#elulineblogi

Avameelselt maovähendusoperatsioonist

Mulle tuleb ikka aeg ajalt kirju, mis puudutavad seda operatsiooni. Viimati küsis keegi paar päeva tagasi Askis: Kui palju maksis umbkaudu Sinu maovähendusoperatsioon? Ei küsi üldse õelusest vaid lihtsalt suurest huvist.

Kuna see on teema, mis üldse paljusid huvitab, siis ma jagan teiega otsast lõpuni selle kogemuse ära… Alles hiljaaegu tuli mulle jälle samateemaline kiri ja… Inimesed ikka aeg-ajalt küsivad :)

Loe, kuidas ma üldse paksuks läksin ja milline olin väiksena – siit!

1. Siin saab lugeda minu maovähendusoperatsioonist Naistemaailma veergudelt, kus ma sellest blogisin (alguses anonüümselt, hiljem kapist välja tulles). Lugemist peaks siis alustama alt üles, sest teatavasti ei alga blogid kunagi algusest :)

2. Kuidas pääseda opile? Selleks, et opile pääseda, peab su KMI (arvuta siin!) olema 40 või rohkem. Siis piisab kui paned end kirurgi juurde kirja või küsid perearstilt saatekirja. Kuigi maovähendusopi tegijaid on mitmeid, siis mina soovitan loomulikult enda arsti – Sven Troosti, kes opereerib LTKH + tal on ka erapraksis, kus saab ilma järjekorrata ja raha eest kõike :)

Minu lugu:

Mina panin endale esmalt aja Mustamäe haiglasse (märts 2011), kuna arvasin, et see on ikka haiglate haigla eksole, aga sain sinna aja alles kahe kuu pärast (aprilli lõppu 2011), ootasin, läksin, arst ütles, tore on, et su KMI on 41 (vahemärkusena olgu öeldud, et see tõusis 46ni!), aga tule kuu aja pärast tagasi (mais), et kas sa ikka oled kindel – no kas ma siis ei olnud juba? Andis mulle kaasa lugemist ja et ma endale ikka selgeks teeksin, et see on elumuutev otsus jne. Ma ootasin veel kuu ja läksin tagasi ja ütlesin, et tahan ikka jah opile minna. Siis oli arst puhkusel. Juulis andsin analüüse, mul avastati maohaavad, neid raviti ja siis teatas ta, et järjekord on pikk ja ma saaksin opile veebruaris (2012). Ehk siis aasta järjekorda, ta pani mu tegelikult kirja juba esimesel visiidil (märts 2011).

Vahepeal kohtusin oma naabriga, kes oli käinud samuti operatsioonil ja teda oli lõiganud Sven Troost, keda ta siis soovitas. Sain Troosti juurde aja juba kahe nädala pärast (august 2011). Kuna ta oli just puhkuselt tulnud ja kalender täiesti tühi, teatas ta naeratusega – millal lõikame? Vali päev! Valisime välja 21.11.2011.

Ma ei tea, kui pikad on ta ajad hetkel, sest olen teda paljudele soovitanud, kes omakorda soovitavad teda edasi ja võibolla passib Toomas Ümarik nüüd Mustamel ilma tööta, ei tea. Opi soovi korral, pange end kirja mitme arsti juurde.

Mulle helistati Mustamäelt jaanuari (2012) algul, et kas tahaksin oma opi aega kaks nädalat varasemaks nihutada… Olin selleks ajaks juba 25kg kaalust kaotanud :)

3. Kui palju maksab maovähendusoperatsioon?
Esiteks on neid oppe erinevaid:

mao-opid
Balloon või maopael (nr 1), bypass (nr 2) ja sleeve (nr 3).

Mulle on tehtud number kaks ehk siis magu on 20-30 milliliitrit ja ülejäänud on mingi soolikas, mida mööda toit alla jõuab ja seal seedima hakkab. Imendumine toimub seejuures aeglasemalt ja seetõttu on ka kaalulangus suurem.

Mina läksin kindla peale välja – magu minimaalseks. Bypass-operatsiooni käigus moodustab kirurg mao ülemisest osast väikese maoköndi. Söömisel täitub see kiiresti toiduga. Mao ülaosa saadab ajju signaali täiskõhutunde saabumisest just nagu oleks kogu magu toitu täis. Täiskõhutunne saabub kiiresti ja jääb kauaks püsima, ehkki söödud pole praktiliselt midagi. Kolmanda variandi puhul on võimalus, et magu venib uuesti välja, teise puhul on tõenäosus ikkagi väiksem. Oma arvamuse ütleb sulle ka kirurg, kes sind lõikama hakkab, et mida ta sulle soovitab (olenevalt vanusest, põetavatest haigustest jne, kuigi lõplik otsus on ikkagi sinu).

Hinnad jäävad 2000-6000 euro juurde, olenevalt operatsioonist. Minu operatsioon on umbes 5000-5500 eurot – neid tasulisi tegijaid on mitu. Tasub guugeldada.

Kui sa oled nõus ootama ja vastad haigekassa kriteeriumitele nagu mina, siis saab operatsioonile tasuta. Haigekassa poolt on kriteeriumideks kehamassiindeks üle 40. KMI üle 35, kui sellega kaasnevad haigused (diabeet, vererõhk, liigesed jne). Vanus 18-60.

4. Milline on taastumine? Tüsistused?
Operatsiooni järgselt oled paar päeva haiglas valve all, tehakse teste, ega magu ei leki ja kõik, erilisi valusid pole, lihtsalt pead endale aru andma, et 10kiloseid kotte kohe tassima ei hakka.

Mingeid otseseid tüsistusi ma ei saa välja tuua. Neid kindlasti on ja olen lugenud õudusjutte, aga endast rääkides, siis mul lihtsalt juhtus näiteks operatsioonil selline asi, et kui tavaliselt tehakse see operatsioon viie pisikese lõike kaudu, siis minul tekkis kinni õmblemisel mingi hägusus ja arst tegi mulle kõhu peale lõike (ta enne oli küsinud, et kui on vaia lõigata, kas võib, ma ütlesin, et muidugi, ainult ära jumala eest pooleli jäta, lõika mind või risti-rästi pooleks). Ja praeguseks on see arm suhteliselt nähtamatu, väike valge kriipsuke.

5. Kas sa ei saagi enam kunagi süüa? Mis elu see on, kui sa saad ainult 20-30ml süüa?Olgem ausad – tegelikult saab süüa ikkagi natukene rohkem, sest magu natukene siiski venib. Nälga ei jää keegi.

Esimesel paaril päeval võite juua ainult väikeseid koguseid vedelikke nagu vesi, puljong, mahl või piim. Paari päeva pärast lisanduvad aeglaselt püreeritud toidud. Nende seas võivad olla selged puljongid ja supid, madala rasvasisaldusega jogurt, tarretised ning söögid, mis on nii hästi purustatud, et ei sisalda eristuvaid tükke. Püreedieet peaks kestma vähemalt paar nädalat.

Pärast seda peaks keha olema valmis pehmet toitu sööma. Selle kerge dieedi hulka kuuluvad toidud, mis on õrnad ja kerged närida, nagu konserveeritud või toored nahata puuviljad, keedetud ja pehmed köögiviljad, munapuder, hakk- või peenestatud liha.

Tavaliselt on patsiendid kaheksa nädalat pehme toidu dieedil, enne kui arst annab loa hakata sööma tavatoitu.

Söögikorrad peaksid koosnema proteiinirikastest toitudest, nende seas tailiha, madala rasvasisaldusega piimatooted (jogurt, kodujuust), muna ja sojatooted. Keha vajab pärast lõikust taastumiseks ja normaalse talitluse säilitamiseks proteiine. Samuti peaksite sööma toitainerikkaid puu- ja juurvilju.

Pärast maost möödajuhtivat lõikust peaksite teatud toite vältima. Osa toite põhjustab ebamugavust ning keha ei talu neid hästi. Osa probleemsetest söökidest on toidud, mis on kuivad, kleepuvad või kiulised, näiteks sitke liha, kõva leib, makaronitooted, riis, toored köögiviljad ning puu- ja köögiviljade nahad. Te ei tohiks juua gaaseeritud jooke, sest need põhjustavad kõhugaase. Teiseks on osa toite ebasoovitatavad seetõttu, et need on vähetoitvad, aga sisaldavad palju rasva, suhkrut ja kaloreid. Te ei tohi süüa magustoite ja teisi toite, mille esimese kolme koostisosa hulka kuulub suhkur. Te ei tohiks tarbida kõrge kalorsusega jooke nagu jäätisekokteilid, limonaadid, puuviljajoogid ja toiduasendajad. Alkoholi tuleks samuti vältida, sest seegi sisaldab palju kaloreid.

Minu lugu:
Opilt tulles – ma sõin TERVE PÄEV seda kõige väiksemat punases topsis Fructise jogurtit. Jõin lonksu haaval vett ja sõin puljongit paari luskatäie kaupa.

Ütleme nii, et kuu aega pärast oppi võid sa juba kõike süüa, ka liha, kui sa selle megapeeneks hakid, et tükid kuskile soolde kinni ei jääks. Ja kõike saab ja millestki sa ilma ei jää, lihtsalt varasemad kogused asenduvad tikutopsisuuruste söögikordadega.

Aegamööda magu venib. Kui ma opilt tulles tahtsin keedumuna ja sealt pealt veerandi hammustasin, sai kõht täis, täna võin selle keedumuna ühe söögikorraga ära süüa küll.

Täna ma söön… No kohvikutes müüdavad keskmist salatikausitäit (ala kartulisalat) ma üldjuhul korraga pintslisse ei pane. 20 minutiga küll, aga kui tahad kiirelt ampsata, paari minutiga, siis jääb 1/3 alles, lihtsalt ei mahu.

PS. Tuleb endale aru anda, et sul pole vaja süüa nii palju kui varem ja et sa ei tohi end üle süüa või haiglasse süüa. Pigem söö kaks amspu, aga näiteks iga 15 minuti tagant. Ära venita magu.

6. Kuidas kaal langeb?
Eks see ole individuaalne ja oleneb kindlasti ka valitud operatsioonist.

Minu lugu:

Kõige suurem kaalunumber enne operatsiooni (juuli 2011): 111 kg

AASTA 2011: pilt on tehtud kevadel 2011, suvel (augustis) olin ma to the max kaalus 111 kg – seejärel kaotasin enne oppi mõned kilod dieediga…

Operatsioonipäeval (november 2011): 104 kg (lisainfo: kuidas ma kaotasin vaid paari kuuga seitse kilo – asendasin kõikvõimalikud võileiva määrded salatilehe ja tomatiga, saia asemel sõin täisteraleiba, suvalise juustu asemel lahjemat ja kaelakarbonaadi asemel kanasinki – ainuüksi hommikusöögi muutmine tõi kaasa sellise vahva kaalulanguse!)

Haiglast koju saades (4 päeva hiljem): 103,2 (mismõttes, oli mu esimene mõte. Aga haiglas sain tilguteid ja toitaineid igapäevaselt…)

Nädal hiljem (pärast operatsiooni): 99 kg

Kaks nädalat hiljem (pärast operatsiooni): 96 kg

Kolm nädalat hiljem (pärast operatsiooni): 94 kg

Kuu aega hiljem (pärast operatsiooni): 91 kg (kaotatud kaal: 20 kg!)

Kaks kuud hiljem (pärast operatsiooni): 87 kg

Kolm kuud hiljem (pärast operatsiooni): 82 kg

Neli kuud hiljem (pärast operatsiooni): 79 kg

Viis kuud hiljem (pärast operatsiooni): 76 kg

Kuus kuud hiljem (pärast operatsiooni): 73 kg (kaotatud kaal: 38 kg!)

AASTA 2012: jaanuar – mai – september

Aasta hiljem (november 2012): 62 kg (kaotatud kaal: 49 kg!)

Kaks aastat hiljem (november 2013): 56 kg (kaotatud kaal: 55 kg)

AASTA 2013: siin oli algkaalust kadunud 55 kilogrammi (pildil siis 56 kg raske) – mäletan, et keegi küsis veel, kas olen rase – tegelikult toob see pilt hästi välja selle, et kaalu on kõvasti kadunud, aga ideaalkaalust ongi puudu veel alles olev nahk, mida kirurg enne lapsesaamist ära lõigata ei soovitanud.

Kohe täitub kolm aastat – kõige väiksem kaal, mida ma nägin (jaanuar 2013, see püsis kuni oktoober 2013) oli 56 kg. Enne rasedaks jäämist ja pärast maailmarännakutelt naasmist, kaal tõusis, ja seda ainult tänu liigsele alkoholile. Iga päev oli vaja veinitada, kellegagi kohtuda, mingil üritusel käia, midagi tähistada…

Kirjutasin üles kõik, mis ma päevas tarbisin ja kohutav oli näha, et ma sõin 500-600 kcal, aga tarbisin sealjuures 2500+ kcal alkoholi. Kaal enne rasedaks jäämist oli 61! Seega viis lisakilo kuue kuuga vaid alkoholist!

AASTA 2014 rasedana: august – september – oktoober

Minu eesmärgiks pärast sünnitust saab 55 kg, mille ma võiksin ju saavutada mitte hiljemaks kui neli aastat pärast operatsiooni! Ehk mul on beebikilodest lahti saamiseks aega sama kaua kui kestab rasedus – üheksa kuud!

Kokkuvõtvalt: ma ei kahetse hetkekski, et ma selle otsuse vastu võtsin. Kuigi ma ei näinud sajakilosena, milline pall ma tegelikult olin ja elasin rõõmsameelset elu, olen ma täna ikka kordades õnnelikum inimene ja seda mitte kehakaalu, vaid pigem selle pärast, et ma saan poest riideid osta ja ma jõuan vabalt poodi leiva järele jalutada.

Lisaküsimustele vastan kommentaarides või Askis.

27 thoughts on “Avameelselt maovähendusoperatsioonist

 1. Oii jah!
  Ma käisin arstil jaanuaris Mustamäe haiglas ja siis öeldi kohe, et järjekord on 1,5 aastat. Noh varsti saab aasta juba täis. Mul on küll olnud kõhklusi ja kahtlusi, aga usun et see on tõesti ainuõige otsus. Ma olen noor inimene ja ma kaalun 133kg!!!! No jumal! Mul on ka meeletuuu soodumus diabeedile, mille tõttu nii perearst kui ka kirurg Priit Miidla soovitasid mul selle tee ikkagi ette võtta, seda enam, et mul on väike laps, kes tahab seda, et emme jõuaks talle mänguväljakul järgi joosta, mitte ei istuks pingil ja ei ohiks ja ähiks peale kolme kiiret sammu.
  Ma vaatan ausalt ülevalt alla Sulle, sest sa annad oma avameelsusega tegelikult julgust juurde inimestele nagu mina, kel opp ees veel.
  Tänks!

 2. Tubli oled !

  Mina käisin aasta tagasi maovähendusel ( seda tasuta, kuna mu KMI oli 46,5, suht õudne, kaal oli selle juures üle 140kg.. ).
  Alla sain üle 30 kg ja nüüd enam kaalust alla ei tohi võtta kuna detsembris sünnib laps :)
  AGA raseduse alguses võtsin ikkagi 5 kg alla. Ja nüüd olen naasenud raseduse alguses olnud kaalu juurde ja lõppkokkuvõttes olen juurde võtnud ainult 1 kg.
  See kaalust alla võtmine on tõesti individuaalne :)
  Minu enda eesmärgiks oleks peale rasedust alla saada vähemalt 85kg-ni ja siis ma võin maha istuda ja öleda, et mulle sobib, ma ei tahagi kondikuhi olla :)

 3. Tahaks teada, et kuidas üldse nii paksuks saab minna? Kaalun 67 kg. Kui jõuludega tuleb kolm kilo juurde ja ma näen endiselt täiesti tavaline välja (mitte oluliselt paksem kui enne jõule kuigi 70kg pole kah mingi peenikese naise kaal enam) siis on ikkagi vastik ja raske olla. Esimese asjana peale söögiorgiaid hakkan kohe natuke rohkem trennis käima ja salateid sööma. See pole õelusest, mul on puhas uudishimu – kas ise ei saa ühel hetkel enam aru? Mida sööma peab, et nii palju juurde võtta ja kui palju? Kas ongi nii, et mida kõhnem naine, seda rohkem ta oma kaalu pärast muretseb?

  1. Ma blogin sellest õige pea – homme/ülehomme ehk, ma täna juba alustasin seoses aski küsimustega järgmist kaaluteemalist blogi :)

  2. Ma ütleks see peale, et inimesi on erinevaid. Mina kaalusin u 80kg, siis läksin kodust kaugemale kooli ja seal hakkas kaal tõusma. Eluviis oli hoopis teine kui kodus, ehk siis koolis käies (ühikas elades) sõin vähe, liikusin rohkem (ühika trepid ja linnas ringi liikumine. Kodus külavahel pm ei liikunudki) ja näed – kaal tõusis. Ehk siis mida vähem sõin ja mida rohkem liikusin, seda rohkem kaal tõusis – ja nüüdseks ongi käes 117kg :( Tahaks sellest koormusest vabaneda, aga ei õnnestu kuidagi. Opiks raha pole ja külakolkas mingit treeningsaali ka pole (poleks raha ka selleks lõbuks)….Kuna mul ka mõlemad vanaemad olid ülekaalulised, siis ilmselt kahjuks mul mingi geenide viga :( Vihkan oma elu.

  3. Mu ema ja vanaemad olid ka paksud, võimalik, et geenides, aga.. Soovitan siiski haigekassapoolt pakutavale opile end sokutada :)

 4. Sain oma kehamassi indeksiks 40.48. ja teksti “Olete eluohtlikult rasvunud! ” – – Juhuuu -.- Nõme on paks olla, aga kurat see kaal ka kuidagi ei vähene. 5000€-6000€ opiks mul ka kuskilt võtta pole. :(

  1. Kui inimene on kaotanud nii töö kui ka ravikindlustuse, kuid soovib uuesti töökohta leida ja ravikindlustatu staatust säilitada, siis on tal võimalik ennast Töötukassas töötuks registreerida. Töötul on õigus ka ravikindlustusele. Ravikindlustus tekib registreeritud töötule alates 31. töötuks registreerimise päevast. Seega, siin ei näe probleemi, et sa opile ei peaks saama!

  2. See ei tähenda, et sa sinna minna ei saaks ja end arvele võtta ei saaks. Muuseas, arvele saab end võtta ka läbi veebi tootukassa.ee ja aeg sealtkaudu broneerida ja siis ei ole see paarikümne kilomeetri sõitmine ka tühja, et ei tea kas näkkab vms.

  3. Kui mina käisin konsultatsioonis, siis sain järjekorda, aga pakuti et op maksab 3400 euri!

 5. Need pulmapildid…ma ei saanud arugi kohe, et sina. Nii ilus. Pikad juuksed sobivad sulle nii ilusti (ma sain aru, et vist clipid). Rasedusega peaks ju tänu hormoonidele juuksed ka vohama hakkama. Pikad juused muudavad nooruslikumaks (mitte et sa vana oled!!!!) ja saledamakas (mitte et sa paks oleks!!!). No visuaalselt. Sinu ümber on pidevalt mingi mammalik aura, tõenäoliselt et keegi ei suuda unustada “mineviku sina”, seetõttu pikad juuksed muudaksid asja.

  Mind aga hakkas huvitama teine asi. Sa võid süüa korraga vähe (aga tõenäoliselt pead sööma sagedamini?) kas toitaineid ei jää puudu? Mina söön hommikusöögiks putru, puuviljade ja seemnetega. Sina tõenäoliselt saaksid süüa 1/4 minu söödud kogusest. Kas sul on aega kogu aeg süüa? Ja kui on siis kas normaalselt (mitte mingit müslibatooniest). Kas oled teinud veretesti, kas toitained on kõik normis? Ning kui sa jood, kas päevas ikka umbes 1-1,5 l vedelikku (mitte alkoholi muidugi :D ) ning kui sa jood kas kogu aeg pissile ei pea minema?

  1. Pulmapiltidel Tais pandud pikendused, püsisid megahästi, olid sealjuures soodsad ja väga ilusad ja naturaalsed :)

   Aga tulles söögi juurde, siis… No ma söön max 2 võileiba korraga või kolm supilusikatäit putru või kulbi suppi…

   Mul ei ole aega kogu aeg süüa, seepärast näksingi mingit paska – komme, šokolaade, müslibatoonikesi (magusat eriti raseduse ajal).

   Analüüsid on siiani kõik korras olnud, elulõpuni pean sööma ka vitamiine :) Mul on imendumine aeglasem, aga see pole kadunud!

   Joon ma kordades vähem, kui ma peaks. Ma pole elu aeg olnud mingi vee jooja, ma ei suuda juua niisama, sest peab. Ma joon, kui tunnen vajadust. Aga siiani pole see probleemiks olnud, eks keah annab ise ka märku, millest puudust tunneb vms.

   WCs käin nagunii kogu aeg – võiks kontori sinna poti ümber püsti panna!

 6. Kuidas oli juuste välja langemisega? Räägitakse,et tulevad meeletult ära pärast maovähendust? Ja kuidas nahk tagasi tõmbas?

  1. Umbes neli kuud pärast oppi, tõesti, juukseid tuli peoga! Aga kasutasin neid vaalaplatsenta kapsleid ja šampooni/palsamit ja see aitas kenasti. See tuleb imendumisest ja vitamiinipuudusest, aga läheb jonksu :)
   Ja minul aitas Nivea q10 kreem, nahk tõmbus väga ilusti tagasi ja ma ei ole suurem asi kreemitaja, vb kord nädalas viitsisin end pealaest jalatallani kokku kreemitada. Ainult kus oli lodev, oligi alakõht, käed/jalad tõmbasid ilusti tagasi. Oleneb ilmselt vanusest ka.

Comments are closed.