#covid-19 aka Lootusest, et see läbi saaks, sai.. uus normaalsus

Nagu ma paar päeva tagasi storys kirjutasin, ma olen aasta aega nö käsku täitnud, püsinud pigem kodus, tellinud söögid kulleriga, teinud vaid vajalikke käike kaubanduskeskustesse, kandnud maski kus on pidanud jne LOOTUSES, et elu läheb tagasi normaalseks. Reaalsus on aga see, et see ongi uus normaalsus.

Igasugune jutt, et pingutame nüüd kõik ühiselt ja peame kõik kinni uutest reeglitest on päädinud järjekordsete suurte numbritega ja tegelikkuses pole midagi muutunud. “Kannatame selle paar kuud veel ära..” reaalsus on see, et pole siin mingit paari kuud enam kannatada, see ongi uus normaalsus. Elada selle koroonaga. Küsimus on lihtsalt selles, kas panna kogu Eesti kinni või teha 100% lahti, aga see iganädalane piirangute muutmine on ajuvaba.

Kui ma veel kaks kuud tagasi olin kindel, et mina end vaktsineerida ei lase, siis täna oleksin ma nõus maksma, et see vaktsiin saada. Reaalsus on see, et lennuki pardale minekuks enam maskist ei piisa. Ja ma tahan reisida. Ma tahan elada edasi normaalset elu nagu paar aastat tagasi.

Mul on tekkinud suur hulk küsimusi – saatsin need teele ka Terviseametile ja Perearstikeskusele, et veidi selgust saada.

Eestis elab ca 1,3 miljonit inimest, kellest ca 280 tuhat on lapsed ja noored, kes pole nö riskigrupp. Eestis on tehtud hetkel üle 900 tuhande testi, millest alla 7% on olnud positiivsed. Mul tekib küsimus, kas.. inimesed juba otsa ei saa? Ma saan aru, et siin hulgas on tuhandeid korduvteste, aga suures plaanis – mingi % inimesi on nagunii tugevama immuunsussüsteemiga ja viirust üldse kätte ei saa või siis põeb/on põdenud selle „nohu“ näol juba läbi. Ma ei saa aru kui kaua neid teste tehakse ja milleks neid nii palju tehakse, ainult selleks, et number oleks hirmuäratavalt suur? Keegi ei vaata protsentuaalselt, 7% on köömes!

Aga okei. Inimesed ei saa otsa ja kui mõni testib end 18x kuus siis Meelis näiteks pole ühtki testi veel oma elus teinud. Mulle tehti sünnitusmajas kiirtest, mis vist isegi sinna kirja ei lähe, minu digiloos see näiteks ei kajastugi.. See selleks. Nüüd jõuame me vaktsineerimiseni, isegi vabariigi aastapäeva kõnes, kus võiks rääkida millestki muust, kutsus Kersti Kaljulaid inimesi üles vaktsineerima. Aga vaktsiine pole ju? Või siis on.. need kuuendad doosid, mis üle jäävad. Kuidas neid saab?

Ma ei tea, kas see oleneb staatusest või millest, aga näiteks Reigo Ahven sai selle kuuenda allesjäänud doosi endale. Nagu ka tema ema. Meie perearstikeskus teataski, et ma olen noor inimene ja mul seda üldse vaja pole – on küll, ma tahan reisida ja rahus elada, ilma et ma peaks iga nurga peal kogu aeg teste tegema.

Küsimusi on palju, kui keegi vaid vastuseid jagaks..

Kui ma olen vaktsineeritud, kas ma pean jätkuvalt enne reisimist teste tegema või ei?

Kui vaktsiini kaitseaeg on hetkel 6-8 kuud, siis kas ma pean reaalselt iga poole aasta tagant hakkama seda vaktsiini uuendama?

Kui värske vaktsiin mul reisimiseks olema peab? Nagu pass, et peab kehtima veel kolm kuud pärast reisi lõppu?

Kui ma olen vaktsineeritud, kas ma pean maski kandma? Kui jah, siis miks?

Kui ma olen haiguse läbi põdenud, kas ma siis pean maski kandma? Kui jah, siis miks?

Kas maski peab kandma ainult siseruumis või ka õues? Kui õues saab jaatava vastuse, siis miks?

Kas maski kandmine on seadus või rangelt soovituslik?

Kust saab vaktsiini? Kas ma saan panna end kiirreageerijate järjekorda, et saada allesjäänud kuues doos? Kuhu ma end kirja panema pean? Minu perearstikeskus ütles, et noortele nemad ei tee – enne vanurid ja kroonilised haiged. Miks? Kes seda lõpuks otsustab, kellele need kuuendad doosid anda?

Terviseameti vastus minu päringule, ehk on kellelegi abiks:

Oleneb sihtriigist. Eestisse tagasi tulles eneseisolatsiooni jääma ei pea, testi tegema ei pea. Praegu saavad vaktsineeritud inimesed reisida ilma piiranguteta Gruusiasse, Islandile, Poola ja Rumeeniasse. See nimekiri täieneb jooksvalt ja sõltub riigi otsustest.

Olemasoleva teaduspõhise informatsiooni põhjal on jõutud otsuseni, et vaktsineerimise järgselt püsib immuunsus 6 kuud. Oleme alles vaktsineerimise algusfaasis ja puudub täielik teave selle kohta, kaua pärast vaktsineerimist antikehad organismis püsivad. Käimasolevate ning uute teadusuuringute tulemuste järel võib see informatsioon muutuda.

Immuunsus tekib paar nädalat pärast teise doosi manustamist. Vaktsineerimine ei pea olema nö ’värske’. Riikides kehtivad erinevad reeglid, mitu kuud võib olla möödas viimasest doosist, et ei peaks jääma eneseisolatsiooni. Seega peaks reisija ise uurima, millised reeglid reisitavas riigis kehtivad.

Pärast vaktsineerimist ja läbipõdemist peab edasi kandma maski. Kuigi vaktsiin on efektiivne sümptomaatiliste vormide vältimisel, ei ole piisavalt uuringuid, mis näitaksid selle kaitset asümptomaatiliste vormide vastu. Lisaks kuna väga vähesed inimesed on vaktsineeritud ning vaktsiini efektiivsusest transmissiooni vastu on vähe teaduspõhist informatsiooni on oluline järgida ennetusmeetmeid, et vältida võimaliku nakkuse edasikandumist neile, kes ei ole veel vaktsineeritud. Läbipõdenute puhul teame praeguse informatsiooni kohaselt, et nende immuunsus püsib 6 kuud, kuid teadusuuringuid võimaliku viiruse transmissiooni kohta on vähe, seega on oluline ka läbipõdenutel järgida nakkuse leviku ennetusmeetmeid, et kaitsta neid, kellel COVID-19 vastast immuunust tekkinud ei ole.

Eestis peab maski kandma avalikes siseruumides. Väljas maski kandmine ei ole kohustuslik.

Eesti Vabariigi Korralduse 282 punktis 8.2 on öeldud, et „Avalikes siseruumides viibijad peavad kandma kaitsemaski“. Seega on Eestis maski kandmine avalikes siseruumides kohustuslik.

Vaktsineerimist koordineerivad Sotsiaalministeerium koostöös Haigekassaga. Lisainfo saamiseks pöörduge nende poole.

13 thoughts on “#covid-19 aka Lootusest, et see läbi saaks, sai.. uus normaalsus

 1. “Kuues doos” ei ole midagi põrandaalust, millele ennast kusagil leti alt järjekorda saab panna. Tegu on ainult ühe vaktsiini, Comirnaty (Pfizer–BioNTech), viaalide eripäraga. Kui kasutada maksimaalselt sobilikke vahendeid, lahjendada ja mõõta ülimalt täpselt doose, on võimalik saada kätte 5 doosi asemel 6. Need lähevad järjest kasutusse ja neid ei jää üle, kuna mRNA vaktsiine on vähem kui riskirühmas inimesi, kellele need mõeldud on. Kuna vanematele inimestele ei soovitata AstraZeneca vaktsiini manustada ja mRNA vaktsiine on vähe, siis ei jää neid reaalsuses üle. Ja ei ole nii, et viaalid “kuuenda doosiga” pannakse kuhugi kiirrageerijaid või letialuseid patsiente ootama, need isegi ei säili eriti kaua.

  See, kui palju ja milliseid inimesi saab perearstikeskus vaktsineerida, sõltub väga sellest, kui palju ja milliseid vaktsiine nad saavad ning milline on nende nimistu koosseis. Ilmselt teil on palju riskirühmade inimesi, keda perearstikeskus peab ära vaktsineerima ja nad ei saagi pakkuda kellelegi teisele vaktsiine. On olnud teateid, et ilmselt maist avatakse kõigile võimalus vaktsiini saada. Aga kõik sõltub ikkagi sellest, kuidas tarnetega seis on – praegu on vaktsiinide defitsiit.

  Selles mõttes ei saa ma praegu aru, mis vedamisest ja halast perearstide suunas jutt on. Päris loogiline on, et kui nad valivad, kas vaktsineerida riskirühma inimest, kelle jaoks võib asi olla elu ja surma küsimus, või nooremat, kes tahab vaktsiini reisimiseks, siis valitakse vanemaealine. Vaktsiine on liiga vähe ja ma kiidaks teie perearstikeskust, kus on prioriteedid ikkagi paigas. Kui on mõni perearstikeskus, kus kõik riskirühma ja eesliini inimesed on kas vaktsiini saanud või keeldunud, siis jah, on loogiline, et ei lasta juba avatud viaalist doosidel raisku minna, kui rohkem soovijaid pole.

  Vaktsineerimise järel peab maski kandma, kuna ei ole päris selge, kas vaktsineeritu saab olla nakkuse kandja või ei. Jah, uuringud kalduvad selle poole, et inimene siis pigem ei levita haigust, aga selle kohta pole täit selgust. Sama kehtib läbipõdemise kohta.

 2. Kõik vastused su küsimustele on ju pmst teada. Loe natuke ja ole kursis uudistega, siis ei peaks nii rumalaid küsimusi Terviseametile saatma, kellel kindlasti ka muud teha kui lambikatele vastata.

  Ise tahaks ka normaalsust tagasi, endalgi jäi mitu reisi 2020 ära koroona pärast…

 3. Sest Justin läheb koju Triinu-Liisi juurde ja võib selle anda temale. Ja siis Triinu-Liis läheb tööle ja annab selle edasi oma klientidele / maakleritele, kellega äkki kogemata maskita lävib. Ja siis teie, sünnipäevalised, annate selle edasi oma kaaslastele jne.
  Väga pettunud riigis, et ei panda kinni kuuks ajaks kõike. Ise oleme suht mingi sovietijäänuk ja peaksime olema konservatiivsed. Vaadake Belgiat, kus on mega-liberaalne ühiskond, aga ometi suudetakse inimesed panna järgima reegleid, mitte ei aeta oma tohutuid õiguseid taga nagu Eestis. Kõik kuuks ajaks lukku ja asi vask, aga ei ,venitame, kuni näitaja on päevas 2000 ja siis alles hakkame lukku panema. Idioodikari. Ja hetkel on siiski igapäevane protsent 15-20% vahemikus, mitte 7%. See on jah üldisest numbrist, aga järjest kurvemaks see protsent läheb. Ja varsti peab otsustama, kelle vanaema ellu jääb.

  1. Olen nõus, full lockdown olekski selge asi, mitte iga nädal piiranguid muuta. Aga Kallas ütles viimasel pressikal tabavalt – me ei saa teha kohe maksimumi, sest sealt pole enam kuskile edasi minna.. selge on see, et Eesti on kellegi hüpiknukk, meid ei juhi ei Ratas ega Kallas, vaid keegi kolmas..

  2. Mis selles Kallase sõnavõtus tabavat oli? Ma ei saa sellele loogikale pihta… Kui kehtestataks eriolukord, siis nakatumiste arv väheneks ja kõik. Miks peaks üldse olema kuhugi edasi minna? Kriitiline piir on ammu käes. Haiglad on täis. Täielik jama Kallase poolt.

  3. Ma jälle pole nõus sellega. Full lockdowni puhul tuleb ikka keegi välismaalt, test negatiivne, aga pärast tuleb välja, et positiivne ja siis algab otsast peale… Siis tuleks maailma lockdown teha, aga alati piisab ühest inimesest… Nagu eelnevalt ametlikus versioonis meile räägitakse, levis ju ühe mehe kaudu paari kuuga üle maailma (mida ma iial ei usu, pole reaalne unes ka).

   Samas mulle meeldib, et rahvas ei levita enam nii kergesti muid haiguseid. Me ei peaks keskenduma ainult koroonale. Uus normaalsus võikski olla, et ei roni tööle kõhugripiga, pesed päriselt käsi jne.

   Ahjaa..
   Olen praegu koroonas. Ma põen grippi väga raskelt alati, istun haiglas. Koroona on minu jaoks nohu võrreldes gripiga. Gripp on minu jaoks kohutav.

 4. See ongi uus normaalsus ning juba ammu. Ja see tähendab ka seda, et endine elu niipea tagasi ei tule.
  Inimestele on antud petlikku lootust juba kaua aega, algas see jutuga, et pole väga nakkav ning Euroopasse ei jõua ja Eestisse ei jõua, nakkav on ainult sümptomitega haige ning lapsed ei nakata jms. Veel kaks nädalat vastu pidada. Jama jama otsa. Eelmise aasta jaanuaris ja veebruaris oli hetkeks võimalus levikut peatada, WHO hoiatas, et tehtud on liiga vähe ja liiga hilja, uks sulgub. Aga maailm ei uskunud.
  Seis on selline, et seda haigust meditsiin veel täielikult ei mõista. Vaktsiin pole imerelv, ravi puudub (neid väheseid “olemasolevaid”, mis võiksid toimida katsetatakse, kuid see on alles kõik alguses). Hiv osas võttis ka paarkümmend aastat aega kuni tõesti toimivad ravimid kasutusse tulid.
  Vastust pole küsimusele, kas kord läbipõdenu võib uuesti haigestuda, põhjuseks siis uue tüvega viirus või haiguse põdemise järgselt ebapiisav organismi kaitse. Ning kui on kaitse siis kui kauaks. Lisaks on mängus ju vanusest tingitud erinevused ja tõenäoliselt ka geneetiline. Vaktsineerimisel on kõrvaltoimed just noorematel inimestel.
  Võib põdeda mitu korda. Kui põdeda siis vähemalt sümptomitega, ilma võid küll uuesti haigestuda. Kas on siis mõtet asümptomaatilisi üldse testida? Ju mitte. Aga kas asümptomaatiline ka viirust levitab? Ei tea. Vaktsiin tõenäoliselt ei pruugi hoida ära haigestumist, kuid raskelt haigestumist peaks ära hoidma. Aga seda, kas vaktsiin ka uute tüvede puhul kaitseb…unistame, et kaitseb.
  Selle kõige pärast peaks edasi maski kandma, et viiruse levikut takistada.
  Palju vastamata küsimusi. Eks näis, mis Brasiilias Manauses toimub, nad lootsid peale ränka puhangut karjaimmuunsusele, kuid on praegu uuesti ränga haigestumise sees. Nagu Merits ühes artiklis ütles, pilgud on Manause peal, mis ja miks.
  Ehk siis see praegune elu ongi uus normaalsus.
  Kusjuures selle epideemiaga toimuv pole uus, ajaloos on inimene ka teiste haiguspuhangute alguses sama moodi käitunud, pole uskunud, nii hull ju pole, majandust peab hoidma ning läinud on ikka nii nagu läks. Peale jäi haigus. 20 sajand ehk suutis inimene ette rebida aga näed, edu lõi pähe ja oleme tagasi alguses.
  See kõik on kunagi olnud. Mitte midagi uut.
  Minul on kõrini. Inimestest. Ma tahaksin välja astuda ja puhata. Ja loomulikult tahaksin ma endist elu tagasi.

 5. Vaktsineeritu peab kandma maski, sest paraku võivad nad ikkagi olla haiguse kandjaid ja samuti ka nakatuda, kuid põdedesa kergelt.

  Vastatea küsimusele, et miks kedagi kotib, et „loll strippar“ või sinu naiste punt saab koroona – tema oma mure ju?! Aga ei, te võite ju seda edasi levitada teoreeriliselt ka mulle enda teadmata. Koroona puhul on nn supernakatajaid täheldatud, kes on suutnud haiguse edasi anda ca 100 inimesele, olles ise asümptomaatiline voi vähese haigustunnustega. Kui sina, Leen, jääd haigeks, nakatad sa suure tõenäosusega Meelist, kes veab seda omakorda laiali, Hedon viib lasteaeda jne. Sellepärast mind kotib ka see, et inimesed faking ei teeks mingeid erapidusid, arrghhhh!

 6. Ma olen teiega samas paadis, ei usu ma sellesse vaktsiini (tõhususse, või siis näiteks kui kiiresti ta valmis tehti, millised on pikaajalised kõrvalnähud jne) aga praegusel hetkel ma olen sama meelt, et andke mulle see krdi vaktsiin ja asi korras. Aga kas ikka oleks, lisaks sinu küsimustele on mul veel mõned:
  *oletame, et mina ja mu pere teeme vaktsiinid ära. Ja edasi? Kas ma saan reisima? Ei, sest pole teada, kas vaktsiin tõesti kaitseb.
  *Kuna vaktsiin on nii uus ja kõike on võimatu korraga uurida, siis kas ma võin olla sümptomiteta edasikandja? Kas mul endal on endiselt võimalik nakatuda?
  *Kas ma saan minna restorani, kinno, spordisaali….? Ei, sest kõik on ju kinni.
  *Kas ma saaksin minna perega õhtul jalutama või randa istuma? Ei, sest siin (prantsusmaa) on kella 18st liikumispiirang ning 27-28.02 ja 6-7.03 (nädalavahetused) on TÄIELIK liikumiskeeld.
  *Kas ma saan minna oma kodulinnast 40km kaugusele linnakesse, et oma ämma minna vaatama? Ei, sest erinevate regioonide vaheline liikumine on keelatud, teed on reaalselt kinni ja suurte ringteede pealt saadetakse inimesed lihtsalt tagasi sinna, kust tulid.
  Minu arvamus- uus reaalsus on koroonapass.

 7. Sa oled väga valesti aru saanud. Mask ei kaitse sind, vaid sinu mask kaitseb teisi. Ehk kui Justin ei kanna maski, siis teised võivad saada koroona olenemata, kas nad kannavad maski või ei. Seepärast peavadki kõik kandma maski, et viirust tõrjuda. Jah alguses ei osatud seda maski mõju kommunikeerida, kuid nüüd on see juba ammu igal pool seletatud, kuidas mask toimib.
  Miks Justin võib koroonat levitada, kui ei kanna maski? Sest koroona on väga paljudel asümtomaatiline, inimene põeb ja kannab viirust enese teadmata edasi.
  Saan aru, et sa ei usu ja “kõrgem jõud”, kuid imestan, et on ikka veel inimesi, kes, ei saa maski kandmise lihtsalt põhimõttest aru. Sinu mask kaitseb teisi. Minu mask kaitseb sind.

 8. “mis vahet on kui Justin või mina…blabla”, no väga kenasti näha ju, kuidas need asjad käivad – sina korraldad peo, kus oletagem, et keegi on haige, ja nagu näha, siis üks külalistest (võibolla ka mitu, kommenteerin seda, mida instas näha), läks muretult vanaema juurde pärast.

Comments are closed.