25 nädal – mis asi on sünnitusplaan?

Beebi on kasvanud ühe minu silmis kõige ajuvabama taime – baklažaani suuruseks, olles umbes 35 sentimeetrit pikk ja kaaludes umbes 700 grammi. Baklažaan on siis see eriti rändom toiduaine (interneti andmetel taim), mis kuulub tomati ja kartuli lähisugulaste hulka ja on sealjuures konsistentsilt nagu seen. Ja guugeldades sain teada, et selle eestikeelne hüüdnimi on pommu. No selge, mul on kõhus seega pommu suurune beebi.

baklažaan ehk munataim ehk pommu

Väidetavalt tunnetab beebi juba lisaks häälele ka valgust ja kui ma taskulambi kõhule suunaks, siis ta peaks, nagu diiva, pead pöörama :) Ta silmad on välja arenenud, aga ta ei ole viitsinud neid veel avada. Ta kopsudes pole õhku, kuid ta teeb hingamisliigutusi.

Puudutustele reageerib ta juba ammu. Ka täna hommikul lobisesin temaga pikalt. Meelis on tööreisil ja nii oli meil hommikul kahekesti aega tšättida, mina silitasin kõhtu ja tema toksis vastu :)

Internet soovitab mul end kurssi viia sünnitusega – kus sünnitada (et kas ma olen juba otsustanud), mida kaasa võtta (nimekirju on koostatud sadu), mis asendis sünnitada, kuhu sünnitada ja ma peaksin valmis kirjutama sünnitusplaani (mis see on?).

Ma hakkasin just mõtlema beebsi suurusele, et 35 sentimeetrit, kui 10 veel viskaks oleks okei. Ja siis taipasin, et 15 nädalat on veel minna ja kui ta keskmiselt sentimeetri nädalas kasvab, siis ta ongi sündides 50 sentimeetrit ju. Seega, ma loodan, et ta peab piiri ja ei lähe oma kasvamisega Meelisesse või tema suguvõssa (sest nad on pikemad kui minu suguvõsa… Ah, pekki, mu vanaisa oli päris pikk :D).

Aga kui palju beebi tegelikult nädalas kasvab? Netist leidsin sellise variandi:

Esialgu on loode väike muna, mida on ultrahelis võimalik näha, seda juba 6.-7. rasedusnädalal. See on umbes 2-4 millimeetrit.
8.-10. nädalal on loode umbes 22 millimeetrit pikk.
12. nädalal on loote pikkus juba 6-7cm ja kaal 20-25g.
16. nädala lõpuks on loote pikkus 12cm ja kaal 100g.
20. nädalal on loote pikkus umbes 20-25cm ja kaal 280-300g.
24. nädalal on loote pikkus 30cm ja kaal 600-800g.
28.rasedusnädalal on loote pikkus 40-42cm ja kaal 1500-1700g.
36. rasedusnädalal on loote pikkus 45-48cm ja kaal 2400-2500g.
Sünnihetkel võib laps kaaluda 2600-5000g ja olla 48-54cm pikk. Mulle sobiks see 2600/48 variant hästi :P

4 thoughts on “25 nädal – mis asi on sünnitusplaan?

  1. Sünnitusplaan on selline asi kuhu sa paned kirja selle, kuidas sinu meelest võiks sünnituse kulg minna.

    Nii palju kui see siis üldse võimalik on :)

    Noh, võid sinna näiteks kirjutadagi, et mis asendeid sooviksid proovida ( juhul, kui valu su mälu pühib ja sa suhtluse asemel otsustad niisama röökida, siis ämmakas saab sulle vähemalt pakkuda variante, mida sa enne sünnitama hakkamist meelepäraseks pidasid)

    Kas ja kui palju sa üldse tahad ämmaka sekkumist? Et ta sul iga hetk kõrval oleks ja räägiks mis ja kuidas, või jätaks hingamisruumi ja oleks olemas, siis kui reaalselt vaja on.

    Kas sulle on tähtis kes nabanööri läbi lõikab ja millal?

    Kui sa arvad, et tahad võimalikult kaua ilma meditsiinilise sekkumiseta hakkama saada, siis paned ka selle kirja. Umbes, et laps tunneb end endiselt hästi, ise suudad ka end veel koos hoida, aga oletame, et ämmaemand hakkab tagant utsitama, et aga teeks need veed lahti või teeks seda või toda, aga sa arvad, et võiks asi ikka loomulikumalt kulgeda, siis kirjutadki nii.

    Muidugi võivad su arvamused nende asjade suhtes muutuda, aga vähemalt on midagi kirjalikult olemas ja eks nendele asjadele mõtlemine ja kirjapanek aitab ka natukene sünnituseks valmistuda.

    Mina kirjutasin sünnitusplaani küll endale arvutis valmis, aga sünnitama minnes seda kaasa ei võtnud. Lihtsalt ütlesin esimese asjana, et lasku mind vanni ja pangu spin.fm mängima ja sealt edasi olin rahul :D

  2. Tegelikult sünnituse raskust ei määra lapse kaal/pikkus ,vaid peaümbermõõt .Mida väiksem pea,seda kergem. ;)
    Mõni sünnitab 3kg kaaluva lapse ja läheb ribadeks,teine sünnitab 5,5kg lapse ja jääb terveks,sest lapse pea üm on väiksem ja loomulikult oleneb ka naisest endast.Oluline on ka see,et sünnitama minnes seent poleks,siis lähed raudpolt lõhki
    Ja ega see 2600 pole hea ju tegelikult. :) Mida väiksem beebi,seda raskem alguses on. :) Öeldakse,et 3kg alates on hea. ;)

  3. Ise sain ämmaka käest A4 lehe kus oli nö küsimustik sünnituse kohta (tuli linnukesi jm märkida). Küsimused olid sünnituse algusest kuni lõpuni nt. kas soovid muusikat, valuvaigisteid (kui jah siis milliseid), tahad vanni vm jne jne oli ka küsimusi peale sünnitust lapse kohta nt. millal nabanöör läbi lõigata vm. Enam nii täpselt seda sünnitusplaani ei mäleta ja ega ma sellele rõhku eriti ei pööranud. Muidu kui selle ära täidad ja sünnitama minnes oma arstile annad siis ta saab sealt su soove lugeda, muidugi sa pole kohustatud seda plaani järgima ja võid vastavalt tujule/vajadusele käituda. Sünnitama soovitan minna avatud suhtumisega, sest kunagi ei tea kuidas sünnituse kulg minna võib ja kui oled mingid kõrged ootused endale seadnud siis võid lihtsalt ise hiljem pettuda.
    Jõudu ja jaksu kõhu kasvatamisel :)

  4. Ma olen vist kuskil siin juba maininud ka, et poja oli mul pisikene (alla 2600/48 variandi), aga ma olin peale synnitust vist nii katki kui yldse olla saab…samas tean mitmeid, kellel lapsed yle 4 kg ja synnitus ilma rebenditeta. Nii et vota siis kinni, kas pisike beebi ikka on parem synnituse mottes. Edasise mottes on pisut suurem beebi parem kui vaikene (alla 2500 grammi), sest siis jaab ara naiteks raua andmine beebile jne (tekitas minu pojal suuremat sorti jama gaasidega).

Comments are closed.