#elulineblogi

Häda selle lasteaiaga! Mis teen siis?

Kolm nädalat tagasi kirjutasin, et ostsime õhuniisutaja – sellega Hedoni köhimine kodus lõppes, aga sel nädalal algas taas. Lasteaias. Mis ma nüüd teen? Jätan lapse koju, et lasteaias on kütteperiood ja õhk talle mittesobiv?

Esmaspäeval läksime lasteaeda ja kohe sinna jõudes, juba garderoobis viskas väikse köha. Mõtlesin, et õhuvahetus vms, ikka juhtub.

Aga mida päev edasi, seda hullemaks see köha kohapeal läks. Ei saanud ta ise magada ja takka tippu ajab ka teised lõunaune ajal selle köhimisega üles. Eile teatas õpetaja, et tee midagi. Mida ma teen? Jätan lapse koju?

No kes see muu mind ikka aitab kui dr Google (olgu etteruttavalt öeldud, et arstiaja ma panin juba ka!), sain siis teada, et a) köhaga peab õppima elama b) sellest tuleb astma. Ehk siis.. ahah!

Köharefleks on eluliselt vajalik ja tagab hingamisteede puhastumise. Kõikidest kümnetest variantidest arvan, et Hedonil on ninaneelunohu. Tal pole nohu, aga nina on lurisev. Ehk siis kerge kroonilise nohu korral võib eritis valguda ninaneelu ning ärritada ninaneelu limaskesta. Tekib ärritusköha, millega kaasneb ka vähene rögaeritus. Köha tekib või süveneb pikali heitmisel/olles. Sageli on abiks lihtne nina­nuuskamine – ninast nuusates suurt midagi ei välju, kuid lima liigub nuuskamise ajal teise kohta ja ärritus väheneb.

Lisaks rahustab limaskesta see, kui veidi vett juua. Magades võib pea alla panna kõrgema padja. Ühestki ravimist enamasti abi ei ole, köha möödub tavaliselt iseenesest, kuid see võib kesta nädalaid või isegi paar kuud.

Ehk siis, mis ma teen? Jätan ta paariks kuuks lasteaiast koju? Okei, meie järgmine missioon on õpetada laps nuuskama. Aga seegi ei pruugi köha ära võtta. Jätangi ta suveni koju, kuniks lasteaias tuleb puhkusteperiood?

See tundub nii ajuvaba ja ma ütleks ühtpidi, et mul savi, las köhib siis, läheb ise üle ajaga. Teistpidi ma saan aru õpetaja murest, et ta ei lase teistel magada. Aga reaalselt, mida ma teen? Jätan ta koju kuna ta segab teiste und? Muul ajal lasteaias on ka okei, lihtsalt magamisel tekib see köhimine. Annan talle hunniku lisapatju kaasa, et ta magades kõrgemal oleks?

Panin nüüd arsti aja, nõuan allergiateste ja ma ei tea mida, tehke mu laps korda :)

Lisan siia mõned pildid, et muidu on ta lasteaias tubli ja toimekas.

Mõnel päeval keeldub ära tulemast ja hommikuti pole minemisega mingit probleemi. Ärgates tahab kohe õue minna ja lasteaia ustest läheb ise sisse ja mõni päev unustab kalli-musi tegemata, sest nii kiire on rühma minekuga. Hea seegi.

Sheerige enda lasteaialugusid, kui mõistusega saate aru, et on probleem, aga teistpidi, teil on juskui savi, sest teha pole midagi. Või olen ma ainuke pohhuist?

45 thoughts on “Häda selle lasteaiaga! Mis teen siis?

 1. Meil oli ka sama jama köhaga ja ma sain aja pulmonoloogi juurde tallinna lastehaiglasse ja algselt jäime jälgimise alla kuid poolaastat hiljem saime diagnoosiks bronhiaalneastma ja saime endale esimese piibu mida teeme 2x päevas ja nüüd köhahood vaikselt järgi jäänud .

  1. Meil oli ka see jama ainult kütteperioodil. Arst soovitas oma maja osta. Aga,kui tõsiselt-oli ikka jube küll. Poiss sai kütteperioodil piipu ja asi oli korras. Nüüd ta 13 ja pole seda enam vaja.
   Muidugi nüüd elamegi oma majas. Küll kõik laabubm Ma ei tahtnud algul üldse seda diagnoosi omaks võtta. Aga need köhahood jubedad. Meil kodus õhuniisutaja terve talve uugas. Ja lasteaeda seda ju kaasa ei anna ☺. Edu teile.

  2. Muideks õhtuti määrisin tärpentiini salvi,et saaks magada rahulikult. Seda hoitakse külmikus.

 2. Kui köha on pidev, siis tuleks LA-st koju jätta. Kui ainult pikaliasendis, siis pigem katsetaks padja ja veepudeliga.
  Pikaajalisi otsuseid, nagu lapse üldse kojujätmine, teeksin mina pärast arstivisiiti ja proovide vastuseid.
  Omalt poolt soovitan teha ka erinevad proovid limaskestalt (mycoplasma, kopsuklamüüdia jms. bakterite osas. need pahalased tekitavad igikestvat köha ja köha ongi iseloomult selline, et vahel on või mõnes kuiva õhuga kohas esineb. Neid saab teha ka perearst, et protsessi kiirendada).

  1. no ei ole ju ainult agades kui kirjutad et lasteaiast sisse astudes juba köhatas

  2. Jaa, mükoplasmat kahtlustasin enda lapselgi, kui köha äea ei kadunud ja paranemisemärke üldse polnud.. Nõudsin seda analüüsi(tavalise vereanalüüsiga see välja ei tule, peabki spets. analüüsi tellima perearst)
   Kohe kui vastust tuli, kupatati meid haiglasse, mükoplasma bakter leiti..

 3. Kui õhk on lasteaias liiga kuiv sinu lapse jaoks siis jah, jätadki lapse koju või viid lasteaeda ka õhuniisutaja. Ma saan lasteaiakasvatavajast ka täiesti aru. Ja ega su lapsel ka mugav pole.. Ma ise tean, kui rõve on see köhimine, mis kuivast õhust tuleb, ma küll ei tahaks, et mu laps seda kogema peaks iga päev. Ja sellega polegi midagi teha, ega selle vastu allergiarohtu ei kirjutata.. Kui sinu laps ei saa lasteaias ei normaalselt magada, rääkimata hingamisest ja tema köhimine ei lase ka mitte kellelgi teisel magada, mida see lasteaed siis sinu arvates ette peaks võtma..?
  Lasteaialt võid paluda kõige odavamart õhuniisutamist (sest ega see kuiv õhk võib ka teistele vaevusi tekitada) – kauss veega kuskile, kust lapsed kätte ei saa või niisked rätikud radikate peale.

 4. Aga las Hedon olla lasteaias kuni lõunauneni, kui ta köhimine teisi magajaid segab ja teil võimalus on ta poolest päevast koju tuua :)

  1. Siis ta võib juba terve päev kodus olla. See, et ma ise kodune olen, ei tähenda, et ma tööd ei tee. Kui ta on kodus, siis peab temaga juhuslikult tegelema, ma ei pane teda kaheksaks tunniks telekat vaatama kui ma ise tööd teen ju.

  2. Millest aru ei saanud? Anti igati normaalne soovitus, kui on võimalus! 4h töötegemist on ka midagi, kui laps lõunauneni aias on…
   Muidu uuriks,kas rühma ruumides saaks äkki radikatele niisked rätikud panna.

 5. Meil oli nohu-köha koguaeg. Nüüd siis diagnoosiks hingamisteede ülitundlikkus tolmulestade suhtes. Ravi on peal ja kodus on laps ok aga huvitaval kombel kipub lasteaias nina tatiseks minema. Mees juba ütles, et kui hakatakse see talv jälle nohu pärast vinguma siis ta hakkab lasteaialt õhu kvaliteedi kohta analüüse nõudma :D

 6. Äkki varjandiks õhuniisutaja viia lasteaeda, magamistuppa kus lapsed magavad, kui see kodus mõjub?

  1. Nad magavad samas ruumis, kus mängivad/söövad jne. Meil on kodukasutuseks see niisuti, ilmselt jääb sinna lahjaks. Ja kodus ka ju vaja. No eks näis, võimalik, et peamegi ostma :D

  2. Ilmselt kõige kiirem abi jah, kui osta teine niisuti ja panna see nt Hedoni voodi juurde, et tal sellest kõige rohkem kasu oleks…..? Katsetuseks võib ju esialgu kodu oma kaasa anda ja ühtuti see jälle koju kaasa võtta. Et siis näeb, kas probleem kaob või ei. Õpetajad ka näevad siis, et sa vähemalt üritad probleemiga kuidaig tegelda või lahendust otsida. Kui jääbki lahjaks, siis äkki annab koos õpetajatega miskit välja mõelda.

 7. Meil on hetkel täpipealt sama teema lasteaiaga. Soovitati pöörduda Lastehaiglasse ja sinna me nüüd lähmegi, kahtluseks samuti astma. Soovitan Sulle sama. :)
  Kahtlustasin ka ise õhuvahetusi ja kõike muud, aga vot astma ei olnud mu enda peast läbi käinud enne ja ka perearst seda varasemalt ei maininud. Loodetavasti saate probleemile lahenduse.

 8. Minu tütrel on allergiline astma ja talveperioodil köhib keskküttega ruumis pidevalt. Kodus ei köhi sest pole keskküte. Rääkisin lasteaias õpetajatega kenasti ära ja nad mõistsid. Näevad ise ka, et nt õues ei köhi ta üldse.

 9. Kas Te auru teete? Teine asi, mis on hea limaskestaturse alandamiseks on Humer Stop Virus, küüslaugu tabletid tugevdavad immuunsust, allergia kahtluse puhul võib proovida Zyrtec tilku..looduslik nohu puhul Sinurpret tilgad, köha puhul Tonsilton tilgad ja Mukaltin tabletid..need sellised lihtsamad lahendused, mis meil aitavad..muidugi tubli arutada arstiga asja (Y)

 10. Mina olin lasteaias näiteks selline laps, et magama keeldusin jäämast ning tänu sellele segasin ka teiste und. Lahendus- une ajaks pandi mulle mängutuppa voodi, kui soovisin siis läksin ise magama, aga muidu mängisin selle aja, kui teised magasid.

 11. Laps käib ka lasteaias ning sellise murega ei ole pidanud õnneks küll tegelema, kuid tahtsin jagada seda, et minu emal on viimased umbes 8 aastat nii, et külmade perioodidega tekib köha, mis ongi seni, kuni läheb jälle tagasi soojemaks. Köha on vahepeal kergem, kuid teistel aegadel jällegi nii hull, et ei saa ka magada ega olla. Probleem on suur ka seetõttu, et töötab ta alal, kus peab palju rääkima. Arstide vahet käis ta aastaid, kuni lõpuks keegi sai aru, et on astmaatiline köha ning selle diagnoosi ta ka sai, on kasutanud aeg-ajalt ka inhalaatorit ravimi doseerimiseks. Nii, kui sügis hakkab saabuma, joob ta eriti palju teed, võtab kindlasti d-vitamiini jne ning üritab külmetusi ennetada, sest viirushaiguse saabudes on see köha lausa tappev. Aga ongi nii, et tekib kerge röga, mis kurku valgudes ärritab ning ajab köhima, kergendada aitabki joomine ja millegi lutsutamine. On ilmselge, et lapsega ainult kodus ei saa ju istuda. Kui te arstil ka ära käite ning saate sealt instrukstioonid ja mingi diagnoosi, siis räägiksin mina lasteaiaõpetajatega ning saaksite ehk üheskoos mõlemale poole sobiva lahenduse.
  Palju edu ja tervist! :)

  1. Kusjuures ma praegu mõtlen, mul endal ka mingi köha vahepeal. Ilmselt sama – kütteperiood ja õhk kuivem. Mul õnneks ei sega elamist.

 12. kui meie laps sõimes käis, oli sama jama , just kütteperioodi alguses. Käisin perearsti ja võtsin tõendi, et laps on terve, ainult ärritusköha, et teised vanemad ja õpetajad rahul oleksid. Üsna varsti läks see üle ka.

 13. Kui perearst sellest midagi ei räägi, siis küsi kindlasti ka adenoidide kohta. Mul õelapsel oli ka sada häda ja kõik need lõppesid peale adenoidide oppi. Kusjuures väga paljusid pisihädasid poleks iial osanud seostada adenoididega. Nii et kindlasti tasuks uurida, ega Hedonil adenoide pole. Mulle on jäänud mulje, et osad perearstid võtavad adenoide tõsisemalt kui teised – ühed pööravad kohe tähelepanu ja saadavad edasi spetsialistide juurde uuringutele, aga osadele tundub see vist selline “kasvab välja” teema ja ei viitsita süveneda. Aga nii kaua kuniks arsti juurde jõuate, võiks tõesti proovida päevaund topelt padjaga magada nii, et tõstetud oleks juba kergelt rindkerest (suurem padi alla ja väiksem peale).

 14. On see ninaneelust, allergiline jne. Üle ega ümber mina oma laste puhul ei vaataks.. Kuldsel veneajal eemaldasid minu vanemad õliradiaarorid elamisest kuna need põhjustasid kuiva õhku ja mulle nina verejookse… Kõik suured asjad saavad alguse väikestest,nii, et mõtle.. Mina käiks hea spetsialisti juures, välistaks tervise probleemid ja siis kasvõi viiski õhuniisutaja lasteaeda, vajadusel vahetaks ka lasteasutust! Hedon Teil üks ja ainus, tema mured on teie mured…

 15. uurige lastele mõeldud ninakanne ja soolalahuse vett. hommikul ja õhtul peaks puhastama, hullult mugav see küll pole aga ainukene mis mul aitab

 16. Allergia? Ei tundu normaalne kui kohe köhima hakkab. Haiguslik köha ikka ravitav,aga kui lasteaias on midagi,mis tekitab allergiat ehk. Kõrval kapis oleval lapsel kass? Kõik võib olla. Tee allergia test igaks juhuks.

 17. Minu neiul oli pidev köhköhh ja väike nohu. Neli kuud hiljem tegi allergoloog testid, mis ei näidanud midagi. Küll aga ütles, et kergemat sorti astma ning sai tabletid (kõige leebem ravim). Nädal peale rohtude saamist, oli köha ja nohu kadunud ja olukord parem.

 18. :D Minu lapsest kirjutad? Olin eelmine aasta samas seisus. Olin temaga kodus, kõik ok (noh vahest ikka korra kaks päevas köhis nuuskas). Lasteaias aga läks kohe hullemaks. Lõpuks oligi nii, et oli kodus kuni piiksu ka enam ei teinud, viisin lasteaeda ja juba sama päeva õhtul õpetaja ütles, et liiga hull ärge enam tooge. Kodus aga oli jälle vaikus. Kevad lõppeski sellega, et viisin ta aeda äärmisel vajadusel ehk vb korra kuus, sest mul olo nii kõrini.
  Aga uus aasta, uus rühm ja mu last ei aeta pisikese nohu pärast koju!!!
  Aga kuna see pisike nohu kestis kuu ja ma sellele tähelepanu ei pööranud, sest lasteaeda lubati ja enesetunne oli tal hea, siis oli kõik ok, kuni läksime ühe teise asja pärast vereproovi andma. Täna oleme me jälgimise all ja väljast täiesti terve laps ei tohi lasteaeda minna ja käime aina erinevate artide juurde, et leida põhjus, miks veri nii kehv.
  Kokkuvõtteks: nohu ajab närvi, aga pigem vahepeal arstile ka minna.

 19. Sa köhatad, kuna oled suitsumees. Ja oled kindel, et Hedonit sinu suitsetamine ei mõjuta? Suitsetajate lapsed on nõrgemad, tee või tina. Raseduse aja halvad kombed hakkavad avalduma?

  1. Isssand kui loll jutt :D minu vanemad ka suitsetasid aga olin kõige parema tervisega üldse. Pigem.see ülitervislikkus, steriilsus jms tänapäeva popp värk mõjub neile.halvasti

 20. Minul oli väiksena sama lugu, lasteaias õnneks ei käinud, aga köhima ajas nii kui kütteperiood hakkas. Mingiaeg tekkis allergiline astma ja arst soovitasd piimatooted menüüst täiesti välja jäta. Aitas. Pidin ka mingit piibulaadset asja kasutama mõnda aega, aga kui piimatooteid enam ei tarbinud, sain mõne aja pärast ka piibust lahti.

 21. Soolalahused kuivatavad limaskesti veelgi. Katseta nii, et vii aeda esilagu aurutaja ( magamise ajaks las panevad lapsele kõrvale aurutama, ei peagi maski pähe panema). Auruta ka kodus, tavalise veega ( sama lugu, ilma maskita magamise ajal), mitte soolalahusega. Kui tõesti on neelunohu, siis see tahab päris kõvasti auru, et tatt sealt kätte saada, alles pärast seda normaliseerub limaskestade tasakaal. Abi võid saada ka homöopaatiast ( täitsa olemas terake, mis hakkab neelunohule). Neelunohust kasvavad nad üsna kiiresti välja:) Või siis õpivad ise seda rõha sealt kenasti välja rögistama:)

 22. Minu lapsed, nüüdseks koolilapsed, köhisid ka lasteaiaeas väga tihti. Ja ikka ainult magades, päeval peaaegu üldse mitte. Meie perearsti väitel vajub lapsel magamise ajal tatt kurku ja see ajabki köhima. Alati kui arsti juures käisime, siis olid kopsud-bronhhid puhtad ning vereproov korras. Allergiat ei kahtlustanud, sest oli ju ka pikk perioode kui ei köhinud, aga pärast külmetushaigust läks jälle 3-4 nädalat kui laps pidevalt pikemalt köhis. Vahel oli asi ikka nii hull, et ma ei saanud teises toas silmatäitki magada. Üldiselt lapsi siis lasteaeda väga ei viinud ja suhtusin sellisesse “eripärasse” võrdlemisi rahulikult, aga vahel ikka viskas täiega üle. Lapsed kasvasid sellest välja siis kui olid kuskil kuuesed. Aegajalt panin ka lastele dr Google abil igasugu huvitavaid diagnoose (kopsutuberkuloos, kõikvõimalikud allergiad, läkaköha jne), aga perearst välistas peaaegu alati need üsna kohe (haiguspilt on teistsugune). Analüüse eriti meile ei tehtud ning tagant järgi võin kinnitada, et arstil oli õigus. Ahjaa- oskusest nuusata pole mingit kasu. Juhul kui teil kõrgem padi aitab, siis võib ka see tati valgumise teema vabalt olla.

Comments are closed.