Öine ärataja – laps, miks sa ei maga?
Keegi kuskil kommenteeris ka, et laps oli hoidjaga kukupai, magas terve öö ja ei tüüdanud kedagi… Meil oli sama teema, kui laps oli ühe öö hoidja juures, magas nagu ingel terve öö. Kuigi ma ütlesin, et ta võib ärgata 2-3 ajal ja piima nõuda, siis hoidja oli juba piimapudel valmis, kuid Hedon ainult sirutas ja põõnas edasi.
Mõni üksik kord on juhtunud ka kodus, et ta magabki terve öö. Panen luti või keeran teda natuke ja magab. Ja kohe hommikul kaheksani välja. Või kui ma ta kaissu võtan, siis ka magab nagu mühiseb.
Aga viimasel ajal on selline “põnev” komme tekkinud, et ta ärkab näiteks 3:20 ja ei jää enam magama, sööb ja siis on tuju hea ja passib 1,5h üleval. Mina siis loomulikult pean temaga tegelema, hea, et mängima veel ei pea. Aga pean temaga tutiplutitama ja kõdistama ja nunnutama, siis on laps rahul.
Jumala eest, öö on magamiseks, tahaks magada. Eile öösel ka, kutt lihtsalt oli 4:20-5:40 üleval. Ja siis magas kella kümneni hommikul. Tänane öö oli üsna okei, sõi korra kella kahe ajal ja magas 8:30ni.
Ja eriline komme on tal jaurata veel kolmapäeva öö vastu neljapäeva, sest neljapäeva hommikul on muusikakool ja siis ta kohe paneb mind proovile – ära jumala eest maga ja sure seal muusikakoolis mind üles alla loopides. On naaskel.
Kuidas ma ta magama saan, miks ta öösel üles ärkab ja enam magama ei jää?
29 Kommentaari
https://greeduu.wordpress.com/2015/10/31/sepapoisid-aitavad-magama-jaada/
Tasub proovida, meil toimib ja paar sõbrannat ka ütlesid, et see toimib:)
Meil juhtus ka vahel sellises vauses üles ärkama .Selleks ajaks olid jalad all ja tõusis püsti ,meil oli käsil veel öine võõrutamine söömisest .Ööseks jätsin lambi põlema paariks ööks kuna tundus ,et ehmatas pimeduse peale ,kui tegi silmad lahti.Ja kindlasti ei tohiks mängima hakkata ,siis ei jäägi magama .Teine mida kasutasin ,et seisin seljaga teema poole ja nii kui püsti tõusis ,panin uuesti pikali ja nii mitu korda järjest kuni väsib ja jääb magama.Mina laenutasin raamatukogust raamatu ,kus jagati nõkse une jaoks .Meil need toimisid .Mul ei meenu raamatu nimi aga leidsin sellise http://www.apollo.ee/meie-lapse-uni.html
Maculagirl.blogspot.com
Mul viimastel päevadel beebi ärganud 3 tundi pärast ööunne jäämist ja ei jää enam magama. Üks õhtu kussutasin teda peaaegu 2 tundi, enne kui ta lõpuks voodisse sain panna ja ta magama jäi. Eelnevalt olin teda sada korda süles magama uinutanud ja nii pea kui pea voodit puutus hakkas jälle jorisema. Ma olin lõpuks ise surmväsinud, kell 2 öösel mõtlesin, et hüppaks rõdult alla, nii väga tahtsin ise magada, aga üks pisike preili streikis. Loodan, et on mööduv nähtus nagu lastel ikka, kuid kahel järjestikusel õhtul juba selline jama majas.
Põhjus miks laps ei pruugi magama jääda suurem jaolt on et kontrollida kas ema ikka on tema jaoks olemas..osadel lastel seda harjumust ei ole..minu esimesel lapsel oli selline komme kah hommiku 4.00-5.00 üleval sitsida..õnneks nüüd teisel seda kommet pole kuigi hammaste tuleku ajal ärkab vahest üles aga minu kõhu peal jääb kohe uuesti magama ja siis tõstan ta tagasi oma voodisse või kui väga rahutu on siis jätangi kõhule magama niikauaks kui rahulikum ja ise maha ronib kaissu..ega erilist lahendust sellele vahepealsele ärkamisele ei ole..see läheb ise vaikselt mõne aja möödudes üle…niikaua pikka närvi
Meil magab neiu omas toas. Ja beebigrupis jagati mingit une raamatu linki. Sealt siis harisin ennast, et kui laps årkab øøsel 2-3ajal siis proovida ta ikkagi oma voodisse tagasi saada, aga kui 5aeg årkab siis vøib enda juurde vøtta. Selleks ajaks endal uni ka enamvåhem tåis.
Ja et tuld pølema ei tohiks panna ja mångida ammugi mitte.
Meie siis tegutseme selle jårgi. Øhtul voodisse kell9. Viimasel ajal on ta kell 12 søømise vahele jåtnud ja kell 2 årganud. Nagu tal oleks sisemine åratuskell. Naljakas, sest vaatan iga kord telefonist kella ja no årkab tåpselt kell 2!
Siis kåin tema juures, annan rinda ja katsun ta voodisse tagasi saada.
Ja hommik on kuidas kunagi, vahest årkab kell5 ja tuleb meie juurde, vahest laseb hommikuni vålja enda pesas.
Kuid on ka erandlikke påevi/øid! Kus ma kirun ennast maa pøhja, sest no tee mis tahad, tema magada ei taha ja huppab meil voodis ringi, turnib mu seljas, et aknast vålja vaadata ja eriti lahe on, kui voodist maha lubatakse, siis on raud reegel, et suurestoas on mångunurk tåiesti laiali tømmatud :D
Tavaline vaatepilt on ka see, et mina magan voodi jalutsis, sest kui øine beebideemon løpuks magama jååb keset voodit ja teda liigutada ei julge aga tahaks ikkagi mønusalt magada, siis kolin mina oma tekiga tema jalgade juurde et ta saaks rahulikult laiutada… Ønneks on voodi meie kolme jaoks nii suur, et kolm mahuks veel juurde. :)
Edu teile! ;)
Tere, mina oma kahe lapsega toimisin järgmiselt: sööb ära, paned pikali ja ütled ühe kindla lause (meil oli tššš öö on, uneaeg) ja iga kord kui püsti ajas, uuesti pikali ja sama lause, mitte midagi muud, ainult üks kord üks lause. Meil on kaks väikese vanusevahega last, mistõttu võis juhtuda, et üks ärkas ja tema peale ärkas ka teine, seega hakkasin kohe nii toimima, esimesest korrast alates, kui ta arvas, et pärast söömist polegi magamise aeg. Ja kahe päevaga korras asi, endal peab kannatust olema esimene kord. Ütlesin sama lauset ka lõunaunede aeg (väikse variatsiooniga) ja nagu nalja lapsed magasid õigel ajal vahet pole kus kohas, ainult pane voodisse, kallistus ja tšš lõuna on, puhkamise aeg (tänu sellel oli ka hoidjatel lastega kergem, kui juhtus, et nad nt vanaema juures olid ja mind polnud, ütlesid magama minnes lastele sama lauset ja toimis (õige kellaaeg ja õige lause ja laps magab) (minu omad lihtsalt olid päevaplaani järgi kasvatatud, seetõttu mainin kellaaega, v-o teil nii pole.). Esimene päev on Hedonile v-o segadusttekitav, seda enam kui ta ka nt nutta tahab, et temast välja ei tehta, Meelis peab selle kahjuks üle elama, aga alates teisest päevast ma usun, on tal asi selge, kui on öö, siis magatakse. Sinu valitud lause peaks temale andma märku, et uneaeg on ja vaidlustamisele see ei kuulu. Jõudu.
ma soiun talle kogu aeg, et une aeg on.. ei midagi, itsitab voodis :D
Aga las ta itsitab, rohkem ära tee välja temast, paned pikali, ütled uneaeg, tuled kustu ja las ta itsitab, kui karjuma hakkab siis uuesti ütled uneaeg ja muidugi ei pane tuld ega midagi, oma voodist rahulikult ütled, kui karjub, siis tuleb ära kannatada, vahepeal võid ainult seda ühte sõna öelda, ei tohi hakata ise ka jutustama ja manguma, et jää magama (tean, et Meelisel võib raske magada olla ja tahad last v.o kuss hoida, seepärast seletada) aga sel juhul on see nõiaring ja võid loota, et ehk kasvab välja, mis palju kurnavam, kui üks öö karjumist ära kannatada.
jah kui ta sul voodis just hädakisa ei tee las olla omaette ja ära tee häält..lihtsalt vaikselt jälgi kui pehme valgus toas mis ei häiri kedagi..kui näeb et keegi ei liigu ja toas vaikus küll siis peale natukest sahmerdamist uuesti tuttu jääb..
Tahtsin veel lisada, et ka nüüd, mil nad lasteaias on ja nt läbi une mingeid emotsioone välja räägivad v nutavad vahel, siis samuti üle ukse ütlen seda kindlat lauset ja laps saab justkui turvatunde tagasi vms ja magab rahulikult edasi. Ka küla peal, kui oleme jäänud ööseks ja niheleb võõra voodi v millegi pärast jälle sama lause (ükskõik, kes seda ütleb) ja magab edasi.
Ma ei mäleta päris täpselt, kuidas teil see ruumijaotus on … kas laps näeb oma voodist teie voodit? Hedonil vist ei ole oma tuba?
Minu õel on kaksikud. Üks on ülirahulik magaja, teine on sahmerdaja ja rohkem emmekas ka. Kui see sahmerdaja ühel hetkel haigeks jäi, siis kupatas õde lapse endaga samasse tuppa magama. Muidu häiris teise lapse und. Ühel hetkel sai laps terveks, aga tekkisid öised ärkamised. Täpselt, nagu sa kirjeldad, et ärkab ja jutustab ja magama jääda ei taha. Õde oli nii hädas. Ise magada ei saanud ja last teise tuppa ka ei julgenud magama panna, sest arvas, et see sahmerdaja segab teist last. See kestis ikka mitu kuud.
Ma rääkisin õele korduvalt, et pane laps uuesti oma tuppa koos teise lapsega magama, raudselt on asi selles, et ta näeb teid oma voodist ja tahab siis emme-issi juurde.
Ühel hetkel viskas õel nii üle, et viiski lapse oma tuppa magama. Ja, oh üllatust, laps magas rahulikult terve öö. Esimesel kahel ööl oli veel ärkvel olnud, aga õnneks lühikest aega nii, et magavat venda ei seganud ja juba kolmandal ööl oli täielik rahu majas.
Ma soovitan sul ka ööseks Hedoni vaateväli nii ära piirata, et ta teid ei näeks.
okei, proovin!
Mul on 2.8 aastane poeg ja ta ei maga siiani. See on lihtsalt masendav. Kell 9 oma voodisse, siis unejutt ja magama. Ise jään magama 12 ajal ja selle aja jooksul käin umbes 3 korda teda rahustamas ja patsutamas. Harvad pole ka korrad, kui pean 02-03 ajal uuesti raamatut lugema. Vahel kolib juba tund peale uinumist meie voodisse, vahe harva venitab poole kolmeni välja. Väga raske on nii, aga abi pole kuskilt saanud. Olen juba leppinud, et meie laps ei oska ööläbi magada
Minu neljas laps oli ka täpselt selline. muudkui ootasin, alguses nelja kuud, siis aastat, siis kahte. et millal magama hakkab. kuni lõpuks loobusin. esimesed 3,5 a ärkasin iga öö keskmiselt 1,5-2 tunni tagant. umbes 5 aastaselt hakkas magama öö läbi. aga üle kindla tundide arvu (umbes 9) ei maga siiani mitte kunagi. ja nt kella kümneni hommikul on ta vist maganud üldse ainult korra elus ja siis oli ta ka haige.
vahel juhtub. aidata kahjuks ei oska, aga ehk on lihtsalt natuke lohutav.
Minul ärkab ka vahel, võtan kaissu ja jääb uuesti magama, siis tõstan tagasi voodisse ;)
Mina süüdistan hambaid :D
mul on imelik seda hammaste kaela ajada, sest kuskilt midagi ei paista :D
Ja kui palav on, siis ka ei taha magada eriti terve öö.
magab nagunii alasti ja tekita :)
Jahedas kõige parem uni :)
Asenda piim veega, siis kaob tal varsti põhjus ärkamiseks;) aga pm aitas meidki vaid järjepidev pikali pank ja mitte midagi tegemine. Tuima järjepidevusga:) Jõudu! Varsti magab jälle korralikult.:-)
vesi ei aita kõigi laste puhul..muidugi proovida ju võib..meil näiteks mitte..ning alla aastane võiks veel öösiti süüa küll kui tahab ;)
Meie oma saab aru, kui ei ole piim ning vee või tee peale õnge ei lähe…
Jaa tean nii hästi seda tunnet, minu pisike põnn on üle aasta vana ja ka tema jaoks pole öö kunagi eriti magamiseks olnud. Kui ta veel pisike oli siis polnud hullu ärkas ülesse, andsun natuke aega rinda ja jälle magas aga mida suuremaks ta sai seda enam juhtus, et ta enam ka pärast rinnaga toitmist magama ei jäänud. Mina olen proovinud nii, et tuba on alati hämar ja kui ta ärkab siis võttan ta sülle ja laulan talle, vahepeal paitan pehme tekkiga silmi kinni aga no ka see protsess võis mõnikord tunni ringi kesta. Aga kui ma tal niisama laseks mööda voodid ringi möllata teeks ta seda hommikuni välja. Aga kõige hullemaks läks asi suvel kui ta oli 8-9 kuune siis juhtus tihti öid kus ta magas tund ja jälle üleval siis panin teda tund aega magama ja tunni pärast hakkas kõik jälle otsast. Magama läksime me kell 9-10 paiku aga olenematta öö kvaliteedist oli ta kell 7 üleval ja no siis polnud magamisest mingit juttugi. Mäletan et mul oli selline tunne, et ma ei saa enam kunagi magada. Aga tasapisi hakkasid asjad paremuse poole liikuma, ta hakkas pikkemini magama ja harvem ärkama. Nüüd läheme me kell 10 magama ja öö jooksul ei ärka ta üldse või ärkab korra hommiku poole aga kõige positiivsem on see, et nüüd on ta paar nädalat maganud lausa poole üheksani. Niiet ma usun, et sul on hetkel raske aga kindlasti läheb see mööda ja sa saad ka magada lõpuks. Jõudu! :)
Üleöö toimivat lahendust ei ole. Märksõnadeks on kindel rutiin, toimivad abivahendid (unesõnad, uneloom jms asjad, mis assotseeruvad unega) ja järjepidevus. Eesli kanantus peab olema. Raamatutest soovitan lugeda “Nututa uni” või “Päästke meie uni” (oli vist selline pealkiri). A noh.. neid igasuguseid ealisi värke on nii palju, et mõnede perioodide puhul ei tööta ükski raamatutarkus ja see aeg tuleb lihtsalt üle elada. Teaks siis täpselt, millest ta nii vigurdab… Oeh. Jaksu, emmed!
Ka minu lapsel oli mingi aeg selline kombe . Ütlen ainult seda et see läheb mööda :) pikka närvi teile:)
Meil sama probleem. Mõni öö istun temaga 2h üleval,panen ikka pikali ja ütlen “tuttu”,aga ei midagi. Mind ka lohutatakse,et hambad,aga ei usu ma… kaks hammast tulid 7,5 kuuselt,nüüd 11 ja no ei midagi pole lisandunud.
Miks ta öösel ärkab ja enam magama ei jää? Ma küsin endalt hommikuti sama asja. Et miks kui poja ööunest ärkab ja üsna varsti juba hommikuunne vajub, et miks ma ise siis enam magada ei saa, missiis, et omal silmad peas valutavad magamatusest. Sest mul kõht korises, ma sõin, jõin, ma panin tule põlema, ma tuiasin mööda elamist ringi, ajasin mehe üles, rääkisin ja jututasin lapsega, kuulasin raadiot…. Ilmselgelt on keha saanud mitmeid signaale ja ajus on aktiveerinud terve keemiatööstus. Osalt samadel põhjustel ei ole öösel lapsega tutiplutitamine just kõige targem mõte, kui ise samal ajal magamisest unistad. Kirjutad, et teed seda, sest siis on Hedon rahul. Eeldan, et vastasel korral ta jauraks mingit protestinuttu. Kui sa öösel last lõbustad, hakkab ta arvama, et ongi ok öösiti sedasi aega veeta, emme või issi kudistab ja nalja kui palju.
Kindlasti on tal ka natuke harjumus ärgata, kas söömiseks, mähkme vahetuseks vms.
Kolmandaks võib asi olla unetsüklites. Ise ka ju vahel ärkad keset ööd. Ja jääd uuesti magama. Nii pisikesed aga alles õpivad, kuidas ise magama jääda. Kuna nad seda ei oska, kutsuvadki nad oma nutuga emmet või kedagi, kes neid selles teatud tegevustega aitaks. Kõdistamine ja naljatamine seda kohe kindlasti ei aita. Ma ei arva ka, et peaksid lapsel nutta laskma, vaid nutt või misiganes muu kaeblemine tuleks teiste võtetega vaibuma saada. Selleks ongi unesõnad või unelaul või miskid muud rahustavad nipid, kellel mis toimib…. Aga ma tean, et teoorias on kõik väga lihtne. Praktiseerin ise ka alles oma väänikuga. Praegu on raske, aga lootust on, et tulevikus see mind mõnedest unetutest öödest säästab. Vähemalt ma tunnen ise, et püüan midagi paremuse poole saada. Ei usu, et iseenesest laps ideaalselt magama hakkab.
Soovitan sul guugeldada :
1) baby sleep coaching
2) sleep regression 10 months
Kindlasti saad palju uut infot ja läbi selle ka oma last paremini mõistma. Ja siis ikkagi see nututa une raamat. Mingeid nippe ikka sealt saad.
http://www.babysleepsite.com/baby-sleep-patterns/8-9-10-month-old-baby-sleep-regression/
Veel parem koht, kus surfata: http://www.weebeedreaming.com/my-blog/