#elulineblogi

Minu isiklik kogemus pagulastega

Tänane hommik algas uudisega, et Vaos süüdati pagulastele mõeldud varjupaik. Ma juba kujutan ette neid inimesi, kes tahaksid Delfis kommenteerida (õnneks on kommentaarium kinni), et tublid, kes seda tegid! Ma ei ole siiani pagulaste teemal sõna võtnud, sest ma lihtsalt ei osanud vist oma mõtteid paberile panna, täna hommikul mõtlesin, et vist ikka oskan ka. Kui ma selle kõik kirja olin pannud, sain aru, et ma oskasin asjad kirja panna, aga kas ma olen nende Eesti tuleku poolt või vastu, ma ei tea. Ilmselt kui hääletama peaks, oleks ma pigem vastu.

See teema on nii lai. On ilmselgelt normaalseid pagulasi ja troppe. Aga selliseid on ka eestlaste, venelaste, sakslaste, ameeriklaste ja kõikide rahvuste seas.

Alustame sellest, et 2004 aastal kui ma ise Saksamaale kolisin ja saksa keele integratsioonikursusele läksin (mille eest maksis Euroopa Liit), siis jagasin klassi pagulastega, kes olid samamoodi sinna Saksamaale tulnud, et ei peaks olema Türgis, Turkmenistaanis ja Tšetseenias ja kindlasti oli neid veel mõnelt maalt. Mulle nad head muljet ei jätnud. Või noh, 98% neist. Me olime seal selleks, et õppida keelt. Selleks, et Saksamaal elades hakkama saada. Aga milline oli seis?

Sel ajal kui mina võtsin läbi kaks raamatut, ei saanud nemad ühegagi hakkama. Iga hommik algas „täna on neljapäev, 3. september; homme on reede, 4. september; eile oli kolmapäev, 2. september…“ ja kahe kuuga ei suutnud nad seda meelde jätta. Lõpuks mul oli nii kahju sellest poolest tunnist, mida me iga hommik sellele raiskasime, et ma ütlesin igal hommikul kõik need laused minutiga ära ja me saime tunniga alustada. Samas oli seal üks Türgi tšikk, kes jäi mulle lõpueksamil vaid paari punktiga alla. Seega – oli ka ajudega inimesi, kes ei olnud tulnud sinna vaid selleks, et “head elu nautida”.

Ja kogu see pagulaste kamp imestas, et ma ei teegi seda kursust passi pärast. Aga ometigi ei teinud nad ise ka mitte midagi selleks, et see pass saada. Kui raske on siis üks keel selgeks õppida? Mina suutsin poole aastaga keele nii selgeks saada, et sain kõik oma asjad aetud, eksamil ilutses 100st 96 punkti. Ma ei tea. Miks nemad seda ei teinud? Sest riik maksis nagunii nende üüri ja lisaks 311€ taskuraha. Nad elasid sellega kenasti ära. Selline osa pagulastest paneb mind seisukohale – nahhui meil neid siia vaja on. Tulevad ja elavad, midagi ei tee. Eesti on kodutuid ja abivajajaid täis.

Teistpidi. Üks sõber käis mõni aeg tagasi külas ja rääkis, et oli Tartus käinud ja issand kui jubedad inimesed seal olid. Kõik vihkasid pagulasi ja üks pagulaste teema käis kogu aeg. Ja enne kui ta jõudis oma arvamust avaldada, küsis ta, mis mina arvan.

Ma siis rääkisin selle Saksamaa loo.

„No aga 150 pagulast, seda pole ju palju!“ ütles ta.

150 ei ole jah, aga kui nemad siia tulevad ja end siin sisse seavad, tulevad nende pered siia. Emad-isad-õed-vennad-lapsed-need, kes maha jäid, sest siin on ju „hea elu“. Ja siis me oleme situatsioonis, kus neid on 1500. Ka seda pole Eesti jaoks palju. Aga ühel päeval on neid 15 000. Ja ka seda võib miljoni seast väikseks arvuks pidada, aga kui neid juba 150 000 on, on vähe kehvem seis. Saksamaal on NELI MILJONIT pagulast. Vähemalt aastal 2005 oli see suurusjärk umbes selline. Saksa rahvaarv on võrreldes meiega ka kordades suurem (80 miljonit), aga seal mängib selline arv juba suuremat rolli. Võibolla meie ei näe seda hulka pagulasi Eestis, aga meie lapsed ja lapselapsed juba näevad. Ja kui miljonist 150 000 on pagulased, siis üsna pea, pole ühtki puhast eestlast alles.

Mu sõber jäi mõttesse ja ütles, et pole sedapidi mõelnudki.

Ja on ka kolmas nurk, millega ma samamoodi nõustun. Ma ei leia hetkel seda artiklit üles, aga point oli selles, et teine maailmasõda tekitas ka paljudes eestlastes pagulase seisuse ja mis me oleks teinud siis, kui meie esivanemaid poleks võõrsil vastu võetud? Nad oleks jäetud tuimalt raudteejaamade ette magama ja neid ei lastaks edasi. Ka minu sugulasi läks sõja eest pakku. Ja mul on äärmiselt hea meel, et nad Rootsis kenasti vastu võeti ja jalaga perse ei löödud. Jah, eestlane on natuke teist masti oma loomult, tahab tööd teha, kuskile jõuda, keele selgeks saada.. Aga eks on ka nende praeguste pagulaste seas mõni normaalne, kes ei tuleks lihtsalt elu nautima. Kuigi ma kardan ka ise, et suurem osa neist tuleks lihtsalt „hea elu peale“.

“Nad tulevad siia vägistama” – olen seda nii palju kuulnud kurdetavat/kardetavat. No eestlane võib sama hästi sulle pimedas metsatukas nuiaga pähe lüüa ja püksid maha tõmmata. Või sind kuskilt Tallinna klubist uimastades koju vedada (ja hommikul kondoomid kaasa võtta :D). Seda ma ei usu, et kuritegevus ja vägistamised oluliselt kasvaksid, kui pagulased tuleks. Moslemite puhul kardan ma pigem seda usuteemat. Nad ei ole ikka selge peaga. Ja seda kogukondade teket. Pätte ja kaabakaid, vägistajaid ja sarimõrvareid on kõikide seas, selleks ei pea pagulane olema.

Seega, ma tunnistan ausalt, et ma ei oska seisukohta võtta. Tänaval ma kedagi pagulaseks sõimama ei hakka, ei õigusta ega poolda ka nende kodu põlema süütamist Vaos. Aga samas kirun ma valitust ja riiki, et meil endal on nii palju eluheidikuid ja abivajajaid, kes selle pagulasteema varjus eriti nõmedasse olukorda jäävad – suvakad saavad, meie nälgigu. Küll “Kodutunne” appi tuleb, eksole?

sert

Mis teie arvate? Olete selle poolt, et pagulased meile tuleks või pigem ei taha mingeid murisi meie maale? Ja mis arvate, kas kuritegevus, vägistamised jne kasvaksid pagulaste tulles või pigem mitte?

59 thoughts on “Minu isiklik kogemus pagulastega

 1. Minu isiklik kogemus puudub ja kuna ise elan välismaal siis kirndlasti on minu arvamus ka sellest mõjutatud.

  Minu arvamus on, et kui inimesed põgenevad aktiivse sõjategevuse eest ja otsivad rahulikumat elu siis neid selles süüdistada on alatu. Tuleb lihtsalt mõistlikult aidata kohaneda ja elu mitte liiga lihtsalt teha. Ütleme ausalt, kui nad tulevad riigist, kus on sõda siis elu Eestis ongi juba luksus (rahulik, turvaline). Mina teeks nii, et 6 kuu pärast peavad sooritama Eesti keele eksami elementaar oskustele (tere, aitäh, küsisõnad, lihtlaused, numrid, tähed (tähestik) aasta pärast teine eksam ja alles 2a eksam passi saamiseks. Kui esimene eksam ei saanud tehtud vähenevad toetused poole võrra, kui kui uue eksami ajaks jälle läbi ei saa siis 0,75 võrra ja 2 a pole mingeid spets. toetusi.

  Sisserännet riikidest, kus on rahulik elu ja tegelikult ka võimalused norm elule kui sa ise viitsid midagi teha (Aafrika, Türgi jne ) ma ei poolda.
  Mul mehe ülemus on Aafrikas ja ütles väga hästi. Ei oleks nii palju Euroopa firmade investeeringuid Aafrika riikidesse kui seal puuduksid võimalused teha tööd ja äri. Tasute teiste arvelt liugu laskjaid ma ei taha üheski Euroopa riigis näha olgu nad kust iganes :)

  1. See toetuste korrigeerimine keeleoskusega oleks heaks motivatsiooniks küll..

  2. Minu arust ka hea idee, või kasvõi seegi, et saavad mõned aastad (1,5-2a) toetusi ja koolitusi, elukoha. Ning pärast seda peaksid ise hakkama saama, leidma töö ja elukoha! :)

  3. Minu hiljutine kogemus pagulastega leidis samuti aset võõrsil toimunud keelekursusel. Ainus, mis neid motiveeris kohale tulema, oli hirm jääda ilma rahalisest toetusest. Kui saabus aeg sooritada eksam, siis tehti viimane jõupingutus ning eelnevalt tunti huvi, mis teemad tuleb selgeks teha, et saada minimaalne punktisumma.
   Kuid oli ka erandeid.

  4. Muus osas (keeleoskuse nõue seotud abirahadega) olen nõus, aga 2a järel passi saamisega mitte. Nimelt peab Eestis elama 7-8a püsivalt (ehk kauaaegse elamisloaga) enne kui üldse mingist passivahetamisest juttugi on.

 2. Lihtsalt ääremärkusena, et “illegaalid” on vale sõna Vao maja juures fotol. Täitsa legaalselt elavad selles majas inimesed.

 3. Mina elan Soomes, kus on pagulasi väga palju. Ka mina olen samal seisukohal, et osad on “normaalsed” ja osad lebotavad nii kuis jaksavad. Paraku olen neid viimaseid rohkem kohanud. Isiklikult arvan, et eestlased, kes on küllaltki konservatiivsed, ei ole nende vastuvõtmiseks valmis. Üks asi on lasta riiki eurooplasi ja venelasi, hoopis midagi muud on aga pagulased, kuna meie kultuurid on lihtsalt niivõrd erinevad. Ka mina ei sõima kedagi tänaval pagulaseks või murjamiks vms aga vahel kui nad karjas nt raudteejaamas seisavad, tekib küll veidi vastikus. Just sellepärast, milline on nende käitumismaneer. Kui tullakse võõrasse riiki, peaks austama siinseid tavasid ja vajadusel enda omi muutma, et rohkem massi sulada. Sellest ka need pinged kohalike ja “võōraste” vahel. Niiet ühinen sinu arvamusega, näpuga ei näita aga ei toeta ka, kuna olgem ausad, eks eestased võivad kiruda ja marssida Toompeal nii palju kui hing ihkab, riik teeb ikka ristivastupidi :)

  1. Miks peavad pagulased olema mingid üliinimesed, kes on täiuslikud? Miks nemad peavad suutma endast imeda välja seda täiuslikkust mida paljud eurooplased ise ka ei suuda. Lihtsalt sellepärast, et keegi on sunnitud olema pagulane, ei tee sellest inimesest võrratut isendit, kes suudab kõik inimlikud pahed jätta. Nad on ENAMIK ju lihtsalt TAVALISED inimesed – mõned vaiksemad, mõned eestlaste jaoks traumeerivalt lärmakad, mõned tragid, teised laisad, mõned targemad, teised lollimad, ülimalt realistlikud ja väga naiivsed. Ja mõned on ääretult haritud, töökad ja ka need, kes üldse ei taha ka midagi teha, täpselt nagu ka mitmed eestlased välismaal. Kõiki selliseid omadusi leiab täpselt sama moodi kõigist lääne ühiskondadest.
   Samuti on meie kultuuridega, me oleme euroopas – kultuuride segupotis, ma saan ka täiesti aru, miks tahab Süüriast inimene tulla euroopasse ja mitte kuskile lähis-ida naftariiki. Süürias oli enne elu palju sarnasem Euroopaga kui Saudi-Araabiaga.
   Ja seriously, kambas kuskil tsillimas on kahtlasi inimesi ka siin – vastikud, suitsetavad, end täis joonud noorukid tihti – tead kamp on kamp, see et keegi on teisest kultuurist ei tee seda kampa millegipärast jubedamaks.
   Pidevalt mingi osa eestlasi leiab, et Eesti pole mitte millegi jaoks valmis, mis on normaalne – nagu teised rahvused, teised kultuurid, religioonid, nahavärv, gei abielu, sooline võrdsus. MILLAL ei tea see Eesti siis valmis saab kõigeks? Ja huvitav kuidas kui kõik seda mingi müüri sees tahavad hoida?

 4. Ei taha neid siia kus mina elan ja ei taha, et nad ka Eesti tuleks. Meie kultuurid on niiiivõrd erinevad,et see koos elamine ja olemine ei hakka MITTE KUNAGI toimima! Tööd nad teha ei viitsi, lihtsalt on, vedelevad ja ootavad, et neile kuldlusikaga kõik ette kantaks. Mida ka tehakse, eriti Soomes. Saavad nad autod, uued firma riided, trennid ja huviringid, korterid, korteri üüri ja taskuraha antakse kah veel peale! IGA jumala kuu ja nii aastaid ja aastaid… :( Lastel ei käi koolis/lasteaias jõuluvana, ei toimi jõulupidu, ei ole ka jõuluvaheaega vaid talvepuhkus! See aasta kohalik moslemi usuülem teavitas, et Soomes peaks Juhannuse (meie jaanipäev) ära keelama, kuna see läheb nende usuga vastuollu! Say what?!?!
  Ma ei ütle et kõik on pahad, kaugeltki mitte. Türklased oma pizza-restoranidega ja töökad hiinlased on toredad aga enamus moslemi-usku ja romanid. Võtab sõnatuks! :(

 5. Kui ma nüüd ei eksi, siis see 150 on kahe aasta peale ja arvestatud juba koos peredega. Eestisse püütakse lasta vaid kristliku tasutaga pagulasi, kel oleks lihtsam meie ühiskonda sulanduda.

  Samas olen ma ise ka kahevahel, ühest küljest tuleb inimesi aidata, sest kes teab, millal endal sellist abi on tarvis. Aga teisest küljest jääb tõesti õhku küsimus, kui paljud neist on reaalselt motiveeritud õppima ja tööd tegema, et sulanduda siinsesse ühiskonda. Õnneks on Eestis toetused üsna madalad, mistõttu siia erilist tungi pole. Ja nõustun ka sellega, et oled Sa eestlane, venelane, soomlane või sakslane – idioote leidub igast rahvusest.

  1. Nagu ma juba kirjutasin on see 150 jäämäe tipp alles: http://www.ohtuleht.ee/692490/infoleke-el-i-riikide-vahel-jagatakse-kuni-160-000-pagulast

   “Samas olen ma ise ka kahevahel, ühest küljest tuleb inimesi aidata, sest kes teab, millal endal sellist abi on tarvis.” – millist abi sa loodad saada Somaalialt või Süürialt?! :)
   Kuna meie oleme EU-s siis oleks loogiline, et meid aitab EU riigid aga hetkel käib enamasti jutt ikkagi muudest maadest, kes kohe kindlasti MEID mitte kuidagi samaväärselt EI aita :(

 6. Mulle ei meeldi see, kui igat teise rassi esindajat pagulaseks kutsutakse. Ma elan ise Mustamäel ja meil on siin ülikool, kus õpivad väga paljud välismaalased ning on kuulda ikka bussipeatuses sosinat, et Näed… pagulane. Ei ole ju tegelikult. Vahetus üliõpilane on. Tema õpib ja vb läheb siis hiljem tagasi. On tubli.
  Ja siis on need teised… Kes nõuavad ja tahavad. Tahavad paremat elu. Ei, mulle isiklikult ei meeldiks, kui neid siia massides tulevad. Ma olen mõelnud isegi nii kaugele, et kui mu imearmas pisike printsess tulevikus toob koju sellise muri… Ei taha.. ei võta omaks. Nad on rsk nii libeda jutuga aga tööd teha ei taha. Endal kaks tuttavat, kes on abielus sellisega kaugelt maalt… naine rabab, mees sügab alumist korrust kodus ja ainult nõuab. Keeltki pole selgeks saanud. Vihkan selliseid… vihkamine on karm sõna aga ometi nii tunnen. Ei meeldi selline ebaõiglus.
  Enamus need pagulased on noored mehed.. ja neid on sadu tuhandeid. Vot haaraku oma kodumaal relvad ja löögi seal kord majja… Vb olen naiivne ja mitte väga süvenenud teemasse rohkem, kui meedia pasundab aga siiski kardan.. Kardan just seda usu teemat, nende õiguse nõudmisi, vägistamisi ja enesetaputerroriste… Eesti on liiga väike riik ja siin nad siiski jäävad silma.

  1. Kui palju sa tead mehi, vendi, poegi Eestis, kes votaks relvad ja hakkaks Eesti eest voitlema, kui siin oleks soda? Aga kui palju tead sa neid, kes esimesel voimalusel asyyli taotlema jookseks?

  2. Mina isiklikult tean ikka päris mitut eesti meest, kohe päris patriooti, kes haaraks oma kodumaa nimel relva…

  3. Aga kui sa kardad, siis miks sa ei tegele selle teemaga ja ei uuri?
   Kui sa ei taha, et su laps kellegi tallaalune on, siis õpetada teda iseseisvaks naiseks ja mitte printsessiks. Õudne, sinu juttu lugedes on teise nahavärviga inimesed (ja mõtle kui nad isegi pagulased on) ainult võimelised munema kodus ja mitte midagi tegema. Eestis on hunnikutes selliseid mehi, Rootsis ka, Portugalis ja Venemaal ka – see millise mehe su laps kunagi valib oleneb palju tema kasvatusest ja milliseks nende elu kujuneb, sõltub nende kahe omavahelisest võrdsetest kokkulepetest ja kui sa tahad, et ta teeks häid valikud, siis parem õpeta teda hästi – eneseaustus, iseseisvus ja kõik see muu, siis ei valiks ta sellist tüüpi inimest, kes ainult logeleb. Võib-olla toob kunagi tumedama mehe, kes on siin kunagi lapsena pagulane olnud, so what, looda, et kasvatasid teda hästi ja ta valib mehe, kes oma naist austab.
   Ja appike, mina ei võitleks kunagi Eesti eest, enamus naisi ja ka mehi siin seda ei taha teha, aga kuskil mingid tumedamad noored mehed peavad tahtma mingisuguse oma riigi eest surema. Neil ei ole enam riiki, ühes otsas on ISIS ja teises haige valitsus, kes oma inimesi samuti tapab. Sorry, aga mille eest sa seal võitled? Kui oskad soome keelt – http://yle.fi/uutiset/nakokulma_lahi-idasta_katsoen_suomen_pakolaiskeskustelu_nayttaa_sydamettomalta/8245634 seal on hästi öeldud, miks mees põgeneb ja miks ta ei võitle. Ning miks suur osa on mehi, sest seal on praegu ikka veel meestekesksem maailm – kelle sa saadad Vahemerre ulpima ja hiigelpikale retkele? Vanaema, oma lapsed? Enamasti noore ja terve ja tihti ka natuke harituma mehe – selle, kellel on võimalus ellu jääda ja parem võimalus tööd saada.

 7. Mina tootan vabatahtlikuna Punases Ristis (mitte Eestis, aga mis seal suurt vahet on…meil siin neid hulgi rohkem anyway) pagulastega- nii nendega, kellel on luba jaada kui ka nendega, kes alles oma otsust ootavad.
  Miks nad ei opi keelt? Kas teate kui paljud neist ei oska lugeda! See hulk ei ole paar inimest grupis- see on enamus grupis. Ja nad ei julge seda isegi mitte tunnistada! Nad ei oska oppida- nad ei saa aru, mida see yldse tahendab. Lisaks tigriaani (god ma ei viitsi kontrollida, kas see nii kirjutatakse) naiteks on nii palju erinev yhestki euroopa keelest, et nad ei oska isegi seoseid luua, kuidas paremini seda keelt meelde jatta. Nad ei ole iial kainud koolis voi kui siis vaid paar aastat. Koige hullem on seis naiste hulgas, kes tulevad somaaliast, eritreast ja afganistaanist. Meestel on enamasti lubatud paar aastat koolis kaia, aga siis hakkab enamasti pere noudma sellest loobumist, sest ka vanematel ei ole kirjaoskust ning veel vahem- miks peaks oskama matemaatikat rohkem kui lugeda mis iganes “elukad” (loomad mitte inimesed. Kuigi ka inimeste lugemine on seal omaette teema, sest majapidamises on korraga enamus juhtudel mitu naist ja vaga suur hulk lapsi) neil majapidamises on.
  Teine teema on depressioon, milles vaga-vaga suur osa neist peale saabumist vaevleb. Nad ei tahagi oppida- nad ei taha midagi teha. Nad avastavad end olukorras, kus elu ei ole kohe ilus. Aga nende depressiooniga ei tegeleta. Kui palju me kaime nendega raakimas, neid pyydes saada liikuma nende tubadest (halvim juht) voi kinnisest ringist (kool- keskus jne). Aga nad vajaks abi oskajatelt.
  Need, kellel juba luba jaada, saavad alles siis aru, et nad ei jaagi sinna samasse keskusesse, vaid elukoht antakse, kus selleks parasjagu koht on. St nad eraldatakse oma tuttavast keskkonnast ja tekkinud tuttavatest keskuses, mis tekitab suurt trotsi.
  Tøø saamine (enne luba jaada ei ole neil lubatud tøøtada) on pea nulli lahedane. See omakorda tahendab uut trotsi, sest neil on pere poolt antud kohustus saata igakuiselt raha. Seda raha on perel vaja, et nad saaksid jargi tulla Sest ka nemad peavad tulema illegaalseid teid pidi, kuigi neil saabudes on kindel luba jaada)
  Ma ei pea hetkel oigeks Eritrast ja Somaaliast saabuvate nn pogenike lubamist jaada. Eritrea on vorreldes teiste Aafrika riikidega vordlemisi rahulik ning suures ohus on peamiselt vaid vaike osa elanikest. Sama teema Somaaliaga. Veel vahem pean ma oigeks Tuneesiast saabujate jaamist. Voi siis ilma passita saabujaid, kelle siia jaamine jaab eriti pikaks, sest nende rahvus on vaja kinnitada ning seda ametlikult mitte nende ytluste pohjal (naiteks Eritreas on sadu dialekte (esimene mille jargi rahvust otsima hakatakse on keel) ning meil on liiga palju juhtumeid, kus koik naib ytluste jargi kinnitamast luba jaada(vaga toeparased ytlused- oht elule), aga…ametliku kinnituse nende rahvuse kohta annab lopuks hoopis Etioopia voi veel hullem pettuse variant- Jordaania)Koigil ei ole oigust jaada ning ma ei pea oigeks koigi jaada lubamisel- aga onneks nii see ka toimib.
  Hetkel on oluliseim Syyria pogenike aitamine. Nende elud on otseselt ohus. Aga nad kuuluvad sinna gruppi-pogenikud.
  Mul on kahju eestlaste suhtumisest koigisse pagulastesse. Mul on kahju, et iial yhegagi kohtumata, automaatselt peetakse neid koiki halvaks. Koige hullem on see”markamise” lehekylg facebookis…Nende lugu teadmata, julgetakse oelda, et “meie neid ei taha”.
  Paar paeva tagasi ilmusid pildid vaikesest uppunud poisist. Pogenikust. See laps pogenes vagivalla eest Syyrias. See laps oli kellegi poeg. Mina lugesin seda uudist pisaraid tagasi hoides. Minul on vaike poeg. Sinul on vaike poeg. Sellel “me ei taha pagulasi” isikul on vaike poeg. Keegi meist ei paneks ohtu oma vaikest last merel. Aga kui Somaaliast ja Eritreast saabuvad meile 90% ulatuses mehed vanuses 18-40, siis Syyriast saabuvad pered. Vaikeste lastega. Nemad panevad oma laste elu ohtu, sest nende laste elu on veel suuremas ohus, kui nad jaavad. Kas nad toesti ei vaari abi voi luba jaada?
  Teine teema on muidugi see, et me peaksime neid aitama nende oma kodus. Aga kuna USA ei naita valja tosist tahet seda kriisi lopetada, siis Euroopa (peamiselt UK) ei hakka seda yksi ette votma. Ykskoik mida peaminister neil ka viimaste paevade jooksul selle kohta arvamust avaldanud on- need on vaid sonad.
  Eesti on vaike ning finantsilised voimalused on vaikesed. Aga neil (ma toonitan veelkord- nendel kelle elu toepoolest on ohus) on oigus elule, ja kui see tahendab, et meie neist vaikest gruppigi aidata saaks, siis miks me seda teha ei taha…
  Ja yle 60% saabujatest on Syyria pogenikud…Kas teate kui paljud neist on korgharidusega? Sest tihti vaid nemad saavad rahaliselt endale lubada katset pogeneda…
  Ma siinkohal ei hakka raakima pogenikelaagritest Pohja- Aafrikas (see kommentaar muutuks pikemaks kui blogi sissekanne). See on minu elu siiani koige hullem pilt. Ma vist nutsin otseselt nadalaid peale seal veedetud aega.
  Avame silmad ja naeme neid lugusid, kus saabujad ei ole pahad ega taha meile ega kellelegi halba…Ja neid lugusid on palju rohkem kui halbu naiteid. Koik eestlased voi yhegi teise rahvuse esindajad ei ole pahad- ei ole ka koik pogenikud pahad.

  1. Ahjaa, eelmisel nadala ytles mulle yks noor mees Syyriast- Minu Jumal ei kasi mul viis korda paevas isegi mitte palvetada. Minu Jumal teab, et ma kaitun oigesti ja usun ning kui mul on vaja temaga raakida teen ma seda oma motetes. Ja see mees oli moslem. Ja see mees oli paris mitmes, kes mulle selle kandi pealt oma usku tutvustas. Ja kas teate, kui paljud saabujatest on kristlased?

  2. Peaaegu kõigega nõus, va sellega, et Somaalias on enam-vähem normaalne elu. Olles Somaaliat ülikoolis kuigivõrd uurinud, ütleks, et Somaalias on ehk Aafrika riikidest kõige hullem elu.

  3. Nous, et see on ikka ysna peapeal riik. See on selline hasti vastuoluline paik. Aga kui meil tuleb hetkel valida, siis Somaalia ei saa olla prioriteet ning meil ei jaa yle muud kui praegu eelistada teisi. Somaaliaga on selles mottes ok, et tagasisaadetuid ei oota vangistus voi veel hullemal juhul hukkamine. Veel 5 aastat tagasi (voi oli see 3- ma enam ei pea tapselt meeles, millisel ajajargul milline riik oli nn “tagatud elamisloa riik”) said pea koik somaallased loa jaada. Yhel hetkel voeti see nimekirjast maha. Aga igat juhtu tuleb muidugi eraldi analyysida.

 8. Tead, ma olen nende tulijatega nõus, kui põgenetakski sõja eest. Aga kui siia tulevad enamjaolt noored ja elujõulised mehed (Ungari raudteejaama piltidel oli neid väga palju näha…), siis on ikka midagi valesti. Kui see teema algas, olin pigem poolt, las nad tulevad muidugi, kui kodumaal keeruline on. Aga nüüd on seda teemat nii palju kedratud ja ma olen ise ka natuke kartma hakanud, et what if? Ma ei taha, et meil tekiksid mingid linnaosad, kuhu politsei ei julge oma jalga tõsta. See, mis Soomes, Rootsis, Saksamaal, Prantsusmaal toimub.. Uskumatu. Seega nüüdseks natuke pelgan tõesti, aga kui tulevadki, siis esialgu võtan ikka positiivselt – eks nad ise teavad, kuidas oma muljet loovad.

  1. On olemas Rootsis. Mu töökaaslane on rootslane ja seal on need kohad kuhu ei lähe kiirabi ega politsei.

  2. No ei OLE olemas! Me tulime natukeseks tagasi Eestisse elama Rootsist (kus me viimased kuus aastat elasime) ja me just olime Malmös üle aasta, mida tavaliselt peetakse selleks kohaks, mis on ainult geto. Koht, kus apparently ei käi isegi politsei. No sorry, aga käib ikka küll, täpselt samamoodi nagu Uppsalas, Linköpingus, Karlstadis ja mujal. Kuna vaesemates piirkondades on alati rohkem kriminaalset tegevust, siis usu mind, seal käis rohkem politseinikke.

  3. Sorry, Kats, aga Uued Uudised? Su allikad ei ole eriti tõsiseltvõetavad, ma ei saa aru, mida sa nendega tõestada üritad inimesele, kes räägib oma kogemusest seal linnas elades?
   Saan aru, et sul on teine arvamus, aga võiks ka veidi allikakriitilisust olla ja äkki proovid mõnd teist argumenti.

  4. Elan Rootsis ja siin tõesti POLE selliseid linnaosasid kuhu politsei ja kiirabi jalga ei tõsta!!! See et sa EPL artikleid siia kopeerid, ei tähenda veel, et tegemist on nö puhta kullaga…

  5. ei viitsi vaielda, ka mul elab tuttavaid Rootsis (jah tõesti MINUL ka on selliseid tuttavaid), head jaanalinnutamist :D

  6. No mis jutt see on, et ei ole. Sellised linnaosad on igal pool. Mine proovi Sa Pariisist autoga välja sõita. Parimal juhul jääd elama.

 9. Meditsiiniline mõistujutt + mingi pläma veel :D

  Kui inimesel on peavalu. Pidev rõhuv peavalu juba ütleme…aasta. Siis ei aita aspiriin ega ibumax. Võid võtta neid tablette ja vaigistada valu, aga PÕHJUS, mis peavalu põhjustab jääb ravimata. Sümptomite maandamine ei tapa haigust, vaid leevendab, kui sedagi. Okei, ütleme et see inimene on nii pime ja teadmatu, tema raviarst ei viitsi ega taha uuringutega põhjalikult tegeleda ja kirjutab välja aina tugevamaid ja suuremaid valuvaigistite annuseid. Ja inimene võtabki neid. Aastaid. Ja pigistab oma probleemi ees silma kinni sest valu ju väheneb. Isegi mitte ei kao, vaid väheneb. Aga siis üks hetk satub see sama inimene haiglasse. Ja tal avastatakse no näiteks… ajukasvaja mis neid valusid põhjustab. Ja nüüd on arstid tagajalgadel – miks varem ei tegeletud. Miks varem ei märgatud ega selle peale mõeldud. Hakkame kohe kiiresti raviga pihta et päästa veel mis päästa annab. Patsient uuritakse üksipulgi läbi ja mis avastatakse – suurest tablettide tarbimisest on läbi nii maks kui neerud. Uusi ravimiannuseid, seekord ÕIGEID ravimeid ei ole enam võimalik manustada, sest inimene on ravimeid juba nii täis pumbatud. Enam ei anna põhjust ravida. Ja enam ei anna patsienti ravida.

  Miks tegeleda TAGAJÄRJEGA (põgenikega) kui võiks, peaks tegelema PÕHJUSEGA (sõjaga)? Kogu see meeletu hulk raha, mis läheb põgenike transpordile, meditsiinikuludele, elamiskuludele, hiljem toetustele jne tuleb suunata sõjakolletesse. Ilmselgelt on hetkel vajalik RAHVUSVAHELINE KOHALOLEK. Ma ei saa endiselt aru, miks EL istub käed rüpes. Tundub, et kellelegi (Saksamaa, Prantsusmaa) on kasulik võõrtööjõud, aga nagu elu on näidanud, siis juba 10 aastat tagasi need umbkeelsed inimesed ei viitsinud tööd teha ja siis oli neid mitukümmend korda vähem kui praegu tulemas on.
  Lisaks ma ei saa protsendikese võrragi aru inimestest, kes arvavad, et täisjõus 30-aastased välkuvate valgeste hammastega somaalid, iphoneid käes ja guccimuccid seljas on põgenikud, kellel tuleb a i d a t a integreeruda Euroopasse. Mis põhjusel??
  Eestlased II MS ajal – minu sugulased põgenesid ka paadiga üle mere Rootsi. Elavad siiamaani seal. Keegi neile mitte midagi kandikul ette ei toonud. II MS aegsed sõjapõgenikud tegid nii Rootsis, Saksamaal, USA-s või kusiganes alguses väga rasket ja halvasti tasustatud tööd. Alguses olid nad põgenikelaagrites. Hiljem mehed töötasid kaevanduses, kanafarmides, metsanduses, naised majateenijatena. Suurem osa täisealistest põgenikest pidi hakka leiba teeima füüsilise tööga. Miks nad lõpuks ennast üles töötasid ja praegused “rootsi vanatädid/onud” küllaltki jõukad on? Sellepärast, et neil oli TÖÖTAHE, keel õpiti ära VÄGA kiiresti. Samuti aitas nende jõukuse kasvule kaasa üldine majandustõus kogu Euroopas. Teisele maailmasõjale järgnes nõudlus töökäte järele (kuna sõda oli teinud suurt hävitustööd, oli vaja üles ehitada linnad, võidurelvastumise käigus Euroopas olid paljud tööl tehastes, toiduainetööstus, demilitariseerimise käigus tekkis palju lisatöö vajadust), see võimaldas pagulastel kiiresti leivatööd leida. Küll aga tuli paljudel põgenikel töötada alal, mida ei oldud õpitud või mis ei vastanud kodumaal omandatud haridusele. Ja mis tööd meil Euroopas on hetkel põgenikele pakkuda? Eestis konkreetselt on nõudlus KLIENDITEENINDAJATE, ARSTIDE, ÕPETAJATE järele – aga neil on ju vaja EESTI keele oskust. Seda neil ei ole.
  Ma saan aru et inimesi on vaja aidata, aga mitte neid, kes arvavad, et käsi pikalt õieli Euroopa ukse taga seismine on neil õigustatud. Miljon aastat on Aafrikas hakkama saadud, nüüd siis järsku enam ei saa? 3000 aastat on Aafrikas sõdu peetud, samamoodi nagu ka EUROOPAS, nüüd enam järsku ei saa omavahelisi konflikte ära lahendatud, isegi ÜRO, NATO, EL-i, USA abiga?!

  1. no palun, paku siis valja, mis me teeme? kes lähevad süüriasse isise sadistidega voitlema? kas sinu abikaasa, isa, poeg voi sa ise oled nous oma elu ohverdama? milline riik ja millise riigi sõdurid seda tegema peaks? kelle perekonnaliikmed me sinna siis saadame, probleemi lahendama? Selles olukorras ei ole midagi lihtsat ja selget. Ainult fakt, et terve riigitäis inimesi peab oma kodudest lahkuma, sest kui nad jääksid, oleks nende elud ohus. Ja on inimlik teist inimest, kes on temast mitteoleneval pohjusel kohutavas olukorras, aidata. Lihtsalt inimlik. Ja on ka vaga paljusid, kes seda teevad – airbnb pogenikele, inimesed votavadki abivajajaid oma kodudesse ja aitavad neil oma asjad korda saada ja tood leida. Maailma headus algab meist endist, arge vihake, vaid aidake ja hoolige. Meie voime oma soojades turvalistes kodudes, jah ka need koige vaesemad meie seast, vaid ette kujutada, kui jube peab olema olukord Süürias, et isegi uppumine ei tundu selle korval hirmus.

  2. Ma lugesin neid kommentaare ja lõpuks ometi täie mõistuse juures komm tuli siit ette :) No olge nüüd inimesed, mõelge veidike, JÄRSKU hakkas mingi massiline sissevoolamine Aafrikast, sest sõda on? Aafrika mandril seal osad riigid muud ei oskagi teha kui sõda pidada, küll on kodusõjad ja muud jama seal korralikult. Ja Euroopa peab nende poolearuliste neegrite probleeme lahendama, kellel muud pole kui üks näljahäda, suguelundite nülgimine, massiline sigimine ja palmi all istumine(ja las ma ennustan, keegi tuleb raudselt ütlema, et ma olen üks kitsarinnaline totu). Ja see meditsiiniline võrdlus on jumala omal kohal, sest ma olen nõus sellega, et islam on Euroopale kui vähk mis vaikselt juba sööb. Elan ka Soomes, kes kurat mulle annab siin mingi toetust või asja?? Ma teen siin tööd, keel sai maru kiiresti selgeks, mitte keegi mulle midgai ei andnu kui siia tulin, midagi peab selleks siin tegema et elu oleks hea. Lihtsalt nii mittesobiv võrdlus on tõepoolest see Teise maailmasõja põgenikega Eestist. Ka minu sugulased on sellel ajal läinud Rootsi ja sealt edasi Kanadasse, täpselt nii oligi nagu “keegi kuskilt” kommentaaris rääkis, et mitte mingit molutamist ei olnud, kiiresti kiiresti hakkas enda ülestöötamine ja ränk vaeva nägemine. Lihtsalt mina ei oska ka mõista mida tahetakse sellega saavutada, et lasta meeletu hunnik pagulasi siia sisse. See ei hakka never toimima. Ei hakka. Ei toimi see integreerumine venelastega, pole mitukümmend aastat toiminud ja veel vähem toimib see täiesti teisest kultuuriruumist inimestega. Kuid küll peidetakse pea liiva alla, räägi mis sa räägid. Näpuga ma ise tänaval ka näitama ei hakka. Ainuke keda ma isiklikult natukene rohkem aksepteerin siin Soome kogemuste põhjal siis tõepoolest türklased kes löövad ärisid püsti ja teevad tööd täitsa korralikult. Ka muud rahvused Aasiast.

 10. Kui aus olla siis mina ei olnud ka väga vaimustunud sellest mõttest, et nad siia tulevad, aga samas ma olen kindel või vähemalt loodan, et Eesti riik suhtub sellesse täie tõsidusega ning teeb kõik, et need pagulased ei jääks kuskile tasuta elupaika head elu nautima, vaid, et nad ikkagi pannakse keelt õppima ning neile leitakse tööl ning just, et mingi aja pärast peavad nad ise hakkama saama ning siis hakkavad elama nagu tavalised eestlased, nende samade toetustega, mida saavad tavalised eestlased. Kõige tähtsam on aga see, et nende lapsed kasvaksid üles tavaliselt ja et neile ei hakataks tulevikus mingit lisatoetusi maksma sellepärast, et nende vanemad on pagulased. Lastel peab olema eeskuju, et raha saab tööl käimise eest mitte kodus passimise eest. Minu tuttava-tuttav on sakslane ja just tema rääkis, et muret ei tee mitte need, kes kunagi pagulastena tulid, vaid nende järglased, kes on toetuste najal üles kasvanud.

  Eesti ja eestlased peavad nüüd pingutama, et need lapsed kasvaksid üles nagu eestlased siis ei teki nendega tulevikus probleeme. Tähtis on, et nad läheksid ja käiksid Eesti koolis ja loodetavasti läheks ka peale keskhariduse saamist edasi õppima. Kui aus olla siis mina poleks küll vastu kui üks pagulase laps minu lapsega ühes klassis käiks. Ma hoopis oleksin uhke, et minu lapse klass ja õpetaja ning kool saavad olla kellegile eeskujuks ja loodetavasti vähemalt mingi osa tema haridusteest teda toetada ning abiks olla. Kui selle lapse vanemad ei ole talle eeskujuks siis vähemalt on seda eestlased.

  Veel eile olin ma päris vastu sellele pagulasteteemale, aga täna see põleng pani mind kuidagi teisiti mõtlema. Mul on piinlik. Inimesed tulevad ohu käest ja meie peaks neid kaitsma mitte jälle ohtu panema. Aitame siis parem neid inimesi ja oleme nende vastu sõbralikud, anname neile tööd, aitame neid, õpetame keelt no mida iganes (aga otseselt raha ei anna :) ). Oleme vähemalt lugupidavad ja viisakas. Oleme sellised nagu me tahaks, et meiega käitutaks. Kui me oleme nende vastu vaenulikud siis on ka nemad meie vastu vaenulikud.

  Ma ei tea kui hästi ma ennast väljendasin, aga ma lõpetuseks ütleks niimoodi, et unustame selle ära, et me neid ei taha, vaid keskendume nüüd sellele, et nad tulevad ja proovime teha nii, et neid oleks siin vähemalt turvaline ja sõbralik olla. Ma tõsiselt loodan Eesti riigi peale, et nad seda asja ära ei riku ja neid ära ei hellita.

 11. Eestlasi häiribki pigem just see, et teised tulevad ja saavad abi aga oma rahvas võib vireleda sitas.

  1. Mitte ykski eestlane hetkel ei pea pogenema s6ja eest. Need inimesed ei jata eestlasi virelema- see, kes vireleb, vireleb edasi sama moodi. Aga see pogenik sailitab tahtsaima oiguse- oiguse elule!

 12. No minu meelest need 150 pagulast on alles “jäämäe tipp”. Miks nad muidu kõik Euroopasse ronivad? Ei, kõik ei põgene sõja eest (osa jaa aga no mitte KÕIK nagu meie valitsus üritab seda serveerida)! Nad tulevadki siia sest näevad, et neid võetakse vastu, neile antakse kodu, neile makstakse toetusi…niisama! Need, kes läbi murravad ja saavadki “hea elu peale” need saadavadki edasi infot, et jaa tulge aga kõik siia! Õudukas, mis tegelikult meid ees võib oodata :( no ei tea palju selles tõtt on aga arvud on ju hirmsad: http://www.ohtuleht.ee/692490/infoleke-el-i-riikide-vahel-jagatakse-kuni-160-000-pagulast
  Mina leian samuti, et Eesti vajab reaalselt harituid inimesi- õpetajad, arstid, muuseumitöötajad jne. Pagulastest ei saa paraku need haritud inimesed, keda Eesti vajab! Seda on juba nähtud nii Soome kui ka Rootsi näitel ju. Mul ei ole absoluutselt mitte midagi nende vastu, kes tulevad siia õppima ja ennast harima vi tulevad siia tööle (ala rahvusvahelistesse firmadesse jne). Sest need inimesed tulevad siia legaalselt ja sooviga elamise jaoks tööd teha. Olgu nad mustanahalised, moslemid, türklased või kes iganes aga see ise legaalselt tulek on ikka midagi muud kui see mis praegu meid ees ootab!

  1. Suurem osa ongi majanduspõgenikud, mitte sõjapõgenikud. Põgenevad, lootuses paremale elule. Sest mingi sõber rääkis neile, et Inglismaal on nii hea elu, mitte keegi ei maga tänavatel jne. Kuskilt on neile kuvatud mulje Euroopast kui paradiisist, kus kõigil on katus peakohal.
   Esiti mind ei häirinud need sadakond pagulast, kes Eestisse tulid. Aga nüüd, vaadates olukorda ülejäänud Euroopas, on küll pisut hirm, mis Euroopast üldse saab sedasi. Nii suurt hulka põgenikke ei saa valutult integreerida ühiskonda.

 13. Mina lihtsalt nt ei oska enam seisukohta vastu võtta. Algselt esimese hooga valdas mind küll viha,hirm ja muud segatud negatiivsed emotsioonid, kuid nüüd lihtsalt vaadates seda insidenti ja teades nii mõndagi normaalset värvilist inimest, siis arvan, et nende seas on ka normaalseid. See mida tehti nende majaga vao külas polnud inimlik. Minu meelest. Täpselt nagu üks neist pagulastest ütles, et kui neid siia ei taheta, siis võiks muudmoodi märku anda, mitte sellisel viisil… Eks neid muid märke ole ka neile tehtud, kuid see pole rahva teha. Omakohus ei vii siiski kuskile. See näitab välismaalastele samas, millised me Eestlased oleme. Mōne inimese tegu vōib muuta reaalselt väga paljude inimeste arvamust. Vao küla elanikud ise ütlevad, et läbisaamised nende pagulastega on rahumeelsed. Ma ei pea sellist käitumist paraku inimlikuks, meie kardame, et tulevad siia ebainimlikud pagulased, samas ise käituvad osad meist veel ebainimlikumalt. Seal majas oli antud hetkel 13 last! Süütud lapsed… Viha ei vii meid kuskile. Rahumeeli tuleb lihtsalt elada ja lasta teistel elada. Need rahutused ja vastuseisud ei muuda miskit. Seaduserikkujatel on kōikidel karistused olemas, ole sa mis maalane tahes. Pagulased tulevad siiski siia rahu otsima. Nende maade sōdadest nad ju pōgenevad. Neile on ka seadused. Nad hakkavad meie eluga kohanema, lisatoetusi nad meie riigilt ju ei saa. Samamoodi hakkavad nad keelt omandama, tööl käima jne. Seega jah ma ei ole poolt ega vastu. Olen erapooletu ja keskendun oma elule. Samas olen kursis ka mis toimub mu ümber. Lihtsalt elame ja näeme :)

 14. Ei poolda pagulaste sisserännet just selliste absurdsete näidete tõttu, nagu nt. Rootsis toimuv…aga nende elumaja süütamine on küll väga nõme. Viha ja vaenuga ei saavuta mitte midagi, vastupidi, asi läheb veel hullemaks. Samas siin lasub peamine vastutus just meie riigi juhtidel, kes pole meid informeerinud ega kuidagi kurssi viinud selle teemaga. Koguaeg käib mingi üldine jama, kord öeldakse üht, siis jälle teist jne. INIMESED ei saa aru, mis toimub, ei tea..teadmatus ajab hirmu nahka..

 15. Tuleb palju inimesi kes ei oska keelt ega midagi..aga põldu harida ikka ehk oskavad? Mina saadaks nad Siberisse kus ka meie esiisad ellu on jäänud. Ruumi ju on.. maa on viljakas.. kes ellu tahab jääda, see harigu maad ja kasvatagu vilja. Praegune ninnu-nännu toodab ainult nende õiglustunnet ja saamahimu.. vastu ei pea nad aga midagi andma. Nagu püha mammona, mida puutuda ei tohi.. Nõuavad..otsivad riike kus on parem sotsiaalsüsteem ning lagastavad kui neile ei meeldi.. lugege Rootsi ajalehti kui ei usu. Mina isiklikult seda usku ja neid muiduleivasööjaid siia ei taha. Õppureid ja töökaid aga võtaks vastu kahel käel.

  Nb. Kes tunneb kaasa ja õigustab meeste pagemist, et valmistavad ette pinnast oma peredele..küsimus Teile.. mis on küll saanud nende lastest ja naistest, kes elavad vaesusea, näljas ja sõjapiirkonnas? Sellist käitumist ei õigusta küll miski.. enne ikka päästad ära ka oma pere….või siis pole mõtteski neid päästa..

 16. Koik, kes nii vaga kardavad/vihkavad/ei taha pagulasi, sest nad on pahad/rumalad/muidu-leiva-soojad , tulge veetke minuga paev pogenike-keskuses. Veel parem terve nadal. Tulge kuulake lugusid neilt, kellel on juba antud luba jaada (luba jaada ei anta ilma pohjuseta). Veetke paev nendega, kes on alles saabunud ja oma otsust alles ootavad- vaadake kui palju on neis motivatsiooni midagi teha. Ja nyyd oppige kedagi tundma, kes tagasi saadetakse- ja siis saage nadal hiljem teada, et tema ja tema kaks teismelist poega on kadunud ning leitakse monda aega hiljem tapetutena.
  Ma kardan hulga rohkem Tallinna kesklinnas pimedas kondida kui veeta aega ainsa valge naisena pogenike hulgas.
  Tana on mul h2bi olla eestlane, kui loen sellest polengust. Tana on mul h2bi olla eestlane, kui loen siin nii mondagi kommentaari. T2na on mul habi olla eestlane, kui nii suur hulk eestlasi ei saa isegi sellest aru, et 150 saabujat ei tahenda iial 150 luba jaada. jne jne jne

 17. Kui vaadata seda,mis toimub Rootsis ,siis olen mina 100 protsenti selle vastu,et need moslemid siia tulevad.Rootsis on seksuaal kuritegude arv tõusnud 500 protsenti.Seksuaal kuriteod ,kui sellised puudusid praktiliselt kuni 70 ndatel hakati vastuvõtma moslemeid . nad lõhuvad laamendavad hakkavad oma moslemi seaduseid ja õiguseid taga ajama.Rootsis juba legaliseeriti pederastia ja abielud alaealistega moslemitele.Need noored kes seal laamendavad ja terroriseerivad nad tihtipeale ei räägigi ega saa aru araabia keelest lihtsalt õigustavad oma tegusid moslemiga.Saan aru,et inimesed põgenevad sõja eest,aga kuidas on nii,et suur suur osa valdavalt 85% on noored elujõus mehed,kes peaksid võitlema oma kodumaa eest ja sõjapõgenikud on naised ja lapsed.

 18. Pagulased on siin riigis A ja O eksole? Hoitakse naq s…a pilpa peal. Mina elasin 10 aastat välismaal, hiljuti kolisin eestisse tagasi. nüüd on lood sellised et eesti riigilt abi küsimine oli aja raiskamine,väga raske on jälle kohaneda. Tööd on raske leida kuna elan ida virumaal ja vene keele oskus puudub. Nüüd vaatan kuidas kursustele saan kusagile. Sissetulek päris 0 pole,töötukassa toetas mind 0.40 euro sendiga eelmine kuu. Vot sellises riigis me elame. Õnneks on mul veel säästud millest elada aga mingi aeg lõppevad ka need ja kui selleks ajaks tööd pole leidnud siis ongi nii,et kompsud kokku ja välismaale tagasi.Aitäh eesti riik et paned ka mind end pagulasena tundma!

 19. Kahjuks jah nüüd juba on suuremas osas tegelikkus see, et tegemist on majanduspõgenikega.
  Olen ise elanud nii siin kui seal maailmas, tooks lihtsalt paar näidet, millepärast mina ei taha, et neid siia massiliselt tuleb.
  Elades 4 aastat Tais ei häirinud mind põgenikud üldse, seni kuni nad peaaegu mu maja põlema panid. Nimelt Tais on ka meeletult põgenike naaberriikidest. Suur osa Birmast. Birma töölistel/niisama olijatel näiteks on keelatud liikuda ringi pimedas peale teatud kellaaega. Minu rendimaja kõrvale 2 meetrise aia taha palmivõssa tekkis mingi hetk paar Birma tööliste osmikut. Ja see arv kasvas nagu kulutuli, ööd ja päevad oli kosta toksimist ja poole aasta pärast oli seal terve vägi neid koos peredega. Laager oli meeletu. Põletati prügi, mille hais oli ikka väga kirbe, pesti lihtsalt lageda taeva all end, joodi, lärmati ja mingi hetk põletati laager kogemata suures osas maha, olime õnnega koos, et tuul oli valele poole ja meie vara jäi puutumata. Ütleme, et olukord oli Tail kontrolli all aga samas kas oli. Sest pidevalt käis politsei meie tänaval manitsemas pange uksed lukku, olge ettevaatlikud, hoidke oma asjadel silm peal jne.
  Elades Inglismaal sattusin kord linna kuhu hüppasin suvalisse Tescosse sisse ja ma ausalt olin ainus, kes oli tavariietes. Rahvas poes oli sarides, burkades ja turbanites. Ma ei tea ma ei lähe ju võõrasse riiki elama ja ei hakka Muhu rahvarõivaid ja pastlaid kandma. Point selles, et kui nad tulevad Euroopasse elama võiks natukenegi pingutada, et sulanduda. Kassas aga küsis valge kassapidaja, kes oli siis lisaks minule ainuke valge poes härralt turbanis: “How was your Ramadaan, sir?” Teretulemast Euroopasse, mõtlesin endamisi, võtsin oma banaanid ja panin ajama.
  Inglismaal elav sugulane, ei tohi kanda töö juures kaelas risti, et mitte solvata kaastöölisi, kes on moslemiusku. Christmas lights nimi on nüüd winter lights jne.

  Mu point sellele pikale jutule on et, mul ei ole midagi pagulaste vastu seni, kuni nad tahavad õppida ära meie keele, austavad natukenegi meie kultuuri, tahavad tööd teha jne. Ühtlasi võiks üritada natukenegi samastuda ja mitte kanda traditsioonilisi rõivaid riigis, kus neid ei kanta.

  Näiteks suudavad hämmastavalt hästi aastaks siia tulnud ameerika mormoonid ära õppida meie keele, mis ei ole just kerge.

 20. Mõtlesin juba tükk aega, et väga huvitav, suurimad Eesti blogijad keegi ei vaevu sõna võtma. Ma ei ole küll su seisukohtadega nõus, aga müts maha, et keegi blogijatest võtab vahel ette ka millestki muust kui uutest huulepulkadest kirjutada!

 21. Täiesti vastu, et nad siia tulevad!
  Parem on neil endil, kui nad oma kultuuri maadesse kolivad, kui “valgete”. Kultuurierinevused on niivõrd suured, et see lihtsalt ei toimiks. Piisab sellest, et lugeda, mis nad mujal korda on saatnud ja jätta nad “ukse taha”. Ma ei ole partioot, aga antud hetkel olen küll 100´ga vastu!

 22. Lugedes, mida nad välismaal korda saadavad, siis kindlalt ei. Kas keegi tõesti usub, et kõik need miljonid inimesed, kes seal Aafrika piiri ääres ootavad, et paadile pääseda, on võimalik Euroopasse ära mahutada? Et Aafrika manner jääbki tühjaks? Probleemiga peaks tegelema ikka seal, kus on selle allikas. Miks raisata miljoneid, et tuua nad siia

  1. Kui saaks neid aidata nende oma kodumaal. Kas keegi tõesti usub, et kõik need sõjalised organisatsioonid, mis meil maailmas on, ei saa Isis-est jagu? Siin on ikka natuke rohkemat mängus, kui lihtsalt saamatus. Leian, et see on vaikselt juba valgete genotsiid. Sest usuga on ju lihtne inimesi kontrollida. Mina ei taha, et tulevikus ei saa Eesti koolides ja lasteadeades pidada jõule, sest nende usk on selle vastu. Palun minge Süüriasse ja öelge, et tahate seal elada nii, nagu elasite selles riigis, kust põgenesite. Kas arvate, et teile ehitataks kirikud ja et ei peaks end kinni katma?
   Ja kui nad tõesti on sõjapõgenikud, miks nad Prantsusmaalt nii kiiresti Inglismaale jõuda üritavad? Mis sõda seal Prantsusmaal praegu käib?
   Loomulikult ei ole mul midagi nende vastu, kes tulevad siia õppima ja tahavad reaalselt midagi saavutada või kuhugi jõuda. Kui austad siinset kultuuri, rahvast ja inimesi, siis palun väga. Kui hakkad siin nõudma, siis mine tagasi kust tulid.

  2. Ma mõtlesin ka just, et ok tulevad ja tulevad ja tulevad…. aga kui kaua? Kuni riigid tühjad? Ja mis siis edasi saab kui need kõik siin on, Euroopas? Kes neid toidab ja tööd ju ka nii palju pole? Njh

 23. Riinusuguste jauramine hakkab juba pinda käima. On sul homme ka häbi olla eestlane? Vabatahtlik töö on austust väärt, selles osas oled tubli. Okei, nad ei oska keelt. Ja siis? Kui palju elab inimesi arengumaades? Kui palju on neid, kes ei hakka mitte kunagi lugema? Kas sa suudad neid kõiki siin aidata? Okei, nad ei suuda õppida. Okei, nad ei suuda
  aru saada isegi mis see tähendab. Ometigi saavad nad aru, et kuskil jagatakse stuffi ja peaks nagu parem elu olema. Võtavad oma pika tripi ette paradiisi ja siis wow, järsku tuleb deprekas, sest polegi enam savionne ja ´´sossut keskkonda´´ millega nad harjunud olid? Ja siis sinul hakkab nii kurb, sest neil on deprekas? Mu hea sõbranna Ukrainast ütles tabavalt, et nemad (ukrainlased) õigupoolest vist ei teagi mis täpselt depressioon on. Iga päev on võitlus, et toit laual oleks. Talv on kõige karmim. Iga inimene on ainult enda eest väljas. 1kg liha maksab 75% mu sõbranna ema saadavast pensionist. Vaeseid, iga päev
  võitlevaid inimesi on seal ja igal pool mujal Euroopas. Ometigi ei saa nemad võtta seljakotti ja hakata marssima läbi riikide, nõudma paremat elu. Sa mõtled, et mis see siis ära ole. Oleme ju eurooplased, ostame ainult lennupileti ja alustame näiteks Prantsusmaal uut elu. Aga sulle ei jõua kohale kui palju on tegelikult väga vaeseid inimesi. Paljud noored Poola väikekülas võivad ainult unistada toetustest Saksamaal, olgugi, et see nende naaberriik on. Okei mingi laps uppus ja tehti pilti. Kui palju on aastate jooksul inimesi uppunud? Võtad sa nende kõigi pildid lahti ja ulud nutta, sest nagu nii valus on? Kui palju on Rumeenias üksinda kasvavaid lapsi kuna nende vanemad on Itaaliasse tööle läinud? Kui palju on Eestis perekondi, kellel on puudega laps ja riigipoolne toetus on häbiväärne? Kui palju on neid inimesi, kes pööravad pea kõrvale kui sinu endaga juhtub mingisugune õnnetus või sa oled parasjagu pahas seisus? Kui palju on neid üksinda jäänud tädikesi Õismäe või Mustamäe turgudel, kes müüvad vähegi, mis müüa on. Oled sa korra nendega maha istunud sinna samale kivile ja kuulanud nende lugu? Kuidas neil ei olegi kedagi kuna lapsed on välismaal või ei tunne huvi. Kuidas neil on palju lapselapsi, aga keegi ei viitsi külla tulla. Kuidas korterimaksed üle jõu käivad ja suhu on ka nagu vähe pista. Aga sa vist pole kuna sa juhtumisi oled välismaal pagulaste deprekaga tegelemas? Tegelikult on nii, et mitte keegi meist ei suuda kõiki probleeme lahendada. Kahjuks. Aga mis mind teeb kurvaks, on see, et eestlane ise ei tee enda riigis suurt midagi. Aga ometi ollakse suured euroopakodanikud ja kõik tunnevad nii räigelt valu. Nii räigelt läheb korda suvaline laps, suvaline naine, mees, koer. See ongi väga kurb, et paljud elavad vaesuses nii siin, Aafrikas kui ka Aasias. Aga kui paljud on Eestis vanadekodust küsinud kas neil on abikäsi vaja. Näiteks nädalavahetusel käia, pakkuda seltsi. See, et keegi lastekodulapsele kaisukaru viib on hästi nunnu, aga kuidas oleks sellele lapsele sõbraks olemisega (meil on selliseid programme muideks). Miks meil ei ole toetust perekondadele/emadele, kellel on kodus puudega lapsed? Need emad üldiselt ei saa tööle minna vaid on igapäevaselt lapse hooldajad. Miks ei ole mingisugust programmi, kaasates õendust või sotsiaaltööd
  õppivaid tudengeid? Kahjuks tänapäeva Eestis riik ei esita selliseid küsimusi vastavatele inimestele ja kahjuks ei huvita kedagi sellised probleemid. Tähtsam on ehitada Tallinna uus kaubanduskeskus, et saaks jälle debiilse palgaga riidepoodi inimesi tööle võtta. Ja kahjuks ei huvita kodanikke need küsimused. Pole need siis piisavalt suured või on lihtsam pea ära pöörata?
  Iga normaalne inimene saab aru, et on vaja aidata neid, kellel on otsene oht. Aga samas saab ka iga normaalne inimene aru, et see kõik on ületanud normaalsuse piiri. Need samad sõjapagulased kisasid paar päeva Budapestis, et kui sitt riik see on ja et nemad tahavad kohe nüüd Saksamaale. Sest seal on tõotatud maa ja nemad tahavad. Inimene, kes tuleb sõjakoldest peaks olema nii hirmunud ja leplik, et Ungari oleks nende jaoks paradiis. Nende inimeste seas on kindlasti arukaid ja heatahtlikke inimesi. Aga tulijate arvud on lihtsalt uskumatult suured ja nüüd on juba raskem uskuda, et 90% neist on kõik raskesti kannatavad sõjapõgenikud, kes esimese asjana hakkavad keelt õppima ja
  integreeruma. Need hästisöödetud aafriklased on muidugi omaette teema. Sorri, aga ma ei võta ühegi inimese arvamust arvesse kes nende jaoks välja astub. Reaalsus on see, et nemad tulevad siia nõudma. Nad ei oska lugeda, nad ei taha lugeda, nad ei saa, aga nad tahavad, neil on just nüüd kohe praegult vaja. Sellised näitavad ise oma käitumisega, kes nad on: https://www.youtube.com/watch?v=rYGmazGwa-g

  1. Sa justkui arvustasid mind, aga kas sa ise kaid neid inimesi enda lahedal aitamas? Ma tootan Punases Ristis PEAMISELT pagulastega. See on minu valik, et ma nendega tootan. Riigis, kus ma elan ei ole suurt vaesust. Ma ei saa hakata siit iga jumala paev soitma riiki, kus see eksisteerib, sest ka minul on pere ja ma pean seda oluliseimaks (isekas jah, aga seda on absoluutselt iga lapsevanem- oma lapsed on prioriteet). Aga ma tootan Punases Ristis parimail nadalatel 30 tundi, hullematel on neid tunde hulgi rohkem, sest kui meil on naiteks gripi-hooaeg, siis me votame yle projektid, mis on teiste vabatahtlike omad. (ma tootan taiskohaga, aga ma teen seda vaatahtlikuse alusel) Kas tead, et ma ei toota VAID pogenikega. Ma kylastan iga jumala nadal kolme yksikut vanainimest, kellel ei ole peret (nende oma valik/juhus, aga mitte syy). Ma veedan igaga neist 2-3 tundi. Mul on grupp lapsi, kes on koolitoodes teistest tugevalt maas (erinevad pohjused)- ma opin nendega koos (teeme kooliylesandeid koos jne) 3 korda nadalas. Ma kylastan korra kuus kohalikku vanadekodu (korra kuus naib vaga vahe, aga me korraldame neile igal korral midagi huvitavat- kas valjasoit voi yritus nende oma ruumides ning korraldus votab samuti tublisti aega). Seega ma ei toota vaid pogenikega! Mul on tulnud valida, milline on minu too suurim sihtgrupp. (Ja kuigi me voiksime kaia ka vanglas kylastamas neid, kes sellest vestlusest osa votaks, siis see on toesti olnud projekt, millest mina osa ei taha votta). Nagu juba mainitud, siis siin riiigis ja eriti linnas, kus ma elan ei ole suurt vaesuse probleemi (see on ka pohjus, miks mina kui “igavlev koduperenaine” teen tood vabatahtlikuna)- on yksinduse probleem ning selles osas ma aitan kaasa vahemalt natukene. Kas sina teed seda? Kas sina oled korragi aidanud, seda onnetut vaest memme, kes ei suuda oma elektriarvet maksta? Arvusta minu “jauramist” , aga ma “jaurasin” pogenike teemal sest selle kohta oli blogi sissekanne”. Kui palju oled sina pyydnud aidata sihtgruppe, mille kohta sina “jaurasid”?

  2. Seda ma juba ütlesin, et sa oledki tubli vabatahtlikuna ja see töö on austust väärt. Ma ei oleks sõna võtnud kui ma ei oleks ise kunagi samas olukorras olnud. Kuna õppisin sotsiaaltööd, siis sain lihtsalt parema pildi Eestis olevast olukorrast. Ma ei arva, et peaksin mainima mida või kus ma teen, sest mul ei ole vaja kiitust ega tähelepanu. Ma ei tee seda selleks, et keegi kuskil arvaks kui hea inimene ma olen. Kahjuks puutusin ja puutun siiani kokku inimestega, kes justkui peaksid olema huvitatud sellest kuidas meil endal riigis läheb, aga pigem suunavad oma energia ja tähelepanu just pagulastele. Ma saan aru, et tihtipeale meie elame siin ehk paremini kui miljonid mujal, aga me sinuga ei jõuagi kõikjale. Mis lihtsalt ärritab on need pisarakiskuja lood nagu nendega juhtuv on palju kohutavam kui meie enda inimestega. Ma olen palju noori kohanud, kes lähevad projekti raames kedagi kuskile aitama ja alati on sama jutt, et meie peaksime olema rohkem abivalmid ja eestlased on ikka nii kitsarinnalised. Aga need samad noored pole kunagi Eestis mitte midagi teinud. Ma saan aru, et sina hetkel oled seal kus sa oled ja tegeled sellega ning parasjagu su emotsioonid ongi kaldus. Minul oleks ka. Mõistmatuks jääb eestlaste süüdistamine, et miks me pole rohkem avatud ja vastutulelikumad. Kui sa ise paneks rohkem tähele, mis meil siin toimub, siis ehk mõistaksid, et asi ei taandu ainult rassismile ja pimedale vihale. Suur osa on valituse tegemata töö. Muidugi on meil väga palju kummalisi inimesi, kes ei tahagi millegist aru saada ja lihtsalt on kõikide asjade vastu ja sellistega polegi millegist rääkida. Majade süütamised ja internetis sõimamised on ju täielik debiilsus, aga miks sellest rääkida kuna me mõlemad saame aru, et see pole normaalne. Kuid paljud inimesed elavad teadmatuses, et kes täpselt tuleb, kui palju neid tuleb. Räägitakse ainult sellest, et meie eestlased peame olema avatud ja sõbralikud, kui palju tehakse eriprogramme, et neid meie ühiskonda sulanduda, kui palju raha neile jagatakse jne. See on ju loogiline, et paljudes tekib viha selle olukorra mitte otseselt pagulaste vastu. Fakt on see, et väga paljud on majanduspõgenikud ja hetkel tuua sellised riiki nagu Eesti, tekitabki viha. Ju paljud ei ole emotsionaalselt intelligentsed, et enda arvamust vähe viisakamalt väljendada. Lihtsalt mina ei mõista ja ei ole nõus inimestega, kes on ringi reisinud ja ehk kedagi kuskil abistanud ja siis koheselt nõuab, et kõik eestlased peavad olema sama suuremeelsed ja tundma x inimeste valu kuskilt x riigist. See pole lihtsalt enam normaalne. Kõigil on õigus tunda nii nagu nad tunnevad. Paljud pole mitte kuskil oma elu jooksul käinud kui ehk naaberriikides ja elavad oma vaikset elu. Probleem algab kuskil sügavamalt ja elanikega oleks pidanud varem tegelema hakkama ja suhtuma neisse ka austusega. Suuresti kahepoolne asi. Sina oled hetkel seal ja tegeled suure osa ajast nendega. Paratamatult nende lood ja emotsioonid mõjutavad sind. See on täiesti normaalne. Millest ma lihtsalt räägin on see, et seda kõike peaks püüdma võtta mõistusega ja mitte peale sundida neid samu emotsioone inimestele, kes pole kunagi neid tundnud ega neil pole võimalust seda tunda. Minu näited ei olnud toodud selleks, et halvustada sind kui inimesena. Ma küsin neid samu küsimusi noortelt/oma tuttavatelt/sõpradelt kes kusiganes käisid vabatahtliku programmi raames ja nad ei oska kunagi midagi vastata. Nende puhul mängib suurt rolli see, et kuna programmi omaosalus on väike, siis see pakub neile lihtsalt võimalust maailmas ringi reisida ja see on ju tore. Kuid siis pole nende reisi eesmärk minna abiks vaid pigem reisida. Abiks olemine on tihtipeale hiljem selline ego boost, et oleks hea öelda, näe, mis ma seal tegin. Need samad inimesed on hetkel kõik suured maailmaparandajad, kas või FB-s jagavad oma kogemusi, et ma käisin kunagi seal, et kuidas inimesed ikka elavad seal, et siin Eestis on kõik okei ja inimesed on lihtsalt ärahellitatud ja meie kõik PEAME pagulastega harjuma mitte vastupidi kuna pagulastel on rohkem õigust paremale elule jnejne.
   Lihtsalt vahemärkuseks, et ma oleks ilmselt mitu aastat tagasi jaganud su mõtteid rohkem. Olin väga abivalmis ja naiivsem. Siis sattusin ise välismaale õppima ja ma tõesti puutusin väga paljude erinevate rahvustega kokku. Kus iganes võimalik oli, võtsin ma projektidest ja üritustest osa (alguses suunatud välismaalastele). Kahjuks nägin ma väga palju ebaausaid inimesi, kes kasutasid ära süsteemi, inimesi, absoluutselt kõike mida võimalik. Teistpidi puutusin ma väga palju kohalikkega kokku, kes omakorda süüdistasid süsteemi. Elanikel polnud sõnaõigust, kes ja kuhu tulevad. Nad olid sunnitud elama nii. Kuna siin riigis on inimesed väga pikka aega elanud koos erinevate rahvustega, siis see kuidagi on normaalne. Ma lihtsalt ei kujuta ette, et sama olukord tuleb nii suure kiirusega Eestisse kus inimesed ei ole sellega lihtsalt harjunud ja keda ei huvita hetkel ka, kas nad harjuvad või ei. Nad on sunnitud olema avatud ja vastutulelikud. Nii et jah, kahjuks või õnneks minu mitu aastat välismaal muutis mind väga ettevaatlikuks. Ma olin tõesti enne väga heatahtlik ja sinisilmne, ehk oligi see karistuseks või õpetuseks, et ma nii palju ise elult peksa ei saaks. Sellepärast ma olengi suhteliselt kriitiline ja ei arva, et nendel inimestel rohkem õigusi peaks olema või et nende kannatused tähtsamad on ning et meie elanikud neid kannatusi mõistma või tundma peaks.

 24. Ma ei oska ka seisukohta võtta.
  Soomes on neid palju ja nagu juba kommentaaridest välja loeb, on loodreid ja on töökaid.
  Aga see Vao küla teema. Üldsegi, mingi maailma kõige lambim koht, kuhu panna nad elama!
  Need külaelanikud pole ehk näinudki enne välismaalast ja siis tuleb rühm tumedanahalisi. Võimalikult kaugel keskusest.
  Soomes on just nii, et on need kommuunid pigem keskuse lähedal ja mu meelest õige,sest siis nad kaovad nö massi sisse ära.

 25. Mul on samad vaated nagu Sinul. Ei oskagi seisukohta võtta. Ja sellepärast ma lihtsalt väldin seda teemat ja vihkan juba sõna “Pagulane”. Olen tige riigijuhtide peale, kes neid siia lubas. Mitte pagulaste enda peale. Jah, mul on neist kahju samuti.

  Enim, mis ma tähendanud olen, et sisserändajad on nii kenasti riides, nutiseadmed näpus ja hängivad aga kambakesi kaubandus keskustes. Eile ülemistes, oli neid ikka kokku 10 isikut. Ma saan kaine mõistusega aru, et see on ju ainut naha värv! Aga kuidagi õõvastav on mööduda niii tumedast mehest. Tume värv on vist juba alateadvuses ohuvärv. Ma ei tea. Hirm tuleb ikka nahka. Kas see hirm on ühiskonna loodud?

  Niisiis jah, kannatan vaikselt. Sest ma ei oskagi oma mõtteid väljendada. Ja keda üldse huvitab, minu väikekodaniku arvamus.

Comments are closed.