Mari-Leen Albers

hinnatud sisulooja ja majaväline turundaja, reisihunt ja kokkamisentusiast

Soojad suveilmad: kui palju peaks laps vett jooma?

Esimene kuumalaine on Eestit juba tabanud ja 30kraadine kuumus kostitas meid ka Maltal ja Bulgaariaski. Teatavasti soovitatakse vett tarbida tavapäeval vähemalt kaheksa klaasi (oleneb kehakaalust), aga mida rohkem, seda parem.

Lapsed peaksid vett tarbima veelgi rohkem, sest neid ohustab vedelikukaotus rohkem kui täiskasvanuid. Näiteks lasteaeda peame me igal hommikul pudeli kaasa panema, et end mänguhoos jahutada.

Kuigi lapsed higistavad vähem, siis nende vedelikuvajadus seetõttu ei vähene. Pigem tekitab see rohkem ülekuumenemist ja tuleb hoolikalt jälgida, et nad palju jooksid.

Ma ise olen üsna kehv veetarbija, sest mul lihtsalt pole isu või vajadust. Samas suvel joon ma kordades rohkem, sest palavus teeb oma töö.

Väikesed lapsed vanuses 2-3 aastat peaksid jooma päevas 750ml vedelikku, 4-6 aastased 850ml ja 7-9 aastased vähemalt 950ml päevas.

Kas teadsid…

  • Lapseootel naine peaks vee kogust mõnevõrra suurendama – 16 klaasile päevas.
  • Rinnaga toitvad naised peaksid aga tarbima päeva jooksul umbes 12,6 klaasi vett. Vett tasuks juua iga eine ja suupiste kõrvale (k.a. supp)
  • Vali jook, mis sulle maitseb. Uuringud näitavad, et nii lapsed kui täiskasvanud tarbivad poole rohkem vedelikku kui see neile maitseb (ala maitsevesi, mahl)
  • Söö rohkem puu- ja juurvilju, sest neis on veesisaldus suur
  • Ära joo ainult siis kui sul on janu, vaid regulaarselt näiteks iga tund
  • Hoia veepudel alati käepärast (laual, autos, kotis…)
  • Hoia jook mõõdukal temperatuuril – liiga külm või liiga kuum pole hea, sest siis tarbid seda vähem. Mõõdukal temperatuuril jooki tarbid rohkem.

Kui laps ei taha juua?

Üks nipp, mis võib aidata on see, kui lisad pudelisse piima või talle meeldiva joogi juurde iga päevaga üha rohkem vett või mahla. Piima maitse on lapsele teada ja kui seda järk-järgult millegi muuga segada, harjub laps sujuvalt maitsega ära. Nii saadki ta panna edukalt vett jooma, et ta sellega harjuks.

Kõige parem on, kui laps joob puhast vett, lahjendatud värsket mahla või ilma suhkruta taimeteed. Vett võib lihtsalt läbi keeta, või lahjendada puu- ja köögiviljamahlu, sest muidu on nad liiga magusad või happelised.

Tuleks aga meeles pidada, et mahl tekitab täiskõhutunnet ja nii võivad lapsed jällegi toitust keelduda. Seega parim lahendus on vesi.

Eesti poelettidele on jõudnud uus vesi Neptūnas – mineraalvesi Leedu metsadest. Tegemist on Leedu ühe puhtaima mineraalveega ja see sobib hästi igapäevaseks tarbimiseks. Ka lastele, sest sellel on väga madal mineraalide tase.

Kui aus olla, siis Meelis pidi esimest korda kreepsu saama. Nimelt võttis ta vee jõusaali kaasa ja hakkas oma mingeid harjutusi tegema, olles pudeli pannud enda ette.

Ja samal ajal kui ta seal vedeles nägi ta pudeli küljes olevat ema-lapse pilti ja kirja: “Sobib imiku- ja väikelastetoitude valmistamiseks.”

Esiti mõtles ta seda, et issand, nüüd haaras mingi beebidele mõeldud vee ja see ei olegi üldse suurtele suunatud ja raudselt mingi laps istub nüüd kuskil näljas, sest tema pudelivesi, aga õnneks ei. Keegi kuskil nälga ei jäänud ja ka Meelis sai aru, et ok, see on lihtsalt informatiivne tekst pudelil. Kui vähe on vaja, et kedagi rivist välja viia, eksole.

Seega kui jood, siis joo vett vahele ja ära unusta ka teistega jagada. Meelis nagu näha, siis jagab seda kõikidele.

https://www.instagram.com/p/BjaQQcylOtL/?taken-by=kadrilymiil

#KOOSTÖÖ

EELMINE
Rahvusvaheline tubakavaba päev: 25 põhjust loobumiseks
JÄRGMINE
Kommentaatorid võiks vahelduseks v*ttu käia!

4 Kommentaari

  • 31. mai 2018 at 08:34

    Kas praegusel ajal peab lapsele isegi pudelivee lasteaeda kaasa panema? Kui mina lasteaias töötasin, või minu lapsed lasteaias käisid, siis said lapsed küll lasteaias kraanivett juua nii palju, kui tahtsid. :D

    • 31. mai 2018 at 17:11

      Eks nad vast panevad kraanivett juurde kui otsa saab. Ise panen tavaliselt talle enda pudelisse ka kraanivett kaasa. Aga nt mul õe juures 2km meist ainult, on kraanivesi nii räme, et seda ei anna juua, see juba kraanist voolates haiseb. Niiet mõnel juhul on pudelivesi igati õigustatud.

  • 31. mai 2018 at 21:06
    rrr

    “esiti mõtles ta seda, et issand, nüüd haaras mingi beebidele mõeldud vee ja see ei olegi üldse suurtele suunatud ja raudselt mingi laps istub nüüd kuskil näljas, sest tema pudelivesi,”

    ?? Kuidas nii lollilt saab mõelda?

    • 1. juuni 2018 at 08:19

      Et sa saaks nii lollilt küsida :D

15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://marimell.eu 300 0