#meeliskirjutab

Meelis kirjutab: Tallinna Ettevõtluspäev – mis ma teada sain?

Kui te osalete mõnel koolitusel, siis eesmärgiga midagi omandada, õigus? Ma läksin suure entusiasmiga Tallinna Ettevõtluspäeva raames korraldatud koolitustele…

3. oktoobril osalesin siis koos oma kalli abikaasaga Tallinna Ettevõtluspäeval, mis toimus taaskord Viru konverentsikeskuses. Olen seal ka varem käinud, aga siis ainult niiöelda tööasjus ja ühtegi seminari või ettekannet ma kuulama pole jäänud. Seekord aga oligi kohe kindel plaan, et läheme ja kuulame ning saame targemaks. Milliste tarkustega me siis lahkusime?

Panime end kirja kahele seminarile: “Kuidas turundada tasuta ja tulemuslikult?” ja „Klient – see pole üheöösuhe”. Üsna reaalsed teemad, mis võiksid meile nii enda blogipidamise kui BLOGITi tegemisel kasuks olla.

Alustame siis sellest esimesest. Ootasin reaalseid ideid ja nippe, millest ma pole veel kuulnud. Lootsin, et seal on praktilisi näiteid mõnest firmast, kes on end tasuta tippu turundanud. Põhiesinejaks oli Anu-Mall Naarits, kes on Marketingi Instituudi juht. Olen temaga varasemalt kokku puutunud, seega teadsin mis laadi inimene ta on ja kas on hea kõneleja või mitte.

Aga tulles tagasi selle seminari juurde, siis kahjuks pidin/pidime natuke pettuma. Esiteks, ma saan aru, et sa pead seal osalemise eest maksma ja tahad selle raha eest max reklaami saada, aga kas ettekande alguses 20 minutit oma slaide ja tegemisi turvustada… Ma ei tea. Piisaks viiest lausest, millega te tegelete ja kellel huvi saab infot siit ja sealt. Seda oli mu jaoks natuke palju. Seda enam, et ma olen enam kui kindel, et inimesed, kes sinna tulid, teadsid, kes on Anu-Mall ja millega tegeleb Marketingi Instituut. Vähemalt iga endast lugupidav turundusinimene peaks olema vähemalt korra oma jala sellesse majja tõstnud või on avanud mõne MI uudiskirja.

Mis me siis teada saime? Anu-Mall rääkis lehterdamisest ja tõi lõpuks välja 10 soovitust, kus võiks turundamisel abi saada. Mõned neist olid täitsa uued lahendused või teenused, millest polnud kuulnudki, seega midagi ikka saime teada ka. Veider oli see, et uus tõusev trend on uudiskirjad – Leenu vaidles kohe vastu, et iga päevaga aina enam paneb ta mõnele kirjale unsuscribe, sest neid kirju tuleb liiga palju. Seega, ma ei nimetaks seda ka väga tõhusaks kanaliks.

Teine pool seminari kuulus Wooden Lifestyle tegevjuhile Marje Kallastele. Esiteks oli ta väga nõrk rääkija. Veidi nagu selline pähe õpitud tekst ja slaididelt maha vuristamine. Nagu ta ei teaks millest ta räägib. Kui ta on aastaid oma lipse teinud, chillläx ja räägi oma tootest. Aga kuna mõni inimene kohe pole esineja (näiteks Leenu ka ei ole), ja kui kohe alguses veel sassi ka läheb, tuleb närv mõnusalt selga ja pekki see esitus lähebki… Aga sisuliselt oli tema kogu ürituse võitja, sest tema lahkus hulga ideedega, mida teostama hakata.

Funfact of the day: Leenu kirjutas meie laua ideede paberi alla, et kui mõnda ideed siit kasutad, siis lipsud meile!

Igale lauale anti siis „tunnitöö“, kus ülesandeks oli „Kuidas saada rohkem kliente?“ ja igal laual oli nö erinev teema – läbi nalja, läbi autasu, läbi üllatuse jne.

Funfact2: välja reklaamiti, et parimad ideed saavad premeeritud ja hakake nüüd tööle. Ega me mingist auhinnast enne auhinna kätte andmist ei mõelnudki. Aga kui võitjalaud sai kamba peale väikse karbi kommi, siis oli küll WTF moment. Miks nad lipsu ei saanud? Või vähemalt mingeid -50% vouchereid vms.

Üldse tabasin ma end mõttelt, et sellisel üritusel oleks eluhea oma sooduskoodi ju jagada, sul on seal hunnik inimesi, kellele saaksid end nö tasuta turundada. Või noh, tema sai kaheksast lauast vähemalt 30 ideed enivei. Seega palju õnne, Wooden Lifestyle’le, kes lahkus kõige rohkemate teadmistega, mida ma eeldan nüüd ka usinasti rakendama hakatakse. Lisaks selgus veel, et nad on nomineeritud Tallinna Ettevõtlusauhinnad 2017 kategoorias “Särav Startija.”

Pärast seminari kasutasin võimalust ka Anule tere öelda ja muuhulgas mainisin, et kaua tehtud kaunikene – BLOGIT – on valmis. Ja kui kunagi Turundusraadiosse rääkijat on vaja, siis ma hea meelega tulen. Ehk siis kui minule reklaamiti tooteid ja teenuseid, siis vastasin samaga. Win-win. Ja kui ma nüüd mõtlema hakkan, siis miks mitte ise järgmisel aastal Ettevõtluspäeval rääkida? “Blogimine – kas hobi või töö?” “Kuidas panna blogija enda kasuks tööle?” “Kuidas saada edukaks blogijaks?”

Kes see muu ikka blogimisest oskaks rääkida, kui blogipidaja ise? Olen seda ju senimaani kooliõpilastele teinud. Alles eelmisel nädalal käisin jälle sellest rääkimas Keila Gümnaasiumis. Miks mitte ka täiskasvanutele? Kas teie tuleks mõnda teemat kuulama?

Pärastlõunal osalesime seminaril „Klient – see pole üheöösuhe“ ja ütlen kohe etteruttavalt ära, et see poolteisttundi oli täielik ajaraiskamine.

Ma eeldasin, et räägitakse sellest, kuidas kliendiga suhelda, kuidas teda hoida ja õnnelikuks teha. Olgem ausad – pole klienti, pole müüki. Aga kui esimene seminar sai reklaami natuke alguses ja natuke lõpus, siis see oli puhas reklaam. Ma ei teinud ühtki märget, sest polnud lihtsalt midagi kirja panna.

Kõigepealt tutvustati Ajujahti, kelle koolitus see oli. Kui kaua, millega tegeletakse, millal on uus tähtaeg… Tutvustati sponsoreid, nagu what? Ma nägin ise ka, et seal olid Elisa ja SEBi reklaambännerid üleval.

Kogu päeva päästis tegelikult esimene esineja – Pipedrive’i kliendisuhete juht Martin Kõiva, kes püsis teemas, erinevalt teistest. Kuigi tegelikult rääkis ta vanu tõdesid, oli neid hea endalgi meenutada. Olles ise klienditeenindaja olnud ja mõned koolitused sel teemal läbinud, lisaks online-kursusi kuulanud-vaadanud, siis oli tema räägitu elementaarne, aga võimalik, et mõne jaoks midagi uut.

Aga au ja kiitus Martinile, et ta rääkis teemast ja ei uputanud seda Pipedrive’i reklaamiga ja oli pealegi hea esineja.

Sama ei saa aga öelda järgmise esineja, Reigo Kimmeli kohta, kes on üks Ajujahi eelmise aasta finalistidest, kes rääkis ainult ja AINULT oma tootest. Millele ma siinkohal isegi rohkem reklaami ei tee.

Kolmas ja neljas esineja olid samuti Ajujahil osalenud noored kutid, kes on murdnud end oma tootega ka välisturule ja jagasid seal pigem nippe kuidas välisturule jõuda ja seal nö kanda kinnitama hakata, aga otseselt ei puudutanud see teema ka mind.

Mul hakkas reaalselt kahju oma ajast, mis me seal raiskasime. Aga ma kogu aeg lootsin, et äkki kuskilt ikka tuleb midagi head…

Jah, Ettevõtluspäev on tore päev ja see on kindlasti vajalik ning huviga tahan uuel osaleda, aga edaspidi ootaks ma siiski seda, et kui on kirjas mingi teema või küsimus, siis antud teemast ka räägitakse. Seda reklaami saan ma niigi eest ja tagant kui ma linnas kõnnin, autoga sõidan või ajalehte loen. Ma saan aru, et kohatasu tuleb maksta ja… selle eest siis reklaami teha, aga… Nagu meie BLOGITiga oleme eesmärgiks võtnud – selleks, et teenida, tuleb investeerida.

Seega au ja kiitus Ettevõtlusametile, et midagi sellist korraldatakse! Järgmise aastani! Ehk suudan ise siis paremad koolitused välja valida. Kas käisite mõnel Ettevõtluspäeva seminaril/koolitusel?

6 arvamust: “Meelis kirjutab: Tallinna Ettevõtluspäev – mis ma teada sain?

 1. Sry, aga kui te isegi ei tea, mida oma blogiga teha, kuidas see väga edukas oleks, paremini toimiks, mida peaks kirjutama jms, siis mismoodi või milliste kogemuste põhjal te teisi koolitate?

  1. Ma saan aru jaa, et praegu käisite ise koolitusel, kuid mida see Blogit siis endast kujutab, kui mitte teiste koolitamist? Oli ju siin juttu, et miks mitte ise osaleda… ning et olete isegi ju käinud juba siin-seal rääkimas jne.

 2. Mina käisin seminaril, mille teemaks oli “Oma äri: kas laste pärast või laste tõttu?”. Kaks esinejat rääkisid oma kogemusest pereelu ja äri ühendamisel. Midagi murrangulist teada ei saanud, aga huvitav oli ikka.
  Ma lähen igale poole max madalate ootustega ega pettu seepärast peaaegu kunagi .
  Blogitist võiksite rohkem rääkida tõesti- mis plaanis, millal jms.

 3. Käisin ettevõtluspäeval viimati paar aastat tagasi ja siis ei pööratud ettekannetes enesereklaamile veel üldse tähelepanu. Sel aastal jäi minema lihtsalt ajanappuse tõttu ja kurb kuulda, et asjad on hoopis sellises suunas arenenud. Samas- tasuta asjade puhul ei ole ka minu ootused kunagi liiga kõrged ja võtan vastu täpselt selle, mida antakse :)

  PS! Väga hea meelega tuleks BLOGITi ettekannet järgmine kord kuulama. Better yet- milleks oodata ettevõtluspäeva kui selliseid asju saab ka täiesti eraldiseisvalt korraldada!

Comments are closed.