Sa ilmselt ei tea, et oled seda valesti teinud!

Nagu suurem osa mu jälgijatest teab, et koti mind vitamiinid karvavõrdki. Kogu selle vitamiini ja tableti majandusega tegeleb meie majas Meelis. Kõik vitamiinid ostab tema, vitamiini koostööd suunan alati talle, et tema valiks mida meil vaja on või ei ole. Mina olen see sinisilmne, kes usub, et saame kõik vajaliku päikesest ja apelsinist. Noh, kuniks ma vereanalüüse tegin. 

Lastel on selles suhtes alati kõik näidud korras olnud ja pole ma neile ülemäära palju mingeid vitamiine manustanud, kuna see on esiteks täiega tüütu tegevus ja teiseks ma unustan ja kolmandaks ma reaalselt arvan, et pole vajalik võtta midagi lihtsalt profülaktika mõttes kui su kehal seda tegelikult vaja pole. Haha, seda kirjutades sain just aru, et ise ma krõhvin neid Bioplaneti päikesevitamiine küll nagu vana nälgas orav, sest pruun tahan ju olla läbi aasta. 

Seda, et mu raud on olematu, teame me kõik, aga et mu D-vitamiin on ka piiripealne tuli mulle ausalt üllatusena. Esiteks, veedan ma suurema osa suvest õues, teiseks käime me aastas 3-4x päikesereisidel,  eelistan värskeid puuvilju ja mahlu alati muudele jookidel  – oleks nagu loogiline, et ma olen seda D-vitamiini täis. Aga näed, ei ole. Oodake vaid, kui te loete, miks!

Kuna Bioplanet on meie uus suur sõber, kes meid vitamiinidega eelmise aasta lõpust varustab ja sealjuures ka korralikult harib sel teemal, siis ma sain kohe palju targemaks D-vitamiini osas. 

Esimene asi, mis oli mu jaoks totaalne šokk – vanemad inimesed (mina!) ja tumeda nahaga inimesed, need kellele päike kiiresti peale hakkab (mina!) – nende keha suudab päikesevalgusest D-vitamiini vähem toota. Kui nahk läheb päikese käes kiiresti pruuniks siis võib organismil olla vajadus ka suvel D-vitamiini toidulisandi järele. 

Mida te teete valesti? 

Ja mitte ainult teie, vaid ilmselgelt veel paljud ja sealhulgas meie ka, isegi kui Meelis meile neid vitamiine kaunilt serveerib hommikusöögiks, siis ilmselgelt valesti. 

Inimesed võtavad D-vitamiini kapsli hommikul tühja kõhu peale või kohvi kõrvale. Seda tehakse ka lastega, et antakse see hommikul sisse, kuigi nad pole korralikult veel söönud ja võimalik, et ei söögi midagi väga tummist hommikuks. VALE! Sellisel kujul D-vitamiini manustamine on täiesti mõttetu ja lihtsalt raha tuulde loopimine. D-vitamiin on rasvas lahustuv ja seda tuleb alati võtta pärast korralikku toidukorda, et see organismis imenduks. Samuti pärsib kohv vitamiini toimeainet ja tuleks hoida ca 2 tundi kohviga vahet. 

Aga lahendus on lähemal kui te arvata oskate. See peitub sprei-vitamiinis, sellel ei ole neid piiranguid, millal ja kuidas võtta, sest see imendub juba suur läbi limaskesta verre, seega võta kohvi alla, peale või kõrvale. Okei, 15 minutit oleks siiski hea pausi pidada nii söögi kui joogiga, et ta saaks suus imendumistööd teha. 

Seda olen ma juba teile mitu korda rääkinud, et kõige parem ongi vitamiine võtta sprei või geeli kujul, sest nii imenduvad nad paremini. Lisaks sellele on Nordaidi D-vitamiin airless spreipudelis ehk õhuvaba korgiga pudelis (voolik ei lähe pudeli põhja nagu tavaliselt), seega ei ole sellesse spreisse lisatud sünteetilisi säilitusaineid ega muid lisaaineid. 

D-vitamiin, mis ainsana sobis

Kusjuures, juba siis kui Hedon sündis, 9 aastat tagasi, saatis Bioplanet meile D-vitamiini ja see oli ainus mis toona sobis. Loe siit

D-vitamiini soovitatakse tungivalt lastele anda, aga paljud emad teavad seda, kuidas see tekitab meis tunde, seda mitte teha, sest see tekitab gaase. Just nagu mu aasta tagune postitus rääkis – ma olin loobumas, sest ei tahtnud näha last piinlemas. 

Laste vajadus ja kogus vitamiinide järele on täiskasvanute omast erinev, lisaks nende keha alles areneb ja Nordaid on sellega arvestanud ja vitamiinid on välja töötatud koostöös Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskuse laboriga.

D vitamiin on vajalik kaltsiumi ainevahetuses ehk eelkõige luude ja hammaste arenguks. Kuna beebide areng ja kasv on väga kiire just kolmel esimesel kuul, siis on tema luude ja hammaste arenguks ülioluline saada piisavalt D-vitamiini. Kas meie omad said, ma ei tea enam isegi, sest andsin mõlemale vahelduva eduga ja tunde järgi. 

Bioplaneti valikus on kas D-vitamiinid, mis sobivad kohe sünnist alates. Kui beebil on mure koolikute ja puhitusega, siis valikus on Nordaid D400+piimhappebakterite tilgad, mis ongi mõeldud vähendamaks koolikuid ja puhitusi.  Nordaid D vitamiin sprei kookosõliga on puhtamast puhtam D-vitamiin mida üldse lapsele/beebile anda. Selle koostises on ainult D3 vitamiin ja MCT õli kookosõlist. Hedonile ja ka Hedelinile lõpuks sobiski beebieas ainult see viimane. 

Alates 3ndast eluaastast võib lastele anda juba seda D400 spreid. St soovituslik on, kui teie kahene on juba McDrivest läbi käinud, siis ei tee talle ilmselt see stevia ja apelsini õli, mis maitse andmiseks lisatud on suurt midagi. 

D-vitamiini vajadus pole igaühel sama, vaid sõltub tegelikult sellest, milline on tema D-vitamiini tase veres. Nagu mul just selgus, siis pean juurde võtma. Nüüd on varud jälle täiendatud, pean ainult meeles pidama pihustada. 

Varasemalt olen rääkinud Instagramis nii magneesiumist, C-vitamiinist (link) kui melatoniini spreidest (link), mida ma kiidan taevani kui magama jäämisega probleeme on. Meil aitasid need imeliselt ka reisil olles jetlagiga toime tulla ja lapsed magasid megahästi nendega. Tean, tean, lastele võib anda vaid vanema vastutusel ja kui teie seda õigeks ei pea, siis las ta jääda. Meil aitas reisil olles ja muul ajal nad seda ei saa. Nagu ka näiteks päikesevitamiine pole soovitatav neile anda, aga mina olen andnud reiside ajal ja see aitab megalt ära põlemise vastu! 

Nagu ikka kehtib Bioplaneti poes kood marimell, mis annab teile mistahes ostu puhul allahindlust. 

One thought on “Sa ilmselt ei tea, et oled seda valesti teinud!

  1. D vitamiini peab võtma k2 siis see imendub paremini. mul lapsel oli d vitamiini nii madal tegime kuuri d3pluss k2 ja tõus oli märgatav. Räägin lihtsalt oma kogemusest

Comments are closed.