Miks beebi öösel ärkab?
Meie majas oli öist ärkamist/nutmist/ülevalolekut ainult beebi esimesel nädalal, siis kui ta oli näljas, rinnast piima ei saanud, aga ma veel ei teadnud seda.
Pärast haiglas käiku muutus kõik, iga kolme tunni tagant piima ja uuesti magama. Ka öösel. Kuni umbes viiendal päeval ma vaatasin, et miks ma pean teda segama ja ta üles ajama, kui ta tegelikult magaks.. Nii jäigi, et alguses ta magas kuus tundi 00-06, sõi ja magas veel 9ni.
Vahepeal oli ta kombeks kella kahe paiku ärgata ja süüa nõuda, andsin. Kuni paar nädalat tagasi, pärast Budapestist tulekut tal nohu oli, mis tal väga magada ei lasknud. Haarasin siis beebi kaissu, et teda lohutada ja tatti pühkida. Kõhuli olles magas ta paremini, tatt voolas välja ja oli kergem. Nii me siis harjusime koos magama.
Mingil hetkel avastasin, et ta ei söönudki mul öösel. Mõni öö ta ärkas enda voodis (ikka nohu!) ja kui ma ta kasvõi voodist ära tõstsin – ta juba magas. Lähedusevajadus?
Igaljuhul viimased kaks-kolm nädalat ta öösiti söönud ei ole, sest on saanud kaisus magada. Välismaal käies ta ka öösiti pole süüa tahtnud. Ta on alati meie vahel maganud ja justkui unustaks nii selle söömise…
Küsimus on aga selles, et kuidas ma saan talle selgeks teha, et kaisus pole vaja magada :) et ta magaks enda voodis hommikuni.
Praegu on nii, et ta ärkab umbes kahe ajal, muidu ta eriti lutti ei tarbi, panen talle luti, ta magab edasi. Umbes 20 minti, siis jälle kuulen teda ja kui ma olen kolm korda juba ärganud iga 15-20 minuti tagant ja talle lutti pakkunud, haaran ta jälle kaissu ja ta magab üheksani!
Kuidas see võõrutamine käib? Meil on plaanis varsti uus voodi talle osta, hällike hakkan väikseks jääma, kas panna kaks asja kokku, et uus voodi (suurem ja täitsa teine koht) ja isemagamine hommikuni käivad kokku?!
Päeval magatakse meil muidu nii:
Jagage enda kogemusi – kas laps magab eraldi või kaisus? Kui kaua ta kaisus magas? Kuidas öösiti magab? Kas ärkab mitu korda ja nõuab süüa või on justkui talveunes ja magab 12 tundi? Kuidas teie ta kaisust ära oma voodisse võõrutasite? Milliseid trikke olete kuulnud?
23 Kommentaari
Mina vist pean ennast selles suhtes rongaemaks nimetama, et kumbki laps pole väga kaisus maganud. Paar päeva peale haiglast koju tulekut ja mõnikord haigena, aga see ka kõik. Tegin kohe alguses lapsele selgeks, et laps magab oma voodis ja mida varem sellega harjutada, seda parem sul endal hiljem on. Nüüd kui lapsed on 6 ja 4, siis paljud imestavad, et kuidas me saame oma lapsed nii kiiresti magama.
Selles suhtes sa teed õige sammu, et nüüd hakkad harjutama. Imenippe ei oska soovitada, aga eelkõige pead sa endas kindel olema. Paned lapse voodisse, teed pai vms ja tuled ära. Kui tekib kisa, siis lähed annad märku, et sa oled olemas ja tuled uuesti ära ja nii kasvõi 10 korda järjest. Laps saab viimaks aru, et sa oled olemas, aga tema koht on tema voodis. Mul polnud ka suurem asi lutisõbrad lapsed, aga sellistel hetkedel aitas luti suhu toppimine protsessi kergendada.
ei tea,kas sellest nüüd abi oli, aga praegu olen küll väga rahul, et olin järjekindel ja konkreetne ehk magama paneku suhtes rongaema. :)
No tegelikult ta ongi oma voodis algusest peale maganud, nüüd haigena “hellitasin” ära :) aga eks ma proovin seda, et ärkan 10 korda :) muidu jääb ka ilusti magama jne
Minul hetkel laps kohe-kohe 3me kuuseks saav. Kuna ta saab ka rpad, siis magab algusest peale üsna hästi, sest pudelist minu meelest?saab kõhu kiiremini täis.
Ööunne läheb kusagil 21-22 aeg ja esimest korda ärkab hommikul 5e paiku ja sööb 90ml piima. Ning siis magab kusagil 8-9ni ja tahab uuesti süüa.
Kaisus oli ta ainult siis kui sündis ja haiglas olime, kuna sünnitus oli raske, siis liikuda oli mul endal pea võimatu ja seega lasin lapsel enda kõrval magada.
Kodus pole ta kordagi veel kaisus magand. Päeval muidugi võtan ta enda kõrvale diivanile pikutama.
Ma arvan, et siiani on mul vedanud, et laps algusest peale hea unega.
Ma arvan, et kui uue voodi Hedonile ostate, siis proovigi kohe ta sinna harjutada. Ole alguses juures, tee pai, kalli, musi või anna mingi kaisukas talle kätte. Minu vanem poeg kes tänaseks pea 3ne, jäi ka sedasi, et andsin talle jänese(pehme) voodisse kaissu kui oli 9 kuune ning sellega ta siis maadles ja mässas seni kuni magas. Samuti põles mul soolalamp ka, et tuba polnud kottpime. Meie puhul see aitas ja laps uinus ise. Kuni tänaseni. Jänest enam pole kuid uinub ise. Sellised siis minu soovitused :)
Minu 4,5 aastane on siiani kaisukas. Kunagi oleks ma mõelnud et mismõttes nii suur laps magab kaisus, aga nüüd tean et lapsed on erinevad ja lapsevanemad on erinevad ning erinev on ka lähedusevajaduse suurus.
Sul on vedanud, kui ta vaid kahe paiku ärkab ja vähemalt kaisus edasi magab. Meie beebi magas esimesed kuud üsna hästi, sain oma neli viis tundi kindlalt järjest magada, mingi hetk juba seitse ja kaheksa tundi.
Kuid alates 6 kuust on asi nagu pea peale pööratud, ärkab iga paari tunni tagant kindlasti. Vahel magab 30 ja 15 minuti kaupa.
Pidavat olema arenguga seotud mure, mis läheb ise üle. Ootan väga seda.
Esimesel kommenteerijal on õigus- pead olema järjekindel. See tähendabki mõned ööd (kui kaua, oleneb lapsest) kasvõi iga 15 minuti tagant lapse voodi juurde jooksmist. Näitad, et sa oled olemas, teed pai ja annad luti jms. Voodist ei tõsta teda enne välja, kui nutt on juba täitsa nutt, mitte jonn. Minul hakkas laps terveid öid ilusti oma voodis magama alles pärast rinnast võõrutamist (see tähendab siis aastaselt). Muidu oli ikka nii, et hommikupoole kolis ta meie vahele kaissu (minu laiskuse pärast :D ) ja ka haiguste ajal magas meie voodis. Haigena ta hakkas kohe no niimoodi röökima, kui proovisin teda võrekasse panna.
Palju edu ja unerohkeid öid teile! :)
Ma mõtlen pigem niimoodi, et ega ma ise ka ei tahaks üksi magada. Nii hea kellegi (elukaaslase) kaisus tuttu jääda ja ärgata. Miks siis laps, nii pisi, peaks harjuma ja leppima ihuüksi magama.
Kui saad lapse voodi enda voodi lähedale panna, siis võid proovida ka sellist vahepealset varianti, et kui öösel ärkab, siis sirutad lihtsalt võrevoodi varbade vahelt oma käe/sõrme lapseni ja paitad või võtad käest – ei lähe lapse juurde, ei räägi, ei tee midagi muud, lihtsalt puudutad natuke aega (kuni laps rahuneb). Siis võtad jälle käe ära. Kui laps ärkab öösel lähedusevajadusest, siis selline asi aitab ka harjuda oma voodis magamisega.
Aga ärkamine öösel võib olla seotud ka ruumikitsikusega voodis ja suuremast voodist võib abi olla küll (no ükskord pead nagunii selle hankima, miks siis mitte kohe).
Minu laps magas samamoodi. Alguses kohe omavoodis ja 6ni, siis sõi ja magas 9-10ni. Kuni kuskil 5kuu pealt ärkas 5x öösel, samas kaisus ärkas 1-2x. Magaski mitu kuud kaisus. Nüüd on nõus jälle oma voodis magama 4-5ni ja siis edasi meie juures (kui jaksan, tõstab tagasi). Laps on praegu 9kuune. Usun, et harjub ümber :)
Meie laps magas kaisus esimese eluaasta. Tal oli suur lähedusevajadus, gaasivalud ja kuna oli rinnalaps siis oli lihtsam toimetada kui ta kaisus oli. Kui poisi õhtul tema võrekasse panime siis öösel kui üles ärkas võtsime kaissu ja magasime rahulikult hommikuni. Ma sain veidi tukkuda kui titt tissi otsas oli. Umbes aastasena lõpetas ta öise söömise ja oli nõus öö otsa oma voodis magama. Nüüd kaheaastasega ongi nii, et kui ma vahel tahaks poisi kas haiguse pärast või niisama nunnutamiseks kaissu võtta siis meie voodis ta enam magama ei jää. Paneme võrekasse ja magab hetkega :)
Minul mõlemad lapsed titest saati oma voodis maganud, sest mina nii magada ei saa, kui mul miskine pisike tegelane külje all laiutab. Suurem ärkas ikka tihti, siis andsin rinda ja panin ta tema voodisse ning magas edasi. Väiksem on algusest peale olnud selline, et läheb magama kell 8 ja hommikul ärkab 8, vääääga vääääga harva, kui ta üldse on ärganud öösel.
Mina olin alguses (4 kuud) tubli ja “korralik” ema, laps magas oma voodis. Aga mingi hetk hakkas sattuma minu kaissu. Aga see nii armas aeg, mul oli vaja ennast võõrutada kaisus magamisest. Nii tore on ju magada koos oma pissilõhnalise nohisejaga:) Siiani satub kaissu, kuigi üha rohkem on oma voodis( 1a2kuud). Ma ikka mõtlen, et vanemad on mõnusasti kaisus, miks laps siis peab oma voodis puuris magama:)
Meil poja algusest peale maganud oma voodis. Võrevoodil üks külg ära võetud ja meie voodi vastas. Siis kui rinda andsin, oli minu kõrval ja kui ise tukkuma ei jäänud, tõstsin ta alati oma voodisse tagasi. Pelgasin alguses hirmsasti, et äkki hellitan ära, kui minu kõrval magama jäi…õnneks nii ei läinud. Ilmselt see edasi-tagasi tõstmine aitas.
Öised söömised lõppesid täielikult ära 6kuuselt. 3,5 kuuselt hakkasin andma rinnapiima asendajat ja seda just õhtuti, siis läksid ööuned pikemaks ja nüüd magab 11-12tundi korraga. Algul magas korraga kusagil 10tundi, siis ärkas, andisn vett juua ja magas edasi….nüüd ei küsi isegi vett juua.
Kaisust võõrutamise kohta soovitan mina lihtsalt järjepidevalt proovida teda oma voodisse magama panna….vähemalt mina teeks nii :)
PS! Meil poja päev noorem kui teie pisike:)
Järjepidev peab jah olema. Mul ka plika mingiaeg öösiti koguaeg kaissu tuli ja vahepeal ma ei viitsinud teda oma tuppa voodisse tagasi saata ja lubasin aga siis kannatas minu ööuni. Jah ta magas siis hommikul kauem aga mina ärkasin pea alati või mis ärkasin, olingi kas üleval või magasin täiesti voodi ääre peal, käed ja jalad olid kanged ja tihti sain kannaga näkku ja tekist olin ka alati ilma. Selleks, et minu ööuni ei kannataks sellepärast ma ta öösiti oma voodisse tagasi saadangi :D Teinekord ma läksin isegi öösel tema voodisse magama – sai talle ostetud selline täispikkuses suur voodi aga siiski polnud see ju minu voodi ja mulle ei meeldinud magada saja erineva kaisuloomaga koos.
Aga pildilt tundub, et häll on väike. Ehk see ongi ärkamise põhjuseks, et keerab end nt öösel ja läheb vastu pulkasid ja ärkab ülesse ?
Laps on 1 aasta 5 kuud ja pisut peale ja magab endiselt kaisus. Terve oma elu maganud. Juba haiglas võtsin enda kaissu. Veel kaisus magamist võõrutada pole plaanis. Ärkab ikka nii mõnedki korrad (üldiselt kuni viis x), et pea rinnapeale panna ja lähedust saada. Süüa ta öösel ei saa. Võõrutasin kaks nädalat tagasi rinnast, tissitamise ajal ärkas tunni jooksul vähemalt kolm (!!) korda, et rinda saada. Nii kui rind läinud oli, siis ärkas ülesse. Peaaegu poolteist aastat nii maganud ja lõpuks viskas kopa ette. Nüüd saan paremini magada :)
Mu oma saab varsti 8-kuuseks ja magab ikka minuga samas voodis. Üldiselt on uni 11-12h, sööb öösel 1-3 korda :).
Mõlemad (nüüd 7 ja 4 aastased) magasid kaisus kuni aastani… siis magasid voodi kõrval võrekas aga käest hoidsin kinni, kuni magama jäi… Aga täielik võõrutus toimus Kui kaheseks said ning oma tuppa kolisid. Vanim kolis nii, et pidin alguses seal kõrval magama uinumiseni. Noorem kolis kergelt, kuna suur vend oli ees lohutuseks.
Ühesõnaga.. Mulle oli minu uni nii tähtis, et võtsin kaissu ja ei näinud põhjust võõrutada.
7,5 kuune. Esimese kuu magas minuga ühes voodis. Peale seda panin võrekasse(magab teises toa nurgas). Öösel nõuab 2-4 korda rinnale…. Sööb ja siis tõstan ta oma voodisse tagasi. Võibolla peaks rohkem lisatoitu pakkuma. Sööb 60g püreed ja rp peale. Lutipudelit/tassist juua ei võta.
Minu beebi on alati endale voodis maganud. Kui ta pisem oli (11 kuune praegu) või haige on,siis pikutab vahel kaisus,aga seda ka lihtsalt et teda natukene lohutada. Alates kolmandast kuust kolisime ta oma voodiga tema enda tuppa ja sellest ajast on ta ka ilusti ilma ärkamata maganud öösiti. Kui me näiteks reisil käime,või muul põhjusel peame temaga ühes toas magama,siis ärkab mitu korda öösel ja ei maga hästi. Lihtsalt on harjunud ja tahab üksinda magada. Kõik oleneb lapsest ja kuidas ta harjunud on. Mina tegin teadliku otsuse juba enne sündi,et temast kaisubeebit ei saa. Beebidel on ka oma ruumi vaja ja natuke üksi olla.
Minu laps ei tahtnud ka enam süüa öösel kui sai meie kaissu. Nii ta siis ära harjus ja peale seda enam öösiti ei söönud vaid nõudis meie voodisse. Nüüd aga on laps 1a3k ja enam sellist asja pole, kaissu tuleb alles hommikul aga siis lebotame niisama, vahest harva magab edasi minu kõrval. Minu arvamus on küll selline, et laps peaks lähedust saama nii palju kui ta ise tahab, nüüd magab ilusti oma voodis, niiet ma arvan, et ajaga loksub kõik paika nii nagu vaja.
Minu laps on vahelduva eduga maganud kaisus pea koguaeg (laps 2 aastane). Mäletan kui ta oli beebi ja magamapanek võttis mul vähemlt tund aega, sest ta kisas kui panin ta oma voodisse peale piima söömist… võtsin sülle, kussutasin, jäi magama, panin oma voodisse ja ärkas üles. Üks õhtu võtsin ta oma kaissu ja laps magas 5 minutiga. Ja peale seda hakkasingi teda kaisus magama panema. Oiiii, kui paha iniene ma olin teiste silmis. Hellitan oma lapse ära, kujutad sa pilti. OMG! :D Muidgi ise magama minnes tõstsin ta võrekasse. Absull iga öö kuskil 02 ajal ta nuttis ja nõudis kaissu.
Nüüd ta on 2 aastane ja jääb õhtuti ise magama, annan headöööd musi talle ja tulen ise tulema. Öösel magab ilusti, kuni hommikuti omas voodis :) Mitte mingit harjutamist, vaid laps teeb kõike ise siis kui ta selleks valmis on. Minul ei olnud probleem pakkuda lapsele lähedust nii palju kui ta vaid tahtis. :)
*Üks öö tuli lapsel vist kaisuisu, ronis meile kaissu. Keerles ja pöörles ja ühel hetkel kolis oma voodisse tagasi :D
Mul poiss magab sünnist saati oma voodis. Kaisus magamist ei julgenud harrastada, kartes läbi une külge keerates talle kogemata peale keerata. Praegu on Kristjan 10 kuune magab õhtul 10st hommikul 8ni. Sinna vahele jääb 1-2 söögikorda ( poole ühe ja viie paiku öösel). Ja päeval 2 und, 10st poole 12ni ja kella kolmest viieni.
Aga seda ma ei tea millal see öine söömine ära jääb. See igatahes meil ei aita, kui poisil õhtul kõht püreed või putru ääreni täis sööta ja veel rp-asendajat ka peale anda, ärkab ta ikkagi samadel kellaaegadel :) Asi on vist hoopis unetsüklis. Kui on erksam une faas siis tuleb tühi kõht lihtsalt meelde.