Categories: #elulineblogi

#covid-19 aka Lootusest, et see läbi saaks, sai.. uus normaalsus

Nagu ma paar päeva tagasi storys kirjutasin, ma olen aasta aega nö käsku täitnud, püsinud pigem kodus, tellinud söögid kulleriga, teinud vaid vajalikke käike kaubanduskeskustesse, kandnud maski kus on pidanud jne LOOTUSES, et elu läheb tagasi normaalseks. Reaalsus on aga see, et see ongi uus normaalsus.

Igasugune jutt, et pingutame nüüd kõik ühiselt ja peame kõik kinni uutest reeglitest on päädinud järjekordsete suurte numbritega ja tegelikkuses pole midagi muutunud. “Kannatame selle paar kuud veel ära..” reaalsus on see, et pole siin mingit paari kuud enam kannatada, see ongi uus normaalsus. Elada selle koroonaga. Küsimus on lihtsalt selles, kas panna kogu Eesti kinni või teha 100% lahti, aga see iganädalane piirangute muutmine on ajuvaba.

Kui ma veel kaks kuud tagasi olin kindel, et mina end vaktsineerida ei lase, siis täna oleksin ma nõus maksma, et see vaktsiin saada. Reaalsus on see, et lennuki pardale minekuks enam maskist ei piisa. Ja ma tahan reisida. Ma tahan elada edasi normaalset elu nagu paar aastat tagasi.

Mul on tekkinud suur hulk küsimusi – saatsin need teele ka Terviseametile ja Perearstikeskusele, et veidi selgust saada.

Eestis elab ca 1,3 miljonit inimest, kellest ca 280 tuhat on lapsed ja noored, kes pole nö riskigrupp. Eestis on tehtud hetkel üle 900 tuhande testi, millest alla 7% on olnud positiivsed. Mul tekib küsimus, kas.. inimesed juba otsa ei saa? Ma saan aru, et siin hulgas on tuhandeid korduvteste, aga suures plaanis – mingi % inimesi on nagunii tugevama immuunsussüsteemiga ja viirust üldse kätte ei saa või siis põeb/on põdenud selle „nohu“ näol juba läbi. Ma ei saa aru kui kaua neid teste tehakse ja milleks neid nii palju tehakse, ainult selleks, et number oleks hirmuäratavalt suur? Keegi ei vaata protsentuaalselt, 7% on köömes!

Aga okei. Inimesed ei saa otsa ja kui mõni testib end 18x kuus siis Meelis näiteks pole ühtki testi veel oma elus teinud. Mulle tehti sünnitusmajas kiirtest, mis vist isegi sinna kirja ei lähe, minu digiloos see näiteks ei kajastugi.. See selleks. Nüüd jõuame me vaktsineerimiseni, isegi vabariigi aastapäeva kõnes, kus võiks rääkida millestki muust, kutsus Kersti Kaljulaid inimesi üles vaktsineerima. Aga vaktsiine pole ju? Või siis on.. need kuuendad doosid, mis üle jäävad. Kuidas neid saab?

Ma ei tea, kas see oleneb staatusest või millest, aga näiteks Reigo Ahven sai selle kuuenda allesjäänud doosi endale. Nagu ka tema ema. Meie perearstikeskus teataski, et ma olen noor inimene ja mul seda üldse vaja pole – on küll, ma tahan reisida ja rahus elada, ilma et ma peaks iga nurga peal kogu aeg teste tegema.

Küsimusi on palju, kui keegi vaid vastuseid jagaks..

Kui ma olen vaktsineeritud, kas ma pean jätkuvalt enne reisimist teste tegema või ei?

Kui vaktsiini kaitseaeg on hetkel 6-8 kuud, siis kas ma pean reaalselt iga poole aasta tagant hakkama seda vaktsiini uuendama?

Kui värske vaktsiin mul reisimiseks olema peab? Nagu pass, et peab kehtima veel kolm kuud pärast reisi lõppu?

Kui ma olen vaktsineeritud, kas ma pean maski kandma? Kui jah, siis miks?

Kui ma olen haiguse läbi põdenud, kas ma siis pean maski kandma? Kui jah, siis miks?

Kas maski peab kandma ainult siseruumis või ka õues? Kui õues saab jaatava vastuse, siis miks?

Kas maski kandmine on seadus või rangelt soovituslik?

Kust saab vaktsiini? Kas ma saan panna end kiirreageerijate järjekorda, et saada allesjäänud kuues doos? Kuhu ma end kirja panema pean? Minu perearstikeskus ütles, et noortele nemad ei tee – enne vanurid ja kroonilised haiged. Miks? Kes seda lõpuks otsustab, kellele need kuuendad doosid anda?

Terviseameti vastus minu päringule, ehk on kellelegi abiks:

Oleneb sihtriigist. Eestisse tagasi tulles eneseisolatsiooni jääma ei pea, testi tegema ei pea. Praegu saavad vaktsineeritud inimesed reisida ilma piiranguteta Gruusiasse, Islandile, Poola ja Rumeeniasse. See nimekiri täieneb jooksvalt ja sõltub riigi otsustest.

Olemasoleva teaduspõhise informatsiooni põhjal on jõutud otsuseni, et vaktsineerimise järgselt püsib immuunsus 6 kuud. Oleme alles vaktsineerimise algusfaasis ja puudub täielik teave selle kohta, kaua pärast vaktsineerimist antikehad organismis püsivad. Käimasolevate ning uute teadusuuringute tulemuste järel võib see informatsioon muutuda.

Immuunsus tekib paar nädalat pärast teise doosi manustamist. Vaktsineerimine ei pea olema nö ’värske’. Riikides kehtivad erinevad reeglid, mitu kuud võib olla möödas viimasest doosist, et ei peaks jääma eneseisolatsiooni. Seega peaks reisija ise uurima, millised reeglid reisitavas riigis kehtivad.

Pärast vaktsineerimist ja läbipõdemist peab edasi kandma maski. Kuigi vaktsiin on efektiivne sümptomaatiliste vormide vältimisel, ei ole piisavalt uuringuid, mis näitaksid selle kaitset asümptomaatiliste vormide vastu. Lisaks kuna väga vähesed inimesed on vaktsineeritud ning vaktsiini efektiivsusest transmissiooni vastu on vähe teaduspõhist informatsiooni on oluline järgida ennetusmeetmeid, et vältida võimaliku nakkuse edasikandumist neile, kes ei ole veel vaktsineeritud. Läbipõdenute puhul teame praeguse informatsiooni kohaselt, et nende immuunsus püsib 6 kuud, kuid teadusuuringuid võimaliku viiruse transmissiooni kohta on vähe, seega on oluline ka läbipõdenutel järgida nakkuse leviku ennetusmeetmeid, et kaitsta neid, kellel COVID-19 vastast immuunust tekkinud ei ole.

Eestis peab maski kandma avalikes siseruumides. Väljas maski kandmine ei ole kohustuslik.

Eesti Vabariigi Korralduse 282 punktis 8.2 on öeldud, et „Avalikes siseruumides viibijad peavad kandma kaitsemaski“. Seega on Eestis maski kandmine avalikes siseruumides kohustuslik.

Vaktsineerimist koordineerivad Sotsiaalministeerium koostöös Haigekassaga. Lisainfo saamiseks pöörduge nende poole.

marimell

Recent Posts

Otsin tööd ehk Sinu uus turunduse- ja influencerqueen on siin!

Jah, ma nüüd olen omadega sealmaal, et ainult kaks puhkust on veel kalendris ja olen…

2 nädalat ago

marimell Berliinis: kuidas pikas püsisuhtes kõhuliblikaid toita?

Kevadine päike on välja sulatanud mitmed lahutuse või lahku minemise uudised - just tuli uudis,…

2 nädalat ago

Leenu Veneetsias ehk kuidas ma sõbrannale üllatussünnipäeva korraldasin

Kaks kuud tagasi käisime sõpradel külas ja sõbranna ohkas, et issand, 40 - üldse ei…

3 nädalat ago

10 aastat abielus

Täna sai siis sellest päevast kümme aastat, mil me perekonnaseisuametis jah-sõnad ütlesime. Jube paljudel on…

4 nädalat ago

Viskasime mitu tonni ventikasse

Me oleme siin nüüd kaks aastat elanud ja tegelikult terve selle aja maadelnud kuiva õhuga,…

1 kuu ago

Kui vaid teatud vähi vastu saaks vaktsineerida – saabki!

Ma ei tea, kas asi on vanuses või milles, aga viimastel aastatel on mu sõprus-ja…

1 kuu ago