Meelis kirjutab: uue aja fotograafid – üks pilt = 155€

Jagaks teiega ühte põnevat seika oma elust, mis (vist) tundub pisut kentsakas. Vähemalt minu enda jaoks. Kuigi ma ise olen see, kes alati naljatleb, et soti eest ikka saab, kui keegi küsib, et kas sa pilti viitsid teha, aga…

Nimelt kutsuti mind ühe teise inimese soovitusel ühele konverentsile esinema (tänud soovitamast, taaskord!), millega ma lahkesti ka nõus olin. Konverentsil osalemise eest mina mingit tasu ei saa, saan jagada vaid oma teadmisi nö meie valdkonnas ja minu kuluks on ainult aeg.

Kuna aeg on selline keeruline, siis salvestasime ettekande stuudios videosse ära. Kohapeal oli ka fotograaf, kes tegi minust pilte, mis lähevad konverentsi kodulehele illustratiivsesel eesmärgil. Iseenesest salvestus sujus kiirelt ja kõik oli kohapeal väga okei.

Hetkel ei tundu selles kõiges midagi imelikku olevat, onju. Aga täna potsatas mu postkasti kiri, et pildid on valmis ja mul on võimalik minust tehtud pilt endale osta… (siin postituses kasutatud pildid on minu telefoniga tehtud korraldaja tütre poolt, kes oli ka siis see kõnealune fotograaf ja muideks ka ise üks esinejatest, ma ei teagi, kas neid minu telefoniga tehtud pilte võib ilma rahata oma tarbeks kasutada?!)

Tsiteerin:

“Tehtud fotod on spiikri soovi korral võimalik välja osta isiklikuks otstarbeks, hinnaga: sada viiskümmend viis eurot (155€) 1 pilt”

Kui aus olla, siis ega ei oskagi midagi kosta. Ma arvasin, et lasteaias on kallid pildid (10-15€ tk). Ma ei tea, isegi kui me oleme käinud fotograafidega pildistamas, siis saame selle raha eest ikka mõne pildi rohkem.

Milline on teie kõige kallim fotograafikogemus olnud? Kas jäite piltidega rahule? Mitu pilti saite? Mida teie sellisel puhul fotograafile vastaksite, kes ühe pildi eest 155€ küsib? 

12 thoughts on “Meelis kirjutab: uue aja fotograafid – üks pilt = 155€

 1. Nagu ütlus : las rikkad maksavad. Neil ju seda klotsi jagub.
  Julge küsida. Pole suupihta lõõdud

  Viimati käisime ise fotograafi juures ja saime 50€ 25 pilti.(pildid mitte tehtud minu telefoniga )
  Aga et 1 pilt 155€ oma telefoniga olles ise fotograaf siis vast ei viitsiks kodust välja minna. Arvan et leiaks kodust ka lapse kes pilte klõpsiks

 2. Ilukate konverents? Seal vist esinejale tehtavat meiki pakuti ka raha eest inimesele, kes sinna kaamerasse rääkima kutsutakse…

 3. Saadan siinkohal mõttes vabandused pulmafotograafile, kelle tööd ma esimese hooga liiga kalliks pidasin

  1. Haha! No kui pulmaka tonn päevas saad, on hästi ilmselt :) ja kui veel pildid alla kahe kuu kätte saad on teine pluss!

 4. Fotograafile nõuanne edaspidi kirjutada mitte “välja osta isiklikuks otstarbeks”, vaid “välja osta professionaalseks kasutamiseks” – ta tegi pilte ju nn avaliku elu tegelastest, kes esinevad konverentsidel. Kui need isikud soovivad tehtud pilte kasutada oma promodes (kodulehtedel, reklaamidel), siis oleks 155 eurot mõistlik hind müüa foto justnimelt professionaalseks kasutamiseks. Nagu pildipangast ostetud fotod, mille eest tuleb rohkem maksta, kui soovid täislitsentsi (ehk rahalistel eesmärkidel kasutamiseks). Ja kui avaliku elu tegelane, mingi koolitaja või muu tegelinski, kasutab seda fotot oma kodulehel, kus ta midagi müüb, siis see on ka professionaalne fotokasutus. :) Näiteks kui sa tahad seda pilti kasutada suurelt välireklaamidel oma blogi reklaamiks. Jah, isiklikuks otstarbeks piltide ostmine peaks olema ikka odavama hinnaga. Arvan, et fotograafil tuli eneseväljenduses apsakas sisse.

Comments are closed.