Mari-Leen Albers

hinnatud sisulooja ja majaväline turundaja, reisihunt ja kokkamisentusiast

Baby shower – kas teha või mitte

Külalisi vastu võtta mulle meeldib, süüa teha ka ja kingitusi meeldib ju kõigile saada :) Ja samas tahame me ju nii rahvusvahelised olla – peaks vist siis mingi eelpeo tegema. Katsikud tulevad kunagi hiljem.

Ma tean, et tehakse mingeid titepidusid välismaal ja need on hullult popid, Austraalias reserveeriti terve hotelli restoran, et titepidu pidada. Ma tegin tookord süüa :)

No hakkasin siis natuke guugeldama, et mida see täpsemalt siis endast ette kujutab. Wikipedia ütleb, et et ootavale emale tuuakse kinke – wuhhuu!

Tooge siis midagi head – lademetes mähkmeid :)

Tegelikult ma arvan, et selline pidu on päris hea, tehagi vahetult enne tähtaega (noh kuukene enne või nii) ja koostada külalistele nimekiri, mis veel puudu on. Siis saab natukene oma raha säästa ja inimesed ei pea pead vaevama, mida osta.

Päris lahe lahendus :)

Traditsiooniliselt korraldatakse pidu siis vaid pere esimese lapse puhul, ainult naistele ja pole midagi imelikku, kui baby showereid on mitu – üks näiteks perega, siis sõpradega ja kolmas hoopis kolleegidega.

No mina ilmselt sellist luksust endale lubada ei saa, et ainult naistele, sest minu „naised“ on suuremas osas geimehed :)

Tavaliselt korraldavad või aitavad pidu teha sõbrad ja välja võib mõelda näiteks mingi teema, samuti võib süüa beebitoitu ja teha ennustusvõistlus, kes sünnib ja millal sünnib. Seda ennustust võiks ju küll teha. Eriti just päeva osas!

Ootavale emale tuuakse ohtralt kinke, tavaliselt mähkmeid, tekke, lutipudeleid, riideid ja mänguasju. Ja see on lausa nõutud, et kingid avatakse peo käigus – see on justkui osa peost.

Teateid tegelikkusest ehk baby showerid maailmas:

babyshower (23)

– Kanadas võivad baby showeril osaleda ainult naised

– Brasiilias kutsustakse seda beebi-tee-peoks ja korraldatakse vahetult enne sünnitust ja üldjuhul vaid naistele

– Hiinas tehakse pidu kuu aega pärast sünnitust, et olla kindel, et beebi on ikka päriselt olemas ja elu ja tervise juures

– Armeenias peetakse pidu samuti hiljem – 40 päeva pärast sünnitust, kokku kutsutakse sõbrad ja sugulased

– Iraanis peetakse pidu kuu kuni kolm enne tähtaega ja kingitused on seal suured – voodid, nõud, mänguasjad ja riided

– Indias tehakse pidu suisa kolm korda, viiendal-, seitsmendal- ja üheksandal raseduskuul. Kinke tehakse emale, mitte sündivale lapsele

– Islamimaades on kohustus lapsesündi tähistada looma ohverdamisega. Liha jagatakse kolmeks: üks osa vaestele, üks osa sugulastele ja sõpradele ja kolmas osa süüakse isekeskis ära kui pidu peetakse

– Lõuna-Aafrikas saab pidu kuuendal raseduskuul, mehed pole oodatud ning pidu on vägev – mõeldakse välja dresscode, tuuakse ohtralt beebile tarvilikke kingitusi. Üldjuhul tehakse pidu salaja sõprade poolt, nii et tulevasel emal pole aimugi, kuhu teda tegelikult kutsutakse

– Nepaalis saab tulevane ema kingituseks lõuna- ja õhtusöögi sugulastelt ja kokkama peab seda, mida tulevane ema soovib. Pidu korraldatakse nii enne kui pärast lapse sündi. Poisslapse puhul tehakse pidu 6nda kuu sünnipäeval ja tüdruku puhul 5nda kuu sünnipäeval. Kingitakse peamiselt raha

– Guatemalas peab keskmine ema pidu mitu korda – sõpradega, kolleegidega, perega jne

– Mõnikord ja mõnes kohas, näiteks Inglismaal ja Ameerikas, korraldatakse sarnane pidu ka tulevastele isadele. Peamiselt, nagu ikka, juues õlut, vaadates sporti, minnes kalale või mängides videomänge. Üldjuhul korraldavad pidu sõbrad ja kutsuvad tulevase isa kohalikku baari, sõbra juurde või siis majja, kus elab peagi vanaisaks saav isa/äi

Tulevastele isadele kingitakse mähkmeid või mähkimisega seotud asju

Kategooria:#beebiblogi
EELMINE
Tegin just megahead tšilliriisi
JÄRGMINE
30 day photography challenge – kuhu ma end segasin?

11 Kommentaari

  • 30. september 2014 at 09:47

    Idee poolest on tegu laheda peoga ja isegi enne lapse sündi guugeldasin ja uurisin veidi, et millega siis sellisel peol oma aega viidetakse, aga otsustasin siiski, et ise ei tee.

    Peamiselt seetõttu, et katsikud tulevad nagunii ja mulle tundus tobe inimestelt nii-öelda ” topelt kinke” lunima hakata. Eriti, et ega mul polnudki eriti midagi vaja ja niisama träniga nagu saja lutipudeli ja lutiga, poleks mul suurt peale hakata olnud.

    Ja lõppkokkuvõttes tundus see mulle lihtsalt natukene nagu noh..ma ei tea..õhukese jää peal kõndimine. Seda küll seetõttu, et ma ise maadlesin raseduse lõpupoole natukene depressiooniga ja elasin pidevas hirmus, et mis siis kui sünnitusel midagi valesti minema peaks ja seega leidsin ma, et mina seda pidu teha ei suudaks.

    Aga noh, kes teab mida ma kunagi järgmise lapsega arvama peaks :)

    Sul soovitan igatahes ära teha!

    • 30. september 2014 at 09:50
      marimell

      No asju mul ka vaja pole, ausalt. Mul on neid juba praegu piisavalt :D ja vankrit ma ei taha, et keegi kinkima hakkaks. Mõtlesin kingitused lahendada a) mingi beebifond teha mingi suurema ostu jaoks (ma ei tea, mis see olema peaks – beebi esimene reis? :D) või siis b) osta kööki asju (neist pole kunagi mul puudust ja noh, siis saab beebile paremini püreesid teha jne) või üldse mingi kolmas variant…

      • 30. september 2014 at 10:01

        Beebifond on hea idee, võid seda kasutada näiteks tulevikus turvatooli ostmiseks, sest see on ka siiski üks päris kopsakas väljaminek. Kindlasti kallim, kui reis, sest kui sa vähemalt alla kaheaastasega reisid, siis lennupilet on kökimöki ( kuskil 10% täishinnast v.a lennates Ryanairiga, kus imikupilet on tihti tavapiletist kallim :D)

      • 30. september 2014 at 10:08
        marimell

        ma juba pean reisiplaane ka, sest mul just sõber rääkiski, et alla kahe aastasega reisides megaodav :) kui väiksega juba reisida võib? :)

      • 30. september 2014 at 10:12

        Vähemalt 7-päevasele võib juba pileti osta ja lennukisse minna. Mina võtsin esimese reisi ette ühekuusega, et koju tagasi sõita. Omalt poolt soovitangi, et kui tahate imikuga reisida, siis tehke seda enne esimese eluaasta täitumist. Üldiselt mida väiksem, seda lihtsam. Usu mind, et lennukis on kordades kergem lapsega, kes on harjunud tihti ja pikalt magama, kui lapsega, kes juba oskab liikuda ja asju nõuda :D

        Ma olen enda omaga iga paari kuu tagant lennanud ja oman kogemust üsna igasuguse vanusega ja noh..aamen, et kuni kuuenda elukuuni oli kõige kergem ja aastaselt kõige raskem :D

      • 30. september 2014 at 10:15
        marimell

        tavai, ma hakkan reise otsima :)

  • 30. september 2014 at 11:00

    Ma arvan, et selle showeri korraldamisega on nii, et kuna see Eesti komme ka pole, siis tehke täpselt nii nagu te ise tunnete. Listiga või ilma, kingituste või fondiga, naiste või meestega jne jne. Mõelge välja kasvõi täiesti ise vahepealne variant kõigest, mis teile endale meeldib. Et oleks täpselt see ideaalne teie jaoks. :)

  • 30. september 2014 at 11:07

    Mul oli ka mõttes shower korraldada, aga jäi ära. Kui oleks teinud, siis ainult sõbrannadekeskis ja neile siis oleks sellise ametliku kohustuslike kingitustega katsiku ka ära jätnud. Noh, last vaatama ikka oleks kutsunud, aga topeltkinki poleks pidanud tegema.
    Sugulastele oli algusest peale plaan ikka katsikuid pidada, sest mis ma ikka hakkan vanaema uute kommetega piinama. Pealegi elan teistest kaugel ja nad tahtsid tulla ühe ropsuga pigem last ka vaatama, mitte niisama mu suurt kõhtu vahtima. :D

    Muidu aga arvan, et babyshoweri idee on lahe. Eestis ongi nüüd lihtaslt see jama, et kas siis teha kaks pidu või.. ainult üks. Ja kui ainult ühe kasuks otsustada, siis tunduvad katsikud ju paremad, sest nagu öeldud, last tahetakse näha nagunii. :D

  • 30. september 2014 at 17:12
    R.

    Mina elan USAs ja siin on baby shower lausa kohustuslik. Ise loobusin sellest, kuna kingitused on ikkagi mõeldud sündivale lapsele (teed erinevates poodides nimekirja konkreetsetest asjadest, mida soovid). Mul polnud paar kuud enne lapse sündi aimugi, mida soovin ja üldse ei tahtnud sellist sunnitud pidu (seda siis tegelikult korraldab nt hea sõbranna, ema või kes iganes ja sina tuled sinna külalisena). Ostsin oma lapsele asjad ise jooksvalt, vastavalt vajadusele (ei taha koju liigset träni). Mulle istus palju rohkem see, et peale lapse sündi käisid sõbrannad ja sugulased külas, aga mitte kõik koos. Ikka toodi väikeseid kingitusi, aga mitte midagi ligilähedast, mis baby showeril tehakse, mul ühel sõbrannal oli selles listis isegi käru ja selle ta sai ka. Üks teine sõbranna tegi teist last oodates hoopis brunchi restoranis ja see oli tegelt minu meelest lahe, mõned tõid ka väikese kingi, aga see polnud nö kohustuslik.

  • 30. september 2014 at 17:19
    Neiu

    Minule tundub kuidagi võõras, juba selle pärast, et what if….

  • 30. september 2014 at 23:36
    karinka

    Mulle tehti üllatuspidu, väga lahe oli ja soovitan ise kindlasti midagi sellist korraldada kui su geid juba asja kallal pole. Kinke sain ka, mis kõik osutusid vägagi kasulikuks aga juhul kui ise korraldad siis soovitaks ka vast beebifondi pigem teha. Minu õnneks dikteeris vägesid noor ema ning niisama kasutut pudipadi ei kingitud. :)

15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://marimell.eu 300 0