Categories: #elulineblogi

Heategevusest jõulude ajal – kas muul ajal inimesed abi ei vaja?

Igal aastal jõulude ajal avastavad kõik telekanalid, et oleks aeg teha heategevust. Mind paneb hämmastama, et miks seda aastaringselt ei tehta? Korra kvartalis võiks ju mingi heategevuslik värk toimuda, et inimesed saaksid kogu aeg annetada, mitte ainult jõulude ajal. Okei, Kanal2 teeb oma “Kodutunnet”, aga teised kanalid?

Kas jõulud on kuidagi erilisemad? Miks korjatakse näiteks Toidupangale eriliselt palju asju just jõulude ajal? Miks jõulude ajal küsitakse raha vähi raviks, laste aitamiseks, kodu kaotanud perede jne jaoks? Selliseid abivajajaid on ju meil aastaringselt!

Ja sel aastal hakkasin ma mõtlema, et igas kanalis on eri asi – sel aastal pöörab ETV “Jõulutunnel” tähelepanu naha- ja eesnäärmevähile; Kanal2 “Jõulusoojus” kogub raha raske- või kroonilise haiguse käes olevate laste unistuste jaoks; TV3 “Inglite aeg” aga korjab raha viie erineva loo tarbeks (et laps saaks kuuljaks, lastekodulaps iseseiva elu peale jne) Kõikidel kanalitel on avatud ka annetustelefonid ja tunde kestvate saadete jooksul püütakse puudutada iga eestlase hinge ja panna ta annetama.

Mõtlesin, et miks ei võiks kõik kanalid teha seda koos – üht suurt heategevuslikku aktsiooni – esinejad on nagunii igal pool suht samad (lauljad ma mõtlen), eetriajad on küll erinevad, ent vältavad terve jõuluaja…

Mina isiklikult annetan aastaringselt. Kui mulle jääb silma midagi, mis mind puudutab, siis annan oma panuse. Olgu selleks siis kodu kaotanud perekond, auto alla jäänud kass, kodust ära jooksnud laps või mehelt peksa saanud naine. Kui ma sellel hetkel tunnen, et ma tahan aidata ja mul on vahendid pangakontol, siis ma teen selle ülekande. Selleks ei pea olema jõulud.

Aga ma mõtlen, et kui suruda inimeste hingele, siis võib mõni kanal oma kopikast ilma jääda, sest kuigi see annetus läheb telefoniarve otsa, aga ma olen näiteks esimesel päeval 25€ annetanud, siis teisel päeval ma juba teise kanali programmi vaadates mõtlen, kas ma annetan ja kolmanda kanali saadet vaadates ma enam ei anneta, sest rahast hakkab kahju. Siis mõtlen, et näed, oleksin võinud esimesele kohale hoopis viieka annetada ja teisele ja kolmandale jagunuks ka. Aga kui oleks üks aktsioon, siis poleks vahet, millisel päeval sa annetad ja kui palju. Praegu näiteks võib mõni valida, milline teema temaga kõige rohkem haakub ja annetab vaid ühele ja teine jääb ilma.

Samas tuleb tunnistada, et lastele ja sünnitusmajadele olin mina väga kergekäeliselt varem annetama, kuniks ma lugesin, et LTKH eelmise aasta puhaskasum oli 2,2 miljonit eurot. Siis ma ei näe tõesti pointi, miks mina pean enda taskust annetama raha, et osta mõni masin või korda teha sünnitustoad, kui pole isegi kindel, et sünnitama minnes ma sinna “paremasse” tuppa saan.

Kui haigla korjab raha, et osta enneaegsetele lastele mingi aparaat, siis ehk see raha läheb õigesse kohta, samas, nagu ma enne mainisin, kui kasum on üle kahe miljoni, siis miks nad enda raha eest seda vajalikku masinat ei osta ja aastast-aastasse raha kerjavad? Samuti oli mõni aeg tagasi korjandus Pelgulinna sünnitusmaja sünnitusjärgsete tubade jaoks, hiljem selgus, et need tegi hoopis Colonna kinnisvara oma kulude ja kirjadega. Kuhu see raha siis kaob? Milleks seda tegelikult korjatakse ja kasutatakse?

Vanasti, kui mu ema veel elas, ostis ta jõulude ajal reaalselt Prismast kärutäie asju Toidupangale, tema ainuke tingimus oli, et see ei läheks paljulapselistele peredele, aga nagu nüüd selgub (viimaste uudiste najal), siis ilmselt jõudsid need asjad hoopis mõne vabatahtliku koju.

Ja miks mu ema oli vastu, et see läheks paljulapselistele – sest mu ema ei saanud aru, miks on vaja terve aeg ainult seksida, rase olla, sünnitada ja siis ohkida, kui raske on. Ei ole vaja saada lapsi rohkem kui sa ise üleval suudad pidada. Aga see on teine teema ja ei hakka siin draamat kiskuma jõuluajal :)

Ja kui nüüd selle Toidupanga teema juurde tagasi tulla, siis tegelikult on see süsteem mäda. Näiteks üks mu tuttav, kolmelapse ema, kelle mees käib Soomes tööl, kelle esimene mees on surnud, sai kunagi vallalt toetust kui üksikema. Sel aastal on talle kaks korda Toidupanga pakid ukse taha potsatanud, ilma, et ta neid tegelikult vajaks. Keegi ei vaevu uurimagi, kas ta neid vajab, lihtsalt saadetakse, et noh, kunagi sai toetust, ju on vaene.

Samas kui seal kõrval võibki olla inimene, kellel on reaalselt abi vaja, aga kelle leibkonna sissetulek on kolm eurot rohkem kui määr ette näeb ja ta ei saa mingit abi.

Aga noh, see ilmselt on üldse suurem teema, kuidas meie sotsiaaltöötajad oma tööd peaksid tegema ja keda ja millal aidata.

Kogu see heategevuslik värk ajab mingis mõttes oksele – nagu jõulud oleks ainuke aeg, mil lapsed süüa ja kingitusi vajavad. Lapsel on vaja riideid ka kevadel ja suvel, süüa igal aastaajal jne. Teiseks see vahendamine on kahtlane – miks ma pean andma asjad/toidu/raha kohale X, kes selle siis abivajajani manageerib, kui ma võiks otse abivajajale selle anda?

Nagu ka see Maxima kampaania praegu – 1200 last ootavad kingitust. Ma ei julge üldse kindel olla, et kui keegi seal endale näiteks Barbie nukku soovib, siis mõni “kingipakkija” selle hoopis enda lapsele kuuse alla viib.

Mäletan kuidas kord ajas ema taga üht perekonda, kes oli samuti tulekahjus kannatanud ja tahtsime neile elemntaarseid eluks vajalikke asju anda ja vald ega keegi kontakte ei andnud, tooge meile, toimetame nendeni; lõpuks saime nende kontakti lehetoimetusest, kes oli nendega loo teinud. Vähemalt saime otse aidata. Ja ma olen üsna kindel, et ainult otse aidates saabki aidata. Selline, anna meile seda-teist ja kolmandat, me toimetame temani – ei usu mina sellisesse heategevusse.

Oeh, algsest teemast sai lõpuks hoopis midagi muud, aga vähemalt sain oma sada mõtet heategevusest kirja.

Kas teie annetate jõuluajal rohkem kui muidu? Miks? Kust leiate abivajajad keda aidata? Kas aitate ainult siis kui keegi kuskil abi palub või leiate ka ise peresid, kes meediasse ei tüki ja aitate neid? Kuidas te neid aitate?

marimell

Recent Posts

VIDEO: mida me Berliinist suveks ostsime?

Käisime enne Türgi reisi kiirelt Berliinis, et lastele suveks mõningad riided haarata, sest no nad…

2 päeva ago

marimell Türgis: mida saab 21 012€ eest?

Veel kaks aastat tagasi lõin ma käsi kokku ja pööritasin silmi kui keegi ütles, et…

4 päeva ago

Otsin tööd ehk Sinu uus turunduse- ja influencerqueen on siin!

Jah, ma nüüd olen omadega sealmaal, et ainult kaks puhkust on veel kalendris ja olen…

3 nädalat ago

marimell Berliinis: kuidas pikas püsisuhtes kõhuliblikaid toita?

Kevadine päike on välja sulatanud mitmed lahutuse või lahku minemise uudised - just tuli uudis,…

3 nädalat ago

Leenu Veneetsias ehk kuidas ma sõbrannale üllatussünnipäeva korraldasin

Kaks kuud tagasi käisime sõpradel külas ja sõbranna ohkas, et issand, 40 - üldse ei…

4 nädalat ago

10 aastat abielus

Täna sai siis sellest päevast kümme aastat, mil me perekonnaseisuametis jah-sõnad ütlesime. Jube paljudel on…

1 kuu ago