#elulineblogi

Toidu raiskamisest – ma praktiliselt ei raiskagi!

Seda olete te tänaseks vist kõik kuulnud, et eestlane raiskab aastas 187kg toitu inimese kohta. Mina sain seda teada siis kui Hellmann’s mind oma kampaaniasse kokkama kutsus, seejärel sain samal teemal sõna võtta ka Duubli otse-eetris ja nüüd just Meelis blogis sellest, et meist jääb suur osa toitu ostmata, sest allahindlused ei kõneta ja mina olen avastanud enda jaoks uue mooduse, kuidas veel vähem raisata, sest midagi ei saa lihtsalt raisku minna, kui sul seda kapis ei ole.

Mul ei ole külmik kunagi elus nii lage olnud kui viimased kuu aega ja sellel on väga lihtne põhjus. Ma ostan toidupoest minimaalselt asju. Ei tee suvalisi emotsioonoste, et oh, tahaks teha suppi, praadi, magustoitu ja see on praegu hea hinnaga, võtan. Tahaks midagi head, võtan seda, teist ja kolmandat.

Järgnev postitus ei ole mitte kuidagi sponsoreeritud, vaid ma olengi enda jaoks ülimugava asja avastanud. Naabrinaine influencis, mina proovisin, vingusin storydes ja selle peale kirjutas mulle firma ja andis sooduskoodi järgmiseks tellimuseks.. Ja ei, nad ei ole maksnud mulle, et ma selle postituse teeksin. Lihtsalt tahan jagada oma kogemust teiega. Ja ei, ma ei saa iga kord allahindlust. Ainult üks kord sain.

Millest ma räägin?

Clean Kitchen on nagu kümme muud kohta, kes pakuvad sulle valmis toiduportsusid, mida ise kodus kokata. Tooraine on värske, st et ei ole juba valmis kokatud ja sul pole ainult kuumutamise rõõm, vaid saadki kokata. Ja mina, kes ma üldse ei fänna mingeid retsepti järgi tegemisi – ma olen ausalt täiesti armunud sellesse süsteemi ja juba neljas nädal tegin tellimuse.

Miks? Sest see on nii mugav.

Mu külmik ei ole ammu nii tühi olnud ja ma teen minimaalselt emotsioonoste, sest ma ei käi poes ja mul on 90% ajast kõik vajalik olemas söögi tegemiseks ja ma võin kinnitada, et mu kulutused toidupoele on läinud väiksemaks. Mina olen kogu aeg teinud tellimuse kahele ja meie jaoks on portsud sellised, et saame peaaegu iga kord kaks korda süüa. Kui ma seda Instas jagasin, sain kirju, et nemad küll ei saa topelt kordi süüa, aga eks see oleneb ilmselt retseptist ka. Näiteks eile oli mul menüüs kinoasalat ja seda saime me süüa terve perega kaks korda. Samas, päev varem menüüs olnud juustune polenta kanafileega – sellest jagus tõesti üheks korraks, sest.. kanafileesid oli kaks. Oleks neid neli olnud, oleksime kaks korda saanud süüa, sest polentat jäi alles.

Mis maksab?

Minu viie-kuue söögikorra hinnad on jäänud vahemikku 35-60€. Lisaks ostan siis kappi hommikusöögimaterjali, ala mune, peekonit, sinki, juustu, leiba, saia, piima – mis ükski pole nii kallis, et kuu toidueelarve lõhki ajaks ja mis peamine – mul ei jää midagi alles ja ei lähe raisku. Kõik retseptid on pakendatud eraldi pappkotti ja kõik on juba kaalutud-mõõdetud-välja arvestatud.

Mul ausalt jagub ainult kiidusõnu kui mugav see on. Võtad valid paberkotil oleva sildi järgi, mida täna tahaks ja haarad asjad ja hakkad tegema. Mina olen alati valinud toidud, mis valmivad kiirelt.

Sel korral valisin veidi kallimad asjad – ala loomaliha, krevette ja sinimerekarpe. Aga ka odavamad retseptid on ülimaitsvad. Ma ei teeks ise never kodus polentat või jambolayat või mingeid selliseid variante, mis neil seal on. Teeksin klassikat – kanafileed kähku valmis, mitte ei marineeriks neid soja ja seesamiseemnetega või ei paneks neid mingisse kuivmarinaadi. Aga see tegelikult on nii lihtne ja ei võta üldse ülemäära palju aega. Ja mis peamine – megamugav ja maitsev.

Eile just tegin mingit kanafileed ja mõtlesin, et näe, kui ma muidu poest ostaksin karbi kanafileed, siis ma teeksin kõik ära, selle 500-600grammi ja siis see jääks mõnel juhul seisma, siis soojendad uuesti, pole enam üldse see.. Aga Clean Kitcheniga teed ja valmis ja otsas. Midagi ei jää alles. Ja kuna söögid valmivad kiirelt, jõuad soovi korral ka kaks erinevat päevas teha.

marimell20 kood kehtib esimesele tellimusele Clean Kitchenis. Aga mul on teile lifehack, mida ise ka kasutan – registreeruge kasutajaks, tehke püsitellimus (nii on portsu hind soodsam) ja kui te järgmisel nädalal ei taha enam tellida, pange tellimus pausile. Kui toit otsa saab ja tahaks uuesti tellida, klikkige see linnuke tagasi ja valige uued söögid ja jälle kuller tuleb. 

Mul näiteks on tihti nii, et midagi tuleb vahele ja mul ei ole uueks kuupäevaks söögid veel otsas, siis panen pausile ja tellin uuesti kui viimane söök alles on.

7 thoughts on “Toidu raiskamisest – ma praktiliselt ei raiskagi!

 1. Minu vaieldamatu lemmik samuti. Olen juba 3 pakki saanud 5 päeva menüüdega. Lihtne, kiire, mugav ja toit ei lähe raisku. Portsud suhtelised suured. Tavaliselt söön eelmise päeva väikest ülejääki veel järgmise päeva lõunaks ka
  Ja veel üks suur + seda saab tellida ükskõik kuhu, kasvõi Muhu saarele

 2. Idee tore, aga – pakendamine-pakendamine-pakendamine. Erinevalt raisatud toidust, mis on biojääde, pole pakend seda teps mitte. Ka paberpakend on nn jalajäljega. Kuidas neil sellega lugu on?

  1. Neil sellega hästi, saad pakendid soovi korral ka tagastada. Kastid ja külmakotid. Kõik on pakendatud paberkotti mugavalt, ei ole kiles jne. Okei, topsikesi tekib aga neid saab kodus ka taaskasutada :)

  2. pole ka samal põhjusel tellinud, et tohutu palju pisikesi plasttopse ja kotikesi tuleb sellega. pakun, et paari ampsu minemaviskamine on säästlikkuse kohapealt köömes selle kõrval

  3. Kui sa ei ole tellinud, siis sa ei tea kui palju neid topsikuid ja kotikesi on. Mina nt taaskasutan neid :)

  4. see, et ise ei telli, ei tähenda, et ei tea. pilte ju näinud ja sõbranna tellib. kui tellin 4-5 retsepti nädalas, ca 20+ retsepti kuus… palju sa neid taaskasutad lõpuks, pakid kogu elamise ümber neisse? :D

 3. Mul ei teki ka jääke, sest ma ostan nädala toidu korraga ja ma üldiselt tean, palju ma söön. Kui ka jääb midagi üle, saab selle edukalt mingi muu toidu sees ära kasutada, kasvõi teen siis pirukaid ja kõik jäägid lähevad täidisesse. Lisaks tekib oluliselt vähem pakendeid ning ka kuller ei pea iga mu toidukorra pärast sõitma. Mitte, et ma teeksin seda tohutu keskkonnasäästlikkuse pärast, aga need on lihtsalt boonused, mis mu sissekujunenud elustiiliga kaasnevad.

Comments are closed.