Categories: #elulineblogi

Avameelselt maovähendusoperatsioonist

Mulle tuleb ikka aeg ajalt kirju, mis puudutavad seda operatsiooni. Viimati küsis keegi paar päeva tagasi Askis: Kui palju maksis umbkaudu Sinu maovähendusoperatsioon? Ei küsi üldse õelusest vaid lihtsalt suurest huvist.

Kuna see on teema, mis üldse paljusid huvitab, siis ma jagan teiega otsast lõpuni selle kogemuse ära… Alles hiljaaegu tuli mulle jälle samateemaline kiri ja… Inimesed ikka aeg-ajalt küsivad :)

Loe, kuidas ma üldse paksuks läksin ja milline olin väiksena – siit!

1. Siin saab lugeda minu maovähendusoperatsioonist Naistemaailma veergudelt, kus ma sellest blogisin (alguses anonüümselt, hiljem kapist välja tulles). Lugemist peaks siis alustama alt üles, sest teatavasti ei alga blogid kunagi algusest :)

2. Kuidas pääseda opile? Selleks, et opile pääseda, peab su KMI (arvuta siin!) olema 40 või rohkem. Siis piisab kui paned end kirurgi juurde kirja või küsid perearstilt saatekirja. Kuigi maovähendusopi tegijaid on mitmeid, siis mina soovitan loomulikult enda arsti – Sven Troosti, kes opereerib LTKH + tal on ka erapraksis, kus saab ilma järjekorrata ja raha eest kõike :)

Minu lugu:

Mina panin endale esmalt aja Mustamäe haiglasse (märts 2011), kuna arvasin, et see on ikka haiglate haigla eksole, aga sain sinna aja alles kahe kuu pärast (aprilli lõppu 2011), ootasin, läksin, arst ütles, tore on, et su KMI on 41 (vahemärkusena olgu öeldud, et see tõusis 46ni!), aga tule kuu aja pärast tagasi (mais), et kas sa ikka oled kindel – no kas ma siis ei olnud juba? Andis mulle kaasa lugemist ja et ma endale ikka selgeks teeksin, et see on elumuutev otsus jne. Ma ootasin veel kuu ja läksin tagasi ja ütlesin, et tahan ikka jah opile minna. Siis oli arst puhkusel. Juulis andsin analüüse, mul avastati maohaavad, neid raviti ja siis teatas ta, et järjekord on pikk ja ma saaksin opile veebruaris (2012). Ehk siis aasta järjekorda, ta pani mu tegelikult kirja juba esimesel visiidil (märts 2011).

Vahepeal kohtusin oma naabriga, kes oli käinud samuti operatsioonil ja teda oli lõiganud Sven Troost, keda ta siis soovitas. Sain Troosti juurde aja juba kahe nädala pärast (august 2011). Kuna ta oli just puhkuselt tulnud ja kalender täiesti tühi, teatas ta naeratusega – millal lõikame? Vali päev! Valisime välja 21.11.2011.

Ma ei tea, kui pikad on ta ajad hetkel, sest olen teda paljudele soovitanud, kes omakorda soovitavad teda edasi ja võibolla passib Toomas Ümarik nüüd Mustamel ilma tööta, ei tea. Opi soovi korral, pange end kirja mitme arsti juurde.

Mulle helistati Mustamäelt jaanuari (2012) algul, et kas tahaksin oma opi aega kaks nädalat varasemaks nihutada… Olin selleks ajaks juba 25kg kaalust kaotanud :)

3. Kui palju maksab maovähendusoperatsioon?
Esiteks on neid oppe erinevaid:

Balloon või maopael (nr 1), bypass (nr 2) ja sleeve (nr 3).

Mulle on tehtud number kaks ehk siis magu on 20-30 milliliitrit ja ülejäänud on mingi soolikas, mida mööda toit alla jõuab ja seal seedima hakkab. Imendumine toimub seejuures aeglasemalt ja seetõttu on ka kaalulangus suurem.

Mina läksin kindla peale välja – magu minimaalseks. Bypass-operatsiooni käigus moodustab kirurg mao ülemisest osast väikese maoköndi. Söömisel täitub see kiiresti toiduga. Mao ülaosa saadab ajju signaali täiskõhutunde saabumisest just nagu oleks kogu magu toitu täis. Täiskõhutunne saabub kiiresti ja jääb kauaks püsima, ehkki söödud pole praktiliselt midagi. Kolmanda variandi puhul on võimalus, et magu venib uuesti välja, teise puhul on tõenäosus ikkagi väiksem. Oma arvamuse ütleb sulle ka kirurg, kes sind lõikama hakkab, et mida ta sulle soovitab (olenevalt vanusest, põetavatest haigustest jne, kuigi lõplik otsus on ikkagi sinu).

Hinnad jäävad 2000-6000 euro juurde, olenevalt operatsioonist. Minu operatsioon on umbes 5000-5500 eurot – neid tasulisi tegijaid on mitu. Tasub guugeldada.

Kui sa oled nõus ootama ja vastad haigekassa kriteeriumitele nagu mina, siis saab operatsioonile tasuta. Haigekassa poolt on kriteeriumideks kehamassiindeks üle 40. KMI üle 35, kui sellega kaasnevad haigused (diabeet, vererõhk, liigesed jne). Vanus 18-60.

4. Milline on taastumine? Tüsistused?
Operatsiooni järgselt oled paar päeva haiglas valve all, tehakse teste, ega magu ei leki ja kõik, erilisi valusid pole, lihtsalt pead endale aru andma, et 10kiloseid kotte kohe tassima ei hakka.

Mingeid otseseid tüsistusi ma ei saa välja tuua. Neid kindlasti on ja olen lugenud õudusjutte, aga endast rääkides, siis mul lihtsalt juhtus näiteks operatsioonil selline asi, et kui tavaliselt tehakse see operatsioon viie pisikese lõike kaudu, siis minul tekkis kinni õmblemisel mingi hägusus ja arst tegi mulle kõhu peale lõike (ta enne oli küsinud, et kui on vaia lõigata, kas võib, ma ütlesin, et muidugi, ainult ära jumala eest pooleli jäta, lõika mind või risti-rästi pooleks). Ja praeguseks on see arm suhteliselt nähtamatu, väike valge kriipsuke.

5. Kas sa ei saagi enam kunagi süüa? Mis elu see on, kui sa saad ainult 20-30ml süüa?Olgem ausad – tegelikult saab süüa ikkagi natukene rohkem, sest magu natukene siiski venib. Nälga ei jää keegi.

Esimesel paaril päeval võite juua ainult väikeseid koguseid vedelikke nagu vesi, puljong, mahl või piim. Paari päeva pärast lisanduvad aeglaselt püreeritud toidud. Nende seas võivad olla selged puljongid ja supid, madala rasvasisaldusega jogurt, tarretised ning söögid, mis on nii hästi purustatud, et ei sisalda eristuvaid tükke. Püreedieet peaks kestma vähemalt paar nädalat.

Pärast seda peaks keha olema valmis pehmet toitu sööma. Selle kerge dieedi hulka kuuluvad toidud, mis on õrnad ja kerged närida, nagu konserveeritud või toored nahata puuviljad, keedetud ja pehmed köögiviljad, munapuder, hakk- või peenestatud liha.

Tavaliselt on patsiendid kaheksa nädalat pehme toidu dieedil, enne kui arst annab loa hakata sööma tavatoitu.

Söögikorrad peaksid koosnema proteiinirikastest toitudest, nende seas tailiha, madala rasvasisaldusega piimatooted (jogurt, kodujuust), muna ja sojatooted. Keha vajab pärast lõikust taastumiseks ja normaalse talitluse säilitamiseks proteiine. Samuti peaksite sööma toitainerikkaid puu- ja juurvilju.

Pärast maost möödajuhtivat lõikust peaksite teatud toite vältima. Osa toite põhjustab ebamugavust ning keha ei talu neid hästi. Osa probleemsetest söökidest on toidud, mis on kuivad, kleepuvad või kiulised, näiteks sitke liha, kõva leib, makaronitooted, riis, toored köögiviljad ning puu- ja köögiviljade nahad. Te ei tohiks juua gaaseeritud jooke, sest need põhjustavad kõhugaase. Teiseks on osa toite ebasoovitatavad seetõttu, et need on vähetoitvad, aga sisaldavad palju rasva, suhkrut ja kaloreid. Te ei tohi süüa magustoite ja teisi toite, mille esimese kolme koostisosa hulka kuulub suhkur. Te ei tohiks tarbida kõrge kalorsusega jooke nagu jäätisekokteilid, limonaadid, puuviljajoogid ja toiduasendajad. Alkoholi tuleks samuti vältida, sest seegi sisaldab palju kaloreid.

Minu lugu:
Opilt tulles – ma sõin TERVE PÄEV seda kõige väiksemat punases topsis Fructise jogurtit. Jõin lonksu haaval vett ja sõin puljongit paari luskatäie kaupa.

Ütleme nii, et kuu aega pärast oppi võid sa juba kõike süüa, ka liha, kui sa selle megapeeneks hakid, et tükid kuskile soolde kinni ei jääks. Ja kõike saab ja millestki sa ilma ei jää, lihtsalt varasemad kogused asenduvad tikutopsisuuruste söögikordadega.

Aegamööda magu venib. Kui ma opilt tulles tahtsin keedumuna ja sealt pealt veerandi hammustasin, sai kõht täis, täna võin selle keedumuna ühe söögikorraga ära süüa küll.

Täna ma söön… No kohvikutes müüdavad keskmist salatikausitäit (ala kartulisalat) ma üldjuhul korraga pintslisse ei pane. 20 minutiga küll, aga kui tahad kiirelt ampsata, paari minutiga, siis jääb 1/3 alles, lihtsalt ei mahu.

PS. Tuleb endale aru anda, et sul pole vaja süüa nii palju kui varem ja et sa ei tohi end üle süüa või haiglasse süüa. Pigem söö kaks amspu, aga näiteks iga 15 minuti tagant. Ära venita magu.

6. Kuidas kaal langeb?
Eks see ole individuaalne ja oleneb kindlasti ka valitud operatsioonist.

Minu lugu:

Kõige suurem kaalunumber enne operatsiooni (juuli 2011): 111 kg

AASTA 2011: pilt on tehtud kevadel 2011, suvel (augustis) olin ma to the max kaalus 111 kg – seejärel kaotasin enne oppi mõned kilod dieediga…

Operatsioonipäeval (november 2011): 104 kg (lisainfo: kuidas ma kaotasin vaid paari kuuga seitse kilo – asendasin kõikvõimalikud võileiva määrded salatilehe ja tomatiga, saia asemel sõin täisteraleiba, suvalise juustu asemel lahjemat ja kaelakarbonaadi asemel kanasinki – ainuüksi hommikusöögi muutmine tõi kaasa sellise vahva kaalulanguse!)

Haiglast koju saades (4 päeva hiljem): 103,2 (mismõttes, oli mu esimene mõte. Aga haiglas sain tilguteid ja toitaineid igapäevaselt…)

Nädal hiljem (pärast operatsiooni): 99 kg

Kaks nädalat hiljem (pärast operatsiooni): 96 kg

Kolm nädalat hiljem (pärast operatsiooni): 94 kg

Kuu aega hiljem (pärast operatsiooni): 91 kg (kaotatud kaal: 20 kg!)

Kaks kuud hiljem (pärast operatsiooni): 87 kg

Kolm kuud hiljem (pärast operatsiooni): 82 kg

Neli kuud hiljem (pärast operatsiooni): 79 kg

Viis kuud hiljem (pärast operatsiooni): 76 kg

Kuus kuud hiljem (pärast operatsiooni): 73 kg (kaotatud kaal: 38 kg!)

AASTA 2012: jaanuar – mai – september

Aasta hiljem (november 2012): 62 kg (kaotatud kaal: 49 kg!)

Kaks aastat hiljem (november 2013): 56 kg (kaotatud kaal: 55 kg)

AASTA 2013: siin oli algkaalust kadunud 55 kilogrammi (pildil siis 56 kg raske) – mäletan, et keegi küsis veel, kas olen rase – tegelikult toob see pilt hästi välja selle, et kaalu on kõvasti kadunud, aga ideaalkaalust ongi puudu veel alles olev nahk, mida kirurg enne lapsesaamist ära lõigata ei soovitanud.

Kohe täitub kolm aastat – kõige väiksem kaal, mida ma nägin (jaanuar 2013, see püsis kuni oktoober 2013) oli 56 kg. Enne rasedaks jäämist ja pärast maailmarännakutelt naasmist, kaal tõusis, ja seda ainult tänu liigsele alkoholile. Iga päev oli vaja veinitada, kellegagi kohtuda, mingil üritusel käia, midagi tähistada…

Kirjutasin üles kõik, mis ma päevas tarbisin ja kohutav oli näha, et ma sõin 500-600 kcal, aga tarbisin sealjuures 2500+ kcal alkoholi. Kaal enne rasedaks jäämist oli 61! Seega viis lisakilo kuue kuuga vaid alkoholist!

AASTA 2014 rasedana: august – september – oktoober

Minu eesmärgiks pärast sünnitust saab 55 kg, mille ma võiksin ju saavutada mitte hiljemaks kui neli aastat pärast operatsiooni! Ehk mul on beebikilodest lahti saamiseks aega sama kaua kui kestab rasedus – üheksa kuud!

Kokkuvõtvalt: ma ei kahetse hetkekski, et ma selle otsuse vastu võtsin. Kuigi ma ei näinud sajakilosena, milline pall ma tegelikult olin ja elasin rõõmsameelset elu, olen ma täna ikka kordades õnnelikum inimene ja seda mitte kehakaalu, vaid pigem selle pärast, et ma saan poest riideid osta ja ma jõuan vabalt poodi leiva järele jalutada.

Lisaküsimustele vastan kommentaarides või Askis.

marimell

Recent Posts

Otsin tööd ehk Sinu uus turunduse- ja influencerqueen on siin!

Jah, ma nüüd olen omadega sealmaal, et ainult kaks puhkust on veel kalendris ja olen…

2 nädalat ago

marimell Berliinis: kuidas pikas püsisuhtes kõhuliblikaid toita?

Kevadine päike on välja sulatanud mitmed lahutuse või lahku minemise uudised - just tuli uudis,…

2 nädalat ago

Leenu Veneetsias ehk kuidas ma sõbrannale üllatussünnipäeva korraldasin

Kaks kuud tagasi käisime sõpradel külas ja sõbranna ohkas, et issand, 40 - üldse ei…

3 nädalat ago

10 aastat abielus

Täna sai siis sellest päevast kümme aastat, mil me perekonnaseisuametis jah-sõnad ütlesime. Jube paljudel on…

4 nädalat ago

Viskasime mitu tonni ventikasse

Me oleme siin nüüd kaks aastat elanud ja tegelikult terve selle aja maadelnud kuiva õhuga,…

1 kuu ago

Kui vaid teatud vähi vastu saaks vaktsineerida – saabki!

Ma ei tea, kas asi on vanuses või milles, aga viimastel aastatel on mu sõprus-ja…

1 kuu ago