Mari-Leen Albers

hinnatud sisulooja ja majaväline turundaja, reisihunt ja kokkamisentusiast

Moehaigus ehk Millest peame toidulaual loobuma

Me oleme Meelisega selle toidutalumatuse osas eriarvamustel – mina pooldan pigem seda poolt, kes arvavad, et tegemist on moehaigusega – ma ei räägi siin konkreetselt ühest-kahest suurest talumatusest nagu gluteen või pähklid, vaid üleüldiselt ma arvan, et kui mingi asi on sulle “vastunäidustatud” 12%, siis see ei võrdu kohe punnis kõhu, puhituste, oksendamise, tervise rikkumise, ülekaalu vms. Meelis on seisukohal, et kui “vastunäidustatud”, siis kohe cancel. Meelis on mõne kohe pealt väga must-valge inimene. Ja nagu teada on, siis abielu on kompromissid – kui tema lepib millegagi, tulen jälle mina mujalt vastu. Hetkel siis olen nõus loobuma mõnest söögist, et meil (haha, mul) oleks kergem kokata.

Meie valminud listike ehk meie mõlema punased, oranžid ja kollased tooted:

Alustame sellest, et minu jaoks näiteks kollased tooted on sellised, mis võiksid meie toidulaual edasi olla, nende osakaal on lihtsalt nii väike. Kuigi ega kaerapiim odavam pole kui sojapiim. Ja üldse, nagu ma juba eelmises postituses kirjutasin, need ei moodusta ükski siit meie igapäevast toidulauda – okei, võibolla suurema osakaaluga on sibul (ja küüslauk, mis mul pea igas toidus käib) ja kana (mis minul on 10%). Aga näiteks mais, basiilik, bataat, lillkapsas, valge peakapsas – on meie menüüs korra-kaks kuus.

Punased Oranžid Kollased
Rukkola

Seened

Lehmapiim

Nisu (15 vs 46)

Rapsiõli

Speltanisu

Ananass

Tursk

Kakao

Krevett (13 vs 22)

Kresssalat

Mesi

Mandel, maapähkel, Kreeka pähkel (10 vs 21), India pähkel, metspähkel, mooniseemned, päevalilleseemned,

Sealiha (16 vs 31)

Punane uba

Pärm

Oder, tatar (21)

Tuunikala (15)

Gouda

Jogurt (23)

Kodujuust (37), Kohupiim (36), sulajuust (27), Sveitsi juust (23), Parmesan (24), Mozarella (22)

Läätsed (23)

Kale, nuikapsas, porru

Muna valge (37), muna kollane (23)

Kaer (12 vs 20)

Metskits

Sibul (18)

Põlduba (18)

Mais (20)

Rukis (19)

Arbuus (10)

Basiilik (10)

Bataat (12)

Kana (10)

Lammas (10)

Lillkapsas (10)

Rannakarp (12)

Ploom (10)

Valge kapsas (13)

 

Punaste osas olen nõus, las olla siis totaalses cancelis. Nisuga on keeruline, Meelisel on see 46, mul ainult 15 – kuna Meelis nagunii leiva fänn ei ole, siis saan mina rahus oma juubelileiba edasi süüa, sest seal on nisujahu osakaal suhteliselt väike. Ja noh, ma olen Meelise kõrvalt seda ka juba testinud, see ei aja kõhtu punni.

Ma üldse arvan, et kaalust alla ja hea enesetunde tekitab “mõistlik” söömine, mitte teatud toiduainete vältimine. Kui ma suudaks selle Meelisele ka selgeks teha, oleks hästi. Asi on kogustes ja toidu tasakaalus taldrikul, mitte selles, kas sa sööd kodujuustu või ei.

Aga ei viitsi mina vaielda, kui härra soovib maisimakarone, peab ta neid saama. Kui ta soovib neid ilma chorizo (ehk sealiha! mille % pole üldse suur 16 vs 31) ja parmensanita, peab ta seda saama. Armastus käib ju ikka kõhu kaudu. Ja mulle meeldis mu raamatupidaja öeldud lause: kui keegi üldse suudab vähestest koostisainetest head sööki teha, oled see sina. Nii et, saame hakkama. Lihtsalt ilma kodujuustu, parmesani, sealiha, muna, läätsede, tuunikala, ubade ja veel kümnete toodeteta. Või siis mitte.

Aga nali naljaks, tegelikult seda listi kokkuvõtlikult vaadates pole asi üldse hull ja söömiseks jääb piisavalt tooteid, millest imelisi roogasid valmistada.

Kui te vaatate meie punast-oranži listi, millest oleks teil kõige rohkem kahju loobuda?

Kategooria:#elulineblogi
EELMINE
Leenu tegi ka toidutalumatuse testi
JÄRGMINE
Kas investeerida kasvukontosse või tervislikult toituda?

5 Kommentaari

  • 21. aprill 2022 at 11:56
    Kerli

    Olen ka teinud toidutalumatuse testi ja tookord siis testiti 176 toiduainet ja peale seda oli ka veebikonsuldatsioon. Minu kõige punasemaks alaks oli piimatoodete lahter. Sain teada, et mul on kaseiinitalumatus. Mis tähendab, et mitte ükski piimatoode ei sobi. Samuti oli muna väga kõrge näiduga. Oranže oli ka päris mitu. Aga sellepeale ütles terapeut nii.. et 3 kuud peaks proovima teha 0-tolerantsi kõikidele punases kategoorias olevatele toiduainetele. 3 kuud on see aeg, kus keha jõuab puhastuda. Ja siis võib jupp juppi haaval ennast jälgides uuesti tooteid proovida, sest võibolla oli kogu kraami pikalt ja liiga palju tarvitatud. Mul väljendus talumatus tugevalt näonahas.. ja kui siis piimatooted ja muna menüüst eemaldasin läks kiiresti näonahk paremaks. Testist on möödas 1.5 aastat ja ma pole enda menüüst midagi ära kaotanud. Lihtsalt hoian peal kogustel, mida tarbin. Tõsi – kui piimatooteid saab palju, siis punnid on taas näos ja kõht gaasi täis. Aga natukesega ei juhtu midagi.
    Oranži kategooriaga on lihtsam. Nt sealiha on oranž, st söö korra nädalas, mitte igapäev. :) Palju kasutan vegan tooteid. Nt kui teen muffinivormis muna, siis panen vegan riivjuustu, mitte ei söö kahte allergeeni korraga

    Seega – tuleb ennas jälgida ja asju möödukalt võtta. Tõsi kui pähklid lämbumistunnet tekitavad, siis neid ikkagi ei tasuks ka mõõdukalt mitte süüa

  • 21. aprill 2022 at 19:13
    Võrgumõrd

    Krevett, muna, kreeka ja india pähkel, mozzarella, tatar, kodujuust oleks teie listist need, mille puudumine teeks päris nukraks.
    Mängin ise ka mõttega toidutalumatuse test teha, aga ei ole hetkel valmis lemmikuid välistama.

    Hästi muhelema ajav on see, et mul näitab teie toiduainete nimekirja vahele Gourmet kassitoidu reklaami. Nii peenelt tursa ja kakao vahele pikitud, et esimese hooga pani päris mõtlema, et kummal teist selle vastu talumatus on

    • 26. aprill 2022 at 09:33

      Jaa, ma ei saa neid sealt tabeli seest välja ka, mul endal ka kuvas ja nii häiris.. :D

  • 24. aprill 2022 at 12:23
    Kätlin

    Mind nii vihastab väljend moehaigus? Miks – mul on tsölaakia – mis siis HAIGUS ja ainuke ravi gluteeni mitte süüa. Kui söön on kehas põletik jne – ja mu tuttavad, ei siin toidus ei ole gluteeni, ma ekstra vaatasin jne. Ja siis kui mul mingi 2-3 tunni pärast meeletud valud, siis ma ühe lusika jahu panin sisse, mis see ikka teeb! Ja selline suhtumine, et ära siis saia söö, söö sepikut juttu kuulen oioi kui palju! Ja suhtumine, et lihtsalt olen pirts jne .
    No kõigele lisaks veel laktoositalumatu ka – õnneks neid piimaasju ei ole kerge peita toidus!

    Mis mu mõte – kui inimene ütleb, et ta ei tohi – siis MÕÕDUKAS/ näpuotsaga võib talle olla väga suuri ebamugavusi valmistav! Eriti kui ta keha on neist ainetest puhas.

  • 25. aprill 2022 at 13:27
    Mina

    Teie punaste kategooriast ei oleks mul probleemi loobuda ühestki toidust. Nõustun mõnes mõttes selle moehaiguse teemal. Ise tean juba teismeeast saadik, et mulle ei sobi liiga palju nisu- ega piimatooteid. Lihtsalt ongi halb olla, kui neid palju tarbin, ja jama pärmseenega. Inimene ikka ise tunneb end ju, mis sobib, mis mitte. Tasakaalukus on kõige võti. Hoopis teine teema on näiteks tsöliaakiaga. See on jube. Ühel tuttaval on see.

15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://marimell.eu 300 0