Meelis kirjutab: ma keeldun panema last lasteaeda kui liha ei anta

Tallinna linnapead on omavahel raksu tõmmanud, sest üks leiab, et Tallinna linna lasteaedades peaks olema tasakaalustatud toitumine, see peaks olema terves linnas ühtlaselt heal tasemel ja tuleks sisse viia vaikselt ja läbimõeldult. Ilmselt oli kuskil kabinetiuks irvakil ning seda kuulis peal teine abilinnapea, Izmailova ehk rahvakeeli Zuzu, kes tundis, et nüüd on tema tund tulnud ja lajatas: lasteaedadesse mahetoit ja liha laualt minema! Kuidas palun?

Allikas: Delfi (link)

Mõned kuud tagasi juhtusin ma pealt nägema, kuidas üks lapsevanem võileib näpus mööda laseaeda jooksis, teises käes telefon ja kuskile helistas, silmad peas pöörlemas. Selgus, et probleem oli selles, et või asemel kasutati munamäärdes margariini või oli see vastupidi. Point oli selles, et lastele söödeti sisse midagi, mida menüüs kirjas polnud.

Me kahekesti vaatasime ja mõtlesime, et täitsa lõpp, me isegi ei tea, mida me laps lasteaias sööb. Päriselt ka. Heal juhul korra kuus vaatame stendilt seda nädalamenüüd. Enamasti teatab Hedon nagunii, et sõi suppi ja magustoitu ja kas oli hea või ei. Hedon pidi sellessuhtes tubli olema, et pidi ainsana kõike sööma, nii kapsasalatit kui rosoljet kui suppi kui praadi.

Ma ausaltöeldes ei kujuta ettegi, et ma läheks kuskile lasteiaja juhatajale kaebama, et näete lapsel oli salati sees tilli asemel petersell. Kuid nagu selgub, siis selliseid inimesi siiski leidub.

Aga tulles nüüd tagasi selle Zuzu idee juurde, siis ilmselt oli ta ise eelmisel õhtul pisut liiga palju taimi manustanud, sest kust, kurat, sul üldse sellised mõtted pähe tulevad?

Okei, olen nõus, et mahetoit on lahe. Aga kust selleks raha leitakse? Kas preili üldse teab ka mis maksab mahetoit? Ja kui hakata mõtlema, mis kogustes seda vaja oleks. Ulme. Kes selle kinni maksab? Võtame aga vaestelt pensionäridelt või päästjatelt vähemaks ja küll saab?

Üks idee on kindlasti see, et lapsevanemad ise hakkavad juurde maksma. Kas teie maksaks “juurde”, kui võetakse vastu otsus, et nüüdsest ainult mahetoit ja jutul lõpp? Mina küll ei taha maksta. Mis sellel eelmisel toidul viga oli? Mis oli viga sellel toidul mida meie omal ajal sisse ajasime? Siiani elame. Kui paljudel peredel oleks üldse raha maksta sellise ökotoidu eest? Meie jah, oleme koonrid, aga on ju ka neid, kes ongi majanduslikult kehvemal järjel. Kas need lapsed jäävad siis nälga, kui mahetoidu eest makstud pole? Või antaks neile hoopis seda odavad kräppi – liha, kala, suppi, praadi, mida praegugi?

Just see meme meenus mulle kui mõtlen veganitele ja lihale ühes lauses.

Rohe-Zuzu käis lisaks välja idee, et ei mingit liha lastele. Selle jointi oleks küll võinud vahele jätta. Minu laps ja ei söö liha? Ei iial. Jah, võibolla kunagi kui ta on suur, siis teeb ta selle lihast loobumise otsuse ise, aga täna mina oma toidulaualt liha ei kaota ning samuti ei keela ka lapsel süüa seda, mida ta tahab. Suvi on ju tulekul ja grillihooeg alles algamas ning Hedonil on kõik Maks ja Mooritsa 12 uut grillitoodet proovimata, mille esitlusel me mõni aeg tagasi käisime. No mis elu see selline oleks? Ei olegi.

Aga tulles veel Zuzu juurde tagasi, siis preili teatas, et see sink mida teie lastele pakutakse, tekitab vähki. Teate, ma isegi ei viitsi seda kommenteerida. Sellel abilinnapeal oleks küll paslikum Reidi teel joogat teha ning jätku laste toitmine teiste otsustada. Eelkõige vanematele.

Ennetamaks – “aga liha tekitabki vähki”

«Lihatarbimine on ilmselt üks paljudest faktoritest, mis tekitavad Euroopas, Põhja-Ameerikas ja Austraalias soolevähki. Kuid me ei mõista hästi selle mehhanismi ning selle mõju on palju väiksem kui sigaretisuitsetamisel kopsuvähile,» lausus Suurbritannia Toiduuuringute Instituudi teadur Ian Johnson. «Samuti peab märkima, et puuduvad tõendid, et Ühendkuningriigi taimetoitlastel oleks soolevähi jaoks väiksem risk kui taimetoidulistel.»

«Mitte ükski toit eraldivõetuna ei tekita vähki,» lisas Maureen Strong Põllumajanduse Arengulauast – talupidajate ühingust, mille ülesandeks on toiduainetetööstust informatsiooniga varustada. Ta ütles, et päeva keskmine töödeldud liha tarbimise hulk on 17 grammi, mis tähendab, et vähiohu tekkeks peaksid inimesed seda sööma praegusest kolm korda rohkem.

Allikas: Postimees (link)

Kui suurel määral olete te kursis sellega, mida teie lapsed lasteaias söövad? Kas siin on ka mõni selline inimene, kes tormab võileib käes lasteaia juhataja juurde, kui sellel ilutseb kanaliha asemel kalkun? Või mis on see piir mille puhul üldse peaks lapsevanem sekkuma, mis puudutab lasteaia toitu?

Ja ma saan aru, et osadel lastel ongi allergiad ja nad vajavad eritoitu, kuid need on siiski pigem erandlikud juhtumid. Ma räägin üldiselt ja suures plaanis.

Kas lapsevanematel ei peaks olema õigus öelda oma sõna sekka kui keegi kuskil hakkabki otsustama, et loobume lasteaias lihast? Sest nad on ju ikkagi meie tibulinnukesed, kelle toitumisest me räägime.

marimell

Recent Posts

Otsin tööd ehk Sinu uus turunduse- ja influencerqueen on siin!

Jah, ma nüüd olen omadega sealmaal, et ainult kaks puhkust on veel kalendris ja olen…

2 nädalat ago

marimell Berliinis: kuidas pikas püsisuhtes kõhuliblikaid toita?

Kevadine päike on välja sulatanud mitmed lahutuse või lahku minemise uudised - just tuli uudis,…

2 nädalat ago

Leenu Veneetsias ehk kuidas ma sõbrannale üllatussünnipäeva korraldasin

Kaks kuud tagasi käisime sõpradel külas ja sõbranna ohkas, et issand, 40 - üldse ei…

3 nädalat ago

10 aastat abielus

Täna sai siis sellest päevast kümme aastat, mil me perekonnaseisuametis jah-sõnad ütlesime. Jube paljudel on…

4 nädalat ago

Viskasime mitu tonni ventikasse

Me oleme siin nüüd kaks aastat elanud ja tegelikult terve selle aja maadelnud kuiva õhuga,…

1 kuu ago

Kui vaid teatud vähi vastu saaks vaktsineerida – saabki!

Ma ei tea, kas asi on vanuses või milles, aga viimastel aastatel on mu sõprus-ja…

1 kuu ago