Sitahäda roolis aka Leenu autokoolis

Kuigi ma alustasin oma autokooli veebruaris, siis koroona tegi oma töö ja jätkata sain ma alles siis kui eriolukord vaikselt piire avama hakkas. Suures plaanis võime me öelda, et alates juunist olen ma asjaga taas tegelema hakanud. Ja kui aus olla, ega ma mingi megaentusiastlik ei ole. Kahjuks.

Ma saan aru, et ma pean pähe õppima autokooli teooria ja pean õppima liiklusmärgid pähe ja ma pean.. pean.. pean.. Vaadates liiklust, siis tundub mulle nagu pooled sõitjad oleks endale load ostnud. Kust ma sellised saaks? Nagu, mulle tundub nii ebaaus, et ma õpin ja teen ja siis mingi vant ikka keerab kust tahab, suunda näitab nagu jumal juhatab ja tagatipuks on tal üldse jumala savi, kas ta ohustab teisi või ei.

Minu probleem nr 1 – liiklusmärgid

Kuna ma olen oma loomult väga loogilise mõtlemisega, siis mulle tundub, et kui ma tean, mida märk tähendab, aga ei tea selle täpset nimetust, siis sellest võiks nagu abi olla. Selgub, et olen loll nagu lauajalg ja võiks oma loogikaga puu otsa ronida!No vaadake, kui on sellised märgid üksteise all anna teed ja punase ringiga kastiauto märgid, siis ma ju tean, et olles mingi väiksema auto roolis, võin mina sõita. Ehk siis kui sõiduõpetaja küsis, mida see tähendab, ütlesingi, et mina saan nendest märkidest nii aru, et MINA VÕIN SIIT SÕITA. Mida see mulle annab, miks ma pean teadma, et siin on raskeveoki sõidukeeld. Mis vahet sel on? Point jääb samaks – mina võin sõita! Ja olgem nüüd ausad, kui testis peaks olema need pildid ja küsimus, küll ma siis selle õige sõnastuse ka loogiliselt mõeldes välja mõtleks. Mu jaoks tundub ajuvaba selliste asjade pähe õppimine. Mul pole elus neid rohkem kunagi vaja teada sõna sõnalt. Või..?

Või näiteks, sõitsime mingi päev Nõmmel. Õpetajale parajasti keegi helistas. Tee peal olid ristid maas. Ma jäin iga selle risti juures seisma. Ma ei tea, tundus loogiline. Loogiline, et ma ei teadnud vastust, mida see rist tähendab.. Aga on see oluline, kui ma õigesti käitusin? Nüüd tean – reguleerimata ristmik, st parema käe reegel, st peatu ja veendu, st loogiline mõtlemine, eks!?

Minu probleem nr 2 – teooria

Sama teema on mul neid teste lahendades. Ma mõtlen loogiliselt ja sellest ei piisa. Kuskil on ikka mingi trikk.

Alustame kasvõi sellest trikist, et.. seal eõppe süsteemis on küsimused ja ALATI ÜKS ÕIGE VASTUS! Ma üks õhtu lahendasin neid ja lõpuks olin maks kettas.

Näiteks oli seal küsimus:

Nii, ma vastasin märgist ja foorist ja siis ta näitas, et mul vale ja õige oleks justkui “eesõigusmärgist”.

Kui see küsimus uuesti tuli ja ma selle enne näidatud õige vastasin, siis.. a kuule, see on vale. Ee, milline siis õige on? Lõpuks kirjutasin kooli. Selgus väike kübaratrikk – ta ei tee su valesti vastatud asja üleni punaseks, vaid valib rändom rea, mille ta teeb roheliseks – selle asemel, et teha kõik punaseks või siis õige vastus roheliseks, et sa saaksid selle nii meelde jätta. Praegu mul on pudru ja kapsad ja ma tean, et kui see küsimus uuesti tuleks, vastaks ma valesti, sest noh.. Keegi pole õiget öelnud ja suvalt valides pole see mul ka järgmisel korral meeles. Aga oleks see esimene kord näidanud õiget vastust, oleks see mulle meelde jäänud ja ma teaks seda une pealt.Minu probleem nr 3 – keeramine

See probleem oli mul juba Austraalias. Pane mind otse sõitma palju tahad, isegi tagurpidi parkimine on lihtne, aga vaata keeramine, see on õõõõõõkkkk. Nagu päriselt, ma lähen nii närvi, eriti siis kui sõiduõpetaja on nagu, noh, mis sa magad, miks auto seisab. Jaja, saan aru, tekitan liikluses kaose. Aga.. ma keeran siis kui kedagi pole, et mul oleks aega jukerdada kui vaja. Ja pealegi – kes keelab mul sõita ringiga? Keeran siis kui selleks on minu jaoks sobilik koht. Lähen ringiga kui vaja, seni kuni selgeks saan!

Suures plaanis saangi ma aru, et kõik need asjad pean ma tegema lihtsalt ära selleks, et see maanteameti ja kooli linnuke saada, sest see mida ma tulevikus teen, ei koti kedagi. Nagu saan head nägu tehes ja täpselt lastes relvaloa, aga pane mind paar aastat hiljem sellega inimesi kõmmutama, siis jumala fine!

Ja teate, see ajabki kõige rohkem närvi. Et ma pean midagi tegema tegemise pärast. Iuuuu. Mul on pidevalt tunne, et taksoga sõita on odavam ja mul savi kui ma pean loobuma Meelisega sõitmisest ja veel rohkem taksot kasutama, sest.. ma ei pea siis end pidevalt seal roolis närvi ajama.

Jah, ma saan aru, see osa lihtsalt tuleb üle elada, hambad ristis ära teha ja kõik. Siis on load käes ja oma asi kas sõidan või ei sõida, aga miks see teekond selline pain in the ass peab olema. Tahaks oksendada. Tahaks nutta. Tahaks karjuda. Tahaks kõik kuu peale saata.Uurisin Instas, kas teil on mulle küsimusi seoses autokooliga..

Kus autokoolis sa käid?

Valituks jäi Autosõit OÜ, mida kõik tookord kui kooliotsingutel olin, kiitsid.

Kui palju maksma läheb?

Eks see vist oleneb palju ma lisatunde pean võtma.. Aga hetkel seis selline. Ühtlasi vastab see ka Instas tulnud küsimusele, kaugel oled kooliga.

Mis õpetaja sa endale valisid?

Platsisõitu tegin Margus Grahviga. Tundus ok. Linnasõidu puhul katsetasin mõlemat, kes automaati teevad – Valeri Parkkonen ja Dmitri Timofejev. Mulle meeldis see esimene rohkem. Kuigi nad mõlemad on venelased, siis Valeri eesti keel on minu jaoks arusaadavam, humoorikam ja ta ise inimesena tundus mulle sümpaatsem, seega olen temaga hetkel rohkem sõitnud. Pluss, mind hullult häiris, et Dmitri juhtis mu pedaale sõidu ajal rohkem kui ma ise. Nagu mida ma õpin sellest? Et keegi teine sõidab mu eest, siis võiks kohe osta sellise auto, mis teebki kõike minu eest, milleks üldse vaeva näha?

Samas viimane kord tahtsin küll nutma puhkeda seal roolis kui ta (Valeri siis) mul kaheksa korda lasi tagasipööret teha ja ma kogu aeg liiga vähe keerasin, liiga suurelt keerasin, liiga hoo maha võtsin, liiga.. ma reaalselt mõtlesin, et fuk that, taksod sõidavad. Ja hetkel ma ei ole endale ühtki uut sõitu broneerinud. Ma saan aru, tema töö ongi mind õpetada ja õiendada ja seletada ja targutada. Aga.. ma olen naine, eks. Ma tean, et ma ei oska ja seda ei ole vaja mulle öelda. Ma tahan kiitust, isegi kui ma olen loll nagu kapsas. Eks ma siis harjutan Meelisega, ta vähemalt ei mölise nii palju. Vist.

Meelisega sõitmise puhul ma muidugi olen veel rohkem pinges, sest ma tean, et mina hullult vastutan.. Ta ei saa pidurit panna või gaasi anda vajadusel.. Ja siis ma olen seal roolis veel rohkem krampis. Mina ei tea, ma pean konkreetselt põllu peal ringe tegema vist :DKõige raskem asi lubade tegemisel?

No kõik see eelnev millest ma olen kirjutanud. Ma tean ju küll, et harjutamine teeb meistriks ja ma ise korrutan seda kogu aeg Hedonile kui ta oma tõuksitrikke tahab teha jne, aga no faaak, ma tahaks juba osata.

Kus on plaanis ARKi eksam teha? Tallinnas?

Ei, Otepääl, et sealsed õpsid mind mega riskantsetesse kohtadesse viiks ja läbi kukutaks. Nali. Esiteks on sinna ilmselt sajand aega, millal ma selleni üldse jõuan. Teiseks, ma Tallinna liiklust üldse ei karda. Ma ei saa näiteks aru, miks inimesed seda “tipi-ringi” pelgavad, mu meelest jumala loogiline ja lihtne. Sõida lihtsalt oma rajal ja ära mõtle üle. Või see uus Haabersti ring. Jumala lebo. Vaata ja mõtle ja sõida. Aga vaata – tee siit tagasipööre – ja ma olen läbikukkunud!

Millal load saad?

Kui ma siin suure hurraaga mõtlesin, et veebruaris alustan, siis võiks juba jaanidel kaine juht olla.. Siis nüüd.. Jumal, mul on häda kuiva ilmaga valges sõites, ma ei kujuta ette vihmaga sõitmist, pimedas sõitmist, libedaga sõitmist (okei, esimese platsisõidu tegin maks lume ja lörtsiga).. Kui ma olen selline sitahäda edasi nagu praegu, kassin nädal aega iga ebaõnnestumist, siis.. no läheb aega :D

Kas õppesõidul on liiklusohtlikke olukordi ka tekkinud?

Ei ole. Minu õnneks vist. Ma niigi pablan kogu aeg, kuigi sõidan lubatud kiiruses (aga 70 on minu jaoks juba liiga kiire :D), et äkki mul vaja reastuda ja panen kellegagi kokku või pean keerama ja ei suuda piisavalt maha pidurdada jne.Ma kusjuures olen mõelnud, et kui ma peaks mingi kõksu tegema või mingi kammi korraldama, siis ma pakiks pillid kotti vist ja ei läheks üldse enam rooli.

Õnneks mulle tundub, et inimesed on õppesõidu autode puhul suht mõistlikud. Hoiavad pikivahet juba eos, lasevad vahele jne.

Kas eksami küsimused olid rasked?

Jep, sama rasked kui rasedustestil! :D

See viimane vastus oli loomulikult nali! Pole eksamit teinudki veel. Ja ilmselgelt ei saa seal olla kerged küsimused, aga kui kõik pähe tuupida nagu korralikule koolijutsile kohane, siis ei tohiks probleemi olla. Aga mul on probleem, sest ma olen koolid lõpetanud loogiliselt mõeldes ja üldse mitte kahe-kolmepuruga. Ja mind ajab see tuupimine maks närvi.

Mis ma ikka oskan endale muud soovida – külma närvi ja “Edasi, Kentuki poisid, surm punanahkadele!” :D Kui keegi teine huumorit ei tee, siis ma teen ise. Vähemalt on mul auto olemas, lubadega on aega, eks :)

https://www.instagram.com/p/CBBN26lpSLm/33 thoughts on “Sitahäda roolis aka Leenu autokoolis

 1. Tahtsin lihtsalt ‘o’elda, et see teooria v2rk ei tee suva rida roheliseks. Vaid m2rgib 2ra kas sinna kasti linnukese panemine/ panemata j2tmine oli 6ige v6i vale.

  St “Ainult foorist” on siinkohal 6ige vastus, fooril on alati suurem s6na]igus kui m2rgil. m2rki pead vaatama siis kui foor ei t’o’o’ta. Seega linnukese siia panemata j2tmine oli oige ja rida on roheline.
  “Ainult m2rgist” on vale vastus sest fooris tuli p6leb ja seega pead juhilduma foorist. See et sa sinna linnukest ei pannud oli 6ige ja seep2rast on see roheline.
  “m2rgist ja foorist” on vale vastus ja sinna linnukese panemine oli vale, seega rida on punane.

  aga ma t2itsa n6ustun, et see ajab segadusse ja palu lihtsam oleks kui 6ige vastus rohelisega m2rgitaks. v6i siis, oleks k6rval n2iteks roheline linnuke 6ige vastuse juures, et ei peaks detektiivi m2ngima.

 2. “kui testis peaks olema need pildid ja küsimus, küll ma siis selle õige sõnastuse ka loogiliselt mõeldes välja mõtleks”

  Aga siis on ju kõik korras, sest testi jaoks sa seda kõike teedki ju? See on suva, et õpetajale autos vastata ei oska, peaasi, et mõlemal eksamil oskad.

 3. Minu jaoks teooria on lebo (2x teinud koolieksamit ühe veaga… esimene kord aegus ära ja sp pidin uuesti tegema:D) , aga nooo see sõit ja just parkimine, manööverdamine, tagurdamine – pain in the ass. 2x kooli sõidueksamil läbi kukkunud, ulgusin ja tekkis loobumise tunne :D nüüd pikalt pausi pidanud, aga lihtsalt peab ennast kätte võtma, sest mõeldes rahale mis sinna alla pandud, siis tuleb nutt kurku :D

 4. Ma mõtlesin kaa, et iialgi lube tehtud ei saa. 17 aastaselt läksin autokooli ja 24 sain load, nüüd 2 aastat uhkelt sõitnud. 10 arki sõiduekamit oli ainult vaja teha :D lootus oli ammu kadunud ja mõtlesin vihaga, et kui ma need load ükskord kätte saan siis karistuseks ( ei tea kelle) ma enam kunagi autoga ei sõida. Aga peale positiivset tulemust oli meel hea ja ikka leian ennast igapäevaselt autoroolist. Üldiselt autokool ja kogu see värk mis sellega kaasneb oli minu jaoks äärmiselt ebameeldiv kogemus. Mega raha läks sinna alla, lisasõite tegin vist mingi 40 või rohkem, lisaks 2 juhendajaga iga nädal sõitu. Aega läks aga lõpuks sai selgeks :D

  1. Ma vist ei annakski sulle lube Kui ikka 10x peab sõidueksamit tegema, tubdub ohutum lasta sul jala edasi käia Õnneks pole ma eksamineerija ega sõiduõpetaja.
   Mulle meeldib autiga sõita, olen selles ka enda arvates üsna hea, aga mees arvab mul teisiti ja on kohe näha kuidas ta näost valgeks tõmbub kui ma roolis olen

 5. Kõlab nagu sa oled ka roolis suur ülemõtleja. Mul oli täpselt sama, et ma nii perfektsionist, et kui mul midagi kohe välja ei tule 100% ideaalselt, siis ma tahaks alla anda ja olen enda peale kuri. Mu sõiduõpetaja ütles ka seda, et paljud muidu edukad ja tublid naised on roolis krampis ja pinges, sest nad mõtlevad nii üle ja on harjunud asju ideaalselt tegema. Tegin ARK-i sõidueksamit 4 korda, kuna selline hirmukramp oli sees ja no need eksamineerijad ka ainult võimendasid seda, enda sõiduõpetajaga oli lõpus mega chill juba ja enesekindel. Load tegin manuaali, aga nüüd sõidan automaatkäigukastiga ja vot see vahetus võttis minul lõplikult pinged maha ja naudin sõitmist. Niiet soovitus ka sulle, et ära mõtle üle ja harjuta-harjuta-harjuta.

 6. Ma läksin autokooli 2019 sügisel: tehtud sain kooli teooria, sõidueksam jäi eelmine suvi tegemata ja nüüd siiamaani munen. Meil oli kooli teoorias 90 küsimust, lubatud 5 viga. Mina ostsin suvalise testiraamatu, lahendasin seda algusest lõpuni mitu korda, enda arust oli selge, aga tegin 10 viga, järgmine kord 20, siis veel midagi. Lõpuks ostsin sama raamatu, kust nende küsimused võetud ja tegin ühe veaga ära. Sellest ma ei saa siiani aru, kuidas mu loogika ei töötanud :D Sõitmist vihkan, reaalselt on enne sõitu mingi paanikahoog: süda puperdab ja kõhus keerab, kuigi pole kõige halvem sõitja ja mingit halba kogemust pole. Elukaaslasega ka harjutame, aga ta on tüüpiline mees ja pigem kurjustab iga asja peale. Sama teema nagu see “loll nagu kapsas” kommentaar :D aga peab kokku võtma ja ära tegema, kuigi ma ei usu, et kunagi üksi sõita tahan.

  1. Tüüpiline mees nüüd küll ei kurjusta iga asja peale. Pole mõtet üldistada :D

 7. Ma tean mida sa tunned,käisin ka Autosõidus ja kui oleksin teadnud,et neil on ainult 2 automaadi õpetajat,oleksin teise kooli valinud,õpetajad olid need samad 2 nime,keda mainisid ja probleemid olid ka põhim.samad nagu sul. Ja vot mul käis klõps ära ja enam ei suutnud sõitma minna ja mul polnud ka varianti,et ise harjutada. Muidugi soovitasid tuttavad teisi koole ja vahel vaatan neid õppesõidu autosid ja mõtlen,et saaksin hakkama küll,aga kui see tuhin jälle peale tuleb,siis kindlasti valin teise koha.

 8. Eks see ongi paras pain ja kadalipp ja no arki eksam on ju omaette teema ja kui seal “hea” eksamineerija ei juhtu siis ootab paras peetimine ees :D Mitte et sest praegu abi oleks olnud :D Mul jooksis Kristiines sõidutunni ajal koer teele ette, pidin närvivapustuse saama ja hüppasin pidurile ja hiljem sain noomida et miks ma taha ei vaadanud :D Siis oli küll paar nädalat pausi kui jätkasin tundidega :D Ja arkis sai ka ikka 1 x läbi kukutud Tondi ringidel , närv vedas alt, kuigi ringid muidu keerulised ei tundunud :P
  Aga küll sa tehtud saad ja pärast mõtled naeruga sellele ajale tagasi :) Peaasi et nüüd enam pooleli ei jäta ;)

 9. Põhimõtteliset nagu endast loeks… ma olen enamvähem sama kaugel. Mingi 10 sõitu tehtud ja teooria eksam ootab tegemist. MA EI SUUUDA! MA MÕTLEN LOOGILISELT AGA SEE EI OLE LOOGILINE nagu fcklife. Kui ma olen ise liikluses, tundub kõik loogiline. Aga anna see krdi testiraamat kätte. No mida asja, ei…
  Ja sõidu koha pealt, aamen.
  Mehe autoga proovisin 2x sõita, ma olen liiiga krampis. Sest alateadvuses alati see, et ta ei saa mind aidata vajadusel. Ja ma kardan ta auto ära lõhkuda, või kellegi teise auto või mida iganes.

  1. Testid on just kõige loogilisemad ja lihtsamad. Lisaks on sul aega mõelda õiget lahendust. Liikluses ei ole aega, pead kohe otsustama. Kui nühid kogu aeg ühte marsruuti siis tundub tõesti pärisliiklus lihtsam aga kui märke ei tunne ja olukordi arvestada ei oska, on uues kohas kohe jama. Hea, kui piirdud ehmatusega, tagajärjed võivad olla hoopis hullemad.

 10. No aga sorri, märk ei ütle ju, et sina võid sõita, ta ei keela sul sõita. Ütleb, kellel keelab. Samahästi võiks see märk sinu loogika järgi tähendada, et sinna võib tuumapommi visata, sest märk ei keela ju seda. :) Õpetaja ei küsinud, kas sina võid sõita, küsis, mida märk tähendab.

 11. Mind ajas just see närvi, et õppesõit tundus nii lihtne ja ma ei saanud kunagi aru ,et oleks midagi väga õppinud vms. Teadsin, et raudselt Arki sõit on midagi muud ja ega oli ka, nii et esimesel korral kukkusin läbi. Teisel korral juba teadsin kuidas selleks valmistuda ja sain tehtud. Teooria on jah selline… natuke nagu tuupimine. Või noh. ma ei ütleks, et ta tuupimine on, lihsalt vajab süvitsi läbi mõtlemist. Üksikud asjad (mingid numbrilised asjad, kindlustusküsimused jms), mida pidin veidi rohkem korrutama ,et meelde jääks. Pmst kui liiklustestide vihik on ära lahendatud, peaks juba ok olema. Aga ma ei mõtle jah lihtsalt tühja lahendamist, vaid selle läbi mõtlemist. Kui miski tundub segane, siis lappad liikluseeskirja ja uurid rohkem juurde.. LE-d ma pähe küll ei taunud, vaid lihtsalt lugesin läbi.
  Eks motti võtab alla jah, kui keegi ei kiida ja mingit mölinat tuleb pigem. Aga samas, ükskord on see kadalipp lihtsalt läbi ja saadki oma sõitu teha.
  Mu mehel olid load vananenud ja et saaks pikendada, pidi ARKI eksamid uuesti tegema. Pikk süidukogemus ja puha. Aitasin ta nendest testiderägastikust läbi ning õpetasin, mida ja kudias peab meelde jätma. Kah läks närvi, et wtf see on, miks ta peab jne. Sõidueksamile läks ka enesekindlalt, ilma selleks tundi võtmata. Kukkus sõidus läbi! Sest eksamisõit on eksamisõit. Seal nad ei taha näha seda mingi 15-aastase sõidustaaži stiili. Siis võttis ikka ühe sõidutunni ja sai pihta küll, et eksamil tuleb jätta endast selline noor ja algaja mulje, kes piinliku täpsusega märkab igat märki, keerab silmnähtavalt pead (mis siis, et näed ka niisama), kus vaja jne..

  1. Kehv õpetaja on, kui Maanteeameti eksam on midagi muud kui õppesõidud. Ma jällegi küll erilist vahet ei tajunud, mu õpetaja oli väga põhjalik ja hoolikas. Kõik neli eksamit tegin esimese korraga ära ka tänu tema põhjalikkusele.

   See on küll pisut murettekitav jutt, et iga märki peab märkama noor ja algaja juht. Märke peab alati märkama, vahet pole, kui pikalt sul load käes olnud. Peabki läbi kukkuma, kui ei märka, kust see liiklusohutus tekib, kui igasuguse suvasõidustiiliga inimesele load kätte antaks?

 12. Ma läksin autokooli nii, et polnud kunagi roolis olnud. Oi kui raske oli alguses. Ma kartsin ikka täiega, igakord kui tulin sõidutunnist ära, oli mega hirm peal. Ja ma ka hull ülemõtleja. Aga mul oli alati mitu tundi eea kirjas ja ma läksin ikka kohale. Ükskord ma sõitsin äärekivisse, kuna mega närv tuli sisse ja rehv läks katki. Sellega mu sõidutund lõppes ja nutt oli kurgus :D Teooria oli minu jaoks lihtne ja liikluses jäid ka märgid meelde, et mis need tähendavad. Soovitan tellida liikluslab.ee äpp. Arkis üsna sarnased küsimused :) Load tegin ära 4 kuuga, kuna sain peale teooriat 3 päeva hiljem sõidueksami aja. Nüüd sõidan igapäev ja aina mõnusam on :) Samas võõras kohas ikka pabistan. Igaljuhul ära jäta pooleli vaid aina edasi.

  1. Soovitan ka liikulslab.ee seal selgitused juures miks midagi on ja saad aru, milline õige milline vale. Seal õpiku osa ka ja kordamisküsimused jne.

 13. Mõistan sind hästi, ma olin ka väga frustreerunud selle protsessi ajal, lube tegin veidi üle aasta. Teooria kukkusin autokoolis 2x läbi puhtalt omast laiskusest. Olin autokooli minnes 17 ja ilmselgelt vanemad maksid kinni, isa tegi peapesu peale teist läbi kukkumist ja siis nädalaega tegin ainult teste (suvevaheaeg oli) ja tegin ühe veaga ära, ARKis samamoodi 1 viga kiirustamise tõttu. Sõidu osas oli minu rist ja viletsus külgboks, mida ma senimaani väldin nagu tuld. Mul oli sõiduga üldse üks keberniit, mul oli autokoolis lõpuks 3 õpetjat, viimane neist kõige normaalsem. Esimene sõimas lolliks mind (auto suri välja foori taga), ma võlgu ka ei jäänud, käratasin vastu, et ma selle eest maksangi, et mind õpetataks :D Aga sel tüübil olid mingid suured eraelulised probleemid (nägin/kuulsin neil mingit peredraamat pealt naisega) ja oli sp koguaeg väga närviline, kohustuslikud sõitsin temaga ära. Siis tuli mingi kolmpleksides junnu, kes mulle lõuani ulatus. Sõidu ajal tegeles oma arvuti ja moblaga koguaeg, rääkis vahetpidamata, mida ma valesti teen, aga et mismoodi siis õigesti teha vms, nope. Kolmas õps oli kift vene mees, see oli nii chill, et võttis mul ka pinge maha ja seetõttu jäi ka vigu sõidus vähemaks. ARKis siis hakkas uus pull, no mine mesa. Mul oli kogu see lubade protsess nagu tsirkus Barcelonas. Ei tea, kas enam on see naiseksamineerija ametis Tallinnas, aga kui on, siis jumala eest teda ei soovita, jumala haige inimene. ARKis muidugi valida ei saa, aga uuri kas vahetada saab, minu meelest peaks saama. ARKis sain läbi neljanda korraga, nüüd sõidan juba 12 aastat. Never ei suudaks seda kadalippu enam läbi teha, see oli ilgelt nõme kogemus. Ja see lihtsalt justnimelt tulebki läbi teha, mitte midagi teha pole. Kui ise 5a pärast tagasi mõtled, siis saad aru, et mingid kõikidele kehtivad standardid peavad õppes olema, et kõik samadel alustel õppe saaksid (kuigi kvaliteet kõigub väga palju). Ei saa nii olla, et igaühe soovide järgi tehakse asi ümber, eks see laieneb ka muudele eluvaldkondadele. Olin ise täpselt sama leilis ja vihane omal ajal, kirusin ja vandusin niiet vähe pole. See läheb mööda :D Hambad risti ja tee ära. Kui need tainad, kes suunatuledest jms midagi ei tea, ringi sõidavad, siis sa saad ammugi need load kätte :D Meelisega harjutamine on hea mõte, alguses vb kuskil suures tühjas parklas harjutada, edaspidi siis juba linna peale, nt õhtupoole alguses, kui liiklust vähem jne. Igatahes edu ja saad tehtud! PS! Liiklusmärgid õppisin pähe ja tõsi, paljusid pole kas näinudki või siis näen 2x aastas ja ei mäleta, mida need tähendasid :D A vähemalt tean, et olen enne kuskil näinud.

 14. Autokool ei ole niisama tühja raha maksmine. Teooria ei ole niisama pähetuupimiseks ja hiljem linnukese kirja saamiseks. Sa pead reaalselt aru saama, mida tähendavad liiklusmärgid, millised reeglid kus kehtivad. Need, kes load ostnud on, ei teagi mida nad teevad või tohivad teha … ja sa tahad olla üks nendest???

  See näidisküsimus liiklusmärgi ja fooriga – kui sa vastad et juhindud mõlemast, siis kui sa oled reaalselt sellisel ristmikul, siis mida sa teeks kui fooris on roheline tuli (võiksid ju üle ristmiku minna)? Märk ütleb sulle et pead seisma jääma ja teed andma. Kumma variandi sa siis valid, sest sa ei tea kumb on õige ja mis on sinu eeskirja järgne õigus. Sellejärgi ka ei saa juhinduda, et mis teised teevad, küll ma siis ka saan aru mida tegema pean. Sa ju reaalselt pidurdaksid sujuvad liiklusvoogu kui jääksid märgi taga seisma. Sa peadki teadma, et sa juhindud esimesena foorist ja kui foor ei tööta, siis alles märgist.

  Jah, teooria on korralik amps, liikluseeskiri tuleb selgeks teha ja teste tuleb lahendada, et sa oskasid arvestada natukenegi, mis situatsioonid sind ees ootavad. Minul näiteks just aitas testide lahendamine, sest kui sain teada õige vastuse, siis üritasin aru saada miks. Sul on ju Meelis kõrval pika juhtimiskogemusega, tema kindlasti oskaks sulle situatsioone lahti seletada. Asi ei ole linnukeste tegemises, vaid reaalselt arusaamisest … muidu lõpetad varem või hiljem avariis.

 15. Tead, autosõit polegi kõigile, ja see täiesti aksepteeritav. Nagu ka see, et eakad ei tohiks mingi hetk rooli istuda.
  Kui sõidad ja tahad sõidust aru saada, vali manuaal. See ongi raksem, aga sunnib sind jälgima mitut asja korraga ( siis sul pole aega roolis olles telefoni näppida). Ja see muudab sinust vilunud autojuhiks. Ma jumaldan manuaalkäigukasti, automaat jaa tore lihtne, aga point ongi selles, et autosõit polegi kõigile. Kui sa ei suuda käikude vahetamisega hakkama saada, siis kardad võõrast autot, siis võõrast kohta jne.
  Autokool pole raske, ark on. Ei vaidle, tulebki närv sisse ja pigem saadki aru, kus on su vead. Ma tegin load kuskil 10a tagasi ja juba siis ei saanud teooria küsimustest aru, tillikad ( ja nagu aru saan pole need selle ajaga loogilisemaks läinud).
  Mul tuttav teeb ka juba 2 või 3 aastat lube, talle meeldib ka rooli taga lihtsalt olla, aga kui peaks linnas pöörde sooritama, ei suuda toime tulla. Autosõit võib meeldida, aga sellega kaasneb vastutus enda ja teiste liiklejate ees, see pole pelgalt ripsmepikenduste paigaldamine istu maha ja mõtle, kas suudad, kui jaa siis esimene käik sisse ja anna aga gaasi

 16. Sa ära üldse muretse, tundub et loogika sul paigas ja küll mugavus tuleb ka ühel hetkel. Kui ma aasta tagasi autokoolis libedasõidule sõitsin, siis tallinnast 10km väljas juba tahtsin roolist ära. Praeguseks load 7 kuud olnud ja iga päev olen enda üle sellepärast uhke. Milline vabadus ja milline mõnu on sõita (kui liiklus on rahulik :D ). Tallinnas liiklemist ei karda, sellega harjub ruttu. Minu jaoks oli muutev olukord, kui võtsin vastu otsuse, et sõidan vähemalt üle päeva, et saaks tekkida vaba olek roolis, mitte krampis istumine ja huule närimine. Koolis teooria ja sõidud olid täielik pind p….. seis oli sama, mis sul – muretsesin kiiruse ja iga vea pärast AGA praegu ei jõua ma ennast ära tänada, et alla ei andnud :) Püüa teha sõidud nii võimalikult teineteise otsa, nt 2x nädalas või siis 1x, aga kui jääb vahe sisse, siis on veel raskem edasi minna, ja just alguses.
  Soovin sulle jõudu sellel teel ja Meelisega harjutamine toob kindlalt palju palju enesekindlust! Mina sain oma enesekindluse enne eksamit isaga sõites, sõitsin temaga sama palju kui terve autokooli aja kokku ja siis suutsin asjaga ära harjuda.

 17. Pigem soovitaks sul loobuda mõttest “miks ma pean” “suures plaanis ju on nii v naa”. Läheb õppimine ka paremini. Vastused on tegelikult ju olemas, pead õppima, sest pead oskama liigelda ja mitte ainult must-valgetes situatsioonides vaid väga erinevates olukordades, mis ei sõltu sinust vaid kõigist liiklejatest ja see suure plaani jutt ei päde üldse. Liiklus on kinni justnimelt detailides, märkides, korras, mis tagab ohutuse meile kõigile. Kui kõik kasutaks sellist väljendit, et tegin möödasõidu, suures plaanis ju kõik ok ja kõik terved, milleks trahvida või suures plaanis polnud ju tegelt külavaheteel kedagi, et veidi napsisena koju sõita. Lisaks on neid üldises plaanis on ju kõik teada mõtlejaid küll, kelle tõttu peavad ülejäänud eriti täpsed ja tähelepanelikud olema. Loodetavasti on neid üldiselt ja suures plaanis mõtlejad vähemuses. Seega edu ja ära vingu asjade üle, mida sa ei saa muuta.

 18. Lisaks ei tohi sa olla ka liikluses takistuseks, kui oled ebakindel, siis ei tohigi olla liikluses. Selleks ongi kool, et liigne bravuur maha võtta ja enesekindlust kasvatada.

 19. Sa peaks alustuseks sellest trotsist üle saama, et mis vahet seal on ja kui ma juba ise sõidan, siis sõidan nagu tahan ja sõidan ringiga jms. See ei huvita autokoolis ja maanteeametis mitte kedagi, mida sa siis teed enda arust, kui sul ükskord load on. Nad ei saa lubada liiklusesse inimest, kes igas olukorras toime ei tule ja peab selleks, et autoga liigelda suudaks, sõitma ringi, sest otseteed oskused ei luba valida. See ei ole ohutu ja nende eesmärk on tagada, et liikluses osalevad juhid oleksid teistele liiklejatele ohutud ja suudaksid säilitada enesekindluse.

  Kui õpetaja tahab, et sa ütleksid talle, mida mingi märk tähendab, siis sa pead suutma talle seda öelda. Natuke kaheldav on, et kui sa ei tea roolis, mis on mingi märgi nimetus, et sa seda siis eksamil teaksid. Kust see teadmine sinuni järsku jõuab siis?

  Soovitan osta endale liiklustestide vihiku, võtta kõrvale paber ja hakata lahendama. Ma lahendasin need testid kolm korda läbi ja koos sõidupraktikaga sain niimoodi teooria täiesti selgeks.

 20. Sul oleks äkki mõistlik rääkida kellegagi, kes selle asja just hiljuti ise läbi on teinud. :) Ütlesin eile Eveliisile ka, et teeme sulle motivatsiooniürituse. Ära pooleli küll jäta. Sa oled sõitnud nii vähe tunde. Selles staadiumis ei saagi end kindlalt tunda ja ei olegi vaja. Õpid selleks, et saaks kindlaks. Sõiduõpetaja ei tohi telefonile vastata tunni ajal, eriti kui tal on algaja juhendatav. Väga inetu käitumine tema poolt.

  Ma õppisin samas koolis, testid olid väga loogilised. Õige vastuse teebki roheliseks ja vale punaseks. Sinu näites oli valesti vastatud “foorist”, sest linnuke oli puudu. Vajab harjumist see süsteem, aga harjud ära. Liiklusmärkide nimetus peab selge olema tõesti, sest seda võib ka eksamineerija küsida keset eksamit, minult küsis.

  Lisaks võrdsete ristmike ristide kohta. Olen kuulnud lugu, kus samuti Nõmmel üks juht sõitis nendest ristidest ringiga mööda, sest näis arvavat, et nendest üle ei tohi sõita. Õpime ikka teekattemärgistused ja märgid selgeks, siis liikluses vähem närvitsemist. Pöörded ja muu säärane tuleb järjepideva harjutamisega. Ära mõtle üle ja püüa vabalt võtta! Kindlasti tuleb varsti juba välja. :)

 21. Eeee… ei ole nii, et kui jäin igaks juhuks risti peal seisma, siis käitusin öigesti ja suva mida see tähendab. Jah, seisma peab jääma, aga mida sa siis teeksid, kui ristmikul on vasakul ka auto, paremal ka ja sina tahad minna otse? Siis sa pead ikka SISU ka teadma, et kellel on eesõigus

 22. Sa oled ikka suht lammas, kui juba lähed liiklusesse ja endal pole teooriagi selge. Parema käe reegel ja võrdsed ristmikud on nii basic asi kui veel olla saab.
  Käike sa ju vahetama ei pea, see teeb õppimise 50% kergemaks ja ikka oled nii saamatu..

 23. Nii nõmedalt ei ole küll vaja öelda…mõne sõidutunni põhjal kohe “lammas”??Paralleelselt sõidutundidega saabki teooria ruttu selgeks, läbi praktiliste olukordade ja koos õpetaja kommentaaridega. Ta ei ole ju roolis üksi, vaid õpetaja on samuti kõrval olemas, õpetamas ja vastutamas. Üldiselt nad on nii kiire reaktsiooniga, et ka telefonikõne ajal saavad vajadusel aidata roolimise või pidurdamisega.

 24. Otepääl on maailma parim sõiduõpetaja Helmo. Alati rahulik, südamlik ja ei ühtegi halba ega kurja sõna. Olen tänaseks sõitnud üle 10 aasta ja kui trehvame, viskame endiselt käppa teel. Riskantseid kohti meil siin tõesti jalaga segada. Samas harjutaks käigukastikaga, siis oleks päris hea mäest starti võtta.

  Minge õhtul Meelisega kui liiklus vaiksem ja tehke neid U keeramisi jms seni kuni tunne käes ja ei pea samal ajal teistega nii palju arvestama. Paari aasta pärast loed oma postitust ja muigad ainult. :)

Comments are closed.