Mari-Leen Albers

hinnatud sisulooja ja majaväline turundaja, reisihunt ja kokkamisentusiast

Laps ei peaks olema vegan!

Mul polnud üldse plaanis sellest veganlusest kirjutada, sest ma saan aru, et pärast blogisõda oli see järgmine teema blogides, millest paljud kirjutasid.

Kõik teavad, et ma olen lihaarmastaja ja veganlusele ei kaldu. Aga eile jäi mulle silma üks artikkel (link!) ja siis ma korra mõtlesin, et haiged inimesed, ausalt! Ja siin ma nüüd olen ja blogin.

Tõesti, sööge ise kasvõi ainult kapsalehti ja vett, miks te peate sellist asja oma lapsele tegema. Las ta otsustab ise, mis talle meeldib ja mis mitte. Okei, siin saab vaielda, et otsustame lapse eest veel sada asja – ala kas vaktsineerida või mitte, kas minna lasteaeda või mitte, kas panna ta laulma või poksima jne; aga kaine mõistus ikkagi ütleb, et söögilaud võiks olla mitmekülgne ja mitte koosneda ainult kapsast ja seemnetest.

Jah, need roosad põrsad on nunnud ja kanad ka, aga nagu Mallu kirjutas, kui mitte palju mõelda, siis võib paar amspu võtta küll.

Ma olen oma elus töötanud veganitega, vegankohvikus ja ausalt, nii mõnelgi korral ma tundsin, et ma tahaks lastekaitsesse helistada.

Need lapsed olid pidevalt haiged. Üks laps väga rängalt. Üle päeva suundus ema ikkagi haiglasse, sest ise ei osanud enam midagi teha ja päris surevat last enda käte vahele ka ei tahtnud. Ometigi, keeldus ta haiglas pooltest pakutud protseduuridest. Küll ei tohtinud üht süsti teha ega teist ravimit anda, küll oli palavikualandaja halb, siis jälle liigsete ravimitega auruti jne

A mida sa ronid sinna siis? Ravi lapse kopsupõletikku suvalise taimega nagu kuskil foorumis inimesed soovitavad ja no ei joppa, siis ei joppa! Ta sai vist alteadvuses aru küll, et miskit on mäda, aga no mõistus tõrkus koostööst.

Sellised lood, kui ma neid kuulsin ja esimesel korral oma arvamust avaldasin ja reaalse ajuloputuse sain, et ma ei saa midagi aru, sest ma söön liha, siis.. Hiljem olin vait. Kuulasin ja süda tilkus nende laste pärast verd!

Samas, selle artikli valguses. Mu sugulane hakkas ka aastaid tagasi “veganiks”. Loobus sea- ja loomalihast, kana ja kala, juust ja muna jäid siiski valikusse. Aastaid ta nii elas, kuni arst teatas sama – sul on ränk vitamiinipuudus. Pead sööma liha kui tahad, et näitajad tõuseks. Ja ta sööb. Lihtsalt normaalses koguses ala korra nädalas ja tervis on korras.

Ma arvan, et erinevad toiduained ongi selleks loodud, et neid süüa ja järelikult on need kehale vajalikud mingis mõttes. Loomulikult saab neid asendada ja loomaliha asemel näiteks peeti vitsutada, aga ilmselgelt on loomses toidus eluks vajalikke asju. Neid ei asenda need seemnekoormad ja juurikahunnikud.

Ja siis sellest järgmine on kõikvõimalikud talumatused. Vot see on minu meelest mingi moeröögatus. See oleks nagu au asi restoranis kõlaval häälel küsida, milline neist toitudest laktoosivaba on või kas midagi gluteenivaba ka on?

Kui ma vaatan endavanuseid inimesi, siis meil pole valdavalt mingeid haigusi ja talumatusi, sest lapsena anti kõike süüa, meid vaktsineeriti mille vastu vaja, mängisime mullaga, jõime porilompidest ja keha harjus eluga.

Praegu aga kasvatatakse lapsi natuke vati sees, puhastatakse ja pestakse pärast igat kukkumist ja kriimu, ei vaktsineerita ja tehakse juba tittedele vanemate “dieete” – mis ma talle seda piima topin, mul on laktoositalumatus, äkki tal on ka, siis peab vaeseke piinlema. No anna ja vaata kas on, mitte ära eelda.

Hedonil on ka mingi allergia. Ei ole mina aru saanud, kas maasikatest või murelitest ja ma ausalt ei tõmble, korra nädalas lasen maiustada ja elan need paar laiku üle. Tõmbavad tagasi, saab uuesti. Kui palju see laps ikka meie Eesti kliimas seda värsket saab, las sööb ja ehk tekib järjepideval pakkumisel lõpuks ka immuunsus.

Lõpp läks laialivalguvaks, sorry, aga need minu mõtted seoses veganlusega lihtsalt. Kõik ei ole loomulikult nii mustvalge kui tundub ja on arusaajaid inimesi ka. Olgu nad veganid või mitte.

Mis seos teil veganlusega on? Olete kuulnud ulme lugusid kellestki, kellele see valik on saatuslikuks saanud? Mida arvate veganitest? Või hoopis, meist, lihasööjatest? Kas on õige kasvatada last ainult taimede ja seemnete peal?

Ja lõpetuseks üks pilt, mida mul oli juba seal vegankohvikus töötades ilge kihk nende instagrami panna :D 

Kategooria:#elulineblogi
EELMINE
Kuhu reisida terrorismihirmus?
JÄRGMINE
marimell kaheksa ehk SushiCati üllatuskoolitus

123 Kommentaari

  • 1. juuli 2016 at 22:55
    Mell

    Mida fakki ma just lugesin?!
    Mingi nali või klikimagnet?? :’D
    Jutu point on väga tore aga väited ja näited..
    Mine perse, ausalt.

  • 1. juuli 2016 at 23:50
    Nojah

    Täitsa õige jutt! Ma näen, et see on emotsiooni pealt kirjutatud postitus, eriti ilmekalt peegeldavad seda kommentaarid :D kasvav organism vajab loomset toitu, nii lihtsalt on. See ei tohiks üldse arutelu küsimus olla.

  • 2. juuli 2016 at 03:13
    Mari

    Sinusuguste pärast ongi poed igasugusest saastast lookas, nii et mis mõttega oma arvamusega siin heietada. Seda enam nö “oma arvamusega” siin midagi pistmist polegi – Su oma arvamus oleks tunduvalt arukam. Loodame, et ühel päeval selline tekib..juba Su lugejate pärast.

  • 2. juuli 2016 at 09:05
    Helen

    Ma olen Sinuga nõus. Lastel peab endal olema võimalus valida, seni võiks toidulaud olla mitmekesine. :) Ma isegi olen sama meelt, et vatis ei tasu lapsi kasvatada.

  • 2. juuli 2016 at 14:05
    nele

    on nii palju lapsi, kes ongi haiged ja söövad kõike. see on ok! haigestub üks vegan, kohe suur uudis? see, et lapsed krõpsu ja cocat näost sisse ajavad on mega ok, aga jumala eest ärgu neid taimi söögu :)

  • 2. juuli 2016 at 14:26
    K

    Vanust 28. Neist 18 aastat elanud veganina. Loomsest loobusin olles 10aastane täiesti omal vabal valikul. Vanemad ikka hurjutasid ja püüdsid mind liha sööma saada, kuid ma jäin endale kindlaks.

    Mingeid haiguseid pole, perearst on teadlik minu taimetoitlusest ning aegajalt on kontrollitud tervisenäitajad. Kōik korras olnud. Seega – see kirjutis…selle sisu…siukest s*tta on raske, isegi piinlik kommenteerida!

    • 2. juuli 2016 at 22:55
      marimell

      Ometi võtsid vaevaks :D

  • 2. juuli 2016 at 14:35
    Rell

    100% nõus! Mind ajas kohutavalt närvi, kui Sandra Vungi ühes saates (vist oli “Hommik Anuga” aga võin ka eksida) rääkis, et vanasti sõid inimesed ainult juurikaid ja liha saadi harva- my ass, aegade algusest saati on inimesed liha söönud. Nii oli, on ja jääb. Minu poolest söögu iga täiskasvanu seda mida heaks arvab aga lastele PALUN andke liha ja las tõesti otsustab suureks saades ise oma toidulaua üle. Ise olen väiksest peale liha söönud ja teen seda ka edaspidi. Ka oma lapsele annan liha ja samuti ka köögivilju, puuvilju. Ma ei kujuta ette kui peaksin päevast päeva ainult juurikaid järama- õudne :D

    • 3. juuli 2016 at 15:19
      kaisa

      Issand jumal.. inimesed ei ole alati söönud nii palju liha kui varem. Sa tõesti ei ole ajaloo tundides õppinud, et inimestel olid endal loomad ja neid tapeti ikka pigem harva ja söödi ka vähe? Ta ju ei öelnud, et liha üldse ei söödud, vaid seda söödi vähe. Mis on tõsi.

      • 3. juuli 2016 at 15:19
        kaisa

        St nii palju liha kui praegu*

  • 2. juuli 2016 at 22:39
    Mari

    Nägin laktoosi-ja gluteenitalumatuse avastamist oma hea sõbranna peal ja mul oli temast nii kahju. Korraliku sportlasena sõi ta hommikuti kaerahelbeputru või muna, teraleiba, jõi piima, sõi vahepalaks pähkleid mitte kommi jne. Aga sellele järgnes pikk vetsus istumine ja ülim väsimus. Pidev energiapuudus ja jõuetus sundis teda lõpuks arsti juurde mina, kus leiti, et ta ei talugi muna , pähkleid, gluteeni, laktoosi ja veel hunnikut asja. Ausalt, ma ei tunne oma elus ühtegi inimest, kes oleks rohkem loodusega sinapeal kui mu sõbranna. Terve elu maal elanud, poris mänginud, paljajalu lumel jooksnud, kõiki tooteid igal kujul (sooja lehmapiima, toorest/praetud/keedetud muna, rukkileiba, putrusid) söönud ja nüüd siis niimoodi. Mul on temast nii kahju, kui lähme välja sööma ja tema ainus valik oleks püreesupp ja siis sellele pannakse ka veel saiakrutoone peale, mis teevad enesetunde väga kehvaks. Kahjuks ei ole talumatused alati moevärk, vaid paljud peavad selle all sunniviisiliselt kannatama. Ma ei saa aru, mis mõnu see oleks endale mingi moodne talumatus külge mõelda ja siis selle käes piinelda.

    • 2. juuli 2016 at 22:53
      marimell

      Loomulikult on erandeid. Ma ei olegi ju öelnud, et kõigile on mingi moeröögatus äge avastus!

  • 3. juuli 2016 at 09:31
    M.

    Ise ma vegan ei ole kuigi liha söön väga väikestes kogustes ja seda ka vaid kana, kala ja singi näol. Samas on mul vägagi ükskõik, mida teised söövad.
    Kas mitte sinul ei olnid ka väidetavalt mingisuguse vitamiini (b12?) puudus ja see oli üks põhjustest miks sa rinnaga toita ei saanud??
    Näed sa oled ju lihasööja aga mured suht sarnased ;) sinul oli põhjuseks mao-opp, nendel veganlus, kellelgi kolmandal võib sama asi olla muudel põhjustel seega ainult selle järgi hinnata on tõesti imelik.

  • 3. juuli 2016 at 13:12
    Toiduteemal

    Jutt täiesti õige, inimene ei tohiks enda peal mingeid ekstreemseid eksperimente teha enne kui ta on oma bioloogilise funktsiooni täitnud. Ehk siis olenevalt indiviidist, peaks nii 40 aastat segatoitu sööma. Hiljuti oli etv-2 s hea dokumentaal- toidu kaitseks. Käsitleti väga lihtsalt kogu toiduteema läbi ning järeldus oli “eat real food, mostly vegan”. Selline ongi ametlik toitumissoovitus, mitte et söö kilo liha ja päts saia peale :))
    Igasugu talumatused ja värgid.. Kellel on, kellel on niisama moepärast, aga sageli on kuulda et sel ja teisel hakkas hirmus hea kui jättis gluteeni või liha ära. No muidugi hakkab, sellise muutusega nihkub toiduvalik automaatselt tervislikuma poole.
    Marimellile- mina küll liha söömist ülekaaluga otseselt ei seostaks, pigem ikka suhkur ja jahu- aga need on puhta vegan toidud :)

  • 6. juuli 2016 at 21:51
    M

    See talimatuse võrdlemine moeröögatusega on väga kohtlane. Mõni inimene vb ampsust pähklist surnuks kokku kukkuda. Gluteeni ja laktoositalumatusega – on sul õrna aimu kui palju sellise talumatuse korral sellise toidu tarbimine vb inimesele koheselt megavalu tekitada?

  • 9. juuli 2016 at 15:00
    Triin

    Ei tea, kas Su postitust on kuskil vegani facebooki grupis jagatud, aga tundub, et kõik on järsku siia kokku ründama tulnud. Mõtlesin, et panen kah paar asja kirja. Esiteks, kõige tähtsamana, veganidieet tapab rohkem loomi kui loomne dieet (normaalses koguses liha). Võiks end kurssi viia, kuidas nt Brasiilias sojaubasid kasvatatakse või Hiinas riisi. Palju sureb väikeloomi ja suuremaid, et põldusid juurde saada? OK, vb enamik köögivilju tuleb enda majapidamisest, aga nisu ja riisi ja sojat ja mis iganes teravilja ikka tuuakse enamasti sisse. Samas loomasöödaks tehakse põldusid samamoodi. Oih, siis vist peame hoopiski kõik ära surema, sest kõik dieedid tapavad loomi. Lõvid ja karud ja hundid tuleks kah kõik maha lasta, sest nad tapavad teisi loomi. Äkki on vabapidamise kanad lahendus? Oih, aga talumees laseb igapäevaselt rebaseid ja mäkru ja muid väikekiskjaid maha. Jälle ei sobi.
    Lastele veganidieeti peale suruda on alatu. Ja ärgem unustagem, et organismil võtab vähemalt kaks aastat, et uue dieediga harjuda, ehk siis värskete veganite korras verenäidud võivad hoopiski ‘vanast rasvast’ olla.
    Üldiselt, mul on veganitest sõpru kah ja ei tundu nad väga haiged midagi, aga nemad vist kah pigem ei taha lapsi, aga üks teine sõber väitis, et veganidieediga võivad küll päevad ära kaduda, aga lapsi saadakse ikka. Vist puudus bioloogiatundidest, aga eks lolle on igal pool. On mingeid hulle lihavitsutajaid ja heinasööjaid, tõde on alati kuskil vahepeal. Tasakaalus dieet, paar korda nädalas liha, piimatooteid, ohtralt köögivilju, energiaks teravilju. Pole ju nii keeruline.

  • 12. juuli 2016 at 21:02
    Mer
1 2
15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://marimell.eu 300 0