Kuidas saavutada majanduslik sõltumatus ja geograafiline vabadus

Paar nädalat tagasi toimus järjekordne BLOGITi koolitus, alapealkirjaga ettevõtluskoolitus blogijatele, mille tähendusest sain ma tegelikult aru alles hiljem.

Blogijaid ja huvilisi oli kokku kogunenud erinevaid, oli neid, kes tunnistasid, et ripsmetuši eest kirjutamine neile meeldibki, nad ei näe end ettevõtjana. „Kes tahaks mulle ikka maksta?“ Noh, selle koolituse eesmärgiks oligi selgeks teha, et selleks, et keegi maksaks, tulebki teha algul ripsmetuši eest, siis kahe eest, siis 30€ ja ripsmetuši eest ja ühel päeval oled piisavalt vaba, et küsida sellist hinda nagu ise tunned, et väärt oled ja sealjuures võid ka ripsmetušist loobuda, sest võid endale osta sellise, nagu hind ihaldab.

Samas oli ka blogija, kes tunnistas, et pärast emapuhkust ta palgatööle naasta ei taha ja tal on aega aasta-poolteist, et oma ettevõte käima panna nii, et vanemahüvitise lõppedes oleks tal majanduslikult võimalik hakkama saada.

Mulle meeldis, et oli väga palju küsimusi, arukaid küsimusi, süvitsi minevaid küsimusi. Kõik ikka ühtse eesmärgi nimel – teha ettevõte.

Majanduslikult sõltumatuks saab ettevõtlusega

Paljud blogijad tahaksid teenida, aga selleks, et teenida, tuleks esitada arve (seda armastavad firmad kõige rohkem), aga selleks, et esitada arve, on vaja luua firma ja seda kardetakse nagu tuld.

Meie jurist ütles koolitusel kuldsed sõnad – „kui sa tahad saada majanduslikult sõltumatuks, siis hakka ettevõtjaks!“

Kui sa oled oma peas mõlgutanud mõtet, kuidas sa ei taha töötada kellegi teise alluvuses ja teeksid öötundide arvelt tööd vaid iseendale, siis oled õigel teel. Sinu oskused ongi sinu trump. Loomulikult kaasneb ettevõtlusega palju punkte, mida sa veel ei tea, aga kõik on õpitav. Tänapäeval on ettevõtte tegemine ja haldamine tehtud imelihtsaks. Paar hiireklikki ja olemas. Isegi majandusaasta aruande saab paari klikiga teele panna. Pole vaja karta.

Ära hakka ettevõtjaks kui tahad rikkaks saada

Miski siin elus ei tule üleöö. Võimalik, et kasumit hakkad sa oma kontol nägema alles paari aasta pärast. Aga ära heida meelt, seni kuni firma sult leiba ei küsi ja sinu laualt palakesi ei koori, tegele edasi. Unista kõrgelt ja sea endale reaalsed eesmärgid.

Kuidas see siis käib?

OÜ tegemine ei ole midagi keerulist. Ma arvan, et mul kulus tunnike. E-äriregister ehk ettevõtjaportaal on teinud selle imelihtsaks, kõik on sammhaaval välja toodud ja sellega saab hakkama iga arvutit kasutada oskav inimene. Seal pole midagi keerulist. Lähemalt saad lugeda siit. Maksma läheb see sulle 190€ ja selle raha saad kusjuures hiljem kanda firma kuludesse.

Ärge kartke seda 2500€ osakapitali sissemakset. Seda ei pea kohe maksma. Seda saab maksta ka jupi kaupa. Kasvõi 50€ igas kuus. Ajaliselt saad ise valida – kas tahad selle tasuda aasta või viie või kümne jooksul.

Kui maksad mingi osa sisse, on see su firma raha, mida saad arvel kasutada. See ei pea kuskil kogunema ja keegi ei käi seda kontrollimas.

Nii, firma on olemas, edasi?

Tõsi, „paberimajandus“ kui seda nii saab nimetada, ei lõppe siinkohal ära, sest sul on vaja teha endale pangakonto. Mina soovitan valida sama pank, kus sul juba eraisiku konto on, on lihtsam hallata.

Kui kogu paberimajandus on korras, ettevõte registreeritud, pangakonto avatud, võid hakata arveid tegema…

Ooot… aga kust leida raha ettevõtte tegevuse alustamiseks? Eks me kõik ju tahaks, et meil oleks uus laud ja mugav tool, hea ekraaniga läpakas, sellega vaid klikist ühenduv telefon ja kaamera, et blogi saaks veelgi parem…

Kõige lihtsam variant – rahastad seda oma rahakotist

Blogijal ei ole tegelikult metsikuid väljaminekuid, sest olgem ausad, sa oled siiani hakkama saanud ka oma puutooliga, millele mõnel pikemal päeval padja pehmenduseks peale paned, päevinäinud läpakas küll mõned klahvid ei tööta, aga see ei sega blogimist. Telefon teeb pilti küll. Internet on. Saad alustada.

Ürita mõelda minimalistlikult – alguses ei olegi ju palju asju vaja, vähemalt mitte enne, kui sa pole leidnud esimesi kliente. Kui aga oled alustanud midagi, mis teatavat investeeringut vajab ja sul endal vahendeid napib, siis…

Ettevõtjaid aitab ärilaen

Tähelepanu! Tegemist on finantsteenusega. Enne lepingu sõlmimist soovitame tutvuda finantsteenuse tingimustega ning vajadusel pidada nõu asjatundjaga.

Üks variant, kui sul tõesti on vaja soetada blogi pidamiseks suuremaid asju – näiteks tahad hakata pidama korralikku ilublogi ja sul on vaja heade lampidega meigilauda, kaamerat, valgustust, ehk isegi üht korralikku koti täit kosmeetikat, siis olen seda meelt, selleks, et teenida, tuleb investeerida.

Kui sul pole pangakontol enda sääste või sõpra, kellelt laenata, tuleb laenata mujalt. Kui vajad väiksemat summat, siis ei pruugi olla vajalik ka tagatis, kuid enamjaolt on vaja, et üks juhatuse liikmetest oleks käendajaks. Taotlusprotsess ei võta palju aega, tagasimakseperioodid paindlikud, mõistlikud intressid lubavad sulle selle, et saad viia oma ettevõtte uuele tasandile ja teha seda, millest oled pikalt unistanud.

Kes saavad ärilaenu?

Laenu võtmine, üskkõik missugune, on tänapäeval tehtud nii mugavaks, et paari hiireklikiga on taotlus tehtud, siis jääb vaid sinu tausta kontrollida ja vastust tuleb paari päevaga. Ilmselge on see, et kui sa ise oled end laenudest ribadeks tõmmanud ja peesitad krediidiinfo esimesel lehel, siis pole sul pointi laenutaotlust tehagi. Isegi pimedad näevad, et sa teed sohki.

Mõndadel juhtudel soovitakse näha ka viimaste kuude bilanssi ja kasumiaruannet, kui sa laenamisel eriti ahneks lähed, võidakse küsida ka äriplaani.

Ärilaenu eelised

Ettevõtetele mõeldud väikelaenude eripäraks on suhteliselt väike laenusumma, mida saab kasutada oma äranägemise järgi: äritegevuseks, vajalike seadmete omandamiseks, investeerimiseks või ettevõtte juhtkonna poolt muudeks eesmärkideks kasutamiseks.

Näiteks laen.ee ettevõtetele mõeldud väikelaenude (ärilaenu) tüüptingimused:

Laenusumma – 1000-5 000 eurot
Tagastamistähtaeg – 6 kuud kuni 3 aastat

Ärilaenu taotlemine ettevõtte nimel

Juriidilise isiku esindajal tuleb taotluse esitamiseks täita ankeet kodulehel (registreerimine ei ole vajalik).

Pärast taotluse saamist kontrollib laenukomisjon esitatud andmeid ning võib võtta ühendust ettevõtte esindajaga lisadokumentide (nagu näiteks aastaaruanded, pangakonto väljavõtted, saldoteave) küsimiseks. Laenuotsus tehakse ettevõtte esindajale teatavaks SMSi ja/või e-posti teel.

Kõikide laen.ee laenude ja tingimustega saab tutvuda nende kodulehel: www.laen.ee

Variandiks on ka toetused

EAS’i Starditoetus, mis ulatub 15 000 euroni ja seda antaksegi just alustanud ettevõtjatele.

Võrreldes laenudega on toetused aga piiravad. Kui laenu puhul ei pea sa kellelegi aru andma, kuhu sa selle raha kulutasid, siis EAS tahab vägagi täpselt teada, mida sa nende rahaga teed.

Raamatupidamine korda!

Kõik arvavad, et oo, hästi elad, sul on raamatupidaja. Sorry, ma arvan, et see mõnikümmendeurot kuus ei tee mind vaesemaks, aga korras raamatupidamine on kõige alus. Lihtne ja loogiline – kui alustad kohe kenasti organiseeritud paberimajandusega, ei ole hiljem mingeid segadusi.

Raamatupidamise lihtsamaks haldamiseks on kaks võimalust:

1. Teed seda ise – nagu ma juba selles postituses olen korduvalt öelnud, tänapäeval on asjad tehtud imelihtsaks. Ka raamatupidamisprogrammid on netis saadaval ja täiesti tasuta (seda küll kuni saja kande puhul), aga ikkagi. Sellega saab hakkama. Kui mina sain, saad sina ka.

2. Palkad raamatupidaja / ostad teenuse sisse. Esimene on kindlasti kulukam, aga teenust sisse osta on üsna taskukohane. Mida väiksem on sinu tegevus, seda väiksem on ka raamatupidaja tasu.

Oletame, et sul on tõesti kaks koostööd kuus ja sa saad arvete tegemisega ise hakkama, siis piisab sulle tõesti sellest, kui palud enda aastaaruanne üle vaadata. Kui sul on aga 20+ koostööd, virnade viisi arveid, mida maksta, siis.. Mina soovitan raamatupidaja palgata.

Pika jutu lõpetuseks – ma sain seal koolitusejärgsel lõunal aru, et sel aastal saan ma teha linnukese kasti – olen saavutanud majandusliku sõltumatuse. Vähemalt sellel tasandil, millest ma tegelikult veel kolm aastat tagasi poleks unistadagi osanud. Ma saan küll iga kuu ots-otsaga hakkama, aga ma saan hakkama ilma kellast kella kuskil pinki nühkimata.

Ja kui nii, siis järgmise aasta eesmärk on saavutada geograafiline vabadus. Kui see tähendab ka kahte kuud aastas eemalolemist, olen ma rahul. Tasa ja targu. Tark ei torma.

Ma ei mäleta, see oli vist Arvo Sarapuu, kes kunagi mulle ütles, et inimesel, kellel pole ambitsioone, kes ei unista, selle elus ei juhtugi midagi. Pealegi, unistamine on tasuta! True that! Ainult ise uskudes ja eesmärgi nimel tegutsedes saab rattad käima panna :) Esimesel aastal paariks kuuks, teisel aastal iga paari kuu tagant paariks kuuks ja kes teab, mis edasi saab. Elame veel, nagu ütleb Reet Linna „Prillitoosi“ saate lõpus.

Jep, me vaatame seda, sest see on enne Anu saadet pühapäeva hommikuti :)

22 Comments

 1. Kui tahta saavutada majanduslikku sõltumatust, siis on ikka üsna kuritahtlik kõigepealt hakata promoma laenuvõtmist. Blogimine ja kirjatöö ei ole ala, mis vajaks suuri kapitalimahutusi, saab alustada täielikul omavahenditest. Laenu saab võtta siis, kui eksisteerib regulaarne igakuine tulu. Ei usu, et Eestis leidub blogimisega alustajat, kes teab, et päev ühest on tal raudpoltkindlalt olemas regulaarne rahavoog.

  Te võiks ikka natuke mõelda ka, mida te inimestele “õpetate”. Mõni totuke võibki jääda uskuma, et ettevõtlus käib nii, et teed aga OÜ, kohe oled majanduslikult sõltumatu, võtad kohe laenud peale ja elu on lill.

  /Vabakutseline ajakirjanik/toimetaja/kirjutaja, 5 aastat ettevõtlust, enesele palga maksmiseni jõudsin 3. tegutsemisaastal, esimese laenuni 5. tegutsemisaastal/

  1. Seda ma ju kirjutangi, et kohe homme ei juhtu midagi kui firma teed. Mul on kulunud kolm aastat selleni, kus ma täna olen.
   Blogijaid on erinevaid, jah, sa saad alustada oma ostetud odavast meigist, või alustada pauguga ja osta kohe mingi kvaliteetne meigikohver koos toodetega.
   Või kui sa tahad lihtsalt kirjutada ja sellega teenida, siis pole sul ka muud vaja kui läpakas/telefon kus kirjutada. Oluline on üldse tahe. Siis tuleb kõik muu.

 2. Kuidas te saate selliseid asju teistele õpetada?
  Ma saan aru kui Mallukas õpetab, sest tema reaalselt ka teenib midagi.
  Alles suvel nutsite ja olite stressis ja lugesite sente. Tahad öelda et nyyd oled hull ettevõtja? Vaadates teie mtüd ja óüd siis 1 musta raha saamine käib ka muud midagi. On see siis aus ettev6tlus?

  1. Miks ma ei või kirjutada või teha asju, mida ma ise kogen, millest ise olen ajaga õppinud, et oma kogemust jagada.
   See, et ma ei teeni tuhandeid kasumit, ei tähenda, et mul käivet ettevõttel ei oleks, või et asjad ei toimiks.
   Ma ei ole kunagi kuskil nutnud, et ma sente loen. Ja see mustaraha saamise jutt on ära tüüdanud, ausalt. Mis kujutelm see alati on, et kui ma rahas ei suple, siis on must raha vms :D

 3. Hah….telefonist ja läpakast on küll vähe, kui on soov kirjutamisega teenida. Sa pead ikka OSKAMA kirjutada. Kahjuks on kirjutamisoskus kaduv nähtus. Iga päev näen, kui hädas on inimesed elementaarse kirjaliku eneseväljendusega, mis siis veel rääkida reaalse tekstiloomega. Väga vähe on blogijaid, kes päriselt ka oskavad haaravalt kirjutada. Ja ma ei pea silmas praegu kirjavahemärke ning grammatikat.

 4. Soovitada laenukontorit, kus maksad 3000-eurost laenu tagasi üle 5000 on natuke vastutustundetu kui õpetused on mõeldud ettevõtluses algajaile.

  1. Kui see “suvaline näide teksti sees” postitusest-postitusse ei korduks, siis võibolla veel usuks, aga praegu – lubage naerda!

  2. Kui sa mõtled auto ostule, kuhu sa lähed?
   Otsid korterit, kuhu siis?

   Inimesel tekivad mingid stamplehed, mida ta külastab… nii ka mul – mingi rahateema on, vaatan laen.ee – lihtne :D

 5. Kui aus olla, siis tõesti iga mats võib teha oma firma ja tunda end rikkurina. Nagu Mari-Leen ütleski, on kõik tänapäeval nii lihtsalt tehtud. Vahe tuleb sisse, kas inimene oskab (majanduslikult) mõelda ja ei taha kohe ratsa rikkaks saada. Loogiline on ju, et kui sa täna teed OÜ, siis sa ei suple homme rahas. Iga intelligentne inimene saab sellest aru, et edukas firma on jätkusuutlik firma, mille edukas ülesehitamine vajab aega. Iga ette võtmine nõuab mingil määral riski ja kui suure riski on keegi nõus võtma, oleneb juba persoonist.

  Minu jaoks oli see postitus pigem postiivne – julgustas hakata ka rohkem unistama (sest elades praegu Eestist eemal, ja mitte Soomes, on üheks minu suureks unistuseks kolida tagasi koju lähedaste juurde ja olla samal ajal majanduslikult sõltumatu) ning andis vähemalt esimesed näpunäidet, kuidas juriidiliselt asjad toimima saada. Muidugi ei mõtle ma kohe laenu võtmisele, vaid üks tagasikolimise takistusi ongi, et tahan siin oma algkapitali kokku koguda. Kuid ma ei ole KUNAGI võtnud laene (ükskõik milliseid) kergekäeliselt. Jah, need on olemas, kuid ma mõtlen alati ka sellele, kas suudan neid tagasi maksta. Ullikesi, kes “lihtsa raha saamise” nimel võtavad erinevaid laenu, on väga palju. Ei pruugi nad isegi mõelda oma firma tegemisest.

 6. Tänud! Ma olen tegelikult pikalt kaalunud, et kas peaks tegema oma ettevõtte, aga kahelnud, et see on nii hullult keeruline äkki.

 7. Kas see Arvo Sarapuu? Tsiteerin Wikipediat jm meediat:
  “Alates 2017. a. märtsist on Arvo Sarapuu isikut hakatud meedias tugevalt seostama korruptiivsete tehingute ja meetoditega Tallinna prügiäris. Kahtlusi on asunud uurima ka Riigikogu korruptsioonivastane erikomisjon”

 8. Inimene, kes ütleb, et “isegi majandusaasta aruande saab paari klikiga teele panna” ei tea tõesti raamatupidamisest midagi. Enne seda tuleb ikka vaeva ka näha, et kõik klapiks ja oleks nii, kuidas peab. Ja isegi siis võib probleeme tulla.
  Teiseks veel see, et oma asutamiskulud saad panna siis ettevõtte kuludesse, kui selline punkt on ettevõtte põhikirjas olemas. Nii et seda tasub ka meeles pidada.
  Ja veel see promomine, et tee ise raamatupidamine. Tegelikult ei tee programmid sinu eest asju ära. Mingid algteadmised peaksid siiski olema. Kui teed mingi kande, siis peaksid ikkagi aru saama, kuhu see sul välja jookseb ja mida mõjutab. Küll ja veel näinud neid isetegijaid. Ühel ei klapi bilanss, teisel kõik arved üleval, kuigi tegelikult makstud ja pank korrast ära ning need on veel pisiasjad.

  1. Raamatupidamisteenust saab endale sisse osta. Kui kõik on jooksvalt korras, siis ei ole majandusaasta aruande esitamine mingi teadus. Kui sa jah, kõike ise teed, on mitu tundi ilmselt pusimist.

Comments are closed.