Mari-Leen Albers

hinnatud sisulooja ja majaväline turundaja, reisihunt ja kokkamisentusiast

Vaidlen vastu: 10 jälgijaga kinnine Instagrami konto EI ole mõjuisik

Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet ja Turundajate Liit lõid koostöös juhendi  sotsiaalmeedias reklaami avalikustajatele, mis selgitab, millised nõuded ja piirangud  reklaami avalikustamisele kehtivad.⁣ Kuigi Meelis oli ka vahelduva eduga nende koosolekutel osaleja, siis tundub, et sellest polnud suurt abi, kui juhendi on ikka loonud kabinettides istuvad tegelased, mitte praktikud. Aga alustame algusest.




No vaidlen vastu. Kui mul sünnib uus laps ja ma ei taha enda kontot üle ujutada tema piltidega (nagu tihti vanematega juhtub), siis teen talle eraldi konto, et sõpradega pilte jagada, siis.. keegi kuskil klaasist majas arvab, et ta on mõjuliider. Eriti kui talle kingib firma x tasuta body ja tal see seljas on ja ma pildi sinna kontole postitan. No ei, ei, ei, ei. Ma ei saa nõustuda.

Tulevikus on siis Instagram täis alasti pilte, sest äkki kleit on liiga fookuses? :D #ajuvaba

Kes seda üldse reguleerib, kas kleit on liiga esileulatuv pildil või ei? Kes seda kontrollib? TTJAl on ilmselt räigelt resurssi, et kõiki inimesi Instagramis, blogides, YouTube’is, TikTokis jne jälgida, sest ärgem unustagem, mõjuliider on ka 10 followeriga fake konto :D


Oota kumba siis, olen tulevikus Insta piltidel paljas või võin oma jälgijaid ikkagi kleidivalikuga mõjutada? Või kui mulle ei meeldi EKRE ja ma ütlen, et valin Reformierakonda ja mulle meeldivad geid, siis.. see on reklaam? #annaabivol1000

Ma olen siiani märgistanud tasulised, st postitused, mille eest ma olen teinud ka arve, teematrellidega koostöö. Kas see on TEIE jaoks piisav või pole see selgelt eristuv reklaam meie kanalites? Kas soovite näha märget ka tasuta saadud kleidi juures? (kirjutasin enne kui edasi lugesin..) Mul ausalt öeldes on jumala ükskõik, kuidas ma seda märgistan, kas ma panen päisepildile REKLAAM või postituse algusesse/lõppu #koostöö – öelge, kuidas te tahate, viin muudatused ka meie blogis sisse, sest saan aru, et sõna- ja loomevabadus ei ole mingi teema enam. Põhiseadusele võib sülitada! Juhend on elu!




Mu meelest on seda kõike liiga palju. Nagu millest mu näiteks Story siis koosneb. Mingit teksti ka mahub panna kui ma pean igasuguseid Euroopa Ühenduse kaubamärke, domeeninimesid, häshtäge jne lisama sinna pildile. Internetist saab tõepoolest ruum otsa.

Ehk siis ma ei tohi öelda, et sain elus esimese orgasmi 50 aastaselt Lelo vibraatorit kasutades? Ei tohi inimesi harida, et orgasm on hea ja loomulik nähtus ja selle saamiseks võib kasutada abivahendeid. Mulle tundub see juhend nagu EKRE sulest, midagi ei või. Suguline kirg on ka halb. Mis sajandis me elame? Isegi hasartmängude ja ravimireklaamide puhul piisav hoiatavast tekstist, aga vat, vibraator, see on räme kurjajuur nagu ka notar ja vandetõlk. #nagumida

Kokkuvõtteks?



Juhend koostati 22.09.2020 – millal see kehtima hakkab? Kui ma seda ei järgi, mis saab? Kui ma sellega ei nõustu, siis mis? Sisulooja suurim surm on piiridesse surumine ja kasti toppimine, reeglite peale surumine. Suures plaanis, kui 10 jälgijaga suvaline konto on suunamudija, siis kehtestati hetkel  olukord, kus kõigil puudub sõna- ja loomevabadus midagi teha, sest äkki on reklaam. Saan aru et on kõige õigem igale poole #reklaam ette surada, siis on kindel, et keegi kuskilt kinni ei hakka.

PS! Seda postitust ei tellinud TTJA, aga samahästi ma võiksin siia ette #reklaam panna, sest jumala eest, ma ju viitan nende domeeninimele ja ma ei tea millele. #istugesisseomajuhend

Vaata: juhend_sotsiaalmeedias_reklaami_avalikustajale!

Kuidas teie end nüüd tunnete, kui saite just teada, et olete suunamudijad ja peate hakkama hoolega jälgima, et mõnele tootele liigselt ei keskenduks või kuskile tagataustale Credit24 reklaami ei jää. Või äkki on kuskil story’s korraks näha kedagi Saku Originaali pudel käes kõndimas. Seda kõike võib ju tegelikult reklaamina võtta.


Kategooria:#elulineblogi
EELMINE
marimelli kokaraamat – ja või ei?
JÄRGMINE
VOL2: kui kaua on kingituseks saadud toode reklaam?

26 Kommentaari

  • 23. september 2020 at 17:59
    Bp

    Issand, ma ei arvanud kunagi, et minust influencer saab, aga 127 followeri seda ju on :,)
    Rumalus

  • 23. september 2020 at 18:33
    Grets

    See postitus ei saakski olla reklaam, sest sa ei saa selle eest tasu ega muid hüvesid, samuti ei ole TTJA postituse tellija ning see on sinu ISIKLIK ARVAMUS ja sa pole selle ametiga kuidagi seotud.

    Tarbijakaitse punktid on täiesti loogilised ja normaalselt teostatavad, soovitan veel paar korda läbi lugeda ja kaasa mõelda mitte koguaeg “plähmida”

    • 23. september 2020 at 19:24

      Kas need on sinu meelest EV põhiseadusega kooskõlas?

    • 24. september 2020 at 07:43
      jmk

      On muidugi põhiseadusega kooskõlas. Sõnavabadus ei ole absoluutne – ei ole ju lubatud näiteks laimata või kutsuda üles kuriteole, ei ole lubatud lepingus või ametiasutustele valetada.
      Loomevabadus ei hõlma samuti õigust teha ükskõik, mida, ka seadusega vastuolus.
      Palun ära manipuleeri nende mõistetega.

    • 24. september 2020 at 09:27
      Katu

      +1

  • 23. september 2020 at 19:36
    Reelika

    Mõnes mõttes tõesti teretulnud reeglid kuna sotsiaalmeediast hakkab vaikselt juba reklaami agentuur saama…ajab öökima lausa kui aus olla.

    • 23. september 2020 at 19:49

      No suures plaanis peavad influencerid järgima reklaamiseadust, see on selge, kes seda teeb, kes mitte ja kuidas teeb, on juba iseasi. Samas see juhend on nagu.. “kuidas kirjutada eesti keeles kokku ja lahku juhend”, mitte mingi seadus, millest ma pean kinni pidama. Ma näiteks tunnen, et minu tegevust piiratakse sellega, minu sisuloomet ja sõnavabadust. Ma ei taha alluda mingite suvategelaste reeglistikule, mis mulle tundub ajuvaba – 10 followeriga konto pole mingi reklaamikanal.

    • 24. september 2020 at 07:47
      jmk

      Sul on rohkem kui kümme või sada jälgijat. Sa peadki järgima reklaamiseadust. Ka ilma selle juhendita. Juhend lihtsalt seletab need nõuded arusaadavalt lahti.
      Milles on sinu probleem? Tahaks Valio juustu ja teha terve “kokaraamatu postituse” Valio juustust, aga ei meeldi märkida, et teed sellega Valiole reklaami? Miks?

      Kas reklaamiseadus rikub ka põhiseadust sinu arvates?

    • 24. september 2020 at 08:59
      Pille

      See kokaraamatu postitus on Valio reklaam. Jah, on märgitud, et KOOSTÖÖ, aga see on alles postituse lõpus. Seda näeb alles siis, kui kogu postitus on läbi loetud :)
      Aus oleks see KOOSTÖÖ kohe pealkirjas ära märkida, siis ma seda ei avakski!

      • 24. september 2020 at 09:03

        Nagu ma tänases blogipostis kirjutasin, see ongi meie blogi nö eripära, kasutada hastagi koostöö postituse lõpus, sest seda ei ole seadusega kuskil määratletud, kus see peab asuma, kuidas see peab visuaalselt olema. Seadus ütleb, et reklaam peab olema eristatud ja seda ta on. Tänase postituse lõpus saad vastata kuidas soovid tulevikus reklaami näha meie blogis: https://marimell.eu/vol2-kui-kaua-on-kingituseks-saadud-toode-reklaam/

    • 24. september 2020 at 11:28
      jmk

      Ükskõik, kuhu sa märgid, kuni on arusaadav lugejale.
      Ma küsin hoopis, mille üle sa vaidled? Kui influencerit saab pidada reklaamitegijaks, siis peab ta täitma reklaamiseaduse nõudeid. Nii lihtne ju ongi. Juhend ei loo lisaks seadusele mingeid uusi nõudeid, see lihtsalt selgitab.

    • 25. september 2020 at 14:52
      Liisa

      See pole mitte teie blogi eripära, vaid teie viis üritada lugejat petta. Nimetagem asju ikka õigete nimedega.

      • 25. september 2020 at 20:24

        Kui ma teid petta tahaks, siis ma jätaks ju kõik märgistamata!

  • 23. september 2020 at 21:55
    E.

    Minu meelest ainuke veidi kahtlane on see mõjuisiku definitsiooni punkt, kuid samas siin ongi väga keeruline paika panna need piirid.
    Ülejäänud juhend on üpris mõistlik ja realistlik ja ei tohiks ka olla ületamatult raske teostada ega ülemäära palju loomevabadust piirama. Ka näiteks riietuse “eksponeerimise” osas olid ju seal näited toodud ja tundub suht loogiline.
    See Lelo näide – juhendis on ju kirjas, et keelatud on sugulise kire rahuldamiseks pakutavate TEENUSTE reklaam ehk näiteks lõbutüdrukute või bordellide reklaam. Vibraatoreid jt selliseid TOOTEID reklaamitakse ju paljudes kohtades avalikult, näiteks ajakirjades.
    See, et reklaami märgistus peab olema pealkirja või postituse kohe alguses üks rida tundub ka väga mõistlik.
    Ja märkida ära #reklaam @abc… nagu seal oli toodud näiteks – ei tundu ju nii palju, et internet saab otsa?
    Ehk homme kui emotsioonid on veidi lahtunud ja olete jõudnud mõne korra veel rahulikult mõttega läbi lugeda, siis ei tundu see midagi hullu.
    Pigem minu jaoks on praegune sotsiaalmeedia sisu veidi üle käte läinud reklaami osas ja loodan, et sisuloojad hakkavad ka reaalselt selle juhendi järgi edaspidi toimetama.

  • 23. september 2020 at 23:04
    Nipitiri

    Sugulise kire rahuldamise pakutav teenus on pigem prostitutsioon, jne.
    Vibraator on toode ja ei lähe reklaamiseaduse mõistes päris selle alla.

    • 24. september 2020 at 09:06

      Hea teada :)

  • 24. september 2020 at 00:46
    Banaan

    Kui inimene on saanud toote ja kokkulepe on et pane pilt üles oma sotsiaalmeedia kontol (ja tavaliselt kiida toodet jne) siis see ju on reklaamimine, 10 followeri või 100000 mis vahet sel on.
    Mina väga pooldan seda “juhendit”, mind just häirib see kui pole välja toodud, et reklaami tehtud tootele. Vahel proovitakse isegi seda nn varjata, et asi tasuta saadud ja enamus juhtudel isegi raha saadud toote reklaamimise eest.
    Minu arust täiesti selge juhend, äkki loe uuesti läbi kui arusaamatuks jäi.

    • 24. september 2020 at 09:06

      Ma ei ole võtnud vastu mitte ühte koostööd (käsi südamel, piiblil, kus iganes), et MA PEAN TOODET KIITMA!

    • 24. september 2020 at 09:55
      doh

      Vahet pole, koostöö ehk teenus raha või hüve vastu toote/teenuse tutvustamisel on reklaam ja ei ole mingil määral enam sõnavabadusega seostatav ja seda kõike see juhend selgitabki!

  • 24. september 2020 at 07:43
    Sille

    No inimene, kellel on kinnine konto ei saa kuskilt ilmselt ei tasustatud ega tasuta asju. Ärge nüüd üle ka reageerige! Ja ausalt öeldes ei ole ma iial tulnud selle peale, et oma kinnisel IG kontol millelegi reklaami teinud olen. Kui mulle maitses purgisupp (????), siis ma nii kirjuangi, aga ei paneks iial purgisupi pilti kuskile.
    Aga teist rääkides, jah. Soovin, et alati oleks koostöö segelt ja kohe teksti alguses märgitud, sest vahet pole, kas on makstud koostöö või tasuta saadud korvitäis Valio nänni- neid postitusi ma lugeda ei taha.
    Kui asi on oma raha eest ostetud ja siis kiidate, siis ehk isegi mingi mööndusega usuksin. Nännipostitusi aga ei usu ega torma ka kunagi ostma.

  • 24. september 2020 at 15:25
    Kaisa

    Minu meelest võiks ka olla see #koostöö või #reklaam vms kohe postituse alguses. Kui ta on postituse lõpus, on see lugeja eksitamine, sest paljud ei loekski muidu seda postitust läbi. See # seal lõpus on nagu nöök, et näed lugesid läbi ja said alles lõpus teada, et tegelikult oli tegu reklaamiga.

  • 24. september 2020 at 17:08
    Tigu

    Nimetatud juhend tõlgendab reklaamiseaduse sätteid. Reklaamiseaduses on sätestatud trahvimäärad.

    Reklaamiseaduse § 33. Reklaami üldnõuete rikkumine
    (1) Reklaami üldnõudeid rikkuva reklaami tellimise, teostamise või avalikustamise eest –
    karistatakse rahatrahviga kuni 300 trahviühikut.
    (2) Sama teo eest, kui selle on toime pannud juriidiline isik, –
    karistatakse rahatrahviga kuni 10 000 eurot.

    Trahviühik on 4 eurot.

  • 24. september 2020 at 21:18
    Merks

    Naiss. Mul on instas 19 jälgijat. Ma olen influensserrr! #võimas :D

  • 27. september 2020 at 21:54
    Ehhee

    Vahet ju ei ole, kas 10, 100 või rohkem. Kui pilt või jutt on postitatud eesmärgiga mingit toodet tutvustada ja sellest lähemalt rääkida, siis ongi tegemist reklaamiga. Vahet ei ole, kas see on tasuta saadud, kas kiidetakse või räägitakse sellest negatiivselt jne. Kui niisama postitad ja räägid toodetest, mida oled ise ostnud ja mille kaudu ise konkreetselt ettevõttelt mingeid muid hüvesid ei saa, siis on see ka jutust aru saada ning sellisel juhul pane kas või #arvamus. Hashtagid on üldse hea lihtne võimalus kategoriseerida. Jätabki kohe ausa ja läbipaistva käitumise mulje ja seda hinnatakse palju rohkem kui mingit hämamist ja ma-nii-punnitan-et-see-ei-näeks-välja-nagu-reklaam-aga-tegelikult-on-kõik-mu-postitused-reklaam.

    See jutt, et märgistate ainult tasustatud reklaami, see on ka selline rohkem naljajutt. Tasuta saadud asjadest rääkimine on ikka reklaam ja see peaks ka olema märgistatud #koostöö. Seni kuni suudate huvitavat juttu ajada, mitte ainult copy/paste reklaamijura panna, seni see ka ei häiri.

    Minul on täiesti ükskõik, kus kohas see #reklaam või #koostöö on. Selge on ju see, et erinevate kanalitega teenitakse, nii et iga postitus on potentsiaalne reklaam või tuleb jutu käigus mingist tootest juttu pealkirjast hoolimata. Mind see ei häiri, viskan ikka pilgu peale sest reklaamid mulle erilist mõju ei avalda niikuinii. Mõnda teist häirib, sest nende jaoks on see lihtsalt hämamine, kui lõpust avastavad, et ikkagi reklaam. Suurema tõenäosusega nad pettuvad ning enam teie kanaleid ei külasta. Kes reklaamist hoolimata teid jälgivad, just teie enda pärast, neil on suht ükskõik. Oli ka siis, kui midagi ei märgistatud.

15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://marimell.eu 300 0