Mari-Leen Albers

hinnatud sisulooja ja majaväline turundaja, reisihunt ja kokkamisentusiast

Meelis kirjutab: ma keeldun panema last lasteaeda kui liha ei anta

Tallinna linnapead on omavahel raksu tõmmanud, sest üks leiab, et Tallinna linna lasteaedades peaks olema tasakaalustatud toitumine, see peaks olema terves linnas ühtlaselt heal tasemel ja tuleks sisse viia vaikselt ja läbimõeldult. Ilmselt oli kuskil kabinetiuks irvakil ning seda kuulis peal teine abilinnapea, Izmailova ehk rahvakeeli Zuzu, kes tundis, et nüüd on tema tund tulnud ja lajatas: lasteaedadesse mahetoit ja liha laualt minema! Kuidas palun?

Allikas: Delfi (link)

Mõned kuud tagasi juhtusin ma pealt nägema, kuidas üks lapsevanem võileib näpus mööda laseaeda jooksis, teises käes telefon ja kuskile helistas, silmad peas pöörlemas. Selgus, et probleem oli selles, et või asemel kasutati munamäärdes margariini või oli see vastupidi. Point oli selles, et lastele söödeti sisse midagi, mida menüüs kirjas polnud.

Me kahekesti vaatasime ja mõtlesime, et täitsa lõpp, me isegi ei tea, mida me laps lasteaias sööb. Päriselt ka. Heal juhul korra kuus vaatame stendilt seda nädalamenüüd. Enamasti teatab Hedon nagunii, et sõi suppi ja magustoitu ja kas oli hea või ei. Hedon pidi sellessuhtes tubli olema, et pidi ainsana kõike sööma, nii kapsasalatit kui rosoljet kui suppi kui praadi.

Ma ausaltöeldes ei kujuta ettegi, et ma läheks kuskile lasteiaja juhatajale kaebama, et näete lapsel oli salati sees tilli asemel petersell. Kuid nagu selgub, siis selliseid inimesi siiski leidub.

Aga tulles nüüd tagasi selle Zuzu idee juurde, siis ilmselt oli ta ise eelmisel õhtul pisut liiga palju taimi manustanud, sest kust, kurat, sul üldse sellised mõtted pähe tulevad?

Okei, olen nõus, et mahetoit on lahe. Aga kust selleks raha leitakse? Kas preili üldse teab ka mis maksab mahetoit? Ja kui hakata mõtlema, mis kogustes seda vaja oleks. Ulme. Kes selle kinni maksab? Võtame aga vaestelt pensionäridelt või päästjatelt vähemaks ja küll saab?

Üks idee on kindlasti see, et lapsevanemad ise hakkavad juurde maksma. Kas teie maksaks “juurde”, kui võetakse vastu otsus, et nüüdsest ainult mahetoit ja jutul lõpp? Mina küll ei taha maksta. Mis sellel eelmisel toidul viga oli? Mis oli viga sellel toidul mida meie omal ajal sisse ajasime? Siiani elame. Kui paljudel peredel oleks üldse raha maksta sellise ökotoidu eest? Meie jah, oleme koonrid, aga on ju ka neid, kes ongi majanduslikult kehvemal järjel. Kas need lapsed jäävad siis nälga, kui mahetoidu eest makstud pole? Või antaks neile hoopis seda odavad kräppi – liha, kala, suppi, praadi, mida praegugi?

Just see meme meenus mulle kui mõtlen veganitele ja lihale ühes lauses.

Rohe-Zuzu käis lisaks välja idee, et ei mingit liha lastele. Selle jointi oleks küll võinud vahele jätta. Minu laps ja ei söö liha? Ei iial. Jah, võibolla kunagi kui ta on suur, siis teeb ta selle lihast loobumise otsuse ise, aga täna mina oma toidulaualt liha ei kaota ning samuti ei keela ka lapsel süüa seda, mida ta tahab. Suvi on ju tulekul ja grillihooeg alles algamas ning Hedonil on kõik Maks ja Mooritsa 12 uut grillitoodet proovimata, mille esitlusel me mõni aeg tagasi käisime. No mis elu see selline oleks? Ei olegi.

Aga tulles veel Zuzu juurde tagasi, siis preili teatas, et see sink mida teie lastele pakutakse, tekitab vähki. Teate, ma isegi ei viitsi seda kommenteerida. Sellel abilinnapeal oleks küll paslikum Reidi teel joogat teha ning jätku laste toitmine teiste otsustada. Eelkõige vanematele.

Ennetamaks – “aga liha tekitabki vähki”

«Lihatarbimine on ilmselt üks paljudest faktoritest, mis tekitavad Euroopas, Põhja-Ameerikas ja Austraalias soolevähki. Kuid me ei mõista hästi selle mehhanismi ning selle mõju on palju väiksem kui sigaretisuitsetamisel kopsuvähile,» lausus Suurbritannia Toiduuuringute Instituudi teadur Ian Johnson. «Samuti peab märkima, et puuduvad tõendid, et Ühendkuningriigi taimetoitlastel oleks soolevähi jaoks väiksem risk kui taimetoidulistel.»

«Mitte ükski toit eraldivõetuna ei tekita vähki,» lisas Maureen Strong Põllumajanduse Arengulauast – talupidajate ühingust, mille ülesandeks on toiduainetetööstust informatsiooniga varustada. Ta ütles, et päeva keskmine töödeldud liha tarbimise hulk on 17 grammi, mis tähendab, et vähiohu tekkeks peaksid inimesed seda sööma praegusest kolm korda rohkem.

Allikas: Postimees (link)

Kui suurel määral olete te kursis sellega, mida teie lapsed lasteaias söövad? Kas siin on ka mõni selline inimene, kes tormab võileib käes lasteaia juhataja juurde, kui sellel ilutseb kanaliha asemel kalkun? Või mis on see piir mille puhul üldse peaks lapsevanem sekkuma, mis puudutab lasteaia toitu?

Ja ma saan aru, et osadel lastel ongi allergiad ja nad vajavad eritoitu, kuid need on siiski pigem erandlikud juhtumid. Ma räägin üldiselt ja suures plaanis.

Kas lapsevanematel ei peaks olema õigus öelda oma sõna sekka kui keegi kuskil hakkabki otsustama, et loobume lasteaias lihast? Sest nad on ju ikkagi meie tibulinnukesed, kelle toitumisest me räägime.

EELMINE
Restorani arvustus: elu kalleim õhtusöök @ Jamie Oliver Barbecoa
JÄRGMINE
Koostöö, mida ma ei julgenud vastu võtta

37 Kommentaari

  • 17. aprill 2018 at 09:07
    C

    Mind häiriks pigem see kui nad seal hommikust õhtuni cocat jooks ja kartulikrõpse sööks. Samas on mul kohemus kus minu laste lasteaias õpetati neile tervislikult toituma ja ma olen väga tänulik selle eest. Limpsi nad joovad aga harva. Krõpsu söövad ka harva ja burksi korra kuus ehk. Muidu toituvad normaalselt. Kui npüd saaks veel alko ja narko ennetuse ka lasteaeda viia. Tundub viimane aeg olevat. Sest koolis on juba vanemad õpilased ees kes omale sissetuelkuallikaid kasvatavad.

  • 17. aprill 2018 at 09:30
    Kriss

    Kui liha kaob ja hakatakse pakkuma mahetoitu (mis tõstaks ka lasteaias käimise hinda), siis mina hakkan lapsele lihtsalt söögikotti kaasa pakkima. Muud ei jää üle lihtsalt.

  • 17. aprill 2018 at 09:36
    Mia

    Mu laps veel lasteaias ei käi, aga loogiline, et tavatoit ja koos lihaga. Eesti tavalisel inimesel pole nii palju raha, et mingit ökot osta.

  • 17. aprill 2018 at 09:44
    Kiska

    Mahetoit on muidugi lahe. Tore oleks kui valitsus otsustaks et vot nüüdsest peavad vangid oma toidu välja teenima ja selle raha eest kompenseerime lasteaedades mahetoidu maksumuse. Aga sellist asja ei juhtu ju kunagi.
    Kui päriselt lasteaiad lähekski mahetoidule üle ja söögiraha kolme-neljakordistuks, olen sunnitud samuti oma lapsele toidu ise kaasa pakkima sest ma ei jaksa kojugi mahetoitu osta.

    Samas on sellised asjad ALATI konksuga. Nimelt – kes kontrolliks (ja kuidas) et päriselt on mahetoit mitte ei ole tegelikult seesama odav toit ning vahepealse raha pistab keegi muheledes tasku?

    • 18. aprill 2018 at 15:09
      Lily

      “Tore oleks kui valitsus otsustaks et vot nüüdsest peavad vangid oma toidu välja teenima ja selle raha eest kompenseerime lasteaedades mahetoidu maksumuse.”
      Mis kuradi argumentatsioon see on? Mis neil veganitel rohkem “välja teenida” ja kõigi toitu “kompenseerida” peaks olema? Pole ammu ühegi kommentaari peale nii närvi läinud. Täiesti nõrgamõistuslik.

      • 18. aprill 2018 at 18:49
        A

        Loe palun uuesti seda…kus on mainitud veganeid?! Vangidest on ju juttu. :D

      • 18. aprill 2018 at 20:54
        ahjaa

        Loed sa ka või oled ehk ise nõrgamõistuslik? Seal oli kirjas VANGID, mitte VEGANID.

      • 18. aprill 2018 at 21:28
        Sille

        Huh? :D
        Tundub, et tuleks tähelepanelikumalt lugeda.

  • 17. aprill 2018 at 12:18
    Kaisa

    Meie laps käib eralasteaias, kus on juba samm-sammult mindud mahetoidu peale üle. Päevase toidu maksumuse hinda tõstis selline valik ca 10-20 senti. Iseenesest pole palju, aga kuu lõikes juba otsustav summa- eriti veel siis, kui korraga käib 2 või enam last .
    Teisalt olen tänulik lasteaiale, et nad panustavad tervisliku toitumise sissejuurutamisele. Kuigi kodus me nii väga tervislikud pole- ikka on näksi jms kah, aga siiski on vanem laps rohkem juurikaid sööma hakanud ja ei nõua ülepäeviti friikaid ja burksi. Enda last vaadates arvan, et tal vist eriti vahet pole, kas lasteaias on lihaga toit või ei. Kodus on iga päev mingisugune liha laual, nii et laps lihata ei jää.

  • 17. aprill 2018 at 14:18
    K.

    Minu lastel oli õnn käia lastehoius, mis oli vanemate enda tehtud. Sest süsteem ei rahuldanud meid. Sõidki seal 80 protsenti mahetoitu. Hommik algas pudruga (iga päev erinev puder mahepoest). Peale pandi kodumoose. Tee sisse mett, otse mesinikult. Vahepalaks kõiksugu juurikad, puuviljad ja pähklid/seemnded. Kord poole aasta jooksul meisterdasime üheskoos pelmeene. Lõunasöök oli ainsana tellitud. Õhtuoode tuli jälle kohapealt. Sellise majandamisega tuli laste päevane toiduhind max 50 s/p kallim, kui tavaaias.
    Jh, mina oleks nõus ka mitu eurot juurde maksma, kui laste toit oleks kvaliteetne. Ja minumeeelst ongi normaalne kui riik ja lapsevanemad enda laste tervisesse panustaksid. Lapsed hoius olid haiged üliharva.
    Mis puutub sellesse, et “meie ju ka sõime”, siis see ei päde. Tänane poetoit pole juba ammu see, mis ta oli vanasti 20-30 aastat tagasi.
    Mahetoit õigel majandamisel on 10-15 eur lisakulu kuus. Sots vähekindlustatud peredel peaks lasteaiatasu ja söök niikuinii riigi poolt tulema. Kui lapsed söövad tervislikult, on neil tugevam immuunsus ja ühtlasi lähevad nad ka vanematele/riigile vähem maksma (haigused ja selle ravi).
    Eestis ja kogu maailmas on laste ülekaalu probleem juba kohutavad mõõtmed võtnud. Ja millest muust see ülekaal tuleb, kui rämpsust, mis sisse aetakse.

  • 17. aprill 2018 at 15:45
    Kristel

    “Ta ütles, et päeva keskmine töödeldud liha tarbimise hulk on 17 grammi, mis tähendab, et vähiohu tekkeks peaksid inimesed seda sööma praegusest kolm korda rohkem.”

    Mind hirmsasti huvitab, kust on võetud selline statistika, et inimesed tarbivad töödeldud liha keskmiselt 17 grammi päevas?! Ma olen absoluutselt täiesti kindel, et see number on mitmeid (et mitte öelda kümneid) kordi suurem ja nagu ka artiklis öeldud, on vähi tekitamise oht sellisel juhul täiesti olemas. Ma üldse ei väida, et liha kuidagi eriliselt vähi tekitamisele kaasa aitaks, aga kui selline statistika siia juba argumendiks tuua, siis võiks see kasvõi natukenegi loogiline olla.

    Teiseks teeb mulle alati nalja, kui mahetoitu suhtutakse stiilis “mina kasvasin küll ilma ökotoiduta üles ja minuga pole midagi juhtunud.” Minu 55 aastane isa armastab ka seda argumenti aeg-ajalt naljaviluks kasutada, andmata endale aru, et just mahetoidul ta üles kasvaski. Mahetoit ongi normaalne ja tavapärane toit, mitte mingi peen ja ülepaisutatud tänapäeva mood. Tegelikult päris kahju, et täiesti normaalset ja tavalist toitu peetakse “ökošmöko” veidruseks, selle asemel, et pidada veidraks ja põhjendamatuks hoopis tänapäeva naeruväärselt ületöödeldud toidulaadseid tooteid.

    Mis konkreetsesse teemasse aga puutub, siis arvan, et hüsteeriline muretsemine ei tule kasuks mitte kellelegi mitte üheski eluvaldkonnas ja paanika tekitamine teemal “kas salatis oli till või petersell” on harva õigustatud. See aga, et lapsevanem üldse huvi ei tunne, mida tema laps lasteaias ja kodus sööb, on minu jaoks aga küll kurb ja kummaline. Väiksele lapsele ei peaks “12 erineva Maks&Mooritsa lihatoote” proovimine küll mingi norm ja inimõigus olema, mille üle hästi uhke olla. Liha söömine iseenesest ei ole muidugi tingimata halb, aga vorst ei ole ju liha ja mõistlike toitumisharjumuste tekitamine noores eas on parim kingitus, mille oma lapsele teha saab. Keegi teine peale omaenda vanemate talle neid aga külge harjutada ei saa ja see omakorda muidugi eeldab, et vanemad ise ka natukenegi huvi tunneks selle vastu, mida kodus süüakse.

    • 18. aprill 2018 at 15:11
      Lily

      (y)

  • 17. aprill 2018 at 15:46
    etteheitja

    Sinu pealt on näha, et sul on suva, mida sööd, aga kas on mõistlik olla uhke selle üle, et ka lapse toitumine on suva?
    Inimestel on väga veidraid allergiaid ja toidutalumatust. Sa ei tea ju selle teise pere lugu. Ma ei hakkaks veel risti lööma vanemaid, kes oma laste tervise ja toidu vastu huvi tunnevad.

    • 18. aprill 2018 at 08:19

      Asi pole ju allergiates või talumatutes, see on mul ka välja toodud. Aga iga teine ikkagi annab oma lapsele liha ja mingi vähemuse pärast ei peaks kogu Tallinna lasteaedade menüüsid tegema ju ringi?

      • 18. aprill 2018 at 19:29
        S

        Oeh. Kas ise ka vaatad, mida kirjutad? “Iga teine annab oma lapsele liha ja mingi vähemuse pärast ei peaks kogu Tallinna lasteaedade menüüsid tegema ju ringi?” Uhm, kui iga teine annab liha, siis kuidas on taimetoitlased vähemuses? Pool ja pool on ju võrdsed?

        Aga kirjaoskamatus kirjaoskamatuseks. Oleme kõik aru saanud, et teie oma lapse tervisest ei hooli. Paraku peab haigekassa ülal pidama kõiki neid haigeid, kes keemiast, toiduvärvidest, E-ainetest ja loomsetest rasvadest end täis topivad. Puhta liha söömine mõned korrad nädalas on muidugi okei, aga 3x päevas töödeldud liha tarbimine tõepoolest tekitab vähki. Soolestiku vähk on üks suurimaid eestlaste tapjaid, see on otseses seoses meie menüüga! Tõesti on kahju veidigi mõelda, mida endale ja oma lapsele lauale panna?

  • 17. aprill 2018 at 16:20
    Marge

    Ei saa aru, miks on selline suhtumine, et kui lasteaias liha ei saa, siis jääbki laps üldse lihata? Keegi ei keela igal õhtul kodus lihatoite pakkuda ju :)

  • 17. aprill 2018 at 16:35
    Kristi

    Sorry aga no ülimalt rumalad inimesed! Muidu on savi, mis toitu pakutakse, aga peaasi et liha oleks? :D Et menüüd ei vaata, toitu võib valmistada misiganes s#itast aga no “liha” on peamine (hmm… pigem viiner nagu pildilgi paistab)… Ja siis naerate neid lapsevanemaid, kes on targemad kui teie ja päriselt teavad/hoolivad mis ebatervislikust toorainest lastele toitu tehakse. Mul enda lapse hoius tehakse väga ok toitu ja ma ei pea muretsema. Mulle on väga oluline, mida mu laps sööb. Mis ei tähenda, et laps kommi ei saaks vahepeal. Aga no sellised väljaütlemised nagu teil … piinlik oleks mul.

    • 18. aprill 2018 at 08:18

      Kusjuures see pildil olev viiner on Matsimoka oma – puhas liha soolikas. Tõesti ebatervislik!

      – 100g viineri valmistamiseks kasutame 97 g värsket Eesti sealiha

  • 17. aprill 2018 at 17:04
    Piret

    “Mis oli viga sellel toidul mida meie omal ajal sisse ajasime? Siiani elame. ”

    Kas enda proua sul mitte paar aastat tagasi veel ohtlikult ülekaaluline polnud?

    • 18. aprill 2018 at 08:16

      Mari-Leen:

      Vaevalt see nüüd küll lasteaiast tuli :D Siis peaksid ju kõik 30aastased 100 kilo kaaluma :D
      Kui sul pole midagi öelda, pole pointi ka täiesti asjassemittepuutuvaid asju öelda.

      • 18. aprill 2018 at 08:34
        Piret

        Väga asjassepuutuv mõte ju. Inimeste söömisharjumused kujunevad väga noorest east juba. Ma ei väidagi,et süües paar aastat lapsepõlves jahukastet,inimesed peavad kolmekümnendates maovähendusopile minema,kuid naiivne arvata,et ahh mis need paar esimest eluaastat ära pole. Palju ju selliseid ülekaalulisi teismelisi,kes silmad peast nutavad,et juba väiksena sõid töödeldud toitu jne,raske vabaneda harjumusest.
        Tõesti väga kitsarinnaline maailmavaade.
        Elame küll eks,aga mis elu see on?!

  • 17. aprill 2018 at 18:21
    Masha

    ma huvi pärast vaatasin mida pakutakse homme meil lasteaias ( Harjumaa, lasteaias on suur köök mis valmistab toitu 2 lasteaiale, 2 koolile) :
    Hommik: rukkihelbepuder keedisega, piim
    vahepalaks-nuikapsaviilud
    Lõunasöök: kana nuudlisupp, must leib, mannavaht piimaga
    Oode: pannkoogid moosiga, Piim

    Mis selles menüüs on nii hirmutavat? eks zuzu peab kuidagi oma palga välja teenima, muud teha ei oska siis lahmib niisama

  • 17. aprill 2018 at 19:58
    L

    Mul on lihtsalt kahju, et sa arvad, et “ilma lihata elu pole ju mingi elu”.

    • 18. aprill 2018 at 08:15

      Harjunud sööma, mis muud. Kindlasti on ilma lihata elu, aga mitte meie pere jaoks.

  • 17. aprill 2018 at 20:26
    Anu

    See oli ju varjatud reklaam!

    • 18. aprill 2018 at 08:15

      Eee.. millele? Linnavalitsusele? :D

      • 18. aprill 2018 at 10:28
        Anu

        Maks ja Mooritsale :)

      • 18. aprill 2018 at 14:37

        A ei, see ei olnud küll mingi tellitud reklaam. Ilmselt Meelisel lihtsalt meenus see, et seal esitlusel käisime ja 12 uut toodet suveks lettidele tulemas on.

      • 18. aprill 2018 at 21:29
        Anu

        Muidugi.

  • 17. aprill 2018 at 23:02
    C

    Väga palju on lapsi kes saavad kas lasteaias või koolis oma ainsad korralikud söögikorrad.
    Ma ise eelistan alati värskest toorainest tehtud sööki, aga see mahe jutt.. Põhjavesi on saastunud, vihm samuti, õhk samuti. Kus seda toitu kasvatatakse katseklaasis? Lehmasitaga? Aga lehmad saavad ju ka toidulisandeid. Jne jne jne. Miks Hispaanias päikese käes kasvanud tomat on halvem kui siin kasvatatud tomatid, mida reaalselt kasvatatakse toitelahuste peal?
    Ahh. Selle ökoasjaga võib ikka lolliks minna. Tegelt mul suht savi. Kui öko silt juures ja kellelgi see nii korda läheb siis palun. Esimese maailma probleem. Enamus eesti inimesi sööb odavaid makarone ja keeduvorsti ja seda asja mida poes nimetatakse koduseks hakklihaks. Ja põhiliselt sellepärast, et neil pole muuks raha.
    Veab neil, kes ise kasvatavad sea ja sealt liha saavad ning muud köögiviljad jms.
    Lehmapiima asemel tundub tervislik riisipiim ja sojapiim ja muud taolised huvutavad tooted. Mis selle lehmapiimaga nüõd on siis? Ma ei viitsi isegi süveneda enam.
    Aga draamat on selle ümber võimalik toota rohkem kui küll.
    Ehk siis… Esimese maailma probleemid!

    • 18. aprill 2018 at 19:33
      S

      Ise ei viitsi süveneda ja siis ohkad, et ei saa aru. Toitumine mõjutab otseselt ka ajutegevust, ehk tasuks ikkagi oma toidusedelit jälgima hakata :) ja kohe kindlasti ei toitu enamus eestlaseid odavatest makaronidest ja keeduvorstist! Ja miks peakski, kui sama raha eest saab ka täisväärtuslikku kodumaist toitu valmistada?

  • 18. aprill 2018 at 11:31
    L

    Naljakas,et selline suur paanika on lahti.Ma ei saa aru,miks mōte sellest,et mōni päev liha ei pakuta lasteaias ja on taimetoit tundub osade jaoks nii kohutav.
    Mu laps käib täiesti tavalises linnalasteaias,mitte küll Eestis. Neil on iga nädal suht kolm korda ainult taimetoit,üks päev liha ja siis kalapäev.Vanematel on vōimalus valida ka see,et ongi kogu menüü lapsel ainult taimetoit ja liha/kala ei söö. Ja keegi ei tee paanikat,et issand ma küll oma last nüüd lasteaeda ei vii,sest iga päev ei anta liha. Ja toit lasteaias on väga korralik ja hästi planeeritud menüü.
    Me kodus ka nagunii liha ei söö ja laps sööb kōike ja on harjunud erinevate taimetoitudega nagunii ja erinevate maitsetega.
    Piimatooted on tal välistatud,tekib reaktsioon ja need on meil asendatud väga hõlpsalt erinevate taimsete varjantidega.
    Koju söögikraami ostes vaatan alati kas on tegemist ökomärgistustega ja alati kui on vōimalus valida kas mahe,siis alati valime mahetoidu.
    Ja me pole mingid ökohulludveganid,vaid täiesti normaalne perekond

  • 18. aprill 2018 at 12:01
    Ärtu

    Mulle meeldis hoopis see plaan, mis lehtedest läbi käis, et teha üks päev lihavabaks. Keegi sellest kuidagi viletsamaks küll ei jää ja niigi tarbitakse liha üle. See mahetoidu teemaline sõnamula on ülepaisutatud küll ja muidugi on vaja asjad läbi mõelda enne muutusi….
    aga…..
    On naljakas, et teile pole probleem kulutada lühikesel reisil 1163 eurot, aga maksta kuus paarkümmend eurot rohkem, et laps saaks poolfabrikaatide- ja keemiavaba toitu, see läheb üle piiri :D

  • 18. aprill 2018 at 19:36
    S

    Aga teie, me-ei-hooli-oma-toitumisest-aga-ilma-lihata-meie-ei-mängi, kas oskate palun öelda, mida teie laps siis lihast saab, mida muudest toiduainetest ei saa? :) Täitsa huviga kuulaks, kui peate end toitumisteadlastest targemaks.

    • 19. aprill 2018 at 08:03

      Ei pea end kellestki targemaks. Lihtsalt liha on meie toidulaual ja that’s it.

  • 20. aprill 2018 at 23:36
    Kadi:)

    Kisub see ökovegan elu ikka usuks ära küll. Usume väljamaa pakkidel ökosilte aga kuidas see tootmine ja tooraine kasvatamine käib seda tegelt ei tea ju kas on nii puhas ja looduslik kõik

  • 22. aprill 2018 at 16:02
    Brx30

    Mina olen lasteaiatoiduga väga rahul, sest tuleb tunnistada, et meie lapse lasteaias kasutatakse ilmselt vähem poolfabrikaate, kui meil kodus. Loomulikult katsun ma vaadata, et enamjaolt oleks toit puhas ja tervislik, aga kodus on laual ikka vahest pitsa, viinerid või saiakesed. Lasteaias seevastu on enamjaolt kodused toidud, puhtast lihast ja juurviljadest – need mõned korrad makaronide või frikadellidega mind küll ei häiri. Ja tembeldage mind halvaks emaks, aga mida see mahetoit annab?? Elame ikka kõik sama kaua, samuti pole ühtegi tõendit, et mahetoitu sööv inimene kauem elaks. Kõige hullem, mis selle teemaga seostub, on tõesti see, et kust see raha võetakse? Ilmus ju siin ükspäev artikkel sellest, kuidas vanematel ei ole raha lapse toitu kinni maksta, mistõttu need vaesekesed teisi näljaselt pealt peavad vaatama. See beib oma riigikogupalgaga vist ei saa aru, mida see tähendaks, kui lasteaiatoit VEEL kallimaks teha…Lahti tuleks lasta sellised, muud midagi.

15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://marimell.eu 300 0