Meelis kirjutab: “Issand, samasoolised saavad lapse! Mida asja!?”

* pealkirjaks Delfi kommentaar

Ma ei tea ise ka miks, aga mul hakkas kuidagi peas kummitama üks jõululaul vanast ajast, et mis maksab saia päts? Mis maksab väike saia päts, mis maksab saia päts? Ja siis kuidagi see riimus hoopis sellega, et mis maksab väike laps. Kõik see on tegelikult omavahel seotud, sest nimelt oleme me Leenuga tegelikult juba jõulude lainel, sest uuendasime “Telli Jõuluvana” rubriiki, tuhlame netipoodides Jõuluvana varustust ning uudistest on käinud läbi lugu, et kaks tuntud ärimeest saavad lapsed – koos. Mehed ja saavad kaksikud.

Ma ei hakka siin arutlema selle üle, et kas see on õige või väär, sest kommentaare lugedes… No poleks pidanud lugema. See on ikka õudne, mis viha ja kitsarinnalisus siin Eestis valitseb. Mina isiklikult tunnen nende üle head meelt ja olen 101% kindel, et nendest saavad head vanemad ning lapsed omale toreda lapsepõlve ning head eeldused tulevikuks. Seega minu poolt õnnitlused ja edu lapsevanemateks saamisel.

Kui palju maksab laps?

Aga nagu ikka eestlastele kohane, siis valitses ka minu sees väikene uudishimu ussikene, et kuidas see värk ikkagi käib. Noh, et kuidas see surrogaatvärk käib ja mis see maksab. Hiljuti oli uudistes, et Anni ja Tomi Rahulal oli probleeme lapse saamisega ning neilt küsiti viljakusravi eest tuhandeid eurosid. Lõpuks läks kõik hästi ja saadigi laps. Aga kui ikka kuidagi ei õnnestu, aga last tahaks, siis on ju ainukeseks pääseteeks surrogaatema.

Maailmameediastki käis läbi uudis, et Kim Kardashian sai oma kolmanda lapse just sedasi, et tegelikkuses kandis ja “küpsetas” seda üks teine naine. Ja see on nagu OK. Eriti välismaal ja eriti kui vanemad on mees ja naine, aga meil siin Eestis vist sellist asja veel eriti ei aktsepteerita. Ei seda, et keegi teine su last kannaks ja veel vähem, et samasoolised saaksid lapse üles kasvatada.

Kim ja Kanye on muidugi suured staarid ja ei läinud kaua kui nuhiti välja palju neile laps maksma läks. Umbes 120 000 dollarit. Kui aus olla, siis ma olin veits üllatunud, sest ma arvasin, et sinna käib üks null juurde.

Aga kui palju maksab selline teenus lihtsale inimesele? Loomulikult tõttab appi Google ja foorumid jne. Kuigi enamus “agentuure” (jah, selliseks teenuseks on Ameerikas lausa agentuurid) varjavad oma hinnakirju, siis on ka neid, kes seda eksponeerivad. Seega lühidalt, siis milliste kuludega tuleks suure lombi taga arvestada:

– Alates esimesest südamelöögist on baastasuks 40 000 dollarit (makstakse osade kaupa).

– Embrüo ülekanne 1000 dollarit

– Taskuraha 200 dollarit kuus (kuni 12 kuud)

– Kui surrogaat ootab kaksikuid lisandub lisatasu 5000 dollarit (kolmikute puhul 10 000 USD)

– Taustakontroll nii tulevastele vanematele kui ka suroogaadile 130 – 400 USD

– Lepingu sõlmimine 2000 USD

– Lisaks hunnik jooksvaid kulusid, mis on seotud erinevate testide ja kontrollidega.

Tuleb tõdeda, et surrogaatema abiga lapse saamine USAs on siiski kallis lõbu, sest hinnavahemik on 90 000-130 000 dollarit. Seega maksid Kim ja Kanye oma beebi eest täitsa tavalist hinda.

Aga kuidas on lood Euroopas? Kõikidel ei ole ju kuskilt tagataskust 100 000 eurot võtta. Taaskord aitab Google.

Nimelt selgub, et Euroopas on surrogaatemandus suur äri. Tegelikkuses võib öelda, et Ukraina ja selle pealinn Kiiev on Euroopas surrogaatsuse pealinnaks. Kõlab julmalt, aga see on kaudselt öeldes liinitöö, sest väidetavalt toimub ühes aastas 500 sünnitust, kus laps antakse uutele vanematele ehk tellijatele. See number võib aga olla suurem, sest palju on ka mitteametlikku sünnitustegevust. Ja olles ise Ukraina haiglas käinud, siis no kurat, ei ole need asutused just kõige usaldusväärsemad ja esteetilisema välimusega.

Kuid kuna tegemist on Ukrainaga, mis ei ole Ameerika eksole, siis on ka hind sellevõrra soodsam. Ikka kõvasti soodsam. Hinnavahemik on 25 000 – 38 000 eurot. Hind kõigub taaskord selle pärast, et kas on üks laps või kaks ja kui suurt igakuist taskuraha surrogaat soovib.

Loomulikult on ka teistes maailma riikides asendusemadus teemaks ja siinkohal ma toongi välja mõned riigid ja sealsed hinnad, mis netiavarustes kohe silma hakkasid.

Taani ja Holland umbes 45 000 eur

Kreeka 17 000 eur (kuid keerulised seadused)

Belgia 50 000-55 000 eur

Venemaa 45 000-55 000 eur

Keenia 20 000 – 35 000 eur

Vietnam 15 000 – 30 000 eur

Aga mis seis on Eestiga?

Me teame lihtsalt ühte paari, kes on antud teenust kasutanud läbi Ukraina, aga see on ka kõik. Pole selle teemaga eriti kokku puutunud, seega pole olnud vajadust ka uurida. Aga selgub, et Eesti Vabariigis on asendusemadus keelatud. On küll arutatud selle legaliseerimist, kui selleni polegi tegelikkuses jõutud. Võib-olla toimub meil siin salaja selliseid asju, et tuttavad lepivad omavahel kokku või on mingid salaportaalid, kuhu kuulutusi pannakse, aga sellega ma nii kursis kahjuks ei ole.

Leenu on ka varem siin blogis välja öelnud, et sünnitaks vabalt mõnele geipaarile lapse ehk oleks asendusemaks. Mina aga hakkan mõtlema, et okei, jutt jutuks aga kui päriselt asjaks läheb? Mis siis saab? Kas ta siis ka nõus oleks? Ja kui jah, siis kas eestlastele? Ma ei kujuta väga ette muidugi seda, et keegi tuleb meie juurde ja ütleb, et kuule, selline värk nüüd, et äkki sa müüksid oma lapse mulle. Ma tõmbaks ilmselt esimese hooga nii lukku ära, et saa isegi aru kes ma olen ja miks ma olen.  Kõlab karmilt, aga tegelikkuses on ju siiski tegemist tavalise ostu-müügitehinguga ja ilmselt paremal juhul allkirjastatakse leping, kus kirjas osapoolte õigused ning kohustused.

Õhtulehes on lugu Eesti naisest, kes on USAs surrogaatemaks olnud ja ütleb, et kuna tal puuduvad kodus beebiasjad ja otsene enda beebi ootus, siis pole raske lapsi uutele vanematele üle anda.

Kas sina oleksid olema nõus asendusemaks? Tegelikkuses lihtsalt lapsekandjaks? Kui palju sina selle eest raha küsiksid? Või kas üldse küsid? Kellele oleksid nõus sünnitama? Kas tahaksid luba lapsega kontaktis olla või pigem ei taha näha ega kuulda, mis elu ta elab? Kas tead kedagi kes on kasutanud Eestis surrogaatema – kuidas see käis?

 

marimell

Recent Posts

VIDEO: mida me Berliinist suveks ostsime?

Käisime enne Türgi reisi kiirelt Berliinis, et lastele suveks mõningad riided haarata, sest no nad…

2 päeva ago

marimell Türgis: mida saab 21 012€ eest?

Veel kaks aastat tagasi lõin ma käsi kokku ja pööritasin silmi kui keegi ütles, et…

3 päeva ago

Otsin tööd ehk Sinu uus turunduse- ja influencerqueen on siin!

Jah, ma nüüd olen omadega sealmaal, et ainult kaks puhkust on veel kalendris ja olen…

3 nädalat ago

marimell Berliinis: kuidas pikas püsisuhtes kõhuliblikaid toita?

Kevadine päike on välja sulatanud mitmed lahutuse või lahku minemise uudised - just tuli uudis,…

3 nädalat ago

Leenu Veneetsias ehk kuidas ma sõbrannale üllatussünnipäeva korraldasin

Kaks kuud tagasi käisime sõpradel külas ja sõbranna ohkas, et issand, 40 - üldse ei…

4 nädalat ago

10 aastat abielus

Täna sai siis sellest päevast kümme aastat, mil me perekonnaseisuametis jah-sõnad ütlesime. Jube paljudel on…

1 kuu ago