14 päeva tähtajani – oh, kas epiduraal või vann?

Täpselt kaks nädalat on jäänud ametliku tähtajani. Mulle meeldib mõelda, et 14, maksimum 28 päeva ehk üle kahe nädala keegi üle kanda naljalt ei luba. Enne kutsutakse esile. Aga loodame, et ma siis väga kaua üle kandma ei pea, kui üldse pean.

Mu sõbranna just sünnitas… Jaanuari beebide grupist ma ei hakka rääkimagi, pudenevad üksteise järel. Kadedaks ajab! Aga, tulles nüüd K. juurde, kes hiljaaegu ka üle kandis ja päev enne esilekutsumist otsustas printsess ikkagi ise tulla…

Kui me neid haiglasse vaatama läksime, siis ütles värske isa Meelisele. „See oli imeline, sa hakkad kindlasti nutma!“ Meil oli – oh, normaalne, päriselt. Neil läks nii kergelt ja mõnusalt (kell 8 hommikul valud, kell 10 haiglas, kell 15 laps käes). K lisas „jaa, enneolematu kogemus, imeline!“ Ja siis tuli pauk: „Tra, see oli räme!!!“ Ja siis kuulsime me tõelist sünnituse palet – läks küll üsna kiirelt, kuid valusalt, veriselt ja mitte nagu filmis.

„Küsi see epiduraal kohe kui sa haiglasse jõuad, me jäime ka hiljaks,“ kamandas mind värske issi. Ja seda on mulle varemgi soovitatud. Ma nüüd olen niiiiii kahe vahel. Kas minna haiglasse ja nõuda epiduraali (et nad manustaks mulle seda kohe kui on õige aeg, aga et nad oleksid teadlikud, et ma seda tahan) või et vann vett täis lastaks.

rain-shower-bathtub-kos-1

Oh, johhaidi, miks see sünnitus peab olema selline … never know, whats coming üritus, see võiks ju olla nagu reis, mille sa lihtsalt ära planeerid :) Aga ei – ma ei tea kunagi, kas mul tulevad veed kodus, poes või tänaval, kas nad üldse tulevad või hakkavad kohe tuhud. Ma ei tea isegi, millised need tuhud on, et ma need ära peaksin tundma. Äkki mul on mingid väiksed valusähvatused, mida ma millekski ei pea ja lõpuks sünnitan vapsee rändom kohas.

No ma mõtlen, on ju ennegi nähtud neid naisi, kes lähevad sünnitama ilma et nad teaks, et nad rasedadki on. Hea, et ma vähemalt rasedusest teadlik olen :D

Haiglakotti on mul bikiinid pakitud, kuigi ma ei tea isegi, kas ma ülemist osa kanda võin ja viimasel ämmaka visiidil (29.12) ei rääkinud ta mulle sünnitusplaanist midagi… Pani uue aja 13.01 ja ütles muiates, et ehk me ei näegi, võibolla pudenen ära vahepeal. Tahaks loota!

13 thoughts on “14 päeva tähtajani – oh, kas epiduraal või vann?

  1. Mina kartsin ka, et ma ei tunne neid õigeid valusi ära. Kuid tegelikkuses tunneb ikka küll. Need valud on hoopis teistsugused. Ja kui ikka kahtled, et äkki ikka libavalud, siis mine kuuma dušši alla- kui valud jäävad järgi, siis olid libavalud. Kui aga valud lähevad hullemaks, siis on sünnitegevus käimas. Mina kahtlesin kuni haiglasse minekuni, kus mul juba 4 tunni pärast laps käes oli. :)

  2. Mul omal mingit erilist statistikat pole esmarasedate ja vanni sünnitamise kohta, kyllaga pole mu tutvuskonnas ühtegi naist, kes esimese lapse vanni oleks saanud sünnitada.
    Tahtsin ka ise esimesega vanni minna kuid kuna sünnitus kestis kaua ei soovitatud vette minna, et see tõmbab asja veel enam maha ja võib VÄGA pikaks mina kogu protseduur.
    Ilmselt see väga individuaalne aga esmarasedana ma sinuasemel väga suuri kinnisideid ei looks omale. Läheb siiski nii nagu sinu ja lapse tervisele parim tol hetkel on.

    1. Mina sünnitasin oma esimese ja seni ainukese lapse vette :)
      Epiduraali pakuti aga keeldusin. Perekoolis ämmaemand räääkis, et valu päris ära ei võta. Sõbrannad on rääkinud, et epiduraaliga on hiljem endal jalad all nagu süldid all ning ei tunne enam presse ja laps sündides ka uimasem ning nutab kauem.

  3. Minul kutsuti esile ja kui ma saaks kõik uuesti teha,küsiks ma vast epiduraali. Kuna mu sünnitus läks väga kiiresti (kell 24.00-2cm kell 03.00-10cm) siis jäädi sellega hiljaks ja sain ainult gaasi ja seda ka alles kui olin 10cm. Minu algne plaan oli ka vannis sünnitada,aga nüüd ma seda enam ei sooviks. Kõigil läheb erinevalt,aga mina ei kujutaks midagi rõvedamat ette,kui istuda vannis,kus KÕIK su kehavedelikud ka on (minu puhul okse ja nr1 & nr2!) Mingit medalit sa loomulikul teel sünnitades ei saa ja milleks kannatada. Võibolla,kui esile ei kutsuta on valu talutavam,aga kahtlen.
    Edu ja jaksu!

  4. Head uut aastat! Vaata kuidas valud on, kui tunned et kannatad, siis ära epiduraali küsi, kui tunned juba siis, et väljakannatamatu, no siis küsi :)

  5. Head uut aastat.
    Mina arvan, et ette mõelda ja muretsed, et äkki on hilja küsida pole vaja. Sünnitegevus ja sünnitamine on igal naisel ja perel erinev. Ära kuula teiste lugusid ja pane ennast muretsema. Kui sa oled madala valu lävega siis võib sünnitus sinu jaoks olla ka keskmiselt valulikum ja vastupidi. Epiduraali on mõtekas paigaldada 3cm kuni 7cm emakakaela avatuse korral ja seda otsustab ämmaemand ja naistearst. Ei usu, et tänapäeval üksi ämmaemand sünnitustoas epiduraali nagu karastusjooki jagab.
    Epiduraali puhul võiksid arvestada sellega, et see tuimestab sind alakehast, ja sinu ainuke viis sünnitada on selili/külili/istukil voodis. Lisaks käib epiduraaliga kaasas kanüül ja tilk kuni sünnituse lõpuni. Ehk voolik ja statiiv käsikäes igakord, kui ringi liikuda tahad. Tuimestatud alakehaga on sünnitus suhteliselt vaevaline, kuna sa ei pruugi tunda kuhu pressid, ei suuda oma jalgu hoida (siis peab olema mees ja ämmakas jalgade hoidmisel abiks). See jälle oleneb, kuidas epiduraal mõjub ja kui kaua aega on möödas viimasest epiduraali doosist. Nii et kohe sünnitustuppa saabudes paluda ennast voodisse aheldada pole mõtet. Alustada tasuks mittemedikamentoossest valutustamisest. Tõenduspõhistmaterjali leiad ämmaemandate lõputöödest: http://riks.ttk.ee/index.asp?action=300
    Näiteks otsi selline töö: Sünnitusvalu ja sünnituse valutustamise meetotodid , Eva Lige, 2008
    Teaduspõhistes uurimistöödes on materjal adekvaatne ja emotsioonitu.
    Panen sulle veel lugemismaterjali:
    http://www.ammaemand.org.ee/wp-content/uploads/2013/09/sünnituse-juhend.kinnitatud.-ENS.EÄÜ.2014.pdf

    http://www.ammaemand.org.ee/m_files/c6d6942e1339bedb07d800943bc3ea8c.pdf

    Esiteks vaadatakse, kuidas sünnitus kulgema hakkab. Kui sa lähed sünnitusmajja varakult peale vete tulekut ja valusid pole siis soovitan pigem kodus olla (teha sooja vanni, dušši, magada) ja oodata, kuni valud tekivad ja regulaarselt (5min tagant). See on ainult juhul, kui on selged looteveed. Kui sa tunned muidugi, et tahad minna kohe haiglasse kontrolli võid alati minna. Seal tehakse esimese asjana KTG, vaatavad emakakaela avatuse ja ehk saadavad kojugi, kui aktiivset sünnitegevust pole. Jälle oleneb seal, kuidas ise tunned, kaugel elad, kas emakakael küps jne. Kui lähed haiglasse peale vete puhkemist ja valusid ei ole siis võidakse mingi aja möödudes paigaldada kanüül, tilk, mis sünnitegevust alustab, emaka kokkutõmbeid tekitab (oxytociniga), sa ju tulid sünnitusmajja sünnitama:D
    See, mis edasi saab sõltub sinu organismist, lapsest, emakast, emakakaelast- see on tohutu meeskonnatöö.
    Alati tasub mõelda, et kõik mida sa sünnituse ajal kasutad mõjub mingil määral MÕJUTADA ka sinu last ja tema enesetunnet. Enne epiduraali on 10 erinevat muud võimalust, kuidas sünnitusvalusid leevendada. Epiduraal on viimane variant.

    1. „Epiduraali puhul võiksid arvestada sellega, et see tuimestab sind alakehast, ja sinu ainuke viis sünnitada on selili/külili/istukil voodis.”

      Ei saa sellega nõustuda. Sain ka sünnitusel epiduraali, kuigi ma ei tea siiani täpselt, miks, sest ise ma seda ei küsinud (ämmaemand soovitas ja ei tulnud pähegi vaielda), kuna valud olid valusad, aga siiski talutavad ja karjuma ei ajanud. Ma ei saa küll öelda, et epiduraal tuimestanud oleks, sest valud jäid alles, aga võib-olla oli epiduraali teene see, et valud tugevamaks ei läinud? Tõesti ei tea. Igatahes valud jäid alles, tunnetus kuskilt alakehast ära ei kadunud ja sünnitasin järil (ehk siis pigem istukil), mees oli seljatoeks.
      Sünnitus oli esilekutsumisega, kestis kokku 9 tundi.
      Aga loomulikult tuleb siia lisada diskleimer, et iga sünnitus on isemoodi ja ju siis epiduraal võib ka erinevalt mõjuda.

  6. Ise sünnitasin 9 kuud tagasi, olen meedik ja sellist sünnitust ma eales ette ei kujutanud.
    Minu soovitus epiduraali koha pealt, kui emakakaela avatus on korralik 1cm tunnis siis epiduraal suht mõtetu sest kui juba 5cm lahti siis valuvaigisti ei mõju ning arvatavasti saad lapse 10-12h kätte, mis esmasünnitajale täiesti hea tulemus. Kui avatus on aeglane ning on oht et kestab ala 20h + siis soovitan teha epiduraali, sellest saad aru haiglas olles, kui ikka esimesed cm tulevad kaua lahti…
    Bikiinide koha pealt, kui oled tõeliselt sünnitusvaludes, siis ei huvita sind enam, kas tissid ripakil või ära pandud.
    Ise olin loomuliku sünnituse poolt aga läks kõik vastupidi, pidin minema esilekutsumisele, kui siis oleks teadnud et piinlen üle 24h siis oleks epiduraali pannud kohe kui pakuti kuna 3cm avatust 8h peale ja valud regulaarsed, lõpuks kui olin üle 12h valutanud ja 1cm juures, lasin panna epiduraali, mis muidugi ebaõnnestus (oleneb kui hea anestesioloog valves on) teistkorda läks hästi, olin täiest valuvaba ja sain ülle tunni rahulikult magada, mis andis jõudu edasiseks 5h pressimiseks. Kusjuures selle ajal toimus kõige kiirem avatus. Seda ohtu pole et ei tunne pressida hiljem, sest kui avatus üle 5cm siis lihtsalt rohi ei mõju ja kõike on väga hästi tunda aga jalad võib nõrgaks võtta küll. Lasin teha rohtu juurde kui 8-9cm, ei mingit mõju. Minu sünnitus lõpes lõppuks keisriga, see omakorda emakapuhastusega ja see omakorda vereülekandega.
    Aga see on minu kogemus, nägemus, ülemõelda ei tasu. Osalesin ise sünnitusel kunagi ja kujutasin ette et mul läheb täpselt samamoodi, ei läind :)
    Iga sünnitus on isemoodi aga hea on teada erinevaid variante.
    Head uut aastat, palju vaprust ja kannatust!

    1. See on küll täiesti vale info, et 5 cm avatuse pealt epiduraal ei mõju! Just vahemikus 3-6 cm ongi kõige parem aeg selle tegemiseks, päris alguses ei tehta ning ka lõppfaasis üldjuhul enam mitte. Mulle tehti, kui olid juba pressid peal, aga see pole vist tavapärane, nagu aru olen saanud. Väljutust aitas kergendada küll, lõpus ei olnud valusid enam üldse. Nii hilja tehti sellepärast, et anestesioloogil võttis kohalejõudmine aega (oli öö ja arsti polnud kohapeal).

  7. Nõustun eelnevatega, et valude ajal on Sul lõpuks täiesti ükskõik, mis Sul seljas on või kas tissid on vannis ripakil või mitte :D. Mina palusin ennast isegi maha lasta, sest niiiiiiiiii valus oli…

  8. Epiduraali poolt ja vastu…esimene laps tuli epiduraali abiga. Pluss oli see, et aitas avaneda kiiresti lõpuni ja väljutamine ei olenud nii valulik. Miinuseks(mida oskasin peale teist sünnitust endale välja tuua) epiduraali süsti koht ands tunda vähemalt 1,5 a. peale sünnitust.
    Teise lapsega läks ilma epiduraalita, põhimõtteliselt ämmaemand ignoreeris mu soovi, kui kuulis, et teine laps ja sünnitus kulgeb normaalselt….noh :)Läks lihtsalt sünnitustoast minema…me mehega jäime valutama. Sel hetkel see oli nõme aga tagantjärele mõeldes hea,et ilma hakkama saime. Hiljem ei olnud seda seljavalu nagu peale epiduraaliga sünnitust.Kes teab mis mõju veel võib epiduraalil olla lapsele. Aga Marimell edu sulle .Ära liialt plaane tee sünnituse osas, läheb ikka nii nagu peab ;)

Comments are closed.