#meeliskirjutab

Meelis kirjutab: kas mu koduleht ei saagi valmis?

Aasta esimeses pooles otsustasime luua Eestis ühe natukene teistmoodi reklaami- ja turundusagentuuri ja loomulikult oli vaja kodulehte. Oktoober on juba poole peal ja kodukas pole ikka veel valmis. Tuttav olukord? Või on tõesti viga ainult minus?

Tegelikult on nii, et domeen on registreeritud, kujundus on valitud, tekstid on koostatud, aga midagi on ikka nagu puudu. Ma mõtlesin, et olles aastaid blogi pidanud ja kirjutanud pressiteateid ning arvamuslugusid, kui raske saab olla löövate tekstide kirjutamine? Kui raske see siis ikka on, panna kirja oma visioon, missioon ja eesmärgid? Oo, kui raske! Loomulikult on kirja pandud hunnik teksti, aga ei ole nagu see, ikka on midagi puudu.

Ma olen tekste ja visuaali muutnud vähemalt korra kuus, Leenu umbes kaks korda kuus veel lisaks. Kõigepealt sai valmis suht lakoonline ja salapärane leht. Polnud seal suurt muud kui registreerumis- ja kontaktivormid ja basic info. Jagasin seda paari sõbraga. Sain tagasisidet – tahaks ikkagi teada, kes selle taga on, mis sa sellega mõtled, aga miks seda ei ole ja see on ka puudu ning mis asi see BLOGIT täpsemalt on? Nimelt oli see mul algselt jube kuiva ja ametliku tekstina kirja pandud.

Okei, uus muutmiskuur. Paremaks. Siis tuli email „Pane oma koduleht müüma“ – loomulikult liitusin ma järgmise kohaga, et saada parimaid nippe, vastavalt juhenditele timmisin jälle lehte. Avastasin, et see pole ikka see… On nagu parem kui esimene, teine ja kümnes versioon aga siiski süda ei ole rahul.

Muideks oma kodukat “müüma” panna ma ei oska senimaani, aga seevastu olen ma saanud kümneid kirju, õigemini pakkumisi, kuidas mul tuleks maksta kõigest 200 eurot ja ma saaks veel targemaks kui ma praegu olen. Loomulikult, kui ma otsustan veel mõned (kümned) koolitused läbida, saaks minust vabariigi parim kodulehe tegija, lihtsalt anna meie firmale hästi palju raha koolituste eest.

Guugeldasin siis lisaks kõigele veel, äkki saan mõne tabava idee, avasin kümme erinevat lehte, suht sama sisuga. Hakkasin siis otsast peale vaatama, kas mu leht vastab “kümnele” põhipunktile. Oo, ongi nii. 1,2,3 on täidetud, neljas osaliselt, viies-kuues ka, seitsmendat pole mul üldse. Nojah, teeme. Kaheksas on poolik, üheksa-kümme olemas. Vaatan, et no pole päris viga. Lähme uuesti laivi. Aga ikka pole rahul, sest kuigi kõik on tehtud punktide järgi ja peaks nagu toimima, siis see miski närib mind sisimas ja paneb mõtlema, et ka mu koduleht ikka “müüb” piisavalt hästi.

Kui aus olla, ega ma ei tea, kui pikk aeg on normaalne ühe kodulehe valmimisele. Ma saaksin tööd teha ka ilma koduleheta, aga mulle endalegi ei tundu väga usaldusväärne mõni kiri, mille taga pole midagi peale nime ja emaili. Tahan kodulehte, infot, ülevaadet, sest see tekitab usaldust.

Ja kui nüüd päris aus olla, siis ma ei vaata kunagi ühtki kodulehte selle pilguga, et kas mõni tekst vajaks täiendamist või kui hästi on pildid valitud. Kui ma saan peamise info kätte, siis on hästi, olgu selleks, siis ettevõtte missioon, visioon, partnerid, kogemus, töötajate andmed või lihtsalt email, kuhu kiri saata.

Kas üks koduleht saab kunagi olla ideaalne või on asi lihtsalt minus, sest ajan taga seda perfektsust ja kõikidele nõuetele vastavust? Millal on see aeg, et ma saan öelda: „Jah, BLOGIT on valmis ja tere tulemast külastama mu kodulehte.“ Kui kerge või keeruline peab olema kodukat luua? Mis on sinu soovitused kuidas käituda sellises olukorras, kui mitte kunagi ei ole rahul?

25 thoughts on “Meelis kirjutab: kas mu koduleht ei saagi valmis?

 1. Ka oma blogi ei oska te myya..üldse teie blogi nii igav viimasel ajal…vaevalt siin lugejaid enam on (kui just mingit skandaali pole)
  Ja siis arvate et olete kõvad firma tegijad? Eestis on vaid 1 kuulus blogija ja see on Mallukas . Iga firma oskab ise tema poole pöörduda.
  Bullllshit
  Nagu nii te mu kommi ylesse ei lase.. täpselt sellised oletegi .

 2. Erinevalt teie enda kujutlusest ei ole kirjutamine te tugevaim külg – seda arvamust korra juba avaldasin ja see kommentaar ilmselt filtrit ei läbinud. Praegune postitus paraku näitab veel kord, et nii on. See, et jagate reisikogemusi või kirjutate, mis restoranis/hotellis meeldis/ei meeldinud on üks asi – aga teise poolega, tunnistate ise, olete ju hädas. Kuidas te seda teenust siis pakkuma hakkate? Pole te esimesed, kes on kujutlenud, et kui olen aastaid blogi pidanud, siis olen kõva kirjutaja – ja siis kirjutamisoskust nõudvale tööle sattudes lõpuks avastanud, et ei tule toime (või saavad enda arvates hakkama, aga tööandja/tellija pole rahul). Ehk tuleks ikka leida enda tõelised tugevused ja siis neile keskenduda?

 3. Ma ei ole veel ühegi firma kodulehel nende visioone ja missioone lugenud. Kirjutanud olen, koolis kästi, 15 aastat tagasi. Ma ei teadnudki, et ikka veel keegi peab seda ameerikalikku sõnavahtu oluliseks. Niikuinii on enamuse firmade missioon ja visioon võimalikult mugavalt ja mõnusalt palju raha teenida, aga vot selline lause ei kõlba, üllas ja suuremeelne tuleb olla :D Selline pliiatsist imetud kohustuslik asi, mille kohta on keegi kuulnud, et ühel korralikul firmal ikka peaks olema ja veel need mõlemad ja vaata, et segi ei aja, mis neil kahel vahet on.

 4. Lase klientidel/külastajatel lehte testida. Võin ka jagada usability reegleid ja soovitusi kodulehe koostamiseks.

  Infoteadlane

  :)

 5. Pane kodukas üles nii nagu ta sul hetkel on. Tänapäeva interneti ja sotsiaalmeedia “ajastul” ei ole võimalik midagi lõplikult valmis teha ja siis pikalt sellel liugu lasta. Oluline ongi paindlikkus, oskus muutustega kaasa minna ja hoida ka koduleht pidevas muutumises. Alusta vähemast ja vaata, mis nõudlus peale tuleb – mida on sul vaja juurde panna, mida muuta jne. Sa praegu teed kodukat endast lähtuvalt – aga sa ei tea, kuidas võtavad seda sinu potentsiaalsed kliendid. Ja kodukat peadki sa ju tootma just neile, mitte enda jaoks. See kas sulle endale kodukas ideaalne tundub, ei oma tähtsust, kui see toob sulle soovitud kliendid. Oluline info on see, mille koduka vaataja peab kätte sama lihtsalt, loogiliselt ja kiirelt. Kui see on olemas, siis ülejäänud vahtu seal ümber saad alati muuta, paremaks teha, juurde panna või maha võtta.

 6. Üldse mitte halvaga, aga te püüaks nagu hambad ristis selle blogiteemaga (alguses blogi, nüüd Blogit) kuhugi jõuda. Samas jääb sädet puudu ja olete seda ju ise ka korduvalt tunnistanud … Kui see blogiga teenimine nii keeruline ja vaevarikas on, siis võibolla peaksite midagi muud proovima? Tallinnas peaks ju töökohti jaguma ;) Ja blogi võikski siis niisama hobikorras edasi pidada, spontaanselt kirjutades oleks võibolla tekstid kaasahaaravamad ka.

  1. Sa oled millestki valesti aru saanud, või oleme meie siis end valesti väljendanud… Või siis me ei oska end nii väljendada nagu mõtleme :) Meil on blogiga ja sellega teenimisega vägagi hästi, üldse ei kurda. Loe mu teist tänast postitust… Nälga ei jää. Blogit on kõrvalala, millega aktiivsemalt oleme tegelenud kuu aega, mis tulemusi sa juba tahad, et me peaks pillid kotti pakkima ja tunnistama, et me ei oska :D Naljatilk.

 7. Ma ei saa aru, mida inimesed kraaksuvad, et nii igavaks olete muutunud.
  Minu meelest just vastupidi! Ma olen teid vahelduva eduga paar aastat jälginud ja täiega äge on vaadata, kuidas inimesed ajas muutuvad. Isegi Mallukas on ju muutunud :)

  Ja mis puutub kodulehte, siis minu kui täiesti võhiku arvamus on see, et proovi kuidas sa proovid – alguses ei saagi maksimumi. Laske sellel kodulehel orgaaniliselt koos enda ja ettevõtte tegevusega kasvada ja nii jõuategi parima lahenduseni :)

 8. Manjanaga nõus. Missioon ja visioon ei koti kedagi. Aga muidu copy on Sul väga okei. Puudu on fotomaterjal, pildid. Ilma on väga kuiv ja tuim. Pildid panevad asja elama.
  Meist all võiks nimed olla koos perekonnanimede ja fotodega. Jätaks usaldusväärsema mulje.

  Lisaks võiks olla veel mõned kliendisoovitused. Et kliendid kiidavad (ikka nime ja näoga) kuidas tänu blogireklaamile tõusis selle või teise toote müük nii või naa palju.

  Meiliaadress võiks olla aktiivne (ettevõttele lehel). Ja sealsamas ettevõttele mõeldud lehel kargab esimesena silma sõna FUCK. Ei mõju väga hästi, isegi intrigeerivalt ei mõju vaid labaselt. Ja hüüdlaused stiilis do what makes you happy! ajavad ausalt öeldes juba südame pahaks, need vahivad vastu absoluutselt igal pool – kohvitassidel, sisekujunduses, T-särkidel jne

  1. FUCK’i otsisin taga :) Muutsin.
   Inimeste piltidele mõtlesime. Teeme ära. Proovime sedapidi siis.
   Tagasiside/kliendisoovitused on hea mõte.
   Aitäh!

  2. Ma päris ei nõustu, et missioon ja visioon kedagi ei koti. Alles hiljuti hakkasin ühe projekti kallal nokitsema ning partnereid ja sponsoreid otsides lugesin läbi päris mitmed visioonid ja missioonid, et mõista kas minu projekt sobiks konkreetse firma või organisatsiooniga. Muidugi annab need märksõnad “visioon” ja “missioon” kõrvale jätta ja oma firma loo & eesmärgid muul moel tekstina esitada. Kuidas kellele sobib :)

 9. Minu meelest ka on teil copy väga hea, ladus ja mõnus lugeda. Küll aga kohe avalehel eksite ühe olulisema kasutatavuse nõude vastu: nimelt näeb hea kasutajadisain ette, et mitte miski ei hakka lehel laulma, liikuma, vilkuma vms tegema ilma kasutajapoolse tegevuseta. Ehk et tahad videot panna, väga tore, aga kasutajal peab selge olema, et video hakkab mängima ainult siis, kui tema seda tahab ehk klikib. Nii et mina mõtleks nende liikuvate pilvede asemel midagi muud välja :)
  Kui asja vastu rohkem huvi on, võite guugeldada UX/UI disain, kasutatavus, WCAG nõuded. Päris häid soovitusi leiab nt siit: http://blog.twn.ee/et (seal on muidu ka väga toredad inimesed, kellelt vajadusel nõu küsida :)).

 10. Perekonnanimed ja fotod on hea mõte. Mind blogijana huvitaks info tulevaste koolituste kohta. Kes koolitavad, mis on konkreetsemad teemad, milline on hind? Senise info põhjal ei oska öelda, kas agentuur on mulle huvipakkuv või mitte. Või peab liituma, et rohkem infi saada?

  1. Saab ka üleüldiselt BLOGITi Facebooki lehel silma peal hoida, seal jagame infot. Järgmine koolitus – ettevõtlus blogijatele – kas teha OÜ, end FIEks, sõlmida käsundus- või töövõtuleping jne. Puhas seadus ja raamatupidamine :)

 11. Mina olen suurfirma turundusjuht ja võin öelda, et ilma visioonita, missioonita ning eesmärkideta on raske, peaaegu võimatu töötada. Kõik juhid ja direktorid läheks erinevates suundades ja otsused võivad venida. Tihti on hea põhjendada, et see on meie missioon ja sellepärast teeme nii. Ma lähtun igapäevaselt visioonist ja missioonist. Nende puudumisest kaotaks ka tavatöötaja, kes ei saa aru, miks firmas segadus on.

  Mina loen ka teiste firmade eesmärke jms. Eriti kui kandideerite tööle, siis lugege need punktid läbi. See annab teile ka infot, kas tahate sellise kultuuriga ettevõttes töötada.

 12. Ma arvan, et BLOGIT on väga hea idee ja suureks abiks just alustavatele blogidele. Ja nagu eelpool juba mainitud – ideaalseks enda jaoks kodulehte ilmselt ei saagi. Ikka leiad midagi, mis on kõigest 99,9% hea 100 asemel.

  Küll aga parandaks ma ära kirjavead ja lisaks puuduolevad kirjavahemärgid. Sihtgrupp on teil ju keskmisest parema kirjaoskusega inimesed?
  Samuti kirjutaksin “Meist” lehte natuke ümber – eestlastel on kombeks kasutada palju umbisikulist teksti (on loodud, on asutatud, on tehtud jne), samas mulle kui kliendile oleks oluliselt mõjusam, kui ma tajuksin selle teksti taga ka reaalseid inimesi. Näiteks:
  “BLOGITi lõime/asutasime selleks, et viia omavahel kokku turundajad/agentuurid ja blogijad, kes pakuvad mitmeid reklaami- ja sisuturunduse võimalusi erinevatel platvormidel.”
  Aga see on juba minu isiklik eelistus :)

  Trükivead:
  mainstream
  “Kui Sinu ettevõttele tunduvad enamus turunduskanaleid juba maistream ja tahaks teha midagi totaalselt teistmoodi, siis oled õiges kohas!”

  tootearvustusse
  “Palju mõnusam on lõunapausi ajal kohvi kõrvale süveneda mõnda asjalikku tootervustusse, vaadata videot või lugeda lihtsalt praktilist kogemust toote või teenuse kohta mõnest armastatud blogist.”

  potentsiaalseid
  “BLOGITi eesmärgiks on aidata Sul jõuda läbi blogide otsingumootorites paremini nähatavale kohale ning tuua e-poodidesse rohkem potensiaalseid ostjaid.”

  Koma puudu:
  “meil on blogijad ehk kanalid mille kaudu seda teha.”
  “Kirjutamisega olen tegelenud sama kaua kui end mäletan.”
  “Ma sain aru kui suure mõjuga võib olla üks blogipostitus ning millistesse kõrgustesse võib ettevõte selle kaudu tõusta.”

  Loodan, et on abiks :) Päikest!

 13. Pisiasi aga kui kirjutate muidu tekstis Sulle, Sind jne igal pool suure algustähega, siis võiks “muidu poleks sa siia” ja “muudame koos sind” ka ära parandada. Need on Blogijale ja Ettevõttele lehtedel, täitsa lõpus.

Comments are closed.