Mari-Leen Albers

hinnatud sisulooja ja majaväline turundaja, reisihunt ja kokkamisentusiast

Oh, lapsed, me elu õied!

Lapsed on ikka nii naljakad. Üleeile öösel otsustas Hedon, et kaks kolmkümmend on jumala normaalne aeg ärgata, tulla meie voodisse, trampida me otsas, tõmmata ruloo üles ja aknast välja vahtida…

Ta ei söö juba ammu öösiti, tegin talle siis piima, et ehk läkski lapsel kõht tühjaks. Tõmbas sujuvalt 240ml sisse ja trippis edasi. Kell neli tõi ta mulle palli voodisse “mängime!”

Mõtlesin, et äkki tal jäi kõht tühjaks, tegin veel piima 120ml. Ka see joodi ära ja tripiti edasi. Kell oli juba poole viiele lähenemas, kui vahetasime Meelisega kohti. Tema ärkas ja istus temaga aknal, mina keerasin magama.

Kell viis arvas Hedon ka, et no mis ma ikka passin, lähen magama ja lasen neil ka magada.

Oleks ta sellevõrra siis hommikul kauem maganud.. Oh, ei, milleks? Kell üheksa silmad lahti ja äratus!

13073222_1336308586386325_2059119711_o

Kui ta tavaliselt läheb päevaunne 11.30-12 paiku, siis eile ei olnud tal uneraasugi. Jäi magama alles kell kaks päeval ja põõnas kolmveerandviieni.

Täna öösel seevastu… Eile õhtul läks ta kella üheksa ajal magama ja magas… Siiani! Kell on 9:11. Kusjuures, kui ta tavaliselt öösel ikka ärkab korda kolm-neli ja teeb korra häält, siis täna öösel ma reaalselt käisin teda kaks korda kontrollimas, sest kutt magas nagu nott.

Kuigi ta tegi 7:40 silmad lahti ja tõusis juba voodis püsti, siis kaisus suikus uuesti magama ja nüüd magab siiani.

See aeg kui ta magab, ongi ainuke aeg, mil ma saan midagi teha :) Seepärast ma näiteks ei saa aru emadest, kes lähevad jalutama siis kui lapsel on uneaeg. Millal te oma asju teete? Pesus käite, koristate, nõusid pesete ja kokkate? Okei, paarikuusega jah, aga aastasega?

Ma pigem kärutan ta magama ja siis kiirelt koju toimetama. Okei, paljud emad ei blogi ja ei korralda blogiauhindu ja ei vasta päevas kümnele meilile, aga siiski. Mul palju rahulikum toimetada kui ta magab ja ei nuia sibularõngast või ei trügi minu vahelt sahtleid ja kapiuksi avama, kui ma midagi hakin või praen või keedan…

Oh, lapsed, me elu õied! :)

Millal teie toimetate? Kui palju last (pean silmas siis a pooleteiseaastast) oma tegemistesse kaasate, ala kokkamisse jne? Mul ta küll tunneb huvi, kõike mida hakin, annan maitsta (till, sibul, küüslauk, kurk, tomat vms), va paljas tšilli. 

EELMINE
Blogiauhinnad #4 kokkuvõte
JÄRGMINE
EKSPERIMENT: milline dieet toimib vol1 – keefiridieet

18 Kommentaari

  • 20. aprill 2016 at 10:05
    Kristi

    Mul lapsed 3a ja 2a. Aga kui nad olid nii 1-aastased, siis käisin jah jaluitamas laste uneajal, kuna nii mõnus oli, et sai natuke trenni mõttes ka ennast liigutada ja koduseinte vahelt välja. Mulle see variant sobis. Koduseid toimetusi sain teha siis, kui abikaasa õhtuti kodus oli. Hambad pestud jne sain lihtsalt lapse kõrvalt teha, st et lapsele andsin pusle või raamatu kätte ja siis ta toimetas sellega, kuni mina hambad pestud sain. Oluline on teha elamine võimalikult turvaliseks. meie panime ära kõik madalatel riiulitel olevad asjad, et ta ei saaks neid võtta, et ei saaks kuskile ronida jne, kappidele lastelukud ette jne. Siis on võimalik ka aastast last hetkeks (kuni 5min) järelevalveta jätta. Õhtuti tegin söögid valmis, järmisel päeval siis soojendasin. Söökidest tegin ka lihtsamaid, st kiiremini valmivaid asju. Päeval nt pesin köögis põrandat selliselt, et laps oli söögitoolis ja näksis midagi või oli mõni raamat või mängukann tal seal ja vestlesin samal ajal temaga vmt. Samas kui väga pikalt midagi teha vaja, nt ikka suurpuhastust või aknaid pesta, palusin oma ema last hoidma selleks ajaks.

  • 20. aprill 2016 at 10:51

    Kusjuures mina olen tihti üks neist, kes lähebki lapse uneajal jalutama. Seda selle mõttega, et ise ka end veidi liigutada, kui poeg üleval, tahab ta rohkem omal jalal tatsata. :)
    Vahel jällegi lasen tal toas magada, siis magab kauem ja saan aega endale. :)
    Lapse tegevustesse kaasamisega on nii, et kui tegelen millegi tükeldamisega laual, nõuab ta laua juures, tõstan ta siis toolile istuma, tõuseb seal püsti ja vaatab. Tegelikult ma veel ei kujuta ettegi, kuidas ta mind aidata saaks. :D

  • 20. aprill 2016 at 10:53
    L

    Mõni ema peab vajalikuks enda tegevuseks just seda kõndimist. Enese tuulutamist, välja minemist ja kehalist aktiivsust kasvõi trenni mõttes. See miskipärast ununeb sul kogu aeg ära või jääb arusaamatuks, et inimesed päriselt naudivad liigutamist ja tegelevad füüsisega.

    • 20. aprill 2016 at 11:20
      marimell

      Eee…. Ei saa aru, või ei saanud sina aru? Ma küsisin, miks nad teevad seda lapse uneajal? Mitte siis kui ta üleval on? Mina sätin kõik oma käigud ja jalutamised sellele ajale, kui laps üleval on, et mitte kaotda seda aega kui ta magab. Käin temaga igal õhtul peaaegu mänguväljakul mängimas ja niisama ka jalutamas. Aga päevane uni ja hommikune natuke pikem uni – see on minu aeg :)

      • 20. aprill 2016 at 12:39
        Riina

        Ma eeldan, et asi on ikka selles, et aastane ja vanem laps ei püsi kärus mingi hetk. Mulle ka meeldib end liigutada, tema uneajal teen tavaliselt 10 km ringi, aga kui laps on üleval ja kärus, siis max pool tundi ta püsib seal ja tahab välja saada ning ise kõndida.
        Arvutis tõesti midagi teha ei anna, nt lugeda uudiseid ja süveneda, aga muidu koristada, süüa teha, ise pesus käia – kõike saab, kui tahta :)

      • 20. aprill 2016 at 14:29
        Mari

        Mina ei saa oma 1,5 aastasega muidu kärutada, kui ainult tema uneajal. Sest ärkvel olles pole tal sugugi viitsimist istuda kärus ning 1km/h ei taga mulle seda head tunnet, mis on peale kiiremat tunnist kärutiiru :) Muidugi on halb, et nii mõnigi kodune asi jääb tegemata aga ega need ju eest ära kao :)

    • 21. aprill 2016 at 06:48
      Mina

      Jah, tahtsin sama öelda. Minu jaoks on ka kõndimine “aeg iseendale”. Sa ju liigutad ikkagi oma keha, mitte kellegi teise, või mitte kellegi sunnil.

  • 20. aprill 2016 at 11:54
    Epp

    Mul on ka lapse uneaeg pyha!
    st minu aeg- kas ma siis tukun voi istun netis voi vaatan diivanil losustades telekat ja joon oma tassikest kohvi, igas tahes ei raiska seda aega nt jalutamiseks voi soogitegemiseks voi koristamiseks.
    Kui ta vaiksem oli siis tegin kyll poe tiiru+ kaks tundi jalutamist otsa poisi esimese une ajal.
    Aga nyyd kui ta magab ainult yhe korra paevas, siis on see aeg peamiselt ‘me-time ‘:)

    • 20. aprill 2016 at 15:14
      marimell

      Just :)
      beebid magavadki terve päeva praktiliselt, siis pole vahet, millal jalutad, nagunii magab :D

  • 20. aprill 2016 at 12:52
    M.

    No see on pigem sellest, et su laps on juba sellises vanuses, et ta saab ka üleval olles kärus ära oldud niiöelda. Beebiga pole midagi teha enamik kas lihtsalt vajuvadki kärus kohe magama või lihtsalt jonnivad sest kaua sa ühes asendis taevast vahid eks :) tuleta nüüd Hedoni beebiiga meelde kaua ta ikka kärus üleval oli nt kahekuusena? :)
    Samuti on lapel kasulikum oma lõunauned teha õues värske õhu käest ja võibolla selleks ka osa vanemaid nendega siis kärutavad mitte ei meili ega blogi :D

    • 20. aprill 2016 at 15:13
      marimell

      No jah, inimesed on erinevad. Kui sa oledki emapuhkusel ja ei blogi/tee lapse kõrvalt mingit tööd, võib päris igavaks kiskuda :)
      Aga laps magabki mul õues – mitte küll iga päev, aga siiski.

  • 20. aprill 2016 at 14:01
    A

    Ärkvel oleva 1,5 aastasega sa ei jaluta 10+ km normaalses tempos, kui laps magab vankris tuleb selline distants jalutades rahulikult kokku. Inimesed on erinevad ja ei ole selles midagi arusaamatut, kui harrastatamse tervislikke eluviise. Pigem kõnnin päeval, kui lähen õhtul kuhugi spordiklubisse. Vahepeal magab ka toas, siis teen tööasju.
    Mina teen enamus koduseid toimetusi oma 1,2 aastasega koos. Pesu pesumasinasse panemine ja pärast kuivama panemine. Toob ise pesumasinast pesu mulle kätte, ise korrutades aitäh, aitäh:). Tolmuimeja meeldib väga, vahepeal jätan seisma, siis näpib ja asjatab sellega tükk aega. Nõudepesumasina juures toimetamine meeldib ka väga. Meil toimib.

  • 20. aprill 2016 at 14:31

    Enne lõunat käime õues jalutamas ja mängimas.Vahel jalutame ka ilma käruta.Lõunat magab 13.30 – 16.30 umbkaudu,mõnikord vähem ja rohkem. Koos paneme pesu pesema,teeme süüa ja tõmbame tolmuimejaga.Meeldib lapiga puhastada,seda eriti kui näeb, kuidas tehakse.Magamise aeg on aeg iseendale ja teistele lastele.
    http://www.nextlifeweb.blogspot.com

  • 20. aprill 2016 at 15:25
    H

    Kui minul laps aastane oli siis ta ei viitsinud niisama kärus passida. Tahtis ikka ise tatsata. Käisin ka uneajal jalutamas, ja kui ärkas siis käisime veel mänguväljakul. Oma asju tegin siis kui õhtul mahama läks (ca 19.30) seega õhtul oli aega küllalt. Kusjuures tegin iga päev paar tundi arvutis tööd, kas siis peale lapse magama minekut või hommikul enne ärkamist
    Ja tead, sellest ajast kui enam käru ei kasuta ja kärutamas ei käinud tuli hopsti 5 kg kohe juurde. Ma jalutasin keskmiselt 10km päevas ja peale seda kui laps ise kõndima hakkas liikusime teosammul. Kümnest kilomeetrist jäi alles vaid ca 3km päevas. See kärutamine on ikka jube hea võimalus ennast vormis hoida, kui nii palju maha jalutada siis ei ole muud trenni väga juurde vajagi :)

  • 20. aprill 2016 at 18:17
    Käbi

    Mina olen orjapidajaema. Nii kui lapsed jalad alla võtsid (ca 1a ja paar kuud peale), nii teevad kõiki töid kaasa. Söögitegemine, nõudepesu, koristades lapid/harjad kätte :D Lapsed on hetkel vanuses 4 ja 2 ja teevad rõõmuga (ja kuna see on niii sisse harjunud, siis on tüdrukute toad korras, panevad ISE asjad ära). Pigem on kaklus teemal, kes saab aidata :) Lastele hullult meeldib, samal ajal ajame juttu jne… Pesus käin ka aegajalt nii, et lapsed vanni ja ise dušši alla (või lähen peale õhtuund)… Niiet uneajaks on enamasti kõik tehtud, lapsed väsinud ja mina viskan jalad seljale ja joon kohvi ja loen uudiseid/blogisid, vastan mailidele… enne kui kõik trall uuesti peale hakkab :) Jooksmas käiks küll hea meelega aga kahjuks pole kedagi, kes valvaks.

  • 20. aprill 2016 at 22:21
    K

    Tuttav tunne. Mu 1a4k tuli ööl vastu esmaspäeva samuti 2.30 üles ja jäi 5 magama. Hommik algas ikka 7.30, ei minutitki hiljem. Lootsin ka, et ehk magab siis päeval, aga kus sa sellega.

  • 21. aprill 2016 at 08:41
    Ave

    Minu laps otsustas (või otsustasin mina tema eest), et enam liikuvas vankris 4-5kuuselt ei maga, kohe saab laps aastaseks. Vahel harva juhtub, et magab ka liikumise aeg, aga ikkagi harva. Magab nii, et panen ta terrassile vankrisse, 75% jääb seal vaikselt kohe magama. Ja sellel ajal ma tegutsen, koristan, pesen pesu, käin ise pesemas (nii hea on pesemas käia, kui keegi vannitoas ei laamenda ja ma ei pea kellelegi duši alt nägusid tegema).
    Jalutuskäike teen sel ajal kui laps üleval on, täitsa teadlikult ajastangi nii :) Näeb tema ka ju nii rohkem, saan temaga jutustada ja asju näidata.
    Alguses sai ikka parajaid maid maha jalutada, aga oligi nii, et magas toas ka veel ja siis sai midagigi tehtud. Nüüd oleks suht võimatu :D

    Ja vahel, kui laps magab terrassil, siis ma lihtsalt logelen see tunnike diivanil ja kogun ennast :D Nii hea on :D

  • 23. aprill 2016 at 13:08
    T

    Issand inimesed, mis teil viga on. Igas olukorras torgite Leenu kasvatust. Inimesed teavad ise, kuidas last kasvatavad. Loen ja imestan, kuidas materdatakse. Mina käisin ka beebiajal lapsega rohkem kärutamas, kui ta magas. Et praegu 1a kõrvalt oma asju teha ei vaidle üldse abipakkujatele vastu ja kasutan vaba aega koduste toimetuste, kooli asjade ja puhkamise peale. Päeval on laps ka tavaliselt rõõmsam…tean et õhtul saan rahulolematu lapsega rohkem ise tegelda. Jah liikumine ning värske õhk on tervisele kasulikud nii emale kui lapsele… aga KUI laps ei maga väljas? Olen siis kohe halvem ema?

15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://marimell.eu 300 0