Mari-Leen Albers

hinnatud sisulooja ja majaväline turundaja, reisihunt ja kokkamisentusiast

Loobusime D-vitamiinist

Pärast eksperimenteerimist loobusime D-vitamiinist ja mitte miski ei pane mind praegu oma lapsele põrgupiinu valmistama.

Nimelt soovitatakse lapsele alates esimesest elunädalast D-vitamiini, kuid see tekitab beebile enneolematuid gaase ja valusid ning laps muutub virilaks ja seda eriti õhtuti. Ta võib mitu tundi jutti end pulksirgeks ajada ja nutta, ja teha pole suurt midagi. Või noh, variant on D-vitamiinist loobuda.

vitamin-d3-sun

Milleks on vaja D-vitamiini?

D-vitamiin on luude tervise seisukohast sama oluline kui kaltsium. Tal on oluline roll kaltsiumi ja fosfori imendumises, mis mõlemad on luude ehituse komponendid, ning nende mineraalainete tasemete hoidmisel veres. D-vitamiin osaleb immuunsüsteemi töös, südamelihase talituses, närvikoe funktsioneerimises, teda on vaja normaalseks verehüübeks.

Mida toob kaasa D-vitamiini puudus?

Hinnanguliselt on maailmas umbes üks miljard inimest, kelle vere D-vitamiini tase on ebapiisav. Ka Eestis on see väga levinud probleem. Näiteks leiti 25–70 aasta vanuseid inimesi uurides, et vaid 27 protsendil eestimaalastest oli D-vitamiini tase talvel piisav ning vaid 3 protsendil optimaalne; isegi suvel oli 29 protsendil tase ebapiisav ja vaid 10 protsendil optimaalne.

D-vitamiini puudus võib kaasa tuua luude muutumise pehmeks, õhukeseks ja hapraks ning selle tulemusena võib lastel tekkida rahhiit ja täiskasvanutel osteomalaatsia. Rahhiidi puhul ei mineraliseeru luud normaalselt, põhjustades kasvu pidurdumist ja skeleti deformatsioone. Luud muutuvad nii pehmeks, et painduvad keharaskuse all ning O-jalgsus (harvem ka X-jalgsus) on üks ilmekamaid rahhiidi tunnuseid. Osteomalaatsia põhjustab tugevat luuvalu ja lihasnõrkust, luud muutuvad pehmeks, paindlikuks ning deformeeruvad. Osteomalaatsia tunnusteks on muuhulgas küürselgsus ja jalgade kõverdumine. Optimaalsest madalamat D-vitamiini taset seostatakse ka fibromüalgia, reumatoidartriidi, sklerosis multiplexi, depressiooni, lihasnõrkuse, diabeedi, kõrge vererõhu ja vähiga.

Olen sellessuhtes arstiusku, et kui vaja, siis vaja – alguses andsimegi beebile Apoviti tilku, millest ta muutus õhtuti virilaks. Üks õhtu ei jäänud kuni kella poole kaheni magama. Lõpuks uinus, aga gaasivalud piinasid veel tududeski. Kolm päeva pärast valutamist otsustasime proovida, et ei anna talle D-vitamiini, vaatame, kas läheb paremaks. Juba kaks päeva hiljem magas beebi rahulikult 3-3,5h öösel ja nii saime ka meie kenasti magada.

Merit soovitas MiniSun tilkasid proovida, ostsin siis need, veelgi hullem reaktsioon. Laps karjus kaheksast õhtul kolmeni öösel. Sa näed, kuidas tal on nii valus, ta punnitab, aga välja ka midagi ei tule.

Hakkasin siis uurima, kui halb ema ma olen, kui ma D-vitamiinist vähemalt mingiks ajaks totaalselt loobun. Sattusin ühte blogisse, kus lugesin põhimõtteliselt meie beebi öökirjeldust D-vitamiini ajal. Ka see ema loobus paarinädalast last „karistamast“, kui ta neli kuud hiljem D-vitamiini andmist jätkas, lõi välja hoopis allergiline reaktsioon ja ta loobus lõplikult D-vitamiinist.

Järgmisena lugesin ühe perearsti arvamust D-vitamiini kohta ja sain kinnitust, et tervislikult toituv laps, kes viibib piisavalt värskes õhus, ei vaja lisaks vitamiine. Samuti on kunstpiimas päevane annus D-vitamiini nagunii olemas. Ema rinnapiimas on samuti mingi kogus olemas, kui ema korralikult toitub. Otsustasime lisa D-vitamiinist loobuda.

Ja täpselt nii nagu mõni väidab, et vaktsiinid on ravimifirmade võimalus raha teenida, arvan mina, et D-vitamiin on samuti „reklaamitrikk“, see tekitab lapsele gaase, gaasid panevad su ostma gaasirohtusid… tegelikkuses on beebi keha alles nii õrn, et ei suudagi seedida midagi muud peale piima ja sedagi mitte kõige paremini. Ma luban, et proovin talle D-vitamiini anda uuesti suvepoole, aga kui see samamoodi põrgupiinu tekitab, siis pole vaja. Vaevalt, et mullegi keegi D-vitamiini andis või et minu ema või vanaema mingeid tilku tarbis…

Kuidas teie olete D-vitamiini osas otsustanud – olete andnud või olete loobunud?

Kategooria:#beebiblogi
EELMINE
Meie beebi teledebüüt ehk „Pilvede all“
JÄRGMINE
Kauaoodatud beebipildid

105 Kommentaari

  • 28. jaanuar 2015 at 12:38
    mann

    Oliiviõli baasil D-vitamiin ei tekita gaase.Tervisepüramiidi oma. Kui d-vitamiini mitte anda,siis tulevad lapsel hambad alles 1-aastaselt,hambad on nõrgemad ja üleüldse luud on nõrgemad,luumurrud võivad lihtsamini tekkida.Nahaprobleemid ja allergiad kimbutavad pigem neid lapsi,kes pole d-vitamiini saanud.

    • 28. jaanuar 2015 at 12:43
      marimell

      MiniSun on taimeõli baasil, Apovit kookosõli baasil… Ja nii palju kui ma lugenud olen, siis võivad gaase tekitada ka veebaasil tilgad…

      • 28. jaanuar 2015 at 13:08
        Ann

        taimeõli nt polegi kõhule hea, oliiviõli seevastu oli vanasti näiteks nö looduslik gaasirohi lastele, oliiviõli baasil d-vitamiin küll lapsele kurja ei tohiks teha. Apovit mingi aeg vähemalt oli pähliõli baasil ja üks suur gaaside tekitaja ja ka allergeen.
        Soovitan tervisepüramidi oma proovida.

      • 28. jaanuar 2015 at 14:09
        Elis

        Proovi tõesti tervisepüramiidi oma. Meile ei sobinud samuti ükski teine. See on kallis aga tõhus

      • 28. jaanuar 2015 at 19:56
        Nata

        Mina andsin ka tervisepüramiidi omasid ja ei olnud lapsel gaasidega probleeme. Soovitan just neid proovida

    • 28. jaanuar 2015 at 13:13
      k

      Minu laps ei saanud samal põhjusel d-vitamiini. Hambad tulid 7kuuselt, ja hammaste tervis sõltub ka toitumisest :). kommi ta mul ei saa ja hambad on terved(2a). samas kui mu onupoeg sai koguaeg d-vitamiini, 2aastaselt olid juba hambad plekilised ja katki ja koguaeg sai kommi. üldistada pole vaja.
      Aastaselt hakkasin uuesti alles andma ja siis enam probleeme ei olnud.

    • 28. jaanuar 2015 at 13:56
      laura

      No meie loobusime tervisrpüramiidi omast ikka väga ruttu..meeletud gaasid

    • 28. jaanuar 2015 at 14:21

      Mis napakas jutt? :D Mu esimene laps ei saanud tilkagi D-vitamiini. Hambad hakkasid tulema 4-kuuselt ja tulid kenasti “graafiku järgi”. Hammaste ja luude nõrkuse kohta ei oska suurt midagi öelda – siiani (laps saab kohe-kohe 5seks ) ei ole probleeme olnud. MITTE ÜHTKI nahaprobleemi ega allergiat pole olnud. MITTE ÜHT sellist jama!
      Teine laps on kohe 5-kuuseks saamas ning tema saab rinnapiima kaudu D-vitamiini. Võtan ise aeg-ajalt lisaks. Kui meelde tuleb. Talle endale pole ka midagi juurde tilgutanud. Esimene hammas punnitab ja allergiaid pole esinenud, kuigi pole ühtki sööki piiranud peale chilli esimesel kuul.

    • 28. jaanuar 2015 at 15:36
      A

      D-vitamiini mitte andmine, ei tekita küll kellelgi hilisemat hambumust või luude hõrenemist. D-vitamiini puudusega pole siin ju midagi pistmist hetkel, laps saab oma d-vitamiini siinjuhul piimast kätte ja ei ole päikesevalguse käest peidus. Miks hirmutada värskeid vanemaid???

    • 28. jaanuar 2015 at 16:32
      Mariliin

      Mina lõpetasin oma lapsele D-vitamiini andmise ära u lapse 8 kuuseks saamisel, kuna leidsin,et tal pole seda vaja. Selleks ajaks ei olnud mu lapsel veel ühtegi hammast tulnud, seega ei vasta see tõele,et hambad tulevad alles aastaselt, kui D-vitamiini ei anna.Nüüd on mu laps juba 2 aastat vana ja pole meil luumurde, allergiat ega midagi.
      Mina pooldan ka seda,et kui ikka lapsele ei sobi asi, siis po vaja last piinata. Kui laps käib piisavalt väljas( saab päikesevalgust ja värsket õhku) siis pole midagi vaja.
      PS! Ma ei mõista kedagi hukka. iga ema enda valik, mis ta oma lapsega teeb.

    • 28. jaanuar 2015 at 17:05
      L

      See küll loll arvamus, et kui D-vitamiini ei anna, et siis tulevad hambad alles 1aastaselt. Ma mõlemaga suht ruttu lõpetasin. Esimesel lapsel tuli 7kuuselt esimesed hambad, teisel lapsel 4kuuselt.. Niiet ma ei tea, kus sa selle info võtsid. Hammaste tulek küll sellega seotud pole. Ja kummalgil lapsel pole ka ühtegi allergiat.

    • 28. jaanuar 2015 at 20:58
      Maria

      Palun väga vabandust, aga see jutt, et lapsel tulevad D-vitamiini mitte andes hambad hiljem jne jne, on küll “tule-eile-meile” jutt. See hammaste tulemise aeg on absoluutselt geneetikaga seotud ja D-vitamiinil pole seal küll nii olulist kohta.
      Kaksikud hakkasid enne kõndima kui esimesed hambad tulid ja kõndima hakkasid nad peale 1.a saamist. Minul on ka hambad hilja vahetunud nagu ka mu isal.

      Meie oma kaksikutele andsime ja anname ka nüüd kui nad koolis käivad. Lihtsalt nende D-vitamiini tase on talvel niipalju alla normi, et see pärsib Ca omastamist. Tüdrukul on jalavalud, aga sellele võib olla muidugi ka 100 muud põhjust.
      Meie omad said beebina väga korralikult D-vitamiini ja olude sunnil olid nad suuremalt jaolt RPA-lapsed. Ainus asi, ida me vahepeal vahetasime ja vahepeal olid nad suisa erinevas “menüüs”, sest ühele mõjus üks paremini ja teisele teine. Vitamiinidega seotust me ei täheldanud. Kaksikud olid sündides väga tillukesed ja me isegi ei kaalunud nendega eksperimenteerimist.

      Eks vanematel on teatud piirini õigus teha ise omi otsuseid, aga tasuks kuulata, tsekata erinevate lastearstide arvamust.

    • 29. jaanuar 2015 at 02:11
      Merka

      Mul laps pole ka D-vitamiini saanud. No nii palju ikka et Rpa-s ka Dvitamiin sees. Aga hammaste tulekut see kyll ei mõjutand. Aastaselt juba 12hammast suus. See et hammaste tulekut mõjutab on kyll rumal jutt. Esimene hammas tuli 4kuuselt. (Dvitamiini ei andnud samal põhjusel, et tekitasid hirmsalt gaasivalusid)

    • 29. jaanuar 2015 at 12:58
      I.

      Ääää, minul 2 last kolmest ilma D-vitamiiinitilkadeta kasvanud – ühel tulid hambad 10kuuselt, teisel neljakuuselt! Ühtki luumurdu pole olnud, kuigi kukutud on igalt poolt. Mina ka ei saanud D-vitamiini lisaks ja pole elus olnud ühtki luumurdu, õel seevastu 3 luumurdu. Need asjad on ikka individuaalsed ja kui sa lapsega iga päev õues käid, nahale päikest lased (ilma kreemitamata) siis ütleb ainult veretest, kas on ikka on seda lisa Dvitamiini vaja.

    • 29. jaanuar 2015 at 14:01
      liis

      Ei ütleks, et hambad tulevad alles aastaselt ja nahaga minu lapsel hetkel küll (ptüi-ptüi-ptüi) probleeme pole.
      Esimesed alumised hambad tulid 4,5 kuuselt. Hetkel on laps 7,5 kuud vana ja kohe, kohe tulevad ülemised hambad ka välja.
      D-vitamiini sai alguses kuuaega aga tänu gaasidele ei andnud enam.
      Edaspidi andsin, siis kui meelde tuli aga enam pole andnud ka.

  • 28. jaanuar 2015 at 12:40
    Mari

    Meie lapsel tekitas gaase hoopis espumisan (peaks ometi gaasirohi olema eks). Kui seda enam ei andnud, vähenes probleem tunduvalt.

    • 28. jaanuar 2015 at 12:42
      marimell

      okei, ma proovin täna siis Espumisani ka mitte anda…

      • 28. jaanuar 2015 at 14:05
        Kelli

        Sab simplex vms on parem, kui see espumisan :)

      • 28. jaanuar 2015 at 19:03
        Kristina

        Nõus, SabSimplex parem. Meil hetkel oli kasutusel espumisan ja see on totaalne hullumaja. Ja samuti MINISUN D-vitamiin..
        Esimese lapsega kasutasin Apoviti ja SabSimplexi.

  • 28. jaanuar 2015 at 12:43
    Viivika

    Mina otsustasin täpselt samadel põhjustel lapsele D-vitamiini andmise lõpetada. Poisil tekkisid kohutavad gaasid ja ta lihtsalt nuttis kogu aeg.
    Proovisime mitut erinevat varianti, aga ei sobinud neist ükski. Gaasid olid igat vitamiini andes ja seega loobusin D-vitamiini andmisest.
    Paar päeva ja poiss nagu ponks. Ei mingisugust jonni, ei mingit virisemist, öösiti hakkas ka paremini magama.
    Oii, kus ma sain meie beebigrupi emmede käest sõimata, et olen ikka loll jne, aga ma tunnen ikka ise enda last paremini, kui keegi teine.
    Poiss sündis mai kuus ja suvi tuli kohe peale, enamus aega olimegi õues päikese käes ja mingit vitamiinipuudust mu lapsel olnud ei ole.

  • 28. jaanuar 2015 at 12:43
    Anita

    Mina ei ole üldse andnudki D-vitamiini lapsele. Juba enne lapse sündi olin selle kohta päris palju uurinud. Võtan ise 5000 ühikut D-vitamiini päevas ja laps saab vajaliku D-vitamiini koguse rinnapiima kaudu. Ei näe põhjust, miks peaksin enda last piinama hakkama.

  • 28. jaanuar 2015 at 12:43
    kristi

    Meie lapsele ka ükski käsimüügis olev D-vitamiin ei sobinud,jubedad gaasid olid kohe majas :) Siis kirjutas arst välja sellise D-vitamiini nagu Devitol ja no mingeid probleeme polnud.Et kui soov tuleb uuesti proovida,siis minu kogemus näitas,et see vitamiin gaase ei tekita .Kõike kaunist!

    • 28. jaanuar 2015 at 15:37
      A

      D-vitamiini puhul tuleb jälgida, et see oleks kindlasti D3 vitamiin, mis on loomset päritolu ja inimkehale omandatav, D2 on taimset päritolu ja inimkeha seda ei omanda.

      • 29. jaanuar 2015 at 09:31
        tt

        Eestis ongi müügil VAID D3!

  • 28. jaanuar 2015 at 12:44
    kristi

    Ahjaa ja no espumisan oli see,mis me lapse täiesti jubedaks muutis ja nii kui läksime üle Guplatonile (mida tuleb ka tunduvalt vähem anda) oli rahu majas :)

  • 28. jaanuar 2015 at 12:47
    triin

    Esimesel kuul lõpetasin ka d- vitamiini andmise,kuna nägin kõhu valudega meeletult vaeva. Arstile seda mainides kirjutas retsepti välja DeVitol. Ja nüüd saab seda juba kaks kuud- ja valud on kadunud.

  • 28. jaanuar 2015 at 12:47

    Minul lapi pole ja ma ei oska laste puhul rääkida. Ise aga tarvitan igapäevaselt 1000-2000iu D-vitamiini ja nii juba umbes 2 aastat. Pärast seda kui alustasin regulaarselt vitamiini võtmist on tervis paranenud 100%. Näiteks enne olin pidevalt kurguvalus, nohus jne siis nüüd on see minevik. Kusjuures mu ema töötab ühes vägagi mainekas ravimifirmas ja kinnitas mulle, et see jutt, et ravimid teevad inimesi haigemaks on müüt.

    • 28. jaanuar 2015 at 18:00
      mina

      Sa tahad siis öelda,et ravimid teevad inimesi tervemaks? Jätame D vitamiini antud kontekstis välja,kui me sellest räägime.
      Muidugi võid sa uskuda oma ema ja mõelda,et kõik ongi nii lilleline,aga teine variant on,et sa kasutad ka oma mõistust ja uurid,mida rohud TEGELIKULT teevad. Ravimid on mõeldud sümptomite peitmiseks mitte ravimiseks!

      • 28. jaanuar 2015 at 21:06
        :)

        Püha müristus. Kas tõesti inimesed arvavad selliseid asju? Ohjah.
        Igal juhul, D-vitamiini minu laps saab, algul sai Tervisepüramiidi oma, vahepeal proovisin Gefiluse oma, kuna lapsel olid ka gaasivalud, kuid mingit vahet ma ei näinud. Aeg möödus, gaasivalud kadusid, kuid D-vitamiiini sai kogu aeg edasi (vahepeal tegin paari nädalase pausi, kus mingit muutust kõhuhädades polnud). Nüüd annan apoviti oma. Oli lihtsalt allahinnatud apteegis, mõtlesin, et proovin. Üldiselt olen ma seda meelt, et meie kliimas on D-vitamiin hädavajalik. Olen ka ise kuure aeg-ajalt teinud, see talv kuidagi vahele jäänud. Reumatoloogid võtavad näiteks selliseid hobuseannuseid D-vitamiini, et hirm tuleb peale, aga pidi ülihästi aitama ennetada igasuguseid külmetushaigustesse jäämist.

      • 30. jaanuar 2015 at 13:42

        Jab, muidugi. Ravimid ei ravi. Tänapäeva ühiskonnas oleks üsna võimatu, kui taoline vandenõuteooria peaks paika.
        Kuna mu ema on arstiks õppinud ja töötab ühes suures ravimifirmas puutun ma igasuguste teemadega üsna palju kokku. Näen reaalselt inimesi, kes paranevad. Muidugi on see keemia. Aga ega vähem keemia pole see toit, mida enamused inimesed näost sisse omale ajavad.
        Ja väga õigesti on öelnud üks mu lähedane. Et ta pigem elab 5 aastat aga kvaliteetset elu kui 10 aastat aga pidevalt hädade käes. Ühesõnaga ta võtab pigem tableti ja elab 5 aastat täisväärtusliku elu, kui 10 aastat oma hädadega.

    • 29. jaanuar 2015 at 14:04
      liis

      Ravimifirmas töötav inimene ei saagi vastupidist väita :D

  • 28. jaanuar 2015 at 12:47
    K

    Veebaasil tehtud Jekovit mida Soomes müüakse ei tekitanud mu lapsel üldse gaase.

  • 28. jaanuar 2015 at 12:48
    M.

    Me ka katsetasime neid oh igasuguseid! Ja minu kogemuste põhjal on MiniSun tõesti üks kohutavamaid ja mis imestada see ju üks odavamatest ka ning seda jagatakse apteegi pakkides lausa tasuta. Mina soovitaksin proovida (tellida või paluda, et keegi tooks) Soomest veebaasil tehtavat Jekoviti d-vitamiini tilkasid. Need on tõesti head ja ma andsin oma lapsele neid 2 purgikest (edasi läksime üle Tervisepüramiidi mingitele d-vitamiini tilkadele) ning lapsel oli nendega tunduvalt kergem olla :) enne kui ma Jekoviti Soomest kätte sain ei andnud vahepeal samuti lapsele d-vitamiini ja seda paar nädalat. Ei juhtunud vahepealse ajaga lapsega muud midagi kui et tal oli palju kergem olla ja gaasid ei olnud nii tugevad (ei julge küll väita, et täitsa ära kadusid aga kergem oli kindlasti!). Aga kuna pime aeg/talv tuli siiski peale ja sain oma Jekoviti kätte julgesin uuesti proovida ja sobiski! :)

  • 28. jaanuar 2015 at 12:48
    M

    Meile tekitas see apovit hoopis allergia ja gaase ja kasitame tervisepüramiidiD vitamiini, see ainuke mis sobis

  • 28. jaanuar 2015 at 12:49
    kristiina

    Tere. Kas võib ehk beebi koolik olla? :( Tunnen ära enda beebi käitumise kirjutatud tekstis. Poja oli esimesed 3.5 elukuud väga äge koolik, õhtuti muud moodi magama ei jäänud, kui peale 3-5 h kussutamist süles. Sama moodi ajas end pulksirgeks ja kõht oli kogu aeg kõva.
    http://www.perekool.ee/artiklid/beebide-gaasivalud-ja-koolikud/
    http://en.wikipedia.org/wiki/Baby_colic

    Meie uurisime hoolega internetti ja proovisime kõikke. Mõnest nipist oli kasu ka.
    Ehk on abi :)
    Päikest , Kristiina

    • 28. jaanuar 2015 at 13:00
      marimell

      Ta kõht pole kõva, aga ma saan aru, et tal on nagu valuhood – paar minti võib rahulik olla ja naeratada ja siis tõmbab sirgeks ja karjub…

  • 28. jaanuar 2015 at 12:50
    Kerli

    Mina ka tegin pausi omal lapsel, aga kui sai 3-kuuseks, siis kadusid gaasiprobleemid ja hakkasin uuesti andma. Lasin arstil välja kirjutada Devitol tilgad. Olen siiski seda meelt, et D-vit on meie kliimas juurde vaja. Oma kaheaastasele annan ka D-vit juurde ja just sai selle taset kontrollitud ja see on normis. Aga õel hakkasid tõsised terviseprobleemid ja tuli välja, et D-vit tase on veres alla normi.

  • 28. jaanuar 2015 at 12:51
    laura

    Kui mul poiss peaaegu 6 aastat tagasi sündis siis ei rääkinud vöi ma ei kuulnud kellegi käest et see vöib gaasivalusid põhjustada.kannatasime koos lapsega päris pikalt.aga nüüd olen kuulnud et mingi soome oma pidi olema parem
    . Ei tea mis tolle nimi kurat on aga nüüd kui ma teise lapse saan siis uurin küll täpsemalt.tooaeg arst ütles et näe seda on vaja ja lihtsalt anna :D vähemalt pool aastat sain ma magamata olla…

  • 28. jaanuar 2015 at 12:52
    Kadi

    Mina lasin mehel tuua Soomest Jekoviti, see veebaasil. Kibeda mõruda maitsega, aga laps võttis ilma protestita vastu. Kui on keegi soomes saab tuua või saata, siis käsimüügil seal olemas

    • 28. jaanuar 2015 at 13:01
      Katrin

      See Jekovit muidu d2 vitamiin, beebil siiski d3 vaja, proovisime ise ka seda ja tõesti kohutavalt kibeda maitsega…. See küll veebaasil, aga koostises ethanol.

  • 28. jaanuar 2015 at 12:55
    Kadri

    Minu pliks ei kannatanud apoviti tilku, nuttis väga palju. Nüüd annan minusuni ja kõik on väga okei. Perearst toonitab väga, et kindlasti peab andma. Meil jääb vahepeal paar päeva vahele aga arvan, et sellest pole midagi. Suvel mina ei andnudki, siis sai beebi piisavalt päikest. Usun siiski, et arstid ei valeta ja see on lapsele vajalik. Mina pole ka kindlasti beebina sellist asja saanud aga siis olid teised ajad ka veidi :)

    • 28. jaanuar 2015 at 12:57
      marimell

      Kui ma leian tilgad, mis gaase ei tekita, olen nõus neid andma.

  • 28. jaanuar 2015 at 12:56
    katrin

    Meil pole kummalgi lapsel D-vitamiinist gaase olnud. Gaasid tekkisid kui hakkadin kunstpiima andma alles, ei jätkund oma piima enam :(. Ju kõigil see erinev.

  • 28. jaanuar 2015 at 12:57
    Katrin

    Meil oli beebiga sama jama, lohutamatu nutt iga õhtu, olin juba arvamusel, et äkki koolikud… Sai kokku ostetud erinevaid gaasirohtusid, et ehk aitab miskigi?! Hetkel beebs kohekohe 6 kuune ja võin öelda, et loobusin kõigist gaasirohtudest suht kohe ja asi paranes, d vitamiinina andsin ka Tervisepüramiidi oma, kuna seda sai anda ainult 1 tilga, mis on 5 tilga asemel ikka suur vahe ja asi tundus sobivat kah… Neid vitamiine proovisin ka kõiki, mis apteegis võimalik saada oli. Üks hea asi, mida meie veel kasutasime olid Reladrops tilgad koos d vitamiiniga, need aitasid kõhu tegevusele tublisti kaasa ja puuksud tulid ilusti välja.. Nagu vanamees peeretas, kuigi ilus tütarlaps :) Sul soovitan siiski vitamiini edasi anda, eriti praegu, kui seda päikest meil napib, oleks suvi, siis võiks tõepoolest selle õuest kätte saada…

    Jõudu ja jaksu ning loodan, et leiate teiegi selle parima, mis Hedonile sobib!

  • 28. jaanuar 2015 at 12:58
    sirts

    Eesti apteekides müüdav Colinox on viispluss.

    • 28. jaanuar 2015 at 13:00
      sirts

      Koos dvitamiiniga manustamiseks.Parim gaaside vastu.Meie muudmoodi ei saanud.

    • 28. jaanuar 2015 at 13:57
      keit

      Guugelda selle kõrvalmõjusid. Mina viskasin päeva pealt pudeli minema.

  • 28. jaanuar 2015 at 12:59
    Hege

    minu lapsele ka eestis müüdavad d-vitamiinid ei sobinud. Nii paha oli vaadata valude käes vaevlevat beebit. Aga otsustasime proovida Jekoviti (ostan soomest) ja gassivalud lapsel kadusid

  • 28. jaanuar 2015 at 13:01
    Ceilin

    Loobusin lapsele d-vitamiini andmisest samal põhjusel. Tegin oma uurimustööd juba ära esimese lapsega. Kuna see beebi sündis talvel, siis korraks mõtlesin küll, et annan talle seda, kui ta on ainult rinnapiimal. Korraks saigi vitamiini… aga pfff, halvaks tegi, isegi tervisepüramiidi oma tegi halvaks. Aga see on hea uudis, et isegi niisama väljaskäimine aitab.
    http://naine24.postimees.ee/3030949/lugeja-kusib-kas-d-vitamiin-on-tingimata-vajalik-ka-siis-kui-beebi-seda-ei-talu

  • 28. jaanuar 2015 at 13:01
    maarika

    Ma soovitan ka kindlasti oma perearsti sellest otsusest teavitada, sest minu väikseke ei omastanud seda tervisepüramiidi vitamiini ega ka minisuni ja vist on meil külmikus seismas veel nii mõnigi potsik, aga terve aja, mil mina talle rõõmsalt vitamiini andsin, tekkis beebil rahhiit. Praeguseks kõik korras, sest nüüd saab laps retsepti alusel Devitoli vitamiini, aga vahepeal käisime peas ühte pehmet kohta arstile näitamas iga kahe nädala tagant. Hambad tulevad lapsele siis kui tulevad, nende pärast ma vast praegu ei muretseks :) ja kui arst jälgib d-vitamiini mitteandmise eksperimenti, on vast kõik hästi :)
    Nii tublid olete oma pisikesega :)

  • 28. jaanuar 2015 at 13:01
    Nell

    reeglina ei tekita gaase mitte vitamiin ise vaid õli, mille baasil vitamiinisegu tehtud on. Meie titele sobis kolmas proovitud d-vit, Apotheka oma (see mida 1 tilk korraga antakse). Rahiiti su laps ilmselt ei saa kuna piimasegu sisaldab ka d-vitamiini aga üldiselt meie laiuskraadidel peaks kõik inimesed d-vitamiini juurde võtma kuna isegi päev otsa õues töötajatel ei ole seda tegelikult organismis piisavalt.
    Gaaside vastu soovitaks proovida Rela Drops probiootikumitilku. Probiootikum korrastab seedesüsteemi mikrofloorat mitte ei tegele konkreetse gaasimulliga maos. Meie lapse ööd tegi see küll rahulikuks.

  • 28. jaanuar 2015 at 13:02
    Egle

    Meie lasime perearstil kirjutada lapsele D-vitamiini DeVitol. Võite oma perearstilt nõu küsida. Aga gaaside vastu soovitan beebi kõhuõli. :)

  • 28. jaanuar 2015 at 13:06
    Carina

    Mina loobusin selle andmisest lapsele pm siis kui tal oli 7 päevane , oli sama asi laps hakkas jorisema ja tekkitas gaase , ja nüüd plika mul 7 kuune ja ma ei ole seda uuesti andud ja ei kavatse ka anda :D

  • 28. jaanuar 2015 at 13:11
    rena

    Soovitan Soomes müüdavat Jekovit d3 vitamiini!!! Mul on üks uus olemas ja üle kui soovid.

    • 28. jaanuar 2015 at 13:33
      marimell

      kirjutasin sulle postkasti :)

  • 28. jaanuar 2015 at 13:18
    Liisapereema

    Kui RPA’s on D vitamiin ja RPA’d talub, siis on ju kõik hästi.

    Mulle on selgitatud, et D-vitamiin on vitamiin, mis nn seob kõik teised vitamiinid. S.t. kui su organismis ei ole D-vitamiini piisavalt, siis ka teised vitamiinid, mida omandad nii toitudest kui toidulisandina, ei imendu organismi. Tekib üldine vitamiinipuudus.

    Seega ma soovitan hoopis sul hakata D-vitamiini võtma :) Mul on peale teist last tekkisid erinevad jamad, oli näha, et on vitamiinipuudus (haprad küüned jne), olgugi, et toitun tervislikult ja tarbisin kompleksvitamiine. Nüüd tundub vist (eksperiment alles kestab), et piisab ainult D-vitamiini tarbimisest ja läheb korda. Kui D-vitamiini ei soovi, siis võib päikese alla kolida, aga selle kohta oled kindlasti netist juba ise kõvasti lugenud, kuidas põhjamaades ei saa poolel aastal ka ükskõik kui kaua väljas olles piisavat d-vitamiini kogust kätte.

  • 28. jaanuar 2015 at 13:18
    P

    Mari-Leen, aga kui teie antav piimasegu sisaldab juba d-vitamiini, kas siis üldse on vaja lisa anda? Äkki need vaevused lapsel hoopis d-vitamiini üledoosist??

    • 28. jaanuar 2015 at 13:31
      marimell

      täitsa võimalik, ma nüüd jälle ei anna, vaatangi, kas miskit muutub… aga minisun oli ulme!

      • 28. jaanuar 2015 at 21:21
        merje

        mina ansin enda pojale gerfiluse d-vitamiini kui ta veel beebi oli. ja selle kohta ei saa midagi halba ütelda.
        ah jaa ja espumisani tilkasid ma ei andnud 10 tilka korraga, andsin korraga 5tilka(st 1söögikord)

  • 28. jaanuar 2015 at 13:24
    tiina

    Mina olen kasutanud oma lastel, Cuplatoni-gaasi rohkus. Tervise püramiidi D-vitamiini.

  • 28. jaanuar 2015 at 13:29
    Avely

    Ütlen kohe,et ei jaksa praegu eelnevaid komme siin lugema hakata. Mõistan täielikult. Ka minu plika röökis ja viskas silda kuni kolmanda kuumi ja iha päev kella 18 kuni 20ni meil see trall käis. Tuleb lihtsalt üle elada see aeg. Soovitatav on vannitada samal ajal umbes. Meie proovisime kõik gaasirohud ära,tegime ka mingeid kompresse, sai isegi pepusse pandud toru,et gaase välja aisata..lapse piinamine. Aga, need õli põhjal tehtud tilgad ongi kurjas alguses, soovitaks veepõhjal tehtavaid ja soomes saime meie need tänu ämmale. Päris loobuda ei soovitaks,sest sõbranna poiss pidi pärast mitme kordseid annuseid saama ja see oli veel hullem.
    Pea vastu ja tugevat närvi! Tuleb see aeg lihtsalt ära kannatada.

  • 28. jaanuar 2015 at 13:29
    Triin

    Meilegi ei sobinud tavalised d-vitamiini tilgad. Ostsime (elame Soomes) piimhappebakteriga d-vitamiini tilgad ja need sobisid. Küll tavaliste tilkade ja piimhappega tilkade hinna vahe on meeletu. Gaaside vastu võid proovida ka Cuplatoni. :)

  • 28. jaanuar 2015 at 13:31
    Kätlin

    Meile sobib ka Tervisepüramiidi oma ja soovitan teile maailma parimat lastearsti Reet Raukast

  • 28. jaanuar 2015 at 13:37
    leana

    Pigem soovitan gaasirohtudest üldse loobuda ja elu palju lihtsam. Oma beebiga toimisin nii ja aitas! ;) Aga lase perearstil Dvit välja kirjutada :)

  • 28. jaanuar 2015 at 13:40
    bunny

    Mina hakkasin andma alles 4 nädalaselt d vitamiini… need mida proovisin ei sobinud. Sain soomest jekovit d2 vitamiine…vee baasil ja sobivad ilusasti…võtame neid veel kuu ja siis proovime d3 uuesti…selleks ajaks peaks beebil seedimine tugevam olema. Lisaks saab beebi igal hommikul gefiluse piimhappebakterite tilkasid kaa et seedimist tugevdada…. Proovi äkki gefiluse tilkasid kus on d vitamiin juba sees. Kui ikka ei sobi siis proovi natuke hiljem uuesti. Aga soovitan jekovit tilkasid…paljud kasutavad neid.

  • 28. jaanuar 2015 at 13:59
    laura

    Apovit ei kõlbagi kuskile.. soovitan ka proovida soome jekoviti.. nyyd on neid ka d3 bitamiinina saada!!

    • 28. jaanuar 2015 at 14:00
      laura

      Vitamiinina*

  • 28. jaanuar 2015 at 14:01
    Nelchik

    Me asendasime kohe d-vitamiini puhta Mölleri kalamaksaõli vastu – kirjas, et alates 4.elunädalast, aga võib ka varem – sealt saab laps oma d-vit.koguse kätte + muud vajalikud ained/vitamiinid.
    Paljud ei julge/taha anda, kuna see “paha maitsega”, aga laps harjub kõigega

  • 28. jaanuar 2015 at 14:10
    A

    Mina oma lapsele olen andnud D-vitamiini sünnist alates. Parem gaasid, kui hilisemas elus rahhiit lapsel. Soovitan ikkagi lapsele anda D-vitamiini, proovi tervisepüramiidi D-vitamiini, meile see erilisi vaevusi küll pole põhjustanud. Andsime ka alguses Apoviti ja sellega täheldasin küll, et laps veidi virilam. Proovi veel variante, küll leiate sobiva! Päris ilma ära küll oma beebit jäta, koledad tagajärjed võivad olla.

  • 28. jaanuar 2015 at 14:11
    Moonika

    Minu esimene laps ei saanud ka titena d-vitamiini. Arsti soovitusel loobusime, sest laps reageeris sellele halvasti. Karjus kohutavalt ja oli gaasides. Ära said proovitud meie apteegikaup+ soomlaste omad, aga lõpuks aitas vaid mitte andmine. Laps on terve ja tugev, hambad tulid õigeaegselt. Muidugi olime ka hästi palju õues.
    Teine laps saab tervisepüramiidi d- vitamiini. Hetkel sobib (laps on 1-aastane). Titena oli ta väga tundlik igasugustele ravimitele ja siis sai samuti loobutud. Arst ei näinud vajadust, et peaks andma. Hambad on suus ja kuidagi teistest erinev ta küll ei ole, kuna pole d-vitamiini saanud. Seega mina küll mingit seost ei näe. Ma usaldasin ka oma laste perearsti. Tema ütles alati, et kui on näha, et tekib mingisugune vajadus millegi järele, siis ta kohe ütleb :)
    Gaaside vastu aitas meil edukalt infacol.

  • 28. jaanuar 2015 at 14:19
    Heleliis

    Piimhappebakteritest kasuta Beneflora pulbrit tootja Ortis. Või Biolatte Original, sobib väikelapsele (http://biolatte.ee/kategooria/probiootikumid)
    Ülitõhusad ja asendamatud igasugusele apteegi jamale.

    D vitamiinist unustage ära apteeegi mürk, soovitan Nature’s Answer, Vitamin D-3 Drops, 4000 IU, 15 ml ( saab tellida http://www.iherb.com/Nature-s-Answer-Vitamin-D-3-Drops-4000-IU-15-ml/20745 )
    0-2 a lapsele üle päeva 1 tilk keelele .
    2-10 a lapsele 1 tilk päevas.
    10+ a 1-2 tilka päevas, vastavalt kehakaalule. ( paljud lapsed kes on üle 10 a vanad on eestis ülekaalus ja võivada vajada 2 tilka päevas).

    Täiesti loobuda, ei soovita D vitamiinist. Samas kui nii kardate otsest andmist lapsele … kui toidad rinnaga ja ise võtad Nature’s Answer, Vitamin D-3 iga päev 2 tilka siis laps saab rinnapiima kaudu vajaliku koguse kätte.
    6-8 kuuselt võite hakkata andma keele peale, samas kui juba suvi käes viibida piisavalt õues, kus ta saab oma vajava koguse kätte.
    Tähelepanuks, kes kardavad D vitamiisis olevaid ühikuid nagu 4000 IU.
    Kui inimene on suvel päikese käes, siis 15 min jooksul saab tema organism 10-15 000 IU koguses D vitamiini. Eesti ravimiühin tunnistas äsja, et talve perioodil võib täiskasvanud inimene võtta vabalt kuni 8000 IU D vitamiini, kuna eestlastel on selle vitamiini puudus väga suur.

    • 28. jaanuar 2015 at 17:23
      katre

      Kuidas sa seda tellida saad? Eestis ju üle 1000 IU keelatud.

  • 28. jaanuar 2015 at 14:28
    E.

    Olen ka lugenud, et kookos- ja muu pähkliõli baasil D-vitamiin võib tekitada lapsel gaase. Seega ostsime kohe Tervisepüramiidi oma ja meie lapsel gaasimuret pole. Üldiselt olen seda meelt, et laps peaks oma D-vitamiini kuskilt ikka kätte saama.
    Samas kui D-vitamiin lapsel olemise ikka väga vaevaliseks teeks, küllap prooviks ka mõneks ajaks ära jätta (pärast erinevate D-vitamiinide ja ilmselt ka gaasirohtude proovimist). Teeksin seda ilmselt ka kergema südamega, kui oleks rpa-laps, eeldusel, et selles on vitamiin nagunii olemas.
    Ega need kerged otsused ei ole. Oma last piinlemas ei taha näha, samas ei taha ka tema tervisega riskida. Usun, et otsustasite õigesti, seda enam, kui ta saab rpa-st niigi D-vitamiini :)
    Natuke teemast välja, aga minus on tekitanud küsimusi ka see, kas peaks lapsele iga hinna eest D-vitamiini andma, isegi gaasirohtudega segamini. Talupojamõistus ütleb, et ega see pisikesest peale rohtude söömine ka väga hea ei saa olla. …aga kumb siis lõppkokkuvõttes parem on – igapäevane vitamiin rohtude söömise hinnaga või üldse mittemidagi? Ei tea.

  • 28. jaanuar 2015 at 14:37
    Kairi

    Mina annan lapsele Soomest ostetud Jekoviti d-vitamiini ja pole gaase olnud.

  • 28. jaanuar 2015 at 14:43
    G

    Meie kaksikud said ka kõikvõimalikke gaasirohte, ja ei aidanud miski,jätsime ära ja oli tunduvalt parem kui gaasirohtudega. Samuti D-vitamiini andsime alguses apovit oma, ja proovisime ilma d-vitamiinita ka oli ikka gaasid. Arst soovitas d vitamiini koos piimhappebakteritega, Gefilus on olemas eestis. Meie hakkasime seda kasutama, ja oleme siiani rahul olnud:) Soovitan:)

  • 28. jaanuar 2015 at 14:45
    Katz

    Gefilus+D3 vitamiini tilkasid soovitan proovida ☺

  • 28. jaanuar 2015 at 15:02
    R.

    Jekovit d3 ei ole olemas. Jekovit on d2, mis pole nii tõhus kui d3 aga antud juhul ma arvan, et parem anda seda kui üldse mitte. Peaks väga okei olema kui RPAst saab ka vitamiini. Maksab 6.03eur Soomes.

    Ise kasutan gefilus+3d vit. Soomes 2purki karbis ja hind u 21eur. Eestis vist üks karbis ja tuleb kallim.

  • 28. jaanuar 2015 at 15:06
    i

    minu lapsele ei sobinud ka soomes müüdav jekovit.
    oksendas välja alati kui andsin. eestis müüdavad ilma ja retseptiga d-vitamiinide peale röökis palju. seega, mu laps pole saanud oma 2aasta jooksul d-vitamiini. hambad tulid 4kuuselt.
    juhul kui lugenud pole, loe
    http://toptop.ee/2012/03/05/beebi-kurja-juur-d-vitamiini-tilgad/

  • 28. jaanuar 2015 at 15:34
    Liisa

    mina olen alates sünnist andnud ja annan ka praegu(laps 1a9k). perearst samamoodi küsib ja rõhutab koguaeg, et kas ikka annad, peab andma jne.
    beebina meil olid ka gaasid, aga mitte midagi nii hullu. samamoodi sõime RPAd, aga mitte poe oma, arst kirjutas välja meile mingisuguse Aptamili, mida sai soodushinnaga apteegist. arst ise arvas, et meie lapsel gaasid olid ilmselt sellest poe Aptamilist. ja pärast teise Aptamili saamist kadusid ka gaasid, niiet meil aitas see. :) D vitamiini andsin ikka lisaks sellele RPAle, sest arst soovitas nii. :) polnud mingit Dvitamiini üleküllust..
    ise sain ka väiksena D vitamiini ja samamoodi tehti mulle kõik vaktsiinid nagu ka mina lasin ja lasen oma lapsele teha. :)

  • 28. jaanuar 2015 at 16:52
    Jaanika

    Heihei!
    Kahju kuulda, et beebil gaasivalud. Siiski tuleks D-vitamiini osas ümber mõelda ja loodetavasti leiad parima preparaadi, sest paraku D-vitamiin on VÄGA vajalik. Kui selle puudus ei löö lapsena välja, võib see avalduda hoopis täiskasvanueas nõrkade luude jms. Su laps on sulle kindlasti tänulik, kui oled omalt poolt kõik andnud, et ta terve ja tugev oleks.
    Üledoosi pärast ei tasu karta, kui sa talle ainult D-vitamiini ei jooda, on asi korras. Eestlastele on soovitatav päevane kogus 800tü päevas ja seda kõikidel kuudel peale suvekuude. Ise olen aastaid võtnud 2000tü päevas ja vereanalüüsides pole kunagi üle piiri d-vitamiin olnud.
    Beebide gaasidega on nii või naa kurb lugu. Lapse seedesüsteem ei ole veel nii arenenud seega iga kergem muutus dieedis tekitab gaase ja vajab harjumist. Täpselt nii võib minna ka siis, kui hakkad lisatoitu juurde pakkuma.
    Gaasidega aitab paremini beebil toime tulla nt kõhuli asend, kõhu pehme masseerimine ja soojus kõhule (kuumakotti päris mitte, aga midagi mõnusat leiget).

  • 28. jaanuar 2015 at 16:54
    carmen

    Espumisan on väga paljudele lastele rohkem gaase üldse tekitanud ja samuti apoviti d vitamiin. Meie kasutasime ka tervisepüramiidi oma, mingeid probleeme polnud, aga ei andnud ka igapäevaselt, nö vahepeal unustasin aga kuna oli talvelaps siis üritasin talvel ikka anda, suvel jätsin vahele ja peale seda ka nii kuidas meeles oli. Ma usun, et see d vit pole nüüd nii vajalik sets kuidas kunagi meie esivanemad hakkama ilma selleta said, aga kindluse mõttes talvel ikka anda kui laps väga päikest ei saa :) Edu!

  • 28. jaanuar 2015 at 17:59
    D

    Meie lapsele ei sobinud Päikesepüramiidi Dvitamiin ja Gefilusi oma samuti. Lasin tuua Soomest RELA tilgad D vitamiiniga ning see leevendas(täiesti ära ei võtnud miski) gaasivalusid tal.
    Eks iga ema ise teab, kuidas talitleb. Ühest vastust siin ei ole. Iga ema on oma lapsele parim arst ! :)
    Loodan, et saate gaasivaludest ruttu lahti. Meil kestsid üle 3 kuu.
    Edu!

  • 28. jaanuar 2015 at 18:18
    mina

    Jutt sellest,et D vitamiini saab piisavalt siis,kui laps viibib väljas on tore ja kena,aga kuidas te seda talvel meie kliimas ette kujutate?
    Kaua te seal õues viibite? Kas te kannate seda last käes või on ta teil vankris kaarvarju all peidus? Ei ole just harv juhus,kui ka ilusa ilmaga on osadel emadel vankrid vihmakilega sisse mässitud! Mis D vitamiini saamisest me nii räägime?
    Selleks,et seda D vitamiini kätte saada peab selle lapse nahk ka päiksega kokku puutuma. Suvel ostetakse apteegist keemiat täis päikesekaitsekreemid ja uhutakse lapsed sellega üle. Jällegi,kust see D vitamiin nii tekib?

1 2
15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://marimell.eu 300 0