Categories: #elulineblogi

Larüngiit ehk kõripõletik, keskkõrvapõletik – panen silmatilku ja teen soodaauru? Mul on parem lahendus!

Teate, ma tunnistan täiesti ausalt, et umbes 30 aastat koosnes mu apteegisahtel valuvaigistitest, paracetamolist ja plaastritest. Ma olen terve elu olnud üsna terve laps (noh, kui lapsepõlve krooniline keskkõrvapõletik välja arvata, millest ma kasvasin välja alles 17aastaselt). 

Hedoni babyshoweriks kinkis mu üks toonane sõbranna mulle enda lapse vana inhalaatori, juures oli kiri “loodan, et sul ei lähe seda kunagi vaja, aga kui läheb, siis ilmselt keset ööd ja hea kui olemas on!” See oli selline vanakoolikas, mürises kõvasti ja oli pika juhtmega. Ja nii see kõik algas, Hedonil tekkis keset ööd veider köha ja juba siis sain aru, et see masin rohkem hirmutab teda kui ravida aitab. Hedoniga kasutasin ma toona Kiwi inhalaatorit. 

Kui Hedelin oli umbes aastane, hakkasid haigused kimbutama korra kvartalis. Noh, kas seda saab üldse haiguseks nimetada, aga.. iga liiga kõva tuuleiil või palja jalu trepile jooksmine võrdus kohe larüngiidiga. Mis tähendas, et meie apteegi sahtel sai lisa igasuguste ampullide näol, mida inhalaatorisse lisada. Inhalaator oli meil juba sünnist saadik ikkagi igaks juhuks olemas. Ma sisendasin endale kogu aeg, et Hedelin kasvab larüngiidist välja ja 2024 on haigustevaba aasta. Läks aga nii, et… larüngiiti enam eriti ei ole, sest iga nohu läheb üle keskkõrvapõletikuks. Ja teate, mida mulle soovitas kõrvaarst teha jah? Pange silmatilku kõrva! Nagu mida? Ma ostsin Egiptusest mingi xn rohu, sest esimene “mul kõrv valutab” tuli just eelmise aasta novembris seal olles ja see rohi, ma ei tea, mis see on, aitab konkreetselt 1 tilgaga kõrva valust jagu saada. Aga kuhu ma selle jutuga jõuda tahan…

Ma arvan, et enamus minuvanuseid on lapsepõlves haigusega froteerätiku all soodaauru käes higistanud – mulle küll tehti. Ma olin aga nii üllatunud, kui meil ühed sõbrad ütlesid, et nemad oma lastele küll inhalaatorit pole ostnud, sest see täiesti raha raiskamine – sobib vana hea soodaaur küll! Eee.. muidugi.. vist? Mu meelest on aga inhalaator nii mugav ja ei vaja mingit mega mässamist. 

Muidugi öeldakse, et kui nohu ravida, läheb nohu üle nädalaga, kui mitte ravida, siis seitsme päevaga. Jah, nohu nohuks, kuid hingamisteede viirushaiguse tüsistused on teine teema. Kui „niisama nohu-köha“ ei ravi, võib tulla külla hoopis meie põhikülaline larüngiit või keskkõrvapõletik, aga ka põskkoopapõletik on üsna levinud. Ja ma ütlen teile ausalt, seal lastehaiglas ei ole tore istuda lapsega. Me mitu korda larüngiidiga sinna sattunud, sest see lihtsalt ei ole adrenaliiniaurule allunud kodustes tingimustes. Nagu ma ütlesin, on sel aastal seis natuke parem ja proovime nüüd iga pisema köha-nohu puhul kohe auru teha. Kuniks meie inhalaator lihtsalt lakkas töötamast. Konkreetselt lihtsalt kõik. Enam ei reageerinud.

Aga Universum armastab meid, meie postkasti potsatas just samal ajal kiri, kas oleksime nõus uusi inhalaatoreid katsetama. 

Inhalaatori põhiline eelis on, et seal tekivad tillukesed vedelikupiisad – pea sama peenike nagu udu, mis liiguvad sügavale hingamisteedesse (sügavamale kui tavaline veeaur) ning niisutavad limaskesti ja vedeldavad sekreeti. See tähendab, et limaskestade turse väheneb ja sekreeti on kergem välja köhida või nuusata. Aga veel:

Ohutus – eriti väikelaste puhul on nende tulikuuma vee kohal hoidmine ohtlik ning võib lõppeda korraliku põletusega.

Kasutusmugavus – ühest küljest on diivanil multikat vaadates jahedat auru sisse hingata nii palju mugavam kui näos kuuma auru kannatada, teisest küljest saab inhalaatorit kasutada igal pool – hotellis, külas, voodis jne. Meile testiks saadetud One Pro inhalaator on veel eriti mugav – saad selle ühendada nii oma telefoni, läpakasse või laadijasse ja saad kasutada seda tõesõna kus iganes. Meil oli reisil kaasas koos akupangaga. 

Inhalaator jõuab sügavamale hingamisteedesse.

Mitmete haiguste puhul on vaja ninaturse leevendamiseks just jahedat auru – mitte kuuma.

Inhalaatoriga saab manustada ka ravimeid ning seda täpses koguses. Mul on juba pähe kulunud, millist ravimit, millises koguses ma lisama pean üheks aurutegemise korraks. Ma olen juba ekspert sellel alal, millise hingamise korral teha adrealiinisegu ja millisel ravimiga segu. 

Sobilik kõigile – inhalaatorit saavad kasutada nii väga väikesed beebid kui ka vanemad inimesed. 

Inhalaator teeb ka allergikutel olemise kergemaks ja juba tavalise füsioloogilise lahusega. Sellisel juhul on inhalaatori kasutamine kõrvaltoimetevaba ning üledoseerimise ohtu ei ole.

Inhalaatori kasutamisel ei ole kõrvaltoimeid.

Teine inhalaator mis meile tuli, Kiwi Plus, ehk uuem mudel sellest mis Hedonilgi omal ajal oli. Tegemist on ühe vaiksema inhalaatoriga. See on akuga laetav ning kasutamise ajal ei pea juhtmega seina küljes olema. Lisaks on sel inhalaatoril pihustatava auru osakesed eriti väikesed, mis tähendab, et need jõuavad eriti „sügavale“ kopsudesse. Muuhulgas on seadmele andnud kinnituse ka Eesti Allergialiit.

Ma võtsin mõlemad inhalaatorid reisile kaasa, sest öö enne reisi, köhisid mõlemad lapsed. Algul tundus see ilgelt suur kobakas koos oma vutlariga, aga tegelikult mahtus nii palju mugavamalt kohvrisse kui lahtiselt neid kuskile kotti toppida. 

NB! Inhalaatorit võiks korraga kasutada vähemalt 5-10 minuti kaupa ja 3-4 korda päevas. Lapsega tuleb tähelepanu pöörata sellele, et laps kasutaks maski korralikult – mask peab katma tema nina ja suu piirkonna, mitte ei oleks paarikümne sentimeetri kaugusel. Ma ütlesin, ma olen juba ekspert sel alal. 

Kui küsite kumba ma rohkem soovitan, siis Kiwi on lihtsalt üks parimaid turul ja sobib igas vanuses lastele hästi (ja mitte ainult, ka täiskavanutele!), aga kellel mugavus oluline, siis mulle tundub, et kolmeaastasele sobib see One Pro paremini, kuna on väiksem ja mugavam kasutada. See töötab ka nö külili asendis ehk et saab beebile näiteks läbi une teha. Aga valik on muidugi teie enda teha. Kahe lapsega, eriti hea kui mõlemad on. Näiteks meil reisil nad tegidki iga hommik lihtsalt füsioloogilist lahust, sest ninad olid nats kinni ja köha kimbutas natuke, aga ma ei saa öelda neile reisil, et passime toas ja vette ei lähe.

 

marimell

Recent Posts

VIDEO: mida me Berliinist suveks ostsime?

Käisime enne Türgi reisi kiirelt Berliinis, et lastele suveks mõningad riided haarata, sest no nad…

2 nädalat ago

marimell Türgis: mida saab 21 012€ eest?

Veel kaks aastat tagasi lõin ma käsi kokku ja pööritasin silmi kui keegi ütles, et…

2 nädalat ago

Otsin tööd ehk Sinu uus turunduse- ja influencerqueen on siin!

Jah, ma nüüd olen omadega sealmaal, et ainult kaks puhkust on veel kalendris ja olen…

1 kuu ago

marimell Berliinis: kuidas pikas püsisuhtes kõhuliblikaid toita?

Kevadine päike on välja sulatanud mitmed lahutuse või lahku minemise uudised - just tuli uudis,…

1 kuu ago

Leenu Veneetsias ehk kuidas ma sõbrannale üllatussünnipäeva korraldasin

Kaks kuud tagasi käisime sõpradel külas ja sõbranna ohkas, et issand, 40 - üldse ei…

1 kuu ago

10 aastat abielus

Täna sai siis sellest päevast kümme aastat, mil me perekonnaseisuametis jah-sõnad ütlesime. Jube paljudel on…

2 kuud ago