PUUGIRÜNNAK: kas teie olete vaktsineeritud?
Mõni aeg tagasi kirjutas mulle Selfdiagnostics OÜ, et kas ma oleksin nõus oma blogis kirjutama septembrikuus puukborrielioosist, kuna tegemist on borrelioositeadlikkuse kuuga. Mis mul sai iseenesest selle vastu olla, et teiega natukene puugiteemadel rääkida.
Mul kunagi mingi sugulane vaevles ikka jõhkralt selle borrelioosi käes, lõpuks istuski haiglas ja jumala kriitiline seis oli. Kuna me väga ei suhelnud, siis ma täpselt ei tea, mis ja kuidas oli, kuid tean, et pärast kuudepikkust ravi sai ta terveks. Vähemalt ma loodan.
Ja alles see oli, kui ilmus uudis, et presidendil avastati borrelioos.
Mida te teate üldse borrelioosist? Kas te teadlikult vaktsineerite ennast puukide vastu? Kas teadsite, et borrelioosi vastu ei saagi vaktsineerida?
Ma olen selline “kahepalgeline” – vaktsiinide poolt – lapsele lasen kõik teha, mis riiklikus kavas on, ise ma neid tegema ei jookse. Ikka see sama “minuga nagunii ei juhtu” mentaliteet. Nii olengi ma vaktsineerimata. Tänu näppu lõikamisele on mul tehtud see kohustuslik difteeria-teetanusesüst vms.
Kui me suvel Aegnal käisime, siis seal oli jõhkralt puuke. Sõber Martin suutis 10 meetriga seitse venda enda külge meelitada. Ja nüüd, kui Selfdiagnostics pakkus, et saadab mulle kodus tegemiseks teste, olin meeleldi nõus, et saab vähemalt Martini üle vaadata.
Tegemist on siis Eesti suurima koduste kiirtestide müüjaga tervisetestid.ee ja mulle kirjutasid nad just seepärast, et september on borrellioositeadlikkuse kuu, mille raames juhitakse inimeste tähelepanu väga tõsistele terviseprobleemidele, mis tekivad borrellioosi õigeaegsel ravimata jätmisel ja ka sellele, mida teha borrelioosi kahtluse korral. Ma jagan seda infot teiega, et see natukenegi leviks. Äkki ma suudan selle postitusega kellegi tervist natukene päästa. Äkki keegi tellib endale testi ja avastab, et ta on nakatunud ja läheb arsti juurde natuke varem kui ta muidu oleks läinud…
Borrelioos ehk Lyme’i tõbi on puukide poolt levitatav nakkushaigus. Puugid on parasiidid, keda kannavad edasi erinevad pisiimetajad (hiired), linnud, kodu- ja metsloomad. Puugid vajavad oma elutegevuse jätkamiseks verd. Nad imevad seda loomadel ja kui nad seejärel inimest hammustavad, võibki nakkuse saada. Umbes 30% puukidest kannab borrelioosibakterit. Puugid muutuvad aktiivseks, kui ööpäevane temperatuur on vähemalt 5–7 °C. Puukide lemmikelupaikadeks on rohumaad, niidud, madalad põõsastikud, lehtmetsade alustaimestik. Aegna saar!
Borrelioosi on põhjust kahtlustada, kui puugi hammustuskoha ümber tekib umbes nädala möödudes punetav laik, mis ei sügele ega valuta. Haiguse esmasümptomiks võivad olla ka liigese- ja lihasevalud. Sageli tekib palavik. Varajasteks närvisüsteemi kahjustuse nähtudeks on näolihaste halvatused, peavalu, oksendamine, nahatundlikkuse vähenemine jäsemetel ja/või kehal, võib tekkida ajukelmepõletik. Borrelioosi ravitakse 2-4 nädalat kestva antibiootikumikuuriga.
Borrelioosiohtlikumad piirkonnad Eestis on: Harjumaa, Saaremaa, Hiiumaa, Läänemaa, Pärnumaa, Põlvamaa, Viljandimaa. 2014. aastal registreeriti Eestis 1289 puukborrelioosi juhtumit. 2013. aastal haigestus puukborrelioosi 1132 inimest ehk Eestis on puukborrelioosi haigestumine viimastel aastatel olnud tõusuteel.
Kust puukborrelioosi testi osta saab?
Veebipoes tervisetestid.ee ja kõikidest hästivarustatud apteekidest üle Eesti.
Miks sa peaksid tegema koduse testi?
• Borrelioositesti on võimalik ise kodus kiiresti ja mugavalt teha!
• Mida varem Sa borrelioosi diagnoosid, seda varem saad alustada raviga ja seda väiksem on tõsiste tüsistuste tekkimise risk!
• 50% haigestunutest ei teki haigestumise alguses tüüpilisi borrelioosisümptomeid, mis võimaldaks haigust varakult diagnoosida (punane sõõr, valud jm).
• Borrelioos võib tabada igaüht – hoolimata vanusest, soost, haridusest, elukohast või ametist.
Puukborrelioosist räägitakse viimasel ajal üsna tihti. Kuid sellest hoolimata on visad kaduma mõned puukide ja puukborrelioosiga seotud müüdid.
10 KÕIGE LEVINUMAT MÜÜTI JA KÜSIMUST BORRELIOOSI KOHTA!
1. Mu sõber põdes borrelioosi, see oli käkitegu. Puukborrelioos pole tõsine haigus?!
Borrelioosil on sada nägu. Mõnel inimesel võib see kergelt kulgeda ja hästi ravile alluda. Kuid on inimesi, kes on selle haiguse tagajärjel aastaid põdenud või koguni invaliidistunud. Mida varem borrelioosi diagnoosid ja raviga alustad, seda väiksem on tüsistuste tekkimise risk. Igal juhul kestab borrelioosiravi antibiootikumidega 2-4 nädalat.
2. Borrelioosi ei saa, kui puuk pole hammustanud!
Vale! On võimalik, et puuk on lihtsalt “jalutanud” üle naha ja jätnud mälestuseks borrelioosibakteri, mis naha alla poeb. Kui Sul on borrelioosi meenutavad sümptomid ja need ei ole gripiviirusest, võid koduse borrelioositesti teha.
3. Borrelioositesti saab ju teha ainult arsti juures!
Vale! Kuna puukborrelioos on levinud terves Euroopas, siis on teadlased välja töötanud lihtsa ja mugava testi, mida igaüks saab ise kiiresti kodus teha! Testi tegemine on jõukohane igaühele!
4. Sügisel borrelioosi ei saa, sest puugid on ohtlikud ainult mais-juunis!
Vale! Puugioht püsib kuni külmade saabumiseni. Sama kaua püsib ka risk saada puukborrelioos. Puugid on aktiivsed siis kui õhutemperatuur on üle +7 kraadi.
5. Miks ma pean end borrelioosi suhtes testima, kui ma olen puugisüsti saanud?
Sa võid olla vaktsineeritud puukentsefaliidi vastu (üks teine haigus, mida puugid kannavad), kuid borrelioosi vastu ei ole võimalik vaktsineerida! Entsefaliidivastane süst ei anna kaitset borrelioosi vastu.
6. Mul oli äsja puuk, kuid ei ole mingeid sümptomeid (klassikalist punast sõõri hammustuse ümber vm)? Miks kodus ise puugitesti teha?
Umbes 50% juhtumitest ei avaldu klassikalisi esmasümptomeid (punane sõõr, gripilaadsed tunnused). Seetõttu võib nakkus organismis üsna kaugele pääseda ja palju pahandust teha (närvisüsteemi- või, liigesekahjustused, mäluprobleemid jm). Arst.ee andmetel võib borrelioos ehk Lyme’i tõbi avalduda isegi aasta pärast puugihammustust. Seega kui oled avastanud oma nahalt puugi, tee ikka ka kodune puugitest.
7. Ma elan linnas, siin puuke ei ole, eks?
Vale! Puugi võid saada linnas elades koduaiast, pargist, tervisejooksu tehes või naabri koeralt. Puuk ei ela ainult metsas, võsaveerel või heinamaal! Puuki on saadud ka rannaliival pikutades ja sealt, kus liiguvad hiired, siilid, rebased jne.
8. Ma kasutan alati putukatõrjevahendeid. Kuidas ma siis puugi sain?
Sa oled tubli! Kuid need annavad kaitse vaid kaheks tunniks ja puugi võid ikkagi saada.
9. Kas ikka arstid usuvad kodus tehtavatesse borrelioositestidesse?
Meie borrelioositest kasutab Borrelia burgdorferi bakteri vastaste IgM-antikehade detekteerimise meetodit. See test mõõdab ainult pärast nakatumist (2-4 nädalat) tekkinud nö värskeid antikehasid. Seega pole võimalik end nö ülediagnoosida ja asjatult paanikat tekitada.
10. Kas borrelioosi läbipõdemine annab immuunsuse?
Ei anna! Võid borrelioosi korduvalt põdeda, kasvõi igal aastal. Seega hoia kodune kiirtest alati käepärast (koduapteegis).
Kas olete vaktsineeritud? Või olete nagu mina “minuga seda ei juhtu!”? Kas olete lähedalt kokku puutunud borrelioosiga? Kas see postitus oli kasulik või ei olnud siin teie jaoks midagi uut?
7 Kommentaari
Esimene kord sain oma borrelioosi saaremaalt. Puuki ise ei näinud ja pole neid ka kunagi kartnud. Aga jalale sain suure punase laigu ja lõpuks läksin arstile, et mingi paise. Siis tehti kohe analüüsid ja sain antibiootikumi ravi. Liigesed aga valutasid ja teevad seda siiani. Paar aastat hiljem sai uus proov tehtud ja seekord olin ma borrelioosi saanud Nõmmel pargis koeraga jalutades. seega- ütlus, et ära mets amine kui hunti kardad, ei pea paika. Poodi, tööle,..jne sa pead ju ikka minema . Jah ma tean, et vaktsiin ja tegelikutl ka ravi puuduvad. me saame küll antibiootikumi aga tavaliselt ( kõigil ei teki punast sõõri) jõuame arstile hoopis teiste, juba arenenud , vaevustega ja siis on tagajärjed juba pöördumatud.
Mina sain oma tüdrukuteõhtult Nõmme seikluspargis aasta tagasi puugi. Tuli suur punane ring ja paistetus selle koha ümber, olin kindel, et borrelioos, aga vereproov oli negatiivne. Kuna jäin pärast seda rasedaks, siis ise lootsin, et juhul kui oli vale tulemus testil, siis tuleks ehk nendest rasedusaegsetest vereproovidest see välja, samas ma ei tea, kas tuleb v kui põhjalikult nad verd uurivad raseduse aeg, et vb lihtsalt veresuhkur jms.
Huvi pärast läksin piiluma, mis see tervisetesti test maksab, aga ausalt öeldes on minu jaoks kallis, ei raatsi osta.
Olen borrelioosi põdenud, aga väga kergelt, nii et seda haigust ma ei karda. Avastasin seljalt suure punase laigu ja see oligi kõik, antibiotse loomulikult sõin ikka. Entsefaliiti kardan küll, suurem laps on selle vastu ka vakrsineeritud. Kevadel lasen ka väiksemale ja endale sutsud ära teha, hetkel oli see välistatud, kuna toidan veel rinnaga.
Mina olen vaktsineeritud. 1,5 aastat tagasi külastasin perearsti ja mainisin, et tunnen end pidevalt väsinuna ja üldse on raske ülesse saada jne. Tehti vereanalüüs ja oligi borrelioos. Ise ma teadlik ei olnud, et mul üldse oleks puuk olnud. Samuti ei olnud kehal punast laiku vms.
Eelmisel laupäeval õnnestus metsast lisaks pohladele kaasa korjata puuk. Mis asja veelgi hullemaks teeb, on see, et olen 21.nädalat rase.Puuk oli ennast sättinud ka kõige hullemasse kohta-nabaauku, mis tegi tema eemaldamise väga keeruliseks. Perearst võttis puugi välja ja soovitas paari nädala pärast teha vereanalüüsid, et välistada nakatumine. Mina arvan, et antud postitus on väga kasulik ja informatiivne!
Hüva-hüva, aga KUIDAS seda kodust testi siis ikkagi tehakse? Tegid? Teed? Piltidega palun!
Teen pildiposti siis varsti