marimelli blogi – milline on ebaeetiline postitus blogis?

Keegi jättis mulle kommentaari, “Aga Leenu, kirjuta, mis on konkeetselt sinu meelest need ebaeetilised asjad/reklaamid/artiklid blogis.“

Ma ei tea, kas ma olen nii „müüdav“ või pohhuist, või lihtsalt loll, aga minu meelest on näiteks ebaeetiline minna presidendivastuvõtule paljaste õlgadega, aga blogis – kirjuta millest tahad. Nagu päisepilt, pole mingit õiget ja valet minu jaoks blogimises. Sinu blogi, sinu vaated, sinu mõtted, sinu ideed… Ja mis täna tegelikult peamine – sisuturunduse ja internetireklaami kanal. Kui mina saan olla kasulik firmale X, et tema SEO tänu minu blogis ilmunud postitusele tõuseb, siis.. milles küsimus? Seega vastus pealkirjas toodud küsimusele: jah, jah, ja veelkord jah!

Ma ausalt ei tunne, et ma oleksin täna mingi eeskuju, mingi püha lehm, kelle järgi keegi peaks midagi otsustama. Jah, ma soovitan asju, proovin, testin, ostan ise, saadetakse, kirjutan, millest parasjagu tahan. Aga ma eeldan, et mind loevad täiskasvanud mõistusega inimesed, kes teevad oma otsused ise.

No näiteks, kiidan Tai ladyboyde showsid. See võib samamoodi olla kellegi silmis täiesti ebaeetiline. Täpselt nagu see viimane kasiino strateegiate lugu.

Mis on üldse ebaeetiline? Ma arvan, et see oleneb inimesest. Mõne jaoks on seks tabu, appi, kirjutas dildodest ja käeraudadest, mõne jaoks kiirlaenud nö reha, mille otsa astuda. Või pangad, pensionifondid, reisifirmad.. Kelle jaoks mis on ebaeetiline. Mina olen vist üsna kõrge taluvuspiiriga ja kui hästi raha sisse toob, siis ma kolm korda ei mõtle. Kui te arvate, et mul pole koostöid mida ma ära ütlen, siis on, päris palju on.

Kõik me seksime, sööme, joome ja käime WCs

Aga kui me tuleme nüüd nende reklaampostituste juurde, siis… Iga jumalama inimene siin maamunal seksib. Iseendaga. Mõne mehega klubist. Või hoopis Tinderist. Laseb sõbrannal endale hoopis dildoga mõnu teha (okei, see on veidikene ekstreemne näide, aga ka selliseid paare on ja see polegi oluline). Suures plaanis pole vahet, seks on seks. Olgu ta kelle vahel tahes ja mis mänguasju kasutades.

Üldiselt reisib ka iga inimene, pensionit kogub iga inimene, kiirlaenu võtab inimene, kes a) mõtleb, et tal on hädasti midagi vaja, palgapäev on 10 päeva pärast ja maksab tagasi ja nii ongi. Või juhtub midagi erakorralist ja lihtsalt ei ole raha. Võtab üks kord, maksab tagasi ja elu läheb edasi. B) satub täiega ämbrisse. Ikka juhtub. Ma ei saa ju võtta vastutust selle eest, kui keegi teeb oma elus vigu. Eksimine on inimlik. Ma olen samamoodi teinud oma elus vigu, väga valesid otsuseid ja kindlasti teen neid ka edaspidi. Elan edasi. Kuidagi saan ikka hakkama. Rabeled pasast välja ja oled lihtsalt targem.

Mõni arvab, et maovähendusoperatsioon või rasvaimu on kergema vastupanu minek. Mõne meelest jällegi on arusaamatu, et on trenniinimesed ja mitte trenniinimesed. Mina julgen tunnistada, et ju siis olin nii saamatu, et läksin opile, ja olen täna nii saamatu, et teha regulaarselt trenni. Minus lihtsalt pole seda kiiksu.

Noh, nagu mõnel ei käi kiiksu raseduse ajal suitsetamisest loobuda. Minu meelest on see megarõve näha sünnitusmaja ukse taga suure kõhuga naisi (ise nägin, oli rõve!) suitsetamas, aga ma tean, mida nad tunnevad. Minul ka ei käinud seda klikki. Kuniks ma Henry juures koolitusel käisin, aga saate aru, nii palju kui on inimesi, on ka erinevaid arvamusi ja klikke, mis inimeste peas käivad, tekivad, tulevad, lähevad. Lõppude lõpuks teevad kõik inimesed ise need otsused oma elus.

Ma tahan tuua paar näidet elust enesest, ma ei pea silmas praegu ainult enda blogi, vaid üleüldse blogimaailma ja reklaampostitusi.

marimelli reisieelarve = reklaampostitused

Firma X ütleb, kuule, meil on uus sihtkoht, olgu selleks Portugal, Malta või Kariibimere piraatide laev, meil oleks vaja seda promoda. Anname sulle tasuta reisi kuhu iganes minna soovid. Sulle ja mehele, ah, okei, võta lapsed ka kaasa. Lapsehoidja tahaksid ka võtta? Ema hoopis? No pole probleemi. Meil vaja Portugali/Maltat/Kariibimere piraatide laeva promoda. Palun näidake mulle see üks inimene, kes ütleb ei. Ja isegi kui selline inimene kuskil leidub, siis ma reaalselt sooviks teada miks? Miks ta ei võta sellist asja vastu? Ei taha reisida? Ei meeldi maailma näha? Mälestusi koguda? Oma raha millegi muu jaoks kasutada?

Okei, näide elust enesest, kirjutab firma X, mul vaja ühte asja promoda, see ei ole nagu päris su blogi teema, aga.. no äkki saad. Mina mõtlen hetke, no ei ole tõesti. Inimene selgitab mulle, et tema jaoks pole oluline, mida inimesed kommenteerivad või arvavad, tema jaoks on oluline SEO, DA, CF ja TF. Pakub mulle minu jaoks sobiva summa, ütlen ausalt, minu terve kuu toidupoe eelarve. Miks ma ei peaks seda vastu võtma? Sest keegi arvab, et see on ebaeetiline? Ok. Aga mina maksan selle eest oma terve kuu toidu. Jah, ma tean, perekoolikad ütleks, roni tööle, ahv, aga.. blogi ongi minu töö :) Ma olen ajaga kasvatanud sellele head näitajad, mis panevad firmasid postitusi ostma ja koostöid tegema.

Eelmine aasta kirjutas mulle kiirlaene pakkuv firma, soovis kuute erinevat postitust, sisu sain ise valida, viitama pidin ainult neile. Hinnapakkumine oli konkreetne: küsi palju tahad, kindlasti saame kokkuleppele. Mõtlesin, tavai, ma ei pea sellest kirjutama, küsin Tai eelarvest puuduoleva summa. Jäin ootele. Eeldasin, et seda on liiga palju ja sinna see koostöö jääb. Aga ei, ma sain. Suure firma jaoks on selline summa köömes turunduseelarves. Minu jaoks terve reis. Pluss mõned tunnid tööd (no umbes üks pikk tööpäev) kuue postituse tegemiseks, mis räägivad rahast. Sorry, aga tõesti, ma ei tunne, et ma käitun valesti, kui teen tööd ja saan selle eest raha.

Lõppude lõpuks mina ei sunni kedagi minema kasiinosse mängima või mingeid laene võtma. Tulles veel korraks laenude juurde, siis inimesed ikkagi tahavad, et räägitakse oma kogemustest pankade ja eluaseme laenudega. Kes kuidas mida saab ja millistel tingimustel. Olgu see siis eetiline või mitte, aga huvi on olemas.

Paar kuud tagasi kirjutas mulle üks firma, et üks instagrammer olla mind soovitanud. Olgu, tegemist on üsna veidra tootega, aga kui hinnaks pakuti mulle paari postituse eest mu kolme kuu toidupoe eelarve, siis ma ei mõelnud pikalt. Me kõik käime sital. Me kõik sööme. Me kõik vajame elus püsimiseks vett. Me kõik tahame elada enamvähem normaalsetes tingimustes jne

Mulle näiteks meeldib reisida. Kõik meie reisid on seotud otseselt blogis ilmuvaga. Kui poleks reklaampostitusi, istuks me ainult nelja seina vahel ja ma ei saaks endale ja oma perele selliseid seiklusi lubada. Elaks ära selle tava kirjatööga, või Meelise tööotsadega, mis me teeme, aga blogi on meie pere eelarves suure kaaluga ja blogi arvelt tulevad kõik lõbustused ja lisad, millega mälestusi koguda ja end inimesena tundma panna.

Jah, kõik reisid, kus me oleme käinud, või mida ma siin blogis olen kajastanud, ma olen nende eest maksnud. V.a Ungari reis, mille võitsin kunagi Facebooki mängus.

Ma olen hea meelega vahenduskanal turundajate ja rahva vahel

Minul ei ole probleemi olla alternatiivseks reklaamikanaliks firmadele või turundusagentuuridele, kes ettevõtteid esindavad. Mul ei ole probleemi pakkuda oma blogis ilmunud sisu ettevõtetele omapoolseks kasutamiseks ja jagamiseks. Kui nüüd ikka täitsa aus olla, on minu blogis kirjutatust inimesed ikka rohkem kasu kui kahju saanud. Avastanud uusi tooteid või teenuseid, alustanud rahakogumist, käinud reisil kuna mina olen sellest kirjutanud jne. Saanud kasutada sooduskoode ja selle arvelt oma raha säästnud.

Ja nagu Mihkel Raud ütles, neid keda ei vihata, neid pole tegelikult olemas. USA edukaimad on just need, keda vihatakse. Vaadake või Trumpi. Mitte, et ma end temaga võrdleks, aga point jääb samaks. Suuri laevu saadab ikka kajakate kisa :D

Võimalik, et ma olen rahaahne, ebaeetiline, arvutan kõik rahaks ja müüks oma vanaema klikkide nimel maha, aga.. Mis teha, ma olengi selline. Ma ei ole sündinud selleks, et kõigile meeldida, vaid selleks, et elada nii nagu mulle meeldib.

23 thoughts on “marimelli blogi – milline on ebaeetiline postitus blogis?

 1. ma tasuta reisile ei läheks. esiteks vastutus loomade eest ja ilma elukaaslaseta ma ei reisi, pole nii iseseisev julge.
  kas liigne reklaam, ei peleta inimesi eemale.
  sinu blogi tee mis tahad.

  1. Esiteks, sa oled ju siin, sellest võib eeldada, et ei peleta.
   Teiseks, mul on reklaampostitusi ikka kordades vähem kui enda elulisi postitusi ;)

 2. Kes on tänu sulle alustanud raha kogumist? Mu meelest on su lugejad utsitanud sind raha koguma, aga ikka ei õnnestu.

  Ma usun, et Hedon oleks päris rõõmus oma toa üle. Ja kui ühe reklaampostiga saate 3000-4000 euri, siis selle võiks küll oma elamise fondi panna. Kas tõesti 2nädalane reis on väärtuslikum kui ülejäänud 350 päeva peab laps kuskil põrandal magama selle asemek, et saaks oma toas magada? Ma saaks aru inimestest, kel poleks raha reisida ja tuleks ots otsaga kokku. Aga no tõesti ei kujuta sellist elu ette.

  Soovitan liituda Kogumispäeviku grupiga. Äkki inspireerib ja motiveerib:)

  1. No ma tean reaalseid juhtumeid, kus meie mingite postituste peale on hakatud raha korjama ja oma kodu ostetud. Lihtsalt meil teised prioriteedid kui neli seina :) jah, see kahe nädalane reis on väärtuslikum kui suurem elamine või pangale kuuluvad neli seina. Praegu ma olen vaba oma seitse asja pakkima ja minema soovi korral või teisele poole maakera, ilma, et peaksin pangale midagi maksma :)

 3. Ma jälle pole kunagi aru saanud, kes on need inimesed, kes arvavad, et blogijad justkui peaks neile huvitavat infot koguaeg tasuta jagama või et kui selle info eest makstakse, siis ilmselgelt pole see tõene vaid kinni makstud.

  Kui tänaval jagatakse flaiereid või infolehti vms, siis see on okei, et neile selle eest makstakse, aga kui keegi internetis reklaami teeb ja jagab seejuures oma isiklikku kogemust juurde, siis selle eest jumala eest raha ei tohi saada. Kui poes müüja soovitab mingi kindla brändi tooteid, kas siis eeldatakse tõesti, et ta oma kogemus just selle tootega on nii hüpersuper? Jah, tihti ongi, aga teate mis, poed teevad ka müüjate vahel “võistlusi” ja vastavalt sellele, kes kui palju müüb saab selle eest lisapreemiat. Kas see on eetiline? Ei tea. Kas müüja loobub mingit oma lemmikut soovitamast selle teise brändi kasuks, et saada ise järgmine kuu rohkem palka? Oma kogemusest lähtudes – peaaegu alati! Kui mulle pakuks keegi tasuta auto liikluskindlustust selle eest, et soovitaksin neid edasi, siis mis otsast see ebaeetiline oleks? Ainult selle pärast, et mina ise ka sellest mingit kasu saan?

  Üks hiljutine juhtum – sattusin ühe tuttavaga juttu rääkima ja tuli teemaks, et viisime hiljuti lapse esimest korda ööseks vanaema juurde ja õhtul tellisime Woltist süüa. Kasutasime sinu koodi ehk et saime 7.- krediiti ja too tuttav kohe küsis siis, et Issand, sa ikka tead et ta saab ka raha selle pealt ja sööb koguaeg niiviisi teiste arvelt tasuta? Okei, mis mõttes teiste arvelt? Kelle arvelt? Wolti? Ja siis? Mina sain ju ka 7.- odavamalt oma toidu, miks peaks mul kahju olema, kui keegi teine veel saab? Puhas kadedus, et kui keegi veel minu abiga midagi odavamalt/tasuta saaks, siis parem jätan ise ka võimaluse kasutamata? Kui mul on vaja midagi osta ja mõni blogija jagab just vastavat sooduskoodi, siis jätan selle kasutamata, sest blogijate endale saadeti sama toode ehk tasuta? Et lähen ostan lihtsalt mingist protestist asja täishinnaga? Kahtlen, et kõik need kommenteerijad on jätnud sellised head võimalused kasutamata ja kui ongi, siis noh, nad teevad seda oma vabast ajast ja oma rahakoti arvelt :D

 4. Ja tegelikult on ju ükskõik mida teised arvavad kui oled ise rahul. Need ilkujad, süüdimõistjad jne istuvad kodus ja rügavad tööd ja sina pesitsed sooja päikse all ;) las nad siis “mölisevad” kui see sulle vaid tulu sisse toob :D
  Keep calm & love your life

 5. Ma reaalselt arvan, et maas vedelev raha tuleb üles korjata ja sina seda teed. Tubli naine!
  Mina korjan näiteks… Deem. Isegi seeni ei korja eriti sügisel metsa alt.
  Igatahes. Tehke järgi või makske kinni!

 6. Endiselt, mulle meeldivad reklaampostitused. Siis saan ise ka infot, mis uut on turul.

 7. Ma olen täiesti nõus, et igaüks võib kirjutada oma blogis, millest soovib. Nagu ütlesid: “Sinu blogi, sinu vaated, sinu mõtted, sinu ideed”.
  Ma ei saa aru osade inimeste vajadusest dikteerida, millest keegi kirjutada võib. Ja olgem ausad, need, kes kritiseerivad blogijaid reklaampostituste kirjutamise pärast, on lihtsalt kadedad, et neil endal nii lihtsalt raha teenida ei õnnestu.

 8. Muidu jutt täitsa okei aga lihtsalt tähelepanek, et kui sa tahad oma siseturundusega edaspidigi korralikult teenida, siis pole mõistlik sellest koguaeg rääkida :D ehk siis keegi ei arva et sa siin teed kavalalt oma turundust, näiteks loenhi su blogi nüüd selle pilguga, ef huvitav mis see on siia peidetud, mida sa tahaks mulle pähe määrida. Lihtsalt rääkides müügist, siis tee seda näoga, et sa ise ka usud mida sa räägid, mil.pole vaja teada kui kõva pappi sa selle eest saad. Ehk siis minu jaoks oli kõik ok kuni selle artiklini. Mitte et ma oleks arvanud, et sa selle eest raha ei saa aga kui palju, selle oleks võinud enda teada jätta

  1. Ega ma iga reklaampostituse eest reisiraha ei saa. Ole nüüd :) Lihtsalt tõin mõned näited. Pealegi, reklaampostitused on mul märgistatud.

 9. No vot siin ongi see kala, et keegi ei pakkunud ju sulle niisama mingit reisi, et umbes mine ja reisi tasuta ja blogi sellest. Pakuti raha, et sa reklaamiksid kiirlaene. See, mida sina selle rahaga teed, see ei puutu ju üldse asjasse – reisi või joo maha, kedagi ei huvita. Kui sa sellest vahest ise aru ei saa, siis ei olegi ju millestki edasi rääkida.

  Muidugi kui sa tahad tavatööle mitte minna ja blogiga teenida, siis jah – reklaam ja sellest tulenevad rahad ongi selle hind. See, millised tööd sa aga vastu võtad ja millise kuvandi oma blogist lood – see on juba sinu enda valik.

  Sa oled ju kunagi kirjutanud, et sulle meeldibki, et teie blogi oleks selline kollane ja kõmuline jne. Sellistel asjadel ongi nagunii selline sitamaik juures ja kehv maine, selles suhtes ei olegi minu meelest mingit vahet, kas seal juures vilgub ka mingi kasiinobänner või kiirlaenureklaam. Teid ju see ei häiri ja ongi omaette eesmärk – miks siis üldse kirjutada selliseid asju eetika teemadel jne. Sa ju tead, kuidas enamus inimesi sellesse suhtub ja väidetavalt sind ei huvita, käitugi siis vastavalt sellele, mitte ära käi ja vabanda selle eest, kes sa oled ja mis sulle meeldib.

 10. Ei saa aru, kirjutad, et said terve Tai eelarve ja siis viimases lõigus ütled, et oled kõikide reiside eest ise maksnud.. kuidas siis? :)

  1. No olengi ju maksnud, st pole saanud kuskilt mingilt firmalt x tasuta reisi vms. Ma olen teinud tööd, saanud raha ja maksnud oma reisi eest.
   Sellessuhtes, et mingi reisifirma pole mu reisi kinni maksnud, et ma neist blogiks vms.

 11. Klge kõik me teeme iga päev midagi ebaeetilist. Näiteks kaevame poes piimariiuli tagumisse ritta, et saada sealt värskem kraam. Iseasi, kas sellest laiale massile rääkima peame. Oh, wait… ;)

 12. Päris vastik lugeda. Et on inimesi, kes ongi ainult raha raha raha raha raha raha ja muud madalad väärtused.. meelelahutus… ostmine… Et see ei muutu ka vanuse kasvades. Ütlen ausalt, selliseid inimesi ma rohkem ei tea.

 13. “Ma ei tea, kas ma olen nii „müüdav“ või pohhuist, või lihtsalt loll, aga minu meelest on näiteks ebaeetiline minna presidendivastuvõtule paljaste õlgadega, aga blogis – kirjuta millest tahad. ”

  Päriselt on sinu arust eetika ja etikett sama asi????

  Terve see post on nii lolli juttu täis, et paha hakkab. Aga eks käingi siin selleks lugemas, et lolluse üle imestada, seega eesmärk taas täidetud. Tänks!

  1. Noh, inimesed on erinevad. Sina käid siin vaatamas, kui loll ma olen, et end paremini tunda, issand kui normaalne ma olen. Ma jälle vaatan mõnda, et issand, on loll, ma palju normaalsem. Elu ongi ring :) Teretulemast tagasi!

 14. Kui see kärbseprügi pildinurgas, mida peab sisse zoomima, et näha sõna “koostöö” ongi su reklaami märgistamine…. Noh jah. Enda valik.

  1. Muidugi minu valik, kelle siis veel. Ma ei tea, kuidas see minu arvutis on normaalse suurusega, sinul kärbsesitt :)

 15. Tegelikult sa ei vasta küsimusele, mis on ebaeetiline blogis, vaid sa lihtsalt kirjtuad selelst, kui palju sa kuskilt oled raha saanud. Eetika on minu arvates midagi sellist, mis kipub ühiskonnal enam vähem samasugune olema mõningate eranditega. Väita, et kasiinodest kirjutamine on eetiline, on veits veider.
  Eraldi teema on see, mida inimesed peavad maitsekaks ja mida mitte või mille üle ollakse valmis arutama ja mille üle mitte. Siia alla kuuluvad kõiksugu vibraatori ja seksi teemad minu arust.
  Ega tegelikult kedagi ei huvita, kuhu see raha läheb ja mida sa selle eest saad. Küsimus on lihtsalt selles, et kas see rah aon tõesti nii tähtis, et oma nii öelda hinge maha müüa. Ega keegi ei oleks tegelikult sellele kasiinoteemale pööranud nii palju tähelepanu, kui sellele ei oleks eelnenud suurt eetikapostitust selle kohta, kas blogija võib kala reklaamida või mitte.
  Pikk jutt teadagi mis jutt. Lõpetuseks lihtsalt tahaks öelda, et see postitus tegelikult ei lahenda midagi ja jätab minu jaoks veel halvema maigu suhu.

  1. Ei saanud aru, kumba sa meist mõtlesid?
   Mari-Leen (mari): keskharidus + rakenduslik toitlustus-hotellindus-teenindus (elasin-õppisin Saksas kunagi)
   Meelis (mell): TÜ turundus

Comments are closed.