#elulineblogi

Esmaspäevad on sinised.. oo ei!

Mul on esmaspäevad alati kõige kiiremad päevad, sest ma tõesti olen viimasel ajal proovinud seda stiili, et ma nädalavahetusel netis ei passi. Feissis ja instas ikka postitan, aga blogima ja meile lugema ma väga ei kipu.

Noh, ja siis ongi esmaspäeval kümneid meile, millele vaja vastata, postitusi, mida vaja kirjutada – võib juhtuda, et esmaspäeval ilmub kolm postitust, aga teisipäeval jälle mitte ühtegi. Noh, nagu ikka, esmaspäev on kiire päev, teen igast asju ära, mis nädalavahetusel tegemata jäänud jne.

Ja nüüd on mul lisandunud esmaspäeva õhtusse veel üks asi – autokool. Ma seda juba kuskil mainisin ka, valituks sai siis Mustamäe Autokool, mis a) on mulle lähedal b) toimub korra nädalas 3h korraga c) sõidan ja eksameid teen ikka lõpuks mina, mitte load ehk siis ma seda statistikat väga ei vaadanudki, mida mulle soovitati, sest noh.. Läbisaamise protsent tuleb ikka inimestest ju, nende õppimisvõimest jne

Esimene tund (tunnid) olid minu jaoks nii loogilised. Ainuke, mis ma teada sain, ja seda küsisin ka ise – et kui ma näiteks autokooli autoga mingi kõksu teen, siis kes süüdi on? Õpetaja! Mina olen õpilane ja õpetaja vastutab nö minu sõidu eest. Kui Meelis teeb endale juhendaja paberid ja mind õpetab, vastutab ka tema. Mina olen juht alles siis kui ma ARKis eksamit teen. Siis mina vastutan.

Ja kui ma sealt esimesel korral Uberiga koju tulin, siis see juht andis ka ühe hea nipi – pikivahe on liiga lähedal siis kui sa eesoleva auto rattaid ei näe. Nüüd olen nädal aega kõrval sõites seda jälginud…

Ja nagu ma aru saan, siis pean ma lihtsalt päevast päeva neid teste lahendama, et kõik mulle lihtsalt pähe kuluks. Kusjuures, ma tegin esimese testi enne autokooli, lihtsalt et teada, mitu ma üldse täppi saan. Mul oli AINULT 14 valesti :D Noh, nüüd ma vahepeal pole teinud, kiire oli. Aga.. Küll ma saan, eks :)

Ja kui Meelis selle juhendaja paberi ära teeb, siis saan ju vaikselt sõitu ka harjutada. Ma tegelikult Austraalias sõitsin – siis kui farmis olime ja sõbrannaga umbes 2 km metsavaheteed tööle pidime sõitma, siis ta ikka lubas mul ka sõita. Ja isegi parkimisega sain hakkama. Küll sellise, keera otse ja paremale ja paremale… Niiet, lootust on.

Kes veel autokoolis hetkel käivad? Millal siis võidu teeme? :D

32 thoughts on “Esmaspäevad on sinised.. oo ei!

 1. Ära teste päris kohe lahendama hakka teste, sest on palju, mida sa veel ei pruugi teada. Samamoodi ära õpi neid pähe, sest eksamil võib mõni asi olla küsimuses muudetud ja paned mälu järgi mööda. Keskendu ikka liiklusseadustikule.
  Mulle räägiti autokoolis, et autokooli autos on siiski kaks juhti, arki autos juba üks.
  Ja jah, sina küll sõidad ja teed eksameid, aga kui autokooli statistika on jama, siis vb on asi nõrgas õppes.

 2. Õppimise juures on siiski kaks poolt õpetaja ja õppija! Kui õppetaja ei ole piisavalt pädev, et õpetada nii, et sa asja selgeks saad siis on läbikukkumise protsent kõrge! Isegi kui annad endast kõik ja arvad, et asi selge. Omal ajal oli ühes Eesti väikelinnas suur vahe autokooli läbisaajate protsentides ja asi ei olnud õppijates! Lihtsalt ühes autokoolis ei antud sulle enne autokooli lõputunnistust kui olid õpetajad kindlad, et ARKi minnes teed eksamid esimese korraga ära EHK on kindel, et liiklusesse minnes tead sa seadust ja oskad autot käsitleda. Teises autokoolis piisas aga kohustuslilu teooria ja sõidutundide läbimisest. Ja siis need õpilased läksid ARKi lootusega, et äkki seekord on teoorias head küsimused ja saab läbi. Sõidueksameid tegid ikka korduvalt ja korduvalt (iga eksami eest pead ju eraldi maksma), et läbi saada, sest tähtsaid asju poldud piisavalt harjutatud.
  Mitte et ma teaks Mustamäe autokoolist midagi, aga asi ei ole lihtsalt nii must-valge, et kõik sõltub õppijast!

 3. Mul on see tee just seljataha jäänud. Veebruari keskel sain load kätte ja noo.. kuidas ma varem üldse ilma elasin? Vahepeal oli auto nädalake remondis ja mul tõsiselt jäi nagu elu seisma. :D
  Aga see autokool ja ARK (jajaa, maanteeamet*) oli ikka paras keberniit. Teste tee tõesti nii kaua kuni unepealt vastuseid tead. Mul oli e-õpe aga ma lasin need videod lihtsalt mute peal lõpuni käia. Reaalselt õppisin nii, et lugesin liiklusseadust ja lahendasin teste.
  Autokooli sõidueksam läks kohe esimesel korral ilusti ja sain läbi. ARKis kukkusin 3x läbi aga need olid kõik sellised lollid närvivead. Lihtsalt ei jopanud eksamineerijatega. Üks mainis lausa, et jätan endast idioodi mulje. :D ei olnud eriti meeldiv viis eksami alguseks. Kõigi kolme läbikukutud eksami lõpus öeldi, et sõita sa oskad aga närv ei pea vastu. Lihtsalt see tunne, et üks vale liigutus ja eksam on läbi, oli minu jaoks nii hirmus tol hetkel. :D teisel korral tegin kõik kenasti ära aga arki tagasi minnes ületasin ristmiku juba kollase tulega. Ma isegi nägin et roheline juba vilkus (ja reaalses elus minnakse siis ka ju üle). Lõpuks kui 4nda korraga tehtud sai, polnud ühtegi viga. Eksamineerija veel imestas, et kuidas ma alles nüüd läbi sain. Too eksamineerija oli lihtsalt hea vibega ja lisaks ma ei öelnud kellelegi, et lähen, mõtlesin et pohhyolo, kui kukun läbi, siis ei pea jälle sajale inimesele ütlema, et kukkusin JÄLLE läbi. :D
  Nüüd on load 3+ kuud käes olnud ja olen üsna kindel autoroolis. Need keda sõidutanud olen, on paljud öelnud, et ei olegi nagu algaja autojuht. :)

 4. kui sa eessõitva auto rattaid ei näe, siis on pikivahe AMMU liiga lühike! ära selle järgi palun sõitma hakka.

  1. Ma räägingi, et sa pead nägema eessõitva auto rattaid.. Siis on pikivahe piisavalt suur. Kui ma neid ei näe, siis olengi liiga lähedal :D

  2. siis sa oled enivei AMMU liiga lähedal. samamoodi võiks näiteks öelda, et kui su auto nina puudutab eessõitvat autot, siis on pikivahe liiga väike:D

 5. Edu sulle ,kàin samuti.. Homme on koolis teooria eksam,vast saab tehtud,kuna testiraamatu korduvalt làbi teinud.Sõidueksamile veel ei mõtle,alles kuus tundi sõidetud ja tundub võimatu,et eksami ära teen .

 6. Meelis vastutab küll jah, aga kui Meelisega sõidad ja kõksu teed, siis oled ikka suuresti ise süüdi, sest teie isiklikus autos ei ole ju Meelisel pedaale, millega ta saaks näiteks pidurdada, et kokkupõrget ära hoida vms, saab ainult rooli haarata ja kõrvale põigata vms :D

  1. Seetõttu ongi kõige parem auto harjutamiseks selline kus käsipudur on juhi kõrval paremal ,seda saab vajaduse korral ka juli kõrval olev inimene tõmmata kriitilise olukorra puhul. Ja ära jumala eest seda lolli viga tee et Hedoni kaasa võtate kui sa harjutad . Enamus juhte kes on mingi aeg sõitnud on ja juhtimine hakkab paremaks minema arvavad kohe et nad on ülihead juhid kuid tegelikult ei oska nad kriisi olikorras käituda.Uued juhid ülehindavad tihti oma võimeid . Mina tegin lube pea kaks aastat (tahtsin olla 100 %) valmis juht enne kui oma kaks last autosse panen ka maanteele lähen ,kiiret polnud. Võtsin 10 autokooli sõidutundi ja ülejäänud korrad sõitsin mehega . õpetaja ütles juba peale seda 10 korda et mine tee eksam ära ,sa oled valmis aga ma ise tundsin et tahan olla kogenud juht enne kui lastega sõitma lähen. nüüd aastaid hiljem saan aru et tegin õigesti et ei kiirustanud ,nii hea oli endas 100% kindel olla eksameid tehes ja hiljem sõitma minnes . Ja teooria eksamid õnnestuvad siis ka paremini sest kui oled sõitnud jupp aega siis tunned ka liiklust ka pole vajagi raamatust tuupida sest liiklus on peas .

 7. Käisin just drives . Maailma parim kool ! Märtsi alguses läksin ja tänase seisuga olen Arki järjekorras .. sõidueksamiga ÕUDNE mis järjekorrad Tallinnas saan sõitma alles juuni lõpp .. Mujale ei plaani minna !! Nagu väga paljud seda teevad et ala kuskile järvamaale või ma ei tea haapsalusse or viljandisse sõidueksamit tegema ?! Ma ikka olen sõitnud Tallinnas ja plaanin ka korralikult Tallinnas arki sõidueksami ära teha !

  Kuidas sinuga lood on ? Oeh muidugi sul aega sinnani on veel aga kui tuleb välja et arki-s pead ootama 1-2kuud kas mõtleksid kuskil mujal linnas sõita ?

  1. Ma korra mõtlesin jah, et võiks näiteks Haapsalus sõita :D

  2. Haapsalus praegu ühe ristmiku remont, paigaldatakse ka sinna valgus foorid. Kogu see sôidu eksamite asi on parajalt sassi aetud hetkel ja pôlised haapsalu inimesedki teevad selliseid vigu, et anna kannatust. Ilmselt selleks ajaks, kui eksamit tegema peaksid, on ristmik juba valmis. Kui haapsalus eksamit tahad teha soovitan eelnevalt linnas ringi sôita, sest meil siin môned kavalad ristmikud (nt viieristi) kuhu eksamit tehes viiakse ja pehmelt ôeldes on seal läbi pôrumise vôimalus suur. Natuke nalja ka: eksamilt läbi kukkuda viimasel pöördel arki on muidugi tase eksole :D

 8. 50 km/h sõidukiirusega peab pikivahe olema 23 meetrit. Seda õpid ka seal.

  1. Ei ole nii! Pikivahe olgu sama palju meetreid, kui on kiirus. 25 m on manateel pool postivahet ja see on ikka väga vähe.

  2. 14 meetrit läbib auto 50 km/h sõidukiirusel 1 sekundiga, pikivahe linnas peab olema vähemalt 2 sekundit ehk 28 meetrit. 90 km/h puhul ehk enamasti maanteel, on see aeg 3 sekundit ehk 75 meetrit. Ehk siis need numbrid tuleb sekunditega korrutada vastavalt sellele, kus sõidad :) LS § 46 lg 2.

 9. Mul load juba viis aastat. Mitte ei kipu rooli :d sõidan parem bussiga

 10. Ma peaks minema, aga ei jõua kuidagi … oleks vaja Ble mõned tähed lisaks saada.

 11. Ma soovitan sul lisaks telefoni tõmmata app, millega neid teste lahendada. 2 aastat tagasi kui ise lube tegin, siis lahendasin ka neid suhteliselt tihti ja tegin kohe pikemaid, kus oli 100 küsimust korraga ning lõpus näitas ära mitu valet oli ja millised need valed siis oli.
  Raamatust ma väga ei lahendanudki midagi. Arki minnes tee paar korda ka kodulehel testid läbi, sest siis on väiksem tõenäosus saada eksamil mingid imelikud uued küsimused :D

 12. Mina train load Inglismaal ja oli PALJU lihtsam,kui oskasin oodata. Minu arvates on raske neil,kes liiga palju muretsevad ja kardavad sõita.
  Selle pikivahe kohta nii palju,et see kehtib nt foori taga seistes jne mitte päris liikluses sõites. No ma vähemalt loodan,et see taksojuht ega ka sina niimoodi teistel perses ei sõida/hakka sõitma :D

  1. Kui sa rattaid NÄED oled sa üsna kaugel eelseisvast autost, eriti liikluses ja foori taga. Tavaliselt ollakse palju lähemal autole…

  2. Ei ole ju nii :D Kui sa näed eesseisva auto rattaid, siis võid ikka olla liiga lähedal. Mis loll jutt. Loomulikult kui ei näe, siis oled juba pmst kokkupõrkes, aga nägema pead sa rattaid ja veel jupp maad tühja asfalti kah, et oleks piisav vahe! :P

   Ja muide, on küll suur vahe koolidel. Isegi kooli sees õpetajatel. Minul oli esimene õpetaja selline, kes tegigi korraga vaid 45 min tunde, millest esimesed 4-6 tundi ta sõitis ise platsile harjutama, nii et mina sain harjutada vaid 20 min max. Vahetasin sellise jama peale õpetajat, läksime kohe linna sõitma ja olid poolteist tundi tunnid. Õppisin oluliselt rohkem ja kiiremini. Lisaks pidingi võtma umbes need 4h, mis ma raiskasin teise õpetajaga! Oleks ma tema juurde jäänud, poleks ma 50 sõidutunniga ka läbi saanud. Aga sain 4 lisatunniga läbi esimese korraga nii kooli kui ka ARKi eksamid.

 13. Mul mees käib koguaeg ajudele, et ma load ära teeksin. Ma ju saan aru, et mul on neid vaja. Auto on olemas aga mees tihti ära… auto seisab. Saaks ju ise sõita… lastega oleks käimist küll. Aga ei saa kuidagi alustatud selle asjaga…
  Kui ma 16-17 aastane olin, siis ma käisin mingiaeg autokoolis. Aga tundus, et sõiduõpetaja polnud väga huvitatud õpetamisest ning sõidutundide vahele hakkasid tekkima liiga suured vahed. Siis jäi asi katki, kuna ei osanud enda eest väga seista samuti.

 14. Mina olen ka seda meelt, et tõesti ei sõltu alati kõik õpilasest endast, vaid edukaks kooli läbimiseks on vaja ka head õpetajat. Omast kogemusest rääkides, minul oli selline sõiduõpetaja, kes ei raatsinud mulle ei külgboksi ega muid parkimiseks vajalikke manöövreid õpetada, linnas liigeldes ei öelnud ta mulle kunagi, kui ma midagi valesti tegin või oleks saanud paremini teha jne. Lõppkokkuvõttes, kui ma lõpuks sama kooli teise õpetajaga sõitma läksin, võin julgelt öelda, et õppisin selle tunni jooksul rohkem, kui kõik eelnevad kohustuslikud sõidutunnid “oma” õpetajaga kokku. See õpetaja juhtis mu tähelepanu kõigele, mis tal silma jäi ja külgboksi õpetas nii, et ise kõrvalistmelt näitas parkimist mulle paari sekundiga ette (lappas rooli kõrvalistmel istudes, ma ei saa senini nii kiiresti pargitud kui tema seda mitte juhi kohalt istudes tegi)

 15. käisin ka aastaid tagasi seal autokoolis, loengud õpetajad, sõiduõps, kõik okei. Sõidueksami esimese ja teooria tegin teise katsega, koolis kõik õnnestus. Kuigi mu arvutatud sõidutundidega kohe sõitu selgeks ei saanud, veidi maksin peale, et need ringteed jms veel harjutada jms. Arkis teooria esimese korraga, a sõidus põrusin, kord närvi pärast, kord parkimine plaks läks meelest ja valesti kõik ja üks kaks korda lihtsalt läksin minema lõpus, sest ma tegin totraid vigu ja ma teadsin, et olin läbi kukkunud. Siis tuli haigus peale ja taandunud ning kunagi peaks uuesti jätkama, et loa lõpuni ära teha. Et kui vaja elus sõita, siis on olemas. Hetkel ma ei jaksa maalt käia linnas toimetamas ja sellist raha ka pole, kuid mingi aeg mees tahab ikka, et ära teeks. Seda niikuinii, kuid see võtab veel natuke aega.

Comments are closed.