Loobusime D-vitamiinist

Pärast eksperimenteerimist loobusime D-vitamiinist ja mitte miski ei pane mind praegu oma lapsele põrgupiinu valmistama.

Nimelt soovitatakse lapsele alates esimesest elunädalast D-vitamiini, kuid see tekitab beebile enneolematuid gaase ja valusid ning laps muutub virilaks ja seda eriti õhtuti. Ta võib mitu tundi jutti end pulksirgeks ajada ja nutta, ja teha pole suurt midagi. Või noh, variant on D-vitamiinist loobuda.

vitamin-d3-sun

Milleks on vaja D-vitamiini?

D-vitamiin on luude tervise seisukohast sama oluline kui kaltsium. Tal on oluline roll kaltsiumi ja fosfori imendumises, mis mõlemad on luude ehituse komponendid, ning nende mineraalainete tasemete hoidmisel veres. D-vitamiin osaleb immuunsüsteemi töös, südamelihase talituses, närvikoe funktsioneerimises, teda on vaja normaalseks verehüübeks.

Mida toob kaasa D-vitamiini puudus?

Hinnanguliselt on maailmas umbes üks miljard inimest, kelle vere D-vitamiini tase on ebapiisav. Ka Eestis on see väga levinud probleem. Näiteks leiti 25–70 aasta vanuseid inimesi uurides, et vaid 27 protsendil eestimaalastest oli D-vitamiini tase talvel piisav ning vaid 3 protsendil optimaalne; isegi suvel oli 29 protsendil tase ebapiisav ja vaid 10 protsendil optimaalne.

D-vitamiini puudus võib kaasa tuua luude muutumise pehmeks, õhukeseks ja hapraks ning selle tulemusena võib lastel tekkida rahhiit ja täiskasvanutel osteomalaatsia. Rahhiidi puhul ei mineraliseeru luud normaalselt, põhjustades kasvu pidurdumist ja skeleti deformatsioone. Luud muutuvad nii pehmeks, et painduvad keharaskuse all ning O-jalgsus (harvem ka X-jalgsus) on üks ilmekamaid rahhiidi tunnuseid. Osteomalaatsia põhjustab tugevat luuvalu ja lihasnõrkust, luud muutuvad pehmeks, paindlikuks ning deformeeruvad. Osteomalaatsia tunnusteks on muuhulgas küürselgsus ja jalgade kõverdumine. Optimaalsest madalamat D-vitamiini taset seostatakse ka fibromüalgia, reumatoidartriidi, sklerosis multiplexi, depressiooni, lihasnõrkuse, diabeedi, kõrge vererõhu ja vähiga.

Olen sellessuhtes arstiusku, et kui vaja, siis vaja – alguses andsimegi beebile Apoviti tilku, millest ta muutus õhtuti virilaks. Üks õhtu ei jäänud kuni kella poole kaheni magama. Lõpuks uinus, aga gaasivalud piinasid veel tududeski. Kolm päeva pärast valutamist otsustasime proovida, et ei anna talle D-vitamiini, vaatame, kas läheb paremaks. Juba kaks päeva hiljem magas beebi rahulikult 3-3,5h öösel ja nii saime ka meie kenasti magada.

Merit soovitas MiniSun tilkasid proovida, ostsin siis need, veelgi hullem reaktsioon. Laps karjus kaheksast õhtul kolmeni öösel. Sa näed, kuidas tal on nii valus, ta punnitab, aga välja ka midagi ei tule.

Hakkasin siis uurima, kui halb ema ma olen, kui ma D-vitamiinist vähemalt mingiks ajaks totaalselt loobun. Sattusin ühte blogisse, kus lugesin põhimõtteliselt meie beebi öökirjeldust D-vitamiini ajal. Ka see ema loobus paarinädalast last „karistamast“, kui ta neli kuud hiljem D-vitamiini andmist jätkas, lõi välja hoopis allergiline reaktsioon ja ta loobus lõplikult D-vitamiinist.

Järgmisena lugesin ühe perearsti arvamust D-vitamiini kohta ja sain kinnitust, et tervislikult toituv laps, kes viibib piisavalt värskes õhus, ei vaja lisaks vitamiine. Samuti on kunstpiimas päevane annus D-vitamiini nagunii olemas. Ema rinnapiimas on samuti mingi kogus olemas, kui ema korralikult toitub. Otsustasime lisa D-vitamiinist loobuda.

Ja täpselt nii nagu mõni väidab, et vaktsiinid on ravimifirmade võimalus raha teenida, arvan mina, et D-vitamiin on samuti „reklaamitrikk“, see tekitab lapsele gaase, gaasid panevad su ostma gaasirohtusid… tegelikkuses on beebi keha alles nii õrn, et ei suudagi seedida midagi muud peale piima ja sedagi mitte kõige paremini. Ma luban, et proovin talle D-vitamiini anda uuesti suvepoole, aga kui see samamoodi põrgupiinu tekitab, siis pole vaja. Vaevalt, et mullegi keegi D-vitamiini andis või et minu ema või vanaema mingeid tilku tarbis…

Kuidas teie olete D-vitamiini osas otsustanud – olete andnud või olete loobunud?

105 thoughts on “Loobusime D-vitamiinist

  1. Minu tirtsul d.vit. ära jätmine gaasivalusi ei muutnud. Või noh pigem need gaasivalud olid väga leebed.aga proovisin kas ilma d. Vitamiinita oleks üldse olemata aga ei. Nii et Silitasin 10-15 min peale söötmist kellaosuti suunas alati lapse kõhtu. Kohe tuli ka paar puuksu ja oli korras. Gaasi valusi tekitasid meile kõik vaktsiinid mis saime. Siis oli kyll magamata ööd ja soe õli lapp kõhul ja piiga magaski terve öö mul süled ja jalutasingi mööda tube. Hommikul oli tal hästi juba ja siis tegime hommiku tudu koos ja jälle oli kõik paigas. Kuni uue vaktsiinini. Aga õnneks 5 kuul oli viimane vaktsiin(ehk siis kolmas vaktsineerimine ).. või noh järgmine alles aastaselt (soomes vähemalt nii)

  2. Meil oli ka sama asi. Küll vahetasin rpa ja gaasirohte jne. Lõpuks sobis tuttel ja gefiluse d vitamiinid koos infacoliga ja lapsel läks kohe paremaks. Paljud soovitavad biolattet ka pidi kohe aitama gaasivalude vastu. D vitamiini ma ikkagi ei lõpetaks ära ja saab lasta arstil vee paasil d vitamiini välja kirjutada. Tugevat närvi teile :) õnneks see möödub :)

  3. Suurem poiss sai mul retseptiga Devitoli ja väiksemale lasin soomest tuua Jekoviti, kummalgi pole gaasivalusid olnud

  4. Ei taha sind väga hirmutada, aga ole valvas.
    Kui mina olin veel beebi, siis mu emale ka ei öeldud, et peaks D-vitamiini andma. Aeg polnud selline ja esimese lapsega ei osanud ta küsida ka.
    Juhtus siis nii, et minu roided hakkasid üles keerduma. Lisaks kui käima hakkasin vajus ka mul üks jalg ära, mis tõsi küll on praeguseks tänu arstidele korras. Aga Praegu 20-aastaselt on mul ilmamuutustega kohe liigesevalud. Luud vist on siiski tugevad, murde ja mõrasid ei ole olnud :)
    Õnneks hakati mulle ikkagi D-vitamiini manustama ja ka roided said korda.

    Nii et kui lapse tervis lubab, proovi ikka uuesti :)

    Ps! Olete toredad inimesed ja Hedon on nii armas. Jõudu!

  5. Minu lapsele soovitati gaasivalude vastu Reladropsi.Seda on saadaval ka koos d-vitamiiniga, seega eraldi pole vaja anda. Mina siiski andsin eraldi Jekoviti ja tavalist Reladropsi. Need on probiootilised tilgad, mis aitavad lapse seedimisele kaasa. Selle asemel,et tegeleda tagajärgedega, tegelevad need tilgad probleemiga. Mõjuma hakkavad alles ca 10 päevaga, aga see on seda väärt. Vähemalt minu lapsel ei tulnud enam mitte ühtegi gaasivalu. Kolme kuuselt lõpetasin probiootikumi andmise ja nüüd annan ainult Jekoviti edasi. Isegi, kui igale lapsele need nii ei mõju, siis halba need tilgad kohe kindlasti ei tee.

  6. Me proovisime ära minisun, gefiluse, tervisepüramiidi, südameapteegi, devitol (retseptiga ) ja lõpuks apoviti see siis alles sobis.

  7. Lase perearstil kirjutada Devitol D-vitamiin. Ja ausalt parim on ikka lapsele gaaside vastu rohtu anda. Kõikidest saadaolevatest aitas ainult üks- Colinox. Piimhappebakter ja midagi halba ei tee :) Laps sai põrgupiinadest lahti :)

  8. Gaasid võivad olla ka siis, kui loobud kõikidest nendest asjadest. Meie proovisime igasugu imenippe, lõpuks isegi loobusin ise praktiliselt üldse söömise, sest ka rinnapiimaga võin ju anda igasugu gaase tekitavaid toiduaine osakesi lapsele edasi….
    Aitas ikkagi lõpuks see, et lapse soolestik arenes ja harjus ning umbes 3kuuselt gaasimure kadus.
    Kõhuhädad võivad olla ka stressist tingitud. Nagu täiskasvanutelgi, nii beebidelgi, võib mure tekitada füüsilisi tervisehädasid. Teil oli ju esimene elunädal väga keeruline ja stressirohke, küllap seegi mõjutab. Soovitan loobuda üle muretsemisest, nutmine on beebielu loomulik osa. Kuigi võib tunduda, et ta on põrgupiinades, võib ta tegelikkuses lihtsalt väljendada enda emotsioone. Nutmisega harjumine võtab aega.
    Kui aga oled kindel, et on mure, siis soovitan proovida õlimähist. Soojendad õli ja määrid seda marlile ning paned marli kaheksakordselt lapse kõhu ümber, riided peale. Samuti proovi soojakotti. Müüakse mõmmisid, kuhu saab soojakoti sisse panna ja laps saab selle kaissu võtta. Samuti aitavad vann ja masseerimine.

  9. Algul oli meil apovit aga ei sobinud, võtsime tervisepüramiidi oma, sobib mõlemale lapsele. Arst ütles, et apovit pidi olema pähkliõli baasil, seetõttu sai vahetatud ja proovitud. Nii et proovi teisi.

  10. Mina olen oma mõlemile lapsele andnud andnud esimesest elunädalast saati d-vitamiini. Ainult suvekuudel ei saanud. Praegu on nad 3- ja 5-aastased ning saavad Apoviti. Mina kasutasin jekoviti – sõbranna tõi seda Soomest. See meile küll gaasivalusid ei põhjustanud. Gaasivalude vastu aitas ühel lapsel cuplaton ja teisel sab simplex. D-vitamiini peab andma, et luustik oleks tugev. Proovi anda lapsele jekoviti, selles ei ole pähklit ega muud allergiat ega gaase tekitavaid aineid. Mul samuti polnud rinnapiima. Pidin proovima mitu erinevat rpa enne kui sobiva leidsin. Kõike paremat!

  11. Meil tekitasid ka Apovit ja Minisun D-vitamiinid algusel gaase. Siis kirjutas perearst retseptiga välja DEVITOL D-vitamiini. Sobis ideaalselt ja kasutasime seda üle aasta. Siis läksime üle Minisun D-vitamiini peale. Kõik toimis. ;)

  12. Minu laps sai algusest peale D-vitamiini, peamiselt vist MiniSuni. Gaasiprobleeme ei olnud praktiliselt üldse. Siis on vist ikka raske väita, et D-vitamiin tekitab gaase, kui kõigil lastel, kes D-vitamiini saavad, gaasiprobleeme pole.
    Gaasid on loomulik nähtus mis imikuga kaasas käib :)
    Ei usu hästi, et nüüd kui D-vitamiini enam ei anna, omale ideaalse mittenutva beebi saite :)
    Õppinud arste tasub ikka kuulata, mitte vitamiinides ka juba tonti ja suure kahju tegijat näha. Viimasel ajal on palju avaldatud artikleid ka D-vitamiini vähki ennetavast toimest.
    Päikest aga soovitavad nahaarstid eriti laste puhul vältida, nii et kust see laps siis selle D-vitamiini saab, kui päevitamine kahjulik on.

    1. Ma ei saa aru, mida sa targutad iga teise postituse all! :D
      Gaasid on individuaalne nähe, osadel on, osadel pole. Osadel on piimast, osadel espumisanist ja osadel d-vitamiinist. Loe, armas inimene, eelnevaid kommentaare.

      Tore, kui sul gaasiprobleemideta beebi oli, aga see on TEIE lugu. Kōik lood on erinevad!

    2. Ole siis ise ninatark edasi ja ära kedagi kuula.
      Siiani pole just väga edukalt läinud – küll on D-vitamiin probleemides süüdi, küll see, et piima pole.
      Natuke tuleb ikka ise ka vaeva näha, mitte leida, et kõik asjad mida arstid ja nõustajad soovitavad on halvad.

  13. Soovitan Devitoli, krõbe hind 8 kopikatega aga hinda väärt.
    Retseptikas allergikutele ja reaalselt ainuke D-vitamiin mis ei tekitanud mingeid gaase.
    Apovit tundub olevat üldse saatanast. Pole kuulnud ühtki ema, kes ei oleks sellega hädas.

  14. Ka mina ei andnud enda beebile D-vitamiini kuna see tekitas tohutuid gaase. Ei arvagi, et tegin valesti. Ema tunneb täpselt ise, kuidas õigesti käituda. Olen pigem uhke, et tegin sellise julge otsuse, sest laps on ilma selletagi väga virk tragi ja tugevate jalgadega.
    Oled tubli ema! Tegutse enda sisetunde järgi ;)

  15. Nii tore on teie blogi lugeda.Kuna ma ise hetkel lapse ootel,siis hea on lugeda beebiga seonduvaid asju.Esimesele lapsele andsin dvitamiini,gaase ikka oli ja andsin espumisani,mingit m6ju ma espumisanil ei n2inud ja sel hetkel polnud mul aimugi,et dvitamiin v6ib gaase tekitada.k6ik ju 8tlesid,et 3 esimest kuud on gaasid nii tavalised.minu 6de ei ole oma lapsele andnud ei dvitamiini ega gaasileevendajat,sugulane toimib hetkel tema j2rgi ja mingeid erilise gaase pole kumbki t2heldanud.otsustasin,et oma teisele lapsele ma dvitamiini ega gaasideleevendajat ei anna,katsun ise s88a dvitamiini lisaks,et laps saaks rinnapiimaga selle k2tte.mul on tore lugeda,et on inimesi,kes veel on loobunud d vitamiinist,saan sellest vaid enesekindlust juurde.ait2h sulle marimell,et meiega jagad teie kolme elu:)

  16. Hei, sa oled väga tubli ema ja ära selle D vitamiini pärast muretse. Eestimaa kliima on kogu aeg selline olnud ja meie lastena D vitamiini ei saanud. Küll aga saime päikest, ilma päikesekaitsevahenditeta. Seepärast meie D vitamiini tas on korras. Ja võibolla mõnel pole, aga võibolla on see hoopis muudest põhjustest. Võibolla Põhjamaa inimeste organism on kohandunud selle kliimaga, kas nii ei või olla? Lugesin kõik kommentaarid läbi ja sain aru, et kõib rohutu mängimine emade hirmudel. Niikuinii ju kardad kogu aeg, kas teed asju hästi ja õigest ja ega sa oma beebit ei kahjusta. Siis annad D vitamiini, siis annad Espumisani (mille reklaam on igal lehel juba haiglast kaasa antaval “Meie Beebi” raamatul) ja siis annad seedimist soodustavaid aineid, et beebi selle kõigega toime tuleks. meeletu Business! Ja kõiges süüdistame last- tema seedesüsteem ei ole veel küps, tema närvikava ei ole veel küps.. kõik on beebiga valesti onju, mitte jumala eest nende ravimite ja ainetega, mida me talle kamaluga anname. Äkki lapsega ikka ei ole asjad valesti ja äkki loodus on ikka kõik õigesti teinud ja äkki me ei läheks paanikasse ja ei topiks last täis kõike mida meedia ja ravimitööstus soovitab. Kõige tähtsam on, et ema on õnnelik ja rahul ja usaldab ennast ja oma last. Tean, et see pole kerge.
    Kolmenädalase tiburulli ema, D vitamiini jätsime pärast ühte katset ära ja proovime siis uuesti kui kuune on. Kui ei sobi, lükkame veel edasi ja vaatame, mis selle päikesega saab. Täna igatahes paistab :)

    1. Ma lasen talle ka päikesekiiri näkku ja toas magades varvastele, pole häda miskit :)

  17. Tere! Ma ei kirjuta D-vitamiinist, kuid teise lapse puhul avastasin homöopaatilised Anti-Spasm terakesed. V6tan vajadusel ise sisse ja annan lapsele ka. Meil on pulkaviskamise nähtudega aidanud. Oleks ma seda esimese lapse puhul teadnud(ja titale-endale(kui rinnapiimatoidul..ja kunstpiimaga ka!) häid baktereid, Biolatte ensüümi ka, kui olen beebile oma söögiga vaeva p6hjustanud..), oleks mu maailm vist väga teine olnud. Jaksu ja päikesepaistet!

Comments are closed.