ARVUSTUS: “eluloo” raamatud, mis tekitavad vaid skandaale

Tegelikult on see lugu kerinud mu peas juba mitu kuud, siis kui selgus, et keegi Raivo Kaer, kes on Pariisis kodutu, on kirjutanud mingi raamatu, kus ta paljastab multitalent Mart Sanderi olemuse. E-raamatuna saadaval siit – Raivo Kaer “Varjatud elu” (paberkujul on need Mart Sandri käsul poodidest kokku korjatud!)

raivovarjatudelu

Kohus märkis suve hakul, et raamatus on kirjeldatud multitalent Mart Sanderi terviseseisundit, avaldatud andmeid tema seksuaalelust ning tehtud otseseid vihjeid kuriteo toimepanemise kohta, kirjutas toona Eesti Ekspress. Väljaande teada lõpetasid kohtu määrusest ehmunud suuremad poed üleöö teose müügi. Raamatu väljaandja Hea Tegu Kirjastus teatas, et nemad saatsid kõik eksemplarid autorile Prantsusmaale.

See kõik kõlab nagu kümmekond aastat tagasi, kui Joel Steinfeldt ühe lauljahakatisega sama korraldas. Ka sealt raamatust ei saanud keegi tegelikult grammivõrdki targemaks. Seal oli ühe eluperioodi kirjeldus, mis ei tulnud Joelit tundvatele inimestele üllatusena.

Ma tean täpselt, kui raske on kirjutada raamatut nö mitte millestki. Ma ka kunagi tahtsin ühte meest paljastada ja siis olin sunnitud oma sada lehekülge teksti välja mõtlema, et 20 lehekülge skandaali maha müüa. Aga see selleks.

Lugesin hiljaaegu läbi Triin Tulevi raamatu „Elus“ – see oli täpselt samasugune nagu eelnevalt kirjeldatud raamatud. Pisike formaat, kõvad kaaned, font 13. Üks öö tema elust peidetud muu jutu vahele.

Rasmus Vesiloo, kellest paljastus peaks rääkima, on ise öelnud Delfile: Lugesin Triinu raamatut ning leidsin sealt ka mõned väited, mis on tõesed ning mida ta pole endale sobivas suunas painutanud. Näiteks: ma olin haigla direktor, ma tegin talle esimesel kohtamisel pannkooke mangojäätisega ning mul on punane auto. Muus osas on ka raamatuga samamoodi kui selle kohtulooga – ta valetab, liialdab ning mõtleb asju välja, minnes vastuollu ka tõendite ning tunnistajatega. Kõiki neid valesid, mida ta minu kohta on avaldanud, ei jõua ma ükshaaval loetleda ega viitsi ka ümber lükata – mul, erinevalt temast, ei ole vaja enda ego ja mainet upitada.

Aga tulles nüüd tagasi Raivo raamatu juurde… Ka see raamat lubab esmapilgul metsikuid paljastusi multitalent Mart Sandrist. Või vähemalt nii seda läinud suve hakul reklaamiti. Tegelikult on see samasugune „tõde“ nagu kõik eelnevalt kirjeldatud raamatud. Üht-teist saab sealt teada, aga Mardist oma elus üht-teist kuulnud inimeste jaoks pole seal midagi uut. Seal on üks seik, üks öö, Raivo Kaera elust, kus ta kohtus Mart Sandriga. Ta on proovinud ühte peatükki kokku koondada kõik, mis ta selle mehe kohta teab.

Samasuguse peatüki võiksin mina ka Mardist kirjutada, lihtsalt kuulujuttude põhjal ja sinna ümber kirjutada kogu oma elu ja olekski raamatujagu materjali koos – Eesti on selleks liiga väike, et sellised talendid täiesti varjatud elu võiksid elada. Mul on ka Mardist üks pikantne seik – kunagi 90ndatel pani ta räigelt pidu – kõvasti seksi, kõvasti alkoholi, kõvasti narkootikume – kogu see õhtu jäädvustati fotolindile. Hommikul haaras Mart suvalise nolgi kraest ja käratas: kaamera siia! Võttis kaamerast filmirulli välja ja oligi kõik. Need pildid ei ilmunud kunagi. Aga inimeste mälestustes on see õhtu ometi olemas. Kõik need tol õhtul Mardiga pidutsenud inimesed võiksid praegu kirjutada oma elust raamatu ja ühe õhtu kirjeldusena rääkida sellest rajust peost ja raamatu „milline on tegelik Mart Sander“ pähe maha müüa.

„Ma ei sarja oma raamatus mitte kedagi! Mul on õigus avaldada enda elulugu ja kui sellesse ellu on mahtunud mitmed tuntud Eesti avaliku elu tegelased, siis on see olnud nende vaba valik ja nad peavad arvestama asjaoluga, et kõik, mida nad ütlevad või teevad, võib tulla avalikuks,“ ütles Kaer toona meediale, kui hakati uurima, miks raamat ikkagi poelettidelt kokku korjati. „Mis puudutab tõestusmaterjale, siis ma ei ole Monica Lewinsky, kellel kapipõhjas sinine kleidike. Asjaolude tõendamatus ei tähenda automaatselt, et kirjeldatud sündmusi ei toimunud. Kui Mart või keegi teine väidab, et valetan, siis esitagu faktid ja materjalid. Mina olen olnud aus!“

Kui sul on endiselt huvi Raivo elulugu lugeda ja saada aimu ka skandaalsest Mart Sandri ööst, siis e-raamatuna saab Raivo Kaera “Varjatud elu” soetada siit!

1 Comment

  1. Tean lugu kuidas Sander minu sõbranna boyfrendi ahistas. Üritas facebooki kaudu tuttavaks saada, teda täis joota ning ilmselgelt “rajalt maha võtta”. Poiss ei allunud tema plaanidele ja pääses õnneks vaid Mardi ropu sõimukirjaga. Selliseid ja palju hullemaid juhtumeid Mardi kohta olevat väga palju ja ei tasu neid mingiteks linnalegendideks või kuulujuttudeks nimetada. Imelik on vaid see, et Mart on ikka lugupeetud inimne ja mitte keegi ei kirjuta tema tegelikust elust ja räpasest loomusest. Võltsib, hoorab, ülbitseb, labatseb nii nagu ise tahab ja keegi ei räägi sellest.

Comments are closed.