Igakuine arvemajandus – annab ikka majandada ilma rahata

Täna hommikul otsustasin natukene meie igakuist arvemajandust vaadata. Siiani sai Meelis palka, mina palka – arved lihtsalt läksid arvelt maha ja ma väga ei süvenenud nendesse iga kuu. Eelmisel kuul võtsin kõik püsimaksed maha, sest teadsin, et näiteks minu arvele enam seda summat ei laeku ja… Tuleb vähemalt esialgu “käsitsi” maksta.

Päris vahva oli avastada, et maksame Telias mingit mõttetut 13 eurot (me ei tarbi neid lisakanaleid nagunii rohkem kui korra kuus) või et Meelis lobises Odessas telefoniga 27 euro eest või et mul on tellitud Kroonika ja Kodueri, millest viimast pole ma mitte kunagi oma postkastist võtnud. Ma kunagi ei süvene nendesse asjadesse, sest arve läheb ju maha ja kõik.

Väikesed ümbermuudatused ja säästsin kohe meie pere eelarvet alates oktoobrist mitmekümneeuro võrra. Milleks meile Telia “salvestamine” või “lisakanalid”, kui me vaatame ehk korra kuus IDx’i või mõnd muusikakanalit. Minu jaoks isiklikult võiks telekas täiesti olemata olla! Ma ei kannata kui see tühja mängib kuskil nurgas. Ühesõnaga. Täiesti mõttetu 13 eurot maksta! Aga ma tean küll, kuidas see 13€ salamisi ligi hiilis – kui me vahetasime mingi hetk paketti, siis pakuti meile kuuekuulist “tutvumist” selle salvestamisega ja anti lisakanalid (mis tegelikult varem ka olid) nö tasuta. Mingil hetkel sai see tasuta aeg läbi ja ega ometi keegi küsi, kas tahad jätkata. Lihtsalt on arvel ja kõik. Praegu canceldasin kõik mõttetu jura ära ja uuest kuust on arve 26,50€.

Aga kui nüüd päris aus olla, siis Meelis saabki umbestäpselt nii palju palka kui meil kohustusi on. Seal hulgas pole söömist ja muidu elamist (noh, see tuleb nüüd mu töötuabirahast paar kuud). Vaid konkreetselt ARVED – üür, telefonid, kindlustused, Hedoni laulukool ja lasteaed jne. Ligi 900€ kõik kokku! Uhke värk! Ma ei olegi kunagi niimoodi nendele arvetele otsa vaadanud. Ma tean, et see või see maksab umbes nii palju, aga ma ei ole neid asju paberile pannud – et mis igakuised väljaminekud-sissetulekud on.

Praegu on minu sissetulekuks 88,50€ Hedoni raha ja 313,50€ töötuabiraha. Jee! No tuleb hakkama saada ja ma lohutan end sellega, et on inimesi, kes saavad hakkama veelgi nigelamates tingimustes ja kui ma meenutan meie algusaega Meelisega (kui ta mingil ajahetkel pool aastat töötu oli), siis oli ka periood, kus me pidime elama minu palgaga (650€), millest üle poole läks juba kohustustele. Saime hakkama, jäime ellu.

Või Austraalias… Jumal, ma mäletan kuidas me sinna farmi saabusime, viimase raha eest ostsime bensiini. Meil polnud praktiliselt üldse raha, ehk 5-10 dollarit, mille eest saime hädapärase söögi endale osta ja kohe kui saime esimese nädala palga maksime üüri järgi ja ette, peaasi, et jääda saaks. Ja nii me seal rabelesime ja jebisime, kuniks lõpuks saime jalad alla ja liikusime farmist edasi, olime pool aastat paiksed – hea, et olime nö maakohas, saime korralikult kõrvale panna. Saime enne kojutulekut peaaegu kaks kuud Tais peesitada ja…

Noh, nagu näha, ongi aegu igasuguseid, aga nagu me mõni aeg hiljem teineteisele lubasime – nii heas kui halvas… Nii ongi :) Kui kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka saab. Meelis ütles hommikul, et viib taara ära, oleme kohe rikkad :D Olgem ausad, seda on siin suvega kogunenud omajagu! Ja viimases hädas saab rahakassast raha, digikassast kuhu on aasta algusest juba omajagu meil mõlemal kogunenud või purgist, kus on kõikvõimalikku valuutat. Ma nimelt ei vaheta kunagi reisilt tulles allesjäänud raha ära – panen purki – mustadeks päevadeks :)

Kuidas teie majandate? Kas teil on kõik kulud kontrolli all? Exceli tabelid ja muud jutud?

75 Comments

 1. Mina tööl ei käi, raha teenib abikaasa. Arved kannan üle mina. Mul on märkmik, kuhu kirjutan üles kõik arved, mida igal kuul üle kannan. Alla kirjutan ka kogusumma. Kui palk tuleb, idkaardi lugeja taha ja kannan kõik korraga üle. Ja siis alles vaatan, milleks muuks raha üle jääb. Detsembris löön kokku 12 kuu maksud ja on alati hea ülevaade, kui palju läks. Enamus on muidugi mugavusmaksud(nii hea sõna)

  1. Ja see tuleb hullult odavam? Selle peale kulub ka ja pealegi ma ei leia, et ta peaks päevad läbi võileiba sööma, kuna töö on liikuv ja iga päev erinev kant, siis jumala eest, võiks ikka normaalse lõuna süüa.

   Aga kui sa juba selle Q-kohviku välja tõid, siis see oli esimene ja viimane kord seal. Ta tuli koju ja ütles, et ta tahtis minna sinna kööki ja näha seda inimest, kes sellist paska toodab ja ta tahaks sinna kohviku ette sildi panna, et see, kes siin süüa teeb ei tohiks toidu ligidale ka tulla! Kogu praest kõlbas süüa keedukartul. Uskumatu! Ja Meelis ei ole pirtsakas nagu mina! Ma ei kujuta ette, mida ma veel seal korraldanud oleks :D

  2. KUi Meelis uuesti Haapsalu satub, siis saada ta Cafe Tallinnasse ;)

   Q-kohvikus töötavad max 9 klassi haridusega lohakad, kes ei tea toidust mitte mütsigi :D

  3. Tegelikult ei oma hariduseaste mingit tähtsust, sest kui ikka süüa ei osata teha, siis ei tasu ka kokaks minna. Pigem on tegemist pohhuismiga. “Ahh vahet pole mis pläusti me neile serveerime, ikka söövad.” Üldiselt ei ole ma suur pirtsutaja ja kui kõht on tühi siis söön suht suva mis kraami, peaasi, et kõht täis saaks. Aga see õudus mida mulle seal serveeriti…. Sealt kõlbas süüa ainult kaks kartulit ja needki ilma kastmeta. Seega jäi puutumata salatid ja need nuustikut meenutavad kalapalad. Ma kipun arvama et ka vanglas saab paremat toitu. See oli lihtsalt jälk. Ma tahaks teada kas see “kokk” ise ka maitseb seda mida ta köögist välja saadab? Seni olen käinud Teele kohvikus ja ühe korra Africas. Mõlemas kohas väga norm toit, kuigi eelistan Teelet.

 2. Mul jäi pisu segaseks, et kuidas on parem maksta teliale 26.50(kõik mõttetu maha võetud) kui 13 euri (kõik mõttetu olemas) :D?

  Meil on nii, et mees teenib korralikult ja enamiku arveid maksab tema.ma ausalt ei tea isegi kui palju meil yks v teine asi maksab Isegi toidu ostame tema kaardiga. Aga mina maksan kommunaalid ja enda telefoni arve. See eest kulutan mina raha lapsele asjade ostmise peale ja tema peab yldjuhul muretsema ainult suuremad asjad ( ala voodi v vanker jne.) Varsti on mul paanika, sest emapalk saab läbi ja last lasteaeda v hoidu panna enne järgmist sygist ei saa jube jube jube.
  Aga

  1. No 26,50 – nett ja põhikanalid
   13€ olid mingid lisakanalid (muusika ja investigation) mida me vaatame korra kuus ja siis see salvestamine, mida me pole never kasutanud :D

  2. tekstist sain mina ka aru et nagu oleks telia arve oldki 13 eur ja nüüd maksad 26 ..aga tegelikulkt mõtlesid et lisakanalite eest maksid 13

 3. Jah exceli tabel! Mingil hetkel sain aru, et mina TAHAN reisida ja saan seda endale lubada ainult siis, kui säästan ehk siis millegi muu arvelt. Meil 5 last ja mees ainus palgasaaja.
  Samamoodi canceldasin mõttetud salajased pysikulud ning teadlikult ei osta lastele ja endale enam hunnikutes riideid nagu vanasti.

 4. 900€ igakuisteks kuludeks on päris palju. Kas teil on siis kallis üür?

  Mul on õnneks mees selline, kellel on exceli tabelid ja kõik kontrolli all. Peale igat ostu täidame seda. Ja iga kuu ikka tahaks vähemalt pool tuludest säästa. Vahest ajab mind see närvi, sest tahaks, et ta rahaasju veidi vabamalt võtaks, aga kahte laristjat ka peres ei saa olla. Samas mulle ei meeldiks nii ka nagu teil, et ostaks kalleid kinke nagu Polari kella ja KL lõhna(miks peab kaks kinki tegema?) ja siis laenan naabripoistelt raha Tai piletite ja hotelli jaoks. Tahaks sellist keskteed, et saaks ise oma eluga hakkama:) Ja tegelikult reisimist ma pooldan väga, aga asjade ostmismaaniast olen välja kasvanud.

  Kokkuvõttes sellised postitused on väga lahedad:)

  1. See laenamine on tavaliselt nö ajutine (max paar nädalat ja üldiselt seda ei harrasta!), aga sellised head pakkumised nagu me nii lennupiletite kui hotelli näol saime, ei oota üldiselt isegi homseni, rääkimata paarist nädalast.

 5. Minul teenib mees raha ja mina saan 11kuud veel vanemahüvitist.
  Panen kõik arved ja asjad kirja paberi peale.
  Maksan mehe raha eest arved ja minu raha eest minu arved(telefon, lasteriided)

 6. Meil ka üle 900€ arved.. +toit..mina ise saan vaid 200€ töövõimetust,no ja + natuke lisa teenin tööga.. MugavusmAkse on omajagu,ei kavatse loobuda..hr mul soomes tööl.. Teenib kuskil 2000 -2500 +- saame ära elatud.. Minul on omaraha,hr raha on meie raha.. 2 last + 2 autot lisaks ja veel naine,ning tulemas on veel koer :)

 7. Te ei ela ju ühest palgast? Jah, töötu abiraha pole just kõige suurem, aga mõni saabki iga kuu nii palju palka :). Sul on veel koostööd firmadega + blogireklaamiraha. Nii et…Sa ei saa öelda, et elate ühest palgast. See kommentaar pole kirjutatud
  üldse kadedusest, lihtsalt ma ei saa aru, kuidas Sa räägid kogu aeg, et raha vähe ja elate ühest palgast, kui käisite alles reisilgi ;). Ühest palgast ja ots-otsaga kokkutulemine on midagi muud ikka :P

  1. Ma kuskil juba vastasin, et blogireklaamiraha ongi suurelt osalt meie reisifond. Muus osas elame ikkagi palgast :)

  2. Kuu lõikes saabki mähkmeid. Kui ma seda aga välja ei võta, siis aastaga koguneb summa, mille eest juba saab midagi.

  1. Blogireklaamide raha ma panengi kõrvale, see on meie reisifond. Mitte küll 100%liselt, et ainult sellest reisime, aga suurem osa reklaamirahast läheb jah reisimisele ja see on algusest peale nii olnud. Arvasin, et see on selline “maast leitud raha”, milleks igakuiselt mingi 50-120€ välja võtta, kui võib korra-kaks aastas seda kasutada ja siis midagi nö suuremat selle eest saada :)

 8. Eeeäää… oot, teil vähe raha, te nägite suht pikalt ette, et teil hakkab olema vähe raha, aga te laristate Odessas, lasete tuttaval võlgu osta Tai piletid (praalisid sellega just kuskil)??
  Miks te siis kokku ei hoia? Nii et hea teada, et peate kuus 4 soti eest sööma ja elama, minu poolt null empaatiat nii kergemeelsetele inimestele :)))

  1. Ma ei praalinud kuskil midagi, ja see on ka praeguseks tagasi makstud.
   Ja kus ma laristasin? Olin reisil. Pidin kiirnuudleid sööma?

 9. “Mingil hetkel sai see tasuta aeg läbi ja ega ometi keegi küsi, kas tahad jätkata” – muide Telia ütleb küll ilusti, kas tahad jätkata lisakanalite ja salvestamisega. :) Minul vähemalt küll ütles.

  Aga arveldamisest… Ise pean google spreadsheetis kulude tabelit. Iga kuu keskel või lõpus kirjutan üles kulud, mis järgmisel kuul kanda – kommunaalid, umbkaudne söögiraha (suuremaks ümardatud), kulukamad asjad (nagu kosmeetika, šampoonid vms), millest hakkab midagi otsa saama, järelmaks, kõrvale panemiseks raha või mis iganes. Seal on mul valemitega paigas, mis on mu sissetulekud, need summana kokku lastud dünaamiliselt ja samuti kulud dünaamilised. Nii on mul kogu aeg ülevaade, kui palju on mul vaba raha. Kui olen midagi ära maksnud, võtan kuludest maha ja muudan arvel oleva summa. Nii arvutab ta mul kohe jälle ümber kõik sissetulekud-väljaminekud. :)

  Olen seda teinud juba kaks aastat ja sellest ajast alates suudan ka midagi kõrvale panna. Tabelil hoian silma peal paar korda nädalas. ;)

  1. Vot ikka ei ütle see Telia küll.. mul oli just ehe näide. Telia pakkus juuni kuus kiiremat netti sama hinnaga mis meil oli kuuks ajaks (ehk pakkus 50/50 netti 10/10 hinnaga). Mõtlesime, et vahet pole kui juurde ei maksa, et miks mitte. Ja nüüd see kuu arvet saades, avastasime, et meil oligi nüüd see kallim nett arvel (kusjuures tegelikult kiiremaks mitte midagi ei muutunud). Tuhlasin kohe meili ja telia iseteeninduse läbi ja isegi mitte mingit meeldetuletust. Ikka lükatakse see ikka arvele otsa. Okei pold suur summa aga asi on põhimõttes, kui nad seda ise ei muuda, võiks ju vähemalt teategi saata!

 10. Meil teeb mees seda exceli tabelid. Kuna uuel aastal on plaan soetada oma kodu. Siis proovime nii palju kui võimalik kõrvale panna. Kuus jääb kahepeale 200€ toidu raha ja 150 (nägu) riiete vms ostu rahaks. Ja kõik mis peale maksudest alles veel jääb läheb kõrvale.

 11. Minule on teie blogid rahaasjadest alati segadust tekitanud. Ühest küljest jääb mulje, et raha pole ja Meelis teenib alla keskmise palka ning sinu emapalk ei olnud ka ei tea, mis summa. Ise ka vahel imestad, et kuidas me ära elame, kui maksud vaja maksta ja lapsele kulub ning kuhu seda ei kuluks eksole?
  Teisest küljest kirjutad, mida Gemossist kokku ostsid (tean, et summa võib algul suur tunduda, kuid kokkuvõttes jagub mitmeks kuuks), aga sa ei käi ju seal üks kord kolme kuu jooksul. Pigem ikka rohkem. Samuti käite reisimas ning blogid, mida kokku ostsid või mis asi palju maksis. Või tellid kuskilt miskit.
  Tihti jääb mulje, et rahhi pole teil üldse, kuid sõnad ja teod räägivad teist keelt.
  Ma ei kirjuta paha pärast ega halvustamaks vaid lihtsalt segadusse ajab see teie raha teema.

  1. No vahel on rohkem, vahel vähem ja nagu ma olen öelnud, ma olen selline, et kui raha on, siis ostan.. Ma ei mõtle eriti, et mis homme saab :D

   Gemossis käin korra kuus-korra kahe kuu jooksul. Lihtsalt infoks.

   Ja palju asju ongi ju blogis “saadud” teenustasuna postituse eest. Sellestki olen varem kirjutanud, et firmad ei anna raha, aga tooteid küll. Näiteks ma ei mäleta, okei, mäletan, Bulgaariast ostsin Meelisele lõhna. Aga muu lõhnavaru on küll viimase kahe aastaga läbi koostööde saadud.

   Ja noh, segast pole siin midagi – kui on siis on, kui pole, siis pole :D

   Aga laenuks, et oma korter osta, pole ikka piisavalt sissetulekut, sp pigem elangi hetkes :) nii palju kui võimalik panen ka kõrvale ja sellest reisimegi. Pluss sünnipäevadeks teeb Meelise ema üsna heldeid kingitusi :) see läheb alati reisifondi.

 12. Hetkel t88tame m6lemad t2iskohaga ja elu natuke lahedam. Ehk mina saan palk kuus korra, elukaaslane korra n2dalas. Arvete maksmiseks on meil avatud eraldi konto, kuhu m6lemad kanname kindla summa peale palgap2eva. Sinna kantav summa yhe kuu jooksul on suurem kui meie kohustused, seega igakuiselt koguneb ka s22ste. S22ste kasutame nt millegi suurema ostmiseks v6i nyyd kogume peamiselt seet6ttu, kuna j22n varsti emapuhkusele ja Inglismaal on “emapalga” saamine hoopiski erinev kui Eestis ja see systeem siin ei ole nii hea :) S88giga on nii, et teeme korra paari n2dala jooksul suurema sisseostu ja tasume selle eest korda m88da. Samuti kui on midagi nipet-n2pet vaja, maksab see kes on poes.

  Mina pean veel eraldi arvet oma muude kulude yle ehk see summa, mis j22b peale kohustusi alles minu kontole. Igale kulureale olen paika pannud n8 kuu eelarve ja niimoodi siis panen kulutatud summad kirja. Aitab paremini rahal silma peal hoida.

 13. 400€ söögirahaks on ju täiesti ok,saan hakkama isegi poole väiksema summaga ja see ei tähenda toitumist ainult makaronidest..vaid vaja on veidike mõelda ette. (suitsetades ja alkot tarbides muidugi oleks teine asi)

  1. See 400 ei jää ju ainult söögiks, vaid kõikideks elamiskuludeks – riided, pesupulbrid, lõhnad, dušigeelid, jalanõud jnejne

  2. Noo.. Ikka ostan :) aga jah, ma üritan leida soodukaid ja osta korraga kodukeemia ja teisel kuul nt riideid jne

  3. jah söögiraha all pidasin silmas ka shampoone,seepe,deodorante jne..vabalt saab hakkama nt 250€ga..4 liikmeline pere.

 14. Mina istun hetkel veel esimese lapsega kodus ja aasta lõpus tuleb veel üks beebi meie perre, ehk “puhkus” pikeneb taas 1,5 aastaks. Üldiselt minu kanda on kõik arved ( Starman+ kommunaalid) ning lapsega seotud ( mähkmed+RPA+ riided) ning 1 korra käime ka veel väljas söömas ( mina maksan) , lisaks viimased 4 kuud läksin veel tasulisele kursusele ( kokku 6 kuud) , ehk selle tasun ka, lisaks natukene õnnestub ka vahest eemale panna pisike summa :) Mehe kanda on kõik poeskäigud, auto asjad, meie mitu väljaskäiku ( kino jne) , meil on veel üks korter ( sealsed nipet-näpet arved) ning ka paneb eemale ( tal enamasti suuremad summad) :) Varsti väljaminekud aga lähevad väiksemaks kuna kolime oma majja, siis korteri hakkame üürile andma ( enne remont) :) :) ehk tekib isegi natukene lisaraha :)

 15. Mina kasutan exceli varianti just selle eesmärgiga, et midagi ära ei unustaks. Kuu algul on arvete maksmine esmane ja siis muud kulutused. Kuigi mees teenib kõvasti rohkem, olen arvetega majandamise enda peale võtnud. Ehk maksan kõik arved ise ära ja siis vajadusel kannan mehe kontolt raha juurde. Meil ühine rahakott ja mees on mitu korda öelnud, et tema toob raha koju ja selle edasisest saatusest ei tea. Ehk tal ei ole õrna aimugi mida ja kui palju arveteks maksame. Siiamaani on ta sellise elukorraldusega rahul ja süsteem toimib :)

 16. Ma juba kardan, mis saab siis kui mul emapalk läbi saab. Kuidas ma siis hakkama saan??? Siis mul polegi oma raha? Ainult lapseraha ja kõik. Mees käib ja tööl ja teenib, aga oma raha tahaks ma ikkagi, mitte et pean küsima. Kas töötuks tasub võtta pärast emapalga lõppemist? Kui enne lapsehoolduspuhkusele jäämist töötasin, aga poes ja suht väiksel palgal. Pole veel sellest tööturaha süsteemist aru saanud ja pole jõudnud süvenedagi.
  Hetkel majandame nii, et kuu algul maksame kõik kohustused ära, veidi kõrvale ka ja muu on vaba raha. Mina aga muidugi ostan kuu algul midagi lahedat ka, riideid, jalanõusid ja siis vaatan kuidas kuu lõpuni saab :D

  1. Emapalk läheb palgana arvesse, soovitan küll töötuna kirja panna ja teha avaldus töötukindlustushüvitisele (mitte segi ajada töötabirahaga).

  2. Mul sai ka just emapalk läbi, aga nö vana töökoht on alles, kuhu saaks siis tagasi minna, aga sinna ma enam tagasi ei plaani minna, imepisike palk. Kui annan lahkumisavalduse, siis saaksin töötuna arvele võtta? Mõne kuu võiks arvel olla, kui end ettevõtte käima saan. Lisaks on mul ka väikeettevõtted, aga palgasaaja pole. Siit leidsin ka huvitavat infot: http://www.rajaleidja.ee/firmaomanikud-ei-tea-et-neil-on-oigus-end-tootuna-arvele-votta/ pmst peaksin ennast töötuna arvele saama võtta küll.

  3. Nii lihtsalt see ei käi, et tee avaldus töötuskindlustushüvitisele. :) Või noh, avalduse võib teha, keegi ei keela, aga otsus sõltub ikka sellest, kuidas töösuhe lõppeb/on lõppenud. Kui inimene lahkub ise või poolte kokkuleppel töölt, siis tõenäoliselt talle ka hüvitist ei määrata ja saabki vaid töötutoetust.

  4. Just! Ma unustasin mainida, et minu töösuhe lõppes tähtajalise lepinguga vanemahüvitise saamise ajal.

 17. Ainuke sääst minul on digikassa.
  Mul nii naeruväärne palk et säästa ise väga ei annagi.
  Mees on mul tublim. Üldjuhul on maksud meil pooleks ja iga kuu annab 200€ mulle toiduraha juurde.
  Enamus komandeeringu rahasid paneb ta samuti kõrvale. Tänu sellele saime omale auto osta. Suuremad ostud arutame läbi.

 18. Mina ka olen alati mõelnud, et kuidasmoodi saab öelda, et raha nagu pole, kui saab käia reisimas, korraldada sõbrannadele ulmepidusid, osta kalleid asju jne…
  Ma olen aru saanud, et lause “raha pole” on nii erineva tähendusega inimeste jaoks. Mul endalgi tutvusringkonnas inimesi, kes ütlevad, et raha pole, aga ometiski tellitakse lastele hulludes kogustes riideid jne…

  Kui mina ütlen, et raha pole, siis minul tähendab see seda, et reaalselt ongi ainult söögile planeeritud raha, mis on ka välja arvestatud päevasummana. Kui peaks mingi krahh, kas või ravimite ostu näol sisse tulema, siis paraku söögi arvelt ja siis on küll tõesti jama majas. Lapsepõlves olen söönud leivakoorikuid, mis ka ära jagatud, mitu tükki näkku keegi saab ja ise teab millal ära sööb eksole… Vot see tähendab, et raha pole.

  Pole üldse pahaga kirjutatud, lihtsalt arutan teemat, et see sõnapaar nii erineva tähendusega. Eks pisut kadedaks teeb ka, et mõned saavad nii kergelt seda lauset kasutada, sest noh, tähendus ju teine…

  Enivei, kas tõesti 900€ makse? ma koguaeg arvanud, et meil jubee palju, meil 600 umbes kokku makse. Aga “rõõm kuulda”, et polegi me ainukesed suure koormaga :D

 19. Meie perel on ka Exceli tabel. Ma ütlen küll meil, aga põhiliselt vean tabelimajandust mina. Mulle kohe meeldib seal kuludega mängida ja numbreid vaadata. Mees ilmselt elaks ilma tabelita. Aga ühinen ühe eelkirjutajaga, kes ütles, et see on ka hea arvete tasumise meelespidamiseks. Kui on terve hunnik kohustusi, siis paratamatult võib muidu midagi ununeda. Meil on samuti raudne reegel, et arved makstakse kõigepealt. Sinna hulka käib ka arve endale ehk raha investeerimiseks. Ja siis ülejäänud raha on toidule, meelelahutusele ja muudele vabadele (selles mõttes, et nende suurust annab oma otsustega üsna palju mõjutada) kuludele. Siis ei pea enam pingsalt iga senti jälgima, vaid kontol olev raha ongi kulutamiseks ja kuu lõpuks võin konto nulli lasta. Vbl see pole päris õige väljend, sest nö avariifond on eraldi kontol ka olemas ja investeeringutest saab ju ka tõelise häda korral raha võtta. Aga igapäevakontode osas elame palgapäevast palgapäevani.

  1. See on töötukindlustushüvitis, mida ma olen ju palka saades alati maksnud. Nüüd näen reaalset kasu :)

 20. Töötame mehega mõlemad, tema teenib palju rohkem. Oma palga eest tasun kõik kom.kulud, telefoniarved, sh nett ja tv jne.. lapse kulud (huviringid jne), vahest ostan ise süüa ka, siis kui mees ise peale tööd ei jõua poes käia. Mees aga maksab toidu eest, bensiinikulud, muud suuremad väljaminekud ning tema palgast saab ka kõrvale panna, ikka selleks, et aasta lõpus reisile minna. Mingil määral läheks meil ka raskemaks, kui ma peaksin töölt ära tulema, aga ma arvan, saaks kuidagi hakkama.
  Teil on s…tt asi see, et peate üüri maksma. Oleks see raha oma kasutuses olnud, oleks lihtsam vast. Aga loodan, et teie majanduslik olukord muutub peagi pearemaks!))

 21. Minul sellest saati kui oma ette sai kolitud on arve vihik. Kuhu kirjutasin\kirjutan köik tulnud arved mis tuleb maksta. Palgapäeval vötan vihiku maksan arved ja see väike summa mis jääb tuleb kuu ära elada. Önneks ma harjund kittsalt elama ja ei kuluta igasugu tyhjale prahile oma raha. Panen ka aastas igakuiselt vähe körvale ja käin selle eest reisil. Möned kuud tagasi hakkasin ka pie tsekke koguma et näha palju toidule ja hygeeni asjadele kulub. No alaa 200€ . Maksud 1600€. Millest yyr 1100€ . Pole kunagi mehe najal eland ja ei hakka ka elama. Olen ise se säästlik pool Aga mönus postitus ja arutlus.

  1. üür 1100? issand, kus te elate? ma siin nutan oma 200 kom.maksete arve pärast juba, 400 maksan pangalaenu

 22. Minu jaoks on 5 euri Telia salvestusteenuse eest üks paremini kulutatud raha. Võimalus 2 nädalat kõiki saated järelvaadatav on teinud seda, et vaatame telerit vähem ja ainult endale huvitavaid saateid endale sobival ajal ja ei vaata ühtegi reklaami ning kui mõni saade jääb pooleli, teab teler pärast täpselt, kust edasi vaadata. Kasutame seda teenust üle kahe aasta. Lisa kanalid võtsime ka ise maha ja 12 megase interneti vahetasime 5 megase vastu, kõik arvutid ja telekas töötavad samahästi aga sellest sain küll kokkuhoidu. Naljks et väikelapse huvitegevus oli kallim kui pragu koolilapsel on, muusikakool ning ujumistrenn on kokku odavamad kui lasteaiaaegsed judo.jalgpall tantsuring olid. Beebikoolid on vist veel kallimad.

  1. Salvestamine ja järelvaatamine on kaks erinevat asja ju. Järelvaatamine ehk kordusTV on põhipaketis sees, salvestamine tähendab, et kui vaatad AK’d, saad FOXi salvestama panna vms :)

  2. Ma tean suurepäraselt mis need on, tundub, et sul on veidi sassis :)
   Kui tellid Teliast salvestuse teenuse, ei PEA saateid salvastama panema vaid võid KÕIGI KANALITE KÕIKI SAATEID kaks nädalat järele vaadata. Kordustv on paketis sees ja tasuta ja seal saab nädalajagu järgi vaadata põhikanalite Eestis toodetud saateid.
   Seda valestimõistmist on paljudel, maksavad salvestamise eest aga ei teagi, et sama raha eest saab palju rohkem. Tundub, et ka teie ei teadnud :)

 23. Väga vale mulje jah jätab, kui räägite tulude osas ainult palgast ja ametlikest toetustest. Blogiga seotud sissetulekutest oli juba juttu, aga lisaks käib ju Meelis veel ka pildistamas ja teete cateringi. Nii see hea elu tulebki, kuigi mulje võib jah selline jääda, et ainult lihttöölise palk ja toetused…

 24. Keegi siin ütles, et “raha üldse ei ole” on inimeseti ikka väga erinev. Nii ongi. Asjadega samamoodi. Just ütled: “Näiteks ma ei mäleta, okei, mäletan, Bulgaariast ostsin Meelisele lõhna. Aga muu lõhnavaru on küll viimase kahe aastaga läbi koostööde saadud.”
  Paar kommentaari hiljem kirjutad: “See 400 ei jää ju ainult söögiks, vaid kõikideks elamiskuludeks – riided, pesupulbrid, lõhnad, dušigeelid, jalanõud jnejne”
  Juba meelest läinud, et lõhnu ei pea ju ostma, rääkimata sellest et need igakuiste kulude üleslugemisel lausa kolmanda asjana meelde tulevad. Aga eks igaüks elab nagu saab, naljakas lugeda lihtsalt.
  Ma juurdlen siin, et ega enam vist pääsu pole, peab mingid sügisejalatsid ostma – eelmised ostsin kolme aasta eest ja neil hakkab auk konkreetselt talda kuluma, peale nende on veel ühed tossud. Aga ei ole kindel, et sel kuul jalatseid osta saan. See umbes on “raha pole üldse”-olukord.

  1. No tõin näite, ma ju ostan ikka eluksvajalikke asju, ma ei tea.. shampooni, pesupulbrit, lõhn on samasugune näide – selle asemel võiks olla tampoonid või wcpaber ka :D

 25. Mina olen ikka suht järjekindlalt ka tabeleid teinud. Mida vähem raha, seda täpsemalt tabeleid pean. Vahepeal oli selline excli tabel, kus oli terve aasta koos. Siis oli hea kõrvuti vaadata, et kui palju näiteks söögile eri kuudel läks või kütusele. Laenud jms on ju suht samad igal kuul. Aga sinna tabelisse märkisin siis makstud summad, nii et siis oli ka näha, et kas sel kuul rahad makstud. Tihti ju kuu algus läheb märkamatult mööda, tundub, et alles maksin makseid ja siis hakkavad tulema meeldetuletused, et “arve maksmata!” ;) Aeg läheb aegajalt märkamatult.

  Aga tavalisem on paberil nimekiri maksetest, mis on märkmiku vahel ja kogu aeg nina all. Süsteem sama- märgin makstud maksed ära.

  Kui rahaga lihtsam, siis ununevad tabelid ja nimekirjad :) Aga keerulisematel aegadel aitavad jah need olukorral silma peal hoida.

 26. Mul on samamoodi, et mida vähem raha, seda täpsem ja kokkuhoidlikum ma olen. Ja olen märganud veel seda ka, et kui söögiraha on vähem, siis kokkan hoolsamalt ja tihti sööme isegi paremini/tervislikumalt kui siis kui raha rohkem on, siis ostame rohkem poolfabrikaate.
  Aga muidu on meilgi exceli tabel. 2tk isegi. Esimesse märgin kõik arved, mis vaja maksta ja samast tabelist on mul ka märkmiku vahel koopia, mida täidan käsitsi, kuna mees mul tahab asju paberilt näha ja mitte ekraanilt. Teine tabel on mul söögiarvestuseks. Iga päeva õhtul võtan ette kõik eelarve raha eest kulutatud tsekid ja triibutan ära. Mul on eri värvid toit, snäkid, esmatarbekaup ja riided. Siis kannan need tsekid tabelisse, kuhu mul on valemid salvestatud, et kui palju iga kuu kulub nende asjade peale kokku ja samuti see, et palju mul veel eelarves raha on..
  Hetkel elame põhiliselt mehe palgast, minul on vaid lasteraha ja seegi vähenes, kuna laps sai just kolm. Tööle samasse kohta ei saa tagasi minna, kuna kolisin ja see töökoht asuks praegusest elukohast u 100km kaugusel. Plaanin muidugi tööle minna lähiajal, tegelen hetkel otsimisega. Siis peaks lihtsamaks minema :)

 27. Mina pean juba aastaid “päevikut”, kuhu lähevad kirja kõik kuu jooksul tehtud kulutused…arved,toit, majapidamine, riided, kosmeetika, kass,transport jne. Kirjutan ise oma käega kõik üles. :D
  Mul on praegu vanemahüvitis ja abikaasa töötab Soomes. Ma ei tea täpselt palju ta palka saab ja ei tea palju tal kontol raha on. Ühe korra 8 aasta jooksul olen seda küsinud…umbes kuu aega tagasi. Mõnikord ta küsib minult, et kas mul raha on. Siis ütlen selle summa, mis mul arvel parasjagu on.
  Hiljuti tekkis meil elukorralduses suur muudatus ja nüüd pean seda “päevikut” veidi teistmoodi. Nüüd lisan sellesse ka mehe kulud ja tulud, sest elame nüüd päriselt koos. Varasemalt maksis tema korteri laenu ja paar arvet ning ostis meile süüa, remontis, ostis mööblit,kodumasinaid jne. Ise aga viibis enamus ajast komandeeringus.
  Nüüd on päris palju muutusi kulude osas ning tõehetk saabub selle kuu lõpus. :)
  Järgmisest kuust tahan,et kõik arved hakkaksid mehe meilboxi asemel minu omasse käima. Siis saan need kohe peale saabumist ära tasuda ja mul on parem ülevaade kulutustest.
  Meil on tekkinud päris perekond ja see voolib ajapikku meie majandamise hoopis teiseks.
  Hmm…aga asjade ostmise maania on mul ikkagi. Pean sellega tegelema.

 28. Kahjuks teil on vaese inimese mentaliteet ja enne kui see mõtteviis ei muutu, ei muutu rahaline olukord ka. Selgitan natuke lahti seda mentaliteeti – näiteks kui inimesed kasutavad kõnekäänuna “elab lasnamäel, aga sõidab x5-ga”; näiteks kui kodutunde peredele minnakse appi, siis on seal alati tutikas telekas ja proual geelküüned peal, sel lihtsalt põhjusel muidugi, et “ei saa ju oma soovide arvelt kokku hoida”. Vms põhjendus, mida sa siingi tõid oma reisidele ja muudele luksus-kulutustele. Ega muidu see mentaliteet ongi tore ja kõik, miks mitte peost suhu elada ja trallida jne. Aga kurb, kui sellise eluviisi tagajärjed viivad võlgadeni, vanemate kaelal elamiseni, kodutunde remondini… Kõik need kurvad juhtumid on alati sellepärast nii kurvad, et need on nii totakad. Justkui ilma põhjuseta ju. Lihtsalt “las minna” suhtumisega lastigi minna. Ei taha sind kritiseerida, kirjutan selle, sest äkki see päriselt aitab sul näha oma rahaasju teises valguses ja väga huvitav oleks lugeda blogist, kuidas tuled toime selle mentaliteedi purustamisega ja edasi arenemisega. Hea on märgata väikseid mustreid igapäevaelu käitumises, mis hoiavad sind tegelt tagasi.

  1. Hm.. Ühtpidi olen sinuga nõus. Teisalt jälle mitte. Kas mul on võlad? Kas ma elan oma surnud vanemate kaelal? Kas ma palun Kodutundelt abi? Kas ma üldse palun kelleltki abi, peale Eesti Loto, kelle lotovõidule ma loodan (unistada pole keelatud, eks, ja see on tasuta!).

  2. Küsid. Naabripoisilt, kui lennukipileteid Taisse tahad osta :) Maksad tagasi küll, aga nii palju endal kõrvale pandud pole ja reisist ei loobu ka selle pärast. Raha tuleb tagant järgi, aga kui üks kord enam ei tule…

  3. Aaa.. tegelt asi pigem selles, et mul pole raha arvel, vaid sulas – ala keegi kingib, see supiköök, mingid sellised asjad… Nt Meelise ema ei kanna raha, vaid annab :) ja seda pidevalt ja kõigile kolmele :)

 29. Meil peres saab palka mees, veidi yle 1000€, minul vahelharva vaid tòò, umbes nädal järjest ja nädala palk 350€-450€. aga seda harva, muidu mu raha 88,50€. Oleme mega raiskajad, mina veidi vähem, sest ostan sügavkülma alati täis ja kuivaineid jms. Samuti pesemisvahendid jms. kui raha miinuses, siis vähemalt söök olemas :D arved meil kokku u 300-400€

 30. Meil on nii, et olen hetkel veel lapsega kodune, emapalka enam ei saa. Tööle samuti tagasi veel minna ei soovi, kuna minu jaoks on laps veel lasteaiaks liiga väike. Mees kannab mulle iga kuu 500 eurot raha. Pluss saan lapse pealt 88 euri sentidega. Selle 588 euroga pean ma siis majandama. Mina maksan Teliat,kommunaale, elektrit,pellet ahju järelmaksu, autokindlustust, oma tel. arvet. Lisaks ostan lapsele vajalikke asju, endale miskit kui vaja, käin toidupoes,iga kuu ostan kuu aja lihakraami jäässe ära. Ühesõnaga enamus kodu asju minu kanda. Mees maksab kodulaenu, alimenti( eelmisest kooselust on 1 laps), oma tel. arvet, bensiini. Suuremad toidupoe ostud teeme koos. Olen ka 2 aastat arvete vihikut pidanud…. aga miskipärast enam ei pea. Alati maksame kõik maksud ja arved enne teisi kulutusi ära, samuti suure toidupoe shopingu teeme kuu alguse poole. Raskem on ikka, kuna mina hetkel palka ei saa…. samas pole ka midagi hullu. Lihtsalt ei saa väga palju laristada et kui ennem sain emapalka 550 euri… siis nüüd me pere ( mees siis) sama raha võrra vaesem. Aga see igakuine arveldamine ja raha 6igetesse nn. lahtritesse paigutamine sobjb mulle- erinevalt mehest, jaotan ma raha efektiivsemalt ja kompaktsemalt.

 31. ma võtsin end ka just töötuna arvele ja saan töötuskindlustushüvitist. ma pole siiani välja lugenud seda kuskilt, aga kas ma pean IGA suvalise töö vastu võtma? mulle saadeti kuulutus, on erialane. Töökoormus on nii väike, et saaksin palka maksimaalselt 200 eurot kuus(kuid võib reaalselt olla ka vaid 20 eurot, olenevalt palju tööd on). Kas ma olen kohustatud sellise töö vastu võtma, kui töötuskindlustushüvitis on poole suurem? Ma ei ela ju sellest kuni 200 eurost ära :D
  Sa äkki nüüd käinud seal ja oskad öelda? Tänan.
  Aga teemasse – meil alati läinud arved võrdselt nö. Mõlemad maksame korterikulusid ja ostame süüa jne. Näis, kuidas nüüd edasi.

  1. Sa oled kohustatud kandideerima kui töötukassa sulle midagi pakub. Sa ei pruugi ju seda tööd saada? Ehk on sinust parem kandidaat? Oleneb ju kui atraktiivseks sa end nende jaoks teed.

Comments are closed.