#meeliskirjutab

Meelis kirjutab: -30% vs -50% ehk miks Selver toitu raiskab?

Ma tean, et meie lugejate seas on kindlasti selliseid, kelle jaoks pakendil olev kuupäev on ülioluline ning kohe kui kuupäev kukub, siis nemad seda toitu ei tarbi. Meie sellised ei ole ning sama kuupäevaga toodet oleme ka päris tihti tarbinud veel hiljemgi. Nagu Leenu ütleb, piim on vana siis kui see kohvi peal kokku tõmbab ja liha on vana siis kui haiseb..

Päris tihti on näiteks selline juhus olnud, et ma ei ole mingit toodet varasemalt ostnud, sest see on võibolla pisut kallis mu jaoks, aga kui see on näiteks sama kuupäevaga ja allahinnatud, siis pole mul probleemi seda soetada ja proovida. Ehk siis lemmiksildiks poes on mul olnud vana hea -50% ja allahindlus letid.

Meie nii öelda kodupoeks on Selver ja päris tihti olen ma paki järele minnes läbi käinud ka toidupoest, et äkki on miskit head võtta. Aga mind tabas suur üllatus, kui ükspäev nägin, et kõik sama kuupäevaga tooted ei ole enam -50% allahindluse sildiga, vaid hoopiski -30%. Miks?

On see koonerdamine või kokkuhoid, aga ma ütlen ausalt, et minust jäävad need -30% sildiga tooted poodi. Mina neid ei osta. Ilmselt on asi nüüd ka selles, et ma ju tean, et kunagi on neid müüdud -50% allahindlusega, aga nüüd on kaupmees (vist) ahneks läinud ja allahindlust vähendanud. Isiklikult kahtlustan, et ma ei ole ainukene, kes sedasi käitub, vaid neid inimesi on veel ja nii need toidud sinna poeriiulile jäävadki. Sealt edasi aga ilmselt otse prügikasti. Kuigi see ei peaks nii minema.

Terve maikuu on räägitud, et jälgige toidu raiskamist ning ärge visake toitu ära, vaid olge loomingulised. Mina isiklikult leian, et ka kauplustel on selles raiskamises oma roll ja ka nemad suudaks seda vähendada. Üheks selliseks võimaluseks ongi just nimelt suurema allahindluse võimaldamine, et kliendid ikkagi sama kuupäevaga toodet tarbida saaks. Seega võib järeldada, et Selver toiduraiskamisest ei hooli ning neil on suva kas toit rändab prügikasti või mitte. Peamine on seda mitte suurema allahindlusega pakkuda, sest oluline on mis? Kasum.

Leidsin veebilehelt tarbitoitutargalt.ee sellise infokillu:

Toidukauplustes müümata jäänud toiduainetest moodustab kaaluliselt kõige suurema osa puu- ja köögivili. Samal ajal on rahaliselt kõige suurema osakaaluga lihatooted ja valmistoit.

Mina olekski just see valmistoidu ja liha ostja. Aga mitte enam. Muideks Selver on ise kenasti oma logo lubanud samale veebilehele välja panna. Ometigi leian ma, et nad ei käitu päris nii nagu nad võiksid. Aga samas ma saan neist aru. Tegemist on ju ärilise ettevõttega ning ettevõtte eesmärk on teenida kasumit. Aga kui olla inimlik, siis kas on tõesti võimatu panna -30% allahindluse asemele panna -50% silt? Aga samas võin mina olla lihtsalt kooner ja sellest kõigest valesti aru saada.

Kui teil on valida, kas osta sama kuupäevaga toitu -30% või -50% allahindlusega, siis kumma te valiksite? Kas -30% on ikkagi piisav allahindlus, et toit siiski teie koju jõuaks või jätate selle pigem poeletile? 

39 thoughts on “Meelis kirjutab: -30% vs -50% ehk miks Selver toitu raiskab?

 1. Kas ka seal, aga meie kandi poodide selline kraam rändab nüüdsest lasterikaste perede toidulauale, mitte prügikasti :)

 2. 50% allahindlusega ostan heameelega. Ei juhtu selle lihaga midagi kui paned sügavkülma. 30% pigem ei osta kui toode ei ole just mingi eriti lemmik.

 3. Kusjuures, ma just eile nägin oma kodu Selveris Pärnus -50% koogileti ühel tootel.
  Et äkki siis sõltub toodetest jne… aga -50% ikka toimib neil. (Vb ka asukoht mängib rolli)

 4. Kunagi varem oli ka Selveris sedasi, et oli -50% ja siis tehti -30%, väga pikalt oli sedasi. Ükshetk tuli -50% tagasi, sellega olen nõus ostma ja tarbima, -30% ma võin siis juba siis pm täishinnaga osta.
  Eks nad nägid, et -50% osteti palju ja tõmmati kohe tagasi.
  Viimati ostsime 22€ tordi, mis oli -50% ja olime nõus selle hinnaga ostma, never ei oleks ma seda 22€ proovimiseks ostnud.
  Selverist “haige” käitumine, et sedasi jälle tegid.

 5. Mina ostan ikka nii iga allahindlusega toitu kui see toit mulle meeldib. Grossis olen näinud isegi – 75% toidul paar üksikut korda aga enamasti on seal – 50% ja – 30% ja kui on allahinnatud toode mida ma nagunii tarbin siis ostan iga allahindlusega eriti veel kui õhtuks idee puudub ja mingi liha on allahinnatud aga kui on midagi mida ma proovinud ei ole siis ikka see 30% alla enamasti ei kutsu mind,eriti veel kui on mingi kallima toode.

 6. -30% ei ole piisav, et ma selle toidu kaasa haaraks. Samas -50%’ga heameelega varem ostsin. -30% tundub lihtsalt liiga vähe allahindlust kauba eest, mis homme enam niiöelda ”ei kõlba”.

 7. No need 30% lised sildid jäävad ka minust maha poodi , siis ei ole enam vahet kas osta selle soodukaga või täishinnaga , pigem jätan ostmata . Ostsin ka varasemalt 50% lise soodukaga hulga asju aga nüüd , las see pood siis hoiab neid tooteid endale . Coopis samamoodi ainult -30%

 8. Meil siin maal keila tarbijate ühistu pood ja siin küll hea süsteem. Hommikul on asjad -30% , lõunal on -50% ja õhtuks asjad -70% nii mõnigi kord saab päris hea hinnaga asju

 9. Isegi kui mul pole rahaliselt probleemi osta ka täishinnaga, siis ma vahel võtan ka allahindlusest – me sööme selle ju kohe ära. Mu ema töötab väikelinna kaupluses ja neil on lausa klientuur allahindluskleepsudega kaubale. -30 ei lähe üldse, -50 on juba parem, aga on ka inimesi, kes teavad umbes millal õhtul -75 peale läheb ja tulevad ostma. Ei ole üldse mingid eluheidikud, täitsa tavalised inimesed. Ka kaupluse töötajad ise ostavad ja panevad koju jõudes sügavkülma, sest kõike korraga ära ei jõua tarbida. Ütleme nii, et ka vanemate koer elas väga head elu :) Mõned n-ö maha kantud kaubad (nt leib/sai, köögiviljad) jõuavad ka mõne tuttava loomapidaja kätte.

 10. -50% allahindlusega tooteid ostsin tihti, kuna liha jms lihatooteid saab sügavkülmutada, ja siis ei näe ma selles kuupäevas üldsr probleemi. Muid tooteid ostsin ka tihti viimase kuupäevaga, kui teadsin, et tarbin ruttu ära. -30% kahjuks mu käsi neid ostma ei tõuse enam

 11. Mina eelistan ka osta kogu lihakraami -50% letist ning sügavkülmutada. Oma hämmastuseks märkasin sama. Juba varasemalt (käidavamates?) selverites oli -30% samas kui mõnes -50%. Viimasel ajal aga on ka sealt need -50ga soodukad kadumas.
  Ma elan maal, mu kodupoes (coop) on veel -50% soodukad.. aga linnas käies ikka jahtisin samuti Selkudes ja muide veel käisin ekstra, sest muus osas toidukorvi ostan Prismast. Prismas on allahinnatud koguaeg -30% päeval, seega kokkuvõttes Selkusse enam nagu asja polegi ‍♀️

 12. Kusjuures, ma elan küll Soomes ja kodupoeks on S-market. Ja ostan ka alati -50% tooteid.
  Ja asja juures veel parem, et viimane tund aega enne poe sulgemist saad veel -10%.

 13. Kui on -30 siis ei näe mõtet samal päeval aeguvat toodet osta. Tavapärased allahindlused sel tasemel ja saab siis soodukat oodata ning parema aegumisega ka juba.

 14. -30% on minu jaoks vähe. Selle allahindlusega ostan võibolla siis, kui ma niikuinii just täpselt seda läksin ostma, aga midagi ekstra sellepärast ostma ei hakkaks. Käin ise sageli prismas ja mulle meeldib seal see, et õhtul vist alates 20st on kõik sama kuupäevaga -60% ja vot see paneb ostma küll ja kuna meil kodus suur sügavkülmkirst, siis seal väga korralikult lihakraami just prisma -60% soodusega ostetud. Coopis käin sepikut ja leiba ostmas enamasti, seal saiatooted ka -50% sama kuupäevaga. Ostan ja panen samuti sügavkülma, hommikul kui vaja siis võtan välja, panen saiaviilud rösterisse ja maitseb nagu ikka.
  Prisma -60% müüb raudselt enamus nendest toodetest ära, sest olen mõnikord sattunud sinna ka kella 23 ajal ja siis neid praktiliselt enam polegi. Väga kurb, et Selver sellise lükke tegi. Kindlasti lendab nüüd palju rohkem kaupa prügisse

 15. Coopis (vähemalt meie kohalikus) oli samuti kunagi – 50% ja nüüd kõigest -25%, täiesti haige värk, minust jäävad need ostmata, seda enam, et minu meelest Coopis ei ole muidu ka väga soodne. Pigem ostan siis juba Maximast täishinnaga, mis on sama mis Coopi -25% :D

 16. Sõltub olukorrast. Kallist asja, mida varem proovida ei raatsinud, ei ostaks ka -30%. Samas kui läksin poodi filee järgi ja täna vaja, siis kindlasti võtan selle -30% oma.
  Meil ka kodupood Selver, vahepeal märkasin, et -30 % neil need, mis aeguvad homme ja kaupa palju järel ning -50%, mis täna.

 17. -30% ei tekita minus ka mingeid emotsioone. Pole nii suur allahindlus nt 3 eurise toote pealt, et peaksin ostma tänase kuupäevaga toodet. Pigem kas siis ei osta (kui oleks olnud emotsiooniost) või siis ostan juba pikema varuga toote. -50% paneks mind juba ostma sest et noh…pool tasuta :D

 18. Sama asi. 30% asju ostan ainult neid, mida on tõesti vaja, nt hakkliha, mida saab sügavkülma panna mingiks ajaks. Kuid varem, kui oli 50%, siis sai proovitud ka asju, mis olid nö mugavustooted, nt valmistoit.

 19. Tegelikult on nii, et seal ülevalt poolt on antud juhised, et siiski panna toodetele -30% kleepsud, ideaalis ei kasutaks üldse kleepse või alandatuid hindu. Kui mingi toode on teada, mis ei liigu ei eelnevalt alandatud hinnaga siis võib panna -50% kleepsu. Miks nii? Sest Selveril on kasumlikum ikkagi väiksema protsendiga toode maha müüa kui suuremaga (kasumlikus on siis suurem kauplusel/ettevõttele). Kategoorija juhid saavad tegelikult igalt poolt “vatti” miks tooteid on liiga palju tellitud ja siis allahindlusega. Miks mahakandmised on suured? Miks müüke ei jälgi ja tellitakse üle? Kliendid on pahased kui miskit on riiulil otsa saanud, aga miks te siis rohkem ei telli juurde. See kõik on kohati masendav, sest peab tegelema ennustusega. Kord liiguvad asjad hästi ja pole probleemi, teine kord jälle jäävad seisma olgugi et tegu näiteks sama tootega lihtsalt erinev ajaperjood. Värskete toodetega aga peab kuupäevi jälgima ja tagama, et oleks olemas tooteid. Arvestama peab ka tarnepäevadaga, kõiki tooteid ei saa igaks päevaks tellida. Mõni käib kord nädalas, mõni 2 või 3x nädalas, aga on ka selliseid kaubagruppe mis käivad igapäev.
  Seega mõistvat suhtumist palun!

  1. Olen 100% nõus! Tegelen ka igapäeva selt tööl sellesama ennustamisega, siht keeruline ikka! Ja siis saan puid alla, kui on palju allahindluses ja siis jälle häda kui puudu, nagu nõiaring.. Häda ja mäda aga huvitav on lugeda, kuidas see %mõjutab tarbijat ostma. Ma küll saaks kasutada taktikat 30% ja 50 % aga kuna meil väike maa pood ja endal (juhatajana) lõpeb tööpäev 16.00 paiku ja tavamüüja allahindlusi ei oska ja ei tohigi teha siis jääb paraku see enne sulgemist miinus misiganes kahjuks ära.

 20. Tegelikult poleks vaja neid -%, kui kaupa tellitakse õigetes kogustes.
  Väiksemad tellimused ning ostavad ära need kellel neid tooteid vaja on.
  Muidugi eelistan ka näiteks A1000 käies -50% leiba osta (see vaid näide). Kuid tuleb mõista ka omanike soove ning ka töötajate kelle palgatõus müükidest sõltub.
  Seeaga, tellides mõistlikes kogustes pole ka kleepsutamiele kuluvat ajakulu (tüütasin Prismas ja kleepsutamise ajal jõuaks midagi kasulikumat teha) ning ka raiskamine jääks minimaalsemaks.
  Ärge mõelge vaid enda peale. Kui ei raatsi kallist Selverist osta siis tehke ostud seal kus tooted odavamad.

 21. Kusjuures võiksin oma kogemustest öelda, et nii see pole. Nii Arsenali, kui Balti jaama Selveritesse saan päris tihti -50% tooteid, viimati lausa paar päeva tagasi. Jah, neid on vist vähem, kui varem aga seda, et -50% soodukat pole, ei saa öelda!

 22. Rimis ei ole näiteks üldse sellist süsteemi, et sama kuupäevaga tooted on allahinnatud.

 23. See on nüüd üks harvadest kordadest, mil ma kommenteerin ja isegi nõus olen. Jah, mina ka neid -30% tooteid enam ei osta.
  Kuigi olgu öeldud, et see allahindluse protsent tundub kohati olevat poe määrata – sest olen täheldanud, et poodide kaupa on see mõnikord erinev.
  Igal juhul märkasin ka mina sarnast muudatust hiljuti ja väga negatiivne emotsioon tekkis. See -30% on nagu selline, et…. no ma siis pigem võtan mõne sooduspakkumises oleva toote, mis ei ole kohe aegumas. Aga see -30% sama päeva kuupäevaga asja eest (eriti kui ma õhtul poes käin – sisuliselt on see juba aegunud siis) – ei kõneta kuidagi üldse. Või noh, ma olen ka pigem kurb olnud, et toit läheb ju siis prügikasti. Oleks -50%, siis läheks kaubaks.
  Minu meelest on Selver selle -30% ja -50% vahel pidevalt mänginud, mäletan sarnast tsirkust ka mõned aastad tagasi. Ei tea, kas kontoris jälle inimesed vahetuvad ja sellist “ajaloolist mälu” ei ole, mis ütleks, et see -30% ei tööta….

  Coopi -25% on lausa halenaljakas mu meelest. Jätab küll mulje, et nad pigem viskavad minema kui et inimesele normaalse hinnaga annavad.

  Prismas on huvitav loogika. On küll -30%, aga mingist kellast õhtul on kõik -30% tooted juba -60% hoopis. Sellest ma võin natuke veel aru saada – et mida rohkem õhtu poole päev veereb, seda enam toode aegub ja seda tõenäolisem on prügikasti sattumise variant.

 24. Haapsalu Selveris olid täna küll väga palju asju -50%. Ja iga päev nii. -30% tooteid üksikuid. Kas tänu teile muudeti juba -50% tagasi või on siis piirkonniti erinev.

 25. Esita see küsimus otse Selverisse ja nad selgitavad Sulle selle teema tagamaid. Jaekettides on siiski ka nö. eraldi kuluread jne. On teatud %, mis on arvestatud mahakandeks, samas on eesmärgid marginaali teenimiseks. -30% toidukaubas ei too enam mingit kasumit, see on juba miinusmüük. -50% teeb selle miinuse suuremaks. Seega kui hetkel on neil mahakande norm.% näiteks 2, siis on igati loogiline, et neil on kasulikum maha kanda, sest see on juba aastaeelarvesse kinnitatud okei %. Miinusmüük aga tõmbab marginaali aina alla ja kui eesmärgist pidevalt maha jäädakse, siis on igatahes kasulikum kanda maha kuniks see jääb normi piiresse, mitte pidevalt jääda alla planeeritud marginaaliprotsendi. No ja miljon muud asja veel. Ei tööta Selveris, aga olen kaubandust õppinud ja ka töötanud kaubanduses ja mul on täiesti ettekujutus olemas, kuidas asjad toimuvad. Olen kindel, et päringu peale vastab Selver meeleldi, millest sellised otsused.

 26. Coop oli esimene, kes juba mõnda aega tagasi selle -50 ära lõpetas. Enne seda olin suur allhindluste kütt. Või noh, mis kütt, teadsin lihtsalt , et kui 14 läbi töölt tulen, hinnatakse toitu 50 protsenti alla. Kui tuli see -25, -30 kadus minu jaoks mõte ära.
  Olin samuti imestunud, kui nädalavahetusel Selveri käies nägin, et nad jälle üritavad oma 30 protsenti juurutada. Kord neil see juba oli, aga üsna pea mindi vana juurde tagasi. Siis oli neil ka mingi kahtlane ülemineku periood, kus koogi ühel pool oli -30, teisel -50 ja oli täiesti õnne küsimus, kumb pool müüjale ette jäi. Paaril korral pöörasin sellele ka tähelepanu, aga saadi koguni kurjaks, et mis vahe mul siis nii väga on… No ikka on.
  Pole kunagi pirtsutanud ja olen ka seda meelt, et kuupäev ainuüksi toidu kõlblikkust ei näita. Inimesel on meeled! Globaalsed trendid on teised, aga meie teeme jälle tagasikäigu. Kauplused on ahneks läinud.

 27. Ida-Virumaa Selveris oli täna veel -50% allahindlus. Loodan, et nii ka jääb! Mega hea võimalus säästmiseks

 28. Jube mis selverites üldse toimub Nii raiskamise kui suhtumise kohapealt olles näinud,hoian pika kaarega eemale!

 29. Loen neid kommentaare ja lihtsalt ei saa aru – 30% allahindlusega sama kuupäeva toodet ei osta, 50% ostaks. Aga kui 50% enam ei ole, siis ostate ju täishinnaga tooteid ja maksate veel rohkem kui -30%?!!! Alati ei ole ju ühed ja samad tooted allahinnatud, on erinevad tooted ning kui muidu on suva, et sama kuupäevaga toode, panete sügavkülma, siis järsku kui on vaid -30% tekib suur vahe ja pigem ostate kaugema kuupäevaga ja kallima toote ja vb panete kodus ikka sügavkülma? Okei võtame tordileti, kui 22 eur tordi eest maksta ei raatsi, isegi kui see on -30%,siis pigem võtate mingi sitema tordi, mis täishinnaga? Või ei võta üldse siis? Tort ju selline asi, mida on kas vaja või ei ole, niisama õhtusöögiks prooviks niikuinii ei osta ju.
  Mina ise ostan pigem koguaeg täishinnaga tooteid, sest minu kogemus ütleb, et kauplustes tihti hoiustatakse asju valesti ja isegi, kui kuupäev juba kukkunud polr, vüib halvaks läinud toitu saada. Aga kui mul on salatiletis erinevad salatid ja ma tean, et söön selle salati täna ära, siis võtan küll soodukaga, mitte täishinnaga alternatiivi, sest muidu malsaks ju veel rohkem kui see “hädine” -30%.

  1. Mina võin ka vabalt osta tordi õhtusöögiks proovida :) Või siis tean, et sõpradega kohe kokkusaamine, keegi tuleb külla vms ja haaran kaasa.
   Mingit uut asja, mis maksab päris palju (nt 22 eurot tort) ma lihtsalt proovimiseks täishinnaga enamasti ei ostaks. Aga poole hinnaga juba ostaks (ja kui selgub, et ongi väga hea, siis teinekord ostaks ehk täishinnaga ka).

 30. 30% on siis kui on ükspäev aega säilivusaja lõpuni. Kui on sama päev siis 50 %.

 31. Ei osta allahinnatud ja sama kuupäevaga toitu. Olen korduvalt visanud prügikasti liha, millel säilivust veel mitu päeva, nii et teadlikult ei hakka riskima. Samuti ei tarbi toitu, millel “kõlblik kuni” kukkunud on, kuna olen näinud aegunud piimast saadud toidumürgistust (lisaks olen käinud toiduhügieenikoolitusel). Need bakterid, mis liha- ja piimatoodetes paljunema hakkavad, ei muuda toidu lõhna ega maitset.

 32. Minu arust nad ammu ahneks läinud, sest alates 21 peaks olema alla hinnatud tooted ja mitu korda extra läinud kella 21 sinna, et saada oma lemmikud korvikesed rebitud lihaga -50% ja pole, kõik täishinnaga tooted ja kuupäevad järgmisest päevast möödas.
  Rohkem ei lähe nii ekstra.

 33. Ma spets selle pärast tavaliselt poes ei käi, et allahinnatud toitu saada, aga eelmine ndl oli küll juhus kui oli hakkliha vaja. Täishinnaga ma seda Saaremaa lihaveise vms ökot liha tavaliselt ei osta, aga -30 või -50% ostan kindlalt. Ja mitu korda ongi Selveris olnud nii, et olen sattunud just sama kuupäeva liha peale ja siis olen ostnud mitu tk sügavkülma ka nt. Aga igatahes vaatasin, et on homse kuupäevaga liha jube palju järgi, mõtlesin, et tulen homme tagasi, siis sooduses kindlalt ja ostan ära. Läksin siis järgmise päeva õhtul tagasi ja allahindlust polnud ikka ühelgi pakil, mis siis, et sama päeva kuupäev oli peal. Ma ei tea kas oleks pidanud minema küsima, et äkki tahate ale sildi peale panna? :D

 34. Prismas oli kunagi lausa -70% , aga muudeti ka ära, et maksimaalne ale on -30% ja teate mida Prisma põhjuseks tõi? Et suured soodused tekitasid kaklusi ja sõnelusi klientide vahel leti ees. St et kes esimesena haarats saab odava roa, ma ei tea kui usutav see on, nii nad toona póhjendssid.

Comments are closed.