Lasteaed kohustuslikuks – ja või ei?

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps peab plaani alusharidus lastele kohustuslikuks muuta. Kes lasteaias ei käi, oleks ametlikult koduõppel. Plaani toetab ka varasem haridusminister, reformierakondlane Jürgen Ligi, ent lapsevanemate liidu hinnangul tuleks enne läbi mõelda, mida me alushariduselt ootame.

Viimased päevad on see teema vist igast portaalist läbi känud. Lugesin ka, mingeid erilisi emotsioone ei tekitanud, sest mu laps käib nagunii lasteaias, küll aga on jäänud mulle silma erinevad kommentaarid, mis Facebookis lugude all lihtsalt feedi jäävad ja ma olen end juba liiga mitmel korral tabanud neid lugemast.

Uskumatu kui närvi inimesed lähevad ja siis.. omavahel seal sõimlema hakkavad. Ja kui osad suudavad päris häid argumente välja tuua, miks see mõte ei ole hea, siis teised on lihtsalt pabahh, minu laps, olen kodus oma tibuga, keegi ei või teda puutuda :D

Miks peaks olema emadel kohtus panna oma laps lasteaeda, kui ta tahab olla ja tahab õpetada oma last kodus (kaua need lapsed ikka väiksed on kui saad neile 24/7 olemas olla, kooliga paratamatult laps iseseisvub)? 

Nad ei ole mitte kuidagi “süsteemist” kadunud. Nad käivad samamoodi arsti/de juures tervise kontrollis (perearst näeb ka probleemseid lapsi)… ja kui ei käigi laps perearsti juures, siis saab alles sots. töötaja küsida vanematel otse. Samas olen ma nõus, et aasta ennem kooli võiks/peaks laps käima kas eelkoolis või lasteaias et ta saaks alushariduse.

Aga kuidas kommenteerida seda et lapsi tuleks n.ö käia ette näitamas seal lasteaias et siis spets. saaks hakata lapsi hindama? Mille järgi nad lapsi hindavad kui neile pole konkreetse lapsega erilist kokkupuudet? Mõni laps ongi arglikum ja avaneb n.ö ajapikku. Et siis kirjutavad sinna, et laps on alaarenenud ja ema ei ole kodus tööd teinud?

Ma ei ütle et mu 3aastane kodulaps on vähem arenenud kui lasteaias käiv 3aastane. Kui mul on võimalus oma last kodus hoida ja ise teda kasvatada, miks ma peaks laskma seda teistel teha, ta on ju minu pisipoja😊

Lasteaeda ei tule kohustuslikuks teha, vaid kohustuslikuks tuleks teha vaheajad ka lasteaialastele. See on hullumeelne kuidas 3aastane laps käib lasteaias pea terve aasta ja üldse puhkust ei saa. Lapsed on kevadeks nii väsinud ja ka suvel ei jäeta koju. Vanemad tulevad õhtuti järgi puhanuna, rannast tulnuna ja laps peab olema lasteaias – vot see on hoopis vale.

Kui ikka laps ei soovi lasteaeda minna siis ma ei hakka teda ka vägisi sinna viima. Ebanormaalne on see Mailis Reps. Lapse areng ei muutu kui laps kodus on. See on normaalne kui laps tahab aega ajalt kodus olla ja puhata lasteaias.

Kui see kohustuslikuks muutub siis mdea tuleks need poliitikud ise sinna lasteaeda panna, kuna tundub, et neil see areng on ikka täiega maas. Vajavad ehk uuesti seda aega, kus tuleks mõelda ka teiste inimeste peale, mitte enda rahakoti peale. Tundub et poliitikud on ise lapsed, sest see, mis otsuseid nad vastu võtavad, see näitab, et neil pole kõik korras seal kupli all.

Kas tõesti midagi pole muud teha, kui lolle seadusi. Kes saab sundida last lasteaeda panema? Ega laps pole vang, et kohustus igapäev kohale tuua. Mina teeks seaduse, et lapsed saaksid kolme aastani kodus olla ja emadele makstaks. Parem kontrolligu, et kõik lapsed koolis käiks .

Lastel võetakse lapsepõlv ka käest ära, ei noh vapsee debiilsuse tipp saavutus juba. Lasteaed peaks ikka vabatahtlik olema.

Mismoodi lasteaed lapsepõlve käest võtab? Kunagi pandi enne esimest eluaastat juba lasteaeda ja pole kellelgi lapsepõlv käest võetud või äkki tänapäeva lapsed ei olegi lapsed kuna lasteaias käivad?

Tasub asju näha selle nurga alt, et kui rühmas on laste arv olenevalt rühmast, sõim kuni 16 ja aiarühm kuni 24 last, ja täituvus on üldjuhul 80%, mida kevade poole, siis isegi 100%, ei ole lastel seal eriti tore hommikust õhtuni olelusvõitlust pidada. Päris paljud vanemad arvavad, et lasteaias on ju vahva ja saab igasuguseid asju teha. Küll aga jääb märkamata see, mida see lapse vaimse tervisega teeb – lapsed väsivad sellest suurest seltskonnast, kisast-kärast ja nad tahaksid olla ka lihtsalt niisama.

Kui lapsi viiakse sellisel moel lasteaeda viis päeva nädalas, nädalast nädalasse ja kuust kuusse – hommikust õhtuni ilma puhkust andmata, on see tõesti lapsepõlve ära võtmine. Pidev olelusvõitlus pole suurem asi lapsepõlv, paraku.

Oh jah! Ma ei tea, minu jaoks on loogiline, et kui mina käin tööl ja puhkan, siis peab laps ka “oma tööst” puhkama. Seepärast võtamegi ta vahel varem ära, vahel ei vii, vahel lähmegi keset lasteaaiaastat reisile, suvel võtan ta paariks kuuks ära.

Muidugi saan ma aru, et ongi peresid, kus vanemad käivad päevatööl ja neil polegi valikut. Aga ega see vanem siis kohe seepärast halvem pole. Kuidas ta saaks võimaldada siis lapsel kodus olla kui ta ise tööl on? Ei saagi ju. Ega ta last üksi koju ei jäta.

Mis teie arvate, kas lasteaed peaks olema kohustuslik? Millises mahus? Mida teie lasteaiasüsteemis muudaksite? Kas lasteaed peaks olema tasuta nagu kool? Tasuta söögiga? Kas lasteaias peaks olema kohustuslikud vaheajad nagu kooliski? Kui teie oleksite Reps, siis millise idee teie välja käiksite?

6 thoughts on “Lasteaed kohustuslikuks – ja või ei?

 1. Mina arvan, et ei ole vaja lasteaeda kohustuslikuks. Elan ise soomes ja siin on eelkool kohustuslik. Et siis 6 aastasena peab laps eelkooli minema. Nädalas on teatud arv tunde kus siis laps on eelkoolis. See on minu arust täisesti normaalne. Ja see on tasuta. Eesti võiks ka siis seda rakendada. Ja lasteaed võiks olla tasuta igalpool. Vangid saavad vanglas õpet/koolitusi ja syya ja neile on see tasuta. Aga et lapsi lasteaeda saada peab maksma- see on natuke ikka mööda.

 2. Kui lasteaias käimine tehakse riigi poolt kohustuslikuks, siis ei tohi riik enam nõuda ka lastevanematelt lasteaiatasu! Kas riik on selleks valmis..?

 3. Lasteaed aga ei saa kohustlikuks teha, kuna see on tasuline. Kui perel pole raha lasteaed kinni maksta ei käigi laps lasteaias, vaid on näiteks vanaema juures või kodus. Kui nad tahavad lasteaeda kohustlikuks teha peavad nad selle tasuta tegema. Koolid ju on tasuta, ainult erakoolid pole.

 4. Mind ikka hämmastab see inimeste tasuta jutt. Mitte miski ei ole tasuta, saage palun aru. Teie tasuta lõbustused maksavad kinni kõrgema palgaga inimesed maksude näol; ettevõtted maksude näol jne. Kahjuks ka mina. Ja muuseas mul ei ole mitte midagi maksude maksmise vastu, aga igasugune tasuta asi võiks ikkagi käia vajadusepõhiselt, mitte lampi. Lihtsalt siiralt mõtlen vahel, et kas päriselt on olemas inimesed, kes arvavad, et asjad ongi tasuta? Lihtsalt kukuvad hops taevast alla? Lasteaed ei peaks olema kõikidele kohustuslik, aga probleemsetest, vähese haritusega peredest lastele peaks see kohustuslik olema. Näevad normaalset maaailma, õpivad ja arenevad- ühesõnaga see tuleb neile igati kasuks. Nägin ise 5 aastat tagasi, millised lapsed mu pojaga esimesse klassi tulid- enamik probleemseid, elementaarsegi käitumise ja lugemisoskusega lapsi tulid peredest, kus majanduslik olukord oli kehv, ema muudkui sigis ja lapsekari passis emaga kodus nelja seina vahel. Sellistele peaks olema lasteaed kohustuslik ja minugipoolest ka tasuta, neil lastel on selleks vajadus küll.

  1. Mina kooliõpetajana võin aga öelda, et selliste puhul ei päästa lasteaed ka midagi. Kõik algab ikkagi kodust. Meil on koolis küll ja veel agressiivseid ja metsikuid lapsi ja nad kõik on käinud lasteaias (avatud on individuaalsuskaardid, kuhu on märgitud koolieelse lasteasutuse kommentaarid ja viisid, kuidas last on toetatud veel enne kooli). Küll aga võib eeldada, et kui nad poleks lasteaias käinud, oleks asi veelgi hullem. Tänasel päeval on olukord algklassides ikka üpris nutune.
   Ise olen arvamusel, et viimane aasta võiks olla nö. kohustuslik või siis laps käib eelkoolis. Lapsevanema valik siis.

  2. Üle pika aja üks väga mõistlik jutt, ei saa samuti aru inimestest, kes räägivad tasuta asjadest, nagu mida, keegi ju ometigi maksab need kinni. Või siis võetakse need tasuta asjad mõnest teisest sektorist/eelarvest ning antakse siis neile, kes seda enam vajavad. Ja sulle, jah ongi olemas inimesi, kes tõesti arvavad, et asjad on tasuta, et riigikogulased maksavad mingist lõputust rahapajast kellegile toetusi ja on see juures veel nii ihned. Ehk siis minu ettepanek oleks tasuta ühiskonnaõpetuse tunnid ka täiskasvanutele :)

Comments are closed.