Lapsesuu ei valeta
Rääkisin ükspäev sõbrannaga ja ta küsis, kas olen juba kirja pannud kuidas Hedon mida hääldab ja et tulevikus naljakas lugeda, kuidas ta mida ütles. Mõeldud-tehtud.
Hedoni sõnahääldusi 22kuuselt ehk kaks kuud enne kaheaastaseks saamist
Sõnad, millest meie pere aru saabbabaaa (banaan)
pinn (pirn)
õuuu (õun)
miim (piim)
uua (juua)
kakul (kartul)
uust (juust)
kum (kuum)
iti (lutt)
eel (veel)
kitti (kass/kiisu)
aua (koer)
kummi (kummik)
koki(d) (sokid)
pann (pall)
ennuk (lennuk)
katta (ratas)
kong (rong)
akko (aken)
nanad (jalad)
tuut-tuut (kui autoga sõidab)
annu (Sandra ehk Sannu)
pomm (mähe, ma ise olen hommikuti öelnud, et võtame pissipommi ära)
pipi (iPad)
Kusjuures osad sõnad on sellised, mis minu meelest lihtsalt lapsed oskavad, mida keegi ei õpeta – emme, opa, papu – ma kasutan ikka sülle ja toss/kummik/tennis; aga tema ikka raiub oma opat ja paput.
Lisaks ütleb selgelt ja soravalt emme, aitäh, beebi, kinni, kokku, anna, komm, kana, auto, papu, pai, tuttu, nina, õue, emma (lapsehoidja koer), kaka, ei taha, (h)iir, mõmmi, appi.
Kindlasti midagi veel, mis kohe meelde ei tule. Kui palju teie kahesed juba lobisevad? Ma saan aru, et see on megaindividuaalne ja mõni seletab juba kaheselt nagu vana mees, mõni ütleb ainult emme. Aga kuidas teil?
19 Kommentaari
Huvitav
Iti oli ka meie põnni sõnavaras lutt !
Muidu juba kahesed ja sõnu ja lauseid tuleb kõvasti aga no ikka omade rõhkude ja vahetatud täjtedega…. Oma emmele issile arusaadavalt :) teised ikka vahest vaatavad, et misasja, kuidas sa arusaad:)
Mu tütar u 3 nädalat vanem kui Hedon ja lobiseb suht palju. Viimasel ajal on tulnud 2-3 sõnalised laused, vahest viskab ka 4 sõnalisi sekka a la issi ei tee pilti :D naljakamad sõnad on näiteks vanaisa – isaisa, vanaema – emamaa, avokaado – akoko, kummikud – kullili, ploom – looli, banaan – bapipi, kohupiim – kopipi, vitamiin – ita-ata, püree – pee
Lutt on meil todi üldse :D
hehe, mul laps ka ütleb vanaema ja vanaisa asemel sama
Meil oli ei taha – ei tea
Ühesõnaga ta ei teadnud suurt midagi, näiteks magama, potile jne
Ülejäänud sõnavara oli väga selge ja rääkis kolme nelja sõnaliste lausetega.
Meie äsja 1 a ja 7 k saanud kutt on nüüd sōnavarasse lisanud tegusōnu ja seetōttu kasutab pisikesi lauseid. “Pall kukkus” “aita lahti” “aita alla” “issi tudu” “emme opa” “uua anna” “ei saa” “ei taha” vist on nö laused kōik. Aga sōnu on ka palju.
2a4k räägib kôik ära mis vaja. Ei oska välja tuua asju mida rääkida ei oskaks. Lapsed on nii erineva arenguga, et võrrelda pole mõtet. Eks poisid on tõelised mehed kellel aeg liigubki nii öelda omamoodi ja kõik võtab kauem aega kui tûdrukutel
Jaanuaris saab laps kaheseks ja neid sõnu nati on.
Ei too, Ei taha, ei tea, ei saa, Emme, issi, õtt-õde, kiss-kass, aua-koer, ann-vann, aitähh, kaka, ahl-mahl, iim-piim, ata-aita, appi, õuu-õue, ännänn-auto, amp-lamp, katu-kartul, siia, kaki-katki , enn-lind, kiiga kaaga- kiik
Neid sõnu on veel aga ei tulegi kohe meelde.
Meil on ka ei taha :)
ma kuulen “ei taha” vahest sada korda päevas
Meil tüdruk juba varsti kaheksa aastane ja poiss alles 9 kuune, kuid naljakamad sõnad tütrelt olid kunagi: sokoliin (šokolaad), limajoom(limonaad), kiilkallik (kaelkirjak), vaisa (vanaisa), sukluste (sugulaste) :-)
Minu tütar ütleb juuuurdee, kui sülle tahab ja ei loe on ei ole. Itiin on vitamiin.
Võrrelda pole mõtet jah, sest kirjade järgi peaks kaheaastane ju kahe-kolmesõnalisi lauseid ütlema. Minu omad hakkasid hästi vara rääkima ja pudikeele aega eriti polnud, ehk sellepärast on meil peres siiamaani aeg-ajalt kombeks banaani labaaniks kutsuda, esiklapsel hakkas nii ütlema ja nii on siiani: “Too siis poest labaani ka!”
Ma muud suurt ei mäleta, aga mu tüdrukul oli kuni kolmeseks saamiseni kasutuses sõna vasja (tähendus vanaisa), vanaema oli ema.
Kui mu plika veel p2ris kaks polnud oli meil pall-toua,
Nyyd 2,3a ytlen et r22gib kõik 2ra mis vaja ainult et R ja V t2ht on sellised mida ta ei oska h22ldada ja no osad asjad segamini nt. Kui tahab öelda emme aita mind ytleb emme aita sind!
Varsti pean lapse lasteaeda panema elan soomes moningaid soome sõnu ta teab ka kuna pappa on soomlane aga olen m2rkand et aru saab soomekeelest ypris h2sti, ja tajub 2ra kellele peab ytlema “moi” ja kellele “nägemist”
Ahjaa moned sonad on veel sellised mis veel p2ris selgelt ei tule nt. Emme ma vajutan nuppu – emme vaitutan nuppu
Helistan mammale- estistan mammale
Tuduriided on tal ka siiamaani siimased .
Yks hommik ma ise ka imestasin et kuidas ta nii suureks sai, kui kysisin et kas paneme riidesse. Ja hyppasin voodist v2lja et tuli polema panna siis plika k2ratas mulle ” emme riided kapis on, kus sa l@hed”.
See on nii naljakas, et nii väikesed lapsed “appi” ütlevad :D nagu vanemad muidu tohutult kasutaks seda kodus ja karjuks pidevalt appi. Mul aasta 3 kuune hüüab õhtul, kui magamaminek on (ja tema magama jääda ei taha muidugi) ja ma teda kaisus hoian “Appi, appi!” Nagu ma üritaksin teda tappa või midagi :D
Järgmise kuu lõpus on kaheaasta sünnipäev. Polegi sellist lalisemist jms eriti olnud ,aastaselt hakkas sõnu ütlema, 1,5 aastaselt rääkis 2-3 sõnaliste lausetega ja nüüd on juba 4-5 sõnalised laused. Teinekord küll sõnad vales järjekorras aga täiesti arusaadav ja loogiline jutt a’la “ei pea tuttu minema praegu”, “ei taha lasteaeda täna minna”. Mõnus, kui kodus on laps, kes suudab oma soove ja tahtmisi sõnadega väljendada :)
Naljakamad sõnad on olnud:
aissanna – vanaisa
annannaa – vanaema
tosp – stopp
killkollkonn – kilpkonn.
Mu kahene kuulub nende hulka kes räägib väga palju. 4-5 sõnalised laused. Tal juba peal miks? faas. Iga vastuse peale Miks?
Vanem laps (4a.) see eest hakkas tunduvalt hiljem korralike lausetega rääkima.
Kõik uhkustavad oma kahestega, kes palju räägivad. Ma siis olen see pool, kelle kahene räägib suht vähe. On kyll sõnu palju, aga osadest saan ainult mina aru. Ainukesed kahesõnalised sõnad on ei saa, ei taha ☺ aga iga päevaga tuleb midagi. Läheb nyyd 2 nädala pärast hoidu, ehk hakkab rohkem rääkima.
Hedon on sul väga tubli!