret Kotka ja Erki Nool? Äkki läksid ravile? Nool ju kunagi soovitas suure suuga, et homod võiksid hoopis ravile minna. “Samamoodi nagu alkohoolikud saavad abi. Mis see siis on – inimesed saavad igasuguste asjadega abi,” lausus ta toona. Ehk ta sai aru, et ka temal on võimalik abi saada? Ja võttis Sirtsu ka kaasa…

UPD: 10.10.2014 kell 12:00
Delfis on ilmunud imetabane intervjuu ja just nii ma olen alati lootnud ja mõelnud, et üks riigikogulane mõtlebki!

Tsiteerin:

„Ma mõtlesin oma lastele ja lastelastele, oma noortele sugulastele ja noortele üldse Eestimaal. Mõtlesin, et nii palju kui mina olen noorte inimestega rääkinud, siis nemad toetasid seda,“ põhjendas Lembit Kaljuvee Delfile enda tänast otsust.

Kaljuvee sõnul ei oleks ta seadusele saanud rohelist tuld anda, lähtudes enda east ja oma emotsioonidest. „Kui ma vaatasin plussid ja miinused oma silmaga üle nii, nagu saadik peab kaaluma neid asju, siis ma leidsin, et see on õige,“ selgitas ta.

„Me ehitame seda ühiskonda, rahvas koos parlamendiga – seda ühiskonda, kus oleks hea olla. Kui noored, kelle jaoks me tegelikult ehitame oma riiki, arvavad nii, siis miks ma ei peaks seda arvestama?“ ütles riigikogu liige.

„Me teeme ju seda ühiskonda tuleviku jaoks ja kui mu lapsed ja lapselapsed arvavad, et seda seadust oleks vaja, et elada sellises ühiskonnas, kus on sellised reeglid, siis miks mina peaksin sellele vastu olema? Minu arusaam on see, et järeltulevad põlved on targemad, sest nii on evolutsiooniline areng toimunud. Miks ma siis ei pea nende tarkust kuulama?“

3 thoughts on “KOOSELUSEADUSEST, loodetavasti viimast korda

  1. “Õnneks olite te täna vähemuses, aga ikkagi – miks te esindate rahvast, kui te seda tegelikult ei tee?”- Esindavad rahvast ju. Seda rahvast, kes selle seaduse vastu on. See on ju loomulik, et selliste teemade puhul langevad arvamused kardinaalselt lahku :)

  2. Mina olen rahul, et seadus vastu võeti. Ka mul oli kunagi seik, et oli sünnitamas ja kuna mees oli suurema lapsega kodus ja mina unustasin sünnitama minnes telefoni koju, siis tal oli tükk tegu, et itk arste veenda, et ta mu elukaaslane ja on meie ühise lapsega kodus. Nimelt infot antakse ju ainult kas vanematele või siis abikaasale. Nüüd aga abielus ja teame, et meie eest ei saa enam ükski arst või muu seaduse esindaja midagi varjata. Meile peab andma teineteise kohta infot.

  3. Ma lootsin pikemat põhjendust ja Võib-olla ka selgutust, aga tundub et mingi uus seadus nuputati välja selleks, et lampi inimene saaks saaks haiglast kohtuda kellegi teisega. Seaduslikult. :(

Comments are closed.