Kooliks valmistumine – kuidas te suudate orienteeruda?

Kuidas te teate poes valida, milliseid pliiatseid, pastakaid, guašše, teritajaid, kääre jne valida? Valik on konkreetselt mitu kilomeetrit pikk ja silme eest läheb igasuguste väljapanekute juures sekundiga silme eest kirjuks. Aga kooli jaoks on ju vaja kõikvõimalikku kraami. Kui ma seda teemat guugeldasin, siis kuigi kooliti võib vajadus erineda, siis ikkagi sain 1,5 A4 lehekülge tooteid (kontrollnimekiri, mille netist leidsin on loo lõpus), alates koolikotist ja päevikust, lõpetades guaššide, harilike- värvipliiatsite, kääride, liimipulkadega.

Eriti hullud on veel need enne kooli eriväljapanekud, kus kõik tahavad oma nodi müüa. Ja nii vara pole ma neid enne veel väljas näinud. Selveris olid juba juuli lõpus vihikute letid püsti. Ma teen teil asja kohe megalihtsaks. Kuidas kiirelt ja valutult seal kirjute pakendite vahel orienteeruda.

Mitu aastat tagasi, kui keegi meil veel kooligi ei läinud, äkki see oli koroona alguses kui kõiki tuppa lukustati, ei mäleta enam täpselt, aga Maped saatis Hedonile paki – igasugu vildikaid ja pliiatseid ja guašše ja värke. Kui lasteaias oli eelmisel aastal vaja oma pinalit, siis tänu koostööle saime pinalisse kenasti kõik vajaliku kodustest vahenditest kokku panna.

Kui siis eelkoolis oli ka pinalit koos kõikvõimalike kääride, teritajate, kustukummide ja pliiatsitega vaja, siis läksin otsejoones Selverisse ja et mitte lasta sajaviiekümnel eristendil end segada, võtsin kõik vajaliku Mapedi stendilt ja olin enam kui rahul, et kõik korraga ja kiirelt leitud sai.

Ma veel ootan Hedoni kooli nimekirja, et mida täpselt vaja on, et täpselt sama teha – minna ja valida Mapedi valikust kõik vajalik. Aga võib-olla saame jälle ära kasutada nende sel korral saadetud pakki.

Vaata videot, mis Maped meie pere lastele saatis ja spoileriks olgu öeldud, et Harry Potteri fännid rõõmustavad kindlasti! Uuest sarjast leiab erinevaid koolitarbeid täpselt selliste värvikombinatsioonide ja vappidega nagu filmis. Näiteks tumepunased Gryffindori käärid või sinise Ravenclawi kustutuskummi, lisaks on kaasas hulk kleepse, millega lastel kindlasti rõõmu palju. Hedoni esimene küsimus pinalit lahti tehes oligi, et kas need kleepsud on ka mulle?

Mida siis esimeses klassis vaja läheb?

PS! Igal koolil on see erinev, see on netist leitud, nö kokku pandud erinevate koolide nimekirjade põhjal.

  • Õpilaspäevik
  • Mugav koolikott
  • Õpilaspileti kaaned
  • Klapp-pinal – soovitatavalt igal pliiatsil oma kinnitus (Mapedil olemas!)
  • Harilikud pliiatsid – teritatavad, 2 tk ning soovitatavalt pliiatsi õigeks hoidmiseks kolmnurkse kujuga (Harry Potteri pinalis juba olemas!)
  • Pliiatsiteritaja – kogujaga on mugavam ning tekib vähem sodi (Mapedil olemas, Hedonil eelmisest aastast lemmik!)
  • Kustutuskumm (pehmem)
  • Värvipliiatsid – vähemalt 12 värvi (leiate kindlasti Mapedi valikust=
  • Viltpliiatsid (Mapedil olemas!)
  • Rasvakriidid – 12 värvi (Mapedil olemas!)
  • Õlipastellid (Mapedil olemas!)
  • Joonlaud – lühike pinalisse ja 30 cm koolis kasutamiseks (Mapedil olemas ka selline, mida saab pooleks keerata, et pinalisse mahuks)
  • Pulgaliim – keskmise suurusega (Mapedil olemas!)
  • Käärid (Mapedil suur valik kääre, mulle endalegi meeldivad!)
  • Värvipaberid – A4 formaadis, soovitavalt mõlemalt poolt värvilised.
  • Guaššvärvid – 12 värvipurki karbis, oluline, et valge värv oleks olemas ja mitte neoonvärvid (Mapedil olemas!)
  • Guašipintslid – erinevad suurused (Mapedil olemas!)
  • Lauakate – suuruses umbes 1m x 1m
  • Põll – käelise tegevuse tundidesse, et riided ikka puhtaks jääksid
  • Paljunduspaber – A4, 500 lehte (tee kindlaks, kas sinu lapse koolis on see nõutud)
  • Veetops – kaanes oleva auguga, plastmassist (Mapedil suur valik!)
  • Paberkäterätik – 1 pakk
  • Plastiliin – kindlasti mitte neoonvärvid
  • Joonistuspaber – A3 (40 lehte) ja A4 (40 lehte)
  • 16-joonega vihikud – joonitud vihikud-nii sise- kui ka välisäärega (tee selgeks, millised joonimisnõuded on koolis kehtestatud)
  • Abijoonega vihikud
  • Ruudulised vihikud – võiks olla nii suure kui väiksese ruuduga
  • Valge vihik
  • A4 formaadis mapp – lisamaterjali ning kontrolltööde jaoks.
  • A3 formaadis mapp- kunstitööde jaoks
  • Liikuv aabits – ei ole vajalik igas koolis. Uuri enne koolist järele selle vajalikkus
  • Vahetusjalatsid – soovitavalt jalasõbralikud ning põrandaid mitte määrivad sandaalid, nimed sisse! Riidest vahetusjalatsite kott nagisse riputamiseks
  • Võimlemisriided – lühikesed ja pikad, vastavalt hooajale
  • Spordijalatsid – ketsid, tennised või sisemängujalatsid, non- marking tallaga
  • Ümbrispaber ja/või kileümbrised õpikutele, töövihikutele ja vihikutele – need on soovitatav soetada siis kui laps on õpikud kätte saanud.

Kõikidel lapse asjadel (vihikud, pinal, veetopsid, jalanõud, riided, koolikott, joonlauad, pliiatsid jne) peaks olema lapse nimi peal! See välistab asjade rändamise ning annab võimaluse kiirelt oma asjad tagasi saada. Minukleeps.ee lehel on marimelli kood juba Hedoni lasteaia ajast kehtiv ja ikka ja jälle saan teilt kirju, et hea leid, proovisin ja toimis. Ehk siis kõikvõimalikud kleepsud, nii triigitavad kui liimiga, saab sealt tellida.

Kas teie olete enda koolist juba nimekirja kätte saanud?

Ehk mida osta on vaja? Ja mida üldse sellest mega kogusest arvate? Mu meelest on see raiskamine ja mõttetu, et igal lapsel on terve komplekt selliseid asju. Miks ei võiks koolid neid asju ise vastavate tundide jaoks varuda (kindlasti oleks hulgihinnad odavamad) ja lapsed saaksid neid tunnis jagada, mitte ainult omavahel vaid ka klasside vahel. Kui saavad otsa, saab juurde osta, aga praegu tundub mulle totaalse raiskamisena kui 20pealine klass omab 20 komplekti vildikaid, pliiatseid, guašše, rasvakriite jne. Kui neil oleks kamba peale kümme, siis juba piisaks, saaks pinginaabriga jagada ja kulud oleksid väiksemad.. Jah? Ei? Ega ma suurt neist asjadest ei tea, mu laps läheb esimest korda kooli. Võib-olla nii ongi normaalne.

7 thoughts on “Kooliks valmistumine – kuidas te suudate orienteeruda?

  1. Mul läheb laps 2.klassi ja see aasta on juba palju lihtsam ja vähem asju vaja, kui eelmine aasta. Pliiatsid(nii värvilised kui ka harilikud) ostan kunst ja hobi poest firmaks Cretacolor, sama ka kustukumm. Põhjus lihtne- nendega on väga kerge joonistada ja kirjutada. Süsi sees on kvaliteetne ja ei pea nägema kurja vaeva, et pliiats oma ülesannet täidaks. Sama ka kustukummiga. Lastel on alguses ilka väga palju vaja kustutada, kui tulevad kirjatähtede harjutamised vms ja kui ikka kustukumm ajab kõik laiali mitte ei kustuta lihtsa vaevaga on see probleem.
    Just eile vaatasin, et pinal ja koolikott on eelmisest aastast veel täiesti korralikud ehk neid ei pea ostma. Pean üle vaatama veel ainult kunstitarbed ja pliiatsid.

  2. Enda lapsega kogemus: vaja ei läinud liikuvat aabitsat, abijoontega vihikuid, õlipastelle, valget vihikut
    Põlle asemel nõuti suurt vana triiksärki (issi vana).
    pinal pidi olema kindlasti pehmest materjalist (et ei koliseks tunni ajal).
    guašvärvid pidid olema vene omad
    harilike pliiatsite juures oli oluline pehmusklass.
    õpilaspilet oli nagu pangakaart, mingeid kaasi ümber polnud vaja
    õpilaspäevik tuleb tallinna koolides 99,9% koolidel kooli oma ja saab kätte 1-septembril

    nimekirjast on puudu noodivihik, tintenpenid (alates 2.poolaastast), lisaks saab mingil hetkel vajalikuks heegelnõel (ka poistel), lõng, wc-paberi rulli sisud, kastanid, tammetõrud, puulehed jm meisterdamise kraami.
    kindlasti tuleb muretseda ka eri sorti plekieemaldajad, millega igasugust värvimöksi öisel ajal vastse koolilapse koolivormilt eemaldada.

    väga oluline: koolivormil ja koolivormimütsil peab nimi sees olema, jalatsitel samuti.

  3. Mul läheb laps teise klassi ja kasutame paljusid eelmise aasta asju. Aga kindlasti on ka enne kooli lastevanemate koosolek kus meie nt otsustasime, et paberid (joonistamiseks ja värvilised) ning mingid rohkem vaja minevad guašš värvid ostab õpetaja ise. Päeviku sai esimesse klassi minev laps koolilt kingiks. Eks peategi koosoleku ära ootama, seal räägib õpetaja täpsemalt, sest nagu iga kool on erinev, siis ka iga õpetaja tahab erinevaid asju (tean sest mu ema on lapse paralleel klassi õpetaja ja siis saab võrrelda )

  4. Kui vanem poiss kooli läks, siis lisaks nimekirjas olevale olid ka raamatukaaned ja paberid. St kõik õpikud ja kaaned pidid olema paber+kilekaaned ja vihikutel ainult kilekaaned.
    See aasta läheb laps kuuendasse klassi ja just eile näitas, kuidas tal on endiselt avamata karbiga õlipastellid sahtlis . Ja ta polnud haige, et ei saanud kasutada. Ei puudunud kordagi eismeses klassis, neid lihtsalt polnud siiski vaja.

    Samas mu sõbranna laps kooli minnes ostis lapsele ainult riideid, koolikoti ja päeviku. Seal kooli on reegel, iga esimesse klassi mineja vanem pidi maksma 20€. Selle eest ostis õpetaja kõikidele lastele samasugused päevikud ja jooksvalt vihikuid ja kunstitarbeid. Kusjuures ostiski klassi peale 4 karpi pastelle, värvipliiatseid ja vildikaid, harilikke kulus rohkem. Vastavalt vajadusele suuri ja väikeseid pabereid. Mapps, liikuvat aabitsad ja muud nodi ei kasutanud üldse.
    Järgnevad aastad kuni algklasside lõpuni olk süsteem sama. Klassijuhatajale tasuti kindel summa ja tema tegeles jooksvalt kunstitarvete ja vihikute, paberite ja muu pudi-padiga, mida vaja oli.

    Ma oleks vägagi õnnelik olnud selle süsteemiga, et lapse kohta on kindel summa ja õpetaja organiseerib ise need asjad, mida on vaja. Sest no tõesti, kõiki pastelle, guašše, pintsleid ja muud nodi ei jõua see laps kindlasti kasutada. Ja kuna terve algklasside aeg on nad nagunii samas ruumis sama õpetajaga. Õpetajal endal on ka lihtsam, kui teab, et kõik kunstivahendid ja muj kraam on kõigil olemas.
    Ma sain algklasside ajal päris mitu kõnet, kas me teie lapse paberit võime teistele anda, sest nad unustasid koju. No lubasin küll, samas pole kindel, kas need lapsed unustasid koju või vanemad ei andnudki kaasa ‍♀️

  5. Õpetaja andis nimekirja, mida igal lapsel endal vaja kaasa võtta (kuna teine klass praeguseks lõpetatud siis julgen öelda, et meil reaalselt läkski neid asju vaja). Osa asju ostab õpetaja kõigile ühiselt (joonistuspaber, ühte värvi vihikud eri aineta jaoks, suured guaši põhivärvid jne), 5€ lapse kohta minu meelest OK.
    Pliiatsite ja värvide suhtes õpetaja andis ka soovitusi, et mis pehmusega pliiatsid paremad lapsele ja millised värvid efektiivsemad.
    Aga vb iga kool nii sisulist infot ei jaga…

  6. Mu laps läheb teise klassi ja see nimekiri on küll mu jaoks ulme ma ostsin talle koti, pinali, teritaja (teritaja otsas oli juba ka kustukas), hariliku pliiatsi, värvipliiatsid ja vildikad. Pinaliga guli ka joonlaud, muud pudi kaasa. Vildikad, pliiatsid olid juba varem välja kujunenud lemmikud, nii et mingit orienteerumust polnud… kõik muu on kas kooli poolt või ostis õpetaja sobivad (vihikud, lugemispäevik jne). Mingit põlle polnud vaja, ühtegi värviplekki ka ei tekkinud.

  7. Oleneb väga koolist kuid üldiselt viivad 1se klassi õpilased oma kunstitarbed kooliaasta algul kooli ning sinna need jäävad, välistamaks, et keegi midagi maha peaks unustama. Paberi varud võiks ideaalis õpetaja osta klassile (kogutakse vajalik summa) kuid üldiselt palutakse lapse kohta plokk paberit tuua.
    Muidu nodi ikka iga lapse kohta, ei ole raiskamine kui kõigil oma asjad. Nad õpivad ju ühel ajal, ei kujuta ette, et 20 last joonistavad korraga rebast ja peavad nt 5te purki guašši jagama. Eriti arvestades, et istutakse kas üksi või kaksi laua taga.
    Kustukumme, teritajaid tasuks varuga soetada, kaovad nagu tina tuhka.

Comments are closed.