Laps ei peaks olema vegan!

Mul polnud üldse plaanis sellest veganlusest kirjutada, sest ma saan aru, et pärast blogisõda oli see järgmine teema blogides, millest paljud kirjutasid.

Kõik teavad, et ma olen lihaarmastaja ja veganlusele ei kaldu. Aga eile jäi mulle silma üks artikkel (link!) ja siis ma korra mõtlesin, et haiged inimesed, ausalt! Ja siin ma nüüd olen ja blogin.

Tõesti, sööge ise kasvõi ainult kapsalehti ja vett, miks te peate sellist asja oma lapsele tegema. Las ta otsustab ise, mis talle meeldib ja mis mitte. Okei, siin saab vaielda, et otsustame lapse eest veel sada asja – ala kas vaktsineerida või mitte, kas minna lasteaeda või mitte, kas panna ta laulma või poksima jne; aga kaine mõistus ikkagi ütleb, et söögilaud võiks olla mitmekülgne ja mitte koosneda ainult kapsast ja seemnetest.

Jah, need roosad põrsad on nunnud ja kanad ka, aga nagu Mallu kirjutas, kui mitte palju mõelda, siis võib paar amspu võtta küll.

Ma olen oma elus töötanud veganitega, vegankohvikus ja ausalt, nii mõnelgi korral ma tundsin, et ma tahaks lastekaitsesse helistada.

Need lapsed olid pidevalt haiged. Üks laps väga rängalt. Üle päeva suundus ema ikkagi haiglasse, sest ise ei osanud enam midagi teha ja päris surevat last enda käte vahele ka ei tahtnud. Ometigi, keeldus ta haiglas pooltest pakutud protseduuridest. Küll ei tohtinud üht süsti teha ega teist ravimit anda, küll oli palavikualandaja halb, siis jälle liigsete ravimitega auruti jne

A mida sa ronid sinna siis? Ravi lapse kopsupõletikku suvalise taimega nagu kuskil foorumis inimesed soovitavad ja no ei joppa, siis ei joppa! Ta sai vist alteadvuses aru küll, et miskit on mäda, aga no mõistus tõrkus koostööst.

Sellised lood, kui ma neid kuulsin ja esimesel korral oma arvamust avaldasin ja reaalse ajuloputuse sain, et ma ei saa midagi aru, sest ma söön liha, siis.. Hiljem olin vait. Kuulasin ja süda tilkus nende laste pärast verd!

Samas, selle artikli valguses. Mu sugulane hakkas ka aastaid tagasi “veganiks”. Loobus sea- ja loomalihast, kana ja kala, juust ja muna jäid siiski valikusse. Aastaid ta nii elas, kuni arst teatas sama – sul on ränk vitamiinipuudus. Pead sööma liha kui tahad, et näitajad tõuseks. Ja ta sööb. Lihtsalt normaalses koguses ala korra nädalas ja tervis on korras.

Ma arvan, et erinevad toiduained ongi selleks loodud, et neid süüa ja järelikult on need kehale vajalikud mingis mõttes. Loomulikult saab neid asendada ja loomaliha asemel näiteks peeti vitsutada, aga ilmselgelt on loomses toidus eluks vajalikke asju. Neid ei asenda need seemnekoormad ja juurikahunnikud.

Ja siis sellest järgmine on kõikvõimalikud talumatused. Vot see on minu meelest mingi moeröögatus. See oleks nagu au asi restoranis kõlaval häälel küsida, milline neist toitudest laktoosivaba on või kas midagi gluteenivaba ka on?

Kui ma vaatan endavanuseid inimesi, siis meil pole valdavalt mingeid haigusi ja talumatusi, sest lapsena anti kõike süüa, meid vaktsineeriti mille vastu vaja, mängisime mullaga, jõime porilompidest ja keha harjus eluga.

Praegu aga kasvatatakse lapsi natuke vati sees, puhastatakse ja pestakse pärast igat kukkumist ja kriimu, ei vaktsineerita ja tehakse juba tittedele vanemate “dieete” – mis ma talle seda piima topin, mul on laktoositalumatus, äkki tal on ka, siis peab vaeseke piinlema. No anna ja vaata kas on, mitte ära eelda.

Hedonil on ka mingi allergia. Ei ole mina aru saanud, kas maasikatest või murelitest ja ma ausalt ei tõmble, korra nädalas lasen maiustada ja elan need paar laiku üle. Tõmbavad tagasi, saab uuesti. Kui palju see laps ikka meie Eesti kliimas seda värsket saab, las sööb ja ehk tekib järjepideval pakkumisel lõpuks ka immuunsus.

Lõpp läks laialivalguvaks, sorry, aga need minu mõtted seoses veganlusega lihtsalt. Kõik ei ole loomulikult nii mustvalge kui tundub ja on arusaajaid inimesi ka. Olgu nad veganid või mitte.

Mis seos teil veganlusega on? Olete kuulnud ulme lugusid kellestki, kellele see valik on saatuslikuks saanud? Mida arvate veganitest? Või hoopis, meist, lihasööjatest? Kas on õige kasvatada last ainult taimede ja seemnete peal?

Ja lõpetuseks üks pilt, mida mul oli juba seal vegankohvikus töötades ilge kihk nende instagrami panna :D 

123 thoughts on “Laps ei peaks olema vegan!

  1. Nõustun täielikult :) enda peal tee, mida tahes, aga lapsed, kellel pole valikuvõimalust tuleks sellest välja jätta. Mu farmaatsiatudengist õele koolis räägiti, et vegan saab olla terve max 4 aastat, siis on kõik organismi varud kulutatud, täitsa usun seda. Ise olen paadunud lihasööja :D

    1. Usk on üks võimas relv ja seda eriti paadunud lihasööjate hulgas.

    2. Lastel ei ole valikut ka valida kas joovad piima või söövad liha. Sama moodi surute te lastel loomset toitu peale..
      Veganism on tõestatud kõige tervislikumaks ning paremaks elustiiliks üldse seega your argument is invalid

    3. Mõnes mõttes on ikka lapsel valik. Ma panen lapse taldrikule sama söögi, mida meie sööme. Sööb seda, mis maitseb. Liha ta ei taha ja selle nokib ta igast söögist välja. Seega ma arvan, et minu lapsel on küll valik olemas. Ma ei hakka peitma seda kuidagi söögi sisse, kui ei taha, siis ei taha. Aga kui vegan ei pane üldse lauale liha, siis ei ole ka lapsel valiku võimalust :)

    4. no meil ka selles suhtes valik, et panen ette, ja võtab mis tahab. vahel ei taha ka liha. mõnikord jälle muud ei taha, kui nokib ainult kanatükid välja :)

    5. paluks allikat selle “tõestatud kõige tervislikumaks ning paremaks elustiiliks üldse” kohta

  2. Tegelikult on ka veganina võimalus väga mitmekülgselt toituda a lihtsalt peab vitamiine ka eraldi juurde tarbima!! Lollid on need,kes seda ei tee ja siis tulebki see vitamiinipuudus. Ma ei ole ise vegan, aga ma olen nii palju uurinud-puurinud.

  3. See laps ei olnud vegan. Itaalia ajalehed avaldasid täna selle kohta kommentaari, et veganlusega polnud seal midagi pistmist. Palju kära ei millestki. Rauapuudus ja B12 puudus on laialt levinud probleem ka segatoitlastest laste seas. Miks sellised lood ajalehtedesse ei jõua? Sest siis pole kedagi maha teha ega sildistada.

    1. B12 vitamiini saab siiski valdavalt loomse päristoluga toiduainetest ja seeõttu puudulikkus levinud ennekõike veganite seas. On tõepoolest ka selline haigus, mis avaldub B12 imendmushäirena ja siis võib puudulikkus välja kujuneda ka lihasööjal, kuid see pigem haruldane. Eriti ohustatud B12 defitsiidist on imikud, kelle emaks on vegan ja kes saavad B12 vaest rinnapiima. B12 on aga vajalik närvisüsteemi arenguks, seega võivad vääral dieedil oleval imikul välja kujuneda arenguhäired, rahutus ning isegi krambisündroom.

  4. Ma olen muidu täitsa nõus su kirjutisega, aga ei, see pole osade jaoks moeröögatus küsida laktoosivaba toite. Mina olen ka poris mängides üles kasvanud ja pole mind vati sees hoitud, aga 23 aastaselt pärast ränka kõhugrippi sain ka mina endale laktoositalumatuse. Ja ausõna, ma pigem küsin nagu moodne inimene, et kas on laktoosi või mitte, kui see, et ma reaalselt oma ülejäänud õhtu vetsus veedan :D

    1. Mul sama aga gluteeniga. Ilmselt tänapäeva toidud või ei teagi mis täpselt neid asju tekitab. Kunagi sõin kõike ja olin terve. Nüüd pean jälgima, mida söön. Samas üritan niipalju kui saan ise jälgida mis toit sisaldab ja ei kipu kohe kõvasti küsima. Kui on aga kahtlus, siis vajadusel peab uurima. Kõik enda heaolu nimel.
      Kuulsin mingiaeg ühes söögikohas kuidas küsiti teenindajalt väga bravuurselt et kas see veis mida te pakute on kohalik või euroopast imporditud. Vot see tundus küll selline üleolev. Veis on ju veis, minu meelest vähemalt :)

    2. Mult küsiti, kas see liha on pseudoliha või pärisliha. Karp kukkus maani, polnud kuulnud ka pseudolihast :D

      Aga igati nõus postitusega. Ise vahepeal sõin vähem liha, läksin varasema töö asjus meremeeste tervisetõendit tegema ja arst küsis, kas olen taimetoitlane, hemoglobiinitase oli liiga madal. Nüüd söön liha ja asi ants, pole nagu probleemi.

      Väga tabletinärija pole, seega, kui veganid peavad lisaks veel tablette närima, siis kas see on päris tervislik kokkuvõttes, teades, kuidas tabletid ladestuvad organismi ja neist suurt väljapääsu pole( nt mu isal, kes peab tablette neelama igapäevaselt, et üldse elus püsida)

  5. Kuna olen rase, siis toitumine on hetkel tähtsam kui muidu. Ikka tahad lapsele parimat. Ma pole kunagi väga liha armastanud. Söön küll kui on toidus sees, aga otseselt ei tunneks ka puudust kui poleks. Samas söön ma igasugust muud “jama” mis on lihast tehtud( vorst, sink, hakkliha jne). Rääkisin ka arstiga sellest. Ta tõi mulle kaks näidet. 1 rase ei söönud enne rasedust ja raseduse ajal samuti mitte midagi loomset. Laps sündis madala kaalu ja b12 vitamiini puudusega ja ema oli nõutu, laps ainult nuttis ja nuttis ja ema süüdistas selles arste. Teine näide oli selline, et rase naine oli 4 aastat toitunud ainult taimsest ja tegi seda teadlikult. St et tal olid kõik mikrod ja makrod ja toitained paigas. Ta oli muidugi ka õppinud toitumist, kas mingi tehnoloog vms, ei tea nimetust. Aga igatahes ta laps sündis tervena ja keskmisest veidi suuremana isegi. Minu jutu mõte on see, et kui toituda teadlikult, mitte lambist lihtsalt ajada sisse juurikaid, mis kätte juhtuvad, siis on võimalik ka ilma loomsete aineteta hakkama saada. Aga see on ikka päris korralik teadus ja enne võiks korralikult ikka uurida seda kõike. Päris nii ikka ei ole, et eemaldan kõik loomse ja elu on lill.

  6. Esimene lugu mida ma loen su blogist ja olen 100% sinuga ühel nõul.. polegi rohkem midagi lisada,sa nagu ütlesid kõik ära :)

  7. Tere. Ise olen 12 ning taimetoitlane olen olnud paar aastat ja vegan natuke vähem. Ei nöustu sinu jutuga üldse. Me saame samamoodi süüa ning mul ei ole ühtegi tervisemuret. See on inimese enda asi-kas ta “armastab” loomi ja tapab neid rahus ja sööb samamoodi. Ja teine asi kas ta päriselt armastab neid ja tahab neile head elu. Ilmselt on näha, et Teie olete see esimene versioon. Kurb on vaadata selliseid inimesi.

    1. Ja mul on kurb vaadata neid, kes arvavad, et kui nad on veganid, siis pannakse lihatööstused kinni. Ei panda. Nii kurb kui see ka pole.

    2. Küsimus pole kinnipanemises, vaid loomadele tehtava kahju minimeerimises. Kui mitu looma jääb ühe aasta jooksul sigitamata/tapmata, kui üks inimene lõpetab loomse tarbimise? Päris palju.

    3. ja kui palju kulutab maailmas ressurssi see, et sa veganina nt riisi saaksid süüa?

  8. Nii pealiskaudset ja lahmivat postitust pole Sult ennem lugenud. Veganid söövad ainult kapsalehti ja seemneid… Ja ise mainisid, et töötasid vegankohvikus…. On lapsi kelle immuunsüsteem on nõrgem ja nad on haigemad ja lapsevanem oma teadmatuses ja ignorantsuses võib seda süvendada, aga on lauslollus seda kõike üldistada! Lapsevanemad kes on veganid ja lapsed ka ja ning kõik on korras ei tule seda igalepoole kuulutama ja peale suruma oma “õiget” arvamust nagu sina siin kipud väitma, et Sinu oma on…
    Mu oma lapsel on toorpiima talumatus aga noh Sinu arvamuse kohaselt on see moeröögatus ja ma siiski peaks siis andma talle piima ja noh las vaevleb korralikus kõhuvalus eks…
    Tee palun korralik uurimustöö allergiate kohta ja uuri mis mõju on sellel tulevikus kui praegu ei pööra tähelepanu.

    1. Naljakas on neid kommentaare lugeda, osad inimesed on aru saanud, et kapsalehed-seemned-vesi on üleüldine üldistus, nii näeb veganit keskmine lihasööja.. Ja siis on hulk inimesi, kes lihtsalt hakkab sellest kapsalehest kinni ja kukub seletama :)

    2. Mina ei saa ka sellest aru, et kui blogija sel teemal julgeb üldistada, ei kirjuta suurelt, et ma tean, et veganid ei söö vaid muru, ja nalja teha, siis on blogija jube kitsa silmaringiga, ei tea midagi ja üldse on ikka lollakas.
      Ma sain samasugusi kommentaare. Ma ei tea, mis püha lehm see veganlus on, et kui keegi julgeb teistmoodi arvata, siis nokitakse kontekstist mingid laused välja ja kukutakse nokkima.
      Üks vana laul tuleb meelde: “Jätke jonn ja jätke viha, sööge saia, sööge liha!”:D

    3. Sellist asja nagu toorpiima talumatus pole olemas. Sellist diagnoosi lihtsalt pole olemas. Allergigaga pole sellel kõigel veel topelt midagi pistmist. On olemas laktoositalumatus (lapseeeas väga haruldane, alla 7-aastastel ei avaldu praktiliselt kunagi) ja on olemas piimavalguallergia, sellisel juhul ei sobi piim menüüsse ka ühelgi töödeldud kujul. Soovitan sul endal uurimustööd põhjalikumalt ette võtta, hetkel ajad küll lihtsalt umbluud.

  9. Väga kintsarinnaline ettekujutus taimedel põhinevast dieedist – kapsas ja vesi. On olemas teadlikke ja mitteteadlikke veganeid. Mitteteadlikud vaevlevadki vitamiini- ja mineraalainete puudulikkuse käes, samuti nende lapsed.
    Kuid ära palun eelda, et omnivoorid saavad oma dieedist kõik vajalikud toitained kätte! Töötades ise tervishoius näen pidevalt inimesi, kes söövad tavapäraseid toite (loomne+taime), kuid vitamiini ning rauapuudus on hoolimata sellest maagilisest liha tarbimisest.

    Oluline on leida enda jaoks sobiv dieet! Ning arvan, et kuna vanemad otsustavad mingi eani lapse toidualaua eest, siis seda teadlikult tehes on veganlus väga väga okei! See, et sina söödad enda lapsele verivorsti ja jäätist on sinu valik, aga ära eelda, et see talle hea tervise tagab!

    Haiguste osas – gluteenitalumatus ehk tsöliaakia on raske haigus ja valel käsitlemisel elukvaliteeti tugevalt langetav. Kuna gluteenitalumatus on päriliku eelsoodumusega tulebki tsöliaakiahaigel inimesel enda lapsi selles osas ettevaatlikult teraviljalistega tutvustada. Ning laktoositalumatus on ensüümi puudumine, mis lagundaks piimasuhkrut. Antud haiguste pilt on väga subjektiivne, seega sina ei saa otsustada kas keegi teeb seda moe pärast või on tõsine probleem. Need haigused on olemas ka sinu põlvkonna inimestel ning palju aega enne seda. See, et sinul ei ole ja sinu tutvusringkonnas pole, ei tähenda et üldse selliseid probleeme ei eksisteeriks.

    Lisaks arvan, et LOOMAD ei ole toiduained ja nad pole selleks loodud, et inimesed neid süüa saaks…

    1. No Marimell pole väitnudki, et laktoosi- ja gluteenitalumatust ei esine inimestel üldse, vaid, et osaliselt on see saanud moeröögatuseks ja selle tulemusel, need kes tõesti peavad nende haigustega igapäevaselt koos elama, kannatavad nende n-ö isehakanud laktoosikute ja gluteenikute tõttu, sest inimesed ei tea enam, kellel päriselt on see vajadus ja kes tahab lihtsalt olla moekas. Täpselt nagu buliimia ja anoreksia oli mingi aeg trend, kuigi reaalselt oli ju neid inimesi, kes tõsiselt vaevlesid ja siiani vaevlevad selle kohutava haiguse käes. Osade inimeste mõistus on lihtsalt väärastunud ja kui Sa lihtsalt pahandad Marimelli välja öeldud lause peale, mis tegelikult on tõsi ja fakt, näitab seda, et Sa ei ole selliste inimtüüpidega vist tuttav, kes oskavad simulanti mängida, kes kaastundevajadusest, kes moe pärast jne.

      PS. Ma lihtsalt ei saa aru nendest kommenteerijatest, kes ütlevad, et veganid ei toitu ainult kapsalehtedest ja seemnetest, vaid et toidulaud on palju mitmekülgsem. Kas blogija peab kõik oma mõtted rakutasandini lahti selgitama…? See siin pole teaduslik artikkel, vaid blogija arvamus ja kas see oleks kuidagi parem olnud, kui Marimell oleks üles loetlenud kõik aed-, juur- ja puuviljad ja seemned, mida veganid saavad süüa, et siis poleks see olnud kitsarinnaline üldistus või? Me oleme täiskasvanud inimesed ja saame kõik loodetavasti aru, et kapsas oli lihtsalt kokkuvõttev sõna taimedele.

    2. Jumal tänatud, inimene suudab mõelda ja näha kaugemale ka kui kapsaleht! Ma tean väga täpselt, mida veganid söövad, aga tõesti ei pidanud vajalikuks kõiki toiduaeineid loetleda :)

    3. Aga pead kui SEL teemal tahad sõna võtta. Sest muidu… Ma loll tegin selle vea, et läksin veganite õuele kaklema, st kirjutasin ka sinna, et kas veganluse teemal üldse ei tohi sõna võtta kui arvamus teine, ilma et keegi sind debiilikuks ei sõimaks. Mis sa arvad, mis juhtus? Sain teada, et olen pleekblond ajutegevuseta inimene. Nohjah.

    4. Khmm, loodus on just nii loodud, et ühed liigid söövad teisi. Seega on loomad vägagi “toiduained” siinses maailmas. Kes kellele… Enne tsivilisatsiooni oli inimene loodusega rohkem ühes rütmis ning toidulaud omnivoorile kohane. Bioloogiliselt on ka loomne toit meie toidulauale mõeldud. See ei tähenda seda, et ma arvaks, et liha peaks sööma sellistes kogustes nagu praegu toodetakse. Ajalooliselt ei ole liha ka igapäevane toidulaual olnud, vaid pigem harva. Ning kui keegi moraalsetel põhjustel soovib vegan olla, siis miks mitte, kui arvab, et see talle õige on. Inimestel on siiski see eelis, et me saame teha teadliku valiku oma toidulaua kohta.

    5. Kui loomad ei ole toiduained, siis miks on olelusring selline, et selles on lülisid, kus loom sööb looma?

      Äkki tuletad meelde kust inimene on välja arenenud ja kaua neljal jalal käinud. Lisaks miks on vaja inimesel organismi normaalseks funktsioneerimiseks mineraale, mida saab lihast. Alternatiiviks on kunstlikult töödeldud mineraalipreparaat.

    6. kui inimene on sünnist saati tsöliaakiahaige, siis ei ole siin juttugi teraviljadega tutvustamisest. See on haigus, mis on sul sündides kaasas ja mis tuleb diagnoosida korrektselt (ehk siis soolebiopsiaga). Paluks valeinformatsiooni mitte levitada!

  10. Ma olen 100% ja rohkemgi veel sinu jutuga nõus.
    Tean ise väga paljusid veganeid, ühe juures elasime veidi aega. Õnneks ta ei olnud ja ei ole siiani veganluse “peale pressija”. Temalgi on päris palju tervise probleeme.
    Mina ei kavatsegi veganiks hakata, inimene on omnivoor ja selleks ka jääb. Iga inimene teeb oma valikud ise.
    Ja samas on salat ja porgand ka elusolend. Saavad haiget (lugeda irooniaga). Tuleks süüa kive aind.

    1. Mina ei tea ühtegi teadlikku veganit, kellel oleks mõni terviseprobleem. Küll aga tean lademetes segatoidulisi, kellel üks terviseprobleem ajab teist taga.

    2. mhmh…ja need segatoidulised, keda võrdlusgrupina siin kasutad, need ikka söövad korralikku toitu? või võrdled siin omavahel keeduvorsti ja kartulikrõpse söövat inimest taimetoitlasega?

  11. Vau.

    Kirjutaja demonstreerib suurte sõnadega oma teadmatust ja ignorantsust mitte ainult veganluse, vaid toitumise osas üldse.

    Menüü nimest ei sõltu, kas inimene (olgu täiskasvanu või laps) saab eluks vajaliku toitained kätte, vaid konkreetselt sellest, mida inimene omale suhu paneb.

    Lapse vajalikust ilma jätmine – sõltumata sellest, kas seda teeb segatoiduline, paleo, vegan või keegi kolmanda menüü järgi sööv – on tema väärkohtlemine.

    Taimne toit tagab kõik vajalikud toitained (nii mikro kui makro) – seda on öelnud nii eri riikide toitumissoovitused kui ka praktiliselt võttes näiteks päevi kestvaid võistlusi läbivad ning aktiivsed inimesed inimesed – kui nemad toidavad end ära, tervise- ja verenäitajad korras, toidab ka tavainimene.

    Viidatud artikkel aga on vigane, nagu on tänaseks selgunud.

  12. Minu arust läksid inimesed enne veganlust liha söömisega üle piiri, aga nüüd on nad ka üle piiri läinud..
    Ehk minu loogika ütleb, et kõike tuleks süüa ja tarbida mõõdukalt. Kui mõtleme nüüd sellele nö päris vanale ajale, kus muru oli rohelise ja …. ( kõik temae mis edasi läheb )
    aga siis oli ka aastas selline aeg kus inimesed tõmbasid koomale oma liha söömisega ehk siis ennem lihavõtteid ei söödud mingi aeg liha jne… aga Meie täna päeval sööme iga kell ja iga aeg liha ning tarbime seda nii palju.. ( millest on ka veganite idee, et neil on loomadest kahju, eelkõige nö neist suurtest farmides piinlevatest loomadest )
    Mis puutub lastele mitte liha andmist.. no siis olgem ausad osad nö lihatoidulised vanemad annavad oma lastele ainult makarone viineritega ja muud sellist rämpsu ( pool valmis tooteid ) seega on nende vanemate lapsed täpselt samasuguses seisus, lastel tekib samamoodi vitamiinide puudus… ainult, et meie meedia ei riputa seda suure kella külge !!!
    See on ainult ja ainult minu isiklik arvamus !

    Ole tubli ja päikest Teile ;)

    1. Ja mida ma veel mõtlen on see, et osad veganid on veel ka nö rämpstoidulised, seega on asi veel eriti hull…

      Mina arvan, et tervislik toitumine ning säilitus ainete kasutamine ja muu( suhkru asendajad) keemilised saadused tuleks ära keelata !!!!

    2. Mul tekib siin aga mõte, et kui laps sööb ainult viinerit ja makaroni, siis seda peab sööma ju ka lapsevanem?! Ei?
      Ma annan enda lapsele kõike seda, mida isegi söön ja tõesti, kiires elutempos võib juhtuda ka makaronid viineriga, aga üldiselt ma teen ikkagi süüa. Puhtast kanast keedan suppi, hautan juurikaid, liha jne
      Juhtub, et ta saab jupi juustuvorsti, kuid eelistan osta puhast taist sinki jne

  13. Teil on veganismist ikka väga vale arusaam! Kui te arvate, et veganid söövad ainult kapsalehti ja joovad vett, siis mul on tunne, et te poke üldse teemaga kursis. Ma ise pole ka vegan, aga niimoodi vegan elustiili kohta kirjutada, ei ole küll ilus, ja paneb mõtlema, milline inimene te ise olete??
    PS. Kui te natuke veel otsiksite infot selle artikli kohta või loeksite originaalartiklit (mitte seda, mis eesti meedia kirjutab), siis oleksite kursis, et vegsnlusegs polnud küll mingit pistmist.

  14. Käisin paar nädalat tagasi praktikal lastelaagris, üks laps oli nimekirjas veganiks märgitud, tegu oli 7 aastase tüdrukuga, esimesel päeval lõunal laps võttis sama toitu mis muudki ja veidi hiljem tuli kokatädi köögist tema vegan toiduga. Kui kutsuti nimepidi kus tüdruk istub siis algul ta ei reageerind ja ei tahtnud tunnistada, siis sai tava toidu asemele endale kuivad kartulid ja mingid kotletid siis oli näost näha seda pettumust, et ta oleks tahtnud seda sama sööki süüa kui muudki, aga kuna vanemad olid lapse veganiks märganud siis nii paraku oligi…

    Kurb, et sellist asja vanemad määravad, kui pole mingit mõjuvat tervislikku põhjust.

    1. See laps polnud mitte kurb selle pärast, et ta oleks neid loomajäänuseid tahtnud süüa, vaid sellepärast, et ta ei tahtnud teistest erineda ega liigset tähelepanu saada.

  15. Ma kohe siiralt ei taha alluda sinu provokatsioonidele, mida see postitus ilmselgelt on, aga… Kuidas see võimalik on, kuidas-kuidas-kuidas ometi, et sa toitumise teemal nii julgeid ja lahterdavaid statemente teed, kui sa oled olnud ma ei tea, pool? oma elust tugevalt ülekaaluline ja seda mitte haiguse, nt diabeedi tulemusena? Lausa nii tugevalt, et sulle on tehtud MAOVÄHENDUSOPERATSIOON? Halloo?

    Õnneks on Eesti ikka nii piisavalt suur, et mul on mu vabadus sinu(suguste)st inimestest kaugele eemale hoida. Õnneks on Google Chrome’il ”Block site” funktsioon ka. Et enam ealeski sinu kirja pandud ridade otsa ei koperdaks. Tule taevas appi!

    1. Mida puutub minu maovähendusoperatsioon veganlusse? See on ju lihasmass mis maha lõigati! Appii!

    2. Puutub selles osas, et inimene, kes ei oska ise teha tervislikke valikuid, ei peaks ]petama, kuidas teised elada võivad või ei või. Hallooo

    3. Tähelepanu juhiti Teie (kunagistele) halbadele toitumisharjumustele.

    4. Ma saan aru, et inimesed hakkavad vaidlema antud vegani teema üle aga inimese enda kohta mõnitavaid ja haigeid kommentaare postitada, on lihtsalt…..eee… debiilne :D Inimesed õppige vaidlema ilma kedagi teist solvamata.

    5. Issand, sa oled ikka reaalselt rumal inimene, kui sa ei saa aru, et magu vähendati küll tükikese lihasmassina, aga eesmärk oli vähendada seda rasvahulka, mille sa oled endale ümber muginud! Ma olen veendunud, et üsna pea võid leida ka korrast ära kolesteroolitaseme näidud. Ja veganlusega või mõistlikus koguses liha söömisega on siin palju pistmist.

      Tõesti, sa pole õige inimene sellistel teemadel isegi sõna võtma, eriti veel nii lahmivalt ja vähe argumenteeritult. Ja kusjuures mina ei ole vegan. Uskumatult RUMAL inimene oled. Loengi su blogi ainult sellepärast et saaksin mõttes tänada oma pere ja sõpru ja töökaaslaseid ja iseennast ja oma igapäevast keskkonda, et mina nii madalalaubaline ei ole!

    6. No jumal tänatud, et ma su päevad paremaks teen ja sind ilusamaks ja arukamaks ja nutikamaks jne

  16. Mina arvan, et täiskasvanud inimesel on õigus valida, mida sööb ja mida mitte, aga lapsele peaks siiski võimalikult täisväärtuslikku ja mitmekülgset toitu pakkuma. Kui tõesti mingi talumatus diagnoositakse arsti poolt või diabeet vmt haigust, siis see on teine teema ja ka siin kuulaksin mina siis arsti nõuandeid, mitte posijate või foormulaste soovitusi.
    Mina ei ole lapsest saati kala söönud, kuna lihtsalt ei maitse. kui sushi eestisse tuli, proovisin ka, et äkki nüüd meeldib kala, no ei suuda mina kala süüa. Mis teha. Võimalik, et mõnel inimesel on sarnased tunded liha suhtes ja ta ongi siis vegan. Sel juhul on see ok minuarust. aga et HAKKAN veganiks vmt, see on jama. Mingi moeröögatus lihtsalt. Isiklikult mulle on need “võltstalumatused”, “veganid” jm täiesti tüütud oma tobedate soovidsega restoranides, kohvikutes jne. Elage normaalset elu ja on nii endal kui ka teistel parem. meel rõõmus ja tuju hea.

    1. Söö kanaga küpsetatud sushit, või midagi muud ilma kalata – imeline

    2. Ma ütleks, et liha ja muu loomse söömine on pigem moeröögatus, mis on liiga pikaks ajaks kestma jäänud. Oleks aeg edasi areneda.
      Päris huvitav, et sinu arvates on moeröögatus see, kui inimesed hoolivad teistest elusolenditest, kelle tapmine ja ärakasutamine ei ole meile enam ammu elu-surma küsimus.

  17. Täiesti nõus sinuga! Minu laps on 8ne, sööb kõike, on terve ja puuduvad allergiad. Olen lasknud teha kõik süstid mis vaja, pole istunud temaga 8 aasta jooksul kordagi haiglas, sest kodus on vietnamisalv nohu-köha jaoks ja terve mõistusega ema, ehk mina, kes ei mõtle üle ega kuku kohe paanitsema.
    Nõus sinuga, kui vanemad tahavad teha oma ime dieete, lasku käia, aga lapsed jätke sellest eemale. Kui laps on piisavalt suur, võib ta teha oma otsuseid toidu suhtes, aga TERVE mõistusega lapsevanema asi on vaadata, et kasvav laps saaks kõik oma vajalikud vitamiinid ja ained toidust kätte.
    Nagu sa kirjutasid – ise oleme kasvanud sopa vett juues ja palja jalu mullas, kasvatan oma last ka nii. Pesen tema pesu oma pesuga koos ja mitte midagi ei juhtu. Pole mõtet kasvatada lapsi vati sees, las kogevad ise, kukuvad, söövad kõike jne – olgu terved ja õnnelikud, nagu meie lapsepõlves olime ;)

    1. Meil sama. Sööb mida meie, lihtsalt vähem soolast ja vürtsist. Mängib porilombis ja mullahunnikus. Pesen puhtaks kui tuppa tuleme, kasutan sealjuures suvalist 1€ dušigeeli. Pesu peseb esimesest päevast enda asjadega koos, kasutan suvalisi värvilisi keemiakapsleid jne

  18. Lihavabu toite süüa paar korda nädalas on meie valik ja tarbida piimatooteid mõõdukalt.
    Ei mõista veganite (ei söö midagi loomset) ja vegiteraansluse (?on õige sõna, ehk liha mitte sööjad) peale surumist.
    Küll aga pooldan mõõdukate koguste, mitmekülgset ja isevalmistatud toidu tarbimist.

    1. Nõus :) sööme ka ise nö veganit paar korda nädalas ja liha ei pea olema iga söögikorra juures.

  19. Ei ole kûll tàis-vegan aga hormoonidest tàispumbatud liha ei taha ise sûûa ega ka oma lapsele pakkuda. Isegi nii, et natuke ikka vôib, mis sest et nii nunnu vòi kuidas sa kirjutasidki.
    Enne sellist kirjutist oleksid siiski vôinud natukenegi veganluse kohapealt asju selgeks endale teha.

    1. Ma tean, et veganism ei tähenda ainult kapsast ja vett ja et asjade kombineerimisel saab kõik vajaliku kätte, minu silmis pole see lihtsalt õige. Thats it :)

    2. Mis asi siis õige pole? See, et loomad jäävad ellu , kui sa loomset ei tarbi?

    3. Vabandage väga, aga kas Teil on õrnemat aimugi tänapäevasest lihatootmisest? Hormoonidest täis pumbatud liha? Kui Teie elate Eesti Vabariigis ja tarbite peamiselt Euroopas toodetud lihatooteid siis ärge loopige oma sõnu sellise hooga kui te neis 110% kindel ei ole.

      Uskuge või mitte aga ka loomakasvatajad (n-ö liha tootjad) on ka inimesed ja neil on ka lapsed kes söövad liha mida nad toodavad ja seal EI OLE mingisuguseid hormoone. Hormoonide söötmine loomadele on juba aastaid keelatud suuremas osas maailmas (sh. kogu Euroopa Liidus).

      Loomakasvataja

  20. Ma ei hakka isegi kommenteerima teksti põhjalikumalt, sest ma ei ole ausalt midagi nii lolli vist elus veel üldse luigenud (ja ma olen ikka igast lollusi näinud), aga kas sa ausalt-ausalt arvad, et sina, kellel on rasvumise pärast tehtud maovähendusop ja sa oled ikka veel tugevas ülekaalus, näost kahvatu ja väga väga ebatervislik, oled õige inimene kellegi toitumisvalikuid kritiseerima?

    1. Kas ma olen kellegi toiduvalikuid kritiseerinud? Mu loo point oli see, et laps ei peaks olema sunniviisiliselt vegan!

    2. Sa just kritiseerisid ja tegid tugevalt veganlust maha. Ülekaalulistel ongi ju vaja halbu vabandusi miks mitte tervislikult süüa. Nõustun algse kommentaariga, artikkel on faktideta ja nii loll et ei teagi kust alustada :/

    3. Kui sa oma lapsele räägid/näitad, kuidas liha lauale jõuab, mis juhtub isaste tibudega, mis juhtub vasikatega, mis juhtub lehmadega, kellel vanuse tõttu piimatoodang langeb, siis ma olen päris kindel, et ma pakun, et sa pead oma lapse peal sundviisiliselt liha jm loomse tarbimist praktiseerima hakkama.

    4. Ma olen Leenut laivis näinud ja minu meelest “tugevalt ülekaalus ja näost kahvatu” on ikka midagi hoopis muud. TLC pealt tuleb saade ülekaalulistest, kes vastavad täpsemalt su kirjeldusele. Ära tule inimest halvustama, kes lihtsalt oma arvamust avaldab.

    5. Kas inimesed peaks kõik olema piitspeenikesed, luitunud nägudega veganid? Normaalkaalus olev inimene on kohe rasvunud? Et need kes liha söövad on kohe rasvunud ja ülekaalus? Pigem paned ise suts hullu ja ajad lolli suust välja.

  21. Ka vegan toit võib olla väga mitmekesine. Ka lihatoidulised lapsed võivad jääda raskelt haigeks. Kas inimene tarbib loomset või mitte, kui ei oska õigesti toituda, on see ikkagi ebatervislik nii lapse kui ka täiskasvanu jaoks. Siis tulevadki haigused. Asi ei ole veganluses vaid lihtsalt vales toitumises.

  22. Ma ise ei ole vegan, isegi mitte taimetoitlane. Söön nii kana kui kala. Sealihast hoian eemale ja loomaliha lihtsalt pole harjunud sööma.

    Samas ma 100% usun, et ainult taimsest toidust on võimalik väga hästi ära elada, ilma mitte mingisuguse vitamiinipuuduseta.

    Nüüd siinkohal ma ei oska küll öelda, kas see just eestimaal on võimalik, aga Tais, Iisraelis, Lõuna Ameerikas poleks see mingi probleem. D vitamiini saavad nad kordades rohkem.
    Puuviljad on aastringselt kättesaadav ainuke probleem on B12 (aga sellest saab uurida rohkem siit leheküljelt http://banaanisaar.ee/b12/ )

    Siin on veel üks armas video toortoidulisest vegan lapsest – minule tundub ta küll täitsa terve olevat https://youtu.be/jXNpLKwY68s :)

    Probleem, mis mul on veganite suhtes, et sunnitakse last mitte liha sööma, sest see polevat eetiline. Kui ikka laps tahab liha siis las ta sööb ja samas ma kardan, et kui kogu aeg sisetaks, kuidas inimene ja loom on võrdses siis ma hakkan vaikselt kartma.
    Kui on valik, kas päästa koerakutsikas või laps siis loomulikult valiks mina lapse, aga ma ei tea mis tulevikus hakkab juhtuma, kui inimest ja loomi nii võrdseks peetakse.

    Oled ehk vaadanud Freelee youtube videoid. Ta on vegan ja nii vastane sünnitamisele, et ikka jube isekad on need inimesed, kes tahavad lapsi – seega see veganlus tundub mulle juba sektina.

  23. Ei teagi nüüd, kuidas enda juttu siia kirja panna nii, et Sulle ei jääks mulje ühest veganist kui “oma arusaamade pealesurujast” ja “ründavast” inimloomast. Teen proovi.

    Su blogil on suur hulk lugejaid. Oled Sa ehk mõelnud sellele, et teed endale faktid selgeks enne, kui hakkad veganlust suure suuga maha tegema? Igal inimesel, jah ISEGI lihasööjal, võib vajalikest ainetest vajaka jääda, kuna menüü pole piisavalt mitmekesine. See kõik sõltub sellest, kui hoolikalt sa planeerid, mida sa sööd ja see on juba nii mitmete suurte toiduorganisatsioonide poolt kindlaks tehtud, et PLANEERITUD vegantoitumine on tervisele väga kasulik ja soovitatav, et lauslollus on siia sellist romaani kirjutada, kuidas veganitel ainetest puudu jääb. Ju siis Su sõber ei viitsinud enne veganiks hakkamist uurida, mida ta täpsemalt nüüd süüa võiks ja lihatoodetele õigeid asendusi leida.

    Kust tuleb selline arusaam, et veganid söövad ainult kapsast ja vett? See, et Sina oma perele täisväärtuslikku vegantoitu pakkuda ei viitsi ja selle menüü tagamaid uurida, ei tähenda, et Sa võid seda kohe nii maha teha, et a la veganid reaalselt järavadki päev otsa kapsast ja lonksavad vett kõrvale.

    Miks sa tood asjasse meditsiini? See, kui vanematel on mingisugused oma ettekujutused sellest, mida nad oma lapsele süstida lasevad/rohte sisse sööta, ei sõltu küll sellest, kas nad on veganid või mitte. Paralleeli võib tuua sellega, et mõni vanem lubab oma lapsi vaktsineerida, mõni aga mitte. See, kui mõni meditsiini toimesse teistmoodi suhtub, ei tähenda, et selles oleks “süüdi” veganlus.

    Ma ei saa aru, milleks on vaja tulla veganlust maha tegema, enne kui sa pole absoluutselt uurinud selle tagamaid ja keskendud vaid negatiivsetele mõjudele (mida tegelikult pole, kui oma menüü sobivaks kohandad nii, et kõik ainegrupid oma osa toidust kätte saaks). Hari ennast veidi selle teema pealt ja järgmine kord too veidi rohkem argumeeritud väiteid.

  24. Tsiteerin su kommentaari “laps ei peaks olema sunniviisiliselt vegan”. Hmm, aga kas see et lapsele surnud loomi sisse söödad, on siis sinu arust nii normaalne, et ta kohe täitsa vabatahtlikult ise otsustas ja ütles sulle, et ta seda tahab? Liha söömine on täpselt samasugune toidueelistuste “peale sundimine”, kui seda on veganlus. Mina tean küll väga paljusid lapsi, kellele liha reaalselt ei maitse, kuid on lihtsalt harjunud seda sööma, kuna vanemad ju ees söövad. Nemad ongi lapsed, kes “sunniviisiliselt” on omnivoorid, sest neilt ju ei küsitud, kas nad tahavad olla veganid või süüa liha. Liha söömine pole praegusel 21.sajandil mingi norm, et see on selline tavaline asi, et kui lapsele liha ei anna, siis kohe SUNNID teda veganiks. Get your facts right

  25. Mu abikaasale suruti lapsena veganust peale. 16 sai siis jooksis kodunt ära et inimlikult sööma hakata ja elama…mis on selle tulemus…hambad on nõrgad (kõik lagunevad nii et pm 80% on proteesid) kuna kasvu eas vitamiine ei ole, üldse on ta nõrgema tervisega, kondid koguaeg valutavad ja ise alles 30 aastane.
    Sama jutub nüüd tema väiksema õe ja vennaga. Tahaks karjuda äiale näkku “kas sa oled debiil või on mingi muu haigus”. Lapsed on nii kondised ja märkasin et ka tüdrukul hakkavad hambad lagunema.
    Andke andeks aga seemned ja kapsas kasvavat organismi ära ei toida.
    Kindel on see et enda last ma suveks sinna küll ei saada.

  26. Ma üle pika aja nõustun sinu postitusega ja saan aru, et ütlus kapsas ja seemned on pigem huumoriga öeldud. Ma arvan et kogu point ongi selles, et veganlus on tõusnud mingiks trendiks ja inimestel on arusaam, ilma mingit eeltööd tegemata, et sa närid oma juurikaid, elu on lill ja loomad päästetud. Ja tänu sellele tehakse ka oma kehale liiga. Tahad hakata veganiks? Siis palun võta ka enda jaoks see aeg, ning tee endale selgeks, mida see dieet endast kujutab! Käi arsti juures ning lase ennast kontrollida,et õigel ajal jaole saada vitamiini puudusest jms. Oma lapsele ma elusees sellist karuteenet ei teeks. Kui ta kunagi otsustab oma eluviisi muuta, siis kätt ette ei pane.

  27. Kirjutad et tasakaalustatud vegantoitumine on Su meelest vale – mis seal täpsemalt vale on, kui täistaimetoitlane jälgib, et saab kõik vajaliku toidust kätte? Ka omnivooridel pole vitamiinid/mineraalained toidusedelis ideaalselt paigas, ma täpselt ei saagi aru, miks ei tohiks olla Sinu arvates ka lapse toidusedel täistaimne kui vajalikud mineraalainete ja aminohapete kogused seal on paigas? Olen arstitudeng, paar aastat on mul küll veel MDni aega, kuid järjest imestan eesti inimeste harimatuse üle – mujal maailmas, ka Soomes on vegantoitumine riiklikutes toitumissoovitustes aktsepteeritud, julgustatudki, Eestis arvavad inimesed, nagu Sinagi, et veganlus on ‘kapsalehe närimine ja vee joomine’…

  28. Kui palju on samas neid ‘normaalsel’ toidul lapsi, kes on õõvastavalt ülekaalulised? Rasvunud?
    Lapsevanema töö on lapsele anda täisväärtuslikku toitu ja seda saab väga hästi teha vegantoiduna. Jah, on vitamiine, nt B12, mida peab lisandina võtma, aga ütleks, et ellu jäävad loomad on väärt seda mõnda tableti iga natukese aja tagant :)

    Ühtlasi, do your research, enne kui lahmima hakkad. Su enda mainele ka vähe parem ;)

  29. Appi! Milline harimatu blondi jutt! Unfollow! Ma pole vegan, aga see postitus ikka naitas kyll, et intelligents ja silmaring on sul alla arvestust. Hari end ja tolereeri erinevusi ning vôta sôna seal, kus sul on TEADMISED.

  30. Huvitav, veganlus on hirmus pealesurumine, aga see on täiesti okei, kui sa lapsele omaenda ebatervislikke eluviise peale surud?

    Rääkimata sellest, et kogu su postitus on täielik puder ja kapsad, otsusta ära, kas teema on veganlus, vaktsineerimine või allergiad või hoopis see, kuidas sina oled ainuke normaalne ema ja tead täpselt, kuidas kõik peaksid oma lapsi kasvatama.

  31. Mu meelest veganid tehku, mis tahavad, aga neil pole senikaua õigust näpuga vehkida halvustajate suhtes, kuni nad ise ei loobu oma kõiketeadvast, üleolevast ja halvustavast hoiakust. Ei olegi vaja otse öelda, et lihasööja on lollakas, kui seda on kogu kontekstist niigi näha – mina, kõiketeadev maailma kuningas ja pooljumal, sest ma olen vegan, siis ülejäänud ehk lollid lihasööjad. Mu meelest on kitsarinnaline hoopis see, et inimese maailmanägemus on nii lame, et ainult see, kes oma jalgel kõnnib ja hammustamise korral häält teeb, on elusolend.

  32. “Hedonil on ka mingi allergia. Ei ole mina aru saanud, kas maasikatest või murelitest ja ma ausalt ei tõmble, korra nädalas lasen maiustada ja elan need paar laiku üle. Tõmbavad tagasi, saab uuesti. Kui palju see laps ikka meie Eesti kliimas seda värsket saab, las sööb ja ehk tekib järjepideval pakkumisel lõpuks ka immuunsus.”

    Tegelikult allergia ei ole midagi, millega keha harjub. Esimestel kokkupuudetel allergeeniga toimub sensibilitasioon ja nähtavat allergilist reaktsiooni ei teki. Mida aeg edasi ja rohkem kokkupuuteid, seda hullemaks allergiline reaktsioon läheb, sest keha tunneb kiiremini allergeeni ära ja oskab sellele paremini reageerida. Kuni siis lõpuks võib tekkida anafülaktiline šokk. Ehk siis lühidalt võib tekkida alguses üks laik, siis paar, siis kattuvad käed kupudega, siis terve keha või tekib kõriturse.

    Samuti ei anna võrrelda vabatahtlikke dieedivalikuid sunniviisilistega. Laktoositalumatus ei ole moeröögatus, lihtsalt varem inimesed ei teadvustanud selle olemasolu. See ei ole allergia või midagi taolist, vaid 30-80% põhjarahvastest kaobki täiskasvanueas laktoosi seedimise võime. Mis tähendab pidevaid gaase, puhitust ja kõhulahtisust. Kui vahepeal inimesed lihtsalt leppisid arusaamatute sümptomitega, siis nüüd on paljude jaoks põhjus teada ja saavad soovi korral ebameeldivusi vältida.

    1. + laktoositalumatusele on ka väga lihtne põhjus: inimene ei ole lehm. lehmapiim ei ole mõeldud inimesele. kõik.

    2. Sadu aastaid on piima joodud, nüüd äkki ei ole mõeldud. Kellele siis?

    3. Sadu aastaid on piima joonud teatud inimgrupid. Mõnes piirkonnas maailmas ei joo pea ükski täiskasvanu piima ning neil pole täiskasvanueas laktaasi aktiivsus säilinud.
      Lühidalt: inimestel oli “aegade algusest” laktaasi aktiivsus (ehk võime laktoosi lagundada) olemas ainult imiku- ja väikelapse eas. Kuna piimatooteid täiskasvanuna ei tarbitud, sest lehmakarjasid ei peetud, ei olnud see ka otseselt vajalik. Karjaloomade kodustamisega teatud piirkondades, kus loomadelt sai ka piima, hakkasid ka täiskasvanud piimatooteid rohkem tarbima. Siis olid elujõulisemad inimesed, kellel mutatsioonide järel laktaasi aktiivsus täiskasvanueas säilis, said rohkem lapsi, mutatsioonid leivisid ja nii on tänapäeval suur osa lääneühiskonnast laktoosi taluv. Seejuures on ka palju inimesi, kes täiskasvanueas laktoosi jätkuvalt ei talu.
      Piimatooted on väga head toiduained, ent kahjuks pole kõigile ja nendeta on võimalik edukalt hakkama saada.

  33. Mina tegin sel aastal elus esimest korda läbi korraliku paastu (mul kokad venelannad ja pidasid seda – tahtsin proovida). Menüüst jäi välja siis 40 päevaks igasugune liha, piimatooted, valge jahu, muna, suhkur ja mõni aine veel.
    Sõin täiesti korralikult, kala võisin süüa igat moodi ja, et kokad seda ise tegid, siis hoolitsesid nad kogu menüü eest nii, et see oli maitsev ja söödav. Lisaks eelnevale pidin jooma seda seeneteed, aga isegi see meeldis mulle, kuigi välja nägi nagu oleks keegi purki oksendanud… – ausõna, ma ei suutnud seda ollust vaadata, õnneks valati vajalik teekogus alati kannu ja siis käis küll, ma ütleksin, et isegi maitsev oli. Teed joodi siis vajalike vitamiinide saamiseks, mis tõsise paastu pidamise ajal vaegusesse muidu jääksid. Mulle meeldis, tundsin end kergelt ja 40 päeva tulemuseks oli -5kg, see oli eriti tore boonus ja üldsegi mitte eesmärgiks. Pärast lihavõtteid algas normaalne elu uuesti, aga järgmisel aastal teen kohe kindlasti uuesti kaasa, sest oli tore vaheldus!

  34. Täiesti off-topic, aga lugedes tänase postituse kommentaare, tekkis mul kohe mõte, et kui sina oleks olnud täna isa-blogi-Henry asemel esitanud palve lugejatel kommenteerida, mis neil sinu blogi juures meeldib, siis minule meeldib see kuidas sa jätad endast nii positiivse inimese mulje (isiklikult ju sind ei tea, milline sa oled :) ). Sa esitad oma arvamuse mingil teemal ja sind valatakse konkreetselt mingi pasarahega üle, ikka jääb kellelegi täiesti teemaväliselt su mao op hambusse ja sa suudad nii rahulikuks jääda ja normaalselt vastata. Väga lahe! :)

  35. väike parandus- mitte gluteiini, vaid gluteenitalumatus :) olen nõus, eriti, mis lastesse puutub, siis ei tohiks vanemad oma vajadusi ja moeröögatusi laste peal välja elada. Ja nüüd tekkis ühe hea grillribi isu, mine või grillima :D

  36. Kas tohib küsida, et kus ja kuidas ning milleks on looduses kanad? Üldse mitte pahatahtlikult vaid teadmatusest küsin. Olin veendunud, et nad ongi nö söögiks ja munade saamiseks (arendatud) liik.
    Ja samuti sead (mitte metssead), kuidas nad looduses hakkama said?
    Tänud kes oskavad seletada.

  37. Gluteenitalumatus pole siiski mingi moeröögatus. Kui sa vaid teaksid, mis tunne on, kui kogemata peale grammi gluteeni sisaldavat toitu süües kolmeks päevaks õhupalliks muutud. Meeletud gaasi- ja krambivalud. Muudab täiesti töövõimetuks. Oleneb muidugi selle talumatuse tundlikkusest, aga endal väljendub just sedasi. Pidevalt on tunne, et tahaks vetsu, aga potil tuleb ainult üks vali kärts peeru ja kõht on sama punnis edasi. Lisaks veel väsimus ja üleüldine alla arvestuse halb olemine ja meeleolu. Ja võtab ikka aega sellest taastumine. Seega olengi sunnitud piinliku täpsusega toidu koostisi lugema ja vanema põlvkonnaga (kes peabki kõiki neid talumatusi moehaigusteks) ühe laua taga istudes kuulama kommentaare, kui pirtsakas ja valiv ma toidu suhtes olen. Oeh. See on raske “haigus” ja halvendab päris kõvasti elukvaliteeti. Minu suurim salasoov on, et ükskord äkki imeväel vabanen sellest talumatusest. Lihtsalt nii paljugi, et süües midagi, millel on kirjas “VÕIB sisaldada vähesel määral gluteeni” kohe põhja alt ei lööks. Ilma traditsiooniliste kookide, kastmete, saialiste, putrudeta jne olen niikuinii õppinud elama. Aga jah, lihtsalt väga lihtne on täiesti tahtmatult seda gluteeni manustada kasvõi maitsestatud ribide voi piimashokolaadiga ja tagajärjed on oi-oi kui kurvad. Veganlusest nii palju, et igaüks otsustagu ise oma toiduvalikute üle, sealhulgas ka lapsed, kes juba vähegi otsustusvõimet omavad. Ja pisematele siis lihtsalt mitmekesiseks see toitumine teha, et saaks kõike maitsta ja tulevikus vastavalt omad valikud teha. :) Võib-olla tõesti on ju lapsi, kes rääkima hakates juba teavitavad, et neile ei sümpatiseeri liha. Aga kui neile pole seda kunagi antud, siis nad ei oskagi tahta ega otsustada.

  38. Ma arvan ka, et kellegi veganlust peale suruda on vale. Aga kui terve pere nt liha ei söö ja piima ei joo, kas siis tuleks mitu erinevat toitu valmistada? Paljudel inimestel on vaevalt aega, et üks õhtusöök kodus valmistada. Ise veganlust ei poolda aga mõneti saan neist peredest aru.

  39. allergiad töötavad vastupidi. allergiat “toites” ei teki immuunsust – immuunsus ongi probleem, sest keha käitub, nagu talle ohutu aine oleks kahjulik. mida rohkem sa teda allergeeniga kokku viid, seda enam süveneb probleem.

    veganluse juttu ma ei jaksa kommenteerida, sest pole lihtsalt ühtegi vähegi loogilist argumenti, mida ümber lükata püüda. ma ei ole küll vegan ega plaani selleks hakata, aga samas ei ole ka nii totu, et liha täisväärtuslikust taimetoidust olulisemaks või paremaks peaksin. mis vitamiinidest me näiteks ketšupimarinaadis sašlõki või pakisupist valmistatud pasta puhul räägime? kui me võrdleme seda nt. keskmise teadliku vegani ubadest, köögiviljadest, teraviljadest, seemnetest ja puuviljadest koosneva dieediga? just sayin’. :)

  40. ma ei mõista, kuidas inimesed ei näe rämedat loogikaviga selles, kui kiretakse (pardon my french) teemal, kuidas ÜKS vegan-dieedil laps sattus haiglasse (kuigi nüüdseks me teame, et see lugu oli feik). KÕIK ÜLEJÄÄNUD lapsed seal haiglas (vaevalt, et ta seal üksi oli) olid ju omnivooride lapsed! miks ajakirjandus ei pasunda: lihasöövast perest sattus haiglasse 2, 7, 45 last! aga nii see ju ometi on, suurem osa haigetest lastest on ju need lihasöövad lapsed! kui see loogika pädeks, et veganlus on paha-paha, siis lihasöömine sama loogika järgi on ju palju-palju hullem, sest nendest peredest satub palju rohkem lapsi haiglasse!

    ja veel ma ei mõista, kuidas lihasöövad inimesed on üleöö kõik muutunud toitumisspetsialistideks, teavad nii täpselt, mis vitamiinidest veganitel puudus on jne. tahaks tõesti teada, kui paljud neist ise käivad vereproovi tegemas ja kontrollimas, kas nende B12 ja raud ja hemoglobiin ja D-vitamiin ja kolesterool ja miljonid muud asjad on ikka nõutaval tasemel. millal te viimati sellist analüüsi tegite? minge tehke, saate kindlasti üllatuse osaliseks!

  41. Kirjutan siia nüüd vastuse mõndadele asjadele, mis mind väga häirima hakkasid selles postituses.

    Esiteks, kui inimene arvab, et veganid söövad ainult kapsalehti ning joovad vett siis on nad küll sõna otseses mõttes juhmid. Me sööme täpselt sama toitu nagu segatoidulisedgi, lihtsalt loomi piinamata. Kas see siis tõesti on nii suur viga, et loomi ei piinata ja neid proovitakse päästa sellest kindlast surmast.
    Kes või mis andis inim-liigile õiguse olla teistest liikidest üle, ning nende eest kõike otsustada..
    Teine asi, mis mind väga häiris on see, et sugulane hakkas veganiks, kuid sõi siiski loomseid tooteid.. SEE EI OLE VEGAN! Vegan elustiil seisneb selles, et loomseid tooteid EI sööda. Please know your facts!
    Samamoodi “surutakse” lastele peale segatoitumist kui kästakse tal süüa liha ning juua nt. piima. Miks siis on vegan laps sellest erinev? EI OLEGI…
    Laktoositalumatus on hoopis teisest viljast. Kehas ei ole entsüüme, mis lõhuvad laktaasi mis teeb lehma piima kehale ohtlikuks.

  42. Huvitav kas te ka siis liha sööksite.ja seda.endistviisi armastaksite kui see oleks.küpsetatud lihtsalt mistahes viisil ja ilma ühegi maitseaineta mis.maskeeriks liha tegelikku maitset? Minu valik liha mitte süüa tuleneb.sellest et seal.on igast hormoonid ja jama.sees, mis loomadele.söödetakse, samas mulle lihtsalt ei maitsegi liha normaalkujul ilma igast marinaadideta,maitsesegudeta.jne.loomne piim ja piimatooted tekitavad aga kehas sellist asja nagu lima ning pärsivad immunsüsteemi tegevust. Samas on lehmad ka igast rohte täis topitud.ja koguaeg hormoonidest tulvil kuna ainuke.viis piima tootmiseks on rase lehm – ja nii terve elu.

    Minu valik, teistele peale ei suru aga leian ka et pole viisakas taimetoitlastele viltu vaadata ja neid hakata laste piiramises süüdistama. Taimetoit on kasulik ja kui on tasakaalustatud.toitumine ja allergiad toidutalumatused puuduvad, ei tohiks probleemi olla.

  43. See on julm teema tõesti. Tegelikult, kui aus olla, ajab mind üsna kettasse! Olen päri, et täiskasvanu lutsutagu idusid ja krõmpsutagu porkkanaid, aga kuritegelik on jätta laps ilma ainetest, mida vajab tema kasvav ning arenev keha ja aju! Üksi lasteraamat ei ole ka 5 -6 kui täitumisel kaheks jagatud, et mine nüüd edasi a) lihasööjana b) veganina. Laps vajab kõike, juurikaid, liha, puuvilju ja krt putru ja kõike muud ka. Vaktsineerimine ajab mind samuti leili. Lapsed jäävad saatuse hoolde, mingi kergesti ärahoidev haigus võib sandistada su väikest silmarõõmu või või veel hullem – lõppeda fataalselt. Olgu siin ära mainitud, et mina 35+ mees põen üsna raskekujulist astmat, mis tekkis just sama vaktsieerimise tagajärjel ilusal vene ajal. Ma ei mäleta milline süst neist täpsemalt ning needsamas doktorid Ivanovad ja Gramanenkovid andsid ise korralduse mind ilma jätta kõikidest järgnevatest vaktsineerimistest välja! Ma olen vaktsineerimata arstide nõudmisel, sest ma olengi üks nendest vähestest kellel see ongi reaalselt vastunäidustatud!!! Olen nüüd nagu viitsütikugapomm, sest tänapäeva emmed ja issid moe pärast ei vii oma lapsi süsti saama ja mina võin haiguspuhangu puhul kõik endale külge saada. Lisaks vaktsineerimatusele on ju mul ka krooniline haigus, olen riskigrupis. Kui meie perre sündis laps, ma ei mõelnud isegi kahte sekundit – muidugi vaktsineerime ta ära. Temaga on siiani kõik korras, ptui ptui ptui. Mis ma tahan öelda? Ärge kurat tehke isetegevust, ärge jätke lapsi kaitseta, söögita… kui see pole arstide poolt vastunäidustatud, paljud elavad tänapäeval selle järgi, mida naabriMaali või üleõueÜlo räägivad. Vabandust, läks pikaks ja pisut keema, aga ma ei hakka neid asju kunagi teisiti mõistma!

  44. Ilmselgelt oli ainus point sul sellist jura kirjutada, et oma mandunud blogile kommentaare ja klikke korjata. Pole küll vegan, aga ma küll saan aru, et inimese tervis ei olene sellest, mis toiduline ta on, vaid sellest, kas need tema valikud sisaldavad kõike, mida vaja. Mu tutvusringkonnas kõik b12 defitsiidi juhtumid on olnud peredes, kus ollakse kõigesööjad. See muidugi ajakirjanduses uudisekünnist ei ületa, mistõttu sellest ei kirjutata. Veganlust lihtsalt üritatakse igal sammul maha teha ja sellele varju heita. Sa oleks võinud mõne teise artikli põhjal midagi asjalikku kirjutada, nt see: http://vegan.ee/vegantoithelsingis/, oleksid arukam välja paistnud.

  45. Teadlikult toitudes on võimalik saada kõik ained kätte. Aga kahjuks sageli jääb inmeste menüü ühekülgseks, nii veganitel kui lihasööjatel.

    Mis puutub lastesse, siis olen samal arvamusel, et mingil hetkel võiks neil lasta valida.

    Ise oleme kõige sööjad, aga mees oma allergiatega ei saa pea kuskil väljas söömas käia. Selleks ei pea ime inimene olema. Võib olla on siin oma osa ravimitel või säilitusainetel või kes teab milles, et neid allergiaid ja talumatusi aina rohkematel inimestel on. Kahju!

Comments are closed.