Categories: #elulineblogi

Kui palju te suhkrut tarbite, olete vaadanud? KOHUTAV!

Homme ongi meil kolm nädalat stabiliseerumisest ja tuleb tunnistada, et.. magusat enam ei tahagi. Iga kell söön enne salatit kui kartulit. Tegin ükspäev värskekapsahautist ja Meelis küsis, et millega me seda sööme, ma ütlesin, et mitte millegagi, lihtsalt seda söömegi.. Ta oli..eee what? Ja ma olin, et.. ee daaa.. proovi. Sõimegi ja polnud kartulit vajagi. Sama teema on suhkruga. Veel kuus nädalat tagasi oli minu jaoks MÕELDAMATU oma kohvi mitte magustada. Suhkru asemel kasutasin küll mett, aga täna ei ole magustamata kohvil mitte midagi viga. Kõik on kinni harjumustes.

Vaatasin mingi aeg tagasi seda Suhkrufilmi ehk siis kes näinud pole, oli see dokumentaal ühest mehest, kes kaks kuud tarbis tavalist poekraami (oli muidu tervislik toituja, hommikuks muna, peekon, avokaado ehk head rasvad ja palju puuvilja jne), võttis räigelt juurde ja rääkis terve filmi jooksul igasuguseid põnevad lugusid suhkrust. Näiteks USAs ostis Pepsi mingisse linna hambaarstibussi, mis laste hambaid tasuta raviks, aga keeldus Pepsit lettidelt eemaldama…

Ühesõnaga, pani see mind päris tõsiselt mõtlema kui palju varjatud suhkruid me tegelikult tarbime ja ükspäev võtsin kätte, avasin Prisma kodulehe ja lappasin suvalisi tooteid kategooriate kaupa, et palju mingites asjades suhkrut on ja see oli ikka, ma ei teagi, kas šokeeriv või üllatav. Ütleme nii, et ka stabiliseerumine dieedijärgselt välistas suhkru ja tärklise ja ma tean juba une pealt, milles kui palju suhkruid on, et kas tasub süüa või ei.


„Enamik toiduaineid, roogi ja jooke sisaldavad suhkruid. Mõned toidud sisaldavad suhkruid looduslikult, näiteks puuviljad-marjad, mesi, köögiviljad ja piim ning neis sisalduvad n-ö looduslikud suhkrud on sahharoos, glükoos, fruktoos, laktoos ja maltoos,” selgitas toitumisekspert Tagli Pitsi. „Osa suhkrutest aga lisatakse toitudesse-jookidesse nende valmistamise käigus ning neid nimetatakse siis lisatud suhkruteks.”

Kõik suhkrusisalduse numbrid on toodud 100g kohta. Piltidel kujutatud suhkrukogus on konkreetselt pakis sisalduv suhkrukogus.

Alustame hommikusöögist

Kes mida hommikuks sööb? Mina isiklikut ja noh, terve meie pere eelistab mingitele krõbinatele võileibu, mune, peekoneid, salatit… Krõbinad tunduvad nii lamp. Ma ei ole neid ka kunagi ise harjunud sööma ja ei taha ka oma lapsele sellist harjumust. Pigem on meil kottidega kamapalle, rukkipalle jms, mille suhkrusisaldus on 0,9g. Need sobivad endiselt nii paljalt krõhvida kui ka jogurtiga.

Näiteks:

Šokolaaditükkidega kohupiimakreem 12,8g
Kohupiimakreem rosinatega 19g
Kreeka jogurt, 4g; mustikamaitseline seevastu 11g

Aga suures plaanis, parem kui nii mõnigi muu. Ja kui lisada siia mõni krõbin:

Krõbe puuviljamüsli 21g
Disney hommikuhelbed 21
Klassikalised maisihelbed 7g
Nisu meega 39

Söödki sa juba hommikul päevanormi suhkrut sisse endale. See sama selgus ka filmis.


Tervise Arengu Instituut alustas juba kaks aastat tagasi suhkruteemalist teavituskampaaniat ja seal on selgelt kirjas: „Lisatud suhkrutest saadav energia ei tohiks ületada 10 protsenti kogu päevasest soovituslikust toiduenergiast. Seega, näiteks keskmine täiskasvanud naine, kelle energiavajadus on 2000 kcal, ei tohiks lisatud suhkruid tarbida rohkem kui 50 grammi päevas,” selgitas toitumisekspert Tagli Pitsi.

Lõunaks suppi. Pakisuppi.

Kui me jõuame lõuna juurde, siis nii mõnigi armastab kontoris kiire tassisupi kasuks. Ma pidin šoki saama. Kui tomatipüreesupis on 4g suhkrut, siis näiteks punapeedi kiirsupis on 45,4g suhkrut, mis on ju absoluutselt metsik kogus.

Tundub, et mõtekam oleks endale üks topsi kartulipuder kokku keerata, sest seal on vaid 0,5g suhkrut. Idamaistes kiirnuudlites on samuti pigem vähem suhkruid, suvalisest valikust leitud pakis oli 1,1g.

Mõtlesin pilgu peale visata ka nö tervislikele ja vegantoodetele, mida ju pigem kiidetakse, aga ka seal on suhkrukogused üllatavalt suured.

Rebitud kaer 3,3g
Köögiviljapulgad 2,7g
Kookose-mandlipiim 2,5g
Vaniljemaitseline sojajäätis 22g
Lasanje plaadid 0,7g
Hommikuhelbed marjadega 14g


Samamoodi vaatasin külmutatud tooteid:

Kanapada karriga 2g.
Bolognese pelmeenid 2,1g.
Pannipitsa 2,6.
Maapähkli avokaado köögiviljapihvid 6g.

Ja seejärel suundusin valmistoidu nö külmletti:

Juustu-singivõileib 2g
Wrap kanaga 0.9g
Rukkipala maasuitsusingiga 1,9g
Pasta Carbonara salat 20g!!!


“Tahan kommmiiii!”

Tervise Arengu Instituut:: Kui maiustuste – kommide, šokolaadi ja kondiitritoodete osas on teada, et need sisaldavad palju lisatud suhkruid ja neid peaks vähem sööma, siis on ka hulk toite, mille suur lisatud suhkrute sisaldus võib tulla üllatusena. Näiteks 0,5-liitrises limonaadis võib lisatud suhkruid olla kuni 65 grammi, mis on 13 teelusikatäit.

Kõik lapsed tahavad kommi, krõpsu, šokolaadi, jäätist, limpsi. Hedon ei erine teistest. Aga kui ma pilgu peale viskasin, siis näiteks krõpsude suhkrusisaldus üllatas mind. Piraadikrõpsudes on suhkruid VAID 1.2, samas kui banaanikrõpsudes on 3,6. Aga nagu ka filmist selgus – suhkrut lisatakse selleks, et algne maitse paremini välja tuleks ja mida rohkem on suhkrut, seda intensiivsem on maitse sellest “kuidas ta maitsema peaks”.

Hedon tahab alati poest midagi saada, no nagu lapsed ikka – pulgakommi või šokolaadi või viimasel ajal oma lemmikut, Valio Delishi. Ma olen alati mõelnud, teen targema valiku, võtan mõne toorbatooni, mingi müslibari vms. Ma ikka olen mõelnud, et kõik need kohukesed on suhkrut täis!



Üldiselt kehtib meil kodus reegel, et patupäev – burks, friikad, popcorn, jäätis, mahl, kommid on reede teema. Mõnikord veab ka nädalavahetusel, aga üldiselt igapäevaselt meil mingit magusasöömist ei ole. Ainukesed erandid ongi need, kui me temaga koos poodi läheme (üldiselt proovime ilma temata käia, aga tuleb ikka ette ka koos minemist), siis ta teab, võib ühe asja võtta – selleks võib olla komm, raamat, mänguasi – tema valik. 98% ajast suundub ta piimaosakonda ja avab ukse Valio Delishi juures, kui ei ulatu, siis ronib.. aga kätte ta selle saab. Ja kuna kokkulepe on titest peale olnud, et ühe asja võib võtta, siis..

Kui ma nüüd selle eksperimendi raames suhkrusisaldustega tutvusin, siis tahaks endalt küsida, kus ma elasin?

Kergeks võrdluseks:

müslibatoon jõhvikatega 30,8g suhkruid
toorbatoon NAKD marjanauding 47,6
Valio Delish 39g

Kommid:

Kinderi muna 52g
Barbarissi kommid 68g
Kummikarud 46
KissKiss 51
Dumle kommid 53g
Pilvekese kommid 44
Ja totaalne šokk: Skittles kommid 89,8!!!!

Šokolaad: 

Hedoni totaalsed lemmikud (enam ei saa!) piimašokolaadis rosinad 56g
Tume šokolaad apelsinitükkidega 42g
Piimašokolaad 51g
Milky Way 64,5g

Jäätised:

Karamelli meresoola jäätis 26,5g
Piparmündijäätis šokolaaditükkidega 25,9g
Vaniljejäätis 14g
Mandlijäätis 30g
Vaniljejäätis pähklitäidise ja šokolaadiglasuuriga 24g
Mangosorbett 18,6
Mahlajää 23g


Alkohol on tervislikum kui toidukraam

Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga. Alkohol võib kahjustada teie tervist.

Uurisin ka alkoholi kohta, selles on küll palju kaloreid, aga nagu ma aru sain, siis kaloritest olulisem on jälgida suhkruid.

Liköör on kõige suhkrurikkam (32g), valge vein (6g) ja gin (5g) tunduvad päris okeid, arvestades, et näiteks siidris on 9 ja vermutis 16. Õllesõpradele teadmiseks, siis purk õlut annab 2-3g suhkrut.

Kui vaatleme muid jooke:

Coca Cola Zero 0g
Pirnimahl 11,7g
Õunamahl 10,6
Hapendatud täispiim 4,5g
Tavaline piim 4,8g
Jäätee 5,7g
Pudeli smuuti 8,4g
Kõrrejook 9,8g


Mida siis süüa?

Selge on see, et ilma suhkruta ei saa. Kuskil on seda alati. Puuviljasuhkrust me ei räägi, eks. Aga mõnikord ikka tahad kommi. Mina isiklikult ei söö eriti magusat, vahel kord paari kuu jooksul isutab kummikommide või tüki šokolaadi järgi. Meelis näiteks armastab kooke (tema lemmik: napoleoni kook 19,8g). Aga lõpetuseks mõtlesin panna ritta Hedoni lemmikud ja vaadata, mida ta tulevikus süüa võiks, mis on kõige väiksema suhkrusisaldusega.

Kinder piimatäidisega piimašokolaad 53,3
Kinderi muna 52,1
Sefiir 71g
Piimašokolaadis rosinad 56g
Valio Delish 39g
Pulgakomm 74g
Tutti Frutti kommid 66g
Ühes nätsulehes/padjas 1,98g

Kuna nätsu neelab Hedon tihti alla, siis ma ei taha talle seda anda. Ja kui suures plaanis vaadata, siis parim preemia ongi Valio Delish, milles on saja grammi kohta kõige vähem suhkruid.


Maailma tervishoiuorganisatsiooni WHO soovitusel peaks lisatud suhkur olema vaid viis protsenti päevasest kaloraažist. Kuigi Eesti proovib jõuda 10%ni. See teeb kokku umbes seitse suhkrutükki ehk 30 grammi. Lapsed vanuses 4-6 aastat peaksid sööma veel vähem, viis suhkrutükki ehk 19 grammi. 7-10-aastased võiksid süüa kuue suhkrutüki väärtuses ehk 24 grammi suhkrut.

Üks Valio Delish annab 13,2g suhkrut. Seega, parem see kui piimašokolaadis rosinaid või pakk Tutti Frutti autosid, mis tundus alati kuidagi parema valikuna. Mida teie lastele nö näksiks annate? Kuidas on magusateema lahendatud? Polegi kunagi andnud midagi? On igapäevane kommisöömine või ka kuidagi see lahendatud?


#KOOSTÖÖ

marimell

Recent Posts

Otsin tööd ehk Sinu uus turunduse- ja influencerqueen on siin!

Jah, ma nüüd olen omadega sealmaal, et ainult kaks puhkust on veel kalendris ja olen…

1 nädal ago

marimell Berliinis: kuidas pikas püsisuhtes kõhuliblikaid toita?

Kevadine päike on välja sulatanud mitmed lahutuse või lahku minemise uudised - just tuli uudis,…

1 nädal ago

Leenu Veneetsias ehk kuidas ma sõbrannale üllatussünnipäeva korraldasin

Kaks kuud tagasi käisime sõpradel külas ja sõbranna ohkas, et issand, 40 - üldse ei…

2 nädalat ago

10 aastat abielus

Täna sai siis sellest päevast kümme aastat, mil me perekonnaseisuametis jah-sõnad ütlesime. Jube paljudel on…

4 nädalat ago

Viskasime mitu tonni ventikasse

Me oleme siin nüüd kaks aastat elanud ja tegelikult terve selle aja maadelnud kuiva õhuga,…

1 kuu ago

Kui vaid teatud vähi vastu saaks vaktsineerida – saabki!

Ma ei tea, kas asi on vanuses või milles, aga viimastel aastatel on mu sõprus-ja…

1 kuu ago