Rahvusvaheline tubakavaba päev: 25 põhjust loobumiseks

Ma hakkasin suitsetama 15aastaselt, see tähendab, et ma olen tänaseks vahelduva eduga suitsetanud umbes 20 aastat. Mina olin üks neist naistest, kellele ei käinud seda klikki raseduse ajal, et plaks, jätan suitsetamise maha. Pole hullu. Ma ei olnud ainuke ja sina ka ei ole, kui sul seda klikki ei käi. Sa ei ole seepärast halvem ema. Päriselt ka. Aga loobumise jaoks on välja mõeldud hulk alternatiive, e-sigaret, nätsud, plaastrid, tabletid, isegi terve seminar, mis minu puhul toona toimis.

Tervise Arengu Instituudi andmetel suitsetab Eestis igapäevaselt 26% täiskasvanud elanikkonnast – veidi rohkem kui 231 000 inimest. Kui nendel inimestel oleks võimalus uuesti valida, kas suitsetamisega alustada või mitte alustada, siis suur osa valiks viimase variandi. Aega aga tagasi keerata ei saa, seetõttu on uue võimaluse tekkimine pigem ulmefilmi süžee. Küll aga on kõigi nende inimeste võimuses võtta vastu otsus. Otsus suitsetamisest loobuda.

Kui ma seda postitust kirjutama hakkasin, siis leidsin 25 põhjust, miks suitsetamisest loobuda. Kõige kindlam on valida endale mõni motivaator.

1. Sa elad kauem.
2. Sa oled tervem.
3. Väheneb oluliselt risk haigestuda rasketesse kroonilistesse haigustesse, mida tubakatarvitamine põhjustab.
4. Sul on palju kergem hingata, kopsud on tugevamad ja puhtamad.
5. Kaob ära “suitsetaja köha”.
6. Su hingeõhk ei haise enam tubaka järele.
7. Su hambad on valgemad ja tugevamad.
8. Su juuksed on palju tervemad ja lõhnavad paremini.
9. Sinu riided ei haise enam.
10. Su sõrmeotsad pole enam kollased ega haise tubaka järele.
11. Sa ei vanane nii kiiresti nagu suitsetajad.
12. Su nahk näeb värskem välja.
13. Sul on rohkem energiat ja võhma.
14. Sa jõuad kiiremini ja kauem joosta või teha muud sporti.
15. Sul on rohkem raha, sest suitsetades päevas näiteks paki sigarette, mille hinnaks on 3 eurot, kulub aastas sigarettidele 1095 eurot.
16. Toit maitseb palju paremini. Su lõhnataju on tunduvalt parem.
17. Sul on rohkem aega.
18. Praegu on palju lihtsam loobuda, kui hiljem.
19. Sa ei kahjusta oma enam teiste tervist. Sinu läheduses on ka meeldivam olla.
20. Sa võid leida uusi sõpru mittesuitsetajate hulgast.
21. Sa ei pea enam muretsema, kust tubakat saada.
22. Sa oled teistele eeskujuks.
23. Sa magad paremini.
24. Sa ei pea enam oma vanemate või lähedaste eest varjama, et suitsetad
25. Sa võid olla kindlam, et saad terveid järglasi.
26. Su ajutegevus on erksam ja keskendumisvõime parem.

Kõige olulisem on teha loobumise otsus, astuda esimene samm ja tagasilöökidele mitte alla vanduda. Võõrutusprotsess kestab umbes kaks kuud.

1. Haara ohjad enda kätte!

Esimene ja kõige olulisem samm suitsetamisest loobumisel on vastava otsuse langetamine. Selleks, et iseennast otsuses veenda, võta enda jaoks aega ja mõtle läbi, mis sinu elus muutub, kui sa enam ei suitseta. Arutle endamisi, kui palju raha sa säästad. Kujuta ette, mida sa võiksid suurema energia ja aja kogusega peale hakata. Kui oled leidnud enda jaoks need kõige olulisemad põhjused, miks elu ilma suitsetamiseta parem on, siis võta vastu kindel otsus, et sa jätad suitsetamise maha.

2. Sea sisse tegevusplaan

Tähtis on otsustada edasine tegevusplaan ja jääda kindlalt selle juurde. Leia endale sobivaim viis suitsetamisest loobumiseks. Kui leiad, et sulle sobib hästi päevapealt lõpetamine, siis viska/anna oma poolik suitsupakk ära ning ära enam suitsuletile pilku heida. Kui tunned, et äärmuslik meetod pole sinu jaoks sobiv, siis võta vastu otsus, et vähendad suitsetamist järk-järgult. Oluline on, et seaksid endale vaheetapid, ning nendeks tähtaegadeks määrad, mitu sigaretti Sa päeva jooksul endal tõmmata lubad.

3. Leia toetav abivahend

Otsusta teadlikult, millele toetud suitsetamisest loobumise käigus. Kindlasti ei ole soovitatav toetuda liigsele söömisele, selle asemel leia mõni kasulikum asendustegevus, mis Sult suitsumõtted peast viib. On see näts, kõne sõbrale või mõni apteegist kättesaadav abivahend – leia endale sobivaim. Väga paljud on suitsetamisest loobumisel abiks võtnud e-sigareti. E-sigareti eeliseks paljude muude suitsetamisest loobumiseks mõeldud abivahendite ees on suitsetamist imiteeriv tegevus, mille abil unustad tavasuitsu kiiresti.

4. Tunnusta ennast iga väikese võidu korral

Ükskõik, millise tee sa suitsetamisest loobumiseks oled valinud, iga edusamm viib sind suure eesmärgi saavutamise juurde. Alates hetkest, mil võtsid vastu otsuse suitsetamisest loobuda, oled haaranud ohjad enda kätte ning otsustajaks oled sina ise. Kas oled suutnud suitsunurga-seltskonnale “ei” öelda või suutsid suitsu läitmata jätta suure pinge all? Kui nii, siis oled kindlalt teel ja ei lase ennast üha hääbuval sõltuvusel kõigutada. Sa oled vankumatu ja teadvusta seda endale.

5. Märka, mis su suitsuvabas elus toimub

Jälgi, mis sinu elus on paremaks muutunud ja tunne sellest rõõmu. Arvuta välja, kui palju sa oled suutnud raha säästa ja mõtle, mida selle rahaga peale hakkad. Kas lähed trenni või kogud reisi jaoks – sina oled otsustaja. Kas su enesetunne on paremaks läinud ja justkui uus energia voolab kehast läbi? Mõtle, kuhu sa selle rakendad? Kas veedad rohkem pere ja sõpradega aega? Panustad rohkem aega ja energiat tööle? Lähed trenni? Sina oled otsustaja.

Täna on ülemaailmne suitsetamisest loobumise päev. Ja kuigi paljud on arvamusel, et loobuda tuleks päevapealt. Plaks. Nagu see klikk peaks käima, siis alati on võimalus, et sa ei saa päeva pealt. Tuleks leida alternatiive. Paljud kardavad, et hakkavad siis sööma kui suitsetada ei saa. Asenda suits klaasi veega, kindlalt kaal ei tõuse :)

Aga, mis variandid oleksid veel?

Kõik alternatiivsed vahendid on nö kopsusõbralikumad, nii plaastrid, nätsud kui ka e-sigaret viivad küll nikotiini kehasse, aga sealjuures ei kahjusta kopse muidu sigareti põlemisel tekkivate kemikaalidega.

Plaastrid – apteegis on saadaval eri tootjatelt erineva nikotiinisisaldusega plaastreid. Sõltuvalt plaastrist ja sigarettide arvust, mida inimene oli harjunud päevas suitsetama, kasutatakse plaastrit 8-12 nädalat.

Närimiskumm – teine tuntud abivahend suitsetamisest loobumiseks on nikotiini sisaldav närimiskumm, mida tuleks närida siis, kui tekib soov suitsetada.

Imemistabletid – peaks suhu asetama iga kord, kui tekib tugev suitsetamissoov.

Suuõõnesprei – kõige uuem abivahend suitsetamisest loobumiseks on suuõõnesprei. Nikotiini sisaldavat suuõõnespreid pihustatakse suhu olukorras, mil varem süüdati sigarett ehk samuti suitsetamistungi tekkides.

E-sigaret – oma põhimõttelt on e-sigaret elektrooniline suitsetamise seade või elektrooniline sigaret, nagu seda peamiselt kutsutakse. See on täielikult mittesüttiv toode, mille valmistamiseks kasutatakse kaasaegset keerulist mikro- elektroonilist tehnoloogiat, mis pakub kasutajale suitsetamiselamust leegi, tuha ja tõrvata, pakkudes alternatiivi neid aineid sisaldavale tavasigaretile. Teisisõnu ei sisalda e-sigaretid 4000 ohtlikku keemilist ühendit, mis tekivad tavasigareti põlemise käigus. Lihtsalt elektrooniline alternatiiv.

Kuidas see töötab?

Elektrooniline sigaret on akudel töötav mikro- elektrooniline seade, milles on auru tekitav kuumutuselement. E- vedelik muutub auruks, mis liigub huulikuni, seega on e-sigareti suitsetamise protsess sarnane tavasigareti suitsetamisega ning rahuldab nii tegevuse vajaduse kui ka emotsionaalse ehk nikotiinivajaduse. Sarnane, aga 95% ohutum.

Teisisõnu, kasutades e-sigaretti saavutatakse füsioloogiline efekt, mida suitsetav inimene selles tegevuses otsib ning tegevuse käigus vabaneb aur, mis kaob õhust mõne sekundiga. Ei ole tossu, ei ole haisu.

E-sigareti aurus ei sisaldu mitte ühtegi neist 4000 mürgisest keemilisest ühendist, mis ohustavad tavasigareti suitsetaja.

Tuhanded inimesed Eestis ja miljonid üle maailma on suutnud tõendatud kahjulikust tubakasuitsust ja nikotiinisõltuvusest loobuda just e-sigareti abil. Facebookis on isegi kogukond “Kuidas mina suutsin tubakasuitsust loobuda?“, kus e-sigarettide abiga tubakasuitsust loobujad oma kogemusi teistega jagavad.

E-sigaret on tõesti väärikas alternatiiv tavasigaretile. Neil puudub ebameeldiv hais, kokkuvõttes on kordades odavam, ohutum, tervislikum (e-sigareti puhul puuduvad riskid saada selle kasutamisest mõni haigus, mida võib põhjustada suitsetamine (insult, südameatakk, kopsu- või kõrivähk jne)).

E-sigarettide liidu ja Nicorexi juhatuse liige Toomas Viilo palub kõigil jälgida, kas nendel sigarettidel ja vedelikel, mida te ostate, on olemas maksumärgid ja tehtud Terviseameti poolt nõutavad testid. Ainult siis saab täiesti kindel olla, et toode on kontrollitud ja seadustele vastav (muide, mustal turul liigub ilma maksumärkide ja testideta tooteid, mis on ametlikest esindustest ostetavatega võrreldes kordades odavamad, ent võivad su tervise ohtu seada).

Milliseid variante olete teie kasutanud suitsetamisest loobumiseks? Mis on toiminud, mis mitte?

#KOOSTÖÖ

15 thoughts on “Rahvusvaheline tubakavaba päev: 25 põhjust loobumiseks

 1. Kuidas sa saad väita, et sa pole halvem ema kui rasedana suitsetad? Halloooo? Mis järgmiseks, ütled, et narkot teha pole rasedana ka hullu? Jeebus mis iba sa ikka ajad?!?!!!!!

  1. Hm.. ma ei tunne, et ma oleks sp halvem ema, et mul klikki ei käinud. Inimesed on erinevad. Nagu ka arstid, üks ütleb jäta maha, teine ütleb, et on parem mitte jätta, kolmas soovitab vähendada. Eks igaüks ise teeb oma valikud, aga seepärast pole keegi kindlasti halvem ema.

   Halb ema on see, kes lapsele söögi asemel õlut ostab, teda peksab vms

 2. Oot: kahjustad teadlikult oma lapse tervist ja ei ole halb ema? Või nii. Kusmaalt see piir siis jookseb, kust edasi on ema käitumine juba halb? Suitsetav rase päris kindlasti ON halb ema, ei ole mõtet endale asja ilusaks mõelda.

  1. Hm.. ma ei tunne, et ma oleks sp halvem ema, et mul klikki ei käinud. Inimesed on erinevad. Nagu ka arstid, üks ütleb jäta maha, teine ütleb, et on parem mitte jätta, kolmas soovitab vähendada. Eks igaüks ise teeb oma valikud, aga seepärast pole keegi kindlasti halvem ema.

   Halb ema on see, kes lapsele söögi asemel õlut ostab, teda peksab vms

 3. Mingi müstilise “kliki” ootamine on lihtsalt üks kehv vabandus tahtejõu puudumisele.

 4. Vahepeal jätsid ju Henri koolitusega maha? Mis sellest siis sai?

  1. Jätsin tõesti. Sellest oli megasuur abi! Ilma selleta oleksin ilmselt sünnituse vahepeal ka suitsule jooksnud.

   Aga pärast lapse sündi millalgi hakkasin uuesti suitsetama.

 5. Tegin suve lõpus terrassil suitsu ja tuli peale tunne, et enam ei taha suitsetada. Olin selleks ajaks üle 10 aasta vahelduva eduga suitsetanud.

  Sellest päevast on nüüd ligi 6 aastat möödas ja pole patustanud. Viimased 3 pole enam kiusatust ka olnud. Esimene aasta oli kõige raskem, eriti alkoholi tarbides.

 6. On täiesti vale seisukoht, et suitsetav ema pole halvem kui mittesuitsetaja. Omaenda lapse mürgitamine ei ole halb. See on väga halb.

  1. Hm.. ma ei tunne, et ma oleks sp halvem ema, et mul klikki ei käinud. Inimesed on erinevad. Nagu ka arstid, üks ütleb jäta maha, teine ütleb, et on parem mitte jätta, kolmas soovitab vähendada. Eks igaüks ise teeb oma valikud, aga seepärast pole keegi kindlasti halvem ema.

   Halb ema on see, kes lapsele söögi asemel õlut ostab, teda peksab vms

 7. e-sigaretid on rohkemalt uurimata kui tava suits ja mõlemad kahjustavad tervist ja on üüratult kallid kulud, eriti veel e-sigarettide erinevad maitsevalikud olen kuulnud.

  parem mitte suitsetama hakata, olen elus paar pakki sisse tõmmanud mentholiga ja suitsetaks edasi, kuigi loomad ja mees suitsu ei seedi ega sellist naist, siis ma ei suitseta ka. valikute ja enesekindluse küsimus.
  oleks üksik, kes teab võibolla tossutaks võibolla mitte, kuigi mentooli omad pidavat mingiks aastaks ära kaotatama ja need suitsupakkide pildid on vastikud.

 8. See on endale ilusaks mõtlemine jah. Praegu sa ju ei sunniks oma last suitsetama, ma eeldan, et sa lapse juures olekul ka ei suitseta, et ta ei peaks seda koos sinuga sisse hingama? Kui keegi nii teeks juba sündinud lapsele, milliseks emaks ta siis kvalifitseeruks? Heaks emaks, sest vähemalt ei peksa ega jooda täis? Naiivne on arvata, et kui laps sul kõhus peidus on ja ta sulle näkku köhida ei oska, siis järelikult polnud hullu midagi. Heaks emaks olemise alla see kindlasti ei kuulu, mis muidugi ei tähenda, et sind peaks vanemana maha kandma. Lihtsalt see sinu kui teise elu eest vastutaja valik oli halb.
  Kas ema, kes on purjus, aga annab lapsele ikkagi rinnapiima, lohutades end, et rp on parim ja vähemalt ei ole laps näljas on hea või halb ema?

  1. Ma ei saanud rinda anda, sai pudelit. Ma ei tea, praegu arvan, et ma ei annaks rinda, aga kui ma ise reaalselt selles olukorras ei ole, ei saa öelda, et never ei teeks. Võib-olla annaks, kui laps pudelist keeldub, on näljas, karjub ja magama ei jää. Ja üldiselt ma julgen arvata, et rinnaga toitvad naised ei joo end mällu.

 9. Halbu emasid saab erinevaid olla. Raseduse ajal suitsetamine teeb kohe kindlasti halvaks emaks, räägi endale mida tahad.
  See vabandus, et korraga pole hea järsku maha jätta, on välja mõeldud nende naiste poolt, kes seda vabanduseks kasutada tahavad.
  Ja naised mõtlevad, et ämmaemand ei saa aru, valetavad nii nagu jaksavad. Ega me päris lollid ka pole. Tahaks demonstratiivselt öökida iga kord kui suitsetaja mu vastuvõtus on.

Comments are closed.