Valimislubadused – kellele neid antakse? Suusoojaks?

Kellele antakse neid valimislubadusi, mis minu meelest on ainult suusoojaks enne valimisi. Ainuke, kes üldse midagi teinud on, on Keskerakond. Tegelt ka. Ma otsisin hunniku valimislubadusi välja…

Ükspäev autoga sõites jäi jälle mingi utoopiline valimislubadus kuskil silma ja ma mõtlesin, et kust saaks kõik varem antud valimislubadused, noh, just piltidena, kus nad on reklaaminud, mida nad lubavad, sest ilmselgelt mingi 90% pole neist täidetud. Guugelda palju tahad, neid pole. Kes ikka tahab tunnistada, et lubasime, aga sittagi ei teinud. Õnneks on internetti raiutud aga tekstid…

Delfi | Aastal 2007. lubas Reformierakond valimisi võites viia Eesti viie rikkaima riigi hulka, langetada tulumaksumäära 18 protsendile, jätta käibemaksumäära puutumata, kahekordistada pensione, kehtestada riiklik ringiraha huvialaringides osalemise eest tasumiseks ning pikendada vanemahüvitist pooleteise aastani. Neist lubadustest on täielikult täidetud vaid viimane. Ja seda siis aastal 2011. Meil on 2017!

Lubadus: Reformierakond viib Eesti Euroopa viie jõukaima riigi hulka

See on ka esimene asi, mis mulle kohe meenub. Noh, viis aastat on veel aega, vist ei saa kurta enne.

Eesti sisemajanduse kogutoodang oli 2011. aastal väiksem kui neli aastat tagasi. 2010. aastal oli Eesti SKT natuke üle 14 miljardi euro ning 2007. aastal oli 15,8 miljardit eurot.

Mitte, et ma sellest SKTst midagi hoomaks, aga kiire googeldamine näitab, et..

2016. aastal oli SKP jooksevhindades 20,9 miljardit eurot. Et siis oleme endale märkamatult rikkad?

Reformierakond langetab tulumaksumäära aastaks 2011 18%-le ja aastaks 2015 12%le

Hetkel on aasta 2017 ja tulumaksu kinnipidamisemäär on 20%. Maksuvaba tulu 180€ kuus. Okei, siin ma saan aru, et vahepeal on “võim” vahetunud ja Reformil polegi enam midagi teha, aga 18st ja 12st on asi kaugel. Oli kaugel ka siis, kui nemad võimul olid.

Reformierakond pikendab vanemahüvitist pooleteise aastani

Tehtud. Lisaks muutub 2018. aastal päris palju aspekte vanemapuhukuse- ja hüvitise süsteemis. Alates märtsist võib teenida töist tulu lisaks vanemahüvitisele, alates 2020 on isadel võimalus jääda 10päeva asemel 30päevasele isapuhkusele jne. Lähemalt saab lugeda Õhtulehest.

Leidsin veel paar nupukest lubadustest. Keskerakond fookuses:

Kehtestame /…/ igakuise 3000-kroonise lapseraha, mida makstakse kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni.

200€ suurust lapseraha pole ma nagu näinud. Mitte, et ma üldse eeldaks, et riik/linn peaks räigelt peale maksma, et ma lapse sain, aga kui lubati, siis võiks ju olla.

Anname igale õpilasele võimaluse tasuta külastada /…/ põhikooli lõpus Ermitaaži ning gümnaasiumis Louvre’i või mõnda teist maailmatasemel muuseumi.

Ei tea, et keegi seal käinud oleks. Minnakse pigem klassiga Bulgaariasse või Türki joomatripile. Kehvemal juhul Rootsi kruiisile.

Ekspress vaatas järele (2013 aasta uudis), mida Edgar Savisaar neli aastat tagasi valijatele tõotas. PS! Need laused pole võetud huumorikogumikust ega R2 saatest “Rahva Omakaitse”, vaid 18 lehekülje pikkusest manifestist, millega Keskerakond võitis neli aastat tagasi (2009 siis) Tallinn linnavolikogu valimised.

Aegna saarele sõites kehtib laeval bussipilet.

Tõsi, sinna saab rohelise kaardiga nüüd tasuta. TEHTUD! Mis siis, et aastaid hiljem.

Kesklinnas liiguvad trammid tunnelis.

Ei sõitnud nad 2009 ega 2013 ega 2017.

Parkides saab avalike pistikute abil laadida telefone ja arvuteid.

Hea lubadus küll. Aga kaheksa aastaga pole seda tehtud.

Koeraomanikel on haljasaladel käepärast vahendid looma väljaheidete koristamiseks.

Kuigi mul koera pole, siis pole ma sääraseid koristamiseks vajalikke vahendeid kuskil pargis näinud. Ikka ise tuleb oma koera junn kokku korjata.

UPD: kommentaarides viidati, et on olemas. Järelikult siis tehtud!

Linnahall on remonditud, tema ees sillerdab linna esinduspurskkaev.

Foto: delfi.ee

Muuuuuhhhhahhhaaa, kas saaks täna veel rohkem selle üle naerda. Ilus lubadus aastal 2009. Aga ka 2017 pole midagi muutunud. Välja arvatud mingi trall selle ülejoonistamise üle.

Elektriautod pargivad tasuta.

Tehtud! See on tänaseks päevaks tõesti nii. Elektriautod saavad tasuta parkida ja end mõnes kohas ka laadida.

Lõpp riiklikele hinnatõusudele – soojus kolmandiku võrra odavamaks!

Ei ole mina tunnetanud, et aastatega arved kahanenud oleks. Ikka tõusujoones.

Lasteaiakoht igale lapsele!

Selle üle on palju räägitud. Tegelikult olen ma aru saanud, et mitte lasteaia kohti pole juurde tulnud, vaid vahepeal sündis vähem lapsi ja kui uus hulk lapsi lasteaeda hakkas minema, siis lihtsalt jälle oli kohti. Ma ei ütleks selle kohta tehtud, aga ma ei ütleks et ka läbikukkunud. Poliitikud ilmselt peavad nö veidi ette vaatama, ja sellistele asjadele mõtlema. Ehk oli see üks õnnestunud ja läbimõeldud lubadus lihtsalt.

Ehitame valmis Lasnamäe trammi!

Minu meelest ei sõida see ka 8 aastat hiljem sinna Lasnamäele. Majakani vist? Samas ma ei ole tõesti trammiga kesklinnast edasi sõitnud. Parandage mind, kui ma elan linnas, kus tramm sõidab Lasnamäele ja ma seda ei tea.

Prügiveoks ja tänavakoristuseks loome linnafirma!

Foto: pealinn.ee

Hahhahahahah, see on järgmine normaalne naljakoht. Arvo Sarapuud ta ilmselt tookord silmas ei pidanud, või siiski? Ma ei teagi nüüd, kas pelgalt lubadus või hästi õnnestunud lubadus?

Ühendame Helsingi Tallinnaga – tunnel tulgu!

Ei ole seda tunnelit kuskil. Ootan huviga juba kaheksa aastat.

Töökohad Tallinnale – iga inimene peab saama tööd!

Foto: reklaam.ee

No ma ei tea, mu meelest on meil ikka veel päris palju töötuid. Üks asi on see, et mõni töökoht ei sobi, aga ma keeldun uskumast, et igale inimesele oleks täna töökoht olemas. Aga äkki siiski.

Veevärk ja kanalisatsioon valmis aastaks 2011!

Tuleb tunnistada, et sellega said nad hakkama. Isegi meile Kakumäele toodi vesi tuppa. Või õigem oleks öelda, kanalisatsioon ühendati ära, et vett lasta rohkem kui tilk solgitünni, mida ise nö tühjendama pidi.

Ohjah, ja jälle on kohe valimised. Ainus mis mul meeles on, et teised lubavad, meie teeme. Aga no kui nii vaadata, siis kõik lubavad, midagi tehtakse ja suurem osa unustatakse. Kelle poolt te hääletate ja miks?

27 Comments

 1. Ma isegi ei suuda otsustada, keda valida. Mind häirivad sellised populistlikud lubadused nagu tasuta lasteaiakoht. Tartus on järgmine aasta kohatasu 70€ ja sente peale. Mul ei oleks midagi selle vastu kui see nii läheks, aga mis nad siis rohkem koorima hakkavad, et see auk täita? Toiduraha on lausa köömes kohatasuga. Tasuta ühistranspordilubadus ei paneks mind never autost loobuma. Minu arvates on nii nõme see, et muudkui lubatakse ja lubatakse, aga never ei räägita, mille arvelt lubatakse. Nagu see praegune tulumaksuvaba miinimumi kergitamine ja muud asjad. Lõpuks tõsteti igasugu aktsiise nii palju, et väidetavalt alguses pihku jääv papp kulub kahekordselt aktsiiside peale. Ilmselt sama oleks ka lasteaiakohatasu puhul: keeratakse see maha, aga siis tõmmatakse kellegi toetused maha või lapitakse vähem linnateid või kehtestatakse äkki veel mingi idiootne linnamaks.

 2. Meie kodus arutasime ja suure tõenäosusega saab KE kaks häält juurde. Sest noh, nad ju on midagigi teinud. Mina nt naudin väga tasuta ühistransporti (samal ajal mu ema Tartus maksab end vigaseks).

 3. Võimalik, et Reformikad oleksidki täitnud tulumaksumäära puudutava valimislubaduse aastal 2007, kui poleks tulnud seda masu aega. Kui ma ei eksi, polnud see reformikatest sõltuv….

 4. Teises postituses küsisid, milliseid lugusid lugeda soovitakse. Selliseid! Super hea idee. Edaspidi tuleks need valimislubadustega pildid endale salvestada :)

 5. Natuke eksitav on see, et alates juulist saavad isad 30 päeva puhata. Juulist küll aga alates 2020 aastast, mitte juba tuleval juulil.

  Ja on ikka parkides (vähemalt nendes milles on koerapargid ka) kotikesed koera junnide koristamiseks.

  Valimiste kohapealt aga…mina see aasta olen lihtsalt nõutu. Kogu aeg mölisesin nende kallal, kes ei vali ja see aasta tunnen, et no ei ole kedagi valida. Nii masendav on see pilt, et võib juhtuda, et see aasta ei valigi.

  1. Ok, ma selle 2020 parandan ära, jäi mul kahe silma vahele :) junnidest ja kottidest ma tõesti ei tea, kas on või ei. Kui sa ütled, et on, siis usun sind ;)

 6. Siit hea idee need valimislubadused ära salvestada kuskile, siis nelja aasta pärast hea võrrelda, mis lubatud ja mis tehtud.
  Meil siin lubati ka Kiisa ja Kohila vahele kergliiklusteed (hea naljana viskas sellele sõnale joone alla ja pakkus variantideks kirgleiklusteed, kurgliiklesteed ja ergliiklusteed :D :D :D ).Aga tõsisema jutuga jätkates, siis eranditult kõik erakonnad ja valimisliidud lubasid seda teed siia.. Reaalsus oli see, et alles sel kevadel hakati kiiresti tegema ja tehti valmis 1km lõik (kokku oleks umbes 6km vaja), eks oli vaja ruttu enne valimisi näidata, et midagiGI on tehtud.

 7. Tramm ei sõida juba ammu ainult majakani :D Vähemalt aasta juba Suur-Paalani ehk siis Ülemiste keskuseni ja umbes kuu aega juba lausa LENNUJAAMANI :D aga jah, Lasnamäest on asi kaugel (samas Majaka kuulub Lasnamäe alla), aga minuarust on Lasnamäe kanalis ideaalne bussiliiklus, pole sinna mingit trammi vaja!

  Ja endale meenub kunagine Reformikate lubadus, et igale gümnasistile oma läpakas..mul gümna ammu lõpetatud, siiamaani ootan oma arvutit :D ja ilmselt kõik minust järgnevad lõpetajad ka, haha..

 8. Eestis on tegelikult töötuse protsent üpriski madal võrreldes teiste riikidega, ja töökohti on tegelikult üle, lihtsalt paljud eestlased ei soovi koristajaks vms saada.

 9. Päris naljakaid lubadusi on ka. Kunagi lubas IRL mingi valimisküsitluse täitmise eest salle ja mütse. Ootan neid siiani :) Sel aastal lubavad nad teatripileteid!
  Kui aga tõsiselt võtta, siis olen sel aastal raskuste ees. Tõsi on, et Keski pikaaegne võim Tallinnas vajaks tuulutamist. Aga kellega asendada?! Kindlasti mitte reform – 17 aastat riigi juhtimist on tõestanud, et nad ei saa lihtsalt hakkama. Sotsid? Pole minu maitse. IRL on hääbuv erakond, EKRE liialt radikaalne. Ja kuna Tallinnas on siiski tunduvalt rohkem ära tehtud kui mujal Eestis, siis tuleb vist hääl ikkagi keskile anda.

  1. Tegelikult on see püha lihtsameelsus ja sellele Kesk ju mängibki. Mõelge nüüd ise: miks nad on saanud mõningad lubadused “täide viia”?! Sest nemad on võimul – Tallinnas juba 17 aastat järjest, viimased 4-aastat ainult nemad, teised on hääletuna opositsioonis. Teised pole piruka lähedalegi saanud, rääkimata sealt tüki kahmamisest…
   Saate ju aru, et see “tasuta” ühistransport, ei ole tegelikult tasuta! See tuleb millegi muu arvelt.
   Linnapood toodab algusest peale kahjumit. See oli ikka üüratu summa, mis linna poolt igal aastal selle püsimiseks peale makstakse. Kusjuures peale propaganda ei tule nagu üldse muud ette, milleks see LIPO kasulik on.
   Tasuta asju ei ole olemas, kõik tuleb millegi arvelt. Kui vaadata seda “toidu-ahelat”, mis võimukoridorides “lookleb”, siis ega ausaltöeldes ei usu küll, et midagi muutub, pigem läheb hullemaks…
   Aga keda siis valida?!
   Reformi? – Tule taevas appi – EI!
   Sotse? – mkmmm
   IRL? – Nalja teete?!
   Ekre? – jommaijoo
   Rohelised? – Ääääää
   Polegi nagu kedagi valida, aga ma siiralt loodan, et Keski ainuvõim lõppeb nende valmistega ja volikokku “tekivad” mõtlevad ja asjalikud inimesed. Selleks oleks muidugi vaja, et inimesed ei läheks “tasuta” asjade õnge, vaid näeksid laiemat pilti.

  2. No aga kui tasuta ühistransport tuleb nt bensiini kallinemise arvelt, siis minul kui ühistranspordi kasutajal on ju sellest täiesti suva :D Täiesti ükskõik, et autoga sõitjad maksavad, sest mina kasutan ühistransporti.. Seega pole ikka küll nii, et “ei ole tegelt tasuta..” Mulle on ja mulle see sobib :)

  3. Ei usu, et see sullegi tasuta on. See on vaid näiline. Kuskilt maksad ikka “lõivu”. Lisaks, kui sa oled maksumaksja ja Tallinna elanik, siis sinu maksudest ju linn selle kinni maksabki, aga sulle serveerib, et see on tasuta.

   Tegelikult on ju nii, et kui inimesed teeniksid elamisväärset palka, poleks toimetulekutoetusi ja muud jama vajagi. Siis ei saaks neid ka “tasuta” asjadega “peibutada”. Kuni aga “keskmine palk”, enamusele kauge unistusena paistab, saabki sellise poliitpuruga kergeusklikel silmad sodi täis ajada.
   Ma usun, et sa said mõttest aru küll ;)

  4. Sa ikka saad aru, et kütuse kallinedes kallinevad praktiliselt kõik tooted, mille poodi jõudmiseks on vaja transporti?

 10. Vanemahüvitis pikenes ikka enne kui aasta 2011 saabus. Mina sünnitasin 2009 alguses ja sain juba seda pikemat vanemahüvitist nagu praegugi on.

 11. “Ainuke, kes üldse midagi teinud on, on Keskerakond” – päriselt mõtledki nii või? No kes see teine saigi Tallinnas midagi muud ära teha, kui Keskerakond ainuisikuliselt juba aastaid siin võimul on olnud …

  Ime veel, et Ansipit ülemaailmses majanduskriisis süüdistama ei hakanud:)

  1. Lisaksin veel täiendavalt, et ka riigipirukast saavad nad praegu mingeid tükke jagada ainult tänu sellele, et eelmised valitsused on vaatamata kehvadele aegadele suutnud kasvatada teatava reservi. Küll nüüd om hea, sealt jälle võtta!

Comments are closed.