Jõulukingitus, mis võib päästa elusid!

Kas teil on kõik maailma asjad olemas, mis on kohustuslikud? Ja ma ei pea siin silmas viimase klassi mersut, korterit kesklinna piiril ja uut iPhone Xi. Ma pean silmas elementaarseid, teie elusid päästvaid asju nagu suitsuandur, vingugaasiandur ja tulekustuti? Kas teil käib korstnapühkija korra aastas?

Ma ütlen ausalt, et ma ei teadnud näiteks, et vingugaasiandur on uuest aastast KOHUSTUSLIK (vingugaasiandur on kohustuslik ainult nendes majapidamistes, kuhu on paigaldatud korstnaga ühendatud gaasiseade), täpselt nii nagu 2009. aasta juulist on kohustuslik suitsuandur igas majapidamises. Kes teil on suitsuandur laes?

Meil ei ole. Ma kogu aeg mõtlen, et aega on.. Aga nagu näha, siis aega on olnud umbes-täpselt kaheksa ja pool aastat, et ma tõden, et meil ikka pole. Ma alguses mõtlesin, et see on korteriomaniku rida, siis mõtlesin ise osta ja sinna ta ongi jäänud. Pole meil seda latakat laes.

Kaua võib, tellisin meile just praegu suitsuanduri ära!

Nädalavahetusel käisime külas ja meile tutuvustati disaintulekustutit. Ma ei teadnudki, et oleks ikka väga hea, kui sul see kodus olemas oleks. Mida iganes võib juhtuda, eks. No igaljuhul lahkusime me sealt kahe kustutiga ja nõudega need seinale panna. Mis te arvate, kas need on meil seinas? Vähemalt on nad meil olemas, eks! Algus seegi.

Ma mäletan oma lapsepõlvest seda, kuidas me käisime klassiga tuletõrjemuuseumis ja seal oli selline näidis, et said nuppu vajutada ja siis näitas kui kiirelt tuli levib. See on tegelikult jõhker, kui kiirelt võib üks kodu tuleroaks langeda. Ma olen näinud meie naabri maja maha põlemas. Tunniga. See oli väga räme. Kuigi lapsed olid väikesed ja nende jaoks oli nii põnev, et mõtle, mul põles maja maha, oli see nii kurb vaatepilt. See kuidas nurgas seisnud klaver oli lihtsalt söestunud ja seal ei kõlanud enam ükski pala. Kuidas raamatud olid lihtsalt hunnikus tuhaks… Ma ei tahaks sellist üleelamist mitte kellelegi.

Eestis langeb iga päev tuleroaks kaks kodu

Ma tean, et ma kõlan nagu mingi päästeameti koduleht või viimase tulekahju pressiteade, aga guugeldades jäi ette nii palju lugusid, mida tahaks kõiki siia kopida, et te ikka teaksite, kui oluline on tegelikult see suitsuandur endale lakke kruvida ja tulekustuti nurka panna.

“Kortermajades kodusid omavate inimeste osakaal on Eestis, aga eriti Tallinnas, suur. Eestis põleb kaks kodu päevas, paljud nendest asuvad just kortermajades,” tõdeb Päästeameti Põhja päästekeskuse juht Priit Laos, kelle sõnul mõjutab kortermajades ühiselt hoitud ohutus kõiki elanikke.

“Oluline on see, et ühes kortermaja kodus toimuv tulekahju mõjutab otseselt või kaudselt kõiki koduomanikke ja majas elavaid inimesi. Mida suurem maja, seda rohkem mõjutatud inimesi. Aga kehtib ka vastupidi – ühiselt hoitud ohutus mõjutab kõiki,” rõhutab Laos.

“Turvaline elukeskkond ja kodu peab olema kõikide ühine ja selgelt väljaöeldud eesmärk,” rõhutab ta. “Ohutuse hoidmiseks on mitmeid meetmeid, millest mõned on lihtsad ja käepärased. Panustada saavad kõik. Ka Päästeamet on valmis oma nõuga korteriühistute ja -omanike tegevust toetama.”

Tulekahju areneb eluohtlikuks minutitega. Tähtis on tegutseda kiirelt ja õigesti. Igaüks peab teadma, kuidas käituda tulekahju korral või mida teha selleks, et õnnetust ei juhtuks. Oluline on järgida tuleohutusnõuded ka väljaspool eluruume, näiteks hoovis grillides või õues lõket tehes.

Sel aastal on tulekahjudes hukkunud juba 36 inimest. Tulekahju on kergem ennetada kui kustutada. Iga inimene saab palju teha, et tema ümbrus oleks võimalikult tuleohutu. Seoses sellega, annan ma teile sooduskoodi marimell, mis annab teile -50% Tuleohutuskaubamajas, et oma kodu turvaliseks muuta.

Sooduskood kehtib kuni jõuludeni disaintulekustutitele – valikus on kaks värvi ja kaks suurust. Ära mõtle nagu mina homseni, muidu on kaheksa aastat möödas ja tõded et, ups, jäigi ostmata. Parem karta kui kahetseda. 

Ideaalne jõulukingitus, kuigi pole teab mis emotsioon või uhke raamat, aga see võib päästa sinu pere elu. Ja ma arvan, et see on märksa olulisem kui lõhn, rahakott või uued saapad.

Froosh Eesti saatis meile kampsunid, mille slogan sobis nagu rusikas silmaauku selle pildi tegemiseks!

17 Comments

 1. vingugaasiandur on kohustuslik ainult nendes majapidamistes, kuhu on paigaldatud korstnaga ühendatud gaasiseade. aga ahjuküttega kodudes võiks see ka olla muidugi.

  1. Hetkel on kinnitamisel ka eelnõu, et vinguandur muutub kohustuslikuks järgmisel aastsal (keskpaigas) ka kõikides tahkekütteseadmetega kodudes.

 2. Palun ära levita valeinfot, vingugaasiandur ei ole uuest aastast kõigis kodudes kohustuslik – s.o ainult neis eluruumides, kus on korstnaga ühendatud gaasiseade.

 3. Lihtsalt infoks, et vingugaasiandur on kohustulik alates 01.01.2018 eluruumides, milles asub korstnaga ühendatud gaasiseade! ;) Muidugi on see vajalik ka kõikides teistes eluruumides ning seetõttu on kurb, et vingugaasianduritele soodukas ei kehti :/

 4. Vingugaasiandur on kohustuslik siis, kui sul on gaasipliit või muu lahtise tulega-gaasiga töötav aparaat kodus (nt gaasiboiler vannitoas vm).

 5. Endal on ahi ja kamin kodus ning ei jaksanud enam iga jumala päev (vahepeal isegi mitu korda) seda pininat kuulata. Suitsuanduril siis.
  Ikka tuleb ju natuke suitsu, kui alles tuld alla teha ja siis see koguaeg üürgas. Ohtlik muidugi nii, aga kuradi tüütu oli ka..

  1. Kuidas pagana päralt sa siis neid kütad? 20a oma majas elanud, igas toas suitsuandurid, ka neis, kus ahjud, ja no pole mitte kordagi saanud suitsuandurit röökima ei ahju/pliidi alla tuld tehes ega neid küttes. Oled sa ikka kindel, et sul ahjud/kamin korras ja lõõrid korralikult puhastatud? Päris tõsiselt kohe?

  2. Suitsuandur on soovitatav paigaldada ahjusuust eemale siis ei hakka ka asjata karjuma. Vingugaasiandur paigaldatakse seevastu üldse põrandast 40-60 cm kõrgusele, et vingugaas läbi une ei tapaks.

 6. Ka mind kurvastas, et reklaamid postituses 50% soodustust, aga näiteks vingugaasiandur, mis muutub paljudes majapidamistes kohustuslikuks on täishinnaga..

Comments are closed.