#reisiblogid

Käsipagasi ABC – kuidas ja kuhu pakkida?

Mulle kirjutas üks blogilugeja, et kas soovipostitust saaks. Lühidalt – tal on ees reis ja ta tahtis, et ma kirjutaksin käsipagasiga reisimisest.

Minu jaoks tundub ulmeline, et suudade põhimõtteliselt vaid käsipagasiga reisida – mõtlen ette juba, et kui kaamera tahan kaasa vedada(Te vist olete ka võtnud? Arvuti ka lisaks?) siis 5kg käsipagasipiir näiteks tundub kriitiline (muidugi läheme kahekesi, aga samas ilmselt teine võtaks siis arvuti (lennukis ilmselt istmel ekraane pole) – või millega te enamasti lennureisi sisustate?).

Esiteks, oleneb vist kuhu lennata. Lühilendudel ekraane pole, pikkadel lendudel on need alati olemas. Üks asi, mida ma pikkade lendude puhul teen, on see, et vaatame, et oleks öine lend ja me magame. Vaatame võibolla mingit filmi ja siis magame. Sest öö on. Ma muidugi olen üldse supermagaja lennukis. Olgu paar tundi Berliini või viis tundi Sharmi või 10 tundi Taisse, mul pole vahet, ma magan tavaliselt 90% ajast lennukis. Ärkan selleks, et süüa, mõnikord jääb seegi vahele.

Teiseks – kaamerat ei ole me juba hmm… 2013 aastast ühelegi reisile kaasa võtnud, sest telefonid teevad kohati isegi paremaid pilte. Kaamerat võivad vedada minu meelest ainult need, kes lähevad sinna konkreetselt pildistama, aga niisama reisipilte saab edukalt teha ka telefoniga. Või mõne väiksema hübriidkaameraga vms, aga mingit kuuekilost peegelkaamerat küll pole mõtet vedada.

Oligi plaan alguses käsipagasi kohver osta, kuna siiani vaid spordikottidega reisitud, aga odavama hinnaklassi omad on juba ise 2-2,5kg siis tundub äraantav pagas + miski suvaline kott salongi kaamera ja ma ei tea millega veel? mõtekam.

Üldiselt oleneb jälle lennufirmast, mis lubatud on – oleneb käsipagasi suurus, kaal jne. Näiteks osadel on asi mõõdus (Ryanair), suva palju kaalub, mõni jälle kaalub üle (Finnair).

Me käisime Maltal RyanAiriga, kus oli lubatud ainult käsipagas (10kg), samas Türgis või Bulgaarias on äraantav pagas (15kg) nagunii hinnas ja siis ma ei viitsi käsipagasit (5kg) nö vedada. Ongi käekott, igaks juhuks bikiinid sees, kui pagas peaks kaduma vms. Siis on olemas ja saab vähemalt muretult päikest võtta, kuniks pagas sinuni seikleb.

Meil on pagas üks kord “ära kadunud” – läks kogemata Amsterdami Tai asemel, aga saabus kaks päeva hiljem hotelli järgi. Pärast seda ongi mul bikiinid alati käekotis.

Viimastel aastatel oleme aga Tais just käsipagasiga käinud, sest siis ei pea aega kulutama kuskil pagasit oodates, vaid oled juba teises linna otsas samal ajal kui suurem osa alles kohvreid lindilt maha tõstab.

Viimane kord Tais – kõigil käsipagasid!

Kui nüüd kohvritest rääkida, siis mina arvan, et kaks käsipagasikohvrit peres on parem variant kui üks suur. Sest tegelikkuses, palju sul seda tavaari kuskile reisile vaja kaasa vedada on?

Meie vahetasime kevadel enda kohvrid välja. Playluggaged olid ägedad ja mu Guess oli veel ägedam, aga kui nad kaaluvad pea pool lubatud käsipagasi mahust, siis on nad mõttetud. Pealegi, neljarattalised mahutavad vähem kui kaherattalised ja riidest kohvrid annavad rohkem järgi kui plastikust.

Meie pere uued kohvrid (ülemisel pildil Hedoniga) pärinevad Saksa e-poest, kus hinnad on reaalselt poole odavamad kui meil siin poodides. Tegemist on Samsonite “õega” ehk siis Samsonite nö odavamaklassi kohvritega, aga siiani oleme megarahul nendega. Tegemist siis käsipagasimõõdus kohvritega, mida saab ka luku abil laiemaks teha.

Minu türkiissinine kohver oli Eestis konkreetselt 120€, e-poest tellides 69,95€. Meelise tumesinine kohver oli 100€, e-poest tellides 66,95€. Saatmine maksab 6,95€ (saadetakse aadressi järgi lähimasse Smartposti ja tulevad kohale viie päevaga) ja kui maksta pangaülekandega, siis saab veel ekstra 5% soodukat. Seega, maksid meie kohvrid vastavalt siis 73,40 ja 70,55 eurot.

Lisaks kaaluvad nad ülivähe, Meelise oma ainult 1,5kg ja minu oma 2kg, aga mu meelest on tegelikult kergem. Ma läksin näiteks Bulgaariasse, kuhu ma vedasin kaasa suured šampoonid ja kreemid ja rämedalt riideid ja kohver kaalus alla 7kg.

Pesemisvahendid jmt tundub ka mõtekas kohapealt osta, aga loekski hea meelega igast pakkimisnippe, kogemusi (nt kaduma läinud pagas) jmt. Vaja endal ka valmis mõelda, et kas osta kahepeale suurem reisikohver või kaks keskmist, mida ära anda. Pole veel kindel, et millega minek on, aga õnneks vist 5kg on kogukaal ja nö tükkide arv pole oluline (et näiteks käekott võib eraldi õlal olla jne). Aga tõesti ei tule hetkel kedagi rohkem Eestist pähe kes antud teemast võiks paremini kirjutada, eriti kõik sellised teemad, et kas on kohvrid katki visatud, katki tõmmatud (lukud), läbi sobratud vmt.

Nende kohapealt ostmistega on ka viimasel ajal see, et mul on välja kujunenud omad lemmikud. Näiteks Linea Natura päikesekaitse sari juustele on nii hea, et ilma selleta ma päikese alla ei reisi. Selleks on abiks 100ml pudelid. Kreemi ostan küll tavaliselt kohapealt. Aga jällegi, seda Tais olles. Bulgaariasse vean nt kaasa, sest äraantav pagas on ju nagunii ja buss ka enne edasi ei sõida kui kõik matsid peal.

Sel kevadel avastasin ma veel ühe maailma parima toote – Foamie ehk siis švamm, mille sees on juba seep. Ei mingit dušigeeli ostmist või vedamist. See švamm võtab umbes sama palju ruumi kui puudritops, sest ta on pehme ja teda saab suvalt asjade vahele pakkida.

Ma olen terve meie pere sellesse nakatanud ja sõbranna takka otsa.

Üldiselt võib selle ka pärast reisi nö maha jätta, aga Bulgaaria oma võtsin ma koju kaasa ja.. Olen seda siiani kasutada saanud. Nüüd vaikselt hakkab otsa saama. Seega püsib ta ka pikalt nö kasutuses. Ühesõnaga, superasi. Soovitan osta. Meelise oma sai nüüd tühjaks, aga Hedon lödistas sellega niisama duši all.

Praegu hakkasin mõtlema, kas on kallis.. 10€. Hmm.. ma olen saanud end sellega kaks kuud pesta. Arvestades, et selle vahepealse leitsaku ajal käisin ma 3-4x päevas duši all, siis.. Kui sellest jagub umbes sajaks pesuks, siis nagu päris okei, 10 senti pesu :D

Pakkimisnippe on mul täpselt üks – kõik asjad lähevad rulli.

Siin pildil on näha ka kõik 100ml pudelid :)

Nii mahub minu meelest rohkem kui niisama hunnikusse lapates. Naabripoisilt pätsasin Tais ka hea triki. Vii vahetult enne äralendu pesu pessu. Nad kuivatavad selle ära, pakivad kokku ja tõmbavad kilesse. Viska see pakk ilma avamata kohvrisse ja ruumi poole rohkem kui enne.

Mida läheb reisil vaja, aga saab kohapealt osta?

 • hambahari + pasta– pikkadel lennureisidel antakse üldjuhul ühekordne hambahari ja pasta, et lennukis hambaid pesta, võid neid kasutada ka reisi ajal
 • dušigeel, šampoon, palsam, kreem, deodorant, raseerija– kui sa saad hakkama kaks nädalat ilma oma lemmiktoodeteta, võid vabalt kohapealt osta suvalie Fructise või Garnieri või Palmolive’i pesuvahendi, palsami või kreemi – üldiselt on need ka odavamad kui siin; või võta kaasa poolikud pudelid, mis sa pärast sinna maha võid jätta;
 • apteegikraam, hea küll, valuvaigisti võid võtta (äkki hakkab pea juba lennukis valutama), aga kohapealt saad kõik vajalikud asjad – ninaspreist sääsetõrjevahendini, palavikualandajast ja plaastritest rääkimata; pealegi, näiteks Tais pole meie kõhutablettidest mingit kasu, osta kohalikku kraami ja oled paari päevaga rivis tagasi.
 • riided – neid ei ole palju vaja! Ausalt. Mul on alati liiga palju asju, kuigi võtan niigi vähe.

Mida kindlalt kaasa võtta, (mida seal ei ole)?

 • Burnshieldi geel – meie must have. Päike on mujal palju karmim kui meil ja ainuüksi rollerisõidust võid sa nii ära põleda, et ei saa liigutada. Siis burnshield aitab ideaalselt valu leevendada ja võid homme uuesti päikese kätte minna, sul ei hakka valus. Ma nii mõnegi inimese sellega päästnud, et mul see alati kaasas.
 • Elisabeth Ardeni Eight Hour Cream – aitab ideaalselt vesivillide vastu, parandab ja ravib need ööga, kogetud värk, piisab kui haarate kaasa selle kõige väiksema tuubi, sellest jagub :)
 • väike käekott ja seljakott – seljakotiga on hea randa minna, eriti kui rolleri selga hüppad ja väike käekott on hea üle õla visata, kui niisama trippima lähed, saad raha-telefoni kaasa võtta ja ei pea muretsema, et taskust välja kukuvad või ära kaovad.
 • nutitelefon – kuna viimasel ajal on telefonist saanud nii kaamera, taskulamp, kell kui ärataja, siis ajab see asja ära terve reisi ajal, ära laadijat maha unusta!; seega, kaamerat ei peagi kaasa vedama!
 • raha – mina soovitan vahetada endale natuke raha nö ette, et oleks võimalik taksoga lennujaamast hotelli minna, esimesel päeval kohe sööma ja ehk putkast juua osta; kohapeal on minu meelest kurss parem, või vähemalt meie oleme alati kohapeal vahetanud palju parasjagu vaja on. Üldiselt saab maksta ka kaardiga või välja võtta (aga siin tulevad erinevad tasud, väljavõtmistasu, teenustasu summalt jne). Me üldiselt reisime sularahaga.

Mis on teie käsipagasi ABC, ilma milleta ei reisi või mis nippe pakkimisel kasutate?

20 thoughts on “Käsipagasi ABC – kuidas ja kuhu pakkida?

 1. Mina olen käsipagasiga ümbermaailmareisile minemas varsti ja mainiks veel ülihea nipi hügieenitoodete alla: tahked asjad. Lushist saab nt nii tahke šampooni, kreemi, parfüümi, palsami kui ka juuksemaski. Kreemid, maskid ja šampoonid mulle seal VÄGA meeldivad ja need rändavad mulle kindlasti kotti, ei mingit pudelite ja vedelikega möllamist. Ega nad hinna poolest kõige odavamad pole, aga samas kestavad pikalt.

 2. Ehk kui on tasuta ära antav pagas (15kg) ja käsipagasi piir 5kg, siis ikkagi on mõtekam pagas ära anda ja lennukisse vaid hädavajalik võtta nt seljakotiga, kui proovida asju 5kg sisse mahutada (ja siis juba raskem tagasi tulles midagi kaasa vedada)? See ongi pigem mu peamine dilemma olnud, et käsipagasi mõõtudes kohvri ost tundub tuleviku tarbes praktilisem, kuid ära antava kohvri pakkimine mugavam. Teil rohkem kogemusi, et kas tundub mõtekam osta käsipagasi mõõdus kohver, mille kaal võib seekord nö 5kg lõhki minna ja see ära anda ning seljakotiga siis salongi asjad kaasa võtta? :)

  1. Näiteks Bulgaarias käies oli meil 5+15, siis andsin käsipagasikohvri alla ja võtsingi seljakotiga oma paar asja kaasa, lapsega reisides. Kui sõbrannaga käisime, piisas käekotist.
   Kui sul on nagunii äraantav pagas hinnas, siis milleks punnitada käsipagasiga reisida? Samas näiteks Tai puhul me reisime käsipagasiga just ajavõidu, kadumise jne pärast, pluss tegelikkuses meil pole kunagi ka nii palju asju, et neid alla ära anda. Piisab kahest väiksest kohvrist ja ruumi ülegi.

 3. Tänan asjalike nöuannete eest!
  Plaanin ka käsipagasi kohvrit osta ja pole suutnud kuidagi otsustada…

 4. Jee, 63.90-ga (koos saatekuluga) imeline türkiissinine käsipagasi American Tourister ostetud!
  Miks ma teie blogi armastan- nii palju praktilisi nõuandeid! Olen suht algaja reisija.

 5. Väga hea postitus ja teema! Lisan omalt poolt veel, et hästi aitab ka see, kui reaalselt ülse kirjutada, mis tüüpi asju kavatsed reisil teha ja mitu erinevat komplekti riideid on tegelikult lähtuvalt reisist vaja. Nt kui on plaan mingi fäänsi linnanädalalõpp+džunglimatk vms. Samuti tasub võtta kaasa ainult sellised riided, mida saab erinevates olukordades kanda: nt mingi kleit, mille saab poes käimiseks, hommikusöögile minemiseks selga visata, aga samal ajal õhtul välja sööma minnes mõne vöö, kaelakee/salli ja rippuvate kõrvarõngaste abil nö üles tuunida. Mina nt pikema reisi puhul reaalselt pildistan kõik komplektid üles: panen komplekti põrandale, asetan kõik sobivad jalanõud, koti(d) jms aksessuaarid juurde ja vaatan, kuidas tundub. Nii saan välja selgitada, millised asjad kaasa võtta, et mida saab kombineerida rohkemate komplektide juurde ja jätan maha kõik need, mida nagu “tahaks” kanda, aga tegelt on ainult võibolla sobiks ainult üheks juhtumiks. Kui seda saab asendada ka muu ja versatiilsema riideesemega, siis jätan maha. Lisaks on veel see nipp, et alati jäta natuke ruumi kohvrisse, sest alati tullakse rohkemate asjadega tagasi. :) Ja ravimitest ka: ma suuremas osas olen nõus, et pole mõtet kaasa võtta, aga tegelikult oleneb see täielikult kohast, kuhu minnakse. Nt: Filipiinidel ei ole nii lihtne apteeki leida ja endale vajalikke ravimeid vms osta, samuti ei saa paljudes riikides osta meil apteegis käsimüügis vabalt saadaval olevaid ravimeid ilma arsti retseptita. Näiteks: Prantsusmaal ei saa isegi nohuspreid ilma retseptita – aga arsti juurde saamine on veel omaette ooper ja jumal teab, kui palju selle külastuse eest veel maksta tuleb! Ma soovitan küll väikese kotikese ravimitega kaasa pakkida. Mul nt on alati kaasas nohusprei, mis ma tean, et mulle sobib ja ka tegelikult mõjub, valuvaigistid, keha vedelikutaset taastada aitav pulber (nt kõhulahtisuse vms asja puhul enesetunde taastamiseks), reisitabletid ja plaastrid. Eriti kaval on nt selline läbipaistev leukoplastirull (uus leid mu jaoks), millega on hea ville ennetada jms. Töötab paremini kui villiplaaster.

  1. Meelisel ka alati oma ninasprei kaasas. Mul tavaliselt valuvaigistid.
   Ja liste ma armastan ka, tavaliselt kirjutan üles mitu päeva oleme, ja võtan selle järgi ala kolm niisama kleiti, kolm väljaskäimise kleiti, sest igal õhtul nagunii kuskile peole ei lähe jne.

  1. Ma just kirjutasin, et ma seda kaks kuud juba kasutanud ja veel on alles seepi seal sees :) Ala 100 pesu ma pakun.

 6. Palun kirjuta veel erinevaid reisiteemalisi postitusi. Eriti huvitaks just lendude broneerimine ja otsimine. Mis linkidelt otsida? Kas lisandub mingeid tasusid? Milline see protseduur lennujaama jõudmisest lennukisse sisenemiseni välja näeb? Kas need all inclusive paketid sisaldavad veel midagi (lisatasusid, väljaminekuid)? Hiljuti vaatasin ühte paketti estraveli või tuusiku lehel, saatsin reisipäringu ja siis oli hind juba muutunudki. Kas alati muutubki või? Kas kellelegi saab kirjutada tasuta, et palun sügiseks leida *mingi sihtkoht* pileteid võimalikult odavalt? Kirjutage palun just sellest lennupiletite otsimise ja muust sellisest. Hea meelega kirjutaks sulle isiklikult ja küsiks nõu, aga ei taha inimest niisama tüüdata täiesti algaja probleemidega ja usun, et avalik postitus oleks väga paljudele abiks. Just need basic asjad, mis ise mõtled, et on kõigile teada-tuntud, aga millega algaja väga hädas on (kasvõi netilehtedega-mis usaldusväärne jne)

 7. Mina ostsin omale need “packing cubes” kotikesed. Kuskilt ebayst tellisin 7-8€ eest ja need on päris asjalikud. Ma olen ka käsipagasi usku, käisin nendega Eestis puhkamas ja kõik on hea süsteemne- kokkurullitult kõik dressikad/teksad suuremas kotis, t-särgid/topid kolmandas, pesu-sokid jne. Isegi jalanõudele on mul eraldi kott. Mul tundub, et nendega isegi säästab rohkem ruumi kui niisama pakkides.

  1. Muidugi mahub nendega rohkem, saad nö õhu välja pressida. Mul endal muidu kasutuses läbipaistvad lukkudega kotid, kuhu ühte mahutan tavaliselt pesu/ujukad/sokid. Teise mingid kreemid, tabletid jms. Pildil ka näha :) Mul neid kolmes erisuuruses ja sinna annab ka kenasti mahutada. Kosmeetikat ma tavaliselt reisidel üldse kaasa ei vea. Kui siis mingi kulmupliiatsi viskan kotti :)

 8. Väga hea postitus :) üks nädalane ja teine kahenädalane trip käsipagasitega ees.. seda svammi tahaks küll..

 9. Kasulik lugemine!
  Pean tunnistama, et olen täielik käsipagasi vihkaja.
  Mina olen juba vanuselt sealmaal, et igasuguste näohooldusvahendite arsenal on piisavalt suur minigrip kotti toppimiseks, lisaks mulle meeldib, kui on rohkem asju reisil kaasas, et oleks vaheldust ja ka ostude jaoks ruumi.
  Vahel aga on vaja ka nii reisida, kas on äraantav pagas ebamõistlikult kallis vms.
  Sain häid nippe, kuidas seda käsipagasi olukorda talutavamaks teha, tänan! :)

 10. Julgen ka soovitada wardow. com poodi kohvri tellimiseks.
  Kulus 6 päeva ja täna töi kuller (sest lähim Smartposti pakiautomaat 60km) mu tyrkiissinise iluduse koju.
  American Tourister Joyride, 2 rattaline, väga kvaliteetne ja tundub täitsa mahukas! Lukkudega suurendatavat ei raatsinud osta, sest nende mudelite ale% oli väiksem ja oleks mingi 20€ kallimaks läinud.
  Mul on yks suurem Samsonite ka, ei tundu see uus kohver kuidagi kehvema kvaliteediga olevat.
  Veelkord aitäh hea vihje eest!

 11. Huvitab käsipagasi kaal…nimetate 5 kg. Lufthansa, Finnairi ja SAS lendudel on käsipagas nt 8 kg.

Comments are closed.